GYED,GYES, táppénz


csaba07 # 2009.08.31. 08:50

Tisztelt Szakértők!

Feleségem a második gyermekünk 2 éves kora után 2008-augusztusától fél állásban dolgozott, majd mostantól majdnem teljes állásban dolgozik. (pedagógus és 18 órában tanít) A fő állása mellett másodállásban egy pályázatban vesz részt az egyetemen . Második gyermekünk tartósan beteg (asztma) de ez idáig nem igényeltük tovább - gyermekünk augusztus 4-én múlt 3 éves - a gyest, mert nem látjuk át, hogy ez ebben az esetben mivel jár. (lehet-e? hogyan érinti, ha feleségem táppénzre szorul, maga, vagy a gyermek miatt?)
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Csaba

nandy # 2009.08.31. 07:50

jukati:

A ketteskével sem TGYÁS-ra, sem GYED-re nem leszel jogosult, mivel nem rendelkezel az ahhoz szükséges biztosítási jogviszonnyal.

nandy # 2009.08.31. 07:48

Azt se felejtsük el, hogy esetleg járhat neked végkielégítés is...

nandy # 2009.08.31. 07:48

hajni:

Igen, nagyonis kellenek azok a papírok. Ha másért nem, a későbbi nyugdíj miatt biztosan. Tapasztalatból mondom, hogy a felszámolás alá kerülő cégeknél bizony elfelejtik beadni a NYENYI-t, ami végső soron nem az ő problémájuk lesz, hanem a biztosítotté (azaz a tied), mert ha nincs NYENYI, akkor könnyen előfordulhat, hogy a szolgálati idő megállapításánál kiesik majd egy időszak. Ilyenkor a munkáltató által kiadott igazolással (pl. a "rózsaszín kiskönyvvel") lehet igazolni a szolgálati időt.

benevar # 2009.08.30. 13:19

Kedves poostimi!

Gyes folyósítása mellett korlátlanul lehet munkát vállalni, így 8 órában is.

poostimi # 2009.08.30. 07:05

Kedves Nandy!
Kérdésem a következő: szeretném megtudni, hogy gyes mellett hány órában vehet vissza a munkahelyem?
Ikreim vannak, vagyis a 3. életévüket betöltötték, mennek óviba, és még a 6 életévük betöltéséig kaphatom a gyest utánuk. Munkahelyem visszavár, és én nem mondtam nemet, de a gyest sem szeretném elveszíteni.
Megkérdezték ugyan, hogy akarom - e a gyes megszüntetését kérvényezni, de ha lehet gyes mellett dolgozni 8 órában (ezt mondták) akkor ki az a "bolond" aki visszamondja a gyest...
Várom válaszát, köszönettel: Pné

jukati # 2009.08.29. 10:09

Gyeddel kapcsolatban szeretnék kérdezni!

2008. január 15-én született meg a kisfiúnk.
A munkaviszonyom 2008. január 31-vel megszünt.
2009. október végén fog megszületni a kislányunk.
Az lenne a kérdésem, hogy jogosult leszek én majd a gyedre?
Csak THGY-t kapok?
Úgye a kislánylányunk még akkor meg fog születni mielőtt a fiú betöltené a 2 évet.
MIkor lenne érdemes megigényelni a GYEDET?(persze ha jogosult vagyok rá!)
MIután betöltötte a 2 évet előtte vagy utána?
HA esetleg nem vagyok jogosult a második gyerek után a GYEDRE mit kellenne csinálni, hogy jogosult legyek?

Válaszát,segítségét előre is köszönöm!

nandy # 2009.08.29. 09:40

Próbáltam megnézni az opten cégtárában, de valamiért állandóan lefagy :((

Úgy néz ki, hogy 2006-ban már felszámolás alá került a cég. Elvileg a felszámolónak kötelessége lett volna a papírokat kiadni, hogy miért nem tette meg, abba inkább ne menjünk bele...

Később még megpróbálok utánanézni, hátha megjavul a rendszer.

nandy # 2009.08.28. 21:39

hajni:

Az Agisz Kft. (Tatabánya) valóban megszűnt 2008. októberében. Meg kellene keresni a felszámolót - bár az nem biztos, hogy ő segíteni tud.

nandy # 2009.08.28. 21:25

Timka:

Örülök, hogy segíthettem :)) Egy tárgyalásnál nem árt az, ha te is tisztában vagy a jogaiddal... :D

gigoca # 2009.08.28. 21:06

Kedves Dödölle1!:o)

Kedves Öntől, hogy Ön is válaszra méltatott! Köszönöm a segítséget!
Minden jót kívánok!

Timka2004 # 2009.08.28. 13:33

Most beszéltem velük. Rájöttek, hogy jé, mégis tévedtek. Időt kértek, hogy rendezzék a dolgokat, úgyhogy kíváncsi leszek, mi lesz a vége, és hány napot fognak kihozni.
Köszi szépen a segítségedet! :-)

nandy # 2009.08.28. 12:57

Hát nem úgy van ám az... Attól, hogy amerikai cég, még Magyarországon tevékenykedik, és a magyar törvények vonatkoznak rá is.

Lehet, hogy nem tolerálják a hosszabb távolmaradást, de kénytelenek. Egyébként ez nem csak az amerikai cégekre igaz...

Nem tudom, mit szeretnél, de én a helyedben leülnék velük tárgyalni. Ha nem tudják rendesen kiszámolni a szabikat (ami egyébként nem túl bonyolult művelet...), akkor annak következményei lesznek. Vagy perben vagy peren kívül, de sokat fognak fizetni a hibájukért. Ezért nekik is érdekük a megegyezés. Ja, és amikor visszatérsz a munkába, a béredet rendezniük kell (emelni), és ezzel az emelt bérrel kell számfejteni a szabikat. Nyilván ezt sem tudják :((

Azt pedig felejtsd el, hogy emiatt felmondasz nekik. Miért tennéd meg ezt a szívességet? Ha ők kényszerülnek felmondásra, akkor jár neked végkielégítés és 30 napnál hosszabb felmondási idő is. :)

Mt. 92. § (1) A felmondási idő legalább harminc nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.
(2) A harmincnapos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött

  1. három év után öt nappal,
  2. öt év után tizenöt nappal,
  3. nyolc év után húsz nappal,
  4. tíz év után huszonöt nappal,
  5. tizenöt év után harminc nappal,
  6. tizennyolc év után negyven nappal,
  7. húsz év után hatvan nappal

meghosszabbodik.

(4) A végkielégítés mértéke

  1. legalább három év esetén: egyhavi;
  2. legalább öt év esetén: kéthavi;
  3. legalább tíz év esetén: háromhavi;
  4. legalább tizenöt év esetén: négyhavi;
  5. legalább húsz év esetén: öthavi;
  6. legalább huszonöt év esetén: hathavi

átlagkereset összege.

Timka2004 # 2009.08.28. 12:39

Köszönöm szépen a válaszodat!
39 napot számoltak ki, így nem tudom, hogy mit csináljak. Amerikai cég, ahol a hosszabb szülési szabikat egyáltalán nem tolerálják. Valószínű, hogy bármit is határozok, rosszul fogok járni.:-(
Üdv. Timka

nandy # 2009.08.28. 10:41

Szabadságok napjainak száma:

2004. 24 nap (ebből nem tudom, mennyit vettél ki)
2005. 24 nap
2006. kb. 9 nap (kb. május közepéig)
plusz még 6 nap (októbertől)
2007. 25 nap
2008. kb. 5 nap (március közepéig)

Ha nem így számolnak, akkor írásban kell őket felszólítani, hivatkozva az általam beidézett törvényre.
Utána nem marad más, csak a bíróság.

nandy # 2009.08.28. 10:35

Mt. 130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
  2. a szülési szabadság tartamára;
  3. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;435
  4. a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára;
  5. a tartalékos katonai szolgálat idejére; és
  6. minden olyan munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távolléti díj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül.438

131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

Timka2004 # 2009.08.28. 09:13

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni szabadságaim kiszámolásával kapcsolatban. Előzően már kalkuláltam, de egyáltalán nem egyezik a napok száma azzal, amit a munkahelyemen kiszámítottak. A helyzet a következő lenne:
Születési dátumom: 1971.08.04.
2004. áprilisától 16-tól nov. 30-ig táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként, előtte kivettem pár nap szabit, de azt tudom, hogy fixen 10 napom maradt arra az évre. 1. gyerek megszületett 2004.11.30-án, onnan 6 hónap TGYÁS volt, majd GYED 2006.10.06-ig, amikor megszületett a 2. gyerek. Onnan megint 6 hónap TGYÁS, majd GYED 2008.10.06-ig, 2008.10.07-2009.10.06 között pedig GYES.
A gyerekek utáni pótszabikat átadtam a férjemnek.
Nagy segítség lenne, ha pontosan tudnám, hogy mennyi szabi jár jogilag.
A másik kérdésem meg az lenne, hogy mit tudok tenni,- a felmondáson kívül - ha ők ezt nem ismerik el?
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Tisztelettel,
Timka

Kriszlau # 2009.08.28. 07:30

Kedves Nandy!
Nagyon szépen köszönöm, hogy válaszoltál. A munkaszerződésem a károkozásra tér ki, hogy azt köteles vagyok megtéríteni (de gondolom ez nem az, mert akkor miért nem szólt előbb).
Illetve azt írja, hogyha a munkaviszony megszűnik akkor köteles vagyok visszaadni a nálam lévő eszközöket, adathordozókat, de az én munkaviszonyom még fent áll, és senki sem kérte vissza eddig.
Egyébként nem telefonáltam havi szinten sokat (max 5000 havonta lehet, de nem tudom pontosan), ugyanakkor ha ezt most egy összegben ki kéne fizetnem visszamenőleg a 2,5 évet az nagy érvágás lenne, főleg így, hogy táppénzen vagyok és már dolgozni sem tudok elmenni esetleg máshova.
Kérdésem azért is írtam ki, mert levelet kaptam a a cégtől, hogy mióta vagyok táppénzen, majd szülési szabin, illetve most megint szabin, és azt is beleírták, hogy mióta van nálam a telefon és mikor adtam vissza szóbeli kérésükre.Ez miatt gondoltam rá, hogy eztán jön a fekete leves, hogy kiszámlázza majd visszamenőleg.
Akkor ezek után is az a véleményed, hogy ne nagyon aggódjak?
Maradok tisztelettel: Kriszlau

Dödölle1 # 2009.08.28. 07:20

Tisztelt Szakértő!

Az idén várjuk első gyermekünket.
Segítséget nem kaptam sem a munkáltató, sem a védőnő, sem a MÁK, sem az egészségpénztár részéről, legalábbis érdemben nem. (Tudom, hogy jelen esetben különböző változások történtek e téren, de elkeserítőnek tartom, hogy nem egyértelműen, hebegve-habogva válaszolgatnak a kérdésekre azok, akiktől a „kisember“ laikusan segítséget remélne.)
Remélem, minden szükséges információt megadok Önnek, amelyre szüksége van a megfelelő konklúzió levonásához.
Munkaszerződésem a 2009. év végéig szól.
2009. október 5-re van kiírva a baba születésének várható időpontja.
(Lekopogom.) A terhességet jól viselem, problémáim nincsenek, épp ezért mind a mai napig dolgozom, mint fejlesztő pedagógus.
Elmehettem volna már táppénzre is, és itthon lógathatnám a lábamat, de ezt nem csak azért nem tettem meg, mert panaszmentes vagyok, hanem azért sem, mert tudomásom szerint a táppénz jelen esetben a nettó munkabér 60%-a. Sajnos nem mindegy, rész- vagy egész bért tudok hazahozni… Ebből a megfontolásból képzeltük úgy a férjemmel, hogy a szülési szabadságom első 28 napját igénybe veszem még a kiírásom (október 05.) előtt, mert (és kérem itt is javítson ki, ha tévedek) állítólag ez idő alatt a bruttó munkabérem 70 %-ára számíthatok (tehát csaknem annyit kapok kézhez, mintha dolgoznék). Ez ügyben senki, akihez fordultam, nem tudott még konkrét választ adni. (Hihetetlen!)
Kérdésem lenne az is, hogy a szülési szabadság idejére és a (2 éves) GYED idejére is a bruttó munkabérem 70%-ára számíthatok-e?
Milyen formában (gondolok itt valami nyomtatványra) kell benyújtanom az igényemet a szülési szabadságra (a 28 napra)? Egyáltalán nekem kell-e igényelnem? S ha igen, kihez kellene benyújtanom?
Egyáltalán milyen ellátásokra leszek jogosult? Mit kell igényelnem saját magamnak?
Kérem, bocsásson meg, hogy ennyi kérdésre szeretnék választ kapni, de úgy örültem, hogy erre a fórumra bukkantam, ahol úgy tűnik, az ember fia/lánya is meghallgatásra talál, s érdemben válaszra!
Előre is köszönöm. Minden jót!
gigoca

* -----------------------
Kedves Gigoca!

Válasz figyelembevéve azt is, hogy a kérdéseid nagyrészére az előttem szólók már érdemben válaszoltak:

1. Valószínűleg nem a megfelelő személytől kértél segítséget. A rendszeres fórumozóknak és szakértőknek már valószínűleg unalmas, de úgy látom mégsen tudom eléggé hangsúlyozni, hogy ha az információs, a biztonsági őr, az ügyfélszolgálati munkatárs, esetleg az illetékes előadó, TB ügyintéző, bérszámfejtő nem tud érdemi, teljeskörű választ adni, akkor az illetékes Osztályvezetőhöz kell fordulni!!!
(Sem a REP-nél, sem a Kincstárnál nem fognak elküldeni ha ilyen irányú kérésed van, mivel mindenkinek (a vezetőknek különösen) az az érdeke, hogy az ügyfél elégedetten, ügyét elintézve távozzon.

2. A 2008-ban fizetett 13. havi előleg és a 2009-ben fizetett keresetkiegészítés egyaránt a nem rendszeres jövedelem kategóriájába tartozik és Peb. járulékalapot képez, azaz táppénz, Thgy és GYED alap.

3. 28 nappal korábban igényelt THGY esetében úgy kell eljárni, ahogy az előttem szóló elmondta azzal, hogy szükséges kiállítani egy THGY igénylő formanyomtatványt is. (Amennyiben a foglalkoztatód Kincstári körbe tartozik -az eddigi hozzászólásaidból ez valószínűsíthető- azt a munkáltató kincstári összekötője (iskolatitkár, munkaügyi ügyintéző) rendelkezésedre tudja bocsátani.

Üdv. :)

csodabéka # 2009.08.28. 06:12

Kedves Nandy!

Ez így máris másként hangzik, köszönöm!
Egyébként reggel csücsült egy e-mail a fiókomba a cégtől, hogy mivel jó fejek, így még plusz kettő havi bért hozzácsapnak, jutalomként elszámolva. persze a megfogalmazás nem ez volt, de a lényeg ez.

Halkan hozzáteszem,. hogy könyvelőhöz is elmegyek, mert még amit leírtak, hogy mit fizetnek ki, még azt sem jól nettósították.

Tényleg köszönöm a segítséget, így már nem teljesen hülyén megyek oda :)

nandy # 2009.08.27. 21:48

Kriszlau:

Ha eddig ingyenesen biztosította a telefonálási lehetőséget, akkor a múltra nézve nem számolhat fel költséget így utólag - szerintem...
Kivéve, ha a munkaszerződésed mást ír, de nem valószínű.

nandy # 2009.08.27. 21:45

Egyébként is úgy működne - ha teszem azt, felmondhatnának neked -, hogy a fiz. nélküli szabi megszűnését követő 30 napon belül még nem kezdődhet el a felmondási időd, így ez már élből 30+30 nap = 2 hónap /felmondási védelem + felmondási idő/. (Természetesen ezidő alatt kiadhatja a szabadságodat is)

Plusz ha jogfolytonossággal vettek át, akkor már 3 éve vagy a cég alkalmazásában, jár még +5 nap felmondási idő és 1 havi végkielégítés.

A szabiknál sem stimmel valami, a 21 nap az túl kevés.
Szabadság jár a szülési szabi idejére, ha voltál előtte táppénzen, akkor arra is, továbbá a GYED első évére - ez már rögtön másfél évi szabadság! Plusz a szabival letöltött hónapra is jár arányosan az idei... Szóval szerintem az kb. 30-35 nap lehet.

nandy # 2009.08.27. 21:39

csodabéka:

Ahogy már előttem is mondták, a gyermek 3 éves koráig - feltéve, hogy a GYES-t is kapod - nem mondhatnak fel neked!
Ha te azt mondod, hogy jövő héttől szeretnél munkába állni, kötelesek téged foglalkoztatni. Ha nem tudnak munkát adni (de tudnak majd...), akkor az állásidőre bért kell fizetniük. Mégpedig nem a régi béreddel, hanem valószínűleg emelt bérrel. Ugyanis a fiz. nélküli szabiról visszatérők bérét a hasonló munkakörben, hasonló végzettséggel rendelkezők bérfejlesztésének megfelelően rendezni kell.

Amit munkába állsz, a munkáltató köteles kiadni a tavalyi, tavalyelőtti stb. szabikat, ezt is az emelt bérrel. Addig természetesen nem kell az állásidőre fizetnie, de utána...

Szerintem kár itt bármit is számolgatni, ne írj alá közös megegyezést, hacsak nem fizetnek legalább 3-6 havi végkielégítést :) Megjegyzem, a jutalommal jobban járnál, mert az a későbbi táppénznek, GYEd-nek is alapja lesz, míg a végkielégítés nem.

csodabéka # 2009.08.27. 20:45

Kedves iustinianus!

Igen, én is így tudom. Köszönöm szépen a megerősítést!

Esetleg a levelemben felmerülő többi kérdésre is tudnátok nekem választ adni? :)

iustinianus # 2009.08.27. 20:26

Kedves csodabéka!
Valami nem stimmel a munkáltatód körül! A gyermeked 3 éves koráig védettséget élvezel, ha igényeltél GYES-t! Tehát NEM mondhat fel neked, de gondolom ezért is akar a közös megegyezésre rávenni... Még akkor sem mondhat fel, ha nem tud számodra megfelelő munkát biztosítani!