GYED,GYES, táppénz


Melber # 2009.03.02. 10:23

Hello!

Válaszolna légyszi laikus vagy szakértő az én kérdésemre is?

2009.május 26-ára vagyok kiírva születendő gyermekemmel.

Mely kereseteim számítanak bele majdani TGYÁSomba és GYEDembe (főleg az angliai munkaviszonyom érdekel)?

2007.04.09-tól-2008.04.13-ig az angliai hatóságok által a magyar munkaügyi hivatal számára is igazolt angliai folyamatos munkaviszony

2008.07.09-től-2008.11.7-ig a munkaügyi hivatal által álláskeresői járadékban, majd a T.Á.M.O.P. által keresetpótló juttatásban részesültem

2008.11.10-től-mai napig minimálbérre vagyok bejelentve.

Megköszönném, ha esetleg abban is tudnának segíteni, mikortól mehetek el táppénzre úgy, hogy a-miatt hátrány ne érhessen?

nandy # 2009.03.01. 22:41

tobar:

A gyermek nevelése céljából járó fizetés nélküli szabadságot nem kell, hogy engedélyezze a munkáltató. Tudomásul kell vennie, és kész.

nandy # 2009.03.01. 22:38

Amíg gyes-en vagy (...), nem mondhat fel neked.
Ha visszamennél dolgozni, köteles téged foglalkoztatni. Ha nem tud munkát adni, akkor is bért kell fizetnie.
Jelezd írásban a munkábaállási szándékodat. Ha nem ad munkát, akkor is menj be minden nap, és legyél ott a munkaidő végéig. Mindaddig tegyél így, míg írásban fel nem ment a munkavégzés alól.
Ha meg kirúg, szép munkaügyi pert lehet a nyakába akasztani... Csak arra vigyázz, hogy te ne adj okot a rendkívüüli felmondásra.
(Ez az idegek harca, de ha nem lehet másképp...)

rozália1 # 2009.03.01. 09:24

tisztelt szakértö!abban az esetben ha tényleg elküld hogy maradjak otthon gyesen mert nem tud munkát biztositani mit tudna tanácsolni.fel nem akarok mondani de a gyes is kevés és elvennék a házat a fejünk felöl?

tobar # 2009.02.28. 20:20

Tisztelt Monalisa 1!

"A gyed iránti igényt írásban „Igénybejelentés a gyermekgondozási díjra“ elnevezésű nyomtatványon 2 példányban a foglalkoztatónak kell eljuttatni.

Csatolni kell a gyermek EREDETI születési anyakönyvi kivonatát, amely hátoldalára a MEP feljegyzi, hogy „GYED-et igényelt“, és a feljegyzést dátummal aláírással ls bélyegző lenyomattal látja el, azt követően ajánlott, tértivevényes levélben visszajuttatja a bejelentőnek."

Ezek amiket itt leírt mind megtörténtek, ebben a sorrendben....Csak szerintem nem érti miért kapott most egy ilyen levelet, hiszen az első gyereknél (aki most lesz 3 éves júniusban) nem kapott még csak hasonló levelet sem.... Amúgy épp ma mondta, hogy eddig (dec.27-től jár neki a gyed) még nem kapott teljes összegű gyedet, csak egy részét kapta meg. Nem lehet, hogy a munkáltatónál aki ezeket intézi nem túl körültekintően és hozzáértően végzi a rá bízott feladatokat? Köszönöm: tobar

monalisa1 # 2009.02.28. 19:12

Itt nem az a probléma, hogy a munkáltató mikor küldte vissza a levelet, hanem...

A gyed iránti igényt írásban "Igénybejelentés a gyermekgondozási díjra" elnevezésű nyomtatványon 2 példányban a foglalkoztatónak kell eljuttatni.

Csatolni kell a gyermek EREDETI születési anyakönyvi kivonatát, amely hátoldalára a MEP feljegyzi, hogy "GYED-et igényelt", és a feljegyzést dátummal aláírással ls bélyegző lenyomattal látja el, azt követően ajánlott, tértivevényes levélben visszajuttatja a bejelentőnek.

A Mumka Törvénykönyve szerint a gyermek 3 éves koráig fizetésnélküli szabadság illeti meg a szülőt, amely engedélyezését a munkáltató a "foglalkoztatói igazoláson" igazolja.

A fentiek alapján ismerőse kezdje újra a gyed igénylésének helyes eljárását.

Monalisa
laikus hozzászóló

tobar # 2009.02.28. 16:21

Tisztelt Szakértő!

Ismerősöm 2008. dec.27.-től Gyeden van második gyermekével.A munkáltatójától ezt a levelet kapta:

"Alulírott XY a mai napon fizetés nélküli szabadságot kérek engedélyezni, a GYED időtartamára, mely 2008. December 17.-2010.július 12.-ig tart !

Budapest, 2008. november 30. aláírása "

Kérdése az lenne, hogy a Gyed időtartama fizetés nélküli szabadságnak számít-e és hogy alá kellett volna írnia ezt a papírt???? És a dokumentum végén szereplő dátum amit még nem ért, hiszen most február vége van a levelet 2008. november végén dátumozták és egy hete kapta kézhez.....????

Segítségüket előre is köszönöm a nevében : tobar

nandy # 2009.02.28. 12:13

rozália1:

Amíg a gyes-t kapod, és a gyermeked be nem tölti a harmadik életévét, addig a munkaadó nem mondhat fel rendes felmondással. Utána viszont igen.

nandy # 2009.02.28. 12:11

Kedves Brigi!

Úgy gondolom, egy pénzügyi válság megoldására nem a gyermekvállalás a legjobb módszer.
Egyrészt azért, mert ha nincs munkahely, akkor a gyes-en és a családi pótlékon kívül semmi nem jár, a gyermek nevelése, ápolása viszont rengeteg pénzt felemészt.

Másrészt azért sem jó, mert kisgyermekes anyaként a későbbiekben még nehezebb lesz állást találni. Tehát először legyen egy biztos munkahely (ahova a szülés után is visszamehetsz dolgozni), aztán jöhet a baba.

Brigi83 # 2009.02.28. 11:02

Tisztelt Szakértő!

2007. január 2.-tól dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, ami előreláthatólag még az idén, a válság miatt tönkre fog menni. Mivel megszűnik a munkahelyem és sajnos más munkahelyre sincs kilátás, szeretnénk babát vállalni. Járna-e nekem valami juttatás a terhességem alatt? Új munkahelyre elmennék, de sajnos most nem igazán kínálják az állásokat a cégek, mindenhol az elbocsátásoktól hangos a sajtó!

Válaszukat előre is köszönöm!

Melber # 2009.02.27. 17:50

Tiszteletem!

2009.május 26-ára vagyok kiírva születendő gyermekemmel.

Mely kereseteim számítanak bele majdani TGYÁSomba és GYEDembe (főleg az angliai munkaviszonyom érdekel)?

2007.04.09-tól-2008.04.13-ig az angliai hatóságok által a magyar munkaügyi hivatal számára is igazolt angliai folyamatos munkaviszony

2008.07.09-től-2008.11.7-ig a munkaügyi hivatal által álláskeresői járadékban, majd a T.Á.M.O.P. által keresetpótló juttatásban részesültem

2008.11.10-től-mai napig minimálbérre vagyok bejelentve.

Megköszönném, ha esetleg abban is tudnának segíteni, mikortól mehetek el táppénzre úgy, hogy a-miatt hátrány ne érhessen?

Előre is köszönöm
Borbély Melinda

rozália1 # 2009.02.27. 15:51

tisztelt szakértők!engem gyes mellett visszavettek dolgozni 8órába.de ugy hallottam hogy 3honap mulva elküldhet.a válság miatt küldik el az embereket.megtehetik ezt velem?gyesen nem tudok maradni otthon.egyedülállo anyuka vagyok két gyerekkel.a lakást vennék el a fejünk felöl.más munka nincs.mit tudnék ilyen esetbe csinálni?segitsen valaki.

anne01 # 2009.02.26. 18:20

kalinkoz:

Tgyás, gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz.

terix:

A te esetedben ha nem dolgozol egy napot sem, tgyás alapja a szerződés szerinti bér, gyed alapja minimálbér kétszerese,

ha dolgozol, de nem éred el a 180 napot, tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese

ha dolgozol és eléred a 180 napot, tgyás alapja a 180 napra kapott béred, gyed alapja minimálbér kétszerese.

Gyest az igényelhet aki saját háztartásban neveli a gyermeket. ld.: www.allamkincstar.gov.hu/rovat/131

csypy # 2009.02.26. 18:01

Tisztelt fórumozok!

A kérdésem az lenne, hogy 91000Ft-os bruttó fizetés esetén mennyi passzív táppénzt kapok. 2 és fél éve dolgozok a cégnél és a tavalyi fizetésem is ennyi volt, ha ez számít.Igazából az is érdekelne, hogy evvel járok-e jobban vagy a munkanélkülivel. Nem tudom melyiknél hány százalékot kapok, ha jól tudom a munkanélküli 60%, a passzív táppénz pedig 70, illetve miből mit vonnak.
Előre is köszönöm a segítséget!

tetrix # 2009.02.25. 13:13

Tisztelt Szakértő!
Szeretnék segítséget kérni. Első gyermekem 2007. 05. 18-án született. Munkaviszonyomból adódóan, utána kaptam tgyást és max. gyedet jelenleg is. Most 5 hetes kismama vagyok, és az lenne a kérdésem, hogy mi tévő legyek, visszamenjek-e 180 napra dolgozni, vagy esetemben nincs jelentősége, hogy mennyi időre megyek vissza??
Ha március 1-től visszamegyek 180 napra dolgozni (fiz: br.230eFt) én kérjem a gyes folyósítását, vagy kérheti a lányom édesapja, aki nem él velünk egy háztartásban?
Ha mégsem bírom 180 napig a munkát elmehetek-e táppénzre?
A tgyás-ra jogosult leszek? Ha igen, mi lesz az alapja?
Kérem segítségét, hogy hogyan járnék anyagilag a legjobban?
Válaszát előre is köszönöm!

kalinkoz # 2009.02.25. 11:23

Tisztelt Fórumozók!

Kérdésem lenne: 2006.09 óta Tgyás, Gyed-en vagyok. 2008.09-óta GYES-en.
Idén januárban felmondtam a munkahelyemen, ahol kifizették az eddigi szabadságaimat és új munkahelyemen 8 órában dolgozom azóta a GYES mellett.
Márciusra várom a második babámat. Ilyenkor a TGYást és a Gyed-et az első gyermek előtti fizetésemből, a mostaniból, vagy egy átlagból számolják. Ezt lehúzza esetleg a Gyes vagy sem.

Számszakilag 1 gyerek előtt br.140000Ft-ról mentem szülni. Az új munkahelyen most br.156000Ft-ot kapok.
Mire számítsak??

Válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.25. 09:42

A gyermekgondozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadság első évére jár rendes szabadság.

nedo # 2009.02.25. 09:32

elküldöm mé1szer a kérdésem hátha tud rá valaki válaszolni...tisztelt szakértő! A KÖVETKEZŐT KÉRDEZNÉM APUA VAGYOK ÉS 2009-FEBRUÁR 25 ÉTŐL IGÉNYELTEM A GYEDET A KÖVETKZŐT KÉRDEZNÉM HOGY HÁNYNAP SZABADSÁG JÁR A GYED ÉS AZ UTÁNNA KÖVETEZŐ GYES IDEJÉRE ÉS MÉG ANNYIT HOGY 96000FT A BESOROLÁSI BÉREM AKKOR ENNEK HÁNY SZÁZALÉKA A GYED VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.25. 07:44

Revideálok: 2007-re egy egész évi szabadság, az 22. nap. 2008-ra azonban már csak 10 és fél havi, az 21. Összesen 43. A pótszabadságot meg kérni kell, pontosabban bejelenteni, hogy te veszed igénybe.

Szóval vesztettél, de nem sokat. Úgy lehet, más téren kompenzáltak.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.25. 07:33

Tényleg kevésnek tűnik. Nekem alapból 45 jön ki, és akkor még nem számoltam a pótszabadsággal, illetve az elmaradt szabadságok kiadásának idejére járó szabadsággal.
Ezt biz' elszúrtad.

megyerizs # 2009.02.25. 05:30

Tisztelt Fórumozók!

1977-ben születtem.
2006. március 31.én szültem, arra az évre kivettem az összes szabimat,a +2 nap gyerek utáni szabit pedig a párom.
2006. novembertől táppénzre mentem, mert terhes lettem a második bébivel.

2007. május 31.én megszültem a második bébit. Erre az évre kértük a páromnak a gyerekek utáni pótszabadságot. (közben novemberben betöltöttem a 30.életévet)
2007. november 15-ig tgyás, utána gyed.

2008. -ban nem igényelte a párom a +4 napot, tehát az nekem jár.

2009. január 15.-én írtuk alá a közös megegyezés alapján a felmondást és csak 43 nap szabit fizettek ki.

Úgy érzem, hogy ezt valahogy elszámolták.
Tudna ebben valaki segíteni?

Előre is köszi,
megyerizs

adnil # 2009.02.24. 13:15

Tisztelt Fórumozók!

2006 augusztus óta táppénzen voltam, majd TGYÁS-on és GYED-en, ami 2008 december 23.-án lejárt, 24.-től pedig táppénzen vagyok, májusban születik meg második gyerekem.(hasonló a helyzetem a rombuszéhoz). Az a problémám, hogy a munkahelyem nem fizeti ki a 15 nap betegszabadságot,mert azt mondják nem jár nekem és a második gyereknél minden juttatást a minimál bér után fogok kapni.(táppénzt, TGYÁS-t és GYed-et).Kérdésem az lenne, hogy jár-e a betegszabadság, és ha igen, mi a teendő, ha a munkahelyem nem hajlandó kifizetni, kihez fordulhatok segítségért?
A választ előre is köszönöm.

vira # 2009.02.23. 12:30

Tisztelt fórumozók!

Már próbáltam választ kapni a kérdésemre, de nem sikerült. Szóval mégegyszer: Az idei évben gyesen vagyok a kisfiammal.Kistestvért szereténk neki, de ha csak jövőre születik meg, akkor az idei gyesemből fogják számolni a gyedet?

nandy # 2009.02.23. 12:10

A TGYÁS alapja a 2008. évi jövedelem lesz, a táppénzt nem veszik figyelembe, így az nem fogja csökkenteni a TGYÁS összegét.
Azt nem tudni, hogy táppénzzel vagy TGYÁS-sal járnál jobban. Mindkét ellátás összege a jövedelem 70%-a, nincs felső határ, és csak szja-t vonnak belőle.
Mivel Te már 2008. óta táppénzen vagy, így annak alapját a 2007. évi jövedelem képezi. Ha ez magasabb volt a 2008. évinél, akkor jobban megéri táppénzen maradni a szülésig, mintha a szülés előtt 28 nappal már TGYÁS-ra mennél.

Ajuci # 2009.02.23. 11:09

2008-ban és azóta is folyamatosan közalkalmazott vagyok.( 2003 óta dolgozom közalkalmazpzzként) 2008 novemberétől veszélyeztetett terhes vagyok, ezért táppézre kellett jönnöm. A babát 2009 juniusára várom. Az a kérdésem, hogy lehetséges- e hogy a veszélyeztetettség miatt alacsonyabb gyest fogok kapni, mint akik dolgozhattak végig a terhességük során. Tájékozódtam, hogy gyermekágyi segélyt lehet igényelni. Melyik forma éri meg jobban, a táppénz ami alacsony vagy a gyermekágyi segély.