GYED,GYES, táppénz


Zseton838 # 2012.03.16. 00:35

Tisztelt Szakértő!

Többszörösen bővített, kibogozhatatlan mondatok helyett, megpróbálom dátumokhoz kötve vázolni a problémámat. Remélem tudnak segíteni.
2009- rendkívüli felmondást követően munkaügyi per indítása
2009-2010 eleje: 90 napos felfüggesztése a munkakeresési járadéknak
2010 májusától: saját cégen belül 8 órában személyes közreműködő
2011 júniusától: táppénz igény (veszélyeztetett terhesség)
2011 augusztus: végzés az EP-tól: táppénz kifizetésének felfüggesztése a munkaügyi per lezártáig
2011 október: koraszülés kis súllyal (emelt családi pótlék)
2011 október: tgyás igény leadása, kérve, hogy a munkaügyi per lezártáig ugyanúgy járjanak el, mint a táppénznél
2011 november: ígéret a munkaügyi bíróságtól közbenső ítélet meghozatalára, bizonyítási szakasz lezárása (nincs egyezség az átlagkeresetben)
2011 november: kiderül, hogy a közbenső ítélet sem lenne elég a visszatartott ellátások kifizetésére, MÁK ügyintézője arról tájékoztat, hogy megigényelhetem a gyest fél évre visszamenőleg, így van időm még várni, hogy elállok-e a tgyás igénytől
2011 december: összeférhetetlenség bejelentése alperesi részről a munkaügyi perben, kérik az ügy másik megyébe való áthelyezését, ami így átkerült az ítélőtáblához, közbenső ítélet nem született
2012 március: gyes igény leadása, arról tájékoztatnak, hogy nem 6, csak 2 hónap az igénylés maximuma visszamenőleg, így 2012 januárjától adhatok csak be igényt. Ezen túlmenően megszakítom a táppénz ill. tgyás igényemet, így új igénylőnek számítok, akire a 2012-es törvények vonatkoznak. Mivel 2011-ben nem dolgoztam eleget (ha nem is kilenc, de hét hónapig ugye veszélyeztetett kismama voltam), nem vagyok jogosult a gyesre sem.
Kérdésem: a maradék pénzemet még egy ügyvédre vagy egy jó erős kötélre költsem?

Dorina9 # 2012.03.19. 05:39

Kedves Fórumozók!

Kétségbeesetten várom valakinek a segítségét!!!!

Első gyermekem, 2010. agusztus 23.-án született. Elötte 4 évig volt folyamatos munkaviszonyom, így a szülés pillanatától kaptam a TGYÁS-t, most pedig még a GYED-t br. 200 000 ft jövedelmem után számítva. A GYEDEM 2012 augusztus -ig kapom. Úton van a második baba, aki várhatóan, november elején jön világra. Munkahelyemről kapott információk szerint a céget május hónaptól felszámolják. Tehát egészen biztos hogy nem lesz munkaviszonyom!
Mit tegyek hogy a második baba után is ugyanazokat a járandoságokat megkapjam?!
Sok utána járás után döntöttünk úgy hogy bevállaljuk a még idén a második babát, csak sajnos a cég megszűnésével nem számoltunk. Elég nehéz helyzetbe kerülnénk, hogy ha csak gyes-t kapnánk. De ha mégis ez a megoldás maradna, akkor mivel az első babám után is járna még GYES, meg már a második után is, akkor hogy számolják, tényleg csak 26500 ft-ot kapok a két gyerek után???????
Esetleg felmerült annak lehetősége, hogy talán egy másik cég átvenne, ha kirugnak, ez megoldás lehetne?

Kérem mielöbbi gyors segítségüket!!!!!

Köszönöm!!!

balazseniko # 2012.03.19. 11:10

Tisztelt Szakértő, vagy fórumozók!

Nekem az alábbi kérdésem lenne.
Én 2006 május 9-től dolgoztam egy cégnél. Onnan 2008. szeptemberében táppénzre és gyedre mentem. 2010.11.14-ig GYED-en, 2011.11.14-ig GYES-en voltam.Ezalatt a céget ahol dolgoztam felszámolták. Ott a szabadságomat és a felmondási időt le kellett töltenem. 2012 február 13-ig álltam így munkaviszonyban. 2012. február 14-től munkanélkülin vagyok. 2012 május 1-től pedig felvesznek dolgozni egy céghez.
A kisbabámat 2012 november elejére várom. Kérdésem az lenne, hogy jogosult leszek-e GYED-re? Valamint mit fognak nekem figyelembe venne.
Régebben volt valami olyanról szó, hogy ha meg lett szakítva a munkaviszony, akkor nem az előző évet vették figyelembe, hanem az utolsó munkahely bérét. Szeretném megtudni, hogy járhatnék a legjobban.
Válaszát előre is köszönöm.

Enikő

nandy # 2012.03.19. 14:30

maki70:

Mivel 2010. március végétől szinte végig táppénzen voltál, így a GYED-nél irányadó időszakban (2010. januártól 2011. májusáig) nem volt 180 bérezett napod.

A GYED összegét a TGYÁS alapjául vett összeggel számították ki, a bruttó pedig azért volt tavaly a minimálbér kétszeresének 70%-a, mert annyi a maximum (a TGYÁS alapjául vett összeg gondolom jóval magasabb...).

Ha az ún. előnyszabály (48. § 5. bekezdés) alapján állapítják meg a GYED-et, akkor nem szabad évente a minimálbér változásának megfelelően emelni.

1997. évi LXXXIII. törvény 42/D § (4). bek.

nandy # 2012.03.19. 14:43

zseton838:

Nem vagyok szakértő, talán azért nem is igazán értem a veled történteket...

A TGYÁS-ra és GYED-re való jogosultsághoz az kell, hogy az igénylő igénylést megelőző két éven belül 365 nap biztosítási jogviszonnyal rendelkezzen. Ez nálad megvan a régi munkahely nélkül is, 2010. májusától számítva is.

Az aktív biztosítási jogviszony is stimmel.

Irányadó időszakban volt legalább 180 bérezett napod is, 2010. májusától decemberig.

Táppénznél még a 365 napos biztosítás sem kell, annak sem lenne akadálya.

Legalább a vállalkozói jogviszonyodra tekintettel jogosult lennél az ellátásokra. Az OEP mire hivatkozott a felfüggesztésnél?

nandy # 2012.03.19. 14:46

Dorina, nyugodj meg egy kicsit. A terhességed miatt nem tudnak kirúgni, egy cég felszámolása pedig nem megy egyik napról a másikra... leginkább évekbe telik, mire megszűnik a cég, addig viszont a te munkaviszonyod is megmarad.

nandy # 2012.03.19. 14:55

balazseniko:

Az álláskeresési járadék folyósításának időtartama alatt a biztosítási jogviszonyod továbbra is fennáll. Az általad leírtak alapján nem szakad meg a biztosításod. A megszakításnak egyébként is csak akkor lenne jelentősége, ha az egybefüggően a 30 napot meghaladja.

A TGYÁS és GYED jogosultsághoz szükséges 365 nap biztosításod bőven megvan, annak egyébként sem kellene egybefüggőnek lennie, ez nagyon fontos szabály!

Az ellátások összegének megállapításánál lenne jelentősége a 30 napon túli megszakításnak, de -mint írtam- nálad ilyenről szó sincs!

---------
  • 2012. évi igényléskor főszabály szerint a 2011. évi jövedelem az alap, de mivel neked 2011-ben nincs legalább 180 bérezett napod, ezért leginkább a 2012-es év lesz a döntő. A szülést (igénylést) közvetlenül megelőző időszakból keresnek visszafelé 180 napot.

Elég nehéz lenne most számításokba bocsátkozni, de az biztos, hogy eddig van
46 napod (2011.11.15-12.31.)
44 napod (2012.01.01-02.13.)

Összesen eddig 90 bérezett nap. Tehát kellene még legalább 90 napot dolgoznod (májustól), feltéve, hogy a jövedelmed magasabb lesz a minimálbér kétszeresénél. Ha nem magasabb, akkor nem muszáj 180 napra hajtani.

A táppénzes időszak, álláskeresési ellátás nem minősül bérezett napnak.

mph7 # 2012.03.19. 15:09

Kedves Válaszadó!

A következő lenne a kérdésem: 2012 április 7-én két éves lesz a kisfiam, tehát lejár a Gyed-em. Időközben kiderült, hogy terhes vagyok, a második babánkat novemberre várjuk. Azt szeretném megtudni, hogy érdemes-e táppénzre mennem a szülésig, vagy Gyes-re. Hosszú távon melyikkel járok jól? A munkaviszonyom rendben van, évek óta dolgoztam, amikor az első gyermekemmel még várandósan táppénzre mentem 2010 januárjában.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Zseton838 # 2012.03.19. 20:15

Kedves nandy,

köszönöm, hogy időt szakítottál a problémámra. A végzésben szó szerint ez áll: "A rendelkezésre álló iratok, adatok alapján megállapítottam, hogy a kérelem nem bírálható el a Munkaügyi Bíróság jogerős döntésének meghozataláig".
Törvényi hivatkozások a magyarázó szövegben a 2004. évi CXL tv 32. § (1) és (8) bekezdésre hivatkoznak, a végzés meghozatalánál figyelembe vette még a 71. § (2) bekezdését is.
Megkérdeztem ott dolgozó ismerőst, megmutattam az ügyvédemnek is, mindegyikük csak a vállát vonogatta, hogy hát ez sajnos így van.
A munkaügyi perem hozadéka lehet, a jogerős döntés meghozatalakor, az addig elmaradt munkabér kifizetése, amiből nekem le kell vonnom az igény beadásánál az addig szerzett jövedelmeket. Nálam itt gurult el a gyógyszer.. Miért ne vonhatnám le az igény beadásánál a kapott táppénz stb összegét? Nem mellesleg, azt mondta az egyik MÁK-os ügyintéző, hogy ha a javamra dönt a bíróság, akkor valószínűleg az EP azt fogja mondani, hogy lám-lám, a táppénz időszakára is megkapta az elmaradt munkabért, kvázi nem maradt ellátás nélkül, úgyhogy nem fizetünk semmit.
Csak azt nem veszi figyelembe senki, hogy 2011 júliusa óta egy fillér bevétel nélkül készültem fel egy újszülött fogadására, akit október óta a semmiből tartok életben...

Dorina9 # 2012.03.20. 11:58

Köszönöm gyors válaszát. Kicsit megnyugodtam :)

Viszont akkor hogy még tisztábban lássam a dolgokat. Én még ugye védett vagyok, több részről is (terhesség, valamint az első gyermekem 3éves koráig) Ez a védettség, akkor is "él" ha a céget felszámolás alá helyezik?! Tudom hogy ez egy hosszú folyamat, nem megy egyik napról a másikra. Amíg a céget meg nem szűntetik, és az eljárásnak nincs vége, engem valóban nem rúghatnak ki?!
Korábban olvasott cikkek, szerint ilyen esetben nincs jelentősége a védettségnek!

Válaszát köszönve
Ildikó

Manakara # 2012.03.20. 13:58

Sziasztok.
20090928-tól állok egy cégnél főállású munkaviszonyban, ezek a kieső idők voltak.20100101 20100831
20100914 20100930
20110716 20110913
majd megszűnt a jogviszonyom 2011 12 18-val, de létesitettem egy másikat 20111219 -vel. De 2011 111 25-től tp-en vok (még nem adtam le egyetlen tp papirt sem a mepnek)..

szülésem várható időpontja: 2012 07 08.. milyen ellátásokra számithatok, és mi lesz az alapja?

Hol lehet utána nézni az igényelhető járadékoknak? TGYÁS, GYED, GYES stb..

Várom válaszotokat. Hálás Köszönettel.

rika85 # 2012.03.20. 16:58

Tisztelt szakértők.

A kérdésem a következő lenne.
2010. szeptembere óta Gyeden /Tgyás majd Gyed/ vagyok első gyermekemmel. Tervezzük a második babát, de valakitől azt hallottam hogy ha már a gyed letelte után a gyesbe születik meg a második baba akkor vmiért rosszabb ellátást kapok mint első gyermekemnél. Állítólag így járt az illető aki ezt nekem mesélte.
Na most az OEP-nél is érdeklődtem ill. olvastam a honlapjukat és ott azt mondták/írják, hogy ha vkinek azért nincs bérezett napja mert táppénzen vagy gyeden volt akkor a szerződés szerinti bérét veszik alapul. Na most akkor ez azt jelenti hogy a jelenlegi ellátásomat kapnám továbbra is.
Azt szeretném megkérdezni hogy ez akkor így van e?
Ha csak 2013 ban születne a második baba, ami ugye már biztos akkor is kaphatom továbbra jelen jövedelmem szerint gyedemet?
A bejelentett bérem Br. 143.000.- Ft volt. A jelenlegi gyedem 73000.- Ft. Válaszukat előre is köszönöm.
Erika

csillagmező # 2012.03.21. 04:42

Kedves szakértők. nagy problémám: én, mint egy 15 emeletes ház gondnoka, (15 éve) kötelező vagyok e a munkaszerződésben leírt, napi 8 órás munkaidőn túl is MINDIG, HÉT VÉGÉN IS , dolgozni, ügyeletben lenni éjjel-nappal. INGYEN,HONORÁRIUM NÉLKÜL. 6 éve önálló társasház lettünk, és minden hétvégén is ügyelnem kellett . Eddig a szomszéd ház gondnokával kisegítettük egymást, 6 évig megoldottuk a helyettesítést egymást között.Márciustól ez megszűnt. Én csak a 30 nap szabadságra kapok helyettest, azon kívül, az intézőbizottság döntése szerint kötelező vagyok ingyen, és bérmentve ügyelni bármikor, bármeddig.Szeretném tudni, hogy jogos e a követelésük. köszönöm, ha válaszolnak.

Dödölle1 # 2012.03.21. 08:30

Zseton838 # 2012.03.19. 21:15 Kedves nandy,

köszönöm, hogy időt szakítottál a problémámra. A végzésben szó szerint ez áll: "A rendelkezésre álló iratok, adatok alapján megállapítottam, hogy a kérelem nem bírálható el a Munkaügyi Bíróság jogerős döntésének meghozataláig".
Törvényi hivatkozások a magyarázó szövegben a 2004. évi CXL tv 32. § (1) és (8) bekezdésre hivatkoznak, a végzés meghozatalánál figyelembe vette még a 71. § (2) bekezdését is.
Megkérdeztem ott dolgozó ismerőst, megmutattam az ügyvédemnek is, mindegyikük csak a vállát vonogatta, hogy hát ez sajnos így van.
A munkaügyi perem hozadéka lehet, a jogerős döntés meghozatalakor, az addig elmaradt munkabér kifizetése, amiből nekem le kell vonnom az igény beadásánál az addig szerzett jövedelmeket. Nálam itt gurult el a gyógyszer.. Miért ne vonhatnám le az igény beadásánál a kapott táppénz stb összegét? Nem mellesleg, azt mondta az egyik MÁK-os ügyintéző, hogy ha a javamra dönt a bíróság, akkor valószínűleg az EP azt fogja mondani, hogy lám-lám, a táppénz időszakára is megkapta az elmaradt munkabért, kvázi nem maradt ellátás nélkül, úgyhogy nem fizetünk semmit.
Csak azt nem veszi figyelembe senki, hogy 2011 júliusa óta egy fillér bevétel nélkül készültem fel egy újszülött fogadására, akit október óta a semmiből tartok életben...

Én is csak azt tudom mondani amit az ügyvédje, illetve az ismerőse, azaz a közigazgatási szerv eljárása jogszerű, megfelel a Ket. vonatkozó előírásainak, ugyanakkor ami jogszerű az nem biztos, hogy méltányos is. (A mai, modern, kontinentális jog alapja a római jog, amelynek az egyik alapelve a méltányosság, azaz úgy kell eljárni, hogy az mindenki számára méltányos (kedvező) legyen.)

Tekintettel arra, hogy Ön tartósan ellátatlan, egyben figyelemmel arra is, hogy ezen ellátatlanság az Ön és a családja létfenntartását is veszélyezteti továbbá mivel a társadalombiztosítás lényege, hogy a biztosítási esemény bekövetkezésekor a biztosítottat a járulékfizetésért cserébe megilletti a TB ellátás javaslom, hogy panaszával keresse meg Prof. Dr. Szabó Mátét, az Alapjogok Biztosát. Kérje, hogy az ügyét a fentiek figyelembevételével vizsgálja ki és amennyiben megállapítható az alkotmányos visszásság, úgy a szükséges intézkedéseket tegye meg.

(Ennek keretében az ombudsman -többek között- javaslatot tehet az Országgyűlésnek jogszabályváltoztatásra, valamint az OEP Főigazgatója részére a döntés felülvizsgálatára, az alkotmányos visszásság megszüntetésére, az aggályos állapot rendezésére.)

nandy # 2012.03.21. 10:22

csillagmező:

Mint munkavállaló, neked is van napi munkaidőd (pl. 8:00-16:30), ezen felül havi 168 óra készenlétet elrendelhet a munkaadó. A készenlétre jelenleg 20% pótlék jár, de megállapítható havi átalányban is (mi így szoktuk).

Megjegyzem, hogy a gondnoki munkakör (társasházaknál főleg!) alapvetően készenléti jellegű. Nem állandó és folyamatos munkavégzésről van szó, hanem készen kell állnod arra, hogy ha van elvégzendő feladat, azt megcsináld.

A heti két pihenőnap viszont mindenképpen jár, ezidő alatt nem lehet jogszerűen -folyamatosan- ügyeletet elrendelni!

U.i: ne keverd az ügyeletet a készenléttel! Az ügyelet azt jelenti, hogy a munkaadó által meghatározott helyen kell tartózkodnod, míg készenlét esetén nincs ennyire korlátozva a tartózkodási hely. Gondnokok általában otthon vannak, elmehetnek vásárolni, piacra stb... ez nem ügyelet, hanem készenlét.
Ha éjjel-nappal a gondnoki irodában kellene tartózkodnod, akkor lenne ügyelet.

De egyébként igazad van abban, hogy nem állhatsz készenlétben 7/24-ben...

nandy # 2012.03.21. 10:26

rika85:

Nagyon nehéz így általánosságban válaszolni... Ha visszaolvasol itt a fórumon, láthatod hogy sokszor egy-két napon áll v. bukik minden...
Regényeket lehetne írni.

nandy # 2012.03.21. 10:31

Manakara: ha 2011.11.25-től keresőképtelen vagy, akkor nem jött létre biztosítási jogviszony 12.19-én.

nandy # 2012.03.21. 10:39

mph7:

A következő lenne a kérdésem: 2012 április 7-én két éves lesz a kisfiam, tehát lejár a Gyed-em. Időközben kiderült, hogy terhes vagyok, a második babánkat novemberre várjuk. Azt szeretném megtudni, hogy érdemes-e táppénzre mennem a szülésig, vagy Gyes-re. Hosszú távon melyikkel járok jól? A munkaviszonyom rendben van, évek óta dolgoztam, amikor az első gyermekemmel még várandósan táppénzre mentem 2010 januárjában.

Ha táppénzre mész, akkor azt azon jövedelem után fogod kapni, ami alapján a GYED-et is megállapították. TGYÁS-t és a köv. GYED-et pedig a szerződés szerinti béred alapján, de max. az idei minimálbér kétszerese.

Ha gyes-re mész, akkor TGYÁS és GYED hasonlóan az előbb leírtakhoz.

morcidorci1 # 2012.03.21. 12:15

Kedves Szakértő!
Szeretnék csatlakozni Polcsihoz. Engem is ez az egyenlőség kérdése foglalkoztat napok óta, mióta a bérszámfejtő tájékoztatott, hogy a gyedem nem növekszik a minimálbér növekedésével, mint kiderült a gyed felülvizsgálatakor.
Pont uez a gondom, ha még júniusban szülök, akkor teljesen más a kép. De mivel júliusban történt a nagy esemény, és előtte táppénzre mentem, így nincs 180 napom. De miért kerülök más megítélés alá, mint az, aki hasonló bérrel és folytonos jogviszonnyal rendelkezik, csak éppen pár héttel előbb szült??
Nagyon szépen köszönöm a választ!!

Kedves Szakértők!
A fenti hozzászólással kapcsolatban szeretném a véleményüket kérni. Lehet, hogy nincs értelme tovább feszegetnem a kérdést, mert ez van és kész, de ez a '180 bérezett napos' szabály kicsit diszkriminatív néhányukkal szemben?!
Érdekelne a véleményük. Köszönöm.

Zseton838 # 2012.03.21. 12:47

Kedves Dödölle1!

Nagyon hálás vagyok tanácsáért, hosszú hónapok óta ez az első konkrétum, amin el tudok indulni. A történet folytatását megírom itt, hátha másnak is tudok ezzel majd segíteni. Még egyszer nagyon köszönöm!

Annaviktoria # 2012.03.21. 13:07

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy jelenleg veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen vagyok.Kb két hónapja és még nem kaptam egy forintot sem.Most a mai napon kezdek idegeskedni, hogy valamiből élnem is kellene.
Most Csongrád megyében van bejelentve az állandó lakcímem.
Budapestre szeretnék átjelentkezni (lakcím).
Ez megzavarhatja az amúgy is "gyorsan " folyó kiutalást?
Hogyan kezdjem?Kit hívjak fel először?

Köszönöm:

Tisztelettel:
Anna

mph7 # 2012.03.21. 13:37

Kedves nandy!

Nagyon köszönöm a választ! Akkor, ha jól értem, a Tgyás-t és Gyed-et mindenképpen a régi/szerződés szerinti béremből fogják számolni, akár Gyes-re megyek, akár táppénzre. Igazából a Gyed utáni, következő szülés előtti időszak az, amit érint a kérdés ezek szerint- mivel a táppénz több, mint a Gyes, akkor táppénzre megyek.

tunde8 # 2012.03.21. 13:37

Tisztelt Szakértők!

A következőt szeretném megkérdezni: 2012 május 27-én két éves lesz a kisfiam, tehát lejár a Gyed-em. Időközben kiderült, hogy terhes vagyok, a második babánkat decemberre várjuk. Azt szeretném megtudni, hogy érdemes-e táppénzre mennem a szülésig, vagy Gyes-re. Az első gyermekemmel még várandósan táppénzre mentem 2010 márciusában. A munkaviszonyom 2010. júliusában megszűnt.

Dödölle1 # 2012.03.21. 13:38

morcidorci1 # e-mail 2012.03.21. 13:15 „Kedves Szakértő!
Szeretnék csatlakozni Polcsihoz. Engem is ez az egyenlőség kérdése foglalkoztat napok óta, mióta a bérszámfejtő tájékoztatott, hogy a gyedem nem növekszik a minimálbér növekedésével, mint kiderült a gyed felülvizsgálatakor.
Pont uez a gondom, ha még júniusban szülök, akkor teljesen más a kép. De mivel júliusban történt a nagy esemény, és előtte táppénzre mentem, így nincs 180 napom. De miért kerülök más megítélés alá, mint az, aki hasonló bérrel és folytonos jogviszonnyal rendelkezik, csak éppen pár héttel előbb szült??
Nagyon szépen köszönöm a választ!!”

Kedves Szakértők!
A fenti hozzászólással kapcsolatban szeretném a véleményüket kérni. Lehet, hogy nincs értelme tovább feszegetnem a kérdést, mert ez van és kész, de ez a '180 bérezett napos' szabály kicsit diszkriminatív néhányukkal szemben?!
Érdekelne a véleményük. Köszönöm.

Polcsi2 # 2012.03.07. 20:00 Üdvözlet!

A következő eset történt meg velünk.
Eddig maximális azaz Bruttó 109.000 FT volt a GYED amit utaltak. Idén februárban kiutaltak nekünk 81.000 Ft-ot. Bementünk megreklamálni és ott közölték, hogy az 2012-es új levonások miatt kaptunk csak ennyit.
Kérdésünkre aztán elárulta, hogy még mindig bruttó 109.000 Ft-tal kalkulálnak az esetünkben. Írtunk egy felülvizsgálati kérvényt amelyre telefonon válaszoltak nekünk. A válasz:
Mivel nem volt meg 2010-ben a 180 Munkával eltöltött idő így csak ennyi jár szerintük.
Munkával eltöltött időbe ők a Táppénzt nem számolják bele.
A szülés előtt 5 évig volt folytonos munkaviszony az utolsó 2 évben már Bruttó 250-260 közt volt az átlag bér. 2011.05.02-án mentem táppénzre és 07.21-én született meg a kisfiam.

A kérdésem az, hogy az OEP-en kívül van-e olyan akihez érdemes fordulni, hogy kiderüljön miért kaptunk csak ilyen keveset.
Hozzátenném, hogy nem 1 nem 2 ismerősöm szült nálam hamarabb (kisebb Bruttó bérrel) és érdekes módon nekik nőtt a GYED-ük.
Mindenki segítségét előre köszönöm.

T. Kérdező!

Igyekeztem visszaolvasni és megkeresni az alapkérdést, amire utalt.

Itt -ha jól értem- az ügyfél részére megállapították a GYED ellátást, amit 2011-ben maximális összegben kapott, ugyanakkor az ellátás megállapításakor az irányadó időszakban nem rendelkezett 180 bérezett nappal.

A tavaly január 01-én hatályba lépett módosítás szerint a GYED összegét évváltáskor a minimálbér emelkedése miatt átszámolni (felemelni) csak azoknál lehet, akiknek az ellátását az Ebtv. 48. § (2)-(3) alapján állapították meg, azaz akiknek az irányadó időszakban volt 180 tényleges bérezett napjuk. (Más megközelítésben akik legalább 180 napi bér után fizettek járulékot.)

Tekintettel arra, hogy az igénylőnek nem volt, így az ellátását a hatályos jogszabály szerint megemelni (átszámolni) nem lehet, Ő 2012-ben is ugyanazon bruttó összegben kapja a GYED ellátást, mint tavaly. Tekintettel az adózás területén bekövetkező változásokra előfordulhat, hogy valaki nettó összegben még annál is kevesebbet kap, mint amit az előző évben kapott.

(A Kormány bér és Jövedelempótlék kompenzációval próbált ugyan javítani a helyzeten, de ez némileg felemásra sikeredett, azaz sokan ezen jövedelempótlékra sem szereztek jogosultságot. Lásd a 6/2012 (II.1) Korm. Rend. előírásait.)

Ahogy az előző hozzászólásomban is írtam sajnos ami jogszerű az nem mindíg méltányos (igazságos).

Kérdésére válaszul:

Amennyiben úgy érzi, hogy az "új" szabályozás diszkriminatív, úgy panaszával megkeresheti az ombudsmant, illetve az illetékes minisztert, vagy az OEP Főigazgatóját. Mindhárom jogosult jogszabályváltoztatás kezdeményezésre azzal, hogy az ombudsman megállapíthatja az alkotmányos visszásságot is.

Amíg azonban a hatályos jogszabály így szól a TB szervek, mint a Kormány végrehajtó szervei kötelesek a jogszabály előírásai szerint eljárni.

A vitatott jogszabály pontosan így szól:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3)
(4) A 48. § (2)-(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig - hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

A 48. § pedig így szól:

(1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

Sziló # 2012.03.21. 16:02

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban kérném a segítségét:
Hamarosan lejár a GYED-em és vissza szeretnék menni dolgozni a munkahelyemre.

  1. Írásban kell bejelenteni a munkáltatómnak 60 nappal korábban a szándékomat.Ebben minek kell benne lennie?
  2. Ha én 8 órában szeretnék visszamenni, lemondok a gyes-ről, ugye köteles 8 órában visszavenni v 6 órára is módosíthatja a szerződésemet, amit én nem szeretnék?
  3. Ha nem tud visszavenni, és felmond, köteles kifizetni a gyerek 3 éves koráig fennálló béremet?
  4. 2012.07.01-től életbe lépő új munka törvénykönyve szerint is megmarad a kirúgási védelem a gyerek 3 éves koráig? Vagy milyen esetben mondhat fel nekem előtte (3 éves kör előtt)?

Köszönöm,
L.Szilvia