Albérleti gondok


Szomorú örökös # 2019.08.02. 19:39

vierzo

amikor megkérdeztem tőle miért, azt mondta, hogy ennyi hülye lakó mint amennyi a házban van, nincs máshol

Szerintem hogy a régi képviselő miért mondott le, teljesen irreleváns a te esetedben.

Nem én költöztettem oda őket, hanem érvényes vérleti szerződést kötöttem velük

Ja persze, egy cseppet sem érzed magad ezért felelősnek, ugye? Pedig az vagy, mert ha azt az „érvényes szerződést” nem kötöd meg velük, akkor most nincs gondod. A te dolgod a bérlő kiválasztása, így utána neked kell érte felelősséget-kezességet vállalni, ha nem úgy viselkedik, ahogy az a társasház házirendjében le van írva.

ha én költöznék oda a gyerekeimmel mit csinálnának, mert én tudom, hogy hangos család vagyunk

Akkor már érthető, hogy miért vagy a bérlőddel szemben ilyen toleráns. :-D

De most úgy komolyan: minek kérdezel, ha a válaszok elfogadását úgyis szűrni fogod magad irányába és csak azoknak hiszel, akik a te szád íze szerint írnak? De akkor még egyszer leírom: te kötötted velük a szerződést. Ha meghosszabbítod, akkor ezt a perpatvart, amit a bérlőid okoznak, ugyanúgy meghosszabbítod. Nem te laksz a házban, nincs abszolút rálátásod jelenleg, úgyhogy valahogy próbáld meg elfogadni a többi lakó panaszát, hogy valóban nem jó azoknak, akik a te lakásod körül laknak mostanság. Te döntesz, hogy ez jó így neked, vagy megoldást keresel inkább.

vierzo # 2019.08.02. 18:57

De a közös képviselő korábban olyan miatt is panaszt küldött nekem, hogy a bérlőm utazott a liftben és megállt a lift. Meg jöttek hozzá vendégek és azok alatt is megállt a lift.

(én visszaírtam, hogy az elmúlt 40 évben hány lakó alatt állt meg eddig a lift és miért a bérlő tehet arról, ha megáll alatta a lift)

Most olyat írt, hogy hangoskodtak és a becsapták az ajtót. És most állítólag szóltak nekik.

Korábban azért írtam, hogy csöngessenek be hozzá, mert nekem azt mondta a bérlő, hogy épp egyedül van otthon és nem történt semmi. Így én kértem, bizonyosodjanak máskor meg, hogy valóban a lakásból jön a zaj.

A jegyző eltiltja őket a veszekedéstől?

vierzo # 2019.08.02. 18:14

DE amit te írsz ellentmond aprilismajus bejegyzesenek, miszerint nem én felelek értük, mert ellenük nyújtanak be birtokvédelmet.

De azért vagyok itt hogy ezt tisztázzam.

Anyukám is közösképviselő volt amikor 10 emeletesben laktunk, mondta, hogy soha ilyen eset nem volt régen.
Nem tudom mit művelhettek, hogy valóban jogos-e vagy csak a lakók fújják fel.

De ha én laknék ott, és hangos a szomszéd, biztos becsöngetnék hozzá, hogy megkérjem, hogy csöndesebben legyen.

(abba meg már bele se merek gondolni, ha én költöznék oda a gyerekeimmel mit csinálnának, mert én tudom, hogy hangos család vagyunk :)

vierzo # 2019.08.02. 18:07

Szomoró örökös:

Egyrészt egy 10 emeletes csúszó zsalus házról beszélünk, és egy olyan lakást vettem meg, ahol már 4 éve nem lakott senki. Decemberben új közös képviselője lett a háznak, mert a régi hirtelen lemondott. (amikor megkérdeztem tőle miért, azt mondta, hogy ennyi hülye lakó mint amennyi a házban van, nincs máshol)

Én is laktam 20 évet 10 emeletes házban. Van áthallás. Ez a lakással jár. De az új építésűben is van.

Az új közösképviselő elég ideges emailt írt, mert este 10 kor őt hívták, hogy zajosak a lakók. Ő pedig nem is a házban lakik. Úgy gondolom, egy társasházban ezt oldják meg a lakók egymás között, de természetesen azonnal jeleztem én is a bérlőnek, hogy panasz van rá.

Bérleti szerződést kötöttünk, így ő birtikolja a lakást, ő fizeti a közösköltséget.

Nem én költöztettem oda őket, hanem érvényes vérleti szerződést kötöttem velük.

Ha holnap eladom a lakást egy 10 gyerekes családnak, akkor is nekem jönnek majd panaszkodni? Ők aztán zajosak lennének.

Szomorú örökös # 2019.08.02. 16:05

vierzo

januárban felszólított a közös képviselő, hogy hangosak az új lakók. De nekik nem szóltak.....egy hónappal később megint felszólított a közös képviselő, én jeleztem, hogy nekik szóljanak ha gond van, hangoskodnak

Miért szóltak volna közvetlenül nekik?
Megtehetik persze, de veled vannak jogi viszonyban, nem velük.
Te vagy a lakás tulajdonosa, te költöztetted oda őket, te felesz értük, nem más.

vierzo # 2019.08.02. 14:22

Azon elmélkedek, hogy vajon tudja-e a lakóközösség a bérlő nevét. Mert nincsenek a lakásba bejelentkezve. A számlákat is én fizetem. Az én nevemet tudják, meg az email címemet. De más adatomat nem.

Mehet úgy a bejelentés, hogy xy lakás lakói hangoskodnak? Gondolom akkor engem mint tulajt köteleznek az bérlők adatainak kiadására?
Ha küldenek ajánlva levelet lakás címére, meg se kapom, mert nem ott lakom.

Még nem írtam a bérlőnek, még gondolkodom mi legyen. Lehet mindenkinek az lenne a legjobb ha nem lenne meghosszabbítva a szerződés. Átgondolom, hogy ezt megírjam-e nekik.

aprilismajus # 2019.08.02. 14:03

Természetesen a bérlő ellen kezdeményeztek birtokvédelmi eljárást, Önnek ott nem kell megjelenni, nem fogják idézni, ha bebizonyosodik, hogy a bérlő hangoskodott, akkor az eljárási költségeket vele fizettetik ki. A közös költséget birtokháborítás miatt nem emelhetik meg jogszerűen, ha mégis ezt teszik, akkor bírósághoz kell fordulni.

vierzo # 2019.08.02. 13:51

Azt megkérdezhetem, hogy most vajon a jegyzőhöz hogy fog eljutni az ügy. Én leszek feljelentve vagy az albérlő.
Bérleti szerződésük még 2 hétig él.

Az eljárási díjat rám róják ki vagy a bérlőre?

Egy ilyen ügybe nem igazán kívánok belefolyni, bár nem fogok a lakásban lakni, a gyerekeimnek vettem és addig úgy gondoltam kiadom, amíg még nem költöznek el tőlem.

Olyantól félek, hogy esetleg megemelik a közös költséget, úgy tudom akár ilyet is tehetnek egy "rossz tulaj ellen. "

Bevallom zavar az ügy, mert egyrészről sajnálom a bérlőket is. De magamnak sem akarok plusz gondot miattuk.

aprilismajus # 2019.08.02. 13:38

A jegyző hoz egy határozatot, melyben a bérlőket tiltja majd a zajongástól, az eljárási költségeket majd a birtoksértőnek kell állnia, de ezt természetesen a birtoksértők nem háríthatják át a kérdezőre. További zajongás esetén én elképzelhetőnek tartom, hogy sérelemdíjat kérnek majd a szomszédok vagy kártérítést, ha például tovább aludtak reggel, s elkéstek emiatt a munkahelyükről, de a kérdezőnek ez se válik vagyoni kárára. Ha esetleg a bérbeadó visszaköltözik majd a kérdéses lakásba, akkor el kell viselnie a szomszédok rosszalló megjegyzéseit, de ez már jogon kívüli kérdés.

vierzo # 2019.08.02. 13:03

Kedves Fórumtársak!

Az alábbiakban kérnék segítséget.
Novemberben kötöttem bérleti szerződést egy párral, ami most augusztusban fog lejárni. Beszéltünk a megújításról, szeretnének maradni.
Viszont már januárban felszólított a közös képviselő, hogy hangosak az új lakók. De nekik nem szóltak. Majd egy hónappal később megint felszólított a közös képviselő, én jeleztem, hogy nekik szóljanak ha gond van, hangoskodnak, ráadásul a gondnok pont a lakásommal szemben lakik.
Az albérlők megígérték, hogy figyelni fognak, hogy ne zavarjanak senkit, és megerősítették, hogy nekik nem szólt senki.

Ma megkaptam az újbóli figyelmeztetést emailen a közös képviselőtől, hogy pár nappal ezelőtt este 10 kor hangoskodás volt a lakásban és birtokvédelmi eljárást kezdeményeznek a lakók.

Hát most off vagyok . Ezek után mi lesz és hogyan tovább.

Ez rám nézve mit jelent?? Olvasom mi a birtokvédelmi eljárás, ha összefognak a lakók és jelentik a jegyzőnél mi fog történni, mi lehet a kimenet? Rám mint tulajdonosra nézve mi történhet.
A közös képviselő szerint én felel a bérlő magatartásáért. (én úgy gondolom ha egy pár néha veszekszik, esetleg egy kamasz gyerek becsapja az ajtót, az még belefér, panel lakásnál meg lehet hogy áthallatszik) Tehát én nem akadtam ezen eddig fenn, de nyilván egy birtokvédelmi eljárás már nekem sincs ínyemre.

MOndjam fel a szerződést a lejáratkor?? A szerződésben egyébként benne van, hogy jogom van a lakóközösség szabályainak megsértése miatt felmondani rendkívüli okkal, de így hogy lejár pár hét múlva a szerződés, akár nem is kell a rendkívüli ok. Szépen rendben tartották a lakást, és van amit fel is újítottak , a fizetéssel általában csúsztak pár napot, de egyébként számomra nem voltak rossz bérlők.

drbjozsef # 2019.08.01. 20:02

gaborba,

Nincs.
Közös megegyezés mindig a legjobb megoldás. Mindig.
A per hosszadalmas, költséges, idegőrlő, és a legkisebb piszlicsáré félreértésből is teljesen elmérgesíti a viszonyt.

Amúgy meg mire fel perelnél? Ha követel valamit, ami nincs a szerződésben, ne fizesd ki. Pereljen ő, ha azt hiszi, az járna.

De mondom : nem a bérlők vannak nyeregben, én belevenném a szerződésbe, és még a bérleti díjat is felemelném, és ha nem tetszik, felmondanék mint a pinty.

gaborba # 2019.08.01. 18:34

drbjozsef

Igen, arra gondoltam, hogy jogi útra terelem, amennyiben van értelme. A szerződésben ez a többlet nem jelenik meg és a kérdésünkre levélben válaszolt, így írásos emlékünk is van arról, hogy a saját bevallása szerint ez nem része a közös költségnek. Ezt tudnám neki felajánlani cserébe a bérleti díj emeléséért. (Annak még nem jártam utána, hogy érdemes-e ezt a lehetőséget megemlítenem)

drbjozsef # 2019.08.01. 18:27

gaborba,

Érdeklődnék, hogy ha megemlítjük a tulajnak, milyen jogos "adok-kapok" vita alakulhat ki?

Bármilyen vita. Ragaszkodhattok hozzá, hogy ami nincs a szerződésben azt nem fizettek. Ő meg felmondhat nektek, és akkor viszontlátásra. Nem a bérbeadók vannak mostanság a f*sz rossz végén...

Tartunk tőle, hogy rögtön a duplájára fogja emelni a bérlemény díját. Ez esetben felvethetem-e, hogy hivatalos útra terelem a többletköltség, illetve a javítás ki nem fizetése kérdését?

Hivatalos útra? Mire gondolsz? Beperled?

drbjozsef # 2019.08.01. 18:18

SOMARENKO,

Szerintem nincs. Egyik pontnak sem felel meg.

Meg aztán biztosítóval huzakodni... esélytelen.

gaborba # 2019.08.01. 17:36

Tisztelt drbjozsef!

Szeretnék segítséget kérni bérlőként. Ketten lakunk egy, a párom egyik rokonának az ingatlanában, ennek megfelelően a piaci árnál jutányosabban. Emellett sajnos felmerülnek plusz költségek, amik ellentmondanak a szerződésnek. Ilyen például, hogy az elromlott tárgyak javítási költsége minket terhel, mert a bérlő nem hajlandó kifizetni, továbbá, a közös költséghez tartozik egy un. korszerűsítési összeg, ami csak akkor derült ki, amikor sokalltuk a közös költséget, mert kiderült, hogy a többi lakó csak a felét fizeti. Ezt a plusz összeget több, mint egy éve fizetjük.
Érdeklődnék, hogy ha megemlítjük a tulajnak, milyen jogos "adok-kapok" vita alakulhat ki? Tartunk tőle, hogy rögtön a duplájára fogja emelni a bérlemény díját. Ez esetben felvethetem-e, hogy hivatalos útra terelem a többletköltség, illetve a javítás ki nem fizetése kérdését?

Válaszát előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.08.01. 09:13

katkato,

Ezért ehhez a válaszhoz a szerződésetek pontos ismerete kellene.

Általában ez nem szokott gond lenni. Pontosabban, nem ez, hanem fordítva.

Általában én azt mondanám, hogy igen. Ott laknod persze nem kell, de kifiztni a két hónapot igen. De akkor addig nem is kell birtokba add a bérbeadónak. Ha szeretne előbb birtokba jutni, akkor arányosan engedjen el belőle. Közös megegyezéssel bármit lehet. De ha a szerződésetekben csak úgy a két hónap van, akkor azt neki kötelessége biztosítania neked, neked meg kötelességed azt is kifizetni neki.

katkato # 2019.08.01. 06:50

Kedves Fórumozók!

A bérbeadóm felmondta a szerződésem (nem szerződésszegés okán, csupán szüksége van az ingatlanára), a szerződésünk szerint 2 hónap felmondási időm lenne, ezt biztosítaná is. A kérdésem az lenne, hogy kötelező ezt lelaknom?

Válaszukat köszönöm!

drbjozsef # 2019.07.29. 09:05

Bam70,

Hát, ez egy érdekes konstrukció. Tulajdonképpen egy évente lejáró határozatlan szerződés. Mert persze szerződés, el lehet térni a Ptk-tól, közös megegyezéssel szinte mindent lehet, szerintem ez így teljesen jogszerű. Mondjuk, értelmetlen, mert az 1 év konkrétan semelyikőtöket nem védte.

Vállaltad, hogy 1 havi felmondással megszűnhet a szerződés. Ha jól látom (mondjuk 1 nap híján), pont ez történt.

Bam70 # 2019.07.29. 08:12

Tisztelt drbjozsef,
van egy határozott idejű albérleti szerződésem, ami pár éve készült és minden évben hosszabbítva lett.
Ebben a szeződésben van egy mondat, amit nem tudok értelmezni, azaz nem tudom, hogy ezzel a mondattal szerződésnek minősül vagy minek?
"Az egy évre történő bérleti jogviszony fenntartása a felek részéről azonban csak szándéknyilatkozat, melytől bármely fél bármikor, a másik félhez intézett írásbeli nyilatkozattal és egy havi felmodási idő betartásával eltérhet."
A hosszabbítások februárban történtek.
Július 1-én írásban kaptam egy felmondást, amiben 7.31-el ki kell költöznöm, DE ez idő alatt eladták a házat.
Csak havonta fizettem.
Érvényes-e a szerződés?
Szabályos-e a felmondás?
Mik a jogaim?
Köszönettel várom válaszát.

valamiva # 2019.07.27. 11:54

Tisztelt drbjozsef,

Válaszát nagyon szépen köszönöm!

drbjozsef # 2019.07.27. 07:15

valamiva,

Btk. 222. § (1) Aki abból a célból, hogy mást megfélemlítsen, vagy más magánéletébe, illetve mindennapi életvitelébe önkényesen beavatkozzon, őt rendszeresen vagy tartósan háborgatja, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Mondd meg neki, hogy az előző ígéretét nem tartotta be, most adsz neki még egy esélyt, de ha még egyszer meglátod, hogy kukkol, akkor egyből megy a rendőrségi feljelentés.

Ha tényleg nem hagyná abba, akkor menj ilyenkor az ablakhoz, és fényképezd le, hogy kukkol. Hátha még az is észhez téríti.

valamiva # 2019.07.26. 23:08

Tisztelt Hozzáértők!

Nemrég költöztem ismét albérletbe, a kauciót fél éves bérleti időtartamra fizettem, de már az elején akadt némi problémám a főbérlővel: az ablakomon keresztül rendszeresen beleskelődik, annak ellenére, hogy fényáteresztő függönyt napközben (este lámpaoltáskor pedig sötétítő függönyt) használok - a nappali fényáteresztőn szoktam látni, ahogy kíváncsiskodik. Valószínűleg csak egyfajta öregúri kíváncsiság miatt csinálja, de engem egyre inkább zavar, hogy a kérésem ellenére sem tartja tiszteletben a privátszférámat, pedig egyszer már beszéltem vele erről, és úgy tűnt, megértette akkor, de egy ideje újra folytatja a leskelődést. Korábban azt próbáltam, hogy napközben is behúztam a sötétítőt ilyenkor, de az meg nekem kellemetlen, hogy fényes nappal a sötétben gubbasszak ott.

Érdeklődnék, hogy lennének esetleg erre az esetre is bizonyos jogi lépések, amiket megtehetnék.

Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!

Tisztelettel:

V. Mari

drbjozsef # 2019.07.04. 05:54

Titiána,

Pedig a határozott idő az ilyen. Véd téged is, hogy előbb ne rakhasson ki, de védi a bérbeadót is, hogy annak a végéig pénznél lesz. Aki ezt fel akarja rúgni, az fizeti a cehhet.

Titiána # 2019.07.03. 17:42

drbjozsef: határozott volt, végül 2 hetet vont le napi díjban, nem vitatkoztam vele, menni akartam mindenképpen a helyről, a lakásból, mindegy, hogy miért.
Megegyeztünk, hogy hozhat bérlőt, akár akkor is, amikor nem vagyok otthon, ha egyáltalán jelentkezik vki. Nem hozott senkit, véleményem szerint drágán adja ki a lakást egy rossz környéken, de ő tudja.

Azért azt én is meredeknek tartom, hogy azért, mert nem töltöm ki a határozott időt, a több százezres kauciót - egyszemélyes, kislakásról van szó - a tulaj megtartja... Aki ezt mondta a telefonba, le is tettem.

gerbera317 # 2019.06.29. 19:43
Egyik szöszi újságolja a másiknak
Képzeld, a tesómnak gyereke született.
De jó! És kislány lett?
Nem.
Hanem?

Namostakkor: Szerinted?