GYED,GYES, táppénz


Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.11. 12:47

Szeptembertől megyek vissza dolgozni – a GYES-t akkor lemondom.

Nem kéne. Ha annyira nincs szükséged erre a plusz huszonezer forintra havonta, akkor tudok adni egy bankszámlaszámot, ahova nyugodtan utalhatsz.

A 20 nap szabadság nekem kevésnek tűnik. Egyébként a 180 napnak összesen kell meglennie.

zituska001 # 2009.03.11. 12:43

Kedves Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok első gyermekemmel. A GYED jún-ban jár le, majd utána GYES-en leszek. Szeptembertől megyek vissza dolgozni - a GYES-t akkor lemondom. A munkát úgy kezdem, hogy kiveszem a szabadságaimat ( 20 nap ). 2010 nyarára tervezzük a második babát. Kérdésem: ahhoz, hogy a tényleges fizetésem alapján kapjam majd a TGYÁS-t, 2009-ben kell meglennie a 180 naptári nap-nak, vagy 2010-ben, vagy csak az a lényeg, hogy a szülés előtt meglegyen a 180 naptári nap (20009+2010-ből együtt)?
Köszönöm a segítséget.

Deditke # 2009.03.10. 22:24

Sziasztok!

Segítségeteket kérném!GYES-ről visszatérve kifizetik a szabadságot vagy kötelező letölteni? Nekem szeptemberben telik le a GYES, de mivel tanárként dolgoztam felmerült a probléma, hogy ha nem töltöm le az előző évekre járó szabadságom, elvesztik. Kérdésem az lenne, hogy ezt egy összegben nem szokták kifizetni?
Előre is köszönöm!

bibi1230 # 2009.03.10. 18:32

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem!!!
Már rengeteget olvastam,rengeteg helyen a TGYÁS-ról illetve a GYED-ről,de mégsem tudok rájönni ,hogy mi alapján számolják ki,hogy mennyi jár az embernek?Az oké,hogy ugy van mint a táppénz,70%,de milyen időt néznek?Tehát hogy számolják ki?
Annyi féleképp láttam már...egyszerűen nem tudom,melyik lehet a helyes...
Ha valaki tudna segíteni ebben nagyon megköszönném!!!
Néhány adat: Májusban fogok szülni.Tavalyi évi bruttó keresetem:1.461.563 November óta táppénzen vagyok. Szülési szabadságra szeretnék menni,tehát előszőr a TGYÁS-t szeretném igényelni majd.
Segítsetek!!!
Köszönöm előre is!!! :)

Dödölle1 # 2009.03.10. 12:41

A havi kereset-kiegészítésről a 6/2009. (I.20.) kormányrendelet rendelkezik.

Lényege, (főszabály) hogy a havi kereset kiegészítés összege a tárgyhónapot követő bérfizetési napon kifizetésre kerülő bruttó illetmény egytizenketted része, de legfeljebb 15.000 Ft.-

Amennyiben a foglalkoztatott a tárgyhónapban nem volt valamennyi munkanapra illetményre jogosult (azaz pl. táppénzen volt) a havi kereset-kiegészítés felső határát díjazott munkanapok és a tárgyhónap munkanapjainak arányában kell figyelembe venni.

Azokra a napokra, (Fő szabály szerint) amelyekre a foglalkoztatott nem jogosult illetményre kereset kiegészítés sem illeti meg.

Összegezve: A táppénz és betegszabadság idejére kereset-kiegészítés nem jár. Ebből következik, hogy utólag –azaz keresőképessé válás után -sem.

Üdv. :)

luisa # 2009.03.10. 12:32

zsuica:
SZERINTEM MEGEGYEZÉS KÉRDÉSE, HOGY HOGY ADJÁK KI A SZABIJAIDAT, NÁLUNK IS EZ VOLT A HELYZET, ÉN MÉG A SZERZŐDÉSEM ALÁÍRÁSA ELŐTT KÖZÖLTEM, HOGY A SZABIKAT A 8 ÓRÁS BÉREM ALAPJÁN SZERETNÉM KIVENNI, NEHEZEN, DE BELEMENT A FŐNÖK...

Kedves nandy,

köszönöm először is a válaszaidat, ha nem gond még kérdeznék...

1.Szóval, csak annyi nap táppénz jár, amennyit ledolgoztam - nekem meg lesz a 180 nap (ez a kivett szabijaimmal), ez 6 hónap, ami elégnek kell, hogy legyen, jól gondolom?

2. ha lemondok a gyes-ről és a férjem átveszi, akkor több nap táppénz jár, mint amennyit ledolgoztam?

3.a táppénz kezdete előtti naptól 180 napot visszaszámolva , erre az összegre állapítják meg a táppénzt, meg a tgyást? mert , ha az összes ledolgozott nap átlagát nézzük, jobban járok, mintha csak az utolsó 180 napot nézem (szabim alatt 8 órás voltam, most 6 órában dolgozom, így minél tovább dolgozom, anál kevesebb a táppénz illetve a tgyás, mert kikerül a számítási körből az elsőként kivett 8 órás szabis napjaim...)

pemar # 2009.03.10. 12:11

Kedves Fórumozók!
2008. dec. 30-tól vagyok táppénzen, és 1 hónapon belül megszületik a kislányom. Közalkalmazott vagyok, a kérdésem az lenne, úgy tudom a 13. havi helyett megjelent keresettkiagészítést táppénz alatt nem jár, de a táppénz után visszamenőleg megkapom?? Azt gondolom, hogy a tgyás és gyed alatt nem jár, de ha a táppénz maga jár le, arra az időre visszamenőleg jár-e? Sajnos a MÁK durva ügyintézői nem igazán segítőkészek.
Előre köszönöm

zsuica # 2009.03.09. 21:39

Kedves Fórumozók!

GYED lejárta utáni munkavégzéssel kapcsolatos kérdésem lenne.
Kislányom 2007 februárjában született, így 2009-ben lejárt a GYED időtartama - már igényeltem is a GYES-emet, valamint a munkaadómmal történt egyeztetés után szeretnék visszamenni dolgozni.

Kismamaságom előtt 8 órás munkaviszonyom volt.
GYES alatt (és valószínüleg utána még 1 évig) viszont csak 4 órában tudok dolgozni, ami ellen a munkáltatónak sincs kifogása.

A 2 év alatt felgyülemlett szabadágok kiadásának menetével viszont nem értek egyet.
Visszatértemmel a munkaszerződésem módosításra kerül heti 20 órás munkaviszonyra, és a szabadságokat ezzel a bérrel szeretnék kifizetni.

Én eddig (józan paraszti ésszel) azt gondoltam, hogy a 8 órás munkaviszonyból származó - és fizetés nélküli szabadságom, azaz tegyás és gyed alatt felgyülemlett szabadságaimat a "régi" - 8 órás béremmel kell kifizetni.

A munkáltatóm szerint viszont az "új" - 4 órás bérem alapján kell elszámolni.

Tudna nekem valaki tanácsot adni?
Hol lehet utánanézni?
Milyen jogszabályok érvényesek?
Mivel támasszam alá a munkáltatómnak az általam képviselt érveket?

segítségeteket előre is köszönöm!!!!!

nandy # 2009.03.09. 21:31

melina:

GYED mellett nem lehet kereső tevékenységet folytatni. Kiskönyvvel sem.

nandy # 2009.03.09. 21:30

luisa:

Ha gyes mellett dolgozol, csak annyi nap táppénz jár, amennyit le is dolgoztál (mióta visszamentél GYED-ről). Ez nem biztos, hogy kitart a következő szülésig.
Ha nem tart ki, akkor le kell mondani a GYES-t, mert úgy max. 1 évig jár. (Feltéve persze, hogy van rá orvosi indok!! Ezt nem felejtsük már el.)

A táppénz alapja a régi béred lesz, ha nincs a GYED után 180 bérezett napod. Ha megvan a 180 nap, akkor viszont az alapján fizetnek.

TGYÁS, GYED: ha nincs 180 nap, akkor annyi nap után számolják, amennyi ténylegesen van. Ha 15 nap, akkor az alapján. De max. a minimálbér kétszerese.

anne01 # 2009.03.09. 19:53

hajni01:

A keresőképtelenség első 15 napjára betegszabadság jár, amire a béred 80%-át kapod meg és a munkáltatód fizeti. Meg kell nézned mekkora összeget kaptál erre az időre. Ha nem éri el a minimálbér kétszeresét (br. 143.000 Ft.), akkor a gyed alapja a 15 napra kifizetett, minimálbér kétszeresénél alacsonyabb összeg lesz.

hajni01 # 2009.03.09. 15:25

Hello mindenkinek!
Lenne egy kérdésem,megpróbálom röviden leírni.
Az első gyermekem 2006.09.23.-án született,akivel 2008.09.23.-áig gyed-en voltam.Nem igényeltem gyest, 2008.09.24.-től táppénzre mentem 2008.10.15-ig,mivel megszületett a második baba.Most is gyeden vagyok.
A kérdésem:

  • az első gyermek után kaptam rendes jövödelmet/85000ft/
  • amióta megvan a második pici valami minimumot kapok /össz.40000ft/

Jól van ez így? Ha valaki tud válaszolni,vagy hogy hol tudnák utánnanézni pontossan, nagyon megköszönném.

Dödölle1 # 2009.03.09. 14:28
  • egy l betű kimaradt
Dödölle1 # 2009.03.09. 14:27

Szép estét!
Tudna-e nekem valaki segíteni a következő kérdésben?
Ha szülési szabadság, Gyes, gyed alatt Felügyelő bizottsági tagság miatt kapok tiszteletdíjat, az milyen következményekkel jár?
Ez elvileg jövedelemszerzésnek minősül, elképzelhető, hogy emiatt nem kapom meg a szülési szabadság, gyes, gyed idejére járó összegeket?
Köszönöm:
Tünde

----
  • Elképzelhető.
THGY és GYED alatt díjazás ellenében munkát végezni nem lehet. Aki bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében munkát végez (kivéve szerzői jog védelme alatt álót) és ez kiderül attól arra az időre a THGY és GYED ellátást visszavonják/ nem folyósítják. Lásd: 1997. évi LXXXIII. tv. 42/C §. és 41.§.

A GYES-re ez nem vonatkozik. Gyes mellett, ha a gyermek betöltötte az 1. életévet korlátlanul lehet dolgozni, keresőtevékenységet folytatni. (A szülőnek, a nagyszülőre más szabályok vonatkoznak)

Üdv. :)
Lásd az 1998. évi LXXXIV. tv. 21.§.

melina880 # 2009.03.06. 15:33

segítségeteket kérném!
ha a kezdetektől GYESen vagyok dolgozhatnék mellette,alkalmi munkavállalói kis könyvvel vagy valamivel?vagy egy évig semmit nem lehet mint a gyed mellett?(lehet a munkáltatóm kijelentett vagy be sem voltam jelentve)

adsza # 2009.03.06. 08:37

Üdvözlet Mindenkinek!

A napokban jár le a gyedem, gyest a nagyszülő igényelt. Én ettől a naptól táppénzen leszek (jön a következő baba).
Levelet kaptunk az MÁK-tól hiánypótlásra, hogy nekem, az édesanyának munkáltatói igazolást kell küldenem.
A kérdésem: Én sehol sem találtam rá arra, hogy nagyszülő csak akkor igényelheti a gyest, ha az édesanya munkába áll, illetve, ha ez valóban így van, akkor a betegszabim/táppénzem annak számít-e? (10 éve van munkaviszonyom ugyanannál a munkáltatónál határozatlan idejű szerződéssel)

Köszönöm előre is asegítséget!
adsza

luisa # 2009.03.06. 08:01

sziasztok, köszönöm az addigi válaszokat, de még egy kicsit pontosítok a kérdésemen, kérlek segítsetek, köszi

Rövid történet:
jelenleg gyesen vagyok és dolgozom, valószínű jön a következő babó, kicsit tanácstalan vagyok az ellátásokkal hogyan járok a legjobban, kérlek segítsetek...
Régi bérem:br240, ezzel mentem el először szülni
Kivettem a felgyülemlett szabijaimat:2,5 hó, ezidő alatt br 240-et kaptam, azota 6 oraban dolgozom br184
Még nem telt le a 180 nap, 120nál járok
Megvárjam, hogy leteljen vagy előbb érdemes táppénzre menni?
Hogyan kell kiszámítani a táppénzt?

  • ha nem telik le a 180 nap, akkor a régi bérem (240) 70%-a vagy 60 %-a?
  • ha letelik a 180 nap, akkor a ledolgozott napjaimra jaro atlag brutto 70%-a? ha 200 napot dolgozom azt átlagolják, vagy csak a legutóbbi 180 napra nézik? itt sajna mennel tovább dolgozom, annál kevesebb lesz, mert a bérem a 6 órával kevesebb, mint szabim alatt...

TGYÁS számítása:

  • 180 nap hiányában, a minimál bér 2* csökkentve adóelőleggel, ez 18%?
  • ha megvan a 180 nap, akkor a ledolgozott napok átlagára számolt bér 70%-a csökkentve adóelőleggel, vagy az utolsó 180 nap átlagának 70%a csökkentve adóelőleggel?

GYED:

  • nincs meg a 180 nap:ua, mint a tgyás csak csökkentve nyugdíjjárulékkal
  • megvan a 180 nap:max gyed-adóelőleg - nyugdíjjárulékkal (9,5%)

Bruttó 184-vel jár a max gyed?

Várom a válaszaitokat, és köszönöm előre is!

Poci # 2009.03.05. 18:55

Szép estét!
Tudna-e nekem valaki segíteni a következő kérdésben?
Ha szülési szabadság, Gyes, gyed alatt Felügyelő bizottsági tagság miatt kapok tiszteletdíjat, az milyen következményekkel jár?
Ez elvileg jövedelemszerzésnek minősül, elképzelhető, hogy emiatt nem kapom meg a szülési szabadság, gyes, gyed idejére járó összegeket?
Köszönöm:
Tünde

barcika # 2009.03.05. 16:08

Hát, nem a kényről, kedvről volna szó, inkább arról, hogy férjem külföldön dolgozik és mi is sokat vagyunk úton, így nem tudok az eredeti pozíciómba visszamenni semmiképp. Ilyenkor saját cégbe érdemes alkalmazottként bejelentkezni, vagy munkanélküliként bejelentkezni?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.05. 15:49

Ezt hogy gondolod? A gyermek három éves kora után már nem a kényeden múlik, hogy visszatérsz-e a munkába.

barcika # 2009.03.05. 14:57

Sziasztok,

Lenne két gyors kérdésem.

  1. Lányom most áprilisban tölti be a három évet, tervezzük a második babát, de még nincs úton. Hogyha közben nem megyek vissza az eredeti munkahelyemre dolgozni, hanem otthon maradok, akkor ilyenkor mi a teendő és milyen választási lehetőségeim vannak?
  2. Hogyha második gyermekem külföldön születik, akkor is igénybe vehetőek-e a Tgyás, gyed és gyes?

Köszönöm segítségeteket előre is!

Dödölle1 # 2009.03.05. 13:44

Helyesen: THGY-t 03.30-tól igényelni a járadékot 04.01-től lemondani, így 03.30-án és 03.31-én fennáll a biztosítás.

Dödölle1 # 2009.03.05. 13:27

Kedves Szilvi! (Twerdy)
Kezdjük az elejéről.

1. THGY-ra az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

(Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.)

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot.

Tehát ha a szülés napján (vagy ha a szülési szabadságot a szülés várható időoentja előtt 28 nappal veszed igénybe akkor ezen a napon biztosított vagy) e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek, amit most nem sorolok fel. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re is.)

2. A GYED feltétele nem az, hogy valaki a szülés napján legyen biztosított, hanem az, hogy a GYED igénylésének a napján legyen biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül legyen 180 biztosításban töltött napja. Ahogy írtam ez a fő szabály. Jogosult GYED-re az is akinek megszűnt a biztosítása, a biztosítás megszűnése a THGY igénybevétele (folyósítása) alatt szűnt meg.

3. Esetedben mit lehet tenni? Ehhez nyújt segítséget az OEP Főigazgató helyettesének 10064/2008. számú körlevele, valamint az ez alapján készült, az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztálya és az OEP Pénzbeli Ellátási Főosztálya által készített tájékoztató. (Ez nem jogszabály, csak jogértelmezés az a bíróságot nem köti, viszont az országban történő egységes jogalakalmazás érdekében a REP dolgozóknak kötelezően végrehajtandó utasítás.)

Az itt található útmutatás és leírt példák alapján álláspontom szerint a szülésig vedd igénybe az álláskeresési járadékot.

Ha 2009.03.30-án szülsz csak 2009.04.03-án igényeld meg a THGY-t 2009.04.01-től. (Egyben 2009.04.01-vel kérd a járadék szüneteltesét. Ezzel a szülés időpontjában biztosított vagy, hiszen álláskeresési járadékot kaptál. Ha jól 2 éven belül van 180 biztosításban töltött napod is, azaz mind a 2 feltételnek eleget teszel. (bizosítás+180 biztosításban töltött nap)

(Az igényed 2009.03.30-ra és 03.31-re elutasításra kerül, de jogosultá válsz THGY-ra. Lásd még az elutasítást bővebben lent a GYED-nél)
A THGY elbírálásakor kapsz egy tájékoztatót, hogy mikor jár le a THGY. Ekkor menj el pár napra (mondjuk 10 napra) ismét járadékra, majd ha ez lejárt a 10. napon nyútsd be a GYED igényt úgy, hogy Te az 5. naptól igényeled a GYED-et. Ekkor ugye biztosított vagy, a szülést megelőző 2 éven belül a fentiek alapján megvan a 180 biztosításban töltött napod, így jogosult vagy GYED-re. A 10. napptól egyben kérd a járadék szüneteltetését.

A REP elutasítja majd az igényedet az 5., 6., 7., 8. és a 9. napra azzal, hogy arra az időre járadékot kaptál, de a 10. naptól a gyerek 2 éves koráig megkaphatod a GYED-et.

Fentiek tájékoztató jellegűek, az a megadott adatok alapján és a rendelkezésemre álló információk alapján –legjobb tudásom szerint- készült, bármilyen adat változása esetén a továbbiak is borulhatnak.

Remélem minden adatra odafigyeltem és nem tévesztettem el semmit. Azért neked is javasolom, hogy élj a lehetőséggel és kérd a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőjének a segítségét. Bővebben:

4. Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet. (Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. (Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem ad meg.)

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a bemutatott okmányok alapján készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv.

lisz # 2009.03.05. 06:59

Kedves nandy!

Köszönöm szépen a válaszod!

tobar # 2009.03.04. 21:34

Kedves nandy!

Nagyon hálásan köszönöm neked a válaszokat!!!!!!!!!!!!!
Más témában is tudnál majd nekem tanácsot adni?
Üdv: tobar