GYED,GYES, táppénz


végrehajtó1 # 2012.02.26. 10:44

oep honlapján keresd

krajcsa # 2012.02.27. 13:54

Tisztelt Szakértő!

A következőben szeretném kikérni a tanácsát: 2012. március 19.-től gyedről visszamegyek dolgozni. Egy állami óvodában vagyok óvónő, munkaviszonyom állandósított, 2004 óta vagyok állományban. Bérem eddig bruttó 131000 forint volt, aminek a nettója 95000. A munkáltatóm szerint nem jár bérkompenzáció, így a nettóm CSAK 85000 lesz. Indoklása: 2011-ben nem volt bér jellegű bevételem, így nincs mihez viszonyítani, illetve a 74000 forintos gyedemhez képest a fizetésem 11000-rel több. így nincs mit kompenzálni. Valóban így van? Nem azt kellene figyelembe vanni, hogy mennyi lett volna a nettóm 2011-ben, ha dolgozok, és mennyi a 2012-es nettó? Hol itt az igazság? Már megint a kisgyermekes rendesen dolgozókon akarják leverni a dolgot? Felháborító!
Válaszát előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2012.02.27. 16:47

merleg01 # e-mail 2012.02.26. 09:32 Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

Gyors segítséget szeretnék kérni:

Táppénz megállapítás szabályairól szóló Eb.R. rendeletet keresek,de nem találom hirtelen a jogtárban sem. Csak a pontos számát szeretném megtudni.

Köszönöm előre is a segítséget.

1997. évi LXXXIII. törvény

217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet

Dödölle1 # 2012.02.27. 16:49

:) :) :) :)

Üdv ismét itt Kedves nandy!

Sajnos túl elfoglalt vagyok mostanában ahhoz, hogy a fórumozók kérdéseire válaszoljak.

Örülök, hogy itt vagy. :)

kismami1 # 2012.02.27. 19:24

Tisztelt Szakértők!

Május közepén jár le a szülési szabadságom, TGYÁS után igényelném a GYED-et. Viszont kiderült, hogy a férjemet csoportos létszámleépítés keretében elküldik a munkahelyéről, így valószínűleg nekem vissza kell mennem dolgozni, így amennyiben lehetséges ő menne gyed-re. Ezzel kapcsolatosak lennének a kérdéseim, mivel jelen pillanatban még nem tudjuk hogy a május közepén még a felmentési idejét fogja-e tölteni, vagy már megszűnik a munkaviszonya.

  1. Ha még a felmentési idejét tölti, elmehet-e GYED-re? (Gondolom ez esetben beszélünk passzív gyedről, és gyed alatt szűnik meg a munkaviszonya)
  2. Ha már megszűnt a munkaviszonya, és jelentkezik a munkaügyi központban, az első pár hónapban ha jól tudom álláskeresési járadékot kap, erről lehet menni gyed-re?
  3. Ha a férjem gyed-en van, én azért védett vagyok a gyermek 3 éves koráig?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Barbi73 # 2012.02.28. 12:47

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok 2011.05.28-án született gyermekemmel. Közalkalmazotti munkaviszonyom a THGY alatt megszűnt. Most lehetőségem lenne egy Alapítványnál elhelyezkedni. A férjem jönne ez esetben GYED-re. A kérdésünk, hogy ha neki az előző két évben 365 nap biztosítási ideje van, de 562 nap nincs, akkor meddig kapja gyermekünk után a GYED-et. Másik kérdésünk, hogy ha valamilyen oknál fogva a későbbiekben mégis én mennék vissza GYED-re, arra lesz-e lehetőségem így, hogy a THGY alatt megszűnt a régi munkaviszonyom és most az új munkaviszonyom csak kb 80 napos lesz. Köszönöm a válaszát! Barbara

mkrisztian # 2012.02.28. 21:24

Üdv !

A héten táppénzen vagyok. A doktor, következő Hétfőre kiírt mint keresőképes. Szeretném megkérdezni, hogy ezen a héten Vasárnap este , mehetek-e dolgozni így ?
Vagy ha Hétfőre írt ki, akkor csak aznap mehetek vissza ?
(Mondtam a doktornőnek, hogy én Vasárnap este már dolgoznék.)

Köszönöm

Dödölle1 # 2012.02.29. 09:19

mkrisztian

A folyamatos orvosi igazoláson szerepel a keresőképtelenség és a keresőképessé válás dátuma is.

Amennyiben az igazolás szerint keresőképtelen 2012.03.04-ig, keresőképes 03.05-én az azt jelenti, hogy vasárnap még nem kell menni dolgozni, csak hétfőn.

Táppénz minden naptári napra, így vasárnapra is jár. Amennyiben vasárnap ennek ellenére munkába áll, -aminek jogi akadálya különben nincs-úgy munkabér illeti meg, ebből következően erre a napra nem jogosult táppénzre (is).

krajcsa # 2012.02.29. 11:48

Üdv!

A saját kérdésemre a Nemzetgazdasági minisztérium honlapján megtaláltam a választ! Szóval GYED-ről munkába visszatérő figyelem:
A kormányrendelet 2.§ (8) bekezdése alapján a gyed-ről visszatérő munkavállaló részére - az Mt. 84. §-ában foglaltak alapján – meg kell határozni egy 2011. évi személyi alapbért, és ezt kell az elvárt béremelésnek megfelelően megemelni. (Valószínűleg történt Önöknél időközben béremelés, így a munkavállaló 2011. évi bére - ha nincs távol - magasabb lett volna, mint a két évvel ezelőtti. Ha nem volt az érintett vagy hasonló munkakörben, vagy általában a cégnél béremelés, akkor természetesen nem kell a korábbi bért emelniük.)
Felhívjuk a figyelmét arra, hogy a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállalókra akkor is végre kell hajtani az elvárt béremelést (meghatározni a 2011. évi bért, arra az elvárt 2012. évi bért) az elvárt béremelés munkáltatónál történt végrehajtásának időpontjában (pl. 2012. január 1-jén), ha a munkavállaló 2012-ben nem tér vissza a munkába, vagy csak az év során később (pl. 2012. júliusban) tér vissza. A távollévő munkavállalót is értesíteni kell az elvárt béremeléssel meghatározott béréről.

Zsuzsu14 # 2012.02.29. 13:13

2010.aug.4-én született meg a kislányom. Vele először Tisztelt szakértő!
2010.aug.4-én született meg a kislányom. Vele először TGYÁS-on voltam, majd GYED-en és 2012. aug.4-ig ez így is lesz. A Tgyás és a Gyed összegét a munkabéremből számolták, ami bruttó 250 000 Ft volt. Jelenleg most várjuk második babánkat és a tanácsod szeretnénk kérni. A kis lurkó 2012. októberében (16)fog érkezni. A kérdésem az lenne hogy az augusztustól októberig (szülésig) terjedő időszakban mit lenne célszerű tennem, menjek GYES-re, vagy ha meg tudom beszélni a munkáltatóval akkor esetleg szabira vagy táppénzre? Aug. És Szept-ben GYES-re, majd október elejétől TGYásra és majd GYEDre? Hogy járnék jobban?
Milyen összegekre számolhatok (férjem veszi igénybe a családi kedvezményt)?
A másik kérdésem az lenne, hogy a szabadságom, hogy alakul a második baba után. 2010-re megkaptam a kislányom után az összes napot (23), de 2011-re már csak a felét (11) (mert idén tölti be úgye a 2. életévét).
Nagyon köszönöm a segítséget!

Dödölle1 # 2012.02.29. 16:42

Barbi73 # e-mail 2012.02.28. 13:47 Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok 2011.05.28-án született gyermekemmel. Közalkalmazotti munkaviszonyom a THGY alatt megszűnt. Most lehetőségem lenne egy Alapítványnál elhelyezkedni. A férjem jönne ez esetben GYED-re. A kérdésünk, hogy ha neki az előző két évben 365 nap biztosítási ideje van, de 562 nap nincs, akkor meddig kapja gyermekünk után a GYED-et. Másik kérdésünk, hogy ha valamilyen oknál fogva a későbbiekben mégis én mennék vissza GYED-re, arra lesz-e lehetőségem így, hogy a THGY alatt megszűnt a régi munkaviszonyom és most az új munkaviszonyom csak kb 80 napos lesz. Köszönöm a válaszát! Barbara

  1. Ahány biztosításban töltött nappal rendelkezik az igénylést (VIGYÁZZ AZ APÁNÁL NEM A SZÜLÉS, HANEM AZ IGÉNYLÉS A VISZONYÍTÁSI PONT!!!) megelőző 2 éven belül, (jelen esetben 365 napig) legfeljebb azonban a gyermek kétéves koráig.
  2. Amennyiben az anyának ugyanazon gyermekre egyszer már megállapították a GYED ellátást azt bármikor "lemondhatja" (átadhatja az apának) és bármikor -a jogosultsági feltételek újra bírálata nélkül- ismét visszakérheti. (Az új munkaviszony és annak tartama ebből a szempontból nem releváns.)
Dödölle1 # 2012.02.29. 16:49

kismami1 # e-mail 2012.02.27. 20:24 Tisztelt „Szakértők!

Május közepén jár le a szülési szabadságom, TGYÁS után igényelném a GYED-et.

Viszont kiderült, hogy a férjemet csoportos létszámleépítés keretében elküldik a munkahelyéről, így valószínűleg nekem vissza kell mennem dolgozni, így amennyiben lehetséges ő menne gyed-re. Ezzel kapcsolatosak lennének a kérdéseim, mivel jelen pillanatban még nem tudjuk hogy a május közepén még a felmentési idejét fogja-e tölteni, vagy már megszűnik a munkaviszonya.

Ha még a felmentési idejét tölti, elmehet-e GYED-re? (Gondolom ez esetben beszélünk passzív gyedről, és gyed alatt szűnik meg a munkaviszonya)
Ha már megszűnt a munkaviszonya, és jelentkezik a munkaügyi központban, az első pár hónapban ha jól tudom álláskeresési járadékot kap, erről lehet menni gyed-re?

  1. Elmehet, de egyidejűleg két ellátást nem kaphat. Vagy bér, vagy GYED! (Természetesen a jogultsági feltételekkel rendelkeznie kell!)
  2. Igen, a jelenlegi szabályozás szerint lehet. (A módjáról clszerű a MEP-nél, vagy a Munkaügyi Központban előzetesen érdeklődni. Mikor, milyen nyomtatványt, hova kell leadni, milyen okmányokat kell csatolni stb.) Fontos, hogy ne merítse ki a jogosultságát, hanem a GYED miatt szüneteltesse azt!
Dödölle1 # 2012.02.29. 16:52

Nikike87 # e-mail 2012.02.25. 13:53 Tisztelt Szakértő! 24 éves nő vagyok, párommal gyermeket tervezünk! A főiskolával idén nyáron végzek, 8 éve kapok árvasági ellátást, de idén nyártól már nem fogok kapni. Nem vagyunk házasok. Nem volt bejelentett munkahelyem, az iskolában nappalin tanultam. Szeretném megkérdezni, hogy a szülés után milyen támogatásokra leszek (ha leszek egyáltalán) jogosult, illetve igénybe vehetek e valamilyen támogatást még a terhességem alatt? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Amennyiben nem áll munkába, ill. nem lesz biztosított a köv. ellátásokra szerez jogosultságot:

GYES a szülés napjától a gyermek 3 éves koráig
Havonta családi pótlék
Szüléskor egyszeri anyasági támogatás.

Az igényt a Magyar Államkincstárhoz kell beterjeszteni. Tájékozódjon a
www.allamkincstar.gov.hu oldalom

Dödölle1 # 2012.02.29. 17:01

katus76 # 2012.02.25. 09:57 Tszteletem!
Én azt szeretném megkérdezni,hogy nekem mint kismamának jár-e kompenzáció és ha igen kinél kell igényelnem? 2009-ben mentem gyedre,mikor 2 éves lett a gyermek(2011) akkor lettem újra terhes.Tehát 2011 novemberétől gyesen vagyok az elsővel,de állapotos és 2 hónap múlva szülök.A hírekből azt vettem ki hogy engem nem kompenzálnak,mert csak a gyeden lévőket említik.Az OEP-nél érdeklődtem, de azt mondták,hogy a munkáltatómnál érdeklődjek, rajtuk múlik adnak-e kompenzációt.Még a munkáltatóm nem adott választ. Köszönöm.

Mivel 2011 novemberétől jelenleg is gyesen van, (nem írta, hogy a GYES mellett dolgozik) és a hivatkozott Kormányrendelet hatálya a gyermekgondozási segélyben részesülő személyre nem terjed ki, így Ön nem jogosult a terhességi-gyermekágyi segélyben és gyermekgondozási díjban részesülők 2012. évi adó változások ellentételezésére szolgáló jövedelempótlékra.

Lásd:
A terhességi-gyermekágyi segélyben és gyermekgondozási díjban részesülők számára nyújtott jövedelempótlékról szóló 6/2012. (II. 1.) Korm. rendelet:

1. § (1) E rendelet hatálya a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (a továbbiakban: Ebtv.)

  1. 40. § (1) bekezdésében meghatározott terhességi-gyermekágyi segélyben, valamint
  2. 42/A. § (1) bekezdésében meghatározott gyermekgondozási díjban [az a) és b) pont a továbbiakban együtt: pénzbeli ellátás] részesülőkre terjed ki.

A bérkompenzáció nem egyenlő az általam ismertetett jövedelmpótlékkal!!!! Bérkompenzáció annak jár, aki munkabért kap. Ha jól értettem Ön GYES-en van,mellette nem dolgozik, így bért nem kap, ebből következően nincs mit kompenzálni, jövedelempótlékra pedig sajnos a fenti okok miatt nem jogosult.

kismami1 # 2012.02.29. 18:07

Kedves Dödölle1!

Nagyon szépen köszönöm a választ! Természetesen gondoltuk hogy vagy GYED vagy felmentési időszak alatti bér, csak abban nem voltunk biztosak, hogy meg kell-e várni amíg lejár a felmentési idő, és munkanélküliről lehet csak, vagy már korábban.

Ha elmegy még a felmentési idő lejárta előtt GYED-re, akkor automatikusan megszűnik a munkaviszonya a GYED alatt (amikor lejár a felmentés)?

agnyetas # 2012.02.29. 22:32

Tisztelt Szakértő!
Segítséget szeretnék kérni táppénz ügyben. Kérdésen az lenne, hogy az álláskeresési járadék folyósítása folyamatos biztosítási időnek számít-e?

2001. szeptember 12-től 2011. január 06-ig alkalmazásban álltam, ezt követően 2011. július 29-ig főállású egyéni vállalkozó voltam. Vállalkozásom megszüntetése óta a mai napig álláskeresési járadékban részesültem. 2012. március 01-től határozott idejű szerződéssel alkalmazásban állok március 20-ig, álláskeresési járadékomat szüneteltetem. Nem tudni még, hogy szerződésemet meghosszabítják-e.
Ma tudtam meg, hogy terhes vagyok.
Kérdésem az lenne, hogy mely időtartamra állapíthatják meg részemre a táppénzt, mivel korábbi méhen-kívüli terhesség miatt veszélyeztetett terhes leszek.

Arra gondoltam, hogy egyéni vállalkozást indítok, hogy folyamatos biztosításom legyen és elmehessek táppénzre terhességem idejére. Elképzelhető, hogy hosszabb időre megállapítják a táppénzt, tehát a biztosításom folyamatos volt.

Előre is köszönöm a segítségét!
Ágnes

ateszter # 2012.03.01. 07:21

Kedves Szakértő!
2010január 29-n született kislányommal 2011 november 15-ig voltam gyeden, ezt megelőzően 2008.01.02-től volt folyamatos munkaviszonyom, 200000 ft. bruttó havi bérrel.2011 novemberében munkahelyet váltottam, a gyedet megszüntettem, határozott idejű munkaszerződésem van 2013.ig, fizetésem 240000 ft.Jelenleg újból gyermeket várok, előreláthatólag 2012 novemberében fog megszületni.
Kérdezném, hogy ebben az esetben jogosult leszek-e Tgyásra, gyedre, melyik bér lesz az alapja, valamint mehetek-e táppénzre, ha veszélyeztetett terhesség áll majd fenn (kislányommal veszélyeztetett voltam).
Felmondhatják-e a terhesség miatt határozott idejű munkaszerződésemet?
Köszönöm válaszát!

Dödölle1 # 2012.03.01. 10:35

agnyetas # e-mail 2012.02.29. 23:32 Tisztelt Szakértő!
Segítséget szeretnék kérni táppénz ügyben. Kérdésen az lenne, hogy az álláskeresési járadék folyósítása folyamatos biztosítási időnek számít-e?

2001. szeptember 12-től 2011. január 06-ig alkalmazásban álltam, ezt követően 2011. július 29-ig főállású egyéni vállalkozó voltam. Vállalkozásom megszüntetése óta a mai napig álláskeresési járadékban részesültem. 2012. március 01-től határozott idejű szerződéssel alkalmazásban állok március 20-ig, álláskeresési járadékomat szüneteltetem. Nem tudni még, hogy szerződésemet meghosszabítják-e.
Ma tudtam meg, hogy terhes vagyok.
Kérdésem az lenne, hogy mely időtartamra állapíthatják meg részemre a táppénzt, mivel korábbi méhen-kívüli terhesség miatt veszélyeztetett terhes leszek.

Arra gondoltam, hogy egyéni vállalkozást indítok, hogy folyamatos biztosításom legyen és elmehessek táppénzre terhességem idejére. Elképzelhető, hogy hosszabb időre megállapítják a táppénzt, tehát a biztosításom folyamatos volt.

Előre is köszönöm a segítségét!
Ágnes

  1. Az álláskereséi járadék folyósításának az ideje a Tbj. 5. § értelmében biztosítási időnek minősül.
  2. A biztosítás akkor folyamatos, ha a két biztosítás között 30 napnál hosszabb megszakítás nincs.
  3. Táppénz főszabály szerint 365 napig jár, feltéve, hogy van legalább 365 nap biztosításban töltött ideje. A 365 napból le kell vonni a jelen kk-et megelőző 1 éven belül táppénzen töltött napok számát.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban

  1. a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át;

(3) Az, aki keresőképtelenségét közvetlenül megelőző egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt csak a folyamatos biztosításának megfelelő időn át kaphat.

(5) Ha a biztosított a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző egy éven belül már táppénzben részesült, ennek időtartamát az újabb keresőképtelenség alapján járó táppénz folyósításának időtartamába be kell számítani

(7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről1 a végrehajtására kiadott 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben

Tbj. 5. § (1) E törvény alapján biztosított
d)az álláskeresési támogatásban részesülő személy,

tapaine84 # 2012.03.01. 14:24

Tisztelt Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni.
2006 szeptemberétől 2010. június30-ig volt közalkalmazotti munkaviszonyom. 2010. március elsején született meg kisfiam. Kaptam Gyást, Gyedet. Mostantós Gyest fogok kapni.
Azt szeretném kérdezni, ha most terhes lennék és 2013 januárjában szülnék, akkor milyen ellátásra lennék jogosolt? Ha lennék. Tudok-e valaimt tenni, hogy jogosult legyek?
Köszönöm szépen.

Kata85os # 2012.03.02. 08:29

Tisztelt Szakértő! / Szakértők!

Egy rövid kérdésem lenne amire nagyon szeretnék kimerítő választa kapni. Sajnos az OEP ügyintézőit nem tudom telefonon elérn, vagy finoman"nem érnek most rá",
mondván" fáradjak be". Vidéken lakom és a legközelebbi
Egészségügyi pénztár is 70 km.
Itt keresek választ kérdésemre.
23 hetes kismama vagyok és junius végén szülök.
2011 szeptember 01. óta állok munkaviszonyban. Mint említettem junius végén szülök, de szeretnék táppénzre menni mert fizikai munkát végzek.
Ha jól tudom 180 napi bérezett nap szükséges ahhoz h jogosult legyek a GYEDre.
A kérdésem az lenne,ez a 180 nap. származhat két munkahelyről is, akkor is ha a két munkahely között álláskereső voltam?( ellátás nélküli)(tavaly decemberben és januárban két hetet táppénzen voltam.) A táppénz ha jól tudom nem számít bele a 180 nap bérezett napba.
Viszont a szülést megelőző 2 éven belül megvan a 365 napom. KÉREM SEGÍTSEN, JOGOSULT LESZEK A GYEDRE?
Köszönöm és Nagyon várom a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.02. 08:36

Nem vagyok szakértő, de a 180 napnak összesen kell meglennie az adott időszakon belül - nem feltétel, hogy egy munkáltatónál, folyamatosan. (Szerintem a 6 hónapnál nem hosszabb táppénz is beleszámít.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.02. 08:38

Felmondhatják-e a terhesség miatt határozott idejű munkaszerződésemet?
Nem. (Terhesség miatt határozatlan idejű munkaviszonyt sem lehet felmondani.) De a határozott idő elteltével megszűnik.

Kata85os # 2012.03.02. 09:48

Köszönöm szépen Kovács úr! Bár várom továbbra is a száz százalékos válaszokat. köszönöm!

ateszter # 2012.03.02. 19:49

Kedves Kovács úr!
Köszönöm válaszát a határozott idejű szerződéssel kapcsolatosan...megnyugtató.
A többi kérdésemben tudna-e valaki segíteni?bemásolom, nagyon megköszönném bárki segítségét!

"Kedves Szakértő!
2010január 29-n született kislányommal 2011 november 15-ig voltam gyeden, ezt megelőzően 2008.01.02-től volt folyamatos munkaviszonyom, 200000 ft. bruttó havi bérrel.2011 novemberében munkahelyet váltottam, a gyedet megszüntettem, határozott idejű munkaszerződésem van 2013.ig, fizetésem 240000 ft.Jelenleg újból gyermeket várok, előreláthatólag 2012 novemberében fog megszületni.
Kérdezném, hogy ebben az esetben jogosult leszek-e Tgyásra, gyedre, melyik bér lesz az alapja, valamint mehetek-e táppénzre, ha veszélyeztetett terhesség áll majd fenn (kislányommal veszélyeztetett voltam).
"

anne01 # 2012.03.03. 09:27

tapaine84

Ha biztosítási jogviszony nélkül szülsz, csak gyesre leszel jogosult. Ha szeretnél tgyást, gyedet kapni legalább 365 nap munkaviszony kell.