GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2013.08.29. 13:06

Lilla33

Az új szabályok alapján csak a fennálló munkaviszonyból származó jövedelmet lehet figyelembe venni. Mivel nálad nem történt munkahely változás, továbbra is a 2013-as évet fogják alapul venni. Mivel a gyed összege a minimálbér kétszeresében van maximalizálva, ezért ezt az összeget érdemes megadni (2013-ban br. 196.000 Ft., 2014-ben lehet, hogy több lesz).

anne01 # 2013.08.29. 13:20

dorris

Gyermekgondozási díjra jogosult:

  • a biztosított, gyermeket szülő anya, ha a szülést megelőző két éven belül 365 napig biztosított volt,
  • a biztosított szülő, ha a szülést megelőzően két éven belül 365 napig biztosított volt
  • a tgyás-ban részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a tgyás igénybevételének időtartama alatt szűnt meg, feltéve, hogy a tgyás jogosultsága a biztosítás fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napig biztosított volt.
henrietta01 # 2013.09.03. 21:09

Tisztelt Tanácsadók! Jelenleg gyesen vagyok majdnem 3 éves kisfiammal és időközben kiderült, hogy terhes vagyok a második gyermekemmel. A kérdésem többrétű lenne:
1. egyrészt a nőgyógyászom ki szeretne írni táppénzre, viszont dilemmázok, hogy gyessel vagy táppénzzel járnék jobban a későbbiekben, ill. mennyi lenne akkor a táppénzem? (2010.okt.18-tól voltam tgyás-en, majd gyeden, jelenleg gyesen és határozatlan idejű munkaviszonyom volt/van 2007 óta, bruttó bérem 148000 ft volt).
2.a második gyermek várható születési ideje 2014.febr.13. - és hogyan járnék jobban később anyagilag (tgyás, gyed miatt kérdezném)?
a) abban az esetben, ha én előtte táppénzen voltam 2013. szept.1-től 2014.febr.13-ig (szülésig)? (gyesem 2012.okt.18-2013.okt.18-ig tartott).
b) vagy ha a gyesen maradnék végig (2013.okt.18-ig) majd táppénz 2014.febr.13-ig?
c) vagy ha a gyesen maradnék végig (2013.okt.18-ig) majd kivenném a 70 nap szabadságomat és ezután előrehoznám a tgyás-t a szülés előtt 28 nappal?
d) vagy ugyanaz, mint a c) verzió, csak annyi különbséggel, hogy nem hoznám előre a tgyás-t, hanem szülésig táppénzre mennék?

Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!

Ars Iustitiae # 2013.09.05. 12:19

Tisztelt Szakértők,

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz.
Férjemmel babát szeretnénk. Jelenleg fél éves, határozott munkaszerződésem van, fél éves próbaidővel.
A későbbieket nem tudom, vagyis akarnak-e hosszabbítani vagy határozatlanná változtatni.
Jelenleg 188 nap biztosítottsági idővel rendelkezem.
Március 1-ig kellene itt dolgoznom, hogy a 365 nap meg legyen.

Kérdéseim: Milyen védettségben részesülök, ha egyáltalán részesülök, ha októberben vagy novemberben állapotos lennék?

A próbaidő alatt bármikor megszűntetheti a munkaviszonyt, így nem vagyok védve, de milyen mértékben lennék védve, ha 1 havonta hosszabbítgatna a munkáltató? Így március 1-ig mindenképpen dolgoznom kéne, terhességemet eltitkolva, éjszakás műszakban is.

Korábban 8 évet dolgoztam, de az alapján nem vagyok jogosult gyedre, mert a szülést megelőző 2 évet nézik.

Válaszukat nagyon szépen köszönöm.

Ars Iustitiae # 2013.09.05. 12:25

Anyagilag a táppénzre vétellel jársz a legjobban, hisz a gyes csak 25.500 Ft körüli összeg, a táppénzed pedig nettó 70-90 ezer között lenne körülbelül, ha a gyermek 3. hónapos korától a magzatra járó adókedvezményt is érvényesíted.

Összegszerűen érdemes a gyermek születését megelőző 28. napig táppénzen lenni, utána 168 nap Thgys, utána a gyermek 2 éves koráig gyed, majd 3 éves koráig gyes.
A gyes mellett 6 órásban már dolgozhatsz, így jogosult leszel a gyesre is, adókedvezményre is és a 6 órás béredet is megkapod.

Így jársz a legjobban ,anyagilag.

xissa # 2013.09.05. 13:32

Tisztelt Szakértő!

Abban kérem a segítségét, hogy 2014. 04.01 napjára írtak ki szülni, és szeretném tudni, hogy mik a lehetőségeim tgyás stb. esetén. Jelenleg 2 hete veszélyeztetett terhesként táppénzre vagyok véve. Szeretném tudni, hogy ez befolyásolja e azt az összeget, amit kapni fogok?Főállásomat tekintve a honvédségnél vagyok közalkalmazott. Valamint van egy kft-m, ahol nem vagyok alkalmazott, de azt hallottam, ha a szülést megelőző 6 hónapra oda is bejelentkezem, akkor van lehetőség növelni a gyes összegét?!
Kérem segítsen benne, hogy érdemes ezt alakítani, mert felhívtam az OEP-et, de nem igazán tudtak érdemi információval szolgálni.

Nagyon szépen köszönöm a segítségét!!

ccicc # 2013.09.06. 09:44

Tisztelt Szakértő!

2007. októbere óta folyamatos munkaviszonyom van. 2011. májusában született a gyermekem. 2013. májusától gyesen vagyok. Ismét várandós vagyok. Szeretnék elmenni táppénzre. Lehetséges, hogy egyik napon gyesen vagyok még, másnap már táppénzen? Mivel nem szeretnék visszamenni dolgozni, ill. a felgyülemlett szabadságomat sem venném ki. Miből fogják nekem számolni a táppénzt, a tgyást és a gyedet? Munkáltatónak hogyan jelentsem be az újabb várandóságomat? Elég csak a táppénzes papír vagy hivatalos levél formájában?
Válaszát előre is köszönöm!

vaczkor... # 2013.09.09. 07:57

ccicc 2013.09.06. 11:44 Tisztelt Szakértő!

2007. októbere óta folyamatos munkaviszonyom van. 2011. májusában született a gyermekem. 2013. májusától gyesen vagyok. Ismét várandós vagyok. Szeretnék elmenni táppénzre. Lehetséges, hogy egyik napon gyesen vagyok még, másnap már táppénzen? Mivel nem szeretnék visszamenni dolgozni, ill. a felgyülemlett szabadságomat sem venném ki. Miből fogják nekem számolni a táppénzt, a tgyást és a gyedet? Munkáltatónak hogyan jelentsem be az újabb várandóságomat? Elég csak a táppénzes papír vagy hivatalos levél formájában?
Válaszát előre is köszönöm!

Igen, lehetséges, ugyanis az Ebtv. 39. szakasza értelmében a biztosított -amennyiben több ellátásra is jogosult- azok közül választhat. Ennek természetesen feltétele, hogy az orvos vegye keresőképtelen állományba.
A keresőképtelenség elbírálása orvosszakmai kérdés.

A táppénz, tgys és gyed ellátások kiszámítására más-más szabály vonatkozik. Tekintettel arra, hogy a szülés várható időpontját (dátumát) nem közölte, így kérdésére érdemi válasz nem adható.

Amennyiben 2013-ban keresőképtelen állományba kerül, úgy a táppénzét a betegszabadságos béréből, veszélyeztetett terhesség esetén -feltéve, hogy tényleg nem áll munkába és nem kap szabadságos bért sem- a minimálbér alapján fogják megállapítani. Ha azonban a munkaszerződésében ettől kevesebbb bér szerepel, úgy az lesz a táppénz alapja. Amennyiben Önnek táppénz, tgys, vagy gyed miatt nincs 180 bérezett napja és az Önnek kedvezőbb az előzőekben kiszámolt összegnél a táppénz alapja az előző, jelen esetben gyed ellátás alapja lesz. (Magyarul a táppénz összegét abból az összegből fogják kiszámolni amiből a gyed-et számolták.)

Láthatja, hogy a táppénz, tgys, gyed ellátások kiszámításának jogi szabályozása laikus számáéra elég bonyolultra sikerült. (Ebtv. 42-48. §)

Munkáltatónak hogyan jelentsem be az újabb várandóságomat? Elég csak a táppénzes papír vagy hivatalos levél formájában?

Az esetleges jogviták elkerülése érdekében célszerű írásban, bizonyítható módon (tértivevényes levélben, vagy a levél másolatának munkáltatói átvetetésével) bejelenteni. (Az orvosi igazoláson szereplő 8-as (esetleg 9-es) betegségi kód nem elégséges, az önmagában nem minősül ezen tény (várandóság) közlésének.)

Zsuzsi81 # 2013.09.09. 13:10

Tisztelt szakértő!

ccicc hozzászólásához hasonló helyzetben vagyok, azzal a különbséggel, hogy jelenleg gyeden vagyok (nem gyesen).
Egy tanácsadó segítségével kiszámoltuk, hogy nekem is a táppénz lenne a legjobb megoldás a következő gyermek megszületéséig, de én azt a tájékoztatást kaptam, hogy mielőtt táppénzre megyek, mindenféleképpen írásban kérnem kell a munkáltatómtól a fizetés nélküli szabadságom megszakítását. Erre a munkáltatónak 30 napja van. Mielőtt ez letelik, akkor jelentsem be a várandóságomat. Arról is tájékoztattak, hogy a táppénz 1/3-át a munkáltatót terheli. Kérdésem, hogy tényleg elég e egy hivatalos várandóság bejelentés és a táppénzes papír bemutatása a munkáltató felé ahhoz, hogy a gyedet megszakítva táppénzre menjek a gyerek születéséig.

Köszönöm előre is válaszát!

henrietta01 # 2013.09.10. 18:50

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt, s a gyermekem születése 2014. február 13-ra várható. Előtte határozatlan idejű kinevezéssel közalkalmazottként dolgoztam 2005 óta (bruttó bérem 1480000 ft volt), de első gyermekemet 2010.10.18-án szültem, mely után vettem igénybe a tgyást, gyedet, gyest.Most pedig táppénzen vagyok. Azt szeretném megkérdezni, hogy a jövőre születendő gyermekemnél hogyan számolják ki a tgyást, gyedet ha én táppénzen voltam 2013.09.10-től 2014.02.13-ig,előtte pedig gyesen? Esetleg konkrét összeget meg tudna e mondani?
Nagyon szépen köszönöm a segítségét!

lila09 # 2013.09.11. 06:39

Tisztelt Szakértő!

Első kérdésem, hogy 2012 júliustól-decemberig voltam bejelentve majd decembertől február 19-ig munkanélkülin voltam, február 20-tól folyamatos munkaviszonyom van.Babát szeretnénk a párommal, meddig kell még dolgoznom, hogy meg legyen a 365 nap?
A második kérdésem, hogy br. 114000 Ft-ra vagyok bejelentve de ezen felül még ott vannak a műszakpótlékok így átlagosan br 150000 Ft-ra jön ki a havi jövedelmem. Még cafetériát is kapok havonta 44000 Ft-ot. Melyik alapján számolnák a gyest?

Aniboros # 2013.09.13. 08:16

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy jelenleg gyesen vagyok(kislányom 2011.04.12-én született), de tervezzük a következő babát még a gyes lejárta előtt. Munkaviszonyom 1997-től folyamatos, 2011. január 1-jétől táppénzen voltam a kicsi születéséig. Bruttó bérem akkor 150 e ft volt. El lehet menni gyes alatt táppénzre, ha kiderül a terhességem? Vagy hogyan járnék legjobban anyagilag? Bár a gyes lejártáig (2014.ápr.) biztosan nem fog megszületni a baba, ezért gondoltam táppénzre. Illetve, hogy a munkáltatómat mekkora összeg terheli (forintálisan, ha a 2010-ben 150 ezer volt a bruttó bérem).

henrietta01 # 2013.09.13. 20:15

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt, s a gyermekem születése 2014. február 13-ra várható. Előtte határozatlan idejű kinevezéssel közalkalmazottként dolgoztam 2005 óta (bruttó bérem 148000 ft volt), de első gyermekemet 2010.10.18-án szültem, mely után vettem igénybe a tgyást, gyedet, gyest.Most pedig táppénzen vagyok. Azt szeretném megkérdezni, hogy a jövőre születendő gyermekemnél hogyan számolják ki a tgyást, gyedet ha én táppénzen voltam 2013.09.10-től 2014.02.13-ig,előtte pedig gyesen? Esetleg konkrét összeget meg tudna e mondani?
Nagyon szépen köszönöm a segítségét!

Zozosy # 2013.09.15. 05:56

Tisztelt Szakértő!

2008 óta voltam folyamatosan két gyermekemmel itthon.
Veszélyeztetett terhes, szülési szabadság, GYED, GYES (két gyermekkel egymás után).
Két hete közös megegyezéssel megszűnt a jogviszonyom. Szabadságelszámolással kapcsolatosak a kérdéseim.

Két kérdésem van:
A 2008-ban született gyermekem után még a régi szabályok szerint jár a szabadság? (A szülési szabadság lejártát követő 1 évre, és nem a 2011. augusztusától hatályos 6 hónap időszakra?)

Ha 2010 év végén és 2011 év elején második gyermekemmel hat hónapot meghaladóan, megszakítás nélkül voltam veszélyeztetett terhesség miatt keresőképtelen, akkor erre az időszakra nem jár szabadság?

Válaszát előre is köszönöm.

pbviktoria # 2013.09.15. 15:40

Tisztelt Szakértő!

2008. februárban mentem táppénzre veszélyeztetett terhességgel. Novemberben szültem. Ezt követően még 2010. novemberben és 2012. márciusban is szültem. Jelenleg gyeden vagyok. Munkahelyemen felszabadul a napokban egy hely, ahova visszavennének. Kérdésem, hogy mi a helyzet ilyenkor a felgyűlt szabadságaimmal? Kifizethetik az új MT. szerint mindet? Az új törvény 2012. 07. havi hatályba lépése előtti szabadságokat is kifizethetik-e, vagy csak az azóta összegyűlteket? Várom érdemi válaszát. Köszönettel

nittab # 2013.09.17. 11:40

Tisztelt Szakértő!

2011. október 10-én született kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok, majd okt.11-től GYES-en. Munkaviszonyom 2007.jan.1-óta folyamatos, bruttó bérem 123eFt volt. Tervezzük a második babát. Érdeklődnék, hogy ha lejár a GYES-em és még nem születik meg a második baba, addig jogosult leszek-e táppénzre. Lehet buta kérdés, elnézést kérek, de abszolút tapasztalatlan vagyok a témában. Kérdezném, hogy GYES után a második gyermekemmel, újra GYED-et fogok kapni, vagy vele már csak GYES-re leszek jogosult, illetve, ha GYED-et, azt mi alapján számolják? Válaszát előre is köszönöm!

Zengőbérci # 2013.09.18. 05:27

Aniboros 2013.09.13. 10:16 Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy jelenleg gyesen vagyok(kislányom 2011.04.12-én született), de tervezzük a következő babát még a gyes lejárta előtt. Munkaviszonyom 1997-től folyamatos, 2011. január 1-jétől táppénzen voltam a kicsi születéséig. Bruttó bérem akkor 150 e ft volt. El lehet menni gyes alatt táppénzre, ha kiderül a terhességem?

Igen, ha az igénylő egyidejűleg több ellátásra is jogosult ezek közül választhat. Feltétel viszont, hogy a keresőképtelenség orvosilag indokolt legyen.

Illetve, hogy a munkáltatómat mekkora összeg terheli (forintálisan, ha a 2010-ben 150 ezer volt a bruttó bérem).

A munkáltatónak a keresőképtelenség első 15 munkanapjára vagy annak időarányos részére betegszabadságos bért kell fizetni, ami a távolléti díj 70%-a. Ez után kell megfizetni a Szochót,a nyugdíjjárolékot, a munkaerőpiaci járulékot a pénzbeli és a természetbeni egbizt. járulékot. (1997. évi LXXX törvény 19. §)

Ugyanezen szakasz értelmében a foglalkoztatónak, főszabály szerint a dolgozó bruttó táppénzének az egyharmadát kell hozzájárulás címén megfizetni.

Zengőbérci # 2013.09.18. 05:36

lila09 2013.09.11. 08:39 Tisztelt Szakértő!

Első kérdésem, hogy 2012 júliustól-decemberig voltam bejelentve majd decembertől február 19-ig munkanélkülin voltam, február 20-tól folyamatos munkaviszonyom van.Babát szeretnénk a párommal, meddig kell még dolgoznom, hogy meg legyen a 365 nap?

A 365 napnak a szülést közvetlenül megelőző két éven belül kell meglenni. Mivel a szülés pontos időpontja nem ismert kérdésére érdemi választ nem lehet adni. Ha ma szülne a megadott adatokkal rendelkezik 365 nappal. (Az álláskeresési járadék időtartama és a munkaviszony tartama egyaránt biztosítási időnek számít.)

A második kérdésem, hogy br. 114000 Ft-ra vagyok bejelentve de ezen felül még ott vannak a műszakpótlékok így átlagosan br 150000 Ft-ra jön ki a havi jövedelmem. Még cafetériát is kapok havonta 44000 Ft-ot. Melyik alapján számolnák a gyest?

A GYES alanyi jogon jár, nem kell hozzá munkaviszony, összege br. 28.500 Ft.-/hó.

A tgys és gyed ellátásoknál a rendszeres és nemrendszeres jövedelmét egyaránt figyelembe veszik, azonban a cafetéria nem alapja az ellátásnak. Nagyon leegyszerűsítve elmondható, hogy a tgys és gyed bruttó összege a bruttó bérének a 70%-a.

avantis # 2013.09.18. 06:32

Tisztelt Cim!
Egy kérdéssel fordulnék Önökhöz. 2011 februárjában megszületett a kislányom. Aki tartós beteg. /Down szindrómás/. 2013 februárjáig kaptam a gyest, most pedig gyeden vagyok vele itthon. 10 éves koráig kapom a gyedet. 2013 áprilisa óta pedig ápolásin is vagyok vele itthon. Ezt az ápolási majd csak 2015-ben fogják felülvizsgálni. Ha jól tudom, akkor ez is munkaidőnek számit, de csak 4 órába. Meg szeretném kérdezni, ha a kislányom óvodás lesz, akkor nekem vissza kell mennem dolgozni, vagy pedig itthon lehetek? Ha vissza kell mennem dolgozni, akkor hány órát dolgozhatok? Előre is köszönöm a válaszát.

pmonika1 # 2013.09.18. 09:23

Tiszetlt szakértő.

TGYÁS számolással kapcsolatosan kérnék segítséget.
2013.09.19-n fogok szülni. A munkahelyemen jelenleg is folyamatos jogviszonyom van 2007 óta. A Tgyás számításhoz a 2012-es időszak az irányadó. A 2012 évben más munkáltatónál a főállás mellett 03.05-05.31-ig megbízási jogviszonyom is volt, ebből a jövedelmemből adót és tb járulékot is fizettem.
A munkahelyem -TB kifizető hely-szerint ez a jövedelem nem vehető figyelembe a TGYÁS számításakor.
Ugyanakkor a TB helyi kirendeltségén három ügyintéző is azt mondta, hogy figyelembe kell venni.
Mi az igazság?

avantis # 2013.09.18. 09:31

Tisztelt cim!
sajnos rosszul irtam le az előzőeket. Gyeden voltam, most már pedig gyest kapok. Elnézést.

vlev # 2013.09.18. 10:27

Kedves Szakértő!

A munkahelyem ahol 2004 óta folyamatos munkaviszonyom van csoportot keretében belül elküld 2014 jan 30-val. Én közben teherbe estem, a gyermekünk 2014. május 24 körül fog születni. A felmondást már közölték velem, így nem lehetek védett.
Mivel így sehova nem fognak felvenni dolgozni, lehet -e méltányossági kérelemmel fordulni valahova, hogy a 2012-es átlagbérem alapján kapjak TGYÁST?

henrietta01 # 2013.09.18. 11:22

Tisztelt Szakértő!
Abban szeretném kérni a segítségét, hogy mi alapján számolják a tgyást, ill. a gyedet, mivel én a szülést megelőzően (a szülés: 2014.02.13.) 2012.okt.18-2013.szept.9-ig gyes-en ill. 2013.szept.10-szülésig (2014.febr.13-ig) pedig táppénzen voltam? (Egyébként közalkalmazott vagyok, határozatlan idővel 2005 óta és bruttó bérem 148.000 ft.)
Válaszát nagyon szépen köszönöm!

Jereván # 2013.09.18. 13:14

henrietta01

A 2014.02.13-án induló tgys ellátás -amennyiben 2013.09.10-től részesült betegszabadságban a betegszabadságos béréből- hiányában a 2014.02.13-án érvényes kinevezésében szereplő bruttó béréből állapítják meg.

Jereván # 2013.09.18. 13:15

vlev

Méltányosságot csak biztosított, azaz az kaphat, akinek (a szüléskor) fennáll a munkaviszonya, viszont nem rendelkezik a szülést megelőző két éven belül 365 biztosításban töltött nappal.

Megoldás lehet, hogy az álláskeresési járadékot nem 2013.január/februárjában kezdi igényelni, hanem csak 2014. május elejétől, így a szüléskor biztosított lesz, valamint rendelkezik két éven belül 365 biztosításban töltött nappal.

A részletekről az egészségbiztosítónál érdeklődhet.