GYED,GYES, táppénz


átabota # 2009.03.04. 20:11

Kedves nandy!

Nagyon-nagyon szépen köszönöm a gyors segítséget!!!

Egy dolog jutott eszembe: Lejárt a GYED,GYEST igénylek,de mellette visszamegyek dolgozni - ebben az esetben meddig illet a felmondási védelem? Ha ki tudok fejleszteni addig kötélidegeket és a GYES végéig járna a védelem visszamennék dolgozni...lakáshitel:(

mégegyszer köszönöm!

nandy # 2009.03.04. 19:44

tobar:

A végére tudok válaszolni:
És még 2 kérdés, ha a gyes lejárta előtt felmondok a munkáltatóm kötelezhet a felmondási idő letöltésére, és a szabadságomat köteles kifizetni a munkáltatóm????

Nem, mert ha fizetés nélküli szabid van, az alatt letelik a felmondási idő is. :) A szabadságot köteles kifizetni!

nandy # 2009.03.04. 19:42

lisz:

A munkabéred. Az álláskeresési járadék nem alapja a GYED-nek (stb...)

nandy # 2009.03.04. 19:41

átabota:

Mt. 95. § (3) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a munkáltatónál a (4) bekezdésben meghatározott időtartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából figyelmen kívül kell hagyni

  1. a szabadságvesztés, a közérdekű munka, valamint
  2. a harminc napot meghaladó fizetés nélküli szabadság, kivéve a közeli hozzátartozó, valamint a tíz éven aluli gyermek gondozása, ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság

időtartamát.

  1. Tehát a GYED, stb. időtartamára is jár a végkielégítés.
  2. GYES mellett nyugodtan dolgozhatsz (ha a gyermek elmúlt egy éves), sőt, a munkáltató köteles is foglalkoztatni!
  3. Azt neked kell eldöntened, mihez van ideged, és mihez nincs.

De jogod van dolgozni!

nandy # 2009.03.04. 19:36

luisa:

Mivel azért nincs 180 nap táppénzalapod, mert GYED-en, stb... voltál, így a táppénzt az előző ellátás alapjának figyelembevételével fogják számolni. Tehát ami után a GYED-et is kaptad.

lehet, hogy babát várok, első babóval is veszélyeztetett terhes voltam, hogyan járnék jobban, ha kivárnám a 180 biztosított napot és utána mennék táppénzre vagy előtte, mert akkor talán az első gyerek születése előtti táppénzalapom lenne az alap?

A TGYÁS-nál, GYED-nél már nincs "előnyszabály", így annak alapja:

  • ha GYES-ről mész szülni, akkor a minimálbér kétszerese
  • ha munkából, akkor a tényleges jövedelmed (pl. idei munkabér, betegszabi stb.)
nandy # 2009.03.04. 19:32

nedo:

A GYED az előző évi bruttó bér 70%-a. Rendes szabadság a fizetés nélküli szabi (GYED) első évére jár.

anita222 # 2009.03.04. 17:30

Üdvözlet mindenkinek!

A kérdésem az lenne,ha egyéni vállalkozóként táppénzen vagyok(2 hétről van szó),akkor az beszámít-e a nyugdijba? Azt az infot kaptam,hogy a táppénz nem számít be.
A választ előre is köszönöm!

nedo # 2009.03.04. 15:29

elküldöm mé1szer a kérdésem hátha tud rá valaki válaszolni…tisztelt szakértő! A KÖVETKEZŐT KÉRDEZNÉM APUA VAGYOK ÉS 2009-FEBRUÁR 25 ÉTŐL IGÉNYELTEM A GYEDET A KÖVETKZŐT KÉRDEZNÉM HOGY HÁNYNAP SZABADSÁG JÁR A GYED ÉS AZ UTÁNNA KÖVETEZŐ GYES IDEJÉRE ÉS MÉG ANNYIT HOGY 96000FT A BESOROLÁSI BÉREM AKKOR ENNEK HÁNY SZÁZALÉKA A GYED VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM

luisa # 2009.03.04. 12:26

Sziasztok!
Kérlek segítsetek, mert teljesen össze vagyok zavarodva a GYES/táppénz témában.
Kortörténet:
2007.02.21. első gyerek születése
2008.10.29-ig GYED
2008.10.30-tól GYES visszamentem dolgozni, a szabadságom( 2,5hó) alatt 8 órában, majd 6 órában, jelenleg még nem telt le a 180 nap biztosított jogviszonyom...

Kérdések:

  • ha a gyerek jogán megyek táppénzre akkor a minimál bér 70%-át kapom táppénznek?
  • ha az én jogomon, akkor az első 15 nap a rendes bérem 70%-a? és utána?
  • lehet, hogy babát várok, első babóval is veszélyeztetett terhes voltam, hogyan járnék jobban, ha kivárnám a 180 biztosított napot és utána mennék táppénzre vagy előtte, mert akkor talán az első gyerek születése előtti táppénzalapom lenne az alap?
  • hogy számolnák mind a 2 esetben a táppénzt?TGYÁST?GYED-et?

Köszönöm előre is!!!!

átabota # 2009.03.04. 10:01

Kedves Fórumozók!

2002.februárjától határozatlan idejű szerződéssel munkaviszonyban vagyok cégemnél.2007.májusában született kislányom, akivel idáig GYED-en voltam. Most májustól kellene GYES-re mennem,amihez,ha jól tudom fizetés nélküli szabadságot kell/kötelező, igénybevennem. Jövőre, a GYES lejárta után,ha visszamegyek dolgozni munkáltatóm a legrövidebb úton szertné majd kitenni szűrömet. Kérdéseim:
1:30 nap fizetés nélküli szabadság után valóban nem jár a végkielégítés
2: a GYES mellett kötelező fizetés nélküli szabadságra mennem?
3: mia legjobb mód/magatartás/előre gondolás ilyen esetben?

Válaszukat előre is köszönöm!!

lisz # 2009.03.03. 21:36

Tisztelt fórumozók!

A gyes lejárta után közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonyom. Ezt követően tudtam meg, hogy ismét babát várok. Ha elmegyek álláskeresési járadékra, és a járadék folyósítása alatt szülök, azt szüneteltetve, mi lesz a tgyás és a gyed alapja?

tobar # 2009.03.03. 21:26

Kedves nandy!!!

Köszönöm az eddigi segítségedet,de tudnál még tanácsot adni?

"Köszönöm válaszod, igazából mi is így gondoltuk .....Kolleganők vagyunk és a helyzet az, hogy egyszerre mentünk el szülni és előbb velem kekeckedtek bentről( sajnos nem tudtunk megegyezni /esélyt sem adott rá a főnök/ hogy részmunkaidőben menjek vissza dolgozni így valószínű mielőtt lejár a gyesem felmondok/nem nagyon van más lehetőségem/ ha addig sikerül munkát találnom), most meg a kollegínával próbálkoznak… Érdekes a munkáltató hozzáállása. A kolléganő közben ismét szült, valószínű ez nem annyira tetszik a munkáltatónknak…Ez van.

Amúgy nekem lassan egy éve nem bírták még kiszámolni ,hogy mennyi lenne a szabadságom, azt tudták csak megmondani hogy a szülés évében kimerítettem a 26 nap szabadságomat de hogy szülés előtti 3 hónapos betegállományra, a Tgyás idejére és természetesen a Gyed első évére mennyi járna, 1 éve próbálják kiszámolni…si­kertelenül.Mit tudok ilyenkor tenni????És még 2 kérdés, ha a gyes lejárta előtt felmondok a munkáltatóm kötelezhet a felmondási idő letöltésére, és a szabadságomat köteles kifizetni a munkáltatóm????

Köszönjük a segítséget és a gyors választ: tobar"

nandy # 2009.03.03. 11:37

A táppénzt viszont nem ajánlanám már ilyen korán elkezdeni, hacsak nincs rá valódi orvosi indok.
Mert a táppénz csak 60% lesz, míg a munkabér 100%.

nandy # 2009.03.03. 11:35

A GYET-et érintő új szabályozás még csak tervezet.

A munkaviszony megszűnése után passzív jogon fogod kapni a GYED-et.

reka0717 # 2009.03.03. 09:51

Kedves fórumozók!

Olyan problémám lenne,hogy 2008. június 19.-től van bejelentett munkaviszonyom,viszont most vagyok 10 hetes terhes.Szeretnék elmenni áprilistól táppénzre,viszont nem tudom hogy az új rendelet szerint,ami 1 éves munkaviszonyra ad gyedet,ha elmegyek táppénzre az beleszámít-e az egy évbe???
A munkaviszonyom határozott idejű december 18.-ig.Szeptemberben lenne meg a babám,de ha a munkaviszonyom megszűnik akkor milyen változásokra számíthatok???

Dödölle1 # 2009.03.03. 09:29

Szilva14:

Álláskeresési járadék akkor jár, ha a megelőző 4 évben legalább 365 nap munkaviszonyod volt.
Ha ez megvan, akkor az álláskeresési járadék is biztosítási jogviszonynak számít. Ha a szülés napján még ezt kapod, akkor járni fog a GYED is.

Technikailag azt jelenti a dolog, hogy a TGYÁS-t nem a szülés napjától kell igényelni, hanem a következő naptól.
A munkanélkülit pedig nem a szülés előtti nappal, hanem a szülés napjával kell lemondani. Mert ha a szülés előtt lemondod, akkor nem fog járni a GYED, csak a TGYÁS, mivel a szülés napján már nem lenne biztosítási jogviszonyod.
Erre nagyon figyelj!

-----
Kedves nandy!

"Ha a szülés napján még ezt kapod, akkor járni fog a GYED is.
Technikailag azt jelenti a dolog, hogy a TGYÁS-t nem a szülés napjától kell igényelni, hanem a következő naptól."

  • hozzászólásoddal nem értek egyet.

Ha jól értem azt írod, hogy ha az igénylő szül pl. 2009.03.03-án és ezen a napon még álláskeresési járadékot kap ÉS ha a THGY-t a következő naptól, esetünkben 2009.03.04-től igényli jogosult lesz GYED-re.

Álláspontom szerint nem lesz jogosult GYED-re, mert a biztosítása nem a terhességi gyermekágyi segély folyósításának az ideje alatt(a jogszabály pontos szövege szerint a THGY igénybevételének a tartama alatt)szűnt meg, hanem az azt megelőző napon.

Lásd T.42/A §. és az OEP Főigazgató helyettesének 10064/2008. számú körlevelét, valamint az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztály és a Pénzbeli Ellátási Főosztály által létrehozott szakmai munkabizottság tájékoztatóját, illetve ezen tájékoztatóban szereplő a GYED ellátással kapcsolatos
2. példát.

Az OEP által az országos, egységes jogalkalmazás érdekében kiadott példa a következő:

Az igénylő 2008.03.01-től álláskeresési támogatásban részesül. 2008.04.02-án szül.
2008.04.02-án még álláskeresési támogatásban részesül.
A THGY-t 2008.04.02-től igényli. Az ellátást 2008.04.03-tól folyósítják. (Saját megjegyzés: 2008.04.02-re igényét elutasítják, mivel arra járadékot kapott)

Tekintettel arra, hogy a biztosítása nem a THGY igénybevételének a tartama alatt szűnt meg, illetve mivel a GYED igénylésekor nem biztosított GYED részére nem állapítható meg.

--------
Elnézést, amiért "beleelegyedtem", amennyiben a fentiekben (2008-as körlevél+jogszabály) változás állt be, csak nem tudok róla szívesen veszem az ezzel kapcsolatos tájékoztatásodat. (ha kérhetem külön e-mailban is küld el a változásokat)

Éliás és Tóbiás nevében is köszönettel: D

Jázmink # 2009.03.02. 22:13

Üdv Mindenkinek!

Segítsetek nekünk!
A kis feleségem áldott állapotban van. Január elejétől táppénzen van egyéb betegségtől, csak utánna derült ki a nagydolog :-). A táppénze alatt felmondtak a munkahelyén, amit most jogi útra tereltünk. Nem akar visszamenni a régi munkahelyére, mert szemét a cég, hanem kártérítést kérünk a bíróságtól a jogtalan felmondás miatt. A kérdés, ha októberben szül, a GYED-et mi alapján állapítják meg, az előző 6 hónap, vagy az előző év(2008). Ha munkanélküli lesz akkor nem jár a táppénz, de a Gyed??
Légyszi írjatok!

Köszi

Veron30 # 2009.03.02. 21:06

Kedves Fórumozók!

Segítségetek szeretném kérném:
2.gyermekemet ez év júniusára várom,
1.gyermekem pedig ez év novemberében lesz 2 éves.
2008-ban GYED-en voltam, illetve az év végén kivettem a maradék szabadságom majd betegszabadságon voltam.

Vissza akartam menni a 2. gyermekkemel táppénzre de a munkaügyes szerint ezt már nem tehetem meg. Szerintem viszont a joszabály erre lehetőséget ad, mégpedig úgy hogy mivel tavaly GYED-en voltam az zt megelőző jövedelmem lenne a táppénz alapja.

Jól gondolom?
Ha igen akkor a mi lesz a táppénzem alapja?
Igaz az hogy az 1. gyermekem születése előtti bérem?
Nem kizáró ok, hogy tavaly kivettem a szabadságom, ill betegszabadságom?

Előre is köszönöm
Veron

tobar # 2009.03.02. 20:49

"tobar:

A gyermek nevelése céljából járó fizetés nélküli szabadságot nem kell, hogy engedélyezze a munkáltató. Tudomásul kell vennie, és kész."

Kedves nandy!

Köszönöm válaszod, igazából mi is így gondoltuk .....Kolleganők vagyunk és a helyzet az, hogy egyszerre mentünk el szülni és előbb velem kekeckedtek bentről( sajnos nem tudtunk megegyezni /esélyt sem adott rá a főnök/ hogy részmunkaidőben menjek vissza dolgozni így valószínű mielőtt lejár a gyesem felmondok/nem nagyon van más lehetőségem/ ha addig sikerül munkát találnom), most meg a kollegínával próbálkoznak.... Érdekes a munkáltató hozzáállása. A kolléganő közben ismét szült, valószínű ez nem annyira tetszik a munkáltatónknak...Ez van.

Amúgy nekem lassan egy éve nem bírták még kiszámolni ,hogy mennyi lenne a szabadságom, azt tudták csak megmondani hogy a szülés évében kimerítettem a 26 nap szabadságomat de hogy szülés előtti 3 hónapos betegállományra, a Tgyás idejére és természetesen a Gyed első évére mennyi járna, 1 éve próbálják kiszámolni....sikertelenül.Mit tudok ilyenkor tenni????És még 2 kérdés, ha a gyes lejárta előtt felmondok a munkáltatóm kötelezhet a felmondási idő letöltésére, és a szabadságomat köteles kifizetni a munkáltatóm????

Köszönjük a segítséget és a gyors választ: tobar

rege3 # 2009.03.02. 15:33

Nagyon köszönöm nandy a gyors választ, hát ez igazán jó hír!! :)
Ha ezt választom, akkor milyen teendőim vannak? hogyan tudom ezt a munkáltatómnál elérni? Felveszem vele a kapcsolatot, mondván, hogy szeretném megszüntetni a GYED-et, esetleg rögtön szabira menni, majd abból táppénzre?? (Nem tudnék egy napra sem visszamenni dolgzni: 200km-re van tőlem a cég...) Gondolom köteles visszavenni, és ugye szabadság ill. táppénz alatt nem bocsáthat el??

köszönöm!

nandy # 2009.03.02. 15:05

Ha most elmész táppénzre, akkor azt valóban a korábbi kereseted alapján fogják megállapítani.

1997. évi LXXXIII. tv.
48. § (4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.
(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

A TGYÁS és a GYED alapja pedig a betegállomány első 15 munkanapjára (kb. 3 hét) fizetett betegszabadság lesz.

rege3 # 2009.03.02. 14:47

Kedves Nandy!

Segítségét szeretném kérném:
2.gyermekemet ez év júliusára várom, 1.gyermekem pedig ez év augusztusában tölti a 2.évét. Hallottam egy ún. táppénz előnyszabályról, ami szerint én ha megszüntetném a jelenlegi GYED-et és táppénzre vennének, akkor a táppénzem alapja az 1. gyermekem születése előtti bérem lenne. Kérdésem, hogy ez valóban így van-e, ilyen létezik? Illetve, hogy milyen esetben járok a legjobban, ha maradok GYED-en, vagy felmondom a GYED-et és táppénzre megyek, vagy kiveszem az eddig összegyűlt szabadságom a 2. gyermek születéséig?

Köszönettel!! rege3

nandy # 2009.03.02. 14:05

Szilva14:

Álláskeresési járadék akkor jár, ha a megelőző 4 évben legalább 365 nap munkaviszonyod volt.
Ha ez megvan, akkor az álláskeresési járadék is biztosítási jogviszonynak számít. Ha a szülés napján még ezt kapod, akkor járni fog a GYED is.
Technikailag azt jelenti a dolog, hogy a TGYÁS-t nem a szülés napjától kell igényelni, hanem a következő naptól.
A munkanélkülit pedig nem a szülés előtti nappal, hanem a szülés napjával kell lemondani. Mert ha a szülés előtt lemondod, akkor nem fog járni a GYED, csak a TGYÁS, mivel a szülés napján már nem lenne biztosítási jogviszonyod.
Erre nagyon figyelj!

anne01 # 2009.03.02. 13:05

Melber:

Külföldi munkaviszony csak az előzetes biztosítási időbe számít bele, összegszerűen nem. Hátrány akkor ért amikor minimálbérre lettél bejelentve, mert az ellátásaid alapja is ez lesz. Táppénzed a minimálbér 60%-a, mivel a biztosításod megszakadt (legalábbis nem derül ki, hogy 2008.04.14-től 2008.07.09-ig mit csináltál), tgyás, gyed a minimálbér 70%-a.

Szilva14 # 2009.03.02. 12:05

Kedves Nandy!
Kisbabát várok, de a gazdasági válság miatt több mint valószínű hogy a határozott idejű munkaszerződésemet nem fogják meghosszabbítani 2009 aug.-ban. A babát decemberre várjuk. Szept.-től munkanélküli segélyre jelentkeznék ami úgy tudom 6 hónapig járna, tehát februárig. Kérdésem az lenne hogy igy ugye a szülés alatt biztosított lennék, tehát igy jogosult lennék GYED-re, GYES-re stb.? Válaszát előre is köszönöm. Szilvia