GYED,GYES, táppénz


szedo07 # 2014.02.26. 18:54

Köszönöm nandy a választ!majd csak októberben fogok szülni!nem tudom ha lejár a munkaviszony utána meg már akkor semmit nem fogok kapni csak azt a minimális huszon pár ezer forintot???

doctornobody # 2014.02.26. 17:40

Tisztelt szakértők!

Következő lenne a problémám:

Táppénzen voltam. A munkahelyemen szóltam hogy pénteki napon tudok menni dolgozni. De a papíromért elfelejtettem menni az orvoshoz. Mivel nem jelentem meg az orvos a hétvégéig írt ki tehát a péntek, szombat vasárnap, és így a péntek is beleesik amikor dolgoztam. Nem akartam csalni. Hova menjek? Mit csináljak?

Fee2 # 2014.02.26. 14:58

Kedves capisca,nagyon szépen köszönöm a gyors válaszod!

capisca # 2014.02.26. 14:50

Kedves Fee2!

"Azért kérdezem így,mert gondolom,ha megszűnik a munkakör,akkor közös megegyezés során valószínű nem dobálóznak a nagy összegekkel viszont így talán nagyobb összegben tudnánk megegyezni?"

Közös megegyezés esetén annyit fizetnek neked amennyit el tudsz érni, nincs erre semmilyen előírás.

Egyébként a másik lehetőség visszamész dolgozni, ezt bejelented a munkáltatódnak, aki köteles visszavenni téged. Viszont, ha nincs meg a munkaköröd akkor fel is mondhat neked, bár ilyenkor járhat végkielégítés is (attól függően hány éve dolgozol ott).

A másik lehetőség vársz még egy évet, hátha meglesz a munkaköröd vagy ez idő alatt keresel új munkahelyet. Így legalább biztosítva vagy és kapsz ellátást is.

Neked kell döntened mi éri meg.

"2. kérdésem: ha azt mondja a cég,hogy megszűnt a munkaköröm és kitalál valami más megnevezést rá stb..akkor hogyan tudom bebizonyítani,hogy igenis meg van az a pozíció ahonnan én eljöttem?"

Szervezeti és Működési Szabályzattal, munkaköri leírással HA megtudod szerezni ezeket.
Esetleg tanuval.

Fee2 # 2014.02.26. 14:12

Tisztelt Szakértők!

A hó elején már írtam és kaptam is rá választ,most viszont újabb kérdésem lenne.
Ugye gyes mellett (gyermekem 2 éves) szerettem volna visszamenni dolgozni.Munkáltatóm nem tud nekem munkát biztosítani,ezért javasolja,hogy maradjak gyesen még 1 évig vagy szüntessük meg a munkaviszonyomat közös megegyezéssel.Kérdésem az lenne,mivel nem szűnt meg a munkaköröm (hogy mi lett a munkakörömmel, még nem kaptam konkrét választ)kb hány havi bérben tudnék velük megállapodni.Azért kérdezem így,mert gondolom,ha megszűnik a munkakör,akkor közös megegyezés során valószínű nem dobálóznak a nagy összegekkel viszont így talán nagyobb összegben tudnánk megegyezni?
2. kérdésem: ha azt mondja a cég,hogy megszűnt a munkaköröm és kitalál valami más megnevezést rá stb..akkor hogyan tudom bebizonyítani,hogy igenis meg van az a pozíció ahonnan én eljöttem?
Köszönöm a segítséget!

nandy # 2014.02.26. 08:39

malta9:
Igen, engedélyezheti, hogy máshol munkaviszonyt létesíts.

Ám ez esetben szerintem nem illet meg a felmondási védelem, mert akkor a fizetési szabit nem gyermekápolás céljából kapod.

nandy # 2014.02.26. 08:37

Biztosítási jogviszony hiányában valóban nem fog járni táppénz.
TGYÁS és GYEd esetében már más a helyzet, jó lenne tudni, hogy mikor szülsz...

szedo07 # 2014.02.25. 11:48

Munkáltatóm márc.31 után nem hosszabbítja meg a szerződésem akkor majd a későbbiekben nem leszek jogosult a TGYÁS-ra sem majd ha megszületik a pici???????

szedo07 # 2014.02.25. 11:35

Sziasztok!első babámmal vagyok terhes!2012 dec 17 óta vagyok a cégnél!már most táppénzen vagyok,mert olyan a munkaköröm!viszont a főnök egyáltalán nem örült a terhességemnek és a szerződésem is márc.31-ig van,úgyhogy valószínűleg nem is fogja meghosszabbítani!ezt ugye megteheti?!ha igen akkor én azok után SEMMILYEN táppénzt nem fogok majd kapni?vagy ha kapok akkor mit??

malta9 # 2014.02.25. 09:33

Ezt értem, de, ha írok egy levelet a régi munkáltatómnak, hogy párhuzamosan munkaviszonyt kívánok létesíteni. Ahhoz, hogy az új munkahelyen a SZOCHO kedvezményt igénybe tudják venni, úgyis ki kell kérnem az igazolásokat. Ha tud róla és nem ellenzi, akkor fennáll a védettség?

nandy # 2014.02.24. 22:27

Úgy már bonyolultabb a helyzet. A munkáltatódtól azért kaptál fizetés nélküli szabadságot, hogy a gyermekedet otthon gondozd. Ebbe nem fér bele, ha közben máshol dolgozol, míg innen kapod a fizetés nélküli szabadságot.
Tehát úgy szabályos, hogy a régi helyeden felmondasz, és aztán kezdhetsz az új helyen.
Egyébként ha nem mondasz fel, és a régi munkáltatódnak tudomására jut, hogy te máshol dolgozol, az az ő részéről alapoz meg egy (azonnali) felmondást.

malta9 # 2014.02.24. 16:37

A GYED alatt nem mondhat fel, akkor sem, ha mellette munkaviszonyt létesítek máshol?

malta9 # 2014.02.24. 14:31

Kedves Nandy!

Köszönöm a válaszod! SZOCHO kedvezmény figyelembe vehető?

nandy # 2014.02.24. 12:32

malta9:

Teljesen mindegy, hogy a régi helyedre mész vissza, vagy új munkahelyre, idén januártól lehet GYED mellett is dolgozni.

nandy # 2014.02.24. 12:27

Ápr. 15. lesz a felszámolás / végelszámolás (?) kezdőnapja, ám addig még sok idő eltelik, mire a cég valóban meg is szűnik.
Azt javaslom, hogy haladéktalanul jelentsd be a terhességed tényét, mert onnantól védve leszel.

Ha nem vesz át a minisztérium, akkor mindaddig maradsz a megszüntetés alatt álló cégben, amíg azt nem törlik a cégjegyzékből, de legkésőbb 2014.12.31-ig, mert addig szól a határozott idejű szerződésed.

MM1986 # 2014.02.23. 20:08

Kedves Jogi Fórumozók!

2012. március óta dolgozok egy multinál határozott idejű szerződéssel. Eddig 4-szer hosszabbították a szerződésem, jelenleg 2014. december 31-ig szól.
Most értesültünk róla, hogy 2014. április 15-től jogutód nélkül megszűnik a cég. A feladatainkat a minisztérium veszi át. A minisztérium a jelenlegi állomány egy részét újra interjúztatni fogja és ajánl új szerződést. (A kormánytisztviselői státusz miatt valószínűleg a jelenlegi fizetésünk töredékéért...)
Én jelenleg 13 hetes kismama vagyok, a munkahelyemen még nem jelentettem be.
Több kérdésem lenne:

  • Ha most bejelentem a terhességet, akkor a jogutód nélküli megszűnéstől függetlenül védve vagyok?
  • Ha megszűnik a cég és nekem a terhesség miatt vagy ettől függetlenül a minisztérium nem ajánl szerződést, akkor igaz, hogy a határozott időtartamra szóló fizetésemet ki kell fizetniük?
  • Ha veszélyeztetett terhesként most eljövök táppénzre, akkor mi a helyzet? Ha megszűnik a cég, attól én még kapom a táppénzt és biztosítottnak számítok?

Hirtelen ennyi megoldás jutott eszünkbe, de szívesen veszek bármilyen járható utat/kiskaput.

Előre is nagyon köszönöm a segítségüket,
MM

malta9 # 2014.02.23. 16:40

Kedves Szakértők!

Abban a kérdésben szeretnék segítséget kérni, hogy az új GYED extra szabályok alapján jogosult vagyok -e akkor is a GYED-re, ha nem arra a munkahelyre térek vissza dolgozni, ahol szülés előtt dolgoztam. Olyan Kft-vel létesítenék munkaszerződést, amelyben rendelkezem tulajdonrésszel. Gyermekem 2013. január hónapban született.Ebben az esetben megilleti a Kft-t a GYed-ről, gyesről visszatérők SZOCHO kedvezménye, mivel nem lenne GYED-ről való lemondás. Milyen bejelentéssel kell élnem a munkáltatóm felé, ahol jogosulttá váltam a GYED-re és számfejtik azt?

Válaszukat előre is köszönöm!

szpjucus # 2014.02.11. 19:34

Köszönöm szépen!!!

anne01 # 2014.02.11. 19:06

szpjucus

Fordulj az OEP ellenőrzési osztályához.

szpjucus # 2014.02.11. 14:16

És amíg a per zajlik,én hónapokon keresztül egy fillért se kapok sehonnan? Létezik,hogy ilyen megtörténhet? Köszönöm a gyors választ és tényleg nem akarok értetlenkedni,csak teljesen kétségbe vagyok esve!

pazs # 2014.02.11. 12:47

Fizetési felszólítás, fizetési meghagyás, per.
Nem kérheted, hogy egyenesen a MÁK-tól kapd.

szpjucus # 2014.02.11. 11:19

Tisztelt Szakértő!
A munkahelyem pénzhiányra hivatkozik és nem fizette ki ebben a hónapban a GYED-emet. TB kifizető hely,eddig tőle kaptam. A kérdésem az lenne,hogy ilyenkor mi a teendő? Ha mégis valami csoda folytán utólag megkapom,akkor is szeretném kérni,hogy ezentúl a MÁK-tól kapjam,nehogy még egyszer ilyen helyzetbe kerüljek. A munkahelyem még nem szűnt meg,így nem tudom van-e erre lehetőség. Válaszát előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2014.02.10. 11:14

V„Erika24 # e-mail 2014.02.08. 00:17

Tisztelt Szakértő!

Nekem olyan kérdésem lenne,hogy 2009 óta dolgozom,de voltak munkahely váltások.Lényegébe folyamatosnak számított.2011.11 - 2013.12.17 ig volt munkám. 2013.12.18-tól munkanélküli vagyok. Szeretnék viszont gyereket 2 éven belül.Mennyi ledolgozott időnek kell lenni-e,hogy jogosult legyek gyesre/gyedre.Illetve ,ha hamarább jön a gyerek milyen kedvezményeket tudok igénybe venni? Érdemes-e 4 órás munkát elvállalni,mégha csak pár hónap? Köszönöm

A GYES alanyi jogon jár. Összege 28.500 Ft.-

THGY és GYED főszabály szerint annak jár aki a szüléskor biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött idővel (naptári nappal).

Kismama09 # 2014.02.08. 10:11

Tisztelt Fórumozók!
Munkahelyemen váratlan helyzet állt elő, hirtelen döntési helyzetbe kerültem, ehhez kérnék segítségek, mert pontos összegeket senki nem tudott ott nekem mondani.
2 év munkaviszony után 2009 novemberében mentem el szülni. Tgyás, majd gyed után másfél év múlva ismét várandós lettem, veszélyeztetett terhesként táppénzre mentem, 2012. februárjában szültem ismét. Most jár le a gyed-em, decemberben jeleztem a munkáltatónak, hogy szeretnék visszamenni dolgozni. Sajnos csak most derült ki, hogy közben a munkaköröm megszűnt, a munkáltató által felajánlott új munkakör szerint a bruttó 300000 forintos korábbi bérem 200000-re csökkenne. Időközben részemről is új helyzet állt elő, mert ismét várandós lettem. Tehát ha vissza is térek a munkába, a felhalmozott szabadságom kivétele után legfeljebb 3 hónapot tudnék munkában tölteni. Olyan a munkahelyem, hogy ez a munkáltatónak sem érné meg, hiszen ez nagyjából egy betanulási időszak lenne, előmenetelre sem számíthatnék, tehát én is rosszul járnék az új besorolással. Azt tanácsolták, hogy menjek ismét táppénzre, így mindenki jól jár. Én viszont 4 éve folyamatosan csak az anyasági ellátásokban részesülök, nem tudom, mekkora lenne így a következő fél évre a táppénz, valamint aztán a tgyás összege. (Gyed-em jelenleg a maximum.) Mikor járok jobban, ha kiveszem az összegyűlt szabadságomat (3,5 hónap), de így akkor átkerülök a 30%-kal alacsonyabb bérbesorolásba), s eztán megyek táppénzre, vagy ha rögtön táppénzre megyek, a szabadságaim megmaradnak, maradok a bruttó 300000-es bérkategóriában, viszont így rögtön gyed-ről mennék gyesre? (Harmadik lehetőség lenne, ha nem fogadom el a felkínált munkakört, a munkáltató felmond nekem, de ez nem tudom, milyen hátrányokkal járna, hiszen a következő szülés időpontja még 7 hónap mostantól, tehát felmondási idővel és munkanélküli segéllyel együtt sem húzható ki addig ez az időszak.) Sürgősen döntenem kell az ügyben, nagyon megköszönöm, ha bárki tud így az összegeimmel kalkulálni és tanácsot adni.
Köszönöm!
K. Magdolna

VErika24 # 2014.02.07. 23:17

Tisztelt Szakértő!

Nekem olyan kérdésem lenne,hogy 2009 óta dolgozom,de voltak munkahely váltások.Lényegébe folyamatosnak számított.2011.11 - 2013.12.17 ig volt munkám. 2013.12.18-tól munkanélküli vagyok. Szeretnék viszont gyereket 2 éven belül.Mennyi ledolgozott időnek kell lenni-e,hogy jogosult legyek gyesre/gyedre.Illetve ,ha hamarább jön a gyerek milyen kedvezményeket tudok igénybe venni? Érdemes-e 4 órás munkát elvállalni,mégha csak pár hónap? Köszönöm