GYED,GYES, táppénz


muslinca # 2012.03.08. 13:38

Annyit még szeretnék megtudni,ha nem probléma, hogy ha mégis előbb lezajlik a cégnél a felszámolás, akkor mi lesz a Tgyás és Gyed számolás alapja esetemben?
A munkanélküli járadék, vagy az előző évi bérem (br. 360 ezer forint)?

nandy # 2012.03.08. 14:11

Ha sikerül folyamatos biztosítást összehozni, akkor a 2012. évi TGYÁS igénylésnél a 2011. évi béred lesz az alap.
A GYED-et viszont már 2012-ben igényled majd, így ott a 2011. évi jövedelem az alap. Ha még 2012.06.29. előtt táppénze mész, akkor nem lesz 180 bérezett napod, így valószínűleg a TGYÁS-nál figyelembe vett bér lesz annak is az alapja.

(De azért érdemes lenne konkrét dátumok birtokában később újra megkérdezni)

nandy # 2012.03.08. 14:12

A GYED-et viszont már 2012-ben igényled majd, így ott a 2011. évi jövedelem
A GYED-et viszont már 2013-ban igényled majd, így ott a 2012. évi jövedelem

muslinca # 2012.03.08. 14:17

Köszönöm szépen a válaszokat!
Szép napot kívánok!

Dödölle1 # 2012.03.08. 15:18

aquarius75 # e-mail 2012.03.07. 16:41 Kedves Dödölle,
Köszönöm szépen, már rákérdeztem újra, és másodjára is azt mondják, hogy igenis jól történt a számfejtés. Esetleg a TB-hez kell fordulnom ilyen esetben?

Az kevés, hogy "azt mondják". Magyarázzák el, illetve vezessék le úgy, hogy megértse. Ha ez nem történik meg kérje írásban a választ. Amennyiben a válasszal sem ért egyet fordulhat a MEP-hez.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1
a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet

(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy egészségbiztosítási szakigazgatási szerv a pénzbeli ellátás jogosultját – kérelmére – tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Ebtv. 42/D. §592 (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)–(5) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3)
(4) A 48. § (2)–(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig – hivatalból – felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

Fontos. A GYED-et megemelni (átszámolni) csak akkor lehet, ha azt a A 48. § (2)–(3) alapján állapították meg.

Azt, hogy a kifizetőhely helyesen járt-e el csak az okmányok birtokában lehet kétséget kizáróan megállapítani.

Mukianyu # 2012.03.09. 09:08

Tisztelt válaszadó!

A kérdésem a következő: 2009. június közepétől táppénzen voltam kisfiam születéséig, 2009. szeptemberéig. Ezt követően Tgyás-ban, majd annak lejárta után Gyed-ben részesültem maximális összegben. A gyed 2011. szeptember 13-án járt le, a következő naptól munkába álltam 8 órában. 2012. januárban gyermekápolási táppénzen voltam 4+2 napot. A kérdésem az lenne, hogy a gyermekápolási táppénznek mi az alapja, ugyanis az előző évben nem volt meg a 180 naptári napi jövedelem? Jól értelmezem a törvényt, hogy az előző ellátás, azaz a Gyed alapja, ami a 2008. évi jövedelmem?

A válasz előre is köszönöm.

kissagi # 2012.03.09. 16:19

Kedves Dödölle!

Egy másik fórumról irányítottak Önhöz. Itt a történetem:

2011 januárjától, már 40 órás munka mellett a kisebbik lányom elég súlyos asztmája miatt jogosult lettem GYES-re és magasabb összegű családi pótlékra. (Egyébként az is érdekes, hogy a betegsége előtte is ismert volt, mégis csak orvosváltáskor szóltak, hogy erre, mint tartósan beteg gyermek szülei, jogosultak vagyunk.) Idén januárban újra megállapították a jogosultságot, tehát továbbra is Gyesen vagyok vele.
Sajnos, január végén elveszítettem a munkámat.
A munkaügyi központban közölték, hogy mivel GYES-en vagyok, nem vagyok jogosult az álláskeresési járadékra, nem lehetek regisztrált munkanélküli, nem kaphatok START kártyát... (Mindezt a 2012 januári változások miatt.) Az álláskeresési járadékról tudtam (aminek egyébként a maximumát kapnám), hogy nem kaphatok, de a többiről nem. Már, hogy nekem semmiben nem kötelesek segítséget nyújtani.
Jelenleg éppen azon vitázunk a munkaügyi központtal, hogy mivel én nem vagyok "igazi" kismama, ezért még az általuk indított képzéseikre sem vagyok jogosult! (Egyébként nincs szakmám, csak gimn-i érettségim.)
Ezen kívül azt is közölték, hogy a jelenlegi státuszom, mivel "csak" fogyatékossági GYES, nem minősül biztosítási időnek! (Állítólag 2012 januárjától.)
Ez lenne a legfontosabb kérdésem.
Ebből a GYES-ből is vonják a nyugdíjjárulékot, akkor hogy-hogy nem számít bele a biztosítási időbe?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
kissagi

Pixie198 # 2012.03.09. 18:06

Kedves Fórumozók!

Szeretnék segítséget kérni. Főnököm miután megtudta, hogy terhes vagyok munkaszerződésemet határozott idejűvé akarja módosítani,mely lejárta a kiírt szülést követő 2. hét vége. Nem szeretném aláírni, de lehet, hogy rákényszerülök (sajnos vannak eszközei). Kérdésem az lenne, hogy ez milyen hátrányokkal jár. Bele fog a tgyás, gyed, gyes időszaka számítani a nyugdíjnál a szolgálati időbe? Mi történik, ha pl. gyes alatt ismét teherbe esem, akkor a másodiknál már csak gyes fog járni?
Szeretném a legjobb döntést hozni.
Előre is köszönöm a segítséget mindenkinek.

Polcsi2 # 2012.03.10. 11:38

Kedves Nandy,

2010. május 14-én volt az utolsó bent töltött munkanapom, majd szabadságon voltam 06.02-ig. Ezután pedig táppénzen és tgyás-on. GYED-et 2011. január 2-án igényeltünk.

Létezhet, hogy azért járok most rosszabbul, mert GYED-et január 2-ával igényeltem és nem még decemberben? (lemondva ezzel pár nap TGYÁS-ról).....ezek szerint 2 egész napon múlott az egész??

Köszönöm válaszod előre is.

nandy # 2012.03.08. 12:42

Polcsi2:

„Mivel nem volt meg 2010-ben a 180 Munkával eltöltött idő így csak ennyi jár szerintük.
Munkával eltöltött időbe ők a Táppénzt nem számolják bele.
A szülés előtt 5 évig volt folytonos munkaviszony az utolsó 2 évben már Bruttó 250-260 közt volt az átlag bér. 2011.05.02-án mentem táppénzre és 07.21-én született meg a kisfiam.”

Nem írtad, hogy 2010. éven voltál-e táppénzen, GYED-en stb... így elég nehéz lenne konkrét választ adni.

Főszabály szerint az igénylés évét megelőző év jövedelme az alap. Ha abban az időszakban nincs legalább 180 bérezett nap (a táppénzes, GYED-es stb... időszak nem számít annak!!), akkor az igénylést közvetlenül megelőző időszakból keresnek 180 bérezett napot.
Ha egyáltalán nincs 180 bérezett nap, akkor valóban legfejlebb a minimálbér kétszerese lehet az alap.

Jó lenne tudni, hogy 2010. évben milyen előzményed volt még...

Nettikett # 2012.03.12. 07:53

Üdv mindenkinek!

Kérdésem a következő,
5 év munkaviszony után úgy néz ki létszámleépítés miatt megszűnni látszik a cég,
ha most kezdenénk bele egy "baba projektbe" de tegyük fel már munkanélkülin leszek mire összejön, egy gyermek.

Akkor mire vagyok jogosult?

TGYÁS / GYED/GYES???

Köszönet.

zsebus # 2012.03.12. 10:23

Kedves Jogi Fórum!

Azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan tudom a GYES-t igénybe venni újra, ha:

  • kislányom aug. 31-én tölti be a 3 évet, én meg közös megegyezéssel eljöttem a munkahelyemről és az eddig felgyülemlett szabadságaimat töltöm április végéig. (úgy volt, hogy lesz utána egy munkahelyem, de sajnos jelen pillanatban nem úgy néz ki, hogy utána rögtön munkába tudnék állni)
  • ilyen esetben nekem még augusztus 31-ig jár még a Gyes, ha már a munkaviszonyom április végével megszűnt?
  • ha igen, akkor mi a menete hogy újra igénybe vehessem?

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Rita

Vuzsi1986 # 2012.03.12. 11:06

Üdv Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem ha táppénzre megyek kevesebb lesz e a gyed em ill gyes em vagy egyéb járandóságom? Ha nem lenne kevesebb mikortól lenne érdemes táppénzere mennem? 2012 szeptemberére várom a babát. Azért kérdezem ezeket mert nagyon sokat piszkálnak a munkahelyemen mióta tudják.

Köszönöm a választ

agnyetas # 2012.03.13. 08:27

Kedves Jogi Fórum!

Korábbi kérdésemre adott mindenre kiterjedő választ megköszönöm.
További kérdéseim lennének.
Jelenleg (március 1-től március 20-ig) határozott idejű szerződésem van egy cégnél, ahol nem akarják meghosszabbítani azt. Így utána várhatóan kb május 15-ig álláskeresési járulékot kapok. Utánna semmiféle ellátásom nem lesz.
Ha a napokban (a főállású szerződésem alatt ) kiváltom a vállalkozóit, és a szerződés megszűnését követően táppénzre megyek (korábbi méhen-kívüli terhességem miatt veszélyeztetett terhes leszek, jelenleg 6 hetes vagyok), akkor a TB elfogadja a táppénz igénylésemet.
Nem szeretnék úgy járni, hogy elutasítják, és az egyéni vállalkozói kiváltása miatt az álláskeresésit is elveszítem.
Másik lehetőség, hogy az álláskeresési időtartama alatt, vagy annak végén váltom ki, és azt követően egy-két nap után íratom ki magam.

Kérem adjanak tanácsot, semmiképpen nem szeretnék ujjat húzni a tb-vel, de ellátás nélkül sem szeretnék maradni.

Segítségüket előre is köszönöm.

nandy # 2012.03.13. 15:54

Az álláskeresési járadék folyósításának időtartama alatt a biztosítási jogviszony fennáll.

Egyéni vállalkozóként nem lennél jogosult az álláskeresésire, így mindenképpen célszerűbb lenne a járadék lejárta után indítani a vállalkozást.

nandy # 2012.03.13. 15:59

Vuzsi:

Az lenne a kérdésem ha táppénzre megyek kevesebb lesz e a gyed em ill gyes em vagy egyéb járandóságom? Ha nem lenne kevesebb mikortól lenne érdemes táppénzere mennem? 2012 szeptemberére várom a babát. Azért kérdezem ezeket mert nagyon sokat piszkálnak a munkahelyemen mióta tudják.

Azt mi innen nem tudhatjuk, hogy mi lesz a jobb megoldás...

Nagyvonalakban: a táppénz összege nem számít bele semmilyen más ellátás alapjába, tehát nem csökkenti le. Főszabály szerint az ellátás alapja 2012. évi szülés esetén a 2011. évi jövedelem lesz (ha van 180 bérezett nap).
2013. évi GYED igénylésekor viszont már a 2012-es év jövedelmét nézik. Ha még kb... 2012.06.08. előtt táppénzre mész, akkor 2012-ben nem lesz 180 bérezett napod, viszont az ún. előnyszabály miatt ebben az esetben a GYED-et a GYÁS alapjául vett összeg alapján (azaz 2011. év) fogják megállapítani.

Pontos válaszhoz érdemes lenne a helyi OEP-nél érdeklődni.

nandy # 2012.03.13. 16:00

zsebus:

A GYES-hez nem kell biztosítási jogviszony, az alanyi jogon jár.

nandy # 2012.03.13. 16:02

Nettikett:

Erre a kérdésre nagyon nehéz lenne itt konkrétan válaszolni...

Főszabály szerint a TGYÁS és GYED jogosultsághoz biztosítási jogviszony kell. Az álláskeresési ellátás is biztosítási jogviszonyt eredményez, de csak három hónapig jár, nem biztos, hogy kitart a szülésig.
Jobb lenne előbb biztos munkahelyet találni, és utána belevágni a babaprojektbe.

nandy # 2012.03.13. 16:05

Polcsi:

Nem tudtad volna előbb igényelni a GYED-et, mert arra csak a GYÁS lejártát követő naptól váltál jogosulttá.

nandy # 2012.03.13. 16:08

De egyébként a te történetedből is látszik, hogy mennyire fontosak a dátumok, amiket sokszor nem lehet előre kisakkozni...

Dödölle1 # 2012.03.13. 16:46

kissagi # e-mail 2012.03.09. 17:19 Kedves Dödölle!

Egy másik fórumról irányítottak Önhöz. Itt a történetem:

2011 januárjától, már 40 órás munka mellett a kisebbik lányom elég súlyos asztmája miatt jogosult lettem GYES-re és magasabb összegű családi pótlékra. (Egyébként az is érdekes, hogy a betegsége előtte is ismert volt, mégis csak orvosváltáskor szóltak, hogy erre, mint tartósan beteg gyermek szülei, jogosultak vagyunk.) Idén januárban újra megállapították a jogosultságot, tehát továbbra is Gyesen vagyok vele.
Sajnos, január végén elveszítettem a munkámat.
A munkaügyi központban közölték, hogy mivel GYES-en vagyok, nem vagyok jogosult az álláskeresési járadékra, nem lehetek regisztrált munkanélküli, nem kaphatok START kártyát... (Mindezt a 2012 januári változások miatt.) Az álláskeresési járadékról tudtam (aminek egyébként a maximumát kapnám), hogy nem kaphatok, de a többiről nem. Már, hogy nekem semmiben nem kötelesek segítséget nyújtani.
Jelenleg éppen azon vitázunk a munkaügyi központtal, hogy mivel én nem vagyok "igazi" kismama, ezért még az általuk indított képzéseikre sem vagyok jogosult! (Egyébként nincs szakmám, csak gimn-i érettségim.)
Ezen kívül azt is közölték, hogy a jelenlegi státuszom, mivel "csak" fogyatékossági GYES, nem minősül biztosítási időnek! (Állítólag 2012 januárjától.)
Ez lenne a legfontosabb kérdésem.
Ebből a GYES-ből is vonják a nyugdíjjárulékot, akkor hogy-hogy nem számít bele a biztosítási időbe?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
kissagi

1. Nem tudok róla, hogy jogilag a GYES és GYES között lenne különbség. (A GYES-ről különben az 1998. évi LXXXIV törvény rendelkezik a 20. §-tól.)

2. A GYES nyugdíj szempontjából szolgálati idő, a GYES jogosít járulékfizetés nélkül egészségügyi szolgáltatásra (orvosi ellátás, mentőszállítás, kórházi ápolás stb), viszont mivel a Tbj. 5. § taxációjában (felsorolásában) biztosítási időként nem szerepel, így nem minősül biztosítási időnek. Ez azonban évek már óta így van és "minden" GYES-re egyaránt igaz.

3. Ha teheti a jövőben ne elégedjen meg "állítólag" felvilágosításokkal, kérje azok jogszabályi megjelölését.

Állításaimat az alábbiak támasztják alá:

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról (Tbj.)

Tbj. 16. (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult a f) gyermekgondozási segélyben részesülő személy.

Tbj. 26. (1) A ....., gyermekgondozási segélyben részesülő személy nyugdíjjárulékot fizet.

A nyugdíj törvény (1997. évi LXXXI tv.) 38. § (1) c) szerint szolgálati időnek kell figyelembe venni a GYES folyósításának az időtartamát, amennyiben az előírt nyugdíjjárulékot megfizették.

4. Csupán kíváncsiságból érdekelne, hogy melyik fórumról irányították hozzám?

5. A jogszabályok nem dolgoznak "igazi kismama és nem igazi kismama" fogalmakkal. Lehet, hogy a munkaügyi központos kormánytisztviselőnek igaza van, de jó lenne, ha az állításait adekvát módon, jogszabályokkal is alátámasztaná, mivel úgy könnyebb lenne harcolnia velük. Javaslom, hogy a nem TB-t érintő kérdéseinek a megnyugtató tisztázása céljából keresse meg a munkaügyi központ illetékes osztályvezetőjét. (A közigazgatás a Ket. -2004. évi CXL törvény- szerint immár szolgáltatás, amelynek részét kell, hogy képezze a teljeskörű tájékoztatás is.)

maki70 # 2012.03.14. 07:47

Kedves Jogi Fórum!

Segítségüket szeretném kérni, hogy a munkahelyem helyesen állapítja-e meg a GYED-em összegét. A történetem: 2010. márciusában állapotos lettem. Mivel lombik beültetéssel tudtam teherbe esni, ezért a beültetés napjától(2010.03.31) táppénzen voltam. Sajnos a terhesség sem volt egyszerű, ezért végig a terhesség alatt táppénzen voltam, viszont júliusban ezt a táppénzt megszakítottam, hogy kivegyem a felhalmozott szabadságomat, ez kb egy hónap volt. Majd újra táppénzen voltam. A kislányom kicsit korábban született, így november 24-től kaptam a TGYÁS-t. 2011 május első napjaiban járt le, és akkortól folyósították a GYED-t, a maximális bruttó 109200ft-t, mivel a fizetésem bruttó 371 ezer forint volt. Az idei évig nem is volt semmi probléma. Januárban is az új minimálbér alapján kaptam a bruttó 130200 ft-t, azonban februárban "csak" bruttó 105560 ft-t utaltak. Kérdésemre annyit mondtak, hogy sem a januári sem a februári utalás nem volt jó, a januári több volt, a februári kevesebb, nekem ugyanannyi GYED jár, mint amennyit 2011-ben kaptam, vagyis 109200 ft, és ezt a márciusi utalással korrigálni fogják, levélben is kiküldték, ami ellen fellebezni lehet. (a levelet még nem kaptam meg) Kérdésem az lenne, hogy ténlyeg nem jár nekem a magasabb minimálbérrel számolt GYED, vagy ők tévednek? Sajnos a jogszabályt nem találom a GYED-ről, hogy el tudnám olvasni. Előre is köszönöm a segítséget!

tapaine84 # 2012.03.14. 09:10

Kedves Jogi Fórum!

Gyessel kapcsolatban kérném a segítségüket.
Két éves gyermekemnél jelenleg férjem (vér szerinti szülő) tudná igénybe venni a gyest. Azonban van egy kérdésem.
Apukának Tapolcán van az állandó lakcíme, míg nekem és fiunknak Székesfehérváron az én szüleimnél. Jelelnleg albérletben lakunk Székesfehérváron, de ide most épp nem tudunk bejelentkezni ideiglenesre. Így is igényelheti az apuka? És ha igen akkor hol?

Köszönöm válaszukat!

Tápainé Sümegi Éva

voriszmore # 2012.03.14. 09:34

Tisztelt fórumozók,
Mikor kell igényelni a méltányossági gyedet és hol?

Polcsi2 # 2012.03.14. 10:35

nandy!

ezek után már csak azt szeretném tudni, hogy ezek szerint a jelenlegi jogi szabályozás sérti az egyenlőség elvét?
Gondolom ezt abból, hogy aki 3 nappal hamarabb vagy kb 2 hónappal később szült mint mi az most lényegesen jobban járt mi mi.
Szerintetek nem lehetne ezt kicsit megpiszkálni hivatalos fórumokon. Ha igen, szerinted hol lenne érdemes kezdeni.
Segítségedet előre is köszönöm.

morcidorci1 # 2012.03.14. 16:02

Kedves Szakértő!

Szeretnék csatlakozni Polcsihoz. Engem is ez az egyenlőség kérdése foglalkoztat napok óta, mióta a bérszámfejtő tájékoztatott, hogy a gyedem nem növekszik a minimálbér növekedésével, mint kiderült a gyed felülvizsgálatakor.
Pont uez a gondom, ha még júniusban szülök, akkor teljesen más a kép. De mivel júliusban történt a nagy esemény, és előtte táppénzre mentem, így nincs 180 napom. De miért kerülök más megítélés alá, mint az, aki hasonló bérrel és folytonos jogviszonnyal rendelkezik, csak éppen pár héttel előbb szült??
Nagyon szépen köszönöm a választ!!