GYED,GYES, táppénz


oerika # 2010.01.20. 07:06

Tisztelt Szakértő!
Lehet, hogy már megfogalmazták ezt a kérdést, de nem találom s sürgős válaszra lenne szükségem.
2002-ben született 1.gyermekem.2005.ápr.1-től dolgozom, határozatlan idejű munkaszerződéssel. 2007-ben terhes lettem a 2.gyermekemmel. 2007 nov-től betegszabadságon, majd táppénzen, 2008.februártól Tgyáson majd 2010 febr.28-ig GYeden vagyok. 2010.március 1-től 2011 február 28-ig Gyesre leszek jogosult.
A kérdésem a következő lenne.
Amennyiben bebizonyosodik hogy a 3.gyermekemmel vagyok terhes, mit válasszak, hogy anyagilag jobban járjak? Jelezzem munkáltatómnak, hogy kivenném a szabijaimat, majd menjek táppénzre? Vegyem ki a szabit, dolgozzak s utánna menjek táppénzre.
A 2. gyermekemmel 58140 Ft Gyedet kaptam, mert a bejelentett bérem s a tényleges fizetésem az akkori garantált bérminimum: 75500 Ft volt.
A 3. babával jogosult lennék Tegyásra és Gyedre? Milyen összegre számíthatok? Van-e feltétele annak, hogy a párom igényelje a Gyest? Ez hogyan kell lebonyolítani, van e valami kikötés? A párom 8 órás bejelentett munkahelyen dolgozik. Származhat e neki valami hátránya?
Köszönöm válaszát!
Oné Erika

Dabri # 2010.01.19. 16:13

Nandy:

Igen megszűnt a cég és ez az új ami most van nekik nem jogutódja állítása szerint.Viszont engem a mai napig nem értesítettek erről írásban, hogy megszűnt a munkaviszonyom (Szóban is kb. 2 hete mikor én hívtam őket)...és állításuk szerint nekem nem jár onnan semmi se pénz se papírok...de ezt már megtárgyaltuk az előzőekben.Azt már írtátok, hogy nem így van.
Nagyon komolyan elgondolkodtam a per lehetőségén csak nem tudom hova forduljak ha el akarom indítani a pert és egyáltalán érdemes e.

Köszi Dabri

Marcsika81 # 2010.01.19. 16:06

Előzmény:
"Tisztelt Szakértő!

2007.02 hónap óta vagyok a munkahelyemen, amely határozatlan időre szól. 2007.11.14-én szültem, 2009.11.14-e óta gyes-en vagyok. Kiadták a szabadságomat, ami 2010.01.14-én telt le. Utána vissza szeretnék menni dolgozni, amit már régen jeleztem a munkáltató felé,viszont ők még semmilyen konkrétumot nem tudtak mondani nekem ezzel kapcsolatban, csak mindenki félre magyaráz és másra hárítkozik. Az a telephely ahol eddig dolgoztam megszűnt, viszont maga a munkahely, vagy a központ az maradt. Így nem tudnak nekem állást adni. Megszüntethetik a munkaviszonyomat? Állásidőt kell fizetniük, ha nem tudnak nekem munkát adni? Mit tanácsol, mit tegyek? Valóban igaz az, hogy ha nem írom alá közös megegyezéssel a felmondást, akkor állásidőt kell fizetniük amíg gyesen vagyok és ha aláírom akkor ki kell fizetniük az egész évi gyest?
Ha állásidőt fizetnek, akkor elvileg munkaviszonyban állok a céggel, akkor adhatnak nekem munkáltatói igazolást a bölcsődébe?"

A mai napon hívtak a munkahelyemről és felajánlották, hogy Pesten tudnak nekem munkát adni vagy a másik lehetőség, hogy aláírjam a közös megegyezést. A munkaszerződésemben a miskolci telephely szerepel, ami megszűnt. Mondtam az állásidőt, de egyből én voltam az inkorrekt, hogy én elvárom hogy otthon ülök és kapjam a pénzt. Most mit tegyek? Pestre nem tudok elmenni dolgozni, írjam alá a közös megegyezést? Tanácstalan vagyok.

Válaszát előre is köszönöm!
Marcsika

Marcsika81 # 2010.01.19. 16:05

Előzmény:
"Tisztelt Szakértő!

2007.02 hónap óta vagyok a munkahelyemen, amely határozatlan időre szól. 2007.11.14-én szültem, 2009.11.14-e óta gyes-en vagyok. Kiadták a szabadságomat, ami 2010.01.14-én telt le. Utána vissza szeretnék menni dolgozni, amit már régen jeleztem a munkáltató felé,viszont ők még semmilyen konkrétumot nem tudtak mondani nekem ezzel kapcsolatban, csak mindenki félre magyaráz és másra hárítkozik. Az a telephely ahol eddig dolgoztam megszűnt, viszont maga a munkahely, vagy a központ az maradt. Így nem tudnak nekem állást adni. Megszüntethetik a munkaviszonyomat? Állásidőt kell fizetniük, ha nem tudnak nekem munkát adni? Mit tanácsol, mit tegyek? Valóban igaz az, hogy ha nem írom alá közös megegyezéssel a felmondást, akkor állásidőt kell fizetniük amíg gyesen vagyok és ha aláírom akkor ki kell fizetniük az egész évi gyest?
Ha állásidőt fizetnek, akkor elvileg munkaviszonyban állok a céggel, akkor adhatnak nekem munkáltatói igazolást a bölcsődébe?"

A mai napon hívtak a munkahelyemről és felajánlották, hogy Pesten tudnak nekem munkát adni vagy a másik lehetőség, hogy aláírjam a közös megegyezést. A munkaszerződésemben a miskolci telephely szerepel, ami megszűnt. Mondtam az állásidőt, de egyből én voltam az inkorrekt, hogy én elvárom hogy otthon ülök és kapjam a pénzt. Most mit tegyek? Pestre nem tudok elmenni dolgozni, írjam alá a közös megegyezést? Tanácstalan vagyok.

Válaszát előre is köszönöm!
Marcsika

Anka679 # 2010.01.19. 14:51

Tisztelt Szakértő, kedves fórumozók!

Sajnos igazán nem tudom beleásni magam a témába, mert mindenhol más válaszokat kapok, amiből eddig egyértelmű dolgot nem tudtam levonni. Ezért kérem a hozzáértők segítségét.
22 éves koromban, 1998-ban százalékoltak le 67%-ra, azóta 6 órás munkaviszonyban dolgozom. A jelenlegi munkahelyemen 2008. augusztus 11-től dolgozom, előtte volt 1 hónap kimaradásom, de azelőtt szintén megszakítás nélkül dolgoztam. 2010. áprilisára várom első gyermekem születését, és ezzel kapcsolatban nem vagyok tisztában a tennivalóimmal. Nem tudom, szülési szabadság jár-e. Talán TGYÁS-ra és GYED-re nem vagyok jogosult, mint ahogy 15 napnál további táppénzre sem, melyet már 2009-ben felhasználtam. Nem tudom továbbá a tennivalóimat szülés előtt, illetve szülés után, milyen bejelentési kötelezettségem van a munkáltatóm felé, illetve mely nyomtatványokat tölti ki a munkáltató és juttatja el a hivatalos szervekhez.

A tájékoztatást és a válaszokat megköszönöm. Anka

Melinda21 # 2010.01.19. 14:36

Tisztelt Szakértő!
Az előbbiekhez annyit szeretnék még írni, hogy a Gyermekem már több mint másfél éve betöltötte a 3. életévet (addig járt alanyi jogon a gyes), az újbóli gyes kérelmemet pedig a mai nap során adtam be, mert nem régen derült ki, hogy tartósan beteg. Vagyis volt bő másfél év, amikor nem kaptam gyest, csak a munkaviszonyból származó jövedelmemet.
Nem tudom, hogy ez befolyásolja-e az általam kérdezetteket: a táppénz mértékét, jogosultságát, stb...
Még 1x köszönöm!

Melinda21 # 2010.01.19. 14:22

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni: jelenleg 6 órás munkaviszonyban dolgozom, a Kisfiam nemsoká betölti a 4. életévét (2006. ápr.-2008. ápr. gyeden voltam, majd egy évig gyesen, de már 2008. aug-tól munkaviszonyban, és azóta is folyamatosan ugyanannál a cégnél).
Kisfiamról kiderült, hogy allergiás és asztmás, vagyis tartósan beteg, ezért kérvényt nyújtottam be az emelt összegű csal. pótlékra és gyesre.
Az lenne ezzel kapcsolatban a kérdésem, hogy mivel a Ksifiam sajnos alapbetegségéből adódóan elég sokat beteg, hogyan tudok a jövőben táppénzre (saját jogon), ill. gyermekápolási táppénzre eljönni? Mi alapján számolják ezt? Egyáltalán engedi-e a törvény? Így is 42 nap jár a Gyermekem után (már ha jár egyáltalán?).
Bár elolvastam az idevonatkozó törvényt, jogszabályt: Ebtv. 49. § (1) a és b. pontját, de nem igazán értettem. Most akkor mi a biztosítási idő és a táppénz alapjául szolgáló bér?
Válaszát előre is köszönöm!

Marcsika81 # 2010.01.19. 10:44

Nandy nagyon köszönöm a választ!

Dödölle1 # 2010.01.19. 09:39
Olvasgatva a fórumot megakadt a szemem egy válaszodon. A szülés előtti munkabejelentések ellenörzésénél… Nekem októbertől szünt meg a munkaviszonyom, jövedelmem nem volt(Gyesen vagyok) 2009 december elejétől viszont munkába álltam egy új cégnél 143.000 bruttó fizetésért. 2010 február elejétől kiveszem a szülési szabadságot. Nem lesz gond, hogy csak kicsivel több mint 2 hónapot dolgoztam szülés előtt, ezt is ellenőrzik? Előre is köszönöm a válaszodat. ---
Erre nem tudok válaszolni. Azokat ellenőrzik, akiknél a szivességi bejelentés gyanúja felmerül. Ezt kezdeményezheti az igényelbírálási ügyintéző, az Őt felülvizsgáló revizor, vagy a belső ellenőrzést végző osztályvezető, továbbá a függetlenített belső ellenőr.

Az, hogy mely esetkben indul eljárás függ az ügy összes körülményétől (pl. előző, jelenlegi jogviszonyban elért jövedelmek, munkakör, foglalkoztató típúsa -a közszférában szivességi bejelentés értelemszerűen kevésbé életszerű, mint a rokon vállalkozónál-...), az ellenőrzési csoport leterheltségétől stb.

A pár napos bejelentéseket nagy valószínűséggel ellenőrzik, a 2-3 hónapos bejelentéseket a körülmények figyelembevételével ellenőrizhetik.

Üdv. :)

nandy # 2010.01.18. 22:48

Arra figyelj még nagyon, hogy a gyes-t ne mondd vissza, mert akkor megszűnik a védettséged!

nandy # 2010.01.18. 22:46

Marcsika:
A munkáltató hiába húzza az időt, az állásidőre bért kell fizetnie arra az időszakra, amikor nem tudott munkát adni (mert gondolkodott).
Ha a munkaszerződésedben egy konkrét hely van megjelölve (tehát nem változó), akkor azt módosítani csak közös akarattal lehet, a beleegyezésed nélkül nem.
Nem mondhatnak fel neked, mert ha "munakvégzés mellett" kapod a gyes-t, az védettséget ad.

Olyan nincs, hogy közös megegyezéssel felmondás... Vagy közös megegyezés, vagy felmondás. Nagy különbség van a kettő között! Közös megegyezés csak a két fél egyező akaratával jöhet létre, és olyan feltételekkel, juttatásokkal, ami a megállapodásban szerepel (tehát ha nincs benne szó pl. végkielégítésről, akkor nem jár4). Ezzel szemben a munkálatói felmondást meg kell indokolni, és kötelező fizetni a törvény szerinti járandóságokat. Ráadásul ők most valószínűleg fel sem mondhatnak neked, ezért dobták be a közös megegyezést.

Amíg nincs döntés, kötelesek kiadni az igazolást a bölcsi felé.

nandy # 2010.01.18. 22:40

sunbalika:

Ha a GYED alapjául szolgáló kereseted magasabb 143 ezer forintnál (ez a tavalyi minimálbér kétszerese), akkor most a 2010. évi minimálbér duplájához igazítják a GYED-et, tehát a napi összege bruttó 102 ezer körül lesz, ebből vonnak 9,5% nyugdíjjárulékot, és 7 ezer forint kölüli szja-t.

nandy # 2010.01.18. 22:36

Dabri:

Ha a cég megszűnt (törölték a cégjegyzékből), akkor azzal megszűnt a munkaviszonyod is, így köteles lenne a bentmaradt szabikat és a felmondási időt kifizetni, és ha a három évet meghaladta a munkaviszonyod, akkor a végkielégítést is.

Ha csak átalakult, vagy üzemi jogutódlásról van szó, akkor még most is él a munkaviszonyod, akkor is, ha ők erről nem akarnak tudomást venni.
Szólítsd fel őket írásban mielőbb, hogy tisztázzák a helyzetet.

nandy # 2010.01.18. 22:32

milsza: Lehetséges, hogy ellenőrizni fognak, tekintettel a rövid időszakra, és a minimálbérnél magasabb jövedelemre.

sunbaluka # 2010.01.18. 20:13

Üdv Mindenkinek. Ma kaptunk egy levelet hogy megváltozott a gyed alapjául szolgáló minimálbér, most akkor mennyi lesz a gyed ha eddig kb83-84ezer érkezett a számlára? Segitséget előre is köszönöm.

Dabri # 2010.01.18. 19:13

Erre nem kaptam választ pedig nagyon várom:)

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat.
Sajnos itt (http://www.e-cegjegyzek.hu/…page/ceginfo) nem találtam semmit sem a régi cégről csak az újról.
Engem a papírokon kívül az érdekelt volna még igazán, hogy a GYED alatt felgyülemlett szabadságomat köteles e kifizetni?Illetve az, hogy mivel ő írásban még nem közölte velem a cég megszűnését ezért alkalmazott vagyok e még ott és ha igen akkor mivel júniusban voltam ott 3 éve kötelese e végkielégítést adnia vagy nem mert a cég esetleg már június előtt megszűnt amikor még nem telt le a három évem.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Dabri # 2010.01.18. 19:10

Erre még nem kaptam választ.

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat.
Sajnos itt (http://www.e-cegjegyzek.hu/…page/ceginfo) nem találtam semmit sem a régi cégről csak az újról.
Engem a papírokon kívül az érdekelt volna még igazán, hogy a GYED alatt felgyülemlett szabadságomat köteles e kifizetni?Illetve az, hogy mivel ő írásban még nem közölte velem a cég megszűnését ezért alkalmazott vagyok e még ott és ha igen akkor mivel júniusban voltam ott 3 éve kötelese e végkielégítést adnia vagy nem mert a cég esetleg már június előtt megszűnt amikor még nem telt le a három évem.

Előre is köszönöm a válaszokat.

milsza # 2010.01.18. 14:20

Kedved Dödölle1!

Olvasgatva a fórumot megakadt a szemem egy válaszodon. A szülés előtti munkabejelentések ellenörzésénél... Nekem októbertől szünt meg a munkaviszonyom, jövedelmem nem volt(Gyesen vagyok) 2009 december elejétől viszont munkába álltam egy új cégnél 143.000 bruttó fizetésért. 2010 február elejétől kiveszem a szülési szabadságot. Nem lesz gond, hogy csak kicsivel több mint 2 hónapot dolgoztam szülés előtt, ezt is ellenőrzik?
Előre is köszönöm a válaszodat.

Marcsika81 # 2010.01.18. 07:23

Tisztelt Szakértő!

2007.02 hónap óta vagyok a munkahelyemen, amely határozatlan időre szól. 2007.11.14-én szültem, 2009.11.14-e óta gyes-en vagyok. Kiadták a szabadságomat, ami 2010.01.14-én telt le. Utána vissza szeretnék menni dolgozni, amit már régen jeleztem a munkáltató felé,viszont ők még semmilyen konkrétumot nem tudtak mondani nekem ezzel kapcsolatban, csak mindenki félre magyaráz és másra hárítkozik. Az a telephely ahol eddig dolgoztam megszűnt, viszont maga a munkahely, vagy a központ az maradt. Így nem tudnak nekem állást adni. Megszüntethetik a munkaviszonyomat? Állásidőt kell fizetniük, ha nem tudnak nekem munkát adni? Mit tanácsol, mit tegyek? Valóban igaz az, hogy ha nem írom alá közös megegyezéssel a felmondást, akkor állásidőt kell fizetniük amíg gyesen vagyok és ha aláírom akkor ki kell fizetniük az egész évi gyest?
Ha állásidőt fizetnek, akkor elvileg munkaviszonyban állok a céggel, akkor adhatnak nekem munkáltatói igazolást a bölcsődébe?

Köszönettel:Marcsi

Dödölle1 # 2010.01.18. 06:55
Kedves Dödölle, megint hasznos infót adtál, és köszönöm, hogy kijavítottad a válaszom :) Üdv. Andi -----
Nagyon szívesen.

A (volt) kisdobos ott segít ahol tud.

Üdv. :)

riccci # 2010.01.17. 22:43

Kérdésem lenne!

Jelenleg GYED-en vagyok, fiam 2009. márciusi születése előtt 180 nap munkaviszonyom volt meg, plusz 1 hónap táppénzen voltam szülés előtt, majd kaptam TGYÁS-t és azóta is GYED-et.
Következő babám 2010. szeptemberre várható. Jogosult vagyok-e vele is GYED-re és TGYÁS-ra? Ha igen mennyi időre és mi alapján kell kiszámolni az összeget? Az előző évi jövedelmem alapján, ami áll fizetés+táppénz+TGYÁS+GYED-ből?
Már meglévő babám után 2011. márciusig jár a GYED, addig akkor is jár, ha az új baba után esetleg nem kapnék?

nandy # 2010.01.17. 22:11

lédyke:

Mielőtt baba-projektbe fognátok, nem ártana új munkahelyet találni, mert a munkanélküli szinte biztosan nem fog kitartani a szülésig.

Vagy ha még nem értesítettek a felmondásról, akkor hajrá... De igyekezni kell, mert ha a terhesség létrejötte előtt értesítenek, akkor hiába minden, nem véd meg a jövőbeni állapotod.

nandy # 2010.01.17. 22:07

pink zambak:

Az általad beidézett szövegben van némi baki...

A tgyást a szülés várható idejét megelőző 28 nappal korábban is igénybe lehet venni, ekkor ezen napok számával megnő a szükséges biztosítási előzmény is, ez így már 590 nap.)”"

Ezt nagyon nem értem, mert ha pl. valaki munkahelyről megy szülni, akkor nem fog dvázi duplázódni a napja csak azért, mert TGYÁS-ra ment...

Hol találtad? Linket tudsz adni?

nandy # 2010.01.17. 21:56

Kiemelném, hogy a GYED-re való jogosultság időtartamát a SZÜLÉS napjához, nem padig a GYED 1. napjához kell igazítani!!!

Kedves Dödölle, megint hasznos infót adtál, és köszönöm, hogy kijavítottad a válaszom :)
Üdv.
Andi

anne01 # 2010.01.17. 18:37

lédyke:

Pénzbeli ellátások igénylésének alapvetően két feltétele van:

  1. 365 nap ( a te esetedben már valószínűleg ennyi lesz)előzetes biztosításban töltött idő,
  2. aktuális biztosítás.

Munkanélküliről is lehet igényelni tgyást, gyedet.