GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2012.03.07. 10:31

HeGa # e-mail 2012.03.07. 08:23 Kedves nandy!

Segítségedet kérem!

2009-ben megszületett első kislányom, akivel még itthon voltam, mikor újra terhes lettem.Második terhességem kapcsán veszélyeztetettséget állapítottak meg, így mikor a nagylány elment bölcsibe, nem mentem vissza dolgozni.
2011. október óta lennék táppénzen.

Azért lennék, mert menet közben az alábbi történt.

a cég, ahonnan az első terhességemkor eljöttem, cégforma váltás miatt megszűnt, az összes ügyintézést a felszámoló vette át.
Volt főnököm engem, illetve még egy kolléganőt, aki szintén babázik otthon nem jelentett át a másik cégbe.

Én rendre elküldtem a táppénzes papírjaimat a cégnek, ők továbbították is a felszámolónak, de csak miután 3 hónap múlva sem érkezett meg a táppénzem, érdeklődtem, mi történt.
OEP-nél kiderült, nem is adták le a papírjaimat, a felszámoló pedig azt mondja, hogy mivel nem mentem vissza dolgozni egy napot sem, így ne jár nekem táppénz.

Segítségedet előre is köszönöm!

  1. Tekintettel a cégforma váltásra (pl. BT-ből Kft) tisztázandó, hogy történt-e munkajogi jogutódlás. Amennyiben igen, úgy a jogviszonya nem szűnt meg, így jogosult táppnzre. Ezen állításának némileg ellentmond az az adat, hogy a céget felszámolták. (felszámolták, vagy név-cégforma váltás történt?) A munkajogi kérdést ezen a fórumon, okmányok nélkül nem lehetséges tisztázni.
  2. A passzív táppénz intézménye megszűnt.

3.A cég megszűnésének a következménye, hogy a munkaszonya, valamint az ehhez kapcsolódó biztosítási jogviszonya is legkésőbb ezzel a nappal autómatikusan megszűnt, így "P" jogon táppénz valóban nem folyósítható, de ennek eldöntése és a határozat meghozatala nem a felszámolóra, hanem a MEP-re van bízva.

4.Az Önt foglalkoztató cégnek kötelessége lett volna a táppénzes papírt továbbítami a MEP felé.

5. Amennyiben a felszámolást követően is érkezett táppénzes papír a felszámolóhoz, úgy azt köteles lett volna egy tájékoztató levél kíséretében az Ön részére visszaküldeni; a szóbeli tájékoztatás nem elég.

6. Javaslom, hogy egy panaszlevéllel keresse meg a MEP igazgatóját, csatolja hozzá a rendelkezésre álló okmányait és kérje, hogy közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálják ki az ügyét. Amennyiben jogosult táppénzre, úgy azt folyósítsák, amennyiben nem, úgy a MEP köteles az igényt határozattal elutasítani, döntését részletesen indokolni.

nandy # 2012.03.07. 10:36

Zsuzsu14:

2010.aug.4-én született meg a kislányom. Vele először TGYÁS-on voltam, majd GYED-en és 2012. aug.4-ig ez így is lesz. A Tgyás és a Gyed összegét a munkabéremből számolták, ami bruttó 250 000 Ft volt. Jelenleg most várjuk második babánkat és a tanácsod szeretnénk kérni. A kis lurkó 2012. októberében (16)fog érkezni. A kérdésem az lenne hogy az augusztustól októberig (szülésig) terjedő időszakban mit lenne célszerű tennem, menjek GYES-re, vagy ha meg tudom beszélni a munkáltatóval akkor esetleg szabira vagy táppénzre? Aug. És Szept-ben GYES-re, majd október elejétől TGYásra és majd GYEDre? Hogy járnék jobban?

Mivel 180 bérezett napod semmiképpen sem lesz már a következő szülésig, ezért az ellátásodat az ún. előnyszabály miatt ismét a bruttó 250.000 forintból fogják számolni.

Ettől függetlenül azt javasolnám, hogy vedd ki a szabadságaidat, mert arra nagyobb bért kapsz, mint amennyi a gyes vagy a táppénz összege lenne. Ha a szülésig nem tart ki, akkor menj csak táppénzre. Gyes-t ne kérj.

Adryen # 2012.03.07. 12:24

A mai naptól betegszabadságon vagyok péntekig.
Az orvosi igazoláson az orvos ker.képtelen állományba vette: 2012.03.07.
Ezen kívül szerepel az igazoláson a 8-as kód és hogy nem üzemi balesetről van szó.
A ker.képtelenség lejárata viszont nem szerepel az igazoláson, sem a kezelőorvos, ellenőrző vagy felülvéleményező főorvos szerint keresőképes, sem a ker.képtelenség napjainak száma (betűvel is) rovat nincs kitöltve. Ezt nem is kell, ráírhatom-e én vagy vissza kell-e vinnem, mivel a doki nem mondta, hogy menjek vissza?

aquarius75 # 2012.03.07. 14:33

Tisztelt Fórumozók!
Hátha Önök közül tud nekem valaki válaszolni: a februári gyed-ként kevesebbet utaltak nekem kb 3E forinttal, mint januárban. A munkáltatóm kifizetőhely, és azt mondják, azért kevesebb, mert a február csak 29 napos. Én viszont a maximális gyedre (bruttó 130E, nettó 96E) vagyok jogosult, mert a fizetésem havi 300E volt. Ilyenkor nem minden hónapban ugyanazt a maximális gyedet kellene utalniuk? Köszönöm.

atabor # 2012.03.07. 14:35

Kedves Dödölle!
(és mindazok, akiket foglalkoztat a kismama-jöv.pótlék)

Köszönöm válaszát!

Akkor számításaim szerint, ha betűjében értelmezzük a jogszabályt, a jöv.pótlék az alábbiak szerint jár:

Az, aki 2011 folyamán elment gyedre, az 2012. egészére jogosult jöv.pótlékra (ill. azon belül, amíg a gyed egyébként is jár neki),
Aki 2012. 1. napján ment gyedre (mert 2011.07.17-én szült), az 0 napra kap jöv.pótlékot.
Aki az év 2. napján ment gyedre, az 1 nap thgys után jogosult a jöv.pótlékra.
aki az év 3. napján, az 2 napra,
aki a 4. napon, az 3 napra,

aki a 40. napon, az 39 napra,

aki a 168. napon (mert 2011.12.31-én szült), az 167 napra,
aki a 169. napon, vagy azt követően megy gyedre (mert 2012. évben szül(t)), az megintcsak 0 napra kap jöv.pótlékot.

Ez lenne a jogszabály korrekt alkalmazása?? Mert szerintem ez nem szolgálja a jogalkotó azon célját, hogy a rendelettel ellentételezze a 2012.évi adóváltozást. Vagy legalábbis nem minden kismama esetében egységesen.

Munkáltatóm egyébként szóbeli megkeresésemre azt közölte, hogy döntésüket nem szándékozzák írásba foglalni. Volt is némi bizonytalanság a hangjukban, valszeg ők is érzik, hogy ez így nem kerek... Úgyhogy azt hiszem, én annál inkább tollat ragadok…

Dödölle1 # 2012.03.07. 15:17

nandy # 2012.03.07. 11:21 Kedves Dödölle, ti is nagyon hiányoztok nekem:)
Sajnos mostanában nincs túl sok időm itt lenni :((

Picit megkopott már a tudásom is, ezért kérdezősködnék még, ha szabad :)

Egyéni (társas) vállalkozóra is vonatkozik az előnyszabály?
Tehát ha GYED után rögtön táppénzt igényel (veszélyeztetett terhes), aztán GYÁS-t stb... akkor az előző ellátás alapja számít majd? Vagy pedig tényleges jövedelem hiányában csak a minimálbér lesz az alap?

Kedves nandy!

Sajnos nekem sincs. :(

Igen, vonatkozik. Ha a tp. igénylésekor az egyéni vállalkozó biztosítottnak azért nincs 180 bérezett napja az irányadó időszakban, mert tp, thgy, vagy GYED ellátásban részesül és az számára kedvezőbb, mint a minimálbér 30-ad része, úgy az utoljára folyósított ellátás (jelen esetben a GYED)alapja lesz a táppénz alapja.

A THGY-nél más lesz a helyzet. Ott senkinél sem alkalmazható az előnyszabály, mivel más a számítási sorrend. Ha nincs 180 bérezett napja, akkor ahány napja van az lesz az ellátás alapja, de korlát a minimálbér kétszeresének a 30-ad része.

viragszal1984 # 2012.03.07. 15:20

Tisztelt fórumozók!

Szeretnék megerősítést kérni arról, hogy jól kalkuláltam-e, hogy rosszul állapították meg a tgyas összegét nekem.
A probléma a következő: 2011.10.24. szültem a második babámat, úgy, hogy az első gyerkőccel még gyeden voltam. A bruttó bérem 178.000 Ft volt, de a nagyobbik fiamnál még jött hozzá teljesítménybér, ami alapján megkaptam a maximális gyedet, ezzel nem is volt gond. A második gyereknél úgy tudom, hogy már csak a bruttót nézik, vagy a minimálbér kétszeresét... Ezek alapján én 2011 végén csak nettó 82.000 ft-ot kaptam, januárban 74.000-et, februárban 69.000-et (kb), viszont a kalkulátorok alapján kb 100-108 E-et kellett volna kapnom (nettó).
Az is gyanús, hogy a hirekben is elmondták,én is utána olvastam, hogy a 168.000 alatti bruttó fizetés esetén fog csak csökkenni a tgyás, gyed összege januártól, nekem több volt a bruttó bérem, mégis kevesebbet kaptam. Mi lehet ennek az oka, tényleg rosszul állapíthatták meg a támogatás összegét? A munkáltatómnál rákérdeztem, nem ők írták-e el a bruttó jövedelem összegét, de ők 178.000-et írtak.
Előre is köszönöm a választ!

Dödölle1 # 2012.03.07. 15:27

atabor # e-mail 2012.03.07. 15:35 Kedves Dödölle!
(és mindazok, akiket foglalkoztat a kismama-jöv.pótlék)

Köszönöm válaszát!

Akkor számításaim szerint, ha betűjében értelmezzük a jogszabályt, a jöv.pótlék az alábbiak szerint jár:

Az, aki 2011 folyamán elment gyedre, az 2012. egészére jogosult jöv.pótlékra (ill. azon belül, amíg a gyed egyébként is jár neki),
Aki 2012. 1. napján ment gyedre (mert 2011.07.17-én szült), az 0 napra kap jöv.pótlékot.
Aki az év 2. napján ment gyedre, az 1 nap thgys után jogosult a jöv.pótlékra.
aki az év 3. napján, az 2 napra,
aki a 4. napon, az 3 napra,

aki a 40. napon, az 39 napra,

aki a 168. napon (mert 2011.12.31-én szült), az 167 napra,
aki a 169. napon, vagy azt követően megy gyedre (mert 2012. évben szül(t)), az megintcsak 0 napra kap jöv.pótlékot.

Ez lenne a jogszabály korrekt alkalmazása?? Mert szerintem ez nem szolgálja a jogalkotó azon célját, hogy a rendelettel ellentételezze a 2012.évi adóváltozást. Vagy legalábbis nem minden kismama esetében egységesen.

Munkáltatóm egyébként szóbeli megkeresésemre azt közölte, hogy döntésüket nem szándékozzák írásba foglalni. Volt is némi bizonytalanság a hangjukban, valszeg ők is érzik, hogy ez így nem kerek... Úgyhogy azt hiszem, én annál inkább tollat ragadok…

Igen, jól látja.

6/2012. (II. 1.) Korm. rendelet
a terhességi-gyermekágyi segélyben és gyermekgondozási díjban részesülők számára nyújtott jövedelempótlékról

10. § (5) Amennyiben a jövedelempótlék iránti kérelemben foglaltaknak a pénzbeli ellátást folyósító szerv helyt ad, a jövedelempótlék megállapításáról nem kell határozatot hozni.

A folyósító szerv a TB kifizetőhely, vagy a MEP!

Ez azt jelenti, hogyha viszont nem ad helyt, úgy köteles alakszerű határozattal elutasítani!

A 2012/3 OEP tájékoztató szerint ezen határozat fellebbezési illetéke 5.000 Ft.-!!!

Lásd: http://www.oep.hu/…POTLEK_2.PDF

Dödölle1 # 2012.03.07. 15:31

Adryen # e-mail 2012.03.07. 13:24 A mai naptól betegszabadságon vagyok péntekig.
Az orvosi igazoláson az orvos ker.képtelen állományba vette: 2012.03.07.
Ezen kívül szerepel az igazoláson a 8-as kód és hogy nem üzemi balesetről van szó.
A ker.képtelenség lejárata viszont nem szerepel az igazoláson, sem a kezelőorvos, ellenőrző vagy felülvéleményező főorvos szerint keresőképes, sem a ker.képtelenség napjainak száma (betűvel is) rovat nincs kitöltve. Ezt nem is kell, ráírhatom-e én vagy vissza kell-e vinnem, mivel a doki nem mondta, hogy menjek vissza?

Ha tényleg nem mondta, hogy vissza kell menni, akkor ez így valóban hiányos, ezért célszerű ismét felkeresnie a háziorvosát.

Ön ne javítson bele, ne írjon rá semmit, mert az bűncselekmény!

Dödölle1 # 2012.03.07. 15:37

aquarius75 # e-mail 2012.03.07. 15:33 Tisztelt Fórumozók!
Hátha Önök közül tud nekem valaki válaszolni: a februári gyed-ként kevesebbet utaltak nekem kb 3E forinttal, mint januárban. A munkáltatóm kifizetőhely, és azt mondják, azért kevesebb, mert a február csak 29 napos. Én viszont a maximális gyedre (bruttó 130E, nettó 96E) vagyok jogosult, mert a fizetésem havi 300E volt. Ilyenkor nem minden hónapban ugyanazt a maximális gyedet kellene utalniuk? Köszönöm.

De igen, jól látja. Egy 300.000 Ft/hó jövedelemnél havonta a napok számától függetlenül bruttó fix. 130.200 Ft-ot kell, hogy kapjon.

42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

Javaslom, hogy ismét beszéljen a TB ügyintézővel.

aquarius75 # 2012.03.07. 15:41

Kedves Dödölle,
Köszönöm szépen, már rákérdeztem újra, és másodjára is azt mondják, hogy igenis jól történt a számfejtés. Esetleg a TB-hez kell fordulnom ilyen esetben?

Adryen # 2012.03.07. 16:53

Dödölle1, köszönöm a gyors választ.
Telefonált egyfolytában a doki, szerintem elfelejtette mondani, hogy menjek vissza. Ha pénteken vagy hétfőn megyek, akkor is rá tudja írni, hogy péntekig vagyok/voltam ker.képtelen?

Vince0803 # 2012.03.07. 18:03

Kedves Dödölle!

Már több fórumon is próbáltam segítséget kérni, mind hiába. Sikertelenül jártam a TB ügyfélszolgálatán is, az OEP ügyfélszolgálatát többszöri próbálkozás ellenére sem tudom elérni. A munkahelyem mereven elzárkózik a velem való kommunikációtól.
A problémám a következő:
A jelenlegi munkahelyemen 2007.június 10-e óta dolgozom, a bejelentett munkabérem bruttó 265.000 Ft. 2010.12.06-a óta táppénzen voltam egészen a kisfiam születéséig, 2011.08.03-áig. 2011.08.03-tól 2012.01.17-ig T-gyást kaptam, aminek összege havonta nettó 150.000 ft és 160.000 ft között mozgott. 2012.01.18-ától vagyok Gyeden, és most tűnt fel, hogy nem kaptam meg a maximum Gyedet, csak nettó: 93.000 ft-ot. A munkaügy szerint azért kaptam ennyit, mert február 29 napos. Ők ugyanis arra hivatkoznak, hogy mivel a gyed folyósítását megelőzően nem volt 180 nap jövedelmem, ezért a tavalyi minimálbér kétszeresének 70%-ra vagyok jogosult. Akárhogy is számolom, ez nem nettó 93.000 ft. Ugyanakkor az OEP honlapján az alábbit találtam: ha szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően
táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült,
és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt
közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított
ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint
a minimálbér.

Ez alapján ha jól értelmezem, nem a tavalyi minimálbért kell alapul venni, és szerintem a maximum gyedet kellene kapnom.

Jól értelmezem?

Előre is köszönöm szépen: Vince0803

Polcsi2 # 2012.03.07. 19:00

Üdvözlet!

A következő eset történt meg velünk.
Eddig maximális azaz Bruttó 109.000 FT volt a GYED amit utaltak. Idén februárban kiutaltak nekünk 81.000 Ft-ot. Bementünk megreklamálni és ott közölték, hogy az 2012-es új levonások miatt kaptunk csak ennyit.
Kérdésünkre aztán elárulta, hogy még mindig bruttó 109.000 Ft-tal kalkulálnak az esetünkben. Írtunk egy felülvizsgálati kérvényt amelyre telefonon válaszoltak nekünk. A válasz:
Mivel nem volt meg 2010-ben a 180 Munkával eltöltött idő így csak ennyi jár szerintük.
Munkával eltöltött időbe ők a Táppénzt nem számolják bele.
A szülés előtt 5 évig volt folytonos munkaviszony az utolsó 2 évben már Bruttó 250-260 közt volt az átlag bér. 2011.05.02-án mentem táppénzre és 07.21-én született meg a kisfiam.

A kérdésem az, hogy az OEP-en kívül van-e olyan akihez érdemes fordulni, hogy kiderüljön miért kaptunk csak ilyen keveset.
Hozzátenném, hogy nem 1 nem 2 ismerősöm szült nálam hamarabb (kisebb Bruttó bérrel) és érdekes módon nekik nőtt a GYED-ük.
Mindenki segítségét előre köszönöm.

Bossy80 # 2012.03.08. 07:52

T.Cím!
Segítségét szeretném kérni az alábbi dologban: 2012.júl 25.-én a kisfiam betölti 2.életévét,és visszamennék dolgozni. Úgy tudom azonban, hogy az MT. már egyszer módosult és ez a módosítás már hatályba is lépett, de 2012. júl.1.-től ismételt változások lépnek hatályba. Leginkább engem a visszatérésemmel kapcsolatos változások aggasztanak. Mire lehet számítani, a gyerek 3 éves koráig van-e felmondási védelem vagy sem, vagy a júl.-1.-től hatályba lépő változások ezt a védelmet megszüntetik-e és akkor érdemes lenne még a hatályba lépés előtt visszatéri a munkába?Ha júl.1.előtt visszmegyek dolgozni, úgy a júl.1-től érvényes szabályozás visszamenőleg alkalmazható-e?

Várom válaszukat!

Köszönettel

Jucc79 # 2012.03.08. 09:37

Tisztelt Szakértő!

Tudna régebbi (02.20-i) kérdésemre válaszolni, ha van ideje?
Köszönöm előre is!

Jucc79

nandy # 2012.03.08. 10:36

viragszal:

Szeretnék megerősítést kérni arról, hogy jól kalkuláltam-e, hogy rosszul állapították meg a tgyas összegét nekem.
A probléma a következő: 2011.10.24. szültem a második babámat, úgy, hogy az első gyerkőccel még gyeden voltam. A bruttó bérem 178.000 Ft volt, de a nagyobbik fiamnál még jött hozzá teljesítménybér, ami alapján megkaptam a maximális gyedet, ezzel nem is volt gond. A második gyereknél úgy tudom, hogy már csak a bruttót nézik, vagy a minimálbér kétszeresét... Ezek alapján én 2011 végén csak nettó 82.000 ft-ot kaptam, januárban 74.000-et, februárban 69.000-et (kb), viszont a kalkulátorok alapján kb 100-108 E-et kellett volna kapnom (nettó).
Az is gyanús, hogy a hirekben is elmondták,én is utána olvastam, hogy a 168.000 alatti bruttó fizetés esetén fog csak csökkenni a tgyás, gyed összege januártól, nekem több volt a bruttó bérem, mégis kevesebbet kaptam. Mi lehet ennek az oka, tényleg rosszul állapíthatták meg a támogatás összegét? A munkáltatómnál rákérdeztem, nem ők írták-e el a bruttó jövedelem összegét, de ők 178.000-et írtak.

A válaszadáshoz tudni kellene a GYÁS bruttó összegét (azaz az szja-levonás nélkülit, hiszen az szja összegét sok minden befolyásolhatja...).

Mivel GYED-ről mentél szülni, ezért a TGYÁS számításához szükséges időszakban (valószínűleg...) nem volt 180 nap figyelembe vehető jövedelmed. A TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred, de legfejlebb a minimálbér kétszerese lehet, ami tavaly 156.000 forint volt, idén 186.000 forint. A 156 ezer 70%-a 109.200 forint bruttó összeg, melyből szja-t vonnak (kedvezmények nélkül: 22.190,-forint). Ezt kaptad januárban, mivel az ellátást mindig utólag folyósítják.

Idén a GYÁS maximuma (mivel nincs 180 bérezett napod) 130.200 forint, melyből még szja-t vonnak (kedvezmények nélkül: 20.832,-).

Tehát az idei évi ellátásod összege ránézésre valóban kevesebb, mint amennyi egyébként járna, érdemes lenne utánajárni.

(mi nem látjuk a foglalkoztató által beadott igénylést, sem az előzményeidet...)

nandy # 2012.03.08. 11:03

Vince0803:

180 bérezett nap hiányában a GYÁS összege legfeljebb a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese lehet. Ebj. 42. § (3) bek.

Ez azt jelenti, hogy hiába kaptál még 2012-es évben (januárra) GYÁS-t, a minimálbér emelése nem befolyásolja a 2011-ben kezdődő ellátás összegét.

Jól gondolod, hogy a GYED-et az ún. előnyszabály alapján kell megállapítani, mivel az kedvezőbb, mint a minimálbér utáni. Ez a bizonyos előnyszabály úgy szól, hogy a korábbi ellátás ALAPJÁUL VETT... az pedig a tavalyi minimálbér kétszerese.
Itt nem számít az, hogy időközben emelkedett a minimálbér, mert a GYÁS számításánál még a régi min.bér volt az alap.

Tehát a mostani GYED-ed alapja legfeljebb 156.000 forint lehet, melynek 70%-a 109.200 forint bruttó összeg, melyből 10% nyugdíjjárulékot, és esetleg szja-t vonnak.

nandy # 2012.03.08. 11:42

Polcsi2:

Mivel nem volt meg 2010-ben a 180 Munkával eltöltött idő így csak ennyi jár szerintük.
Munkával eltöltött időbe ők a Táppénzt nem számolják bele.
A szülés előtt 5 évig volt folytonos munkaviszony az utolsó 2 évben már Bruttó 250-260 közt volt az átlag bér. 2011.05.02-án mentem táppénzre és 07.21-én született meg a kisfiam.

Nem írtad, hogy 2010. éven voltál-e táppénzen, GYED-en stb... így elég nehéz lenne konkrét választ adni.

Főszabály szerint az igénylés évét megelőző év jövedelme az alap. Ha abban az időszakban nincs legalább 180 bérezett nap (a táppénzes, GYED-es stb... időszak nem számít annak!!), akkor az igénylést közvetlenül megelőző időszakból keresnek 180 bérezett napot.
Ha egyáltalán nincs 180 bérezett nap, akkor valóban legfejlebb a minimálbér kétszerese lehet az alap.

Jó lenne tudni, hogy 2010. évben milyen előzményed volt még...

muslinca # 2012.03.08. 11:54

Kedves Válaszadó!

Olyan problémám lenne, hogy nem tudom milyen formában vagyok jogosult a Tgyás-ra és Gyed-re. Vázolnám helyzetem.
2006-tól ennél a cégnél dolgozom. 2009-2011 ájus 23-ig Gyed-en voltam.
2011 május 23-tól dolgozom (360 ezer a brutto bérem).
Jelenleg 9 hetes kismama vagyok. A cég julius végéig végfelszámolással megszűnik. A szülésem várható időpontja október 14.

Nem tudom hogy munkanélküli járadék alatt milyen összegű tgyás-ta lennék jogosult, illetve utána kapnék-e gyedet?

Jobban járnék-e ha családi vállalkozásba alkalmazna egy családtag, és úgy mennék szülni?

Vagy először menjek munkanélkülire, és szeptembertől kezdjek dolgozni a vállakozásba?

Nem tudom eldönteni melyik kedvezőbb számomra, illetve melyik a korrektebb eljárás. Nem akarok csalni, de igazságtalannak érezném, ha a tgyást pl. minimálbér után kapnám.

Köszönöm előre is javaslatát.

nandy # 2012.03.08. 12:05

Mit értesz az alatt, hogy a cég július végéig végelszámolással megszűnik? Akkor indul a végelszámolás, vagy akkor fejeződik be? Megjegyzem, a befejezés időpontját nem is lehet előre tudni...

Arra kell figyelni, hogy a biztosítási jogviszonyodban ne legyen 30 napnál hosszabb egybefüggő megszakítás.

Az ún. szívességi bejelentést nem javaslom. Ha más megoldás nincs, inkább legyél egyéni vállalkozó, mert úgy kötelezően lesz biztosítási jogviszonyod, és még bele sem köthetnek. Vagy a munkanélküli ellátás, de az csak max. három hónapig jár, és nagyon oda kell figyelni, hogy mikor szünetelteted, plusz hagyni kell pár napot a GYÁS utánra is.

muslinca # 2012.03.08. 12:14

Kedves nandy!

A cég végfelszámolása jövő héten fog kezdődni a tervek szerint, és a leendő felszámoló biztos kalkulációja szerint juli végére tervezik hogy reálisan vége lesz.

JUli végéig nagy valószínűséggel kitart a munkaviszonyom. Ha utána elmegyek munkanélkülire, és időben szülök, akkor még marad 15 nap a munkanélküliből kb.
Ebben az esetben a Tgyás összegének mi lesz az alapja?
A Gyed összegét ez befolyásolja? Vagy automatikusan a maximumot kapom?

Mi a különbség a szivesség alapú bejelentés, és a az egyéni vállalkozói között, ha mindkét esetben rendesen be van fizetve minden járulék?
(Testvéremék cége lenne aki bejelent, és biztosan befizetnék mindent magam után, amit a könyvelő mond) Számit a Tgyásba, hogy milyen összeggel lennék bejelentve?

Köszi a választ előre is!

nandy # 2012.03.08. 13:05

Egyre jobb... felszámolás v. végelszámolás?

Nem hinném, hogy három hónap alatt vége lenne, hiszen még egy egyszerűsített végelszámolást (ahol nincs alkalmazott, tartozás, talán még vagyon sem, semmi sem...) is alig fejeződik be 4 hónap alatt...

Felszámolási eljárás tutira nem, főleg ha még el sem indult.

Ez neked jó, mert amíg a céget nem törlik a cégnyilvántartásból, addig a te munkaviszonyod sem fog megszűnni (hacsak alá nem írsz -balga módon- egy közös megegyezést...).

muslinca # 2012.03.08. 13:16

Kedves Nandy!

Igaziból ez egy multinacionális cég magyarországi részlege. Nem tudom pontosan, hogy felszámolás, vagy végfelszámolás, sajnos ehhez nem értek. Az biztos hogy ha a hét végéig (holnap) nem kopog be egy vevő (kétlem), akkor elkezdődik az eljárás, és jogutód nélkül megszűnik.

Nem áll szándékomban közös megegyezést aláírni. Itt a fórumon sokat köszönhetek Nektek.
Kovács_Béla_Sándor például segített abban, hogy miként tudok visszamenni dolgozni a kislányom 2 éves kora után annak ellenére, hogy a cég helyi telephelye megszűnt. Annyit mondhatok, hogy gyümölcsöző egy év volt. A cég irodát bérelt nekem, és végül még a munkámmal is elégedettek.
Most hogy az egész magyar rész bezárják, már nincs mit tenni, vége a munkahelyemnek, de szerencsére jött a várva várt kistesó, és talán minden rendben lesz.
Addig is a jelenlegi irodámat bezárják, és megállapodtunk hogy otthonról dolgozom tovább, amíg a céget nem törlik a cégjegyzékből.

Ha valami csoda folytán megvennék holnap :), akkor pedig felajánlanék a cégnek egy közös megegyezést október végi (szülés utáni) dátummal, de persze azért ennek még utánakérdezek, ha eljön az ideje.

Mégegyszer köszi a válaszokat, és remélem tényleg sokáig tart ez a végfelszámolás :). Mondjuk tartozásai sztem nincsenek. Nincs csődben, csak nem olyan nyereséges mint szeretnék.

nandy # 2012.03.08. 13:23

Jogutód nélküli megszűnésről akkor beszélhetünk, amikor a céget törlik a cégjegyzékből.

Közös megegyezést semmiképpen se ajánlj fel, hiszen az a meglévő munkaviszony (akár felszámolás alatt álló cégben is...) jól jöhet még egy újabb kistesónál :)