GYED,GYES, táppénz


monalisa1 # 2013.08.09. 20:28

Ha jó a kapcsolatod a háziorvossal 2-3 napra esetleg falaz neked...

monalisa1 # 2013.08.09. 21:01

Maomij84

Hozzáértő bizonyára válaszol majd a kérdésedre, én csak azért hogy el ne sikkadjon.

Lyonee # 2013.08.10. 10:46

http://net.jogtar.hu/…n/getdoc.cgi?…
"6. § (1) A biztosított a keresőképtelen­ségének elbírálásához köteles az orvost tájékoztatni munkavégzésének (tevékenységének) az egészségi állapotával összefüggő körülményeiről, annak egészségi szempontból lényeges elemeit a betegdokumentá­cióban rögzíteni kell.

(2) A keresőképtelen biztosított köteles

betartani az orvos utasításait, így különösen a gyógyulását elősegítő, meghatározott idejű ágynyugalomra, valamint a tartózkodási helyről való kijárás korlátozására vonatkozóan,
az elrendelt vizsgálatokon megjelenni,
ha a keresőképtelensége alatt más orvos is kezeli, erről a keresőképtelen állományban tartó orvost tájékoztatni.

(3) A munkáltató jogosult a betegszabadság, illetőleg a táppénz igénybevétele alatt a munkavállaló keresőképtelen­ségének felülvizsgálatát kezdeményezni az illetékes REP-nél.

7. § (1) A keresőképtelenség és a keresőképesség elbírálását az ellenőrző főorvos ellenőrzi. Ellenőrző tevékenységet elláthat a REP erre kijelölt főorvosa.

(2) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrző főorvos tevékenysége kiterjed a REP-hez beérkezett keresőképtelenségi adatok célzott ellenőrzésére is. Ezen tevékenység során az ellenőrző főorvos igénybe veheti szakmai véleményezés és konzultáció céljából a REP-pel a 2. § (1) bekezdés e) pontja szerinti felülvéleményező főorvos közreműködését.

(3) Az ellenőrző főorvos az ellenőrzés keretében jogosult:

a beteg vizsgálatára, a kezelőorvos jelenlétében a beteg tartózkodási helyén is,
a betegdokumentációba történő betekintésre,
szükség szerint a beteg szakorvosi vizsgálatra utalására,
a keresőképtelenség, illetve a keresőképesség tényének megállapítására,
javaslatot tenni a táppénzfolyósítás megszüntetésére a táppénzfolyósító szerv felé,
az a)-e) pont szerinti megállapításait a betegdokumentá­cióban rögzíteni,
a 6. § (3) bekezdése alapján indult eljárásban a munkáltatóval írásban közölni a felülvizsgálat eredményét.

(4) Az ellenőrző főorvos a munkáltató megkeresésére a betegdokumentá­cióból fellelhető adatok, vagy indokolt esetben a keresőképtelen biztosított vizsgálata alapján

dönt a biztosított keresőképtelen­ségéről vagy keresőképességéről,

döntést követően arról a munkáltatót és a munkavállalót írásban értesíti, továbbá döntését bejegyzi a keresőképtelenséget elbíráló orvos által vezetett „Orvosi Napló a keresőképtelen biztosítottakról” című Naplóba (a továbbiakban: Napló).

(5) A döntéssel szemben a foglalkoztatott és a foglalkoztató a közléstől számított 8 napon belül az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet (a továbbiakban: Szakértői Intézet) illetékes főorvosi bizottságnál (a továbbiakban: FOB) orvosi felülvizsgálatot kezdeményezhet.

(6) Ha a keresőképtelen személy a (3) bekezdés a) és c) pontjaiban említett vizsgálathoz nem járul hozzá, vagy a 6. § (2) bekezdésében foglaltaknak nem tesz eleget, továbbá, amennyiben a keresőképtelen biztosított tartózkodási helyét (lakcímét) az elbíráló orvosnak nem jelenti be, illetőleg a gyógyulását tudatosan késlelteti, akkor az ellenőrző főorvos kezdeményezi a táppénzfolyósítás megszüntetését a táppénzfolyósító szervnél. Ezt a tényt a Naplóban és a beteg dokumentációjában rögzíti, továbbá aláírásával és bélyegzőlenyo­matával látja el."

1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

47.§.(3) A táppénz folyósítását meg kell szüntetni, ha a jogosult az elrendelt orvosi vizsgálaton elfogadható ok nélkül nem jelent meg, vagy a keresőképesség elbírálását külön jogszabályban foglaltak szerint ellenőrző (fő)orvos vizsgálatához nem járult hozzá.
Az ellenőrző (fő)orvos – a kezelő orvos jelenlétében – a keresőképességet a jogosult tartózkodási helyén is ellenőrizheti.
A táppénz folyósítását akkor is meg kell szüntetni, ha a táppénzre jogosult a keresőképességét elbíráló orvos utasításait nyilvánvalóan nem tartja be, illetőleg a gyógyulását tudatosan késlelteti.

Gaspar Zsuzsa # 2013.08.12. 09:36

Tisztelt szakértő!
Magyar állampolgár vagyok, 7 éve folyamatos munkaviszonyom és biztosításom van Magyarországon. A férjem szlovák állampolgár, és Szlovákiában dolgozik.Gyermekünket októberre várjuk. Ha a gyermek Szlovákiában születik és szlovák állampolgár lesz, szlovák biztosítása lesz, jogosult leszek-e a tgyásra, gyedre, ha én megtartom a magyar biztosításom?
Ha mégis biztosítást kötnék Szlovákiában, és ezzel a magyar biztosítottság elveszne, mi történik a magyar munkaviszonyommal? Számítana-e ez az időszak a nyugdíj szempontjából?
Segítségét köszönöm!

queen33 # 2013.08.13. 08:26

Tisztelt Szakértők! Határozott időtartamú szerződésem van, a munkaviszonyom megszűnik a TGYÁS alatt. Szeretném megkérdezni, hogy kaphatok-e GYED-et úgy, hogy az igényléskor nincs munkaviszonyom? Ha 2013. decemberében igénylem a GYED-et a 2012.év átlagkeresete alapján számolják?

varipari # 2013.08.13. 18:07

Tisztelt Szakértők!
Terhességi gyermekágyi segély jogosultság felől érdeklődöm. 2014. márciusában szülök. Utolsó munkaviszonyom 2012.07.hóban szűnt meg, munkanélküli ellátásban azóta nem részesülök. 2012-ben 152 napot dolgoztam. Egyetemen levelező hallgató vagyok az érintett időszakban. NAV szerződést kötöttem egészségügyi ellátásra, havi 6660,- Ft-ot fizetek. Részesülni fogok-e TGYÁS-ban? Ha nem, méltányossági kérelmet adhatok-e be?
Ha a fenti körülmények nem változnak, Gyes-Gyed vonatkozásában lehet-e igényem, illetve mit tegyek, hogy ellátást kapjak?
Tisztelettel: Varipari

albera # 2013.08.14. 11:26

Tisztelt szakértők! Az volna a kérdésem, ha gyermeket várok, és nem tud amunkáltató könyìtett beosztásba helyezni ( állat tenyésztésben dolgozom), ezért táppénzen vagyok , és e közben a munkáltató csődbe megy akkor nekem jár valahonnan a tàppénz és a többi ilyenkor járó juttatás? 4éve folyamatos munkaviszonyom van.
Köszönöm!

Zengőbérci # 2013.08.14. 14:16

albera!

Táppénz csak addig jár, amíg a munkaviszony fennáll. Ha megszűnik -akár azért, mert a munkáltató is megszűnik- táppénz ellátás még akkor sem folyósítható, ha a dolgozó keresőképtelensége orvosilag indokolt.

A többi, "ilyenkor járó juttatás" (családi pótlék, GYES, anyasági támogatás)a szülés után esedékes és állampolgári jogon illeti meg, igényelni a Magyar Államkincstárnál lehet.

Zengőbérci # 2013.08.14. 14:22

varipari

A megadott adatok alapján tgys ellátásra nem jogosult, mivel nem biztosított. (Sem a levelezős hallgatói jogviszony, sem az eü-i szolgáltatási járulék megfizetése nem hoz létre biztosítási jogviszonyt.)

Méltányosságot tgys és gyed megállapítására sem kérhet, mert méltányosság csak biztosítottnak állapítható meg.

Azt, hogy ki a biztosított az 1997. évi LXXX. törvény 5. szakasza sorolja fel.

A családi pótlék, GYES, anyasági támogatás ellátásokat a szülés igényelheti a Magyar Államkincstárnál, amelyek alanyi jogon járó ellátások.

Zengőbérci # 2013.08.14. 14:34

queen33

Amennyiben a határozott időtartamú szerződése a a TGYÁS alatt szűnik meg, akkor kaphat GYED-et úgy is, hogy az igényléskor nincs munkaviszonya feltéve, hogy a szülést megelőző 2 évern belül van 365 nap biztosításban töltött ideje.

Ha 2013. decemberében igénylem a GYED-et a 2012.év átlagkeresete alapján számolják?

Igen, ez a főszabály, feltéve, hogy 2012-ben volt 180 bérezett napja és folyamatosan ugyanott dolgozik.

(2013.07.15-től az előző munkáltatótól származó jövedelem nem alapja az ellátásnak, azonban az átmeneti szabályok miatt 2014.05.10-ig a régi szabály alapján is ki kell számítani az ellátást és a kedvezőbbet kell az igénylőnek folyósítani.)

vaczkor... # 2013.08.15. 07:03

Gaspar Zsuzsa # e-mail 2013.08.12. 11:36 Tisztelt szakértő!
Magyar állampolgár vagyok, 7 éve folyamatos munkaviszonyom és biztosításom van Magyarországon. A férjem szlovák állampolgár, és Szlovákiában dolgozik.Gyermekünket októberre várjuk. Ha a gyermek Szlovákiában születik és szlovák állampolgár lesz, szlovák biztosítása lesz, jogosult leszek-e a tgyásra, gyedre, ha én megtartom a magyar biztosításom?
Ha mégis biztosítást kötnék Szlovákiában, és ezzel a magyar biztosítottság elveszne, mi történik a magyar munkaviszonyommal? Számítana-e ez az időszak a nyugdíj szempontjából?
Segítségét köszönöm!

Azt, hogy az ügyfél mely tagállamból részesül családi ellátásban nem az ügyfél döntése, hanem a vonatkozó EU-s jogszabályok, határozzák meg.

A koordinációs rendelet alapelvként mondja ki az ellátások halmozódásának a tilalmát.

Ugyancsak alapelv az egy állam joghatósága alá tartozás elve ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy személy egyszerre csak egy országban, főszabályként abban az országban, ahol a munkát végzi fizessen járulékot, ezt hívják lex loci laboris elvnek...

Azt, hogy mely tagállamból részesül egy család ellátásban, jogszabály rendezi - közigazgatási eljárás keretében kerül meghatározásra az, hogy az adott tagállam rendelkezik-e elsődlegesen joghatósággal a családi ellátások folyósítására -, tehát sohasem az ügyfél döntése határozza meg azt, hogy mely tagállam folyósít ellátást a részére.

Mindezek alapján a kereső tevékenység folytatásának a helye, illetve a család életvitelszerű tartózkodásának a helye határozzák meg azt, hogy mely tagállam hatósága köteles (joghatóság) elsősorban a családi ellátások megfizetésére.

A családi ellátások megállapításánál azonban ezen belül elsősorban a biztosítási elv érvényesül, azaz a biztosítási elv és a területi elv ütközése esetében elsődlegesen a biztosítási elv alkalmazandó.
Amennyiben erre nincs lehetőség - illetve nem alkalmazható -, a területi elv szerint (tehát lakó- vagy tartózkodási hely alapján) kell az illetékes hatóságról, valamint a családi ellátások megállapításáról rendelkezni.

Ha pl. az igénylő Svédországban tartózkodik életvitelszerűen a gyermekével, illetve Svédországban dolgozik, úgy a svéd munkaviszony, illetve életvitelszerű tartózkodás alapján a Svéd Királyság illetékes hatósága állapítja és fizeti meg a svéd jogszabályok szerinti családi ellátást.

A 1408/71/EGK rendelet családi ellátásokat koordináló VII. fejezetében foglaltak alapján amennyiben olyan helyzet áll fenn, hogy a szülők keresőtevékenységükből fakadóan az EGT (Európai Gazdasági Térség) két különböző tagállamából jogosultak ellátásra, akkor a családi ellátás kifizetésére a joghatósággal bíró tagállamot (azt az államot, amelyik a családi ellátásokat fizetni köteles) a gyermek lakóhelye jelöli ki.

Példa: Ha az anya Magyarországon rendelkezik munkaviszonnyal és GYED-re jogosult, de élettársa Szlovákiában folytat keresőtevékenységet és a család életvitelszerűen Szlovákiában tartózkodik, akkor Szlovákia rendelkezik joghatósággal.

(Itt a joghatóság azt jelenti, hogy kinek a kötelessége a családtámogatási ellátások megállapítása és folyósítása.)

Amennyiben az anya már kapja Magyarországon a GYED-et és a fentiek később, de a GYED folyósítása alatt kiderülnek a GYED folyósítását határozattal fel kell függeszteni. (Lásd: OEP Állásfoglalás, 2007. január)

Másik példa: Amennyiben az ügyfél/igénylő (férje, vagy felesége, vagy élettársa) az EU valamelyik Magyarországon kívüli tagállamában munkavállaló az /igénylő viszont a Magyarország területén rendelkezik biztosítási jogviszonnyal (munkaviszony, közalkalmazotti, köztisztviselői jogviszony, főállású egyéni, vagy társas vállalkozási jogviszony stb.) ÉS a család Magyarország területén tartózkodik életvitelszerűen Magyarország az elsődleges joghatósággal rendelkező tagállam a családi ellátások folyósítására.

Ekkor minden olyan családi ellátás (Csp, GYED, GYES, GYET) megállapítható a részére, amelyek vonatkozásában a hazai jogszabályok szerint a jogosultsági feltételek fennállnak. Amennyiben az ügyfél Magyarországról még nem részesült családi ellátásban Magyarországról igényét benyújthatja.

Akinek tehát EU-s jogszabályt érintő családtámogatási ügye (családi pótlék, GYED, GYES) van annak célszerű a Magyar Államkincstár Nemzetközi kapcsolatok Osztályát személyesen fel, vagy írásban megkeresni, mivel ezzel országosan, központosítva Ők foglalkoznak, így egy konkrét esetben teljeskörű tájékoztatást is ők tudnak adni.
(Magyar Államkincstár Budapesti- és Pest Megyei Igazgatóság Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya 1139. Budapest Váci út 71. Tel: 06-1-452-2910)

Ha mégis biztosítást kötnék Szlovákiában, és ezzel a magyar biztosítottság elveszne, mi történik a magyar munkaviszonyommal? Számítana-e ez az időszak a nyugdíj szempontjából?

Az EU Kooordinációs rendeletek értelmében főszabály, hogy mindenkinek egy biztosítása van, mégpedig ott, ahol munkaviszonyban áll. (lex loci laboris elv)
A szlovák jogszabályokat nem ismerem, de Kooordinációs rendeletek fényében magyar biztosított szlovákiában nem köthet újabb "társadalombiztosítást"!

queen33 # 2013.08.16. 11:16

Kedves Zengőbérci! Köszönöm a válaszát!
„(2013.07.15-től az előző munkáltatótól származó jövedelem nem alapja az ellátásnak, azonban az átmeneti szabályok miatt 2014.05.10-ig a régi szabály alapján is ki kell számítani az ellátást és a kedvezőbbet kell az igénylőnek folyósítani.)” Nekem több munkahelyem is volt 2012.-ben. Akkor ez azt jelenti, hogy aki 2014.05.10-ig igényli a GYED-et, akkor másfél évig a kedvezőbb összeget kapja?

P.Shermen # 2013.08.17. 05:30

TISZTELT SZAKÉRTŐK!2005 MÁRCIUSTÓL ÁLLOK ALKALMAZÁSBAN A CÉGEMNÉL,2011 JANUÁRTÓL TÁPPÉNZEN,MAJD 2011 AUGUSZTUSTÓL TGYÁS,MAJD GYEDEN.A CÉGEM 2013 ŐSZÉN MEGSZÜNIK.A KÉRDÉSEM A KÖVETKEZÖ:HA PL IDEI ÉVBEN TEHERBE ESNÉK,JOGOSULT LENNÉK -E GYEDRE ÉS TGYÁSRA?

Rizso05 # 2013.08.18. 15:17

Tisztelt Tanácsadó.
Szeretném tudni,hogy jogosult lennék e gyedre ennyi munkaviszony alapján 2012.10 31-2013.03.31 ig dolgoztam a jelenlegi munkahelyemen 2013.07.09 óta dolgozom 8 órás határozatlan munkaviszonnyal.Meddig kellene nég a munkahelyemen dolgoznom,hogy járjon a tgyás,gyed ugyanis szülni szeretnék.Teherbeesés után ha közlöm a munkaadómmal,hogy terhességi táppénzen vagyok kirúghat??? Ezt a munkát nem tudnám terhesen végezni.

Köszönöm a válaszát.
Tisztrelettel Tóth R.

fridi # 2013.08.19. 12:33

Tisztelt Szakerto!

Gyesrol szeretnek visszamenni dolgozni. A munkakorom megszunt. Felajanlottak egy hasonlo poziciot. Visszautasithatom-e a megvaltozott munkaidore (minimalis a valtozas, mert fel 9 helyett 8- tol kell dolgoznom, de a gyerekek muatt nekem ez problemas) vagy arra hivatkozva, hogy egtetemi diplomaval az uj poziciomban felszolgalasi feladatokat is kell teljesitenem?
A beremre azt mondtak, hogy miota elnentem nem volt fizetesemeles, hanem egy bozonyos mozgpbert vezettek be a fizetesemeles helyett, amit a teljesitmeny szerint fizetnek. Kotelezo-e a szamomra is kijelolniuk ezt a mozgobert? A visszateresem utan hogyan kell ezt kifizetniuk? Mivel meg effektiv munkat nem vegzek a 3 honap szabadsag alatt nem is kotelesek ezt fizetni?
Ha visszautasitom a felajanlott poziciot, akkor az nem kozos megwgyezesnek minosul, hanem a munkaltato reszerol felmondasnak?
Jelenleg kulfoldon elunk. Ha itt munkat szeretnek vallalni, akkor azt a munkaltatom megakadalyozhatja, ha o nem tud munkat biztositani?

Koszonettel

Katalin

napsugar79 # 2013.08.20. 11:43

Tisztelt Tanácsadó!
Kisfiam szept.1-én tölti be 3. életévét, ezzel egyidőben jár le a GYESem. Viszont úgy néz ki, hogy nem lesz még óvodaérett a gyerek (nem teljesen szobatiszta, nem beszél még semmit...), de betegsége nincsen. Ilyenkor, ha nem veszik be az óvodába, és én nem tudok munkába állni, milyen ellátást lehet igénybe venni? Válaszát előre is köszönöm: Adrienn

Cs.J. # 2013.08.20. 20:52

Sziasztok! Azt szeretném megtudni, hogy valaki hozzáértő meg tudja e mondani nekem, hogy 2007-ben jó tájékoztatást adtak e nekünk az apeh-nél, vagy félretájékoztattak. A történet az az, hogy mikor a feleségem babát várt kiváltottuk az őstermelői igazolványt, ami után a minimálbérnek megfelelően fizettük a járulékokat. kb.: havi 30.000 Ft-t 7hónapig.(ekkor 6 hónap munkaviszony kellett szülés előtt). E közben az ügyintéző tanácsára a feleségem nappali tagozatos maradt egy főiskolán, hogy az árvaellátást továbbra is kapja, mivel 3 éves korában meghalt az édesapja. A lényeg, hogy mikor aztán megszületett a gyermekünk mentem intézni a dolgokat és azt mondták, nekünk nem jár gyed, mert nappali tagozatos volt. Hiába fizettük a járulékokat, az nem számít mivel a nappali tagozatosoknak az állam fizeti a gyedét pontosan 0 Ft-al. Ésez felülírja a mi járulékfizetésünket. Tehát az akkor kapott magyarázat szerint a feleségem gyedet kapott, csak 0 forintot. (tehát a számlára csak az alanyi jogon járó gyes érkezett). Azóta sorban jött még három baba és végig csak gyest kaptunk. Ez a dolog az óta nem hagy nyugodni és gondoltam ezen az oldalon hátha van valaki aki érti, hogy is működi ez. Ha átvágtak, akkor meddig van lehetőség reklamálni? Követelni ami esetleg járt volna? Ha valaki tud valamit segíteni azt nagyon megköszönném.

dzsenike # 2013.08.22. 16:27

Tisztelt tanácsadó!
Az én helyzetem kicsit bonyolult ezért megpróbálom kifejteni.
2007 májusában kezdtem el dolgozni a cégemnél és innen mentem el gyed-re majd gyes-re. Jelenleg a kislányom 2 és fél éves és szeretnék vissza menni dolgozni. Ezzel felhívtam a cégem is. Idő közben viszont a következő probléma adódott... A cégem ellen csődeljárás zajlik így ők nem tudnak munkát biztosítani. Javasolták hogy mondjak fel de sajnos így elesek a végkielégítéstől. Az lenne az egyik kérdésem hogy ilyen esetben is védett vagyok? Tehát a cégem nem küldhet el hogy megkaphassam a végkielégítésem? A másik fele a dolognak hogy ennek a cégnek több telephelye van. Én az egyiknél dolgoztam. Igen ám de hogy csődeljárás zajlik így adtak is el telephelyet meg adtak ki bérbe is. Na én pont ott dolgoztam amit bérbe adtak. Oda vissza mennék dolgozni ami lényegében új cég lett. Fel is vesznek amivel nincs is gond, de én azt olvastam hogy a rendes cégemnek be kell jelentenem hogy megyek dolgozni ide és ide. Persze azt is olvastam hogy a cégem meg tilthatja mert sérthetem ezzel a gazdasági érdekeit. Ha nem jelentem a cégem felé ezt a dolgot akkor mi lesz ha rájönnek? Köteles vagyok jelenteni?
Előre is köszönöm a válaszát.

sortie # 2013.08.23. 05:41

P.Shermen 2013.08.17. 07:30 TISZTELT SZAKÉRTŐK!2005 MÁRCIUSTÓL ÁLLOK ALKALMAZÁSBAN A CÉGEMNÉL,2011 JANUÁRTÓL TÁPPÉNZEN,MAJD 2011 AUGUSZTUSTÓL TGYÁS,MAJD GYEDEN.A CÉGEM 2013 ŐSZÉN MEGSZÜNIK.A KÉRDÉSEM A KÖVETKEZÖ:HA PL IDEI ÉVBEN TEHERBE ESNÉK,JOGOSULT LENNÉK -E GYEDRE ÉS TGYÁSRA?

Tgys és GYED ellátásokra főszabály szerint az jogosult aki a szüléskor biztosított és a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel

Amennyiben a jogviszonya 2013-ban megszűnik és csak 2014-ben szül -biztosítás hiányában- ezen ellátásokra nem jogosult.

sortie # 2013.08.23. 05:51

Rizso05 2013.08.18. 17:17 Tisztelt Tanácsadó.
Szeretném tudni,hogy jogosult lennék e gyedre ennyi munkaviszony alapján 2012.10 31-2013.03.31 ig dolgoztam a jelenlegi munkahelyemen 2013.07.09 óta dolgozom 8 órás határozatlan munkaviszonnyal.Meddig kellene nég a munkahelyemen dolgoznom,hogy járjon a tgyás,gyed ugyanis szülni szeretnék.Teherbeesés után ha közlöm a munkaadómmal,hogy terhességi táppénzen vagyok kirúghat??? Ezt a munkát nem tudnám terhesen végezni.Köszönöm a válaszát.
Tisztrelettel Tóth R.

Tgys és GYED ellátásokra főszabály szerint az jogosult aki a szüléskor biztosított és a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel. Annyit kell tehát dolgoznia (munkaviszonyban állnia), ezen feltétel teljesüljön.

Amennyiben határozatlan idejű szerződése van az Mt. 65. § (3) értelmében

A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

  1. a várandósság,
  2. a szülési szabadság,
  3. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
  4. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  5. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

tartama alatt.

  1. A (3) bekezdés a) és e) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta.
mimi4 # 2013.08.23. 21:51

Tisztelt Tanácsadó. Jelenleg gyeden vagyok tartós beteg kislányommal, aki szeptemberben betölti 2. életévét. A gyes-igénylésem folyamatban, de szeretnék visszamenni dolgozni és a korábbi munkahelyem is visszavár. Kérdésem az lenne, hogy 4 órás vagy 6 órás munkaviszony között milyen különbség van táppénz, tervezett 2. gyermek, későbbi nyugdíjbeszámítás esetére. Korábbi munkahelyemen 2004 óta voltam alkalmazásban. Szülés előtt összesen 7 napot voltam táppénzen, bruttó bérem akkor 255e Ft volt. Köszönöm válaszát előre is!

sortie # 2013.08.24. 14:31

mimi4 2013.08.23. 23:51 Tisztelt Tanácsadó. Jelenleg gyeden vagyok tartós beteg kislányommal, aki szeptemberben betölti 2. életévét. A gyes-igénylésem folyamatban, de szeretnék visszamenni dolgozni és a korábbi munkahelyem is visszavár. Kérdésem az lenne, hogy 4 órás vagy 6 órás munkaviszony között milyen különbség van táppénz, tervezett 2. gyermek, későbbi nyugdíjbeszámítás esetére. Korábbi munkahelyemen 2004 óta voltam alkalmazásban. Szülés előtt összesen 7 napot voltam táppénzen, bruttó bérem akkor 255e Ft volt. Köszönöm válaszát előre is!

A Csttv. 21. § (1) c) értelmében A gyermekgondozási segélyben részesülő személy a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után kereső tevékenységet időkorlátozás nélkül folytathat.

A táppénz alapja az elért kereset. Lényegtelen, hogy 4,6, vagy 8 órában keres havi 200.000 Ft-ot, a táppénz alapja a 200.000 Ft.- lesz.

Persze sokkal gyakoribb, hogy a 4 órás csak a minimálbér felét, a 6 órás pedig a 2/3-át kapja. Ez esetben természetesen célszerűbb 6 órában dolgozni, hiszen egy esetleges keresőképtelenség esetén, főszabály szerint a 6 órás bére alapján több táppénzt fog kapni.

Ugyanez az elv érvényesül a tgys és a gyed megállapításánál is. (A részletes szabályokat az Ebtv. 40-42/D és 48. szakaszokban találja.

A nyugdíj szolgálati időnél szintén az összeg és nem az óra számít azzal, hogy 1 ledolgozott nap akkor számít 1 nap szolgálati időnek, ha a keresete eléri a minimálbért.

Magyarul ha 4 órásként keres legalább, bruttó 98.000 Ft-ot, akkor minden (4 órás) nap 1 nap szolgálati időnek számít. (Az Ön 225.000 Ft-os fizetésénél vélhetően ez fog történni.)

Ha azonban 4 órásként csak a minimálbét felét kapja, úgy 2 ledolgozott nap fog csak 1 nap szolgálati időnek sztámítani. Ezt hívják arányos szolgálati idő számításnak. Lásd az Nytv. 39. § rendelkezéseit.

szaffi0924 # 2013.08.26. 11:14

Kedves Tanácsadók,
2007.11.04 óta folyamatos munkaviszonyom van, kislányom 2010.08.31-n született,2013.08.31-n jár le a gyesem. Most viszont újra terhes vagyok.2014 áprilisa a szülés várható időpontja. Egészségügyi okok miatt veszélyeztetett terhes, így a napokban táppénzre vesz az orvos. Jogosult leszek újra tgyásra és gyedre? Mennyi lesz az összege? Illetve mennyi lesz a táppénz? Amíg dolgoztam 135000 Ft volt a bruttó fizetésem. Előre is köszönöm a segítséget.

Lilla33 # 2013.08.28. 10:50

Tisztelt Válaszadó!
Párommal most döntöttük el, hogy babát szeretnénk. Érdeklődnék, hogy ha jövő júniusban vagy jövő szeptemberben szülnék, akkor melyik esetben mit vennének alapul a GYED-hez? Első esetben április 1-ig, második esetben augusztus 1-ig szeretnék dolgozni.
Idén augusztus elején múlt 2 éve, hogy azonos munkahelyen dolgozom. 2013-as évben eddig bruttó 114000 Ft-ot kerestem havonta, de most állok emelés előtt. Milyen összegre célszerű emelést kérnem? Inkább a 2013-as évre, vagy inkább a 2014-es év első 180 napjára koncentráljak?
Válaszát előre is köszönöm!
Lilla

dorris # 2013.08.28. 18:45

Tisztelt tanácsadó!
Azzal kapcsolatban szeretnék információt kérni hogy az új gyed törvény szerint folytatólagosan kaphatok e gyedet a 2. gyermekre ha a gyedem nem szakad meg vagyis a gyermekem 2. életéve betöltötte előtt meggszületik a másik baba? azt tudni kell hogy 2014 márciusába megszűnik a cég ahol dolgozom tehát időközbe megszűnik a munka viszonyom!így jár e folytatólagosan a gyed a 2. gyermekre? válaszát előre is köszönöm!