GYED,GYES, táppénz


serike # 2008.08.27. 09:40

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm tegnapi válaszát, miszerint nem szüntethetik meg munkaviszonyomat amíg GYES-en vagyok a gyerekek 3 éves koráig, de ahogy írtam, ikrekkel vagyok GYES-en, velük akkor nem 6 éves korukig jár ez a védettség?
Elvileg akkor megkérhetem őket, hogy ne foglalkoztassanak, csak alkalmazásban lévő GYES állományos lehetnék?
És még egy kérdés, ha esetleg megtehetem ezt, és maradok GYES-en,de az ő alkalmazásukban, akkor vállalhatok e másik munkakörben állást, akár az intézményen belül?Konkrétan most egy egyetem által bekebelezett iskola a munkáltatóm, és esetleg az egyetemen belül elmennék egy másik intézményben egy másik munkakörben?Köszönettel
Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.26. 18:48

Kisrita már nagyon pontos választ adott: ez hülyeség; át aqkarnak verni. Bejelented, hogy megszünteted a fizetés nélküli szabadságot, ők meg kötelesek foglalkoztatni, vagy állásidőt fizetni. Ebből választhatnak - oylan lehetőségük, hogy "nem vesznek vissza" nincs. Ha ragszkodnak ehhez, akkor mondd, hogy küldöd az ügyvédedet. És küldd.

Bencze Csilla # 2008.08.26. 18:29

A következőkben szeretném segítségüket kérni.
2008.09.24-én kislányom betölti második életévét és szeretnék visszamenni dolgozni gyes mellett 8 órában jelenlegi munkahelyemre. Ők azonban közölték velem, hogy nem vesznek vissza, mert nem KÖTELESEK a gyed lejárta után foglalkoztatni, csak a gyes után.
Érdeklődnék, hogy ez valóban így van-e illetve ha nem egy paragrafus számot tudnának Nekem írni.
Várom mielőbbi válaszukat, köszönettel: Bencze Csilla

Kis Ritának köszönöm válaszát!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.26. 14:20

és elmondanád, hogy mik is azok az okok?

Most kérdezhezetném, hogy "nem mindegy"? De nem teszem.
Először is havi huszonikszezer forint az havi huszonikszezer forint. Másodszor - sajátos módon - a rendes felmondás elleni védelem csak akkor illett meg, ha igénybe veszed a gyest.

kisrita # 2008.08.26. 12:46

Csilla ez hülyeség. Persze minden munkáltató bepróbálkozik ezzel. Szépen írásban kérd hogy szept 25-től szeretnél ismét munkába állni gyes mellett. Tértivevényesen ( fontos!) add fel. Hidd el nem fognak nemleges választ adni! Sokan írtak már ezzel a problémával ide, mindekinek ezt javasolták. Nincs olyan hogy nem vesz vissza, ha te vissza szeretnél menni dolgozni.
És felmondási védelem alatt is állsz ( ha esetleg ezzel próbálkozna).

Nem vagyok jogász, csak sokat olvasok és tanulok itt mások eseteiből.

kisrita # 2008.08.26. 12:43

Csilla ez hülyeség. Persze minden munkáltató bepróbálkozik ezzel. Szépen írásban kérd hogy szept 25-től szeretnél ismét munkába állni gyes mellett. Tértivevényesen ( fontos!) add fel. Hidd el nem fognak nemleges választ adni! Sokan írtak már ezzel a problémával ide, mindekinek ezt javasolták. Nincs olyan hogy nem vesz vissza, ha te vissza szeretnél menni dolgozni.
És felmondási védelem alatt is állsz ( ha esetleg ezzel próbálkozna).

Nem vagyok jogász, csak sokat olvasok és tanulok itt mások eseteiből.

Bencze Csilla # 2008.08.26. 12:31

A következőkben szeretném segítségüket kérni.
2008.09.24-én kislányom betölti második életévét és szeretnék visszamenni dolgozni gyes mellett 8 órában jelenlegi munkahelyemre. Ők azonban közölték velem, hogy nem vesznek vissza, mert nem KÖTELESEK a gyed lejárta után foglalkoztatni, csak a gyes után.
Érdeklődnék, hogy ez valóban így van-e illetve ha nem egy paragrafus számot tudnának Nekem írni.
Várom mielőbbi válaszukat, köszönettel: Bencze Csilla

FBettyke # 2008.08.26. 11:57

Kedves kbs,
és elmondanád, hogy mik is azok az okok?
Mert azt nem igazán árultad el...
Köszi: Bernadette

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.26. 09:48

Sürgősen igényeld a gyest. Több okból is.

FBettyke # 2008.08.26. 08:47

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
2007. aug. 13-án született meg a kisfiam. Egyedül nevelem. Eddig igénybe vettem a GYED-et és a családi pótlékot. A tegnapi nappal visszajöttem dolgozni és a béreseink mondták, hogy a fizetésem és a családi pótlék mellé igényelhetem a GYES-t is, még majdnem 2 évig. Hétfőtől, azaz 1-től bölcsibe megy a kisfiam, ami mint tudjuk, nem kizáró tényező a GYES-nél sem. Viszont a bölcsiben elég nagy a megbetegedés kockázata és mi van ha táppénzre kell jönnöm? Akkor hogyan alakul a jövedelmem? Mi alapján számolják ki a táppénzt? Hallottam vmi 180 napról. Ez pontosan mi is?
Válaszotokat előre is köszönöm. Üdv: Bernadette

VFJudit # 2008.08.26. 08:27

Előző kérdésemhez kapcsolódva:

A rokkantsági nyugdíjat kapó 61 éves nagymama elmehet-e GYES-re?

Befolyásolja az Ő nyugdíját a GYES?

Köszönettel?

VFJudit # 2008.08.26. 07:41

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában:

Férjem a jelenlegi munkahelyén 2008. március 7-től dolgozik. Előtte munkanélküli volt. 2008. augusztus 1-től GYES-t is kap, és emellett dolgozik 8 órában. (én visszajöttem dolgozni, és kisbabát várok, és nem sokára szülni fogok)

Most úgy néz ki, hogy augusztus 31-én megszűnik a munkaviszonya.

Az a kérdésem, hogy elmehet-e a férjem táppénzre, és ha igen, meddig? Jól tudom, hogy a táppénz folyósítása alatt meg kell szüntetni a GYES folyósítását?

j.frankie # 2008.08.25. 11:53

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi témában kérnék segítséget: 2004 február óta folyamatos a munkaviszonyom. 2006. áprilisában szültem, TGYES, GYED jelenleg GYES en vagyok (2009 áprilisig). Szeptembertől szerettem volna visszamenni dolgozni de közben kiderült, hogy ismét babát várok, mivel már volt egy megszakadt terhességem a szülés óta veszélyeztetett vagyok és azt tervezem, hogy táppénzre megyek.Ebben az esetben mi alapján számítják a táppénz összegét és későbbiekben a TGYES illetve a GYED összegét?

Segítséget köszönöm:

Frankie

Ína # 2008.08.24. 20:46

Sziasztok!

Bonyolult helyzetemet vázolom, és megköszönöm, ha valaki tud segíteni a legjobb megoldás kiválasztásában.

Több mint 6 éve vagyok egyazon munkahelyen közalkalmazotti státuszban, közalkalmazotti bértábla szerinti bérezéssel. Idén július végén saját kérésemre megegyeztem munkaadómmal egy egy éves fizetés nélküli szabadság igénybevételéről, melynek kezdete szeptember 1-je lenne. Tudtával más területen szeretném kipróbálni magam és munkát vállalni. Minderről papírt még nem írtunk. Az új helyen olyan szerződésem van már aláírva, mely szeptember 1-jétől szóló határozatlan idejű munkavégzést tartalmaz, a próbaidő alatt minimálbérért, utána újabb tárgyalás alapján (ez szóbeli megegyezés). Ám tudomásom szerint még nem jelentettek be.
Hosszú próbálkozás és annak feladása után most váratlanul kiderült, hogy várandós vagyok. Valószínűleg veszélyeztetett terhes leszek, de az új helyen semmiképp nem akarnak aktívan foglalkoztatni így szeptembertől.
Kérdésem, mi a teendő, hogy anyagilag a legjobban jöjjünk ki ebből a szituációból, és biztosan jogosult legyek minden juttatásra, mely a terhességgel és a gyermekvállalással kapcsolatos.
Segítségeteket köszönöm!

anne01 # 2008.08.23. 18:44

Gyes melletti munkavégzésnél, amíg nincs meg a 180 bérezett napod, valóban a minimálbér a táppénz alapja. Nem számít, mekkora a szerződés szerinti béred.

nagyneand # 2008.08.22. 13:58

Sziasztok!
Tudna nekem valaki segíteni abban, hogy ha gyes mellett dolgozom, és a gyerekkel táppénzre kell mennem, akkor mi után számítják ki a táppénz összegét? 15 éve folyamatos a biztosítotti jogviszonyom, 2007. augusztus 1 óta pedig újra dolgozom a gyed-et követően. Létezik az, hogy 2 napra összesen 3200 Ft-ot kapjak? A munkabérem bankszektoros, tehát nem minimálbér-nagyságú.
Köszi! Elnézést, ha hasonló kérdés már szerepelt a közelmúltban, nekem nem sikerült ilyet felfedeznem.

Leiaa29 # 2008.08.21. 06:45

kedves kaali!
Most írtam a cégnek egy tértivevényes levelet, amiben benne van, hogy szept. 1-jétől szeretnék visszamenni dolgozni, ha a helyi üzletbe vesz vissza, akkor normálisan 8 órában (GYES mellett persze!) ha a távolabbiba, akkor csak 6 órában tudom megoldani. Ja, és adja ki a GYES alatt felgyűlt szabimat is, így van időm még más munka után nézni közben.
Nem hiszem,hogy bármit is tehet ezügyben, ahogy olvasgattam a fórumokat - elvileg - én vagyok védve.

Remélem, sikerül Neked is megoldani a problémádat, nem semmi 4 gyerkőccel, le a kalappal!:) nekem kettő van, de így is nagyon nehéz munkát találni.
Bár azt nem értem,hogy miért mondhatnának fel, próbálj meg kompromisszumra jutni velük. Én nem tudok róla, hogy ezért kirúghatnának.
A Munka Törvénykönyvébe nézz utána ennek a dolognak: http://www.cvcentrum.hu/career.php?…

sok sikert!

kaali # 2008.08.20. 21:01

Leiaa29!
Nagyon érdekel, hogy te milyen választ kapsz, hiszen én is ebben a cipőben járok. Amit én megtudtam; a több telephellyel rendelkező munkáltató elméletileg áthelyezheti dolgozóit.(ha a munkavégzés helye változó munkahelyre szól)Amennyiben nem változó a munkahely, úgy annak megváltoztatásához a munkavállaló beleegyezése kell, hiszen ez már szerződésmódosítás. Viszont, ha nem fogadod el, felmondhatnak.Érdekes helyzet. Én sem tudom elvinni a kislányomat a bölcsibe, és ez senkit sem érdekel. Ráadásul nekem össz. 4 gyerekem van. De nem hagyom annyiban, szerintem ez nonszensz. Remélem 1 hét alatt valaki tud okos tanácsot adni.

erpé # 2008.08.20. 19:40

Kedves nandy,
köszi a gyors választ - mivel 2007 márciusa óta GYES mellett főállásban dolgozom, ezért mostanáig és a szülés várható időpontjáig bőven megvan a 180 napnyi jövedelem, szóval nekem sem nagyon nem világos, hogy mit kavar be a GYES, és mivel járok rosszabbul, ha GYESből+munkaviszonyból megyek szülni.
Mindenesetre köszi mégegyszer!
erpé

Leiaa29 # 2008.08.20. 14:50

Gyors tájékoztatás kellene, mert a munkáltatóm kész helyzet elé állított.
A kisfiam két éves és szept. 1-jétől megy bölcsődébe és eddig úgy állapodtunk meg a főnökömmel, hogy szept-től vissza is vesz GYES mellett 8 órában.
Viszont: ma kibökte, hogy nem a lakóhelyem szerinti üzletébe venne vissza, hanem egy távolabbiba, ami utazással jár és már nem tudnék miatta 8 órában dolgozni, mert a gyermekemet is el kell hozzam a bölcsődéből.

Kérdésem,megteheti-e a főnököm,hogy nem a munkaszerződésem szerinti üzletbe vesz vissza (ahol már 8 éve dolgozom), ill. levesz a fizetésemből, mert kénytelen lennék tömegközlekedéssel utazni a másik üzletbe és így az üzlet zárása előtt két órával kénytelen lennék elindulni a buszhoz(benzinpénzt nem fizet, bár autóval beérnék időben).

Köszönöm a szíves válaszokat előre is!

Szabonora76 # 2008.08.20. 07:52

Köszönöm a felvilágosítást!

A nem passzív Gyed, tehát amit addig kaptam, amíg volt munkaviszonyom, nem számít jövedelemnek, illetve biztosítási jogviszonynak? Magyarán azt akarom kérdezni - pusztán kíváncsiságból -, hogy ha gyors egymásutánban szültem volna 2 gyereket, a másodikat az első után járó Gyed lejárta előtt, akkor a második babára nem járt volna a Gyed csak a Gyes?

nandy # 2008.08.19. 22:50

erpé:

Azt én sem igazán értem, miért kellene lemondanod a GYES-ről.

Elvileg ha a szülést megelőzően legalább 180 nap jövedelemmel rendelkezel, akkor jár a Tgyás, GYEd. Alapja pedig a 180 nap jövedelme lesz.

Ha nincs meg a 180 napi jövedelem (mert Tgyás-on, gyed-en voltál), akkor az előző gyed, tgyás-nál figyelembe vett összeg lenne ismét a tgyás, gyed alapja, feltéve, hogy az a minimálbért meghaladja.

nandy # 2008.08.19. 22:39

Szabonora:

A munkaviszony megszűnése miatt passzív GYED-en leszel, mely valóban nem jogosít táppénzre.

A második baba vállalása helyett érdemesebb lenne munkát keresni, hogy legalább 180 nap biztosítási jogviszonyod legyen majd - ami alapján kapod az újabb Tgyás-t, Gyed-et.

erpé # 2008.08.19. 20:02

Sziasztok, remélem tudtok segíteni a dilemmámban:

2007 márciusában, amikor a kisfiam egyéves lett, GYES-re mentem, majd mellette főállásban munkát vállaltam. A GYES elvileg 2009 márciusáig "jár", akkor lesz a fiam 3 éves.
Nemrégiben kiderült, hogy a második baba is beköltözött a pocimba, ő várhatóan 2009 márciusában születik. Terveim szerint a szülésig dolgozni fogok. A munkahelyemen azt javasolták, hogy mondjak le a GYESről minél előbb, mivel így a TGYÁS-GYED-stb számításnál "jobban" fogok járni.
Kérdéseim: a GYES melletti munkavállalás és az így szerzett jövedelem ezek szerint nem számít bele a TGYÁS megállapításához szükséges biztosítotti jogviszonyba és jövedelembe? Tényleg érdemes lemondanom a GYESről, netán már el is késtem vele?
Mivel csak mostantól tudom visszamondani a GYESt (mivel mostanában derült ki a terhességem), ezért ebben a naptári évben 4 hónapot fogok GYES nélkül dolgozni - a szülésig pedig még 2,5 hónapot. Ennek van jelentősége?
Köszönöm előre is a válaszokat!
Üdv:
erpé

Szabonora76 # 2008.08.19. 19:32

Megszűnik a cég, ahol dolgoztam. Arról ugyan nem tájékoztattak, hogy pontosan mikor, viszont a dolgozók 90%-át már elküldték, a jogi állományban lévőket is. Létszámleépítés címén, közös megegyezéssel. Annyit hallottunk, hogy max. decemberig dolgoznak még páran, aztán teljesen bezárják az egészet.
Köszönöm, hogy próbáltok segíteni!