GYED,GYES, táppénz


Tündérbogár # 2009.10.20. 22:19

Kedves Nandy!

Köszönöm, akkor az Ön javaslatára nem jelentetem be magam szülés előtt dolgozni.

Mivel a munkanélkülim ápr. 23.-án jár le, szülni máj. 17.-re vagyok kiírva, így a TGYÁS-t 28 nappal a szülés előtt azaz ápr. 19.-én megigényelhetem?
Mert hallottam hogy lehet tv.változás lesz és nem adnak TGYÁS-t csak szülés után? Van ilyen?

Másik kérdés: ha megigénylem a TGYÁS-t és szülök májusban, TGYÁS lejár októberben és októberben igénylek GYED-et akkor a szülés előtti, azaz májustól 2 év alatt kell 365 nap munkaviszonynak lenni vagy októbertől? Mert ha a szülés előtti 2 év akkor megvan, ha a TGYÁS lejártától azaz októbertől visszamenőleg nézik a 2 évet akkor nincs.

Remélem érthetően írtam.
Millió köszönet mégegyszer!
Tündérbogár

nandy # 2009.10.20. 20:43

hencí:

Elnézést kérek, nem jó választ adtam.

Nem mindegy, hogy társas vállalkozóról vagy munkavállalóról van szó.
Társas vállalkozónál (mivel nincs szerződés szerinti bére) valóban a minimálbér az alap.
Ezt úgy lehetett volna elkerülni, hogy a második ellátás igénybevétele előtt 2-3 hónapig magasabb járulékalap után fizeted a járulékot. Ez nem történt meg.:(

nandy # 2009.10.20. 20:34

Leone:

Bírom ám, amikor a könyvelő "jobban tudja"... tán TB-szakember is? :) /Bér én is könyvelő vagyok, de azért már nagyon sok dologgal tisztában vagyok, amivel egy átlagkönyvelő nem.../

A lényeg az, hogy ha lesz akár egy bérezett napod is, akkor az alapján állapítják meg a gyed-et, tgyás-t, de mindnkét ellátásnál bejön a minimálbér kétszeresének korlátja, mert nem lesz 180 bérezett napod.
Ha simán gyed/gyes-ről mennél szülni, akkor a régi béred lenne az alap, így viszont van esély az emelésre :) Azt se felejtsük el, hogy most biztosan jól jön a szabira kifizetett pénz is, nem? :D

nandy # 2009.10.20. 20:30

Tündérbogár:

Azért, mert ha a szülés előtt ér az a hirtelen "szerencse", hogy állást találsz, akkor jó esélyed van egy OEP-ellenőrzésre, melynek során könnyen fény derülhet a bejelentés színleltségére. Onnantól visszamenőleg törlik a biztosítási jogviszonyt, és ott állsz majd biztosítás és gyed nélkül.

Azért javasoltam az ev.-t, mert akkor automatikusan biztosított leszel, igaz, a járulékot is fizetni kellene legalább 1-2 hónapig, de megéri, és nem tudnak belekötni.

Leone # 2009.10.20. 16:01

Köszönöm a választ! A könyvelő szerint sajnos a bérrendezés után sem fog számottevően nőni a bérem.
Akik szerint rosszabbul járhatnék arra alapoznak, hogy a kivett szabadságom csak 55 nap körül lesz, ezért lehet, hogy a minimálbér után kapnám a gyedet.
Valójában mi alapján számolnák az én esetemben a gyedet?
2008-ban végig gyedet kaptam 2009. május 19-ig, június 1-től gyes, és akkor e mellé október 1-től kérném a szabadságaim kifizetését.

Tündérbogár # 2009.10.20. 15:41

Köszönöm Nandy, de miért egyéni vállalkozóival? Mi baj érhet ha ismerős jelent be? Nem egyezik a bejelentett lakcím, stb... Köszönöm nagyon, csak szeretnék tisztán látni!

nandy # 2009.10.20. 15:34

Tündérbogár:

Ne ismerős jelentsen be, hanem váltsd ki az egyéni vállalkozói igazolványt.

nandy # 2009.10.20. 15:32

Leone:

Már miért járnál rosszabbul?
Ha visszamész dolgozni, ill. szabadságra, akkor először is a cégnél végrehajtott bérfejlesztésnek megfelelően a te béredet is rendezni kell, ami azt jelenti, hogy jó eséllyel megemelik.
Ezáltal nő a szerződés szerinti béred, mely a következő TGYÁS/GYED alapja lesz.
A szabadságot is már az emelt bérrel kell számfejteni.

A gyes-t nem kell lemondani.

nandy # 2009.10.20. 15:29

hency:

Társas vállalkozóra is ugyanaz a szabály érvényes.

Nem tudom, miért olyan kevés a gyed, érdemes lenne írásban megkérdezni az OEP-től.

Tündérbogár # 2009.10.20. 11:59

Kedves Szakértő!

2010. május 17.-re várom a babámat. Jelenleg munkanélkülin vagyok, ami 2010. ápr. 23. -val lejár. Kérdésem, hogy mit tegyek? Tgyást igényeljek ápr. 19.-vel? Vagy arra is gondoltam, hogy egy ismerősöm bejelentene magához márc.tól? Van benne vmi buktató, hogy bejelent az utolsó 2 hónapra és onnan igényelnék majd GYED-et?

Egyébként 2008.-tól a béreim így alakulnak/alakultak: 2008.jan- 2009. máj.11. - 170.000 brutto. Jún.25.-ig passzív táppénz, 5 nap kimarad, Jún. 30.-Aug.3.-ig munkanélküli. Aug.3.-Szept.4.-ig 150.000 brutto, Szept 5. - 2010. ápr. 23.-ig munkanélküli.

Nagyon, de nagyon hálás lennék a segítségükért!!!
köszönöm!

Leone # 2009.10.20. 10:27

Tisztelt Szakértő!

2004 májusában született első gyermekem, azóta gyedet, gyest kaptam, 2007 májusa óta ismét gyeden, illetve mostmár gyesen vagyok második gyermekemmel. Harmadik gyermekemet december 27-re várom. Szükségem lenne most a pénzre, ezért szeretném kivenni az eddig összgyűlt 73 szabadságmból azt amit még a szülésig lehet. De sajnos a mep-től is két ellentétes tájékoztatást kaptam arra vonatkozólag, hogy később ez a gyedem kiszámítását nem befolyásolná-e negatív irányba.
A szerződéses bérem csak br. 120 eFt, 2003 júliusa óta folyamatos a munkaviszonyom. Bár nem tudom az fontos-e, hogy az idén sajnos késve igényeltem a gyest, és csak június 1-től kaptam meg, de én már május 19-től vagyok fizetés nélküli szabadságon.
Ha ma visszajelzek a könyvelőnek, akkor október 1-től lennék szabadságon a szülésig. Mellette pedig gyesen vagyok. Vagy jobb lenne a gyest megszüntetni?
Változna-e valami, ha a baba esetleg 2010-ben születne? (Első két gyerekemet 1, illetve 3 nappal túlhortam.)
A könyvelőm nem tud tanácsot adni, szerinte lehet, hogy a gyed megállapításánál rosszabbul járnék ha most kérném a szabadságomat.
Előre is köszönöm válaszát!

hency2 # 2009.10.20. 10:18

Nandy!

Még annyit az előzőekhez(elnézést ,hogy lefoglalom a fórumot),megnéztem a számlakivonatot,és a GYÁS-om volt Br.94480,Jár:0 Adóe:17006. így kaptam 77475Ft-ot.
A mostani számlán a GYED:Br.51720,Jár:4913 Adóe:0 így kaptam 46 810 Ft-ot.
Mi ez a 51720ft???

hency2 # 2009.10.20. 10:05

Nandy!

Köszönöm a gyors válaszát,még annyit kérdeznék,hogy ahogy írtam társas vállalkozó vagyok,akkor is ez érvényes rám?
Köszönettel:hency

nandy # 2009.10.20. 09:30

Ha nincs 180 nap bér az irányadó időszakban, akkor az ellátás alapja a szerződés szerinti bér, de max. a minimálbér kétszerese.
A 140 ezer kevesebb, mint a 143 ezer, ezért előbbi az alap.

Azt gyanítom, hogy az szja-val kapcsolatban nyilatkoztál rosszul. /Több előleget vonnak, nem kértél adójóváírást/

hency2 # 2009.10.20. 08:54

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő lenne:2007.szept-ben született a fiam,július végétől voltam táppénzen,előtte br.140000 Ft. volt a bejelentett bérem 2007-ben.(Bt. beltag vagyok)Kaptam a Tgyás-t,majd GYED-et,majd 2008.dec-ben megszületett a lányom,vagyis GYED-ből Tgyás-ra mentem,majd 2009. júliusától ismét GYED-et kapok,ami csak 46 000 Ft.Ezt én keveslem és ezért érdeklődnék ,hogy mi számít most a GYED -em alapjának,a biztosított jogviszonyom ugye folyamatos és megvan a 180 nap,2007-ben volt ledolgozott 180 napom is,de ha nem a bért hanem a minimálbér kétszeresét veszik alapul akkor is hogy jön ki ez az összeg??
Válaszukat előre is megköszönöm!

anne01 # 2009.10.19. 15:16

Pandas:

Olyan általánosságokat kérdezel, amelyekre nehéz lenne egy kisregény megírása nélkül válaszolni. Pár adat szükséges lenne: szülés időpontja, bér, előző 2 év jogviszonyai dátum szerint(munkaviszony, álláskeresési, táppénz stb.). Addig is:
http://www.oep.hu/…%C3%89LY.PDF
http://www.oep.hu/…D%C3%8DJ.PDF

nandy # 2009.10.19. 15:07

Annyival egészíteném ki Anne-t, hogy gyermekápolási táppénzre viszont csak az mehet, aki a gyes-t kapja.
Ha a nagyi kapja a gyes-t, és az anyuka menne táppénzre, az nem fog menni.
Ennek tudatában érdemes átgondolni.

anne01 # 2009.10.19. 15:04

Lehetséges. Arra ügyelj, hogy a gyest időben mondjátok le (akár nagymama, akár férj kapja) amikor tgyás-t igényelsz.

mcsa # 2009.10.19. 12:54

Aha, köszönöm. Azt is hallottam, hogy sokan úgy csinálják, hogy a nagyi, vagy a férj kapja a gyes-t, az anyuka meg táppénzen van. Ilyet lehet csinálni, vagy nem jogos?

pandas # 2009.10.19. 09:34

Érdemes szülés előtt már Tgyás-re menni?
Vagy előtte táppénz, utána Tgyás, Gyed?
Tgyás magasabb mint a gyed?

pandas # 2009.10.19. 09:32

Ha valaki gyedről megy szülni, akkor neki hogy/miből számolják a Tgyás-t, GYED-et?
Ilyenkor nem az előző évben kapott összegből, ami jelen esetben a Gyed?

anne01 # 2009.10.18. 17:36

Ilyen alacsony bérrel nem javasolt egyből táppénzre menned. Táppénz 15 nap betegszabadsággal indul, melyre a béred 70%-a jár. A tgyás és gyed ennek a bérnek a 70%-a lenne, ami alig lenne több a gyesnél.
Ha végig gyesen maradsz, a szerződés szerinti béred lesz az alap.
Megpróbálhatod még elérni a munkáltatódnál, hogy a bennmaradt szabadságaidat adják ki és utána mennél táppénzre. Ezzel javítanál valamennyit a helyzeteden, bár a betegszabadság még így is rontja az átlagodat. Szerencsésebb lenne a minimálbér duplája körüli bér. Tgyás -28. naptól igényelhető.

mcsa # 2009.10.16. 12:56

Sziasztok! 2007 szept.1-én született a kislányom. Most várjuk a kistesót, 2010 júliusára. Kislányom után szeptemberig kapom a gyes-t. Kérdésem az lenne, hogy érdemes -e inkább táppénzre mennem és lemondani a gyes-t, vagy maradjak gyesen az elsővel, egészen addig, míg igényelhetem a tgyás-t? A besorolási bérem 72000 ft. köszönöm

pandas # 2009.10.16. 06:42

Hát azt nem csodálom, mert lemaradt a szorzás...

Igy értettem:

5munkanap X 7 (70%) = 35

7 nap X 6 (60%) = 42

Dödölle1 # 2009.10.16. 05:54

Biztos igazad van, de az okfejtésedet nem tudom követni. :)