GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.02.02. 15:04

pink zambak:

A munkabér csak mindkét fél egyező akaratával csökkenthető, függetlenül attól, hogy egyébként terhes-e vagy sem.

A munkabér (és a munkaidő, munkakör...) a munkaszerződés kötelező tartalmi elemei, így ha valamelyik módosul, akkor az munkaszerződés-módosításával jár együtt. Azt pedig egyoldalúan nem lehet, kivéve, ha a munkavállaló javára történik a változás (pl. béremelés).

közszféra # 2010.02.02. 13:50

Kedves hozzáértő emberek!

Szeretnék segítséget kérni, egy közszférában dolgozó, gyes-en lévő anyuka vagyok, és a szabadságaimmal lenne gondom. Három illetékes mást-mást mond. A munkáltatómnál a program kiszámol valamit, amit leszólnak. Mit tegyek? Ha valaki segígene kiszámolni nekem, vagy tanácsot adni, hogy hová forduljak, az sokat segítene. Mostmár nem szeretném hagyni semmiképpen, hiszen nem kapok tájékoztatást, és úgy érzem nem jogos néhány eljárás…

thevicus # 2010.02.02. 12:03

Dödölle1

Köszönöm a pontos infokat!

Szép napot!

Üdv:)

thevicus # 2010.02.02. 12:00

Dödölle1

Nagyon köszönöm a pontos infokat.

Szép napot!

Üdv :)

csizike # 2010.02.02. 09:09

Köszönöm a segítségedet.

Még az lenne a kérdésem, hogy köteles-e visszavenni?

pink zambak # 2010.02.02. 08:51

Az előző hozzászólásomból azt kihagytam, hogy ha van ilyen rész a munka törvénykönyvében, vagy esetleg máshol, ami védi a terhes nőt a munkabércsökkentéstől, azt kérem jelezzék számomra, hogy "kézzelfogható" bizonyítékot tudjak a főnököm elé tárni, ha esetleg az én fizetéscsökkentésemet is fontolgatja.

Köszönöm!

pink zambak # 2010.02.02. 08:46

Sziasztok!

Tudomásomra jutott, hogy a cégvezető a fizetések csökkentését tervezi gazdasági okokra hivatkozva.

18 hetes terhes vagyok, a munkahelyem természetesen tud az állapotomról.

Azzal tisztában vagyok, hogy felmondási védelem alatt állok.

A kérdésem az lenne, hogy nem csökkentheti a főnököm a munkabéremet? GYED szempontjából nem lenne jó...

Kérem válaszoljanak, mert eléggé ideges vagyok.

A főnököm nekem még nem szólt, remélem a törvény a munkabér csökkentésétől is védi az állapotos kismamákat...

Előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2010.02.02. 08:25

thevicus 2010.02.01

"Akkor kinek kell jeleznem a szabálytalanságot? REP vagy OEP?"

thevicus 2010.02.01

Az előző hozzászólásom a közigazgatási szervek helyes megnevezésére irányult. A hatályos jogszabály (Pl. 1949. évi XX. tv.) megengedi, hogy az állampolgár bármelyik közigazgatási szervet megkeresse a panaszával. Vannak olyan ügyek, ahol célszerű az OEP Főigazgatójához fordulni és vannak, amelyeknél szükséges és elégséges csak a REP Igazgatóját megkeresni.

Jelen esetben -álláspontom szerint- elégséges a
Közép-dunántúli Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (Veszprém) Mb. igazgatóját, Dr. Feketéné dr. Varjas Valériát, vagy ugyanezen megyei kirendeltség Pénzbeli ellátási és Ellenőrzési Osztályának az Osztályvezetőjét megkeresni.

Cím: 8200 Veszprém Óváry F. u. 7.
Postacím: 8201 Veszprém Pf. 73.
Elektronikus levélcím: kdrep@oep.hu

an8124 # 2010.02.01. 21:59

GYES-sel kapcsolatosan szeretném segítségét kérni.
Több éves külföldön tartózkodásom miatt terhességem idején nem volt munkaviszonyom, és előtte sem már egy ideje, ezért fizetnem kell a 4500 Ft-os egészségbiztosítási díjat minden hónapban.
Kisfiam tavaly októberben született, azóta GYES-en vagyok. Szeretném megtudni, hogy továbbra is kell-e fizetnem az egészségbiztosításom, vagy azt a GYES már tartalmazza?
Köszönöm segítségét.

ONE77 # 2010.02.01. 20:47

Tisztelt Válaszadó!

Szabadságügyben kérnék segítséget.Szeretném tudni mennyi szabadság jár GYES után,ha munkavisz.kezdete 1997.11.20.Születési évem 1977.02.04.
2004.09.20-án szültem első és 2007.01.29-én második gyermekemet.
Így
2004.04.01-2004.09.20-ig táppénzen
2004.09.21-2005.03.08-ig TGYÁS-on
2005.09-2006.09.20-ig GYED-en
2006.09.21-2007.01.29-ig GYES-en
2007.01.30-2007.07.17-ig TGYÁS-on
2007.07.18-2009.01.29-ig GYED-en
2009.01.30-2010.01.29-ig GYES-en voltam.
Segítségeteket elöre is köszönöm.

anne01 # 2010.02.01. 20:17

csizike:

Írd meg tértivevényes levélben mikortól szeretnéd megszüntetni a fizetésnélküli szabadságodat és mikortól szeretnél újra munkába állni, amit a bennmaradt szabadságok kiadásával szeretnél megkezdeni. Kérd meg, hogy írásban közöljék, a szabadságod meddig fog tartani és melyik naptól kezdhetsz dolgozni. Korrekt munkáltató ezt megteszi. Mindenesetre a levélből, amit írsz, tarts meg egy másolatot és a tértivevénnyel együtt őrizd meg. Ha vita lesz, ez később még jól jöhet.

thevicus # 2010.02.01. 15:22

nandy # 2010.01.30. 13:14 thevicus:

A szabálytalanságot a REP (régi nevén: OEP) felé jelezheted, aztán majd kivizsgálják.

„Volt egy alkalmazottam, aki GYED mellett munkát végzett, ezért rendkívüli felmondással elbocsátottam”

Ehhez viszont nem volt jogod. Szerintem…

Miért nem volt jogos egy olyan felmondás, ahol a kedves munkavállaló nem a munkaadójánál dolgozik, hanem egy hasonló tevékenységet végző cégnél ráadásul GYED alatt?????? És a munkáltatójának minderről egy szót sem szólt?

thevicus # 2010.02.01. 15:19

Nandy

„Volt egy alkalmazottam, aki GYED mellett munkát végzett, ezért rendkívüli felmondással elbocsátottam”

Ehhez viszont nem volt jogod. Szerintem…

Miért nem volt jogom elbocsátani azt, aki GYED mellett munkát végzett máshol, miközben az én alkalmazottam? A törvény szerint a munkaadójánál kellett volna jeleznie, hogy munkát végez. Ezt nem tette meg. Miért legyen az én alkalmazottam, ha máshol dolgozik?????

thevicus # 2010.02.01. 15:15

Dödölle1 2010.01.30

Akkor kinek kell jeleznem a szabálytalanságot? REP vagy OEP?

Előre is köszönöm.

zsuzsika13 # 2010.02.01. 10:49

anne01 köszönöm szépen a válaszodat!

Dödölle1 # 2010.01.30. 18:06

nandy 2010.01.30.

A szabálytalanságot a REP (régi nevén: OEP) felé jelezheted, aztán majd kivizsgálják.

Kedves Nandy!

Egy kis észrevétel:
(Tudom, hogy nem túl lényeges...)

Az OEP (Országos Egészségbiztosítási Pénztár), mint központi közigazgatási szerv jelenleg is működik, neve változatlan.

Területi szerveit 2008.12.31-ig Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak (MEP) nevezték, 2009.01.01-től a Kormány döntése nyomán itt is megtörtént a regionalizáció és a 7 statisztikai régiónak megfelelően megalakultak a Regionális Egészségbiztosítási Pénztárak. (REP)

(Az államigazgatási szervek többsége hasonló módon épül fel. Pl. Központi szerv a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
Regionális szervei pl. a Közép- magyarországi Regionális Fogyasztóvédelmi Felügyelőség.)

A REP tehát nem azonos az OEP-pel, mivel ez utóbbi egy, a felettes, irányító, központi, az esetek többségében -közigazgatási jogi értelemben- pl. másodfokú hatósági jogkörrel felruházott szerv.

Üdv. :)

csizike # 2010.01.30. 16:34

Csak telefonon és személyesen szóltam a főnökömnek.

anne01 # 2010.01.30. 14:12

esztike2:

Tgyás alapja a 2009-es jövedelmed, gyed alapja a 2010-es jövedelmed lesz. Táppénz nem számít bele sem tgyás, sem a gyed alapjába.

anne01 # 2010.01.30. 14:10

zsuzsika13:

Kiegészítés: méltányossági alapon is csak akkor állapítható meg a gyermekgondozási díj (nem gyermekgondozási segély), ha a kérelmező biztosított személynek minősül.

anne01 # 2010.01.30. 14:07

zsuzsika13:

OEP honlapról:

Méltányosság
Abban az esetben, ha a biztosítottnak minősülő szülő nem rendelkezik a gyed folyósításához szükséges
biztosítási idővel, a társadalmi szolidaritás elve alapján az egészségbiztosítónak lehetősége van arra,
hogy meghatározott keretek között méltányosságot gyakorolva, az általános szabályoktól eltérően
megállapítsa a gyed-re való jogosultságot annak is, aki arra nem lenne jogosult. Az egészségbiztosító e
jogköre arra az esetre vonatkozik, ha a biztosítottnak minősülő szülő gyed ellátásra való
jogosultsághoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.
A 2009. július 31-ét követően benyújtott kérelmekre méltányosságból megállapítható gyed
folyósításának idejét és összegét az egészségbiztosító az általános szabályoktól eltérőn is
meghatározhatja, de a méltányosságból megállapított ellátás napi összege nem lehet magasabb a
jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részénél. Ha azonban a
biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli ellátás
alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe
venni.
A pénzbeli ellátás méltányosságon alapuló engedélyezése során figyelembe kell venni a kérelmező
egyéb körülményeit is, pl. azt, hogy az anyagi, jövedelmi viszonyai indokolttá teszik-e az általános
szabályoktól eltérő méltányosság gyakorlását.
A méltányossági kérelem
A pénzbeli ellátások méltányosságon alapuló engedélyezése iránti kérelmet a szülő foglalkoztatója
szerint illetékes regionális egészségbiztosítási pénztárhoz kell benyújtani.
A kérelemnek tartalmaznia kell:
• a közös háztartásban lakók számát,
• nyilatkozatot a kérelmező és a vele együtt élők jövedelmi helyzetéről.
A méltányosságból engedélyezett pénzellátás összegéről és folyósításáról a regionális
egészségbiztosítási pénztár értesíti a kérelmezőt. A méltányossági ellátást kizárólag a regionális
egészségbiztosítási pénztár folyósíthatja, még akkor is, ha a kérelmező munkahelye kifizetőhely.
A méltányosságból megállapított ellátás újabb jogokat és kötelezettségeket nem keletkeztet, ezért ha pl.
a biztosított részére a terhességi-gyermekágyi segély folyósítását engedélyezték, ez nem jelenti azt,
hogy a kérelmező a gyermekgondozási díjat is kap.
A regionális egészségbiztosítási pénztár méltányossági jogkörében hozott határozata ellen nincs helye
fellebbezésnek. A határozat bírósági felülvizsgálatát pedig kizárólag semmisségére hivatkozva [a
közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 121.
§] lehet kérni.

Kiegészítés: méltányossági alapon is csak akkor állapítható meg a gyermekgondozási segély, ha a kérelmező biztosított személynek minősül.

anne01 # 2010.01.30. 14:04

csizike:

Tértivevényes levélben jelezted, hogy újra munkába szeretnél állni?

esztike2 # 2010.01.30. 12:33

Kérdésem a következő:
2008. dec. 1-e óta vagyok alkalmazott (minimálbérre bejelentve), 2010. szept. elejére várom a babámat, most 2010. febr. közepétől táppénzre megyek. Így beleszámít a táppénz összege is vagy csak az előző évet nézik a tgyás kiszámításánál?
A minimálbér után kevés táppénzre számítok, de ha még ebből számítják a tgyást, gyedet is, akkor nagyon rosszul járok...
Köszönöm előre is

nandy # 2010.01.30. 12:14

thevicus:

A szabálytalanságot a REP (régi nevén: OEP) felé jelezheted, aztán majd kivizsgálják.

Volt egy alkalmazottam, aki GYED mellett munkát végzett, ezért rendkívüli felmondással elbocsátottam

Ehhez viszont nem volt jogod. Szerintem...

zsuzsika13 # 2010.01.29. 15:26

Üdvözletem!

Munkanélkülin voltam, és lejárt 6 nappal, mielőtt megszületett volna a babám. Jelenleg TGYÁS-t kapok, ami nemsoká lejár. Egy kérelmet szeretnék majd írni, hogy a 6 nap miatt, méltányosságból kaphatnék-e GYED-et, nem pedig GYES-t. Van értelme a kérelem megírásának? Mennyi esélyem van, hogy engedélyezzék?

Előre is köszönöm a választ!

thevicus # 2010.01.29. 13:54

Tisztelt Szakértő!

Volt egy alkalmazottam, aki GYED mellett munkát végzett, ezért rendkívüli felmondással elbocsátottam. Azt hallottam, hogy a munkáltatónak ilyen esetben jelentési kötelezettsége van, mivel törvénysértésről szerzett tudomást. A kérdésem, hogy melyik hivatalnál kell ezt a jelentési kötelezettséget érvényesíteni,és mit kell ebbe a jelentésbe írni? Veszprém megyéről van szó.

Segítőkészségét előre is köszönöm!