GYED,GYES, táppénz


benevar # 2009.04.22. 19:25

T. Babucika!

Ha a tartós betegségről kiállított orvosi igazolás dátuma 2009.04.03-t megelőző, a GYES tovább folyósítását kellett volna kérni. A megszüntető határozatot kiküldték? Az apuka is igényelheti a GYES-t.

Babucika # 2009.04.23. 05:28

A megszüntető határozatot kiküldték, mert sajnos nem tudtam hogy a tartósan beteg gyermekhez jár a gyes 10 éves korig, így most újra kell igényelnünk, de azt mondták a MÁK-nál, hogy apukának sem jár addig amíg én folyamatos táppénzen vagyok. Na ez az amit nem értünk, mert ha dolgoznék akkor betegség miatt elmehetnék táppénzre a gyes mellett, de mivel veszélyeztetett terhesség miatt vagyok itthon így már nem jár. A nyomtatvány magyarázata pedig ugyan csak nem azt támasztja alá amit a máknál mondtak. Akkor most hogy is van ez? Ma beadom a papírt ahogy ön is tanácsolja, apuka nevében, hát ha nem utasítják el.

Stabika # 2009.04.23. 06:14

Dödölle .
Köszi az P táppénzes választ.
Ezt ne tudom értelmezni:

"Passzív táppénz annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári) napon keresőképtelen¬né vá­lik."

A 2009.04.21-én kiállított Müködési bízonyítvánomban ez áll:

Nevezett dolgozó 2002.11.18 - 2009.06.19-ig állt alkalmazásunkban.

A jövedelem igazolás lapomon szerepel munkabér 2009. április, május, júniusra.

A Megállapodás szerint 2009.04.21 és 2009.06.19. napja között a munkavégzés alól felment, átlagkeresetet kapok. Az utolsó munkűban töltött nap: 2009.04.20

Ráadásul a végkielégítéssel együtt az összes pénzt már 2009.04.22-én folyósították egy összegben.

Szóval, ha P táppénzre akarok menni akkor ezek alapján 2009.04.20 tól mehetek 3 napon belül, vagy 2009.06.19-től 3 napon beül?

Ezt nem értem.
Kérlek segítsél.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.04.23. 06:34

Akkor mehetsz táppénzre, amikor az orvos keresőképtelennek nyilvánít. De legkésőbb június 22-én.

Karcsika # 2009.04.23. 07:03

Tisztelt Forumozók!

Kérdésem a következő lenne:Feleségemnek megküldték a felmondó levelét, a felmondás ideje 2009.05.06.

A napokban derült ki, hogy valószinüleg állapotos, és most törhetjük a fejünket, hogy mit is csináljunk.

Ötleteket, ide vonatkozó szabályokat várok.

elöre is köszönöm a segitséget

Üdv K.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.04.23. 07:19

Gondolom, "a felmondás ideje" itt a felmondási idő kezdetét akarja jelenteni. De a "felmondás ideje" alatt nem ezt, hanem a közlés időpontját szoktuk érteni. Postázás esetén ez a kézhezvétel napja.
A többi egyszerű: ha ezen a napon terhes a munkavállaló, akkor a felmondás jogellenes. De a "valószínűleg" kevés.

Ancsa71 # 2009.04.23. 09:43

Tisztelt Szakértők!!

Kérem aki tud segitsen.
2006.06.14-én született kisfiam.2005 karácsonyától mhelyi baleset miatt 100%-os táppénzen voltam áprilisig ,majd a szülésik sima táppénzen.
2008.06.15-ól GYES-en voltam + elkezdtem a szabikat kivenni.2008.08.07-ig igy volt.
2008.08.08-án megszületett másik kisfiam Aki sajnos csak 2 napot élt.
Rá megkaptam a pár nap TGYÁS-t és 2008.09.19-től ismét GYES-en vagyok az első fiammal.
Most ez jun.14-én lejár.Van még 19 szabim.
Közben belekezdtünk a lombik programba.Sajnos elsőre nem tapadtak meg a babák igy ismét probálkozunk jun-ban.Ekkor kezdhetünk leghamarabb!
Kérdésem .Valoszinű nem ér véget a program mire lejár a GYES + szabi,igy a végéig mindenképp,de ha sikerül és megtapad a baba akkor ugye végig táppénzen lennék.
A mhely azt mondja nem jár táppénz.Igaz ez??
1993 -óta van mviszonyom,állandó státuszban.Közalkalmazott vagyok és EÜ-ben dolgozom.

TGYÁS ÉS GYED ekkor hogy alakulna??

Válaszukat előre is köszönöm!

Ancsa71 # 2009.04.23. 09:43

Tisztelt Szakértők!!

Kérem aki tud segitsen.
2006.06.14-én született kisfiam.2005 karácsonyától mhelyi baleset miatt 100%-os táppénzen voltam áprilisig ,majd a szülésik sima táppénzen.
2008.06.15-ól GYES-en voltam + elkezdtem a szabikat kivenni.2008.08.07-ig igy volt.
2008.08.08-án megszületett másik kisfiam Aki sajnos csak 2 napot élt.
Rá megkaptam a pár nap TGYÁS-t és 2008.09.19-től ismét GYES-en vagyok az első fiammal.
Most ez jun.14-én lejár.Van még 19 szabim.
Közben belekezdtünk a lombik programba.Sajnos elsőre nem tapadtak meg a babák igy ismét probálkozunk jun-ban.Ekkor kezdhetünk leghamarabb!
Kérdésem .Valoszinű nem ér véget a program mire lejár a GYES + szabi,igy a végéig mindenképp,de ha sikerül és megtapad a baba akkor ugye végig táppénzen lennék.
A mhely azt mondja nem jár táppénz.Igaz ez??
1993 -óta van mviszonyom,állandó státuszban.Közalkalmazott vagyok és EÜ-ben dolgozom.

TGYÁS ÉS GYED ekkor hogy alakulna??

Válaszukat előre is köszönöm!

Ancsa71 # 2009.04.23. 09:45

Elnézést CSAK EGYSZER akartam elküldeni!!!!

Dödölle1 # 2009.04.23. 12:12

Dödölle .
Köszi az P táppénzes választ.
Ezt ne tudom értelmezni:

„Passzív táppénz annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári) napon keresőképtelen¬né vá­lik.“

A 2009.04.21-én kiállított Müködési bízonyítvánomban ez áll:

Nevezett dolgozó 2002.11.18 – 2009.06.19-ig állt alkalmazásunkban.

A jövedelem igazolás lapomon szerepel munkabér 2009. április, május, júniusra.

A Megállapodás szerint 2009.04.21 és 2009.06.19. napja között a munkavégzés alól felment, átlagkeresetet kapok. Az utolsó munkűban töltött nap: 2009.04.20

Ráadásul a végkielégítéssel együtt az összes pénzt már 2009.04.22-én folyósították egy összegben.

Szóval, ha P táppénzre akarok menni akkor ezek alapján 2009.04.20 tól mehetek 3 napon belül, vagy 2009.06.19-től 3 napon beül?

Ezt nem értem. Kérlek segítsél. -----------

1. Az általad megadott adatok szerint a munkaviszonyod 2009.06.19-én szűnt meg/fog megszűnni, ezért célszerű, ha a keresőképtelenséget igazoló orvosi igazolás 2009.06.20-tól szól majd. (Vigyázz ez szombat!)

2.Ha és amennyiben 2009.04.20-tól elmész az orvoshoz és Ő felvesz kersőképtelen állományba, valamint ha ettől az időponttól beadod a táppénz igényedet azt 2009.06.19-ig határozattal elutasítják, mivel erre az időre a teljes keresetedet megkaptad, a táppénz pedig a betegség miatt elmaradt keresetet pótló juttatása, azaz egyszerre, egyidőre táppénz és munkabér/felmentési időre járó bér nem illet meg.

3. (Ismét megjegyezném, hogy a táppénz nem a munkanélküli ellátás meghosszabbítására szolgál. Én megértem, hogy a lehetőséget -az orvos közreműködésével némi paraszolvencia ellenében-mindenki kihasználja, mert élni kell valamiből, de ez az oka annak, hogy az eddig 365 napig adott, majd azt először 180 napra, másodszor 90 napra, később pedig 45 napra csökkentett ellátást most immár 30 napra tervezik tovább csökkenteni.)

Üdv. :)

s.e.122 # 2009.04.23. 13:10

Tisztelt Válaszadó!

Segítségeteket szeretném kéni, hogy tisztán láthassak a következőkkel kapcsolatban.
Kisfiam 11 hónapos, most újra munkába állok egy rövid időre, közben várjuk második kisbabánkat. Vele majd táppénzre megyek, munkakörülményem spciális jellege miatt. Ha elmúlik kisfiam egy éves kérhetem-e a gyes-t, vagy a párom tegye ezt meg?? Ha a második babával szülés elött 4héttel tgyásra megyek, jár-e még az első után a gyes (bármelyikünk is igényelte)? Mikortól nem jár? Ha mégsem megyek táppénzre, melyikünk igényelje munka mellett a gyest, amelyikünk alacsonyabb, vagy amelyikünk magasabb fizetést kap? Van ennek jelentősége? Nem vagyok tisztába az adózási, levonási, stb. szabályokkal sem. Köszönöm válaszodat! Tisztelettel: S.E.

bébé44 # 2009.04.23. 17:07

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Jelenleg gyeden vagyok 16 hónapos kisfiammal. Szeptemberben visszamegyek dolgozni. Kisfiam 2007. december 15-én született, vagyis idén december 15-től járna nekem a gyes 8 órás munkám mellet.
Kérdésem, hogy én az új rendelet szerint jogosult leszek-e a gyesre? Mert ugye ezek után csak két évig jár majd a gyes és gyed, de a már meglévő gyermekre talán még a régi rendszer vonatkozik.
Válaszukat köszönöm.

Karcsika # 2009.04.23. 18:22

Gondolom, „a felmondás ideje“ itt a felmondási idő kezdetét akarja jelenteni. De a „felmondás ideje“ alatt nem ezt, hanem a közlés időpontját szoktuk érteni. Postázás esetén ez a kézhezvétel napja.
A többi egyszerű: ha ezen a napon terhes a munkavállaló, akkor a felmondás jogellenes. De a „valószínűleg“ ke­vés.

kbs

sajnos ez a dátum a felmondás vége, ezért nem tudjuk, hogy ilyenkor mi a teendő?milyen lehetőségeink vannak ilyenkor?

karaka # 2009.04.23. 19:03

Tisztelt Szakértők!
Március 31-ig gyeden voltam, ápr. 1-től újra munkaviszonyom van, így megigényeltem a GYES-t ápr. 1-i dátummal. Azóta a szülési szabadság tartamára járó és a fizetés nélküli szabadság első éve alatt felgyülemlett szabadságokat töltöm (tölteném). Több fórumon, MÁK ügyfélszolgálat, MÁK ügyintéző is megerősítette, hogy a GYES folyósítását nem érinti, hogy a munkavállaló szabadságon van. Munkáltatóm szerint azonban a kettőt együtt nem tehetem. Kérem, segítsenek, kihez fordulhatok az ügyben hivatalos állásfoglalásért? Munkáltatóm azt mondja, hogy azonnal mondjam le a GYES-t (és igényeljem meg a szabadság lejárta után) vagy azonnal visszamegyek dolgozni vagy pedig az évi rendes szabadságomból számolják le a napokat. Mit tanácsolnak?
Válaszukat előre is köszönöm!

Stabika # 2009.04.23. 19:23

Dödölle1

Köszi szépen. Én is így gondoltam. De véleménnyemmel nem kívántam a választ befolyásolni.

És ráadásul 70% ról , 60%-ra akarjk levinni.

Egyébként eddig is (10 hónap) táppénzen voltam. /Előtte 12 év folyamatos munkaviszonyom volt/ és sajnos, nem kellett érte fizetnem. Megvan az oka, de nem fejtem ki. :-(
Köszi az infót.
Nagyon jó, hog vagytok és segítetetk. Nagyon szépen köszönöm mindenkinek.

Dödölle1 # 2009.04.24. 05:54

Nagyon szívesen.
És azt még nem is tudod, hogy a jelenlegi 60%-os kórházi ápolás idejére járó táppénz mértékét 50%-ra tervezik csökkenteni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.04.24. 06:13
Tisztelt Szakértők! Március 31-ig gyeden voltam, ápr. 1-től újra munkaviszonyom van, így megigényeltem a GYES-t ápr. 1-i dátummal. Azóta a szülési szabadság tartamára járó és a fizetés nélküli szabadság első éve alatt felgyülemlett szabadságokat töltöm (tölteném). Több fórumon, MÁK ügyfélszolgálat, MÁK ügyintéző is megerősítette, hogy a GYES folyósítását nem érinti, hogy a munkavállaló szabadságon van. Munkáltatóm szerint azonban a kettőt együtt nem tehetem. Kérem, segítsenek, kihez fordulhatok az ügyben hivatalos állásfoglalásért? Munkáltatóm azt mondja, hogy azonnal mondjam le a GYES-t (és igényeljem meg a szabadság lejárta után) vagy azonnal visszamegyek dolgozni vagy pedig az évi rendes szabadságomból számolják le a napokat. Mit tanácsolnak? Válaszukat előre is köszönöm! ----------
Azt, hogy kinek és milyen feltételek fennállása esetén jár GYES a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodája jogosult elbírálni, azaz ezen hivatal az a hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerv, amely kérdésedben érdemi döntés hozatalára jogosult.

Amennyiben jogosult vagy az ellátásra, úgy azt folyósítják, amennyiben nem úgy azt közigazgatási határozattal elutasítják.

Javasolom, hogy a kérdés tisztázása céljából munkáltatód vegye fel a kapcsolatot a lakóhelyed szerinti Családtámogatási Iroda irodavezetőjével.

A rendelkezésre álló információk alapján -álláspontom szerint is- a MÁK ügyfélszolgálati munkatársa helyes tájékoztatást adott a részedre.

A kialakult gyakorlat szerint ha a GYED lejártát (egyben a fizetésnélküli szabadság lejártát, amennyiben az engedély a gyerek 2 éves koráig szólt) követően a biztosított munkába áll, illetve ha a munkát ugyan nem veszi fel, hanem a gyerek 2. életévét követő naptól szabadságra megy a biztosított jogosult Gyes-re, hiszen a GYES mellett a gyermek egy éves kora után korlátlanul lehet munkát végezni.

A kincstár a jogosultság megállapításánál tehát csupán a fenti tényeket vizsgálja (vizsgálhatja) és ennek figyelembevételével dönt a jogosultságról.

Ismét csak azt tudom javasolni, hogy további kérdéseiddel fordulj bizalommal a lakóhelyed szerinti, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező MÁK CST Irodavezetőjéhet.

Üdv :)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.04.24. 06:18

Ne mondd le a gyest. A munkáltató nagyon helyesen teszi, ha az évi rendes szabadságodból vonja a napokat - tudniillik az előző évek rendes szabadságából.

Dödölle1 # 2009.04.24. 06:23

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Jelenleg gyeden vagyok 16 hónapos kisfiammal. Szeptemberben visszamegyek dolgozni. Kisfiam 2007. december 15-én született, vagyis idén december 15-től járna nekem a gyes 8 órás munkám mellet.
Kérdésem, hogy én az új rendelet szerint jogosult leszek-e a gyesre? Mert ugye ezek után csak két évig jár majd a gyes és gyed, de a már meglévő gyermekre talán még a régi rendszer vonatkozik.
Válaszukat köszönöm.

--------
Egyelőre csak tervekről tudunk. Biztos választ a kérdéseidre csak akkor lehet adni ha a jogszabályt (jogszabálymódosítást) kihírdetik, azaz ha a jogszabály végleges szövege a Magyar Közlönyben megjelenik.

Közel sem biztos, hogy az Országgyűlés mindent elfogad, illetve mindent úgy fogad el, ahogy azt a kormány előterjeszti.

Javasolom, hogy egy kicsit később tedd fel a kérdéseidet, amikor már hatályos jogszabály alapján, megalapozottan tudunk rá válaszolni.

Üdv. :)

Tündérbogár # 2009.04.24. 10:01

Tisztelt Jogi Fórum!

9 hetes kismama vagyok, november végére vagyok kiírva. Tegnapi napon a főnököm bejelentette, hogy a gazdasági válság miatt kénytelen 07.31-én bezárni az irodánkat. A Kft, akinek már több, mint 4 éve az alkalmazásában állok, nem szűnik meg, csak az utazási iroda része. A cég fő profilja egyébként más.
Hogy tisztán lásson a főnököm, elmondtam neki, hogy terhes vagyok. Azt tanácsolta, menjek el táppénzre, és a május-június-július hónapra pedig kiegészíti a fizetésemig a táppénzt úgy, hogy addig dolgozom az irodában, csak nem írok alá semmit.
A kérdésem az, hogy milyen hátulütői lehetnek ennek a megoldásnak? Pl, hogy ha egy Apeh ellenőrzést kapnánk, akkor azon felül, hogy az orvosomat meghurcolnák, gondolom rám nézve is lennének következmények. Mik lehetnek a következmények?
Sajnos csak bruttó 110.000 Ft-ra vagyok bejelentve, ezért a táppénz önmagában nagyon kevés. Örülnék, ha legalább erre a három hónapra megkapnám a tényleges fizetésemet, viszont félek, nehogy bármi probléma felmerüljön.
Elbocsáthat a főnököm, ha nem egyezek bele ebbe a táppénzes megoldásba, és kérem, hogy 07.31-ig munkaviszonyban maradhassak? Szóban közöltem csak vele a terhesség tényét. A Kft. nem szűnik meg, csak az az ága, ahol én dolgoztam. Határozatlan idejű a munkaviszonyom, 2005. februárja óta itt dolgozom 8 órás munkaidőben.
Kb. milyen összegű táppénzre, illetve gyedre számíthatok bruttó 110.000 Ft-os fizetés mellett? A 2008-as évben végig ennyi volt a bejelentett fizetésem.

Mit tegyek? Május 4-től kérte a főnököm, hogy menjek táppénzre, tehát sürgősen döntenem kell.

Válaszát előre is köszönöm!

További szép napot! :)

benevar # 2009.04.24. 11:41

T. Tündérbogár!

A munkáltató rendes felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyodat. Ha nem tud munkát biztosítani, nem kényszeríthet, hogy táppénzre menj (1/3-a a táppénz hozzájárulásként a munkáltatót terheli), állásidőre járó személyi alapbért kell fizetnie, a Te esetedben 110.000 Ft/hó. Aki keresőképtelen, nem végezhet munkát, a "fekete" kifizetés jogellenes, számolni kell a lebukás következményeivel. Nem kockáztatnám a pénzbeli ellátást.
A baba születéséig még hosszú idő van, addig a jelenlegi szabályozások nagy valószínűséggel részben, vagy egészben megváltoznak. A jelenleg hatályos szabályozás szerint a jogosultságok az alábbiak:
Első 15 munkanap betegszabadság (munkáltatót terheli), mértéke 80%, a pénzbeli ellátosok alapjába beleszámít. A táppénz, a TGYÁS alapja a 2008. évi jövedelem. Táppénz korházi kezelésnél 60%, egyébként 70% (2 éve fennálló folyamatos biztosításnál), TGYÁS 70%. GYED alapja 2009. évi jövedelem, ha van 180 nap jövedelemmel ellátott nap, ha nincs visszanyúlnak 2008. évre is, amíg a 180 nap összejön.

bébé44 # 2009.04.24. 16:30

Köszönöm a választ, bízom benne, hogy ezt a jogszabály módosítást nem fogadják el.
Üdv

Karcsika # 2009.04.24. 17:59

A mi helyzetünk sokkal bonyolultabb.

A párom munkáltatója csoportos létszámleépitést hajtott végre , a felmondás kezdete 2009.04.06, vége 2009.05.06.

elötte egy hónapig fel voltak mentve munkavégzés alól, mert nem volt mit dolgozni.Felajánlottak, és ki is fizettek 2 havi alapbért a felmondási időre járón kivül.Na ekkor kiderült, hogy a párom állapotos, kb 5 hetes terhes.

Az a gondunk ,hogy a szül tervezett időpontja dec 24, és nem tudjuk pontosan milyen ellátásra jogosult igy a párom.Ha a felmondás végén elmegy passziv táppénzre,ami 45 nap,akkor az juni közepeés még van hátra 6 hónap elvileg.
Mit tegyünk az itt a nagy kérdés?
Volt aki tanácsnak azt adta, hogy jelentkezzen be a munkaügyibe álláskeresőire, de a legjobb a munkaviszony lenne néhány hónapra.Sajnos jelenleg minimális az esélye ennek,de reménykedünk.

Várom a tanácsokat , elöre is köszi

Ny.K.

Tündérbogár # 2009.04.25. 16:54

Nagyon köszönöm a választ! Sajnos a főnökömmel volt ma egy nagyon csúnya beszélgetésünk. Közöltem vele, hogy nem vagyok hajlandó táppénz mellett dolgozni, veszélyeztetve ezzel a későbbi járandóságaimat. Persze sem ez a variáció, sem az, hogy táppénz mellett ténylegesen otthon maradjak, nem tetszett neki, de valószínű ez a megoldás marad.
A kérdésem az lenne, hogy Bruttó 110.000 Ft után pontosan milyen összegű táppénzre számíthatok az adó levonások után, számszerűsítve kismamaként.
2008-ban végig 110.000 Ft volt a bruttóm, 4,5 éve dolgozom a cégnél.
Ha nem okoz nagy gondot, megtenné, hogy a gyed összegét is számszerűsítené ugyanezekkel a feltételekkel?!

Köszönöm szépen!

Macaroon # 2009.04.27. 07:44

Kedves hozzáértők!

Jelenleg táppénzen vagyok, de hónap vége ellenére még egy fillért sem kaptam a tébétől az előző hónapra annak ellenére, hogy a könyvelők hó elején elküldtek mindent.

Hogy lehetséges ez?
Meddig kell várnom?
Hova érdemes telefonálnom?

Szeretném még továbbá kérdezni, hogy elég magas bejelentett fizetéssel, hogy alakulnak a GYED és a GYES kifizetései?
Melyik van előbb?
Melyik meddig tart:
Mi a minek hány százaléka?

Köszönöm, és elnézést nagyon nem értek ehhez.

Macaroon