GYED,GYES, táppénz


HusztiKati # 2008.12.05. 11:40

Kedves Fórumozók!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi témában.

2006. szeptemberében született kislányom után 2009. szeptemberéig GYES-en vagyok, de 2007. szeptemberétől (több, mint 1 éve) GYES mellett teljes munkaidőben dolgozom.
A kérdésem az lenne, ha jövőre vállalnék még egy babát akkor GYED-et kaphatok megint? Szeptemberben letelik a GYES, aztán (talán) októberben megszületik a második a babám akkor igényelhetem a THGYÁS után megint a GYED-et?
Vagy (ezt hallottam ) GYES letelte után min. 6hónap munkaidőnek kell meglennie ahhoz hogy újra GYED-en lehessek.

Köszönöm a választ!

BadAngel # 2008.12.05. 13:13

Sziasztok!

Most várom az első babám, jövőhét keddre vagyunk kiírva. Sajnos a főnököm mentalitása miatt már elég régóta táppénzen vagyok, közel 5 és fél hónapja (2007 eleje óta dolgozom a mostani munkahelyemen). Azt szeretném kérdezni, hogy ha megszületik a baba, akkor milyen támogatási formákat vehetek igénybe (gyes, gyed), hogyan kell intézni ezeket az ügyeket, egyáltalán milyen mértékű ez a támogatás, iletve hogy a férjem is intézheti vagy feltétlenül én kellek hozzá?
Előre is köszönöm!

nandy # 2008.12.05. 14:21

HusztiKati:

Akár azonnal mehetsz gyes-ről Gyed-re, Tgyás-ra.

nandy # 2008.12.05. 14:24

BadAngel:

Ha van még munkaviszonyod, akkor jár a TGYÁS és a GYEd is. Mindkettőt a munkáltatón keresztül kell igényelni, mindkettőt általában az előző évi jövedelem alapján számolják.

Jár még a családi pótlék, anyasági támogatás (egyszeri összeg), ezeket a Magyar Államkincstártól igényelheti a szülő.

fahéj # 2008.12.05. 15:18

sziasztok,

új vagyok ezen a fórumon, segítene valaki?
melyik törvényben van az a szabály, hogy gyes alatt dolgozni akaró anyukákat köteles a munkáltató visszavenni, ha nem akkor meg állásidő jár nekik?

köszömöm!

nandy # 2008.12.05. 16:06

A Munka Törvénykönyve szabályozza.

Ps. az újonnan érkezők számára különösen ajánlott kérdezés előtt olvasni egy kicsit.

nandy # 2008.12.05. 16:07

(Hidd el, egy idő után unalmas már naponta 1-3 alkalommal ugyanazt leírni.)

fahéj # 2008.12.05. 16:55

köszi nandy,
teljesen igazad van, elnézést!
(kerestem benne, de nem találtam, ezek szerint felületes voltam, neki futok megint.)
még1x bocsánat!

HusztiKati # 2008.12.06. 06:11

nandy: nagyon köszönöm a gyors választ!

Attilak39 # 2008.12.06. 06:47

És ha lejár a táppénz utána milyen támogatást igényelhetünk?mert ez a 45 nap elég kevés ugytudom a terhesség ideje 9hónap.
Köszönöm válaszát.

nandy # 2008.12.06. 10:26

Amennyiben a menyasszonyodnak az elmúlt 4 évben van legalább 365 nap munkaviszonya (nem kell, hogy folyamatos legyen), akkor elmehet munkanélkülire - mostani nevén: álláskeresési járadék.

gollam # 2008.12.06. 16:17

Jó napot!Létezik olyan,hogy valakinek megvan mindene a GYED-hez mégsem kap?Köszönöm a választ!

nandy # 2008.12.06. 17:40

Persze.
ha nem igényli meg.

hanett1986 # 2008.12.06. 19:41

Nandy!

3 éve nappalin főiskolás vagyok, ez az utolsó évem, 2 kérdésem lenne:
1.ha szeptembertől újra nappali államilag finanszírozott mesterképzésre járnék, és közben november, decemberben babám születne , akkor járna a gyed? az én értelemzésem szerint igen, mivel a 180 napom is meg lennr, és akkor biztosítva is lennék.
2. ha végeznék juniusba, nem kapnék munkát, és munkanélkülire kellen mennem, és akkor születne a babám, akkor a 180 napom meglenne, de a munkanélküli biztosításnak számít??
tehát mindkét esetben járna a gyed, ami az esetemben a minimálbér kétszeresének 30-ad része?
Előre is köszönöm szépen
H. Anett

llrbg # 2008.12.07. 16:25

Sziasztok!

Munkaviszony megszünése után melyiket érdemes rögtön választani: passzív táppénz, vagy munkanélküli segély?
Melyikkel marad folytonos a biztosítási jogviszonyom?

gollam # 2008.12.07. 19:53

Jó estét!Bíztosítási jogviszonynak mi számít a GYED-hez?A 1o.hétben vagyok a fönököm bejelent úgy,hogy a max.GYED-et kapjam ,de a járulékok miatt havi 70.000 ft-tal kevesebb pénzt kapok.Nem tudom hogy biztosan jó-e ez így nekem,!Valaki segítsen!!!!

bertus # 2008.12.08. 08:23

A véleményeteket kérném a következőkkel kapcsolatban.
Ez év áprilisban írásban kértem a céget, hogy másik banszámlaszámra utalják a bérem, májustól minden rendben volt az utalásokkal.A nyáron külföldi kiküldetésben voltam, a bérem 30%-át visszatartották.Majd a korábbi számlaszámomra utalták a visszatartott összeget, pedig én azt nem oda kértem.A pénzintézet az összeget befogadta, mivel volt még rajta tartozás.Én kértem a céget, hogy újra utalja el az összeget, mivel én ahhoz nem férek hozzá.A cég mossa kezeit azzal, hogy ő átutalta, a bank befogadta, pedig a cég elfelejtette kitörölni a rendszerből a korábbi számlaszámomat.Habár volt tartozás azon a számlaszámon, de nem én döntöm el, mikor fizetem be azt?Nem a cégem hibázott, hogy nem az általam megadott számlára utalta a pénzt? Érdemes beadnom a cég ellen fizatési meghagyást, nem ez az első tévedésük.

Előre is köszönöm a válaszokat.

bütyök # 2008.12.08. 11:28

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni.
Jelenleg GYED-en vagyok második gyermekemmel, aki most 1,5 éves.
A céget, ahol eddig állományban voltam elérte a gazdasági válság, leépítésre kényszerül.
Aki nincs itt, az nem is hiányzik címszóval a jelenleg gyeden, gyesen lévő kismamáktól szeretnének megválni, közös megegyezéssel történő felmondással. Ki is számoltak egy bruttó összeget, ami magában foglalja az 50 napos felmondási időre járó jövedelmet (márciusban tölteném be a 8 évet a cégnél), 2 havi végkielégítést, és 69 nap szabadságot (ez év végéig felgyülemlett szabadságaim száma: 65 nap). Megjegyzem: alapbérnek azt az összeget vették ami 4 évvel ezelőtt volt a fizetésem, az időközbeni bérfejlesztéseket nem vették figyelembe.
A levél amit kaptam, tartalmaz egy mondatot, amire eddig nem találtam meg a megfelelő paragrafust:
„Tájékoztatjuk, hogy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése és az ahhoz kapcsolódó egyébként csak a jövőben járó juttatás kifizetése semmilyen módon nem jelent hátrányt a GYES, GYED jogállásában. Amennyiben elfogadja ajánlatunkat, a GYED folyósítása passzív jogon tovább folytatódik, GYES állampolgári jogon jár Önnek és amennyiben újabb gyermek születését vállalja, az OEP a jelenlegi státusza alapján a juttatásokat tovább folyósítja.”
Tehát a nekem most felajánlott bruttó összeg nem számít jövedelemnek??? Mert a GYED egyik kritériuma, hogy más jövedelmem nem lehet…
Várom a mielőbbi válaszokat! Köszönettel.

póniló # 2008.12.08. 12:08

Szia!
Én pontosan így jártam anno, mikor a kisfiammal GYED-en voltam 14 éve. Nekem is felajánlottak ezt a lehetőséget és én elfogadtam, mert így kaptam végkielégítést, és ha visszamentem volna,azaz nem fogadom el ezt a lehetőséget, valamilyen ürüggyel (tudtak volna) végkielégítés nélkül küldtek volna el.
Ez úgy szokott történni, hogy papíron megszakítod a GYED-et. Ezt a GYED alatt azt hiszem 2-szer teheted meg, de ebben nem vagyok biztos. Ezalatt TE (papíron) visszamész dolgozni (gyakorlatilag kiadják a szabadságodat és azt töltöd) úgyhogy dolgozni nem kell. Amíg munkaviszban vagy, megtörténik a felmondás, és papíron visszajössz GYED-re ugyanazokkal a feltételekkel, mint voltál. Tehát ugyanannyi GYED-et fogsz kapni.
Szerintem fogadd el, én meg végigjártam ezt az utat és nem volt probléma.
Más lehetőséged úgysincs, ha ilyen "kakiban" van a cég!

Üdv.

bütyök # 2008.12.08. 12:13

A gyed is megszakítható? Nem csak a gyes?

póniló # 2008.12.08. 12:44

Tudomásom szerint igen. De ha biztos akarsz lenni benne, eressz el a TB felé egy telefont, ott biztosan megmondják. Én is így szoktam.

bütyök # 2008.12.08. 13:45

Egyébként hajlanék a megegyezésre, de nem akarok rosszabbul járni, mint ha maradnék a cégnél.
Úgy tudom a gyermekem 3 éves koráig védve vagyok a felmondás alól (Mtk. 90.§(1)e). Még akkor is, ha én mondjuk a gyed lejárta után munkába állok. Igaz? (Szakemberek véleményét is kérném!) Joggal gondolom azt, hogy erre az időre felgyülemlett szabadságokat is ki kéne nekik fizetni (hogy meggyőzzenek)? (Nem is beszélve az emeltebb alapbérről. Mtk. 84.§)
Valamint járna-e nekem a maximális gyed, ha így elfogadnám a felmondást, vagy a gyed és gyes közötti különbséget is ki kéne nekik fizetni, hogy ne járjak rosszabbul? Válaszukat előre is köszönöm!

bütyök # 2008.12.08. 13:47

Az OEP-et próbáltam hívni ez ügyben, de teljasen reménytelen.

frenk # 2008.12.08. 13:50

Tisztelt Szakértők!

Feleségem 2009 februárjáig van gyesen első gyermekünkkel.A második baba 2009 júliusra várható.
Szeretném megkérdzni,hogy megoldható e hogy lemondja a gyest és táppénzre megy helyette,a gyest pedig én venném igénybe.
Ha igen,akkor mi ennek az ügyintézési módja ?Mi alapján számolnák ki a táppénzét?Jár e neki ugyan úgy tgyás ,gyed,ahogy az első yermek után?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm !

Tisztelettel

Frenk

Ancsa1983 # 2008.12.09. 07:26

Köszönöm Nandy, csak a kisfiam már elmúlt 8 hónapos. Visszamenőleg nekem úgysem adnak semmilyen módosított papírt a munkaügyi központban. Kaptam én ott szüneteltetésről, meg törlésről is papírt. Ott is olyan "érdekes" emberek dolgoznak, mint az OEP-nél. Bementem, vigyorogva közölte az ügyintéző velem, hogy 2008-ban csakis munkaviszonyból /egyetlen nap bejelentett munkaviszony is elég lenne/ lehet gyed-re menni. Két órát várakoztam, hogy ezt röhögve elmondja, miközben eszeget-kávézgat. Ezek után honnan várhatnék már segítséget? Kitől? Az még haggyán... telefonban közölték velem az államkincstárnál is, hogy lehet, talán csak február-március környékén kapom meg a megigényelt gyes ellátást, egy összegben, mert várják az igazolást az OEP-től, miszerint TGYáS-ban részesültem. Persze nálam is volt egy igazolás, amit elküldtem nekik, de hát az kevés állítólag. Tehát most szept. 13. óta /akkor járt le a gyás/ a családi pótlékon kívül egyetlen forintot nem kapok sehonnan sem!!! Éveket ledolgoztam becsületesen, de se GYED, se GYES... erre varrjon gombot valaki. Hát milyen világot élünk?! Üdvözlettel: Anita