GYED,GYES, táppénz


vaczkor... # 2016.09.06. 11:33

cserebere2 2016.09.06. 13:03

A 70 %-os tgyás, gyed-re jogosító idő számításánál a közfoglalkoztatásban töltött időszakot figyelembe kell venni? Két éven belül munkaviszonyban 360 nappal és 180 nap közfoglalkoztatási jogviszonnyal rendelkezik az igénylő.

Igen, a munkaszerződésen alapuló közfoglalkoztatási jogviszony is Tbj. 5. § szerinti biztosítási jogviszony, ezért a csed, gyed ellátásokhoz szükséges 365 nap biztosítási időbe beszámítható.

További kérdéseivel –tekintettel arra, hogy a közfoglalkoztatottról van szó - a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

cserebere2 # 2016.09.06. 11:03

A 70 %-os tgyás, gyed-re jogosító idő számításánál a közfoglalkoztatásban töltött időszakot figyelembe kell venni? Két éven belül munkaviszonyban 360 nappal és 180 nap közfoglalkoztatási jogviszonnyal rendelkezik az igénylő.

bogesz85 # 2016.09.05. 11:10

Köszönöm a választ. A munkáltatóm tud róla és beleegyezett, ezzel nem is lenne probléma, csak a jogszabályi kikötésre vonatkozott a kérdésem, mivel pl a korábbi munkahelyemen, ha valaki szülni ment, akkor visszavonták a vezetői megbízását.

pazs # 2016.09.05. 10:52

Igen, érvényes. Ráadásul te gyereknevelés céljából vagy fizetés nélküli szabadságon, ha a munkáltatód tudta/beleegyezése nélkül másra használod a fizetés nélküli szabadságod, az azonnali hatályú felmentésre is elegendő ok.

bogesz85 # 2016.09.05. 10:30

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg 7 hónapos gyermekemmel vagyok itthon GYED-en. Szülés előtt osztályvezetőként dolgoztam egy közös önkormányzati hivatalban. A Kttv. szerint vezető beosztású köztisztviselő egyéb jogviszonyt nem létesíthet. Kérdésem mégis az, hogy ez a szabály GYED alatt is érvényes-e. Más helyen felkínáltak egy 4 órában megbízással végezhető munkát, ami a GYED végéig tartana, azonban nem tudom, hogy elvállalhatom-e.
Köszönettel:
H. Boglárka

sortie # 2016.09.05. 07:13

Andi91 2016.09.02. 21:08
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg 15 hetes kismama vagyok, Sajnálatos módon nem engednek dolgozni, veszélyeztetett terhesnek kóddal vagyok táppénzen. Ez az első terhességem, nem vagyok képben ilyen helyzetben mi várható.
2015.03.01. óta köztisztviselőként dolgozom Önkormányzatnál, 2016.02.20-ára vagyok kiírva.
A kérdésem az lenne, ha esetleg nem engednek végig dolgozni, akkor a táppénz miatt kevesebb GYES, GYED-re számíthatok?
Az első 6 hónapig járó csecsemőgondozási díj úgy tudom hogy az utolsó munkabér X %-a, ha maradok táppénzen abból számolják?
A GYED-et visszamenőleg 1,5 évre a bruttó átlag bérből számolják? Ez esetben a betegszabadság miatt kapott béremmel számolnak?
Elnézést kérek ha valamit esetleg rosszul fogalmaztam meg. Csak nekem ez egy kicsit zavaros.
Válaszát előre is köszönöm!

2016.02.20. fél évvel ezelőtt volt!!!

Nem, a táppénz összege soha nem alapja a csed-nek és a gyednek, azaz a táppénz összegét nem veszik figyelembe, így emiatt nem fog kevesebbet kapni.

Jól tudja a csed mértéke 70%.

A GYED-et a gyed-re való jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedeleméből fogják kiszámítani. A 180 napi bér keresése során legfeljebb a gyed-re való jogosultságot megelőző év január 01-ig lehet „visszamenni”.

További kérdéseivel –tekintettel arra, hogy a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként.
Minta személyes konzultáció kezdeményezésére:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

sortie # 2016.09.05. 06:55

szidec5 2016.09.03. 12:45
Tisztelt Szakértő!
Érdeklődnék,hogy mire számíthatok az alábbi helyzetben?
17évig Magyarországon dolgoztam,most 1évet Németországban.
Szept 17-én lejáró 1 éves munkaszerződés után itt regisztráltak munkanélkülinek,de pénzt nem fogok kapni,mivel okt.1én vissza költözünk Magyarországra és ott bejelentkezek munkanélkülivé,mivel nov.elejére vagyok kiirva szülni.
Kérdésem,hogy milyen ellátásra leszek jogosult gyed,tgyás vagy csak alanyi jogon járó gyesre?
És hol tudom ezt majd intézni?
Válaszát előre is köszönöm.
Szép napot.

Amennyiben a szülés napján Magyarországon álláskeresési járadékban részesül és a német jogviszony tartamát igazolni tudja, úgy jogosult lehet csed és gyed ellátásokra.

A csed, gyed igényléséhez szükséges, az OEP honlapjáról letölthető Foglalkoztatói igazolást (igénylő nyomtatványt) a munkaügyi központnak kell kiállítania és hitelesítenie.

A biztosított bármely EU tagállamban szerzett biztosításban töltött idejét az igénylőnek az E 104-es nyomtatványon kell igazolni.

A munkanélküli ellátás megállapítására, illetve az egyes tagállamokban szerzett biztosítási idők igazolására az E 301-es nyomtatvány szolgál, amelyet annak az államnak az illetékes intézménye (foglalkoztatási hivatalok, munkaügyi központok) ad ki, ahol munkanélküli korábban biztosított volt, tehát dolgozott.

Mivel a nyomtatványt a munkavégzés helye szerint illetékes intézmény állítja ki, ezért fontos a munkaviszony megszűntével a nyomtatvány kiállításának kérése, mert a hivatalból történő beszerzés sok időt vehet igénybe. A nyomtatványt a munkanélküli járadék iránti kérelemhez kell csatolni.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

sortie # 2016.09.05. 06:47

yuki 2016.09.04. 16:52
Tisztelt Szakértő!
Ha álláskeresési járadékban részesülök meg van a 365 nap biztosítási jogviszonyom, és az álláskeresési járadék folyósítása alatt szülés várható időpontja előtt 28 nappal igényelhetem -e egyszerre a csedet és a gyedet egy formanyomtatványon? Vagy a gyedet csak a csed lejárta után igényelhetem? Válaszát előre is köszönöm!

Az új, jelenleg hatályos jogszabály szerint egyszerre igényelheti a csed és a gyed ellátásokat.

Lásd Ebtv. 42/B § (2) „A gyermekgondozási díj iránti kérelem benyújtható a csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel együtt is.”

Álláspontom szerint az álláskeresési járadékban részesülő személy –tekintettel arra, hogy nem áll az Mt. hatálya alatt, így szülési szabadságra nem jogosult- a szülés napjától igényelhet csed ellátást.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

yuki # 2016.09.04. 14:52

Tisztelt Szakértő!

Ha álláskeresési járadékban részesülök meg van a 365 nap biztosítási jogviszonyom, és az álláskeresési járadék folyósítása alatt szülés várható időpontja előtt 28 nappal igényelhetem -e egyszerre a csedet és a gyedet egy formanyomtatványon? Vagy a gyedet csak a csed lejárta után igényelhetem? Válaszát előre is köszönöm!

szidec5 # 2016.09.03. 10:45

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék,hogy mire számithatok az alábbi helyzetben?17évig Magyarországon dolgoztam,most 1évet Németországban.Szept 17-én lejáró 1 éves munkaszerződés után itt regisztráltak munkanélkülinek,de pénzt nem fogok kapni,mivel okt.1én vissza költözünk Magyarországra és ott bejelentkezek munkanélkülivé,mivel nov.elejére vagyok kiirva szülni.Kérdésem,hogy milyen ellátásra leszek jogosult gyed,tgyás vagy csak alanyi jogon járó gyesre?És hol tudom ezt majd intézni? Válaszát előre is köszönöm.Szép napot!

Andi91 # 2016.09.02. 19:08

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 15 hetes kismama vagyok,sajnálatos módon nem engednek dolgozni, veszélyeztetett terhesnek kóddal vagyok táppénzen. Ez az első terhességem, nem vagyok képben ilyen helyzetben mi várható.
2015.03.01. óta köztisztviselőként dolgozom Önkormányzatnál, 2016.02.20-ára vagyok kiírva.
A kérdésem az lenne, ha esetleg nem engednek végig dolgozni, akkor a táppénz miatt kevesebb GYES, GYED-re számíthatok?
Az első 6 hónapig járó csecsemőgondozási díj úgy tudom hogy az utolsó munkabér X %-a, ha maradok táppénzen abból számolják?
A GYED-et visszamenőleg 1,5 évre a bruttó átlag bérből számolják? Ez esetben a betegszabadság miatt kapott béremmel számolnak?
Elnézést kérek ha valamit esetleg rosszul fogalmaztam meg. Csak nekem ez egy kicsit zavaros.

Válaszát előre is köszönöm!

cincinnatus # 2016.09.02. 06:44

Viktória85 2016.09.01. 17:34
Tisztelt Szakértő!
2016.10.04-én tölti be kislányom a 2. életévét. Jelenleg "GYED-en vagyok".

Jelen helyzetben vállalhatok-e úgy új részmunkaidős állást (4 óra, max. 6 óra) megbízási szerződéssel (nem a jelenlegi munkáltatómnál), hogy a GYED utolsó hónapjában/részhónapjában, illetve a GYES ideje alatt a GYED, illetve a GYES összegétől ne essek el?

Ha igen, mely törvény pontosan mely paragrafusa alapján és milyen feltételekkel?

Jelenlegi munkáltatóm felé, ami egyben TB kifizetőhely is és ahol nem kívánom megszüntetni munkaviszonyomat, bejelentési kötelezettségen túl keletkezik-e bárminemű kötelezettségem?

Előre is köszönöm segítségét.
Üdvözlettel:
Viktória85

Kedves Viktória!

2016.01.01-től a GYED mellett korlátlanul lehet dolgozni.

Erről jogi normát nem talál. Amit a jogszabály nem tilt, azt lehet elv alapján, illetve figyelemmel arra, hogy az országgyűlés az Ebtv. 42/C § (1) a) rendelkezését hatályon kívül helyezte –ez tiltotta a GYED melletti munkavégzést- válik lehetővé a GYED melletti munkavégzés.

Nem, nem keletkezik.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

cincinnatus # 2016.09.02. 06:33

VTCsilla 2016.09.01. 16:40
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg 10 hónapos kisfiammal vagyok GYED-en ,azonban hamarosan tervezzük a második babánkat. 2009-től folyamatosan volt munkaviszonyom, de határozott idejű munkaszerződéssel dolgoztam, ami tavalyi év december 31-én lejárt, így most passzív jogon kapom a gyed-et a kifiam 2 éves korábig, 2017. októberéig.
Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben a második babánk a Gyed megszűnéséig megszületne, abban az esetben GYED-et kapnék tovább, vagy attól függetlenül már csak a GYES-re lennék jogosult. Válaszát előre is köszönöm.

T. Kérdező!

A régi gyerekre kapja tovább a GYED-et 2017. októberéig, az újra pedig a szülés napjától a gyermek 3 éves koráig a GYES-t.

(A GYED extra csomag egyik eleme az, hogy akinek több gyermeke van egyidejűleg több tb. ellátást is kaphat.)

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Viktória85 # 2016.09.01. 15:34

Tisztelt Szakértő!
2016.10.04-én tölti be kislányom a 2. életévét. Jelenleg "GYED-en vagyok".
Jelen helyzetben vállalhatok-e úgy új részmunkaidős állást (4 óra, max. 6 óra) megbízási szerződéssel (nem a jelenlegi munkáltatómnál), hogy a GYED utolsó hónapjában/részhónapjában, illetve a GYES ideje alatt a GYED, illetve a GYES összegétől ne essek el?
Ha igen, mely törvény pontosan mely paragrafusa alapján és milyen feltételekkel?
Jelenlegi munkáltatóm felé, ami egyben TB kifizetőhely is és ahol nem kívánom megszüntetni munkaviszonyomat, bejelentési kötelezettségen túl keletkezik-e bárminemű kötelezettségem?
Előre is köszönöm segítségét.
Üdvözlettel:
Viktória85

VTCsilla # 2016.09.01. 14:40

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 10 hónapos kisfiammal vagyok GYED-en ,azonban hamarosan tervezzük a második babánkat. 2009-től folyamatosan volt munkaviszonyom, de határozott idejű munkaszerződéssel dolgoztam, ami tavalyi év december 31-én lejárt, így most passzív jogon kapom a gyed-et a kifigam 2 éves korábig, 2017. októberéig. Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben a második babánk a Gyed megszűnéséig megszületne, abban az esetben GYED-et kapnék tovább, vagy attől függetlenül már csak a GYES-re lennék jogosult. Válaszát előre is köszönöm.

Jusztasz # 2016.09.01. 06:36

Levente80 A munkáltató értelmezheti úgy is, hogy ha a feleségemnek a GYED alatt volt ideje és energiája másutt tevékenykedni, akkor a munkahelyére is visszamehetett volna dolgozni.

Úgy értelmezi, ahogy akarja, azonban a munkavállaló nem kötelezhető arra, hogy a GYED ideje alatt ugyanoda visszamenjen dolgozni.

Erre hivatkozva jogszerűen nem lehet a jogviszonyt megszüntetni.

Tisztázandó, hogy külföld alatt mit ért EU-s tagállamot, vagy 3. országot? Ugyancsak tisztázandó, hogy milyen ösztöndíjról van szó. A biztosítási kötelezettség elbírálásánál, eü-i szolgáltatás igénybevételénél fontossá válhat.

Ezügyben, ill. a teendőinek tisztázása érdekében, kiutazás előtt keresse fel a megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának főosztályázvezetőjét.

Levente80 # 2016.08.31. 14:07

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm a válaszát! A kérdést elsősorban azért tettem fel, mert aggódunk amiatt, hogy a feleségemnek a munkába való visszaállást követően esetleg hátránya fog származni abból, hogy a GYED ideje alatt, másutt ösztöndíjasként dolgozott. A munkáltató értelmezheti úgy is, hogy ha a feleségemnek a GYED alatt volt ideje és energiája másutt tevékenykedni, akkor a munkahelyére is visszamehetett volna dolgozni. Jogilag bármilyen "retorzióra" (elbocsátás, stb.) ez okot adhat-e?
Köszönettel!
Levente

monoszkop # 2016.08.31. 12:38

Levente80 2016.08.31. 12:47
Tisztelt Szakértő!
Feleségem jelenleg GYED-en van, ugyanakkor lehetősége nyílt arra, hogy egy évet ösztöndíjjal (kutatói) külföldön töltsön.
Azt szeretném megkérdezni, hogy amennyiben az ösztöndíj lehetőségével élünk, akkor ez munkaviszonynak számít-e, szükséges-e a magyarországi munkahelyet tájékoztatni erről és ha igen szükséges-e a munkahely engedélye?
Válaszát köszönöm!
Levente

Az ösztöndíj nyilvánvalóan nem munkaviszony.

Munkaviszony esetén a felek Mt. szerinti munkaszerződést kötnek amely tartalmazza pl. a személyi alapbért, a munkavégzés helyét és a munkakört, jellemzője továbbá az alá-fölé rendeltség és a rendelkezésre állási kötelezettség. Ami nem ilyen jogviszony az nem munkaviszony.

A Tbj. 5. § értelmében viszont az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony biztosítási jogviszony.

Igen, az Mt. 6. § (4) értelmében szükséges tájékoztatni.

Az e törvény (Munka Törvénykönyve)hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.

Levente80 # 2016.08.31. 10:47

Tisztelt Szakértő!

Feleségem jelenleg GYED-en van, ugyanakkor lehetősége nyílt arra, hogy egy évet ösztöndíjjal (kutatói) külföldön töltsön. Azt szeretném megkérdezni, hogy amennyiben az ösztöndíj lehetőségével élünk, akkor ez munkaviszonynak számít-e, szükséges-e a magyarországi munkahelyet tájékoztatni erről és ha igen szükséges-e a munkahely engedélye?
Válaszát köszönöm!
Levente

Jereván # 2016.08.31. 07:24

marianna82 2016.08.31. 08:34
Tisztelt Szakértő.
2014 áprilisától 2016 februárjáig Ausztriában dolgoztam.
Februártól áprilisig nem dolgoztam.
Aprilis 14.-től 3 hónapot dolgoztam a munkahelyemen(Magyarországon) majd táppénzre mentem mert kisbabát várok veszélyeztetett terhes vagyok.
Ez a táppénzem most lejár október 14.-el.
A szülés időpontja január 29.-e.
A kérdésem -kérdéseim a következők:
Októbertől a szülésig kapok-e valamiféle juttatást ?
Amennyiben nem úgy mit tudok tenni?
A jelenlegi munkáltatóm felmondhat-e nekem?
Szülést követően milyen juttatást kapok és ezeket hol tudom elintézni?
Köszönöm válaszát:
Marianna

Kedves Mariann!

Amennyiben szociálisan rászorult októbertől a szülésig kérhet méltányossági táppénzt. (Az osztrák jogviszonyát célszerű igazolni. Az egyes EU-s tagállamokban szerzett biztosítási idők igazolására az E 301-es nyomtatvány szolgál, amelyet annak az államnak az illetékes intézménye (foglalkoztatási hivatalok, munkaügyi központok) ad ki, ahol munkanélküli korábban biztosított volt, tehát dolgozott. Mivel a nyomtatványt a munkavégzés helye szerint illetékes intézmény állítja ki, ezért fontos a munkaviszony megszűntével a nyomtatvány kiállításának kérése, mert a hivatalból történő beszerzés sok időt vehet igénybe. Ha a magyar szabályok szerint nyújtandó pénzbeli ellátás megállapításához szükséges figyelembe venni a külföldi (másik EGT tagállamban) biztosításban töltött időket is, akkor a kifizetőhely az illetékes külföldi biztosító nevének és címének valamint a biztosított adatainak megjelölésével az Egészségbiztosítási Pénztár közreműködésével kérheti a külföldi (pénzbeli ellátásokra jogosító) biztosítási idők igazolását. (Az Egészségbiztosítási Pénztár a magyar nyelvű E 104 jelű nyomtatvány segítségével keresi meg a külföldi biztosítót). )

A Szoc. tv. alapján –ha a feltételeknek megfelel - kérhet szociális segélyt.

Nem „rendes” felmondással nem mondhat fel.

Csed, gyed, gyes, csp, anyasági támogatás ellátásokat. A feltételekről és az igénylés módjáról a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályánál érdeklődhet, előtte azonban olvassa el ezt:

Ügyféljogok CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylésekor:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

marianna82 # 2016.08.31. 06:34

Tisztelt Szakértő.

2014 áprilisától 2016 februárjáig Ausztriában dolgoztam.Februártól áprilisig nem dolgoztam majd április 14.-től 3 hónapot dolgoztam a munkahelyemen(Magyarországon) majd táppénzre mentem mert kisbabát várok veszélyeztetett terhes vagyok.Ez a táppénzem most lejár október 14.-el.A szülés időpontja január 29.-e.
A kérdésem -kérdéseim a következők:
Októbertől a szülésig kapok-e valamiféle juttatást ?Amennyiben nem úgy mit tudok tenni?A jelenlegi munkáltatóm felmondhat-e nekem?Szülést követően milyen juttatást kapok és ezeket hol tudom elintézni?

Köszönöm válaszát:
Marianna

Zengőbérci # 2016.08.30. 13:14

Viktória0202 2016.08.30. 15:03

Tisztelt Szakértők!

5 évet dolgoztam pedagógusként, majd 2014. szeptemberben született az első gyermekem. A kislányom szept.-ben tölti a kettőt,a 2.baba dec.-ben születik.Így Gyesen lennék 2,5 hónapot,utána jönne a Csed.Gondolom a Gyest ilyenkor nem kell megszüntetni.
Pedagógus szerződéssel kapcsolatban kérdeznék.Az első gyermekkel töltött időszak alatt történt a béremelés,tehát változott a bér papíron csak.A 2.babánál melyik szerződés bérét számítják?Azt amelyikkel az elsônél mentem szülni vagy azt,ami megváltozott,bár azzal még nem dolgoztam. Van-e lehetőség, hogy az új szerződést számítsák?

Nagy köszönettel,
Viktória

Kedves Viktória!

Amennyiben az ellátást a szerződésében/kinevezésében szereplő béréből kell megállapítani, úgy mindig az ellátásra való jogosultság napján érvényes szerződésben/kinevezésben szereplő összeget kell figyelembe venni.

Szerződés szerinti havi jövedelem fogalma 2015.07.01-től:

 betegszabadságra jogosultak esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított távolléti díj, illetve az illetmény egy hónapra járó összege,

 egészségügyi szabadságra jogosultak esetében az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított, egészségügyi szabadság idejére járó távolléti díj,

 egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese,

 a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja esetében a 30 napot meg nem haladó biztosítási jogviszony esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér, egyéb esetben a jogviszony alapjául szolgáló szerződésben meghatározott díj,

 mezőgazdasági őstermelő esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér;

Viktória0202 # 2016.08.30. 13:03

Tisztelt Szakértők!

5 évet dolgoztam pedagógusként, majd 2014. szeptemberben született az első gyermekem. A kislányom szept.-ben tölti a kettőt,a 2.baba dec.-ben születik.Így Gyesen lennék 2,5 hónapot,utána jönne a Csed.Gondolom a Gyest ilyenkor nem kell megszüntetni.
Pedagógus szerződéssel kapcsolatban kérdeznék.Az első gyermekkel töltött időszak alatt történt a béremelés,tehát változott a bér papíron csak.A 2.babánál melyik szerződés bérét számítják?Azt amelyikkel az elsônél mentem szülni vagy azt,ami megváltozott,bár azzal még nem dolgoztam. Van-e lehetőség, hogy az új szerződést számítsák?

Nagy köszönettel,
Viktória

intentio # 2016.08.30. 12:11

Lilyenne69 2016.08.23. 16:49
Tisztelt Szakértők!
Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz,hogy:
Júliusban kezdtem a munkahelyemen dolgozni. Dolgoztam 5 napot,miután hétvégén kiderült kisbabát várok. Nyilván rá 2 napra mentem is az orvoshoz,aki mondta,hogy mivel tavaly meg tavalyelőtt vetéltem veszélyeztetett terhesnek vesz. Kérdezte mit dolgozom,mikor mondtam azt mondta felejtsem el. Hát aznapmég erősen készültem dolgozni menni,dehát a természet közbeszólt,rettenetes rosszullétek fogtak el,el kellett menjek a háziorvoshoz kiiratni magam. A főnökömet felhívtam, hogy hát 6 hetes terhes vagyok,nem tudok dolgozni,mondta semmi gond,nyugodjak meg,következő ultrahangnál hívjam hogy mizu. 8.héten is voltam uh-n,ahol már a papírt is kiállították,hogy magas kockázati besorolás,körzeti is mondta, hogy ne is próbálkozzak,amúgyis 9-es kóddal folyamatos táppénzen vagyok. Főnököm hívott másnap, hogy mi van velem, majd megkérdezte, hogy megtartom-e a babát, meg hogy most akkor nem is dolgozhatok?(Azt megjegyzem, hogy a júliusi táppénzes papírt mikor bevittem,a munkaügyes csaj kezébe nyomtam,akinek szinté jeleztem,hogy állapotos vagyok,szót nem szólt,csak hogy jó rendbe,mindig adjam le a beteglapot)
Az lenne a kérdésem, hogy mivel 1 hetet dolgoztam, próbaidős vagyok, plusz veszélyeztetett,kirúghatnak?
Mert én azt hallottam, hogy a munkáltatómnak egy forintjába nem kerül az én táppénzem ilyen esetben 9-es kódnál,mert nem betegszabadság stb van hanem táppénz.
Kérem segítsenek ebben, mert már fogalmam nincs mik a kilátásaim.

Köszönöm; Ildikó

Kedves Ildikó!

Igen, a próbaidő alatt bármelyik fél, indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt.
Kivéve az egyenlő bánásmód követelményének a megsértését. Lásd a hozzászólás végén található linket.

Rosszul tudja. A táppénz 1/3-hoz 9-es kód esetén is köteles a munkáltató hozzájárulni, azaz az állam kötelezi a munkáltatóját arra, hogy a TB által Önnek kifizetett nettó táppénzének az 1/3-át fizesse be a NAV-nak.

Az Egyenlő Bánásmód Hatósága marasztalta (300.000 Ft. bírság megfizetésére kötelezte) azt a munkáltatót, aki a terhes munkavállalójának próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondott mivel nem akarta fizetni a táppénzhez kapcsolódó közterheket (Tbj. 19. § (5) bekezdése szerinti táppénz egyharmad hozzájárulást), illetve nem akarta állni a szülési és fizetésnélküli szabadság alatt felhalmozódó szabadság anyagi terheit. Tekintettel arra, hogy a munkavállaló bírósághoz is fordult a bíróság kérelmező munkaviszonyát helyreállította.

A hatósági eljárásban a feleknek lehetőségük van egyezséget is kötni, azaz a munkáltató vállalhatja, hogy bírság helyett inkább kártérítést fizet a munkavállalónak.
Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló J O G E S E T E K itt, http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?… ,

valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)
http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

intentio # 2016.08.30. 12:04

oildi 2016.08.28. 16:25
Tisztelt Szakértő!
18 hetes kismama vagyok, 2017 január 20.-ára vagyok kiírva. A gyermeket egyedül vállaltam. Már van egy nagyfiam, aki jelenleg végzős középiskolás (1998.02.28.-án született). Pedagógusként dolgozom, határozott szerződéssel(minden évben hosszabbítanak már évek óta), mely 2017.07.31-én jár le. Bruttó bérem: 255.000 Ft/hó. December 31.-ig nem szeretnék táppénzre menni, addig munkaviszonyban leszek.
A kérdésem a következő lenne: Várhatóan mennyi csedet fogok kapni? A csed összegét a gyermekek után járó családi adókedvezmény befolyásolja-e?
A 2017-es évre járó időarányos szabadság napjaimmal várhatóan mi lesz?
Köszönöm szépen előre is a segítségét!
Tisztelettel: Ildi

Kedves Ildi!

Kb. a bruttó munkabér 70%-át. (Ez a bruttó csed, gyed összege. A csed csak adóköteles, a gyed adó és 10% nyugdíjjárulék köteles ellátás, azaz a bruttó összeg ezekkel csökken. Pontos összeget a MÁK ISZI tud mondani.

GYED-nél ha a bér nagyobb, mint a minimálbér kétszerese, úgy legfeljebb a minimálbér kétszeresesének 70%-át.
Igen, befolyásolja.

A mv. megszűnésekor pénzben megváltják. (Kifizetik.)

További kérdéseivel –tekintettel arra, hogy a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat.