GYED,GYES, táppénz


kiviki # 2014.09.30. 14:31

Tisztelt Jogi Fórum!

2011. májusában mentem veszélyeztetett terhesként táppénzre. Megszületett az első, majd 22 hónap múlva a most 11 hónapos lányom. Abban szeretnék segítséget kérni, hogy ha visszamegyek dolgozni közalkalmazottként, akkor:

  1. köteles a munkáltató visszavenni akkor is ha csak 6 órában tudok munkát vállalni?
  2. ha újra veszélyeztetett terhes leszek esetleg, akkor kaphatom az akkor már 1 éves elmúlt második gyermekem után a gyedet és a táppénzt is a munkabér után?

Tisztelettel köszönöm a válaszukat!
kiviki

cincinnatus # 2014.10.01. 11:59

Tisztelt Jogi Fórum!
2011. májusában mentem veszélyeztetett terhesként táppénzre. Megszületett az első, majd 22 hónap múlva a most 11 hónapos lányom. Abban szeretnék segítséget kérni, hogy ,
ha újra veszélyeztetett terhes leszek esetleg, akkor kaphatom az akkor már 1 éves elmúlt második gyermekem után a gyedet és a táppénzt is a munkabér után?
Tisztelettel köszönöm a válaszukat!
kiviki

Amennyiben a GYED ideje alatt munkába áll és bármilyen okból keresőképtelenné válik egyszerre kaphatja a GYED-et és a táppénzt.

Amennyiben a GYED ideje alatt nem áll munkába, de az újabb baba miatt keresőképtelen állományba kerül választhat, hogy a GYED-et kéri, vagy a táppénzt, de kettőt egyszerre nem kaphat.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Vercsike # 2014.10.03. 11:15

Tisztelt Szakértő!
Ez év szeptemberében GYED mellett 40h munkaviszonyban dolgozom.Szeretném kiváltani egyéni vállalkozóit,de természetesen személyesen nem vennék részt a tevékenységben.Kérdésem,hogy ebben az esetben csak az alkalmazott után fizetnék-e járulékot,továbbá ha ismét kismama leszek TP majd TGYÁS és GYED alatt is működhet a vállalkozásom.
Tisztelettel:Vercsike

Elde # 2014.10.07. 20:00

Tisztel Szakértő!

Felvilágositást szeretnék kérniarról,hogy 2 éven belül megvan a 365 ledolgozott munkanapom,viszont nem egy munkahelyen.Ilyen esetben terhesség alatt,és szülés után milyen anyagi támogatás jár?

A választ előre is köszönöm.

Zengőbérci # 2014.10.08. 13:54

E„lde 2014.10.07. 22:00

Tisztel Szakértő!

Felvilágosítást szeretnék kérni arról,hogy 2 éven belül megvan a 365 ledolgozott munkanapom,viszont nem egy munkahelyen.Ilyen esetben terhesség alatt,és szülés után milyen anyagi támogatás jár?

A választ előre is köszönöm.

Ez csak egy feltétel. A tgys és GYED-re való jogosultság másik feltétele főszabály szerint, hogy a szüléskor legyen Tbj. 5. § szerinti biztosított. (Álljon fenn a munkaviszonya)

Ha tehát mindkettő fennáll kaphat 168 napig terhességi-gyermekágyi segélyt, majd a 169. naptól gyermekgondozási díjat, illetve azt követően a gyermek 3 éves koráig gyermekgondozási segélyt.

(Az különben nem releváns (lényegtelen), hogy a 365 nap hány munkahelyről jön össze.)

Jogosult továbbá családi pótlékra és egyszeri anyasági támogatásra.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

vaha # 2014.10.13. 15:41

Tisztelt Szakértő!
A helyzetem a következő, az első gyermekem most 20 hónapos szeretnénk második gyermeket míg az első benem tölti a 3. életévét, én egyéni vállalkozó voltam, míg meg nem született a kisfiam illetve a terhesség kb. 7 hónapjába veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam, ha vissza megyek dolgozni akkor mennyi munkaviszony után kaphatok táppénz ha a gyermekem beteg lenne illetve ha én lebetegszem, illetve a mértéke is érdekelne, és hogy a második gyermek után mi jár ebben a helyzetben?
Köszönettel VAHA

sortie # 2014.10.14. 11:30

vaha 2014.10.13. 17:41

Tisztelt Szakértő!
A helyzetem a következő, az első gyermekem most 20 hónapos szeretnénk második gyermeket míg az első be nem tölti a 3. életévét, én egyéni vállalkozó voltam, míg meg nem született a kisfiam illetve a terhesség kb. 7 hónapjába veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam, ha vissza megyek dolgozni akkor mennyi munkaviszony után kaphatok táppénz ha a gyermekem beteg lenne illetve ha én lebetegszem, illetve a mértéke is érdekelne, és hogy a második gyermek után mi jár ebben a helyzetben?
Köszönettel VAHA

Amennyiben a vállalkozási jogviszonya jelenleg is fennáll egy újabb saját jogú keresőléptelenség esetén legfeljebb 1 évig jogosult táppénzre akkor is, ha a GYED/GYES mellett visszamegy dolgozni és akkor is, ha nem megy vissza, hanem a GYED/GYES helyett táppénzt kíván igénybe venni.

Ha a gyermek megbetegszik, úgy gyermekévenként attól függően, hogy a gyermek hány éves, illetve hogy Ön egyedülálló-e más-más időtartamig lehet gyermekápolási táppénzen.

1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban

  1. a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át;
  2. egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg otthoni ápolása és - a gyermek fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő kezelése esetén - a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő tartózkodás címén a gyermek egyéves koráig;
  3. egyévesnél idősebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek otthoni ápolása és - a gyermek fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő kezelése esetén - a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő tartózkodás címén évenként és gyermekenként nyolcvannégy naptári napon át;
  4. háromévesnél idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek otthoni ápolása és - a gyermek fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő kezelése esetén - a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő tartózkodás címén évenként és gyermekenként negyvenkettő, egyedülállónak nyolcvannégy naptári napon át;
  5. hatévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb gyermek otthoni ápolása és - a gyermek fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő kezelése esetén - a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő tartózkodás címén évenként és gyermekenként tizennégy, egyedülállónak huszonnyolc naptári napon át.

A gyermekév a gyermek születésnapját követő naptól a gyermek következő születésnapjáig tart.

A táppénz mértéke 50, vagy 60%.

48. § (8)3 A táppénz összege a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának

  1. hatvan százaléka folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében,
  1. ötven százaléka

ba) az a) pont szerintinél rövidebb folyamatos biztosítási idő esetében,
bb) a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt, valamint
bc) a 44. § d) pontjában meghatározott esetben,
azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának harmincad részét.

Amennyiben a szüléskor biztosított (fennáll a vállalkozói jogviszonya, feltéve, hogy a mostani anyasági ellátások alatt is biztosított) jogosult az új babára is tgys és gyed ellátásokra, majd alanyi jogon gyes-re és természetesen családi pótlékra és anyasági támogatásra.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Leiah # 2014.10.14. 12:50

Tisztelt Szakértô!

2012 óta GYES-t és családi pótlékot kapok. Egyéb jövedelmem nincs.
Ma egy bírósági végrehajtótól levelem jött, amelyben arról tájékoztatott, hogy egy több éves közüzemi számlatartozás miatt letilttatja a juttatásaim 33%-át, és ezt már jelezte is a MÁK felé.

Kérdésem, hogy megteheti-e? Ha nem, akkor hová tudok fordulni, hogy mindezt elkerüljem?

Válaszát elôre is köszönöm!

Zsóf85 # 2014.10.14. 14:11

Tisztelt Szakértő!

2015. május elejére várok babát, jelenleg még dolgozom, viszont a Főnököm el akar küldeni táppénzre. Idén még nem voltam táppénzem. A kérdésem az lenne, hogy ha most, azaz 2014. november 1-től táppénzre vesznek fel, akkor az mennyiben érinti 2015. májusától kapott TGYÁS és GYED összegét? Valamint ha 2015. januártól mennék, az mennyiben érinti?

Válaszát előre is köszönöm!

Zs

vadel # 2014.10.14. 17:59

Tisztelt Szakértő!

20 hónapos kislányommal GYED-en vagyok, aki szeptemberben kezdte a bölcsödét, mivel vissza szeretnék menni dolgozni. Időközben megtudtam, hogy második gyermekemmel várandós vagyok, a jelek szerint, lehet veszélyeztetett terhes. Jelenlegi munkaadóm felszámolás alatt van, ahol felmondási időm 3 hónap, viszont egy új munkahelyemen már várnának. Kérdésem, ha a jelenlegi munkahelyen jelzem, hogy visszaszeretnék menni dolgozni, és egyben azt is, hogy várandós vagyok, elbocsájthatnak-e? Mennyi ideig kell GYED mellett dolgozni, hogy veszélyeztetett terhesség címén táppénzre lehessen menni? Ez esetben második gyermekem után kaphatok-e TGYÁST? Amennyiben igen, mi lesz a járulékszámítás alapja? Köszönöm.

Vivien0314 # 2014.10.15. 15:27

Tisztelt Cím! 2013 augusztusában született kisfiammal 2015.augusztusig vagyok GYED-en, 1 éves kora után a GYED extra bevezetésével akár idén augusztustól visszamehettem volna dolgozni a munkáltatómhoz, ahol 2009. óta vagyok. Azonban úton van a 2. baba, aki 2 éven belül születik, várható születése 2015. júniusában lesz. Azt a tanácsot kaptam, jelezzem a munkáltatómnak vennék ki szabit az ez idő alatt halmozódottból, majd elmehetek szülésig táppénzre veszélyeztetett terhesként, és egyidejűleg kaphatom a gyed-et és a táppénzt a terhesség végéig. A munkáltatóm azt mondta úgy tudja, ha van pl. 30 nap szabim, ugyanennyi ideig vagyok jogosult táppénzre. Felhívtam az egészségbiztosítót, ahol egy hölgy lekezelően azt mondta ő ilyen szabályozásról nem tud. Mi lenne nekem anyagilag előnyös ebben a helyzetben? Kaphatom a táppénzt szülésig a gyed mellett? Milyen lépéseket kell tennem ez ügyben a munkáltatóm felé, s mire hivatkozhatok, amennyiben nincs igaza? Előre is köszönöm a válaszukat!

kanga555 # 2014.10.15. 16:37

Tisztelt Szakértő!
Szeretném megkérdezni, hogy 6év folyamatos munkaviszony után 2013.08.08-án megszületett kislányom, aki után jelenleg Gyed-et kapok.2015 márciusra várjuk a második gyermekünk érkezését.A munkáltatómnak vissza kell -e vennie és kiadni a szabadságot, hogy a második gyermekkel szülésig táppénzen lehessek, vagy csak a hozzáállásukon múlik?
Válaszát előre is köszönöm!

Vercsike # 2014.10.16. 11:33

Tisztelt Szakértők!
2015 év elején táppénzre mennék kismamaként.
Az irányadó időszakban 2014.01.01-től táppénz első napjáig (passzív gyed mellett) 140nap biztosítási jogviszonyom van.
Kérdésem:
1.A szülésik maradhatok-e táppénzen.
2.Csak az eltöltött biztosítási időre kapok táppénzt.
3.Igényelhetek-e táppénzre jogosultság megszűnésekor 140 nap után méltányossági táppénzt.
4.A passzív gyed ideje is beleszámít az biztosítási időbe.Ez+210 napot jelentene.
5. A szülés várható dátuma 2015.szeptember az irányadó időszak a 2014.01.01-szülés napjáig 365 napom lesz.Ebbe beleszámít az esetleges passzív táppénz.
Köszönettel: Vercsike

pazs # 2014.10.16. 12:17

Leiah: megteheti.

Zsófi85: nem érinti.

vadel: nem bocsáthatnak el, bár a munkaviszonyod a felszámolás végén legkésőbb megszűnik. Ha a biztosítási idő folyamatos, akkor mehetsz táppénzre bármikor, nem "kötelező" előtte dolgozni (mondjuk az más kérdés, hogy az új hely - pláne a próbaidő alatt - mit szól ahhoz, hogy te egyből táppénzre mész). Tgyást akkor kapsz, ha van biztosítási jogviszonyod a szülés napján (praktikusan: van állásod) és előtte két éven belül 365 napig is volt, az mindegy, hogy egyébként voltál-e táppénzen és mennyit.

Vivien314: munkáltatód tudja rosszul. Anyagilag nyilván az előnyös, ha dolgozol, a táppénznek van maximuma ugyanis. Kaphatsz táppénzt a gyed (és a gyes) mellett). Írásban jelentsd be a munkáltatódnak, hogy táppénzen van, add le a táppénzes papírokat, aztán ha valami nem stimmel a táppénzzel, reklamálj.

kanga555: nem a munkáltatód jóindulatán múlik, hogy keresőképtelenséged idejére azt az évi 7 nap szabit veszed ki, amivel rendelkezhetsz vagy táppénzre mész, hanem a te döntéseden.

Vercsike: honnan tudod így 2014 októberében, hogy 2015 szeptemberében gyereket szülsz és hogy veszélyeztetett terhes leszel? Táppénzen akkor lehetsz, ha keresőképtelen vagy és van biztosítási jogviszonyod. Ha ez utóbbi folyamatos, akkor max. egy évig, ha nem folyamatos (van benne harminc napnál nagyobb megszakítás), akkor annyi ideig, amennyi ideje a legutolsó biztosítási időszakod tart. A passzív gyed időszaka nem számít ebből a szempontból biztosítási időszaknak. Nincs olyan, hogy passzív táppénz, évekkel ezelőtt megszüntették.

csehf # 2014.10.16. 13:26

Tisztelt Szakértő!

2012.07.13-án született első gyermekem után GYES-t kapok. 2014.09.21.én született meg a második gyermekem, igénylem a TGYÁS-t. Korábbi hozzászólásra adott válaszként láttam, hogy jogosult vagyok az 1. gyermek utáni GYES-re is a TGYÁS mellett, de sehol nem találom (OEP honlapján sem) az erre vonatkozó törvényt. Szeretném azt bemutatni a munkáltatónál. Meg tudná írni a törvény elérhetőségét?
Köszönettel,
csehf

Kuszkusz3 # 2014.10.16. 14:36

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, az iránt, hogy gyermekemet 2014.02.20-án szültem és azzal a nappal megszűnt a munkaviszonyom közös megegyezéssel. Kaptam táppénzt,tgyás-t és most következik a gyed. A volt munkaadóm könyvelőjétől kértem a nyomtatványt "Foglalkoztatói igazolás gyermekgondozási díj megállapításához" de nem akarja kitölteni mivel a volt munkaadóm eladta a céget más vállalkozásnak és a könyvelőnek már nincsenek meg a papírjaim, legalábbis ő ezt mondja.
Azt szeretném kérdezni, kötelessége-e kiadni az igazolást? Táppénz-t és a tgyás-t is két-három hónappal később kaptam meg, mert a könyvelő mindig rossz papírokat nyújtott be az Egészségbiztosítási Pénztár felé.

Válaszát előre is köszönöm...

Elde # 2014.10.16. 16:31

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném megkérdezni,hogy ha a 3 hónapos próbaidő lejárta után terhes lettem, és megszeretném tartani a babát,emellett veszélyeztetett terhes vagyok, él a felmondási védelem?

Shisha # 2014.10.19. 19:06

Kedves Szakértők!
Nézeteltérésbe keveretünk a munkáltatómmal a (pót)szabadságokkal kapcsolatban.

2012. december végén szültem, addigra 11 év megszakítás nélküli munkaviszonyom volt az iskolában, ahol tanítok.
34 éves vagyok, szeptembertől mennék vissza dolgozni, de nem egyezik az álláspontunk abban a tekintetben, hogy hány nap szabadságom gyűlt össze.

Szerintem a 20 nap alapszabadságon felül jár a 4 nap az éveim után + a gyerekes napok.
(2012-re csak a gyerekes napok, mert szülés előtt mindent kivettem).
2012. dec. 29.-től TGYÁS, majd GYED (2013.jún. végétől), ez ismét 20+4+2, és az oktató-nevelő munkát végzőket megillető 25 nap pótszabadság.
De szerintük a pótszabadság nem jár.

Akkor kinek van igaza? Hány napom gyűlt össze? Vagy hány fog jövő szeptemberig?

Nagyon köszönöm a segítséget előre is:
Shisha

sortie # 2014.10.22. 10:29

Tisztelt Kérdezők!

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

Éljenek ezzel a lehetőséggel és kérjék a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgoznak a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseikre a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseiket közvetlenül is feltehetik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Kuszkusz3 # 2014.10.23. 05:46

Kinek-minek van ez a fórum?

100.kérdező # 2014.10.24. 09:11

Segítséget kérnék táppénz kérdésben.
2006-2013.12.31-ig minimálbérrel bejelentett alkalmazott voltam. 2014.03.15-től a mai napig ugyanazon cégnél van munkaviszonyom papíron részmunka időben 10 óra/hét 2 óra/nap havi munkanapok száma 22, kereset 5300 Ft/hó. Beteg lettem műteni fognak, felépülésem 6 hónapra várható. Kérdésem kapok-e táppénzt, kb. mennyit és milyen lehetőségeim vannak arra ha a műtét sikerül ne haljak éhen.
köszönöm előre is a válaszokat

H.né # 2014.10.24. 15:26

Kedves Szakértők!

Az első gyermekünk 2012 december 2-án született, akire thgys-t kaptam 2013 május 18-ig. Őstermelő voltam a szülés előtt, 2012 január 1-től havi bruttó 150 000 Ft jövedelem után fizettük meg a járulékot és ebből számították a thgys-t. 2013 május 19- 2014 augusztus 17-ig kaptam a gyedet, majd augusztus 18-tól igénybe vettük a gyest. Jövőre tervezzük a következő baba születését.

A kérdésem az lenne, hogy a következő baba születésekor mi alapján fogják kiszámítani nekem a thgys-t?
Jogosult leszek-e rá, ha 2015-ben megszületik a baba?

Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!

anne01 # 2014.10.26. 08:31

Táppénz szempontjából nem számít, hogy 2006-2013-ig volt bejelentett állásod. A mértéke miatt érdekes, hogy 2013.12.31 - 2014.03.15-ig volt -e valamilyen jogviszonyod. Ha volt, akkor 60%, ha nem, akkor 50% a mérték és még ekkor csak bruttó táppénzről van szó. Ebből még lejön a személyi jövedelemadó. Remélem a havi 5300 Ft csak elírás volt, mert akkor még a törvényes minimálbért sem éred el. Lehetőségeid nem nagyon vannak, kiveheted a szabadságaidat, a 2014-est még idén illetve 2015-ben a következő évit, feltéve, hogy meg tudsz állapodni a munkáltatóddal. A táppénz eleve 15 nap betegszabadsággal indul, ez a béred 70%-a és ezt még mindig a munkáltatód fizeti, a táppénzed után pedig táppénz hozzájárulást fog fizetni. Esetleg még az tud rajtad segíteni, ha van valamilyen tőkejövedelmed vagy a munkáltatód hajlandó kifizetni erre a fél évre egy magasabb összegű jutalmat. A minimálbéres foglalkoztatásnál az a gond, hogy önként és dalolva lemondasz bizonyos jogaidról. Ha táppénzre, tgyásra, gyedre kell menni, az ellátások alapja is a minimálbér lesz és ha véletlenül nagyon jó fej a munkáltató és mondjuk már foglalkoztatás elején megállapodtatok erről, akkor kiegészíti neked a táppénzedet. A kétórás minimálbéres bejelentés ráadásul szolgálati idő szempontjából durván negyedannyi időnek számít. Ledolgoztál papíron fél évet, az kb. 1,5 hónap szolgálati időt jelent.

100.kérdező # 2014.10.26. 10:02

2013.12.31 - 2014.03.15-ig nem volt jogviszonyom. A havi 5300 Ft nem elírás Szabadság van 24 nap. Mi az a tőkejövedelem? Testvérem vállalkozó tud e segíteni? A munkáltató biztos nem segít, amikor még rendes bérrel dolgoztam papíron, mivel az elszámolás %-os volt, a saját TB-met én fizettem kp-ba vissza. Mivel nem volt más lehetőség tűrnöm kellett, de most a betegségem miatt nem tudok tovább dolgozni, és nem tudom mitévő legyek.

angyalreni # 2014.11.11. 10:28

Tisztelt Tanácsadó!
Olyan kérdésem lenne,hogy 2014.10.13tól munkaviszonyban állok,az lenne a kérdésem,ha 2014 szeptemberében szülném a gyermekem és 2015 júniusáig dolgoznék azután szeptemberig táppénzen lennék akkor nekem járhat e a gyed?Köszönettel Vné Renáta


Reni@@@