GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2013.06.24. 10:52

Valimama

Nem kell. Majd ha megszűnik a gyes és nem lesz biztosított.

Valimama # 2013.06.24. 12:22

anne01

Köszönöm szépen a válaszodat! Még ha abban tudnál nekem segíteni, hogy hogyan kaphatja a kismama vissza a befizetett összeget, mert Ő folyamatosan fizette eddig.

anne01 # 2013.06.24. 12:54

Valimama

A 13T1011-es nyomtatványt kell beadnia NAV-nál. A 13T1011-B oldalon van lehetőség a fizetési kötelezettség megszűnését bejelenteni.
A kitöltési útmutatóban ezt írják:

13T1011-B lap rovatai:
 

1. rovat – A járulékfizetési kötelezettség vége
A járulékfizetési kötelezettség végének időpontja és megszűnésének oka bejelentésére szolgáló rovat. A rovat választása esetén az összes mező kitöltése kötelező!
 
Felhívjuk figyelmét arra, hogy a járulékfizetési kötelezettség megszűnését az adóhatóság csak abban az esetben tudja elfogadni, ha legalább a fizetési kötelezettség megszűnésének időpontjától kezdődően egészségügyi szolgáltatásra jogosultságát igazoló okiratot csatol be az adatlaphoz, vagy személyesen történő benyújtás esetén az igazolást bemutatja.    A bejelentést igazoló okiratot másolatban csatolhatja az adatlaphoz. Elektronikus úton elküldött adatlap esetén az okiratot szkennelt formában csatolhatja. Az okirat csatolása elősegítheti a bejelentett adatok valódiságának megállapítását. Az okirat csatolásának hiányában – a tényállás tisztázása érdekében – utólagos adategyeztetés válhat szükségessé.
                                                                                                   
Megszűnik az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség az alábbi esetekben:

–        Ha korábbi bejelentkezése téves adatokon alapult, nem tartozik a Tbj. 39. § (2) bekezdése alá, ezért Önre az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség nem vonatkozik, vagyis nem kellett volna bejelentkeznie. Ebben az esetben írjon 5-ös számot a kódkockába.
 
Az 5-ös szám megjelölése esetén a járulékfizetési kötelezettség megszűnésének időpontja meg kell, hogy egyezzen, a tévesen bejelentett egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség kezdő időpontjával.

Vagyis a nyomtatványhoz csatolni kell a gyes megállapító határozatot is.

A pénzügyi rendezéshez szerintem a 17-es nyomtatvány kell majd, de NAV-nál meg kell kérdezni ezeket.
 

Valimama # 2013.06.24. 13:07

anne01

Nagyon szépen köszönöm!
Üdv. Vali

valcsi!! # 2013.06.30. 10:57

JÓ NAPOT! TISZTELT SZAKÉRTŐ!!!
SZERETNÉM MEGTUDNI,HOGY SZERZŐDÉSEM 2013 SZEPTEMBER -1 EL LEJÁR,DE AUGUSZTUS -1 TŐL MENNÉK TÁPPÉNZRE,MIVEL AKKOR LESZEK 29-HETES TERHES TERHES,MEHETEK E MUNKANÉLKÜLIRE,ÉS AZT MEDDIG KAPOM. KB 600 MUNKANAPOM VAN,AZ ELŐZŐ HÁROM ÉVBEN.KAPHATOK E TGYÁST. KÉREM VILÁGOSÍTSON FEL VALAKI.
VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM,TISZTELETTEL:valcsi

M.M.m. # 2013.07.02. 21:05

T.Szakértő!
2011 július óta dolgozom ennél a munkáltatónál,de 2 hónapja fizetés nélkülin vagyok közeli hozzátartozó ápolása miatt.Azóta az egészségügyi hozzájárulást fizetem magam után.Ha teherbe esnék milyen ellátásokra vagyok jogosult?Meg kellene szakítanom a fizu nélkülit és visszamenni dolgozni,vagy hogyan kellene csinálnom,hogy megkapjam a támogatásokat,amelyet egy kismamának meg kellene kapnia(aki dolgozott előtte 2 évet)
Köszönöm a segítséget.

Kiruska6 # 2013.07.05. 15:38

Tisztelt szakértők!
Nem tudom kihez fordulhatnék ,ezért meg köszönném a segítségüket!
Történetem rövid!2007-ben kezdtem a cégnél ahol jelenleg is dolgozom.2010-ben megszületett a kisfiam 2011-ig gyeden voltam velem 2012-ben pedig gyesen!2013 január 24.én járt le a gyesem .25.-én megkezdtem a szabadságomat (kiadták a 3 év alatt felgyűlt szabadságot)április 12.én kezdtem el dolgozni .130 napot dolgoztam szabadsággal együtt és kiderült hogy ismét babát várunk a párommal!Mivel veszélyeztetett vagyok így az orvos nem enged dolgozni.Ma megkaptam az első táppénzemet ami nagyon sziven ütött alig volt 50000 Ft!Felhívtam a céget azt mondták mivel nincs meg a 180 napom így csak minimálbérrel számolnak!De munkát nem tudnak biztosítani 8 órába egyébként 12 dolgozom!
Kérdésem a következő:Tényleg létezik hogy 7 év folyamatos munkaviszony után csak ennyi táppénz jár pedig én nem tehetek róla hogy veszélyeztetve van a babám!A munka bérem pedig jónak mondható 100 felett kerestem!És akkor a gyedemet is minimálbér alapján fogják számolni?
Megköszönöm megtisztelő válaszukat és hogy időt szakítottak a levelemre!
tisztelettel :
Kiruska6

Moni0701 # 2013.07.06. 13:49

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy 2007 áprilisban kezdtem dolgozni a munkahelyemen. 2009-ben elmentem gyedre, majd visszamentem dolgozni. 2012 április 9-én született meg a lányom, vele gyeden vagyok 2013 áprilisig. Közben várjuk következő babánkat, akit novemberben szülök meg.
A munkahelyem szeptemberben megszűnik, mindenkit elküldenek.
Jár nekem végkielégítés? A következő babára fogok gyedet kapni? Mert gyeden leszek, amikor megszületik.
Bent azt mondták munkaviszonyban tartanak, és így nem kapok végkielégítést. Meg tehetik ezt?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: Móni

pagi35 # 2013.07.08. 09:11

Tisztelt Szakértő!

Két gyermekemmel közel 6 éve itthon vagyok, gyeden, gyesen! A gyes most 2013. 07. 12.-én jár le! Munkáltatómnál már több hónapja jeleztem, hogy szeretnék visszamenni dolgozni! Az előző munkaköröm leépítés miatt megszűnt! Jelen pillanatban cégen belül megpályáztam egy új munkakört, de a kiválasztás folyamatban van! Kérdésem az lenne, hogy mi a munkáltató kötelessége miután a gyesem lejárt és az előző munkakört nem tudom betölteni! Egyelőre nem kaptam megnyugtató választ, de nem szeretnék a " levegőbe lógni"! Milyen jogaim vannak és mire hivatkozhatok?

Köszönöm válaszát:
Gabi

Linda75 # 2013.07.09. 09:43

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 28 hetes várandós vagyok és megszűnt a biztosítási jogviszonyom, mivel kimerítettem az 1 éves táppénzt. A munkaviszonyom nem szűnt meg csak lógok a levegőben és pénzem semmi, mert nem kapok semmilyen támogatást. A szülés várható ideje 2013.10.06., ha közös megegyezéssel megszüntetnénk a munkaviszonyom akkor jogosult lennék GYES-en kívül másra is?

Válaszát előre is köszönöm.

anne01 # 2013.07.09. 13:56

Linda75

Nem szűnt meg a biztosításod, csak a táppénzedet merítetted ki. Egyezkedned kell a munkáltatóddal, hogy adják ki a bennmaradt tavalyi szabadságaidat és az ideit is. Ha ezek napok nem tartanak ki szülésig (valószínűleg nem fognak), akkor újraindítod a keresőképtelenségedet, amire betegszabadság jár, a tgyást pedig -28. naptól kell igényelned. Butaság lenne megszüntetni a munkaviszonyod.

Melanie # 2013.07.10. 10:43

Tisztel Szakértő!

11 hónapos kisfiammal vagyok itthon jelenleg gyeden. Én Szlovák állampolgár vagyok, viszont közel 10 éve dolgozom Magyarországon, és onnan is jöttem el Gyedre. Eddig nem okozott gondot és a múlt hónapig folyósították a Gyedet, viszont ebben a hónapban már nem jött pénz a számlámra, ekkor felvettem a kapcsolatot a munkáltatómmal, aki közölte leállították (hozzáteszem értesítés nélkül), mert van Szlovákiában élő és kereső férjem. Viszont Szlovákiában nem is dolgoztam és ráadásul a járulékokat is Magyarországra fizettem. Tanácsot szeretnék kérni, h az így helyes -e, illetve mi a teendő?
Előre is köszönöm válaszát.

malta9 # 2013.07.11. 10:52

Tisztelt Szakértő!

Abban szeretném a segítségét kérni, hogy amennyiben osztalékot veszek fel gazdasági társaságtól mint tulajdonos illetve eladom az üzletrészemet az változtat a gyedre való jogosultságomon?

Köszönettel Hanga

queen33 # 2013.07.11. 12:34

Tisztelt Szakértő!
Határozott időtartamú szerződéssel 2013.08.31.-ig van munkaviszonyom. A szülésem várható időpontja 2013.08.06. Ha a szülés napján még szerződésben állok jár a TGYÁS és a GYED?
Köszönöm!

anne01 # 2013.07.12. 06:45

malta9

Osztalék nem pénzbeli egészségbiztosítási alap, nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, úgyhogy gond nélkül felveheted. Gyed jogosultság alapvető két feltétele: aktuális biztosítási jogviszony és igénylést megelőző két évben legalább 365, biztosításban töltött nap.
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF

anne01 # 2013.07.12. 07:07

besszerrita

Ezért írtam Linda75-nek, hogy valószínűleg nem tart ki a szabadsága szülésig. Tgyás idejére is jár szabadság, ha azt a munkáltató hajlandó kiadni neki (előbb-utóbb úgyis ki kell adnia), akkor valamennyivel jobban jár. Még így is lehetnek olyan napjai, amikre semmit nem fog kapni.

anne01 # 2013.07.12. 07:15

queen33

Jár. Tgyás alatt még biztosított vagy, gyed pedig ugyanezért.
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF

malta9 # 2013.07.12. 09:00

Köszönöm anne 01 a választ. Közben megérkezett az OEP-től is a válasz, hogy fel lehet venni az osztalékot. Úgy gondolom, hogy az üzletrész eladás ezek után nem érinti, főleg, hogy névértéken történt

tedge # 2013.07.15. 14:40

Üdvözlöm!
Gyeddel kapcsolatban szeretném a segítségét kérni! 2004. október 1. óta dolgozom ugyanazon a munkahelyen határozatlan idejű munkaszerződéssel. Bruttóm 148900 ft. Jelenleg az első gyermekemmel vagyok gyed-en augusztus 31-ig. A második gyermekemet október 26-ra várom. Szeptember 1-jétől kiveszem a szabadságomat, ami elegendő erre a szűk két hónapra. Kérdésem az lenne, hogy mi lesz a második gyermekem után járó tgyás és gyed alapja? A szerződés szerinti munkabérem? A másik pedig az, hogy arra a két hónapra a nyugdíjas nagyszülő igénybe veheti-e az első gyerek után a gyest?
Köszönöm! Edit

tedge # 2013.07.16. 06:03

Tisztelt szakértő!
2004. október 1. óta van ugyanazon a munkahelyen határozatlan idejű szerződésem, a bruttóm 148900 ft. 2011. szeptember 1-jén született a kislányom. Idén október 26-ra várom a másodikat. Most szeptember 1-től kiveszem a szabadságomat, Kérdésem az lenne, hogy a második gyermekem után mi alapján kapom a tgyást és a gyedet? Másik kérdésem, hogy erre a két hónapra a nyugdíjas nagyszülő igényeheti-e az első gyermekem után a gyest? Köszönettel: Edit

muci777 # 2013.07.18. 07:45

Tisztelt Szakértők!
2010. szeptembere óta a munkáltatóm 4 órában határozatlan idejű kinevezéssel alkalmazott, 4 órában pedig 2 határozott idejű kinevezéssel, melyet évente 2x hosszabbított egészen 2012.aug.31-ig. 2012.szept.1-től a hosszabbítások helyett határozatlan idejű szerződésemet 8 órásra módosította.
2012. február 13-tól táppénzen voltam, gyermekem 2012. szeptember 17-ei születésétől TGYÁS-t kaptam, 2013. március 4-től GYED-et kapok. A szerződésem 142700 Ft bruttó fizetésről szól (amikor egyszerre 3 szerződésem volt, azok összege is ennyi volt).
A kérdésem az lenne, hogy tényleg 50000 Ft GYED-et kell kapnom a minimálbér alapján megállapítva, mert nem rendelkeztem az irányadó időszakban táppénzalapként meghatározott jövedelemmel? Miért nem? Ezen ellátás folyósításánál az én esetemben tényleg csak a 4 órás határozatlan idejű szerződés alapján kapott jövedelmet lehetne figyelembe venni?
Válaszukat előre is köszönöm!

Drágaszág # 2013.07.18. 09:40

Üdvözlöm.Segítségre lenne szükségem.7 hetes terhes vagyok,és sajnos veszélyeztett terhes.13 évig kaptam árvaelátást,3 hónapom volt bejelentve,hogy dolgoztam,és június közepétől pedig munkaügyi álata járok tanfolyamra amiért pénzt kapok.Arra lennék kíváncsi,hogy ha az orvos nem engedi,hogy járjak a tanfolyamra,és ki ír táppénzre,kapok vhonnan pénzt?Illetve gyedet vagy gyest fogok kapni?Tgyást én tudok igényelni?

anne01 # 2013.07.22. 06:58

Drágaszág

Ezekkel a kondíciókkal nem kaphatsz táppénzt, tgyást, gyedet. Marad a gyes, családi pótlék, egyszeri anyaságit támogatás:
http://www.allamkincstar.gov.hu/…gi_tamogatas
http://www.allamkincstar.gov.hu/…aladi_potlek
http://www.allamkincstar.gov.hu/…ozasi_segely

Evy007 # 2013.07.28. 16:53

Tisztelt Szerkesztő!

Azzal a problémával fordulok Önhöz,hogy a jelenlegi munkahelyemen határozott idejű munkaszerződéssel dolgozom. 2012.április 02. óta vagyok itt,de a szerződésemet hónapról hónapra hosszabbítják. Összesen három éve van folyamatos biztosítási jogviszonyom és a férjemmel szeretnénk kisbabát. A kérdésem az lenne,hogy mikor vagyok köteles a munkáltatóm előtt felfedni a terhességem és hogy ő a szerződést köteles-e meghosszabbítani,ha már tud az állapotomról. És ha elküldene,hogyan kaphatnám meg mégis a gyed-et?

Köszönettel,
egy kétségbeesett családtervező

Evy007 # 2013.07.28. 17:36

Üdv!

Határozott idejű munkaszerződéssel dolgozom jelenleg és a férjemmel szeretnénk babát. A problémát az jelenti,hogy két havonta hosszabbítják a szerződést,tehát most is augusztus 31-ig szól. Három éve folyamatosan dolgozom,tehát a GYED-hez szükséges ledolgozott időm megvan,csak azt nem tudom,a szülés időpontjában szükséges-e,hogy legyen munkahelyem? Védi-e bármilyen törvény ilyen esetben a kismamákat? Mert a főnökömet ismerve,ha tudomást szerezne egy esetleges terhességről,a szerződés lejárta után nem hosszabbítaná meg azt. Mikor vagyok köteles neki szólni az állapotomról?

Várom a választ!