GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2013.07.29. 08:58

Evy007

Határozott idejű szerződésnél nem véd semmi. Teljesen mindegy, hogy táppénzen, tgyáson, gyeden vagy. A szerződés lejár és ennyi.

Tittike # 2013.07.29. 16:32

Kedves Szakértők!
A párommal babát szeretnénk vállalni, de előbb szeretnénk tisztában lenni vele, hogy milyen juttatásokra leszünk jogosultak.
2 éve érettségiztem, utána továbbtanultam, középfokú OKJ-s végzettséget szereztem idén. Tavaly nyáron 2 hónap állandó munkaviszonyom volt, idén is már van eddig 2 hónap. A szorgalmi időszak alatt is folyamatosan dolgoztam diákként.
Ezek alapján jogosult vagyok tgyás-ra, ill. gyed-re, gyes-re?
Néhány hete olvastam az újságban, hogy bele fogják számítani a főiskolai tanulmányokat is, az OKJ-s tanulmányokat is esetleg? Illetve, hogy az első gyermek születése után járó támogatás mértékét is növelik? Vagy ez hamis információk?
A párom tavaly diplomázott, neki már 1 éve állandó munkahelye van.
Még egy információ: külföldi állampolgár vagyok, a napokban kezdjük meg a magyar állampolgárság intézését, de 6 éve MO-n lakom, tanultam, dolgoztam/dolgozom, és a napokban házasodunk a magyar állampolgárságú párommal!
Várom és előre köszönöm a választ!
További szép napot!

icir 75 # 2013.07.30. 01:44

Tisztelt szakértő .

2004 ota dolgozom. Veszélyeztetett terhesseg miatt 2011.05.20.-tol 2011.09.17.- ig táppénzen voltam.
2011.09.18.-án megszületett a kislányom, így 2011.09.18.-tól 2012.03.03.-ig TGyás-on voltam.
2012.03.04.-től pedig gyeden vagyok ami jelenleg is tart.
Jelenleg 3 hónapos terhes vagyok a masodik babával.
A baba a GYES- be születne bele.
Kérdésem az lenne hogy hogy jobb, ha maradok gyesen vagy ha táppénz re megyek mert ismét veszélyeztetett terhes vagyok.
Válaszukat köszönöm.

Bi.Anita # 2013.07.30. 14:21

Tisztelt Szakértők!
2009 Júliusában kezdtem el dolgozni a jelenlegi munkahelyemen,de 2010 márciusába veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kerültem. 2010 Júniusában megszületett a kisfiam és most lejárt a gyesem 2013 júni 16.-n azóta a szabadságomat tőltöm ami 36 nap és augusztus 5.-n jár le! A munkáltatóm nem vesz vissza!Tehát jár nekem Álláskeresési járadék?

Pircsi87 # 2013.07.31. 04:52

Tisztelt szakértő!
Nekem olyan problémám lenne, hogy 2010 óta dolgoztam kisebb nagyobb megszakításokkal ez pontosan azt jelenti, h tavaly március 1-ől december 1-ig voltam kösztisztviselő 8 órában, ezután 2 hóapig munkanélküli voltam! 2013 03.01-től ismét dolgoztam mostanáig, csak 2*4 órában az egyik 4 órát az önkormányzat fizette a másikat a körjegyzőség ahova tartozik az önkormányzat! 2013.07.03-tól vagyok tgyáson 07.21-én szültem! most kaptam először tgyást...és csak az önkormányzati 4 órámat veszik figyelembe a tgyás összegébe....azzal a kifogásssal, h nincsen folytonosság! ez lehetséges, hogy az önkormányzat utalt, de a körjegyzőség nem?
Előre is köszönöm a válaszát!

julcsi29 # 2013.07.31. 10:49

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, de úgy alakult, hogy visszamegyek dolgozni, és helyettem a férjem igényelné a gyedet. A gyermekünk addigra 15 hónapos lesz. A férjemnek határozott idejű a munkaszerződése, amit havonta hosszabbítanak. A gyedhez fizetésnélküli szabadságot kell kérvényeznie, de attól tartunk, hogy ha szól előre, nem hosszabbítanak neki szerződést, vagy a meglévőt felbontják, és elesik a gyedtől. Azt tudjuk, hogy a gyed első napján még munkaviszonyban kell lennie, aztán nem érdekes, ha megszűntetik, és utána passzív jogon kapja. Konkrétabban: a dátum szeptember 19-e lenne, mert addigra már az új szerződés a kezében van, viszont ha most augusztusban szól, hogy fizetésnélkülire menne a gyed miatt, akkor félő, hogy szeptembertől meg sem hosszabbítják.
Kérdésem, hogy hány nappal előtte kell bejelenteni a munkáltatónak, és van-e valami lehetőség, hogy a gyed napjáig ne tudják a jogviszony felmondani, vagy csak a foglalkoztató jóindulatára számíthatunk?
Válaszát előre is köszönöm.

vlev # 2013.07.31. 13:14

Tisztelt Szakértők!

Párommal babát tervezünk. Nekem 2004 óta van munkaviszonyom, ami sajnos a cég bezárása miatt 2014.04.30-án véget ér. A megváltozott TGYÁS szabályok miatt, amennyiben a baba összejön és 05.11-e után születik és még nincs munkám, akkor mi alapján kapok TGYÁST? Jogviszonyom az lesz, hiszen munkanélkülin lehetek három hónapig.

Előre is köszönöm!

Kyvikee # 2013.07.31. 13:39

Tisztelt szakértő!
Kérdésem a következő lenne:
2011.08.08-án megszületett kislányom, jelenleg gyeden vagyok vele itthon még pár napig. Közben a munkahelyem felszámolás alá került. Kértem a szabadságaim kivételét mert ellátás szempontjából ezt ajánlották nekem. Közben már 6 hetes terhes vagyok. Ha a szabadságom letelik akkor ugye nem tudok visszamenni dolgozni mert felszámolás alatti céghez nem lehet, szeretnék eljönni táppénzre. Kérdésem az lenne hogy táppénz alatt kirughatnak???? Ha igen mi a teendő?
Köszönöm segítségét.

vhil # 2013.08.03. 15:21

Tisztelt szakértő!

5 év munkaviszony után 2013.01.31 megszünt az állásom létszámleépités miatt.
2013.02.04-2013.05.04-ig munkanélküli járadékot folyositottak számomra.
Ha 2014.05.30-án szülők milyen jutattásokban fogok részesülni?
Jár a GYED vagy csak GYES-re leszek jogosult?
Segitségét előre köszönöm!

Brigicsi # 2013.08.05. 08:44

Tisztelt Szakértő!

2014. március 3-án lesz kislányom 3 éves! Állományban vagyok még a munkahelyemen, viszont tudom, hogy nem mehetek vissza dolgozni a gyes letelte után sem! (Hosszú történet, de leírom: Párommal egy helyen dolgoztunk, de ő 2013 januárjában felmondott ugyanis egy számára kedvezőbb állást talált! Én 2013 márciusában kezdtem volna dolgozni újra, mikor kislányom betöltötte a 2. életévét, de miután a párom felmondott velem is közölték, hogy nem mehetek vissza! Bár vissza nem mentem, de ugye állományban maradtam) Olyan kérdésem lenne, hogy mellékállásban gyes mellett dolgozhatom-e? Szóval állományban maradnék az eredeti cégnél, (megvárnám a gyes leteltét) de vállalnék 6 órás munkát gyes mellett egy másik kft-nél? :) Ez így lehetséges?

vaczkor... # 2013.08.05. 12:23

Brigicsi mellékállásban gyes mellett dolgozhatom-e? Szóval állományban maradnék az eredeti cégnél, (megvárnám a gyes leteltét) de vállalnék 6 órás munkát gyes mellett egy másik kft-nél? :) Ez így lehetséges?

A hatályos TB szabályok alapján igen.

A munkajogi oldalát tekintve a korábbi Mt-ben még benne volt a bejelentési kötelezettség, (108. §) a jelenleg hatályosban viszont már így nem szerepel ez a szabályozás, azonban az Mt. általános magatartási elvei közül a tájékoztatási kötelezettségből levezethető, hogy továbbra is be kell jelentenie a munkavállalónak azt, ha további jogviszonyt kíván létesíteni.

6. § (4) “Az e törvény hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.”

vaczkor... # 2013.08.05. 12:28

vhil
5 év munkaviszony után 2013.01.31 megszünt az állásom létszámleépités miatt.
2013.02.04-2013.05.04-ig munkanélküli járadékot folyositottak számomra.
Ha 2014.05.30-án szülők milyen jutattásokban fogok részesülni?
Jár a GYED vagy csak GYES-re leszek jogosult?
Segitségét előre köszönöm!

Amennyiben 2014.05.30-ig nem létesít biztosítási jogviszonyt csak anyasági támogatásra, családi pótlékra és GYES (gyermekgondozási segély) ellátásokra lesz jogosult.

vaczkor... # 2013.08.05. 14:09

vlev 2013.07.31. 15:14 Tisztelt Szakértők!
Párommal babát tervezünk. Nekem 2004 óta van munkaviszonyom, ami sajnos a cég bezárása miatt 2014.04.30-án véget ér. A megváltozott TGYÁS szabályok miatt, amennyiben a baba összejön és 05.11-e után születik és még nincs munkám, akkor mi alapján kapok TGYÁST? Jogviszonyom az lesz, hiszen munkanélkülin lehetek három hónapig.

A változás lényege, hogy az ellátás alapja csak az utolsó, fennálló biztosítás alapján elért peb. járulékalapot képező jövedelem lesz az ellátás alapja.

A Tbj. 5. § értelmében az álláskeresési járadékban részesülő személy biztosított, azonban ezen járadék nem peb. járulékköteles, ezért:

1997. évi LXXXIII. törvény

Hatályos: 2013.07.15 - 2013.10.24

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1
a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben

Vhr. 26. § (2) Annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapján kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás naptári napi alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét.

vaczkor... # 2013.08.05. 14:22

Pircsi87 Tisztelt szakértő!
Nekem olyan problémám lenne, hogy 2010 óta dolgoztam kisebb nagyobb megszakításokkal ez pontosan azt jelenti, h tavaly március 1-ől december 1-ig voltam kösztisztviselő 8 órában, ezután 2 hóapig munkanélküli voltam! 2013 03.01-től ismét dolgoztam mostanáig, csak 2*4 órában az egyik 4 órát az önkormányzat fizette a másikat a körjegyzőség ahova tartozik az önkormányzat! 2013.07.03-tól vagyok tgyáson 07.21-én szültem! most kaptam először tgyást...és csak az önkormányzati 4 órámat veszik figyelembe a tgyás összegébe....azzal a kifogásssal, h nincsen folytonosság! ez lehetséges, ....Előre is köszönöm a válaszát!

Főszabály, hogy az egyidejűleg fennálló jogviszonyokban az igényt (jogosultság, összeg, folyósítási időtartam) jogviszonyonként külön-külön kell elbírálni.

Önnek két egyidejűleg fennálló jogviszonya van.

Az előző jogviszonyait csak az egyik jogviszonyhoz lehet hozzászámolni, így jelen esetben a tgys jogosultsága csak az egyik jogviszonyában áll fenn, a másikban -mivel nincs 365 biztosításban töltött napja-viszont nem.

Sajnos a jelenleg hatályos jogszabályok szerint a körjegyzőségben elért keresetét nem lehet figyelembe venni.

Amennyiben a körjegyzőségben a szülés előtt dolgozott volna legalább 365 napot, akkor ebből a jogviszonyból is jogosult lenne tgys-re (azaz két tgys-t állapítatának meg, egyet az önkormányzati 4 órás jogviszonyából+előtte munkanélküli+előző jogviszony és egyet a körjegyzőségben elért keresete alapján).

Fentiek alapján sajnos "ez lehetséges", az Ön másik 4 órás jogviszonyában elért keresetét az ellátás alapjába most nem lehet beszámítani!

vaczkor... # 2013.08.05. 14:31

icir 75 Tisztelt szakértő .

2004 ota dolgozom. Veszélyeztetett terhesseg miatt 2011.05.20.-tol 2011.09.17.- ig táppénzen voltam.
2011.09.18.-án megszületett a kislányom, így 2011.09.18.-tól 2012.03.03.-ig TGyás-on voltam.
2012.03.04.-től pedig gyeden vagyok ami jelenleg is tart.
Jelenleg 3 hónapos terhes vagyok a masodik babával.
A baba a GYES- be születne bele.
Kérdésem az lenne hogy hogy jobb, ha maradok gyesen vagy ha táppénz re megyek mert ismét veszélyeztetett terhes vagyok.
Válaszukat köszönöm.

Általánosságban elmondható, hogy az, aki heti 40 órában van foglalkoztatva és a jövedelme eléri a minimálbért annak a táppénz ellátása több, mint a GYES összege.

Bruttó táppénz: 98.000*60%=58.000 Ft.

Bruttó GYES 28.500 Ft.-

Tekintettel az un. előny/kedvezmény szabályra, illetve mivel a GYED összege és az alapbére nem ismert pontos tájékoztatást a jelenleg GYED-et folyósító kifizetőhely/szakigazgatási szerv tud adni.

(2013.09.18-ig a GYED lehet,hogy több mint a táppénz)

vaczkor... # 2013.08.05. 14:32

icir 75 Tisztelt szakértő .

2004 ota dolgozom. Veszélyeztetett terhesseg miatt 2011.05.20.-tol 2011.09.17.- ig táppénzen voltam.
2011.09.18.-án megszületett a kislányom, így 2011.09.18.-tól 2012.03.03.-ig TGyás-on voltam.
2012.03.04.-től pedig gyeden vagyok ami jelenleg is tart.
Jelenleg 3 hónapos terhes vagyok a masodik babával.
A baba a GYES- be születne bele.
Kérdésem az lenne hogy hogy jobb, ha maradok gyesen vagy ha táppénz re megyek mert ismét veszélyeztetett terhes vagyok.
Válaszukat köszönöm.

Általánosságban elmondható, hogy az, aki heti 40 órában van foglalkoztatva és a jövedelme eléri a minimálbért annak a táppénz ellátása több, mint a GYES összege.

Bruttó táppénz: 98.000*60%=58.000 Ft.

Bruttó GYES 28.500 Ft.-

Tekintettel az un. előny/kedvezmény szabályra, illetve mivel a GYED összege és az alapbére nem ismert pontos tájékoztatást a jelenleg GYED-et folyósító kifizetőhely/szakigazgatási szerv tud adni.

(2013.09.18-ig a GYED lehet,hogy több mint a táppénz)

vlev # 2013.08.05. 14:36

Köszönöm a választ vackor. Ha a családi kft-ben alkalmazottként fogok tovább működni, akkor a KFT-ben keresett jövdelmem alapján fogom kapni a TGYÁS-t?

vaczkor... # 2013.08.05. 14:42

Tittike

Kedves Szakértők!
A párommal babát szeretnénk vállalni, de előbb szeretnénk tisztában lenni vele, hogy milyen juttatásokra leszünk jogosultak.
2 éve érettségiztem, utána továbbtanultam, középfokú OKJ-s végzettséget szereztem idén. Tavaly nyáron 2 hónap állandó munkaviszonyom volt, idén is már van eddig 2 hónap. A szorgalmi időszak alatt is folyamatosan dolgoztam diákként.
Ezek alapján jogosult vagyok tgyás-ra, ill. gyed-re, gyes-re?

Tgys-re és GYED-re ezek alapján nem, mert ezen ellátások feltétele a szüléskor fennálló, Tbj. 5. § szerinti biztosítási jogviszony és a szülést megelőző 2 éven belüli 365 nap biztosítási idő.

A GYES alanyi(állampolgári) jogos járó juttatás, így arra jogosult, feltéve, hogy életvitelszerűen Mo-on tartózkodnak.

Néhány hete olvastam az újságban, hogy bele fogják számítani a főiskolai tanulmányokat is, az OKJ-s tanulmányokat is esetleg?

A főiskolai nappali tagozatos tanulmányokat (illetve abból legfeljebb 180 napot) 1998.01.01-től beszámítják, az OKJ-st viszont nem.

Illetve, hogy az első gyermek születése után járó támogatás mértékét is növelik? Vagy ez hamis információk?

A Kormány valóban tervez ilyen intézkedéseket, de ennek a fedezete még nem biztosított, arról hatályos joganyag nincs és az is lehet, hogy csak választások előtti ígéretről van szó!

A párom tavaly diplomázott, neki már 1 éve állandó munkahelye van.

(Az jó, de ha Ön fog szülni nincs jelentősége, ugyanis a szülést követő 168 napig a tgys-t főszabályként csak az anya veheti igénybe.)

Még egy információ: külföldi állampolgár vagyok, a napokban kezdjük meg a magyar állampolgárság intézését, de 6 éve MO-n lakom, tanultam, dolgoztam/dolgozom, és a napokban házasodunk a magyar állampolgárságú párommal!
Várom és előre köszönöm a választ!
További szép napot!

Naomij81 # 2013.08.08. 12:23

Üdv.Nekem az lenne a kérdésem,hogy jogosult vagyok-e gyedre,röviden a helyzetemről:Kisfiam 3honapos jelenleg tgyáson vagyok okt.22ig,előtte a munkaügyi által támogatott tanfolyamra jártam,ahol jöv.kiegészitő járadékot kaptam 9honapig,előtte 3hoig munkanélkülin voltam,az előtte szabin voltam,azelőtt gyesen előtte meg gyeden,a munkahelyem megszünt ahonnan eljöttem gyedre az első gyermekemmel,végig biztositott voltam.Nagyon köszönöm előre is a választ.Üdv.Noémi

vaczkor... # 2013.08.08. 13:40

Naomij81

Az Ön által megadott adatok számomra nem egyértelműek, ezért általánosságban az mondható el, hogy az Ebtv értelmében:

Ebtv. 42/A. §(1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülő anya esetén a szülést – megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  2. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Ha jogosult tgys-re, akkor vélhetően a jogosultsághoz szükséges 365 napja a szülésig megvolt, azaz teljesül a GYED-nél is az egyik feltétel.

A GYED másik feltétele: Akinek megszűnt a jogviszonya csak akkor jogosult GYED-re, ha a munkaviszony megszűnése a tgys folyósításának az idejére esett.

Jogosult továbbá GYED-re az is, aki a szüléskor álláskeresési járadékban részesült, de ezt a tgys és gyed idejére szünetelteti.

vaczkor... # 2013.08.08. 13:47

vlev 2013.08.05. 16:36 Köszönöm a választ vackor. Ha a családi kft-ben alkalmazottként fogok tovább működni, akkor a KFT-ben keresett jövdelmem alapján fogom kapni a TGYÁS-t?..., amennyiben a baba összejön és 2014.05.11-e után születik

Igen, a változás egyik lényeges eleme ez, azaz hogy az ellátást az aktuális jogviszonyban elért keresetéből állapítják meg.

Naomij81 # 2013.08.09. 10:22

Köszönöm a választ.Még egy kérdés,az egyik feltételbe beleesek,de a másikba nem,mivel a munkaviszonyom nem a tgys alatt szünt meg,hanem 2012.07.01-vel,2012.07.02-10hoig munkanélkülin voltam,azután 2012.10.-2013.04.25.ig tartott a tanfolyam a munkaügyi álltal,én meg 2013.05.08-án szültem.Tehát biztositott voltam végig.De nem tudom,hogy igy gyedre elég-e.De akkor ha esetleg nem kapok gyedet 2013.10.23-tol akkor tgys-át,hogy kaphatok?Ha nem kapok gyedet,mit tehetnék ahhoz,hogy jogosult legyek rá?Előre is köszönöm válaszát újra.Üdv.Noémi

Erzsi69 # 2013.08.09. 17:40

Érdeklődnék hogy Táppénzen vagyok és kiszeretnék menni külföldre ez lehetséges e a Táppénz idő alatt?
Vagy van e erre valamilyen szabály?

monalisa1 # 2013.08.09. 20:18

Az Egészségbiztosítónak van az a "rossz szokása" hogy a betegeket rajtaütés szerűen ellenőrizni szokták, no nem mindenkit de azért soha nem lehet tudni. Valamint rendszeres időközönként a háziorvosnál meg kell jelenni táppánz felülvizsgálat végett.

A munkáltató is kérhet soronkívüli ellenőrzést a beteg otthonában, vagy az orvosnál.

Szóval nem szabadságon vagy, a kockázat a tiéd.

monalisa1 # 2013.08.09. 20:24

Írj e-mailt a területileg illetékes Egészségbiztosítási Igazgatóság Ellenőrzési Osztályának, érdemi választ és esetleges engedélyt ők adhatnak.