GYED,GYES, táppénz


rika85 # 2012.03.21. 16:56

Kedves nandy!

Sajnos nem értem válaszát. Tehát akkor ha gyes alatt születik meg a második baba már új számítási módszerbe tartozok? Akkor az , hogy a születést megelőző 2 éven belül nem volt bérezett napom mert gyeden voltam így a szerződés szerinti jövedelmemet veszik alapul, nem igaz?
Várom segítségét!

Köszönöm..

Estimese # 2012.03.21. 17:53

Kedves nandy!

Kérdéseim a következők:

1. Kötelező táppénz esetén is a munkáltatónak bérpapírt adnia? Ugyanis:

Jelenleg táppénzen vagyok (vesz. terhesség) és a munkáltatóm nem küldi a bérpapírt, melyet a következővel indokolja:

"az inaktív dolgozóknak nem küldök bérpapírt"

ettől függetlenül kérésemre megkaptam.

2. reális e 25000 ft különbség két havi táppénz között?

jan. hó 22 nap
febr. hó 13+8 nap (13 nap kórházi állomány, ami ugye 50%)

3. visszamenőleges bérpapírok alapján ki lehet számoltatni v.kivel, hogy milyen összeg az, ami alapján a táppénzemet jelenleg számolják?

4. ellenőrizhető a cég ezzel kapcsolatban? kiderül v.mikor, hogy kevesebb összeget fizettek ki részemre?

Válaszait köszönöm!

M.Zita # 2012.03.22. 09:14

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg gyeden vagyok itthon a fiammal. A gyed lejár július 28-án. Október elején újra bővül a családunk.

  1. Ebben az esetben a gyedet mi alapján számítják? Ugyanannyit fogok kapni, mint most? (7 éve dolgozok határozatlan idejű munkaszerződéssel egy cégnél, ahova bo. 250.000,- forintra vagyok bejelentve)
  2. Hogy járok jobban a 2. gyerekkel igénybe veendő gyed összege kapcsán? Ha otthon maradok gyesen a gyed lejárta és a szülés közt, vagy ha visszamegyek dolgozni és táppénzen vagyok?
  3. Jár ilyen esetben tgyás? Ha igen, és igénybe veszem, akkor az a gyed, amit a lejárta után kapok ugyanannyi lesz, mint amennyi lenne, ha nem veszem igénybe?

A segítséget előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Zita

balazseniko # 2012.03.22. 10:39

Kedves szakértő!

GYED-el kapcsolatosan lenne kérdésem.

2006.05.09-től egy cégnél dolgoztam.Innen mentem el szülni és 2008.11.14-től voltam TGYÁS-on és GYED-en. A GYED 2010.11.14-én telt le. A GYES 2011.11.14-én. Mialatt én GYES-en voltam a céget felszámolás alá vonták. 2012.02.13-ig letöltöttem a szabadságomat és a felmondási időmet. 2012.02.14-től munkanélkülin vagyok. 2012.05.01-től egy céghez kerülnék alkalmazásba, viszont második gyermekem érkezése november eleje lesz. Azt szeretném tudni, hogy fogok-e GYED-et kapni, ha igen akkor mi alapján számítják majd.

Valamint régebben volt valami kiskapu, hogy ha a biztosítási idő megvolt, de ez megszakadt, akkor csak az utolsó munkahelyen kapott bért vették számításba, nem pedig az előző évet.

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Enikő

balazseniko # 2012.03.22. 10:43

Kedves nandy!

Köszönöm gyors válaszodat, most egy kicsit megnyugodtam.

Üdv: Enikő

morcidorci1 # 2012.03.22. 11:48

Kedves Dödölle1!

Nagyon szépen köszönöm a kimerítő választ!! :)
Nem tudom, megérné-e időt és pénzt fordítani arra, hogy megkeressem panaszommal az illetékeseket. Mindenesetre nem csak a személyes érintettség miatt érzem 'negatív módon megkülönböztetőnek' ezt a szabályt. Hiszen tulajdonképpen azokat az anyukákat érinti, akkor az év egy bizonyos időszakában szültek, július, augusztus... nekik/nekünk nehezen lehet meg az adott évben a 180 nap. (Esetleg úgy, ha 8 és fél hónapos terhesen is dolgoztam volna - júliusban szültem.)
Köszönöm még egyszer!!

Kinga09 # 2012.03.22. 18:07

Kedves szakértő!

A következőkben kérnék segítséget:
2003.10.08-óta van bejelentett munkaviszonyom.
2009.01.06-án született a lányom,2008.09.01-től voltam táppénzen a szülésig, vele tgyást, gyedet gyest is kaptam rendesen. 2012. 01. 06-én lejárt a rendes gyesem, de hosszabították a gyerek tartós betegsége miatt.Szeretnénk második babát jövőre. Jelenleg is jogviszonyban vagyok a cégemnél ,a gyes alatt fizetés nélküli szabin vagyok.
A kérdésem,hogy a második gyermeknél kaphatok e újra tgyást és gyedet és ezeknek mi fogja az alapját képezni és mennyi lesz forintban ha gyesről mennék szülni. Amikor eljöttem szülni a bruttó alapbérem 190.000Ft volt.

gmka # 2012.03.23. 09:34

Tisztelt nandy,

A kérdésem a következő lenne:
A lányommal 2012. április 2-ig leszek gyeden, a fiammal pedig május 1-ére vagyok kiírva.
Elvileg 28 nap van köztük, tehát igényelhetem a TGYÁST rögtön a gyed végétől.
A kérdés az, hogy mi jobb nekem:

  • ha igényelem a tgyást

(ebben az esetben a TGYÁS, -mivel nem volt keresetem, csak a TGYÁS és a GYED - számítási alapja a bejelenett munkabérem, de max a min.bér 2X-ese vagy megint nem maximalizált?)

  • ha a fennálló időt a fiam születéséig táppénzen vagy szabadságon töltöm (ekkor bérkompenzációt kapok, tehát megnő az alapnak számított bérem)

Kicsit összetett a kérdés-csomagom, de remélem követhetően fogalmaztam:
Válaszát előre is köszönöm:
Melinda

taduka # 2012.03.23. 09:38

Tisztelt Szakértő!
A következőben kérném a segítségét. 2009 április 27-től TGYÁS-t, május 27-től GYED-et, majd 2011 május 27-től GYES-t kaptam második kislányom után. 2011 június 30-ával megszűnt a munkaviszonyom a GYES alatt. Most harmadik babámat várom 2012 május 19-re. 2012 április 19-től szeretnék újra TGYÁS-t, majd GYED-et igényelni. Ezért lemondtam a GYES-t és 2012 március 8-tól Álláskeresési segély-en vagyok, hogy a szülés illetve a TGYÁS igénylésének pillanatában biztosított legyek. Itt az ellátás alapjául a minimálbért vették?
Szeretném megkérdezni, hogy ez esetben mi lesz a TGYÁS, illetve a GYED alapja? Az elmúlt két évben megvan a 168 nap munkaviszonyom, ami alatt fizetés nélküli szabadságon (GYED-en voltam.) A TGYÁS és GYED alapja az előző GYES, GYED, vagy minimálbér lesz?
Megéri igényelni újra a TGYÁS-t és GYED-et, vagy inkább rögtön a GYES-t?
Köszönettel:
Nánásiné Szabó Viktória

Nagyfenyő # 2012.03.24. 12:50

Tisztelt Szakértő!

Én egy multinacionális cégnél dolgozom, akinél mostanában az a gyakorlat, hogy a már rég óta ott dolgozó kollégákat mindenféle indokkal elküldik és helyettük munkakölcsönző cég által közvetített munkaerőt alkalmaznak, minden bizonnyal a költségek csökkentése miatt. Sajnos engem is fenyeget a leépítés veszélye, mert már több mint 10 éve ott dolgozom. Az elmúlt 2-3 évben olyan fokú idegi terhelésnek voltam én és kollégáim is kitéve, amit már nem bírok tovább elviselni és egy ideje - sajnos eleddig kevés sikerrel - állást keresek. Most úgy határoztam, hogy tartós betegállományba megyek el míg nem sikerül egy másik állást találnom, és ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem.

  1. Tartós betegállomány alatt elbocsáthatnak-e? Ha igen akkor milyen indokkal és jár-e végkielégítés 10 évi munkám után?
  2. Meddig lehet tartós betegállományban maradni - hivatkozási alap idegi kimerültség, alvászavarok - melyekre egyéb iránt rendszeresen gyógyszert is kell szednem, sajnos?
  3. Amennyiben elbocsátanak betegállományom alatt, akkor az előbb felsorolt tudatos idegi kikészítés miatt lehet-e/érdemes-e munkaügyi pert indítani a munkáltató ellen?

Előre is köszönöm szépen a segítségét!
Üdvözlettel:
Nagyfenyő

aquarius75 # 2012.03.27. 11:53

Kedves Dödölle 2012.03.08. 16:18
A munkáltatómnál azt ígérték, majd "újra rákérdeznek" az OEP-nél, hogy jól történt-e a számfejtés. Az elmúlt majd' 3 hétben semmi nem történt azóta. Az OEP-nél szintén kértem írásban, hogy ugyan közöljék már, hogy mennyi gyed-re vagyok jogosult. Minden adatomat megadtam (illetve feltételezem, hogy van valamilyen központi nyilvántartás, amelyben TB azonosító, adószám stb. alapján tudnak keresni). Ez a válasz érkezett:

"Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz intézett ismételt megkeresésére – melyet a folyósított gyermekgondozási díj összegének alakulásával kapcsolatban írt – a következő tájékoztatást adom.
Az előző levelemben foglaltakat kiegészítve, és az abban közölteket fenntartva kérem, szíveskedjék, a foglalkoztatójánál működő – hatáskörrel rendelkező – társadalombiztosítási kifizetőhelyet megkeresni, mert az ellátásának megállapításával és folyósításával kapcsolatos adatokkal (pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem, irányadó időszak, számítási időszak, osztószám stb.) a kifizetőhely nem pedig az illetékes kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerve rendelkezik."

Most akkor fából vaskarika? Az ember konkrétan nem tudja meg semmilyen hivatalos szervtől, hogy milyen ellátásra jogosult?!

Martia # 2012.03.27. 11:59

Tisztelt Szakértő!

Főállásomban 10 éve heti 40 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkezem. A 2011. évben ezen felül többször is volt megbízási szerződésem a munkáltatómmal. Ez önálló tevékenységből származó jövedelemként szerepelt és nem vonták le belőle a 2 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. Továbbá vállalkozói tevékenységből is volt bevételem, de ezután sem fizettem a 2 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. Ha 2012 decemberében még megszületne gyermekem, csak a főállásomból származó jövedelmem szolgálna az egészségbiztosítási pénzbeli ellátás alapjának (tgyás, gyed, gyes), mert csak azután fizettem a 2 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. Jól gondolom?

Viszont az új törvények szerint, 2012. január 1-től a 3%-os mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékot minden egyes biztosítási jogviszonyban megszerzett jövedelem után meg kell fizetnie a magánszemélynek. Ez alapján, ha 2012-ben ugyanúgy fennáll majd a 40 órás főállásom, a vállalkozói tevékenység és megbízási tevékenységből származó jövedelmem

  • fizethetek vagy (fizetnem kell) a vállalkozói tevékenység és a megbízási tevékenység után is pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, hogy az esetlegesen 2013-ban születendő gyermekemmel mind a 3 jövedelmemet figyelembe vegyék az egészségbiztosítási pénzbeli ellátás alapjához (tgyás, gyed, gyes)?

Köszönettel: Martia
Köszönettel: Martia

pazs # 2012.03.27. 12:04

Nagyfenyő:

  1. munkáltatói rendes felmondással nem. Rendkívülivel igen (például ha nem is vagy keresőképtelen állapotban vagy máshol dolgozol a táppénz alatt).
  2. maximum 1 év
  3. a tudatos idegi kikészítés miatt nem (még ha úgy is van, irtó nehéz lenne bizonyítani), de ha az elbocsátás indoka nem okszerű és valós (és a rendkívüli felmondás határidejét nem tartották be vagy rendes felmondást kapsz táppénz alatt), akkor irány a munkaügyi bíróság.
Dödölle1 # 2012.03.27. 13:19

aquarius75 2012.03.27. 13:53

Tértivevényes levélben -8 napos határidő kitűzésével- kérdezzen rá ismét a TB kifizetőhelyre.

Amennyiben nem kap érdemi választ panaszával -az eddig keletkezett összes iratanyag másolatának csatolásával- forduljon az OEP Főigazgatójához. 1139 Budapet Váci út 73/A

A panaszban hivatkozzon az Alaptörvény XXV. cikkében foglaltakra, amely jogszabályi hely szerint „Mindenkinek joga van ahhoz, hogy egyedül vagy másokkal együtt, írásban kérelemmel, panasszal vagy javaslattal forduljon bármely közhatalmat gyakorló szervhez”, illetve a 2004. évi XXIX. törvénynek a közérdekű kérelmekkel, panaszokkal és bejelentéssel kapcsolatos eljárásról rendelkező 141.§. , 142.§. és a 143.§-ban foglaltakra.

Megjelölheti még az Ebtv. 5. § és a Vhr. 39. § (3)rendelkezését is.

5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Hivatkozhat továbbá az ombudsman OBH 3135/2008 számú jelentésére.

Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Ezt követően adja elő az un. történeti tényállást hangsúlyozva, hogy többszöri szóbeli és írásbeli kérése ellenére sem kapta meg a jogszabályban előírt, érthető, teljeskörű tájékoztatást.

Végezetül kérje az OEP Főigazgatóját, hogy utasítsa az irányítása alatt álló szerveket a jogszabályok maradéktalan betartására, a szükséges tájékoztatás megadására.

aquarius75 # 2012.03.27. 13:24

Kedves Dödölle, köszönöm a válaszát és tanácsát!

Juli75 # 2012.03.27. 19:48

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni tgyás,gyed jogosultságáról és igényelhető összegéről,hogy Nekem ebben az esetben mennyi jár majd.
2009.01.28.-tól 3 hónapig 6 órában minimálbért kaptam, majd utána 8órában a szakképzett minimálbért.
Egészen 2011.04.30.-ig mint közcélú foglalkoztatott, majd lejárt a szerződésem és utána 2011.05.01.-től 2011.07.01.-ig munkanélküli segélyt kaptam aminek összege 83 napig 1813 ft és 82 napig 1560.Ezt ugye nem merítettem ki,mert jött egy állás 2011.07.05. - 2011.10.20.-ig tartott bruttó első hó 142 ezer, utána mér 145 ezer bruttó fizetéssel. Ennek megszünte után munkanélküliség ismét a fent leírt maradék, amit ugye 2011.12.24.-ig tartott, majd ezt követően 2011.12.27.-én a helyi önkormányzatnál aktív korúak ellátását igényeletem, ami most 22.800.- Ft.
Jelenleg német tanfolyamra járok, amit a munkaügyi központ támogat és most így 2012.03.20.-tól kerestpótló juttatásban részesülök 2012.10.19.-ig.
A baba aki a pocimban van 2012.11.08.-ra van kiírva a kalkultor szerint.(Orvos még nem erősítette meg az időpontot.)
A kérdésem az lenne,hogy mire lennék így jogosullt, nagyon fontos lenne hogy kapjak tgyást és gyedet is, ezért kérném az Őn tanácsát mit javasol, mikor menjek igényelni tgyást és gyedet!
Azonban lenne még 1 lehetőség, ha most áprilissal elemennék dolgozni,mert lehet sikerülne, de csak minimálbérre 535.-/óra bruttó fizetéssel és amíg nem látszik dolgozok,mert nmost vagyok 8 hetes kismama, és utána táppénzre mennék,tehát minimum 3 hónapos próbaidőt le kell dolgoznom ahoz hogy táppénzre menjek sőt egy kicsit többet is hogy meg legyen a biztosításom a szülés időpontjában tgyáshoz! Hát ez lenne még hogy melyik utat válasszam, de csak határozatlan szerződéssel mehetek el a tanfolyamról,de két szék közül a földre sem szeretnék esni!!
Hát elég kacifántos,remélem azért ki lehet bogozni!!
Nagyon szépen kérem a mielőbbi segítő válaszát!!
Előre is köszönöm szépen és azt is hogy van ilyen lehetőség,hogy ezekben a dolgokban segítséget kapjunk!
Még annyi maradt ki,hogy van egy 16 éves fiam,aki most középiskolába jár nappali tagozaton!

Mennyi lenne tgyás,gyed összege és meddig kapnám?

Köszönettel:
Júlia

Juli75 # 2012.03.28. 07:21

Elnézést az előzőből kimaradt!!
Jelenleg most 43080.- max havi jövedelmem, napi 1436 Ft. keresetpótló juttatást kapok családi adókedvezménnyel.
Köszönöm segítségét!
Júlia

Andika81 # 2012.03.28. 07:29

Sziasztok!

Segítségeteket kérném, mert teljesen tanácstalan vagyok mi tévő legyek!

Tisztelt Szakértő!
Segítségre lenne szükségem, mert teljesen tanácstalan vagyok, mi tévő legyek!Egyáltalán tudok - e még valamit tenni!

2009. 04. 02-án született a kislányom, munkaviszonyból mentem el szülni, először tgyást, majd gyedet /85ezer forintot/ kaptam, végül most gyesen vagyok, ami ugye 04. 02-án lejár, de megtudtam, hogy míg a gyed folyósítása alatt megszűnt a cég ahol dolgoztam /gondolom, akkor a tb fizette a gyedemet/, viszont gyes ideje alatt ismét várandós lettem, a szülés várható időpontja június 9-e.

A kérdésem az, hogy fogok - e kapni gyedet így, hogy üresen marad 2 hónap??

Volna munkahely, ahová eltudnék menni dolgozni, ülő munkát tudok végezni, de van - e értelme???Úgy már kapnék gyedet, ha ismét munkaviszonyból mennék szülni????

Légyszíves segítsetek!!!Köszönöm szépen!!!!

kismami1 # 2012.03.28. 16:34

Tisztelt Szakértők!

Férjem február végén megkapta az értesítést, hogy április elejétől csoportos létszámleépítés keretében elküldik felmentéssel (közalkalmazott). Ma beteg lett, táppénzre vették. A hivatalos felmondását még nem kapta meg, azt mondták majd április 2-án, vagy 3-án adják át személyesen. Neki 5-én kell visszamennie a háziorvoshoz, és még akkor sem biztos hogy mehet dolgozni, mert lehet hogy meg kell műteni. Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor ugyanúgy él a felmondás április elejétől, vagy akkor kezdődik a felmentési idő amikor újra munkába áll?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Kata77lin # 2012.03.29. 11:36

Tisztelt Szakértők!

A problémám a következő amire egyértelmű választ még nem találtam.2011.júniusában szűnt meg az állásom.2011.júliusa óta vagyok munkanélkülin ami még 9 hónapig járt.Ez most fog lejárni 03.31-én ami után juttatást már nem kapok de maradok regisztrált álláskereső.Ez idő alatt folyamatosan jártam meddőségi központba kezelésekre ami még a munkaviszonyom alatt elkezdődött.Most 1 hónapos terhes vagyok és az érdekelne, hogy ezekkel a feltételekkel kaphatok-e gyedet?

zsoldi27 # 2012.03.29. 13:27

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni mégpedig abban a kérdésben, hogy ha határozott idejű a munkaviszonyom és a munkaszerződés lejárta előtt elmegyek szülni vagy táppénzre, akkor a munkaviszonyom ettől függetlenül megszűnik a szerződésben feltüntetett időpontban?
Előre is köszönöm a segítséget.

Goodwitch # 2012.03.29. 16:39

igen, sőt a táppénzed is.


Goodwitch

Goodwitch # 2012.03.29. 17:39

Andika81!

Mindenképpen el kellene menned a GYED-hez még dolgozni, mert a szülést megelőző két évben kell összesen 365 napon át biztosítottnak lenned. Ebbe a gyed-ed beszámít, de a gyes-ed már nem.

Honnan tudtad meg, hogy a cég megszűnt, azaz megszűnt a munkaviszonyod? Kaptál rendes felmondást, értesítést, bármit?

És tényleg megszűnt? Mert ez így nekem sántít. Ha nem szabályosan szüntették meg a munkaviszonyodat, akkor esetleg azzal lehet valamit kezdeni, de így túl kevés az adat.


Goodwitch

Goodwitch # 2012.03.29. 17:48

Kismami!

Elvileg mivel a tájékoztató közlésekor még nem volt keresőképtelen állapotban, így a felmondását akár a betegsége alatt is kézbesíthetik, de a felmondási ideje nem kezdődhet meg csak akkor, ha már keresőképes állapotban lesz újra.


Goodwitch

Goodwitch # 2012.03.29. 17:55

Kata77lin!

A szülést megelőző két éven belül kell legalább 365 nap biztosítási jogviszony, amibe beszámít az álláskeresési támogatás ideje is.

Ha ez meg van, akkor kaphatsz GyED-et. Ha melóból (vagy utána 42 napon belül) mész el szülni, akkor TGYÁS-t is kaphatsz.

A Gyede-t viszont csak annyi időre fogod kapni, amennyi biztosítási időt fel tudsz mutatni a szülést megelőző 2 év alatt.


Goodwitch