GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2012.02.14. 15:24

zs800625 # e-mail 2012.02.14. 13:20 Kedves Dödölle1!
Köszönöm gyors válaszod, de kicsit még mindig bajban vagyok!
Tehát a THGY megállapításánál nem probléma, ha nincs meg a 180 napom, és a 2011.07.18-tól 2012.01.01-ig tartó időszakból fogják kiszámolni.? Jól értem? És ha az kedvezőbb, akkor a GYED-em is e szerint alakul! Voltam bent a helyi TB-nél, de érthetetlenül magyaráztak mindent, én sajna csak egy laikus vagyok! Ki az akihez ilyen ügyekbe fordulni lehet, és esetleg ki is számolja nekem, hogy mennyit fogok kapni? Ugyanis felmerült a TB-nél, hogy lehet vissza kéne mennem 1 hónapra dolgoznom, és csak akkor kapnék normális THGY-t és GYED-et! Szerinted? A 10 nap munkaviszonyra 40900 FT-ot kaptam, míg a jelenlegi munkahelyemről amit kaptam az adóbevalláshoz papírt, ezek szerepelnek:
A munkaviszonyból származó bérjövedelem érdekképviselet nélkül: a,Az adóalap kiegészítés alapja: 989 185 Ft b, Összevont adóalap: 1 256 265 Ft
Más bérjövedelem: a, 289 902 Ft b, 368 176 Ft
Az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett jövedelem és adóalap: a, 1 279 087 Ft b, 1 624 440 Ft

E szerint melyikből kell számolni?

Köszönet előre! Mónika

  1. Ha a munkahelyen működik TB kifizetőhely, akkor a kifizetőhelyi ügyintézőhöz lehet fordulni.
  2. Ha nincs, akkor a MEP PEEO ügyintézőhöz.
  3. Ha ettől esetleg elzárkózik, akkor szépen meg kell kérni a MEP PEEO osztályvezetőjét, aki vagy maga jár el, vagy kijelöl valakit, (helyettesét, vagy egy revizort) hogy segítsen.
  4. Addig nem szabad eljönni, amíg minden válasz nem világos.
Dödölle1 # 2012.02.14. 15:48

Cs73 # e-mail 2012.02.14. 10:11 Tisztelt Válaszadó!

Kérem segítsen, mert érthetetlen ami velünk és talán még néhányakkal történik.
Azt már tudjuk, hogy nálunk nem az adójóváírás megszűnése miatti kb. 10e forintos mínusz okozza a problémát, hanem valami más. A tisztánlátásban és a lehetőségekben kérem a segítségét!
Röviden leírom a családunk ide irányuló folyamatát.
2006-ban megszületett első gyermekünk, következett a tgyás, gyed, gyes (korábban több éves munkaviszonya volt a feleségemnek). 2008-ban megszületett második gyermekünk, újból jött a tgyás, gyed, gyes. 2010 augusztusban megszületett harmadik gyermekünk, következett a tgyás 168 napig, majd 2012 jan. 1.-től gyed. Itt kezdődött a problémánk, mert valamivel több mint 35e forinttal kevesebb összeget kaptunk januári gyedként. A munkáltató minimálbér alapján állapította meg az összeget (mert a törvény így rendelkezik) és nem a korábbi gyakorlat szerint.
Kérdezem én, normális dolog az, hogy egy anyukát aki folyamatosan megszakítás nélkül szül három gyereket, a végén így „megbüntessék”, mert gyes-re mert menni. Azért írom ezt, mert nekem úgy tűnik, hogy vagy szándékosság, vagy figyelmetlenség okozza ezt.

Én úgy látom, hogy a 1997. évi LXXXIII. Törvény 48. § (5) bekezdése idézi elő ezt a helyzetet.
„(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.”

Úgy gondolom, hogy ha meg lenne említve a gyes is, akkor talán nem lenne gond.

A jelenlegi törvény szerint megszűnt a lehetősége a több gyereket vállalóknak arra, hogy ha gyes-be szülnek, akkor az a legjobb megoldás. Ha jót akar bárki magának, akkor (a második, vagy harmadik, stb. gyerek születése előtt) menjen vissza gyes után, vagy alatt legalább 180 napot dolgozni? Ez kinek jó?

Kérdezem, hogy jól látom-e, mikor változott ilyenné ez a törvény és hová fordulhatok?

Válaszát előre is köszönöm

Tisztelettel

É. Csaba

2010 augusztusban megszületett harmadik gyermekünk, következett a tgyás 168 napig, majd 2012 jan. 1.-től gyed. Itt kezdődött a problémánk írja.

Ha 2010. augusztusban szült a felelése, akkor 168 napig kapta a THGY ellátást. A 169. naptól, azaz 2011. januárjától (a pontos dátumot nem tudom, mert Ön sem közölte a szülés pontos időpontját) kapják a GYED ellátást a gyermek 2 éves koráig, azaz 2012. augusztusig.

Tekintettel arra, hogy 2010.04.30. után született a baba már az új jogszabály vonatkozott Önökre. Ennek értelmében a 2011. januárjában induló GYED alapja a minimálbér. Ha azonban a 2010.01.01-2011. január közötti időben azért nem volt 180 bérezett napja, mert táppénzben, thgy-ban, vagy GYED-ben részesült és az kedvezőbb, kaphatja a GYED-et az előző, THGY alapjával. Tekintettel arra, hogy nem írt pontos adatokat (2008-ban mikor született meg a baba) nem tudom eldönteni, hogy az un. előny/kedvezmény szabály alkalmazható-e Önöknél.

A jogszabályi szigorítás (számítási mód változtatás) a GYED-nél 2010.05.01-től az un. "Bajnai csomag" keretében történt.

Az, hogy jó-e politikai kérdés, mindenesetre az akkori Kormány így döntött, a végrehajtó szervek pedig nem térhetnek el a hatályos jogszabálytól.

Az igaz, hogy amennyiben nem a T. 48 § (2)-(3) alapján állapították meg a GYED-et 2012-ben emelni nem lehet, de ez még nem magyarázza meg a csökkenés okát. Javaslom írásban kérjék a kifizető tájékoztatását (magyarázatát).

zzandi # 2012.02.14. 20:37

Az alábbiakkal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: 2011.12.26-tal lejárt a GYES-em. A cég ahol korábban dolgoztam felszámolás alá került. Mivel ezt már korábban tudtam, gőzerővel kerestem új állást, mivel tudtam, hogy az aktív állományba visszalépést követően a felszámoló fel fog nekem mondani. Amit szándékoztam megvárni, mivel így jár 2 hónap végkielégítés is. 2012.12. hótól 4 órában találtam munkát, amit a GYES mellett tudtam végezni, és belefért még a napi 12 órás megengedett munkaviszonyba. Ahogy arra számítottam a felszámolótól meg is kaptam a felmondólevelemet, amely szerint 2011.12.27-tól 2012.02.14-ig a felhalmozódott szabadságomat adta ki részemre, 2012.02.14-től kezdődően pedig elkezdtem tölteni a 45 nap felmondási időmet. Így a munkaviszonyom várhatóan 2012.03.29-cel fog megszűnni.
Kérdéseim: Mivel a GYED-em 2010.12.26-án lejárt, így a szabadságok tekintetében még a régi szabály vonatkozik rám, vagyis a GYED 1 évére jár szabadság, vagy már az új, miszerint csak a GYED 6 hónapjára? Illetve lehet-e azt kérni, hogy a 2012.01.01-2012.03.29-ig járó szabadságomat ne a régi munkáltatóm, vagyis a felszámoló, hanem már az új munkáltató számolja el?

Várom a mielőbbi válaszokat.

Köszönettel: zzandi

muslinca # 2012.02.15. 06:58

Kedves Szakértő!

Olvastam a témában, de nem tudom eldönteni, hogy jól értem-e a dolgokat, ezért szeretnék segítséget kérni.
9 éve folyamatos a munkaviszonyom. Kislányom 2009 májusban született, én 2011 májusban visszamentem dolgozni. Jelenleg is dolgozom (bérem 360 brutto, és most 6 hetes terhes vagyok.
A munkahelyem jan 30-án közzétett egy csoportos létszámleépítést, miszerint megszűnik a cég. A munkaviszonyom várhatóan julius végével fog megszűnni.
Érdeklődnék, hogy milyen módon részesülhetnék tgyás-ban, illetve gyed-ben, ha a gyermekem várható születési ideje október közepe?
Sokat gondolkoztam, hogy hogy lenne jó...munkanélküliről kell a tgyást kérni, vagy inkább keressek munkát 7 hónapos terhesen? (ez családi vállalkozásban végülis megoldható lehet végszükség eseten). Nem tudom hogy változik a tgyás összege, ha munkanélküliről igénylem, illetve tgyás után jár-e a gyed, ha munkanélküli vagyok?
Bonyolult nekem most az egséz sajnos...
Jövedelmem után egész komoly juttatások járnának, nem tudom tudom-e ezt valahogy árvényesíttetni...

Előre is köszönöm a választ!

Cs73 # 2012.02.15. 08:05

Kedves Dödölle1!

Köszönöm a gyors választ!

Gyermekeink születési dátuma a következő:

2006.03.29, 2008.10.06., 2011.08.01. (Az utolsó évszámot korábbi hozzászólásomban sajnos elírtam)

A születési dátumok ismeretében milyen lehetőségünk van?

2011 július 16-ig kapott a feleségem gyes-t, majd 17-től tgyást.

Kérhetett-e volna a feleségem 12 nap szabadságot 2011-ben, hogy meglegyen a tgyás 168 napjával együtt a 180 nap jövedelme?

Jól gondolom-e, hogy még akkor is jobban jártunk volna, ha táppénzre ment volna a feleségem gyes helyett?

Kitől lehet kérni a 2010.05.01-én életbe lépő jogszabályi szigorítás (számítási mód változtatás) felülvizsgálatát, mert szerintem ilyet nem lehet megtenni az emberekkel!

Olyan tehetetlennek érzem magam. Fogalmam nincs, hogy kihez fordulhatnék.

A kifizető is a törvényre hivatkozik.

Tisztelettel

É. Csaba

Kataz8 # 2012.02.15. 08:41

Tisztelt Szakértő!
Van egy 5 éves kislányom, tartósan beteg. A magasabb családi pótlékon kívül ugye kaphatnám a Gyes-t is. Jelenleg táppénzen vagyok, 30 hetes terhesen a születendő kisbabánkkal, 2011. október 12 óta. A lányom 2012. január 24 óta van nyilvántartva tartósan betegként. Kérdésem, hogy akkor most jár, vagy sem a Gyes az 5 éves lány után? Munkaviszonyom van, heti 40 órában, minden előírásnak megfelelek még sem jár...????? Ha nekem nem jár, akkor jár-e a férjemnek, aki ugyan nem a vér szerint apuka, de ő neveli már 2 éves kora óta, a családi- adókedvezményt is Ő veszi igénybe.Vagy ha ő sem, nagymama hogy veheti igénybe? Válaszát köszönöm előre is!

Üdvözlettel: Kataz8

zsifi # 2012.02.15. 09:48

Tisztelt SZakértő!
Szeretnék rákérdezni az alább írt egyik válaszára miszerint: "Az igaz, hogy amennyiben nem a T. 48 § (2)-(3) alapján állapították meg a GYED-et 2012-ben emelni nem lehet"
Én eddig a maximum gyedet kaptam és nem értem miért nem emelkedik az új összegre? 2009 április 29-én szültem első gyermekem és a másodikat 2011 január 26-án, tehát gyedről mentem tgyásra majd gyedet kaptam a maximális összeget (200ezer ft volt a bruttó bérem) 2012 januártól viszont maradt az előző 109 ezer a várt 130 helyett.
Köszönöm!

syl82 # 2012.02.15. 10:31

Tisztelt szakértő!

Jelenleg TGYÁS-on vagyon,pár nap múlva leszek GYED-en.Amennyiben a gyed alatta megszűnik a munkaviszonyom ugyanúgy kapok gyedet és majd gyest? ikerbabáim vannak.Egyoldalúan megszűntetheti a munkáltató a munkaviszonyomat? Ha megszűnik kell valamit fizetnie majd?

Köszönettel!

adra # 2012.02.15. 10:55

Kedves Szakértők,

egy gyors kérdésem lenne, remélem nem is lesz bonyolult.

2012. augusztus 8-ra vagyok kiírva szülésre. Tavaly május 10-én mentem vissza dolgozni, előtte 2 évig gyeden voltam. 2012., tehát ez év januárban megemelkedett a bruttó bérem. Ha idén június végéig dolgozom, tehát meglesz a 180 nap bérezett napom idén, majd utána pár nap táppénzre vagy szabadságra megyek, onnan pedig tgyásra, amely 2013. január elején fog lejárni, így ez után következik a gyed szintén 2013 januárjától, akkor a gyed számításánál a 2012. évi bérezett napjaimat (tehát a megemelt bruttó fizetésemet) fogják alapul venni?

Ha pedig buta lennék és nem vennék igénybe szabadságot vagy táppénzt a tgyás előtt, így az még ez évben lejárna és a gyed is megkezdődne még ez év végén, akkor beszívnám pár tízezerrel, mert akkor a tavalyi (2011-es) béremmel számolnának? Tényleg ennyin múlik?

Mit tegyek?

köszönöm a válaszukat!

Lud0vikA # 2012.02.15. 11:15

Tisztelt Szakértők!

Táppénzzel kapcsolatos kérdésem lenne. 38 hetes kismama vagyok. 2011. December 5.-e óta vagyok táppénzen, és a mai napig nem kaptam még semmit, és lassan vége a februárnak is. A háziorvos a decemberi táppénzes papírt szabadsága miatt, csak január 2.-án adta oda, így az, csak 4.-én került az OEP-hez. A papírok a többi hónapban, időben le lettek adva. Mivel a munkáltatómnak nincs TB kifizető helye, ezért az OEP-től kell várnom az utalást. Kérdésem az lenne, hogy az OEP milyen időköz után utal?? Tőlük semmiféle választ nem kaptam a kérdésemre... :(

Válaszukat előre is köszönöm!

Laruska # 2012.02.15. 11:31

Tisztelt szakértő!
Gyesen vagyok 2,5 éves kislányommal, második babámmal vagyok terhes. Táppénzre szerettem volna menni-mivel annak az összege nagyobb mint a gyes-, de a munkáltatóm azt mondja hogy mivel gyesen vagyok nem mehetek táppénzre. Az lenne a kérdésem hogy ez valóban így van-e, mert volt már olyan ismerősön aki gyes helyett a táppénzt választotta, vagy ezt valóban a munkáltató dönti el?
Válaszát előre is köszönöm!

Adrianka # 2012.02.15. 12:42

Tisztelt Szakértő,

Két kérdésem lenne:
ha vissza szeretnék menni a Gyed lejárta után dolgozni, mindenképpen írásban kell bejelentenem ezt a munkáltató felé? (e-mail is elegendő?)
Másik kérdésem, hogy az állásidő mellett igényelhető-e a Gyes?
Köszönöm,
Adri

Annie0828 # 2012.02.15. 13:46

Tisztelt Szakértő!

2012-06-12-én lejár a GYED-em. Érdeklődni szeretnék, hogy van-e annak akadálya, hogy ettől az időponttól GYES-en legyek 2 hónapig, majd anyukám menne GYESre. Én megyek vissza dolgozni. Válaszát előre is köszönöm.

majore # 2012.02.15. 15:40

Tisztelt Szakértő,

munkaviszonyomat közös megegyezéssel megszüntetjük a gyed alatt. Kérdésem, hogy ekkor a gyedet a hátralévő időszakra a volt munkahelyem (tb kifizetőhely), vagy az OEP utalja? Van-e teendőm?

Válaszát megköszönöm.

Pandi11 # 2012.02.15. 16:30

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg kislányommal vagyok itthon GYED-en, egyedülállóként. A Gyed 2012.12.26-án jár majd le. Én szeretnék visszamenni dolgozni.

Kérdésem, hogy az új Munka törvénykönyve szerint, a cég köteles e visszavenni GYED lejárata után az anyukát, ha szeretne visszamenni dolgozni.

Ha igen, akkor írásban kell benyújtanom igényemet, vagy elég személyesen egyeztetnem a HR-es kollégával, s vezetőkkel.
Ez azért is lenne fontos, mert a bölcsődei elhelyezés feltétele a cégtől kapott írásos papír, hogy visszavesznek állományba.

Ha a Munka törvénykönyve szerint nem köteles visszavenni a cég, akkor milyen lehetőséggel rendelkezem/rendelkezhetem?
/10 éves munkaviszony, 6 órás munkaidő/

Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel

Kismamaa # 2012.02.16. 10:08

Üdv.15 hetes kismama vagyok, január második hetétől táppénzen veszélyeztetett terhesként.2007 dec óta folyamatos közalkalmazotti munkaviszonyban állok, határozatlan idejű szerződéssel.
Aug 7-én fogok várhatóan szülni.
A munkáltatóm szerint ki kell vennem előtte a 44 nap megmaradt szabimat, az kb 2 hónap.

  1. kérdésem az lenne, hogy a Tgyásba beleszámilják majd ezt a 2012-es 2 havi munkabért is vagy csak 2011 alapján számolnak juttatást??
  2. kérdésem az, hogy az esetemben számít-e a szülési szabi igénylés időpontja? Ha igénylem 28 nappal szülés előtt, akkor a168 nap lejár decemberben és a Gyed igénylés idén történik.

Ha csak szülés után igénylem, akkor a Gyedigénylés 2013 január.
Azt olvastM, hogy Gyedet az igénylés elôtti év bérezése alapján számolnak, így ha decemberben igénylem , az a végig dolgozott 2011 évem. A másik esetben miből számolnának, mert 2012-ben nem lesz 180 bérezett napom.....Ekkor számolnának minimálbér alapján??
Mivel mindenhonnan más választ kaptam, kérem segítsen nekem tisztán látni.
Igazából a kérdésem annyi, hogy hogy járok jobban, ha júliusban igénylek Tgyást vagy augusztusban??Számít-e egyáltalán Gyed szempontjából majd??
Válaszait előre is nagyon szépen köszönöm!!!

Dödölle1 # 2012.02.16. 12:08

majore # e-mail 2012.02.15. 16:40 Tisztelt Szakértő,

munkaviszonyomat közös megegyezéssel megszüntetjük a gyed alatt. Kérdésem, hogy ekkor a gyedet a hátralévő időszakra a volt munkahelyem (tb kifizetőhely), vagy az OEP utalja? Van-e teendőm?

Válaszát megköszönöm.

Nincs teendője.

Az ellátást "passzív jogon" a tb kifizetőhely fogja továbbra is folyósítani.

Dödölle1 # 2012.02.16. 12:16

Annie0828 # e-mail 2012.02.15. 14:46 Tisztelt Szakértő!

2012-06-12-én lejár a GYED-em. Érdeklődni szeretnék, hogy van-e annak akadálya, hogy ettől az időponttól GYES-en legyek 2 hónapig, majd anyukám menne GYESre. Én megyek vissza dolgozni. Válaszát előre is köszönöm.

A megadott adatok és a jelenleg hatályos jogszabály alapján nincs akadálya.

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

Gyermekgondozási segély
20. § (1) Gyermekgondozási segélyre jogosult a szülő - ideértve a kiskorú szülőt a 11. § (4) bekezdésében meghatározott esetben -, a nevelőszülő, a gyám a saját háztartásában nevelt

  1. gyermek 3. életévének betöltéséig,
  2. ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig,
  3. tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig.

(2) Amennyiben ikergyermekek esetén a tankötelessé válás éve nem egyezik meg, úgy az (1) bekezdés alkalmazása során a legkésőbb tankötelessé váló gyermeket kell figyelembe venni.

20/A. § (1) A 20. §-ban megjelölt jogosultakon kívül, de az ott meghatározott feltételek mellett a gyermek szülőjének vér szerinti, örökbefogadó szülője, továbbá annak együtt élő házastársa (a továbbiakban együtt: nagyszülő) is jogosult a gyermekgondozási segélyre, ha a gyermek

  1. az első életévét betöltötte, továbbá
  2. gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik, valamint
  3. szülei írásban nyilatkoznak arról, hogy a gyermekgondozási segélyről lemondanak és egyetértenek a gyermekgondozási segélynek nagyszülő részéről történő igénylésével.

(2) A gyermekkel nem közös háztartásban élő szülő (1) bekezdés c) pontja szerinti egyetértő nyilatkozatát - kérelemre - a gyámhatóság pótolhatja.

(3) Ha a szülő az egyetértő nyilatkozatát visszavonja és azt a (2) bekezdés alapján a gyámhatóság nem pótolja, a visszavonás a nagyszülő gyermekgondozási segélyre való jogosultságát megszünteti. Az ellátást az egyetértés visszavonását tartalmazó nyilatkozatnak az igényelbíráló szervhez történő benyújtását követő hónap utolsó napjától kell megszüntetni.

(4) A nagyszülő részére a gyermekgondozási segélyre való jogosultság az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén kizárólag akkor állapítható meg, ha

  1. ő maga megfelel az ellátásra való jogosultság feltételeinek, és
  2. a jogosultsági feltételek - ide nem értve a kereső tevékenység folytatásából adódó kizáró körülményt - a szülő esetében is fennállnak.

(5) A nagyszülő gyermekgondozási segélyre való jogosultságát akkor is meg kell szüntetni, ha olyan kizáró körülmény áll be, amely a szülő az ellátásnak saját maga általi igénybevétele esetén a gyermekgondozási segélyre való jogosultságának elvesztését vonná maga után.

(6) Ha a szülő a gyermek után gyermekápolási táppénzt vesz igénybe, ez a körülmény a nagyszülő gyermekgondozási segélyre vonatkozó jogosultságát nem érinti.

B Csilla # 2012.02.16. 12:24

Kedves Szakértő!

2004.okt.13-tól állok munkaviszonyban 4 órás munkarendben. 2008.dec.01-től 8 órás munkarendben voltam, azaz a heti munkaidőm 20 órásról 40 órásra változott. 2009.dec.16-tól voltam táppénzen várandóság miatt. 2010.már.23-án gyermekem született. A gyermekünk után járó szabadságot és családi adókedvezményt, adójóváírást a párom vette igénybe. Én 1986.ápr.14-én születtem. Most jelenleg GYED-en 2012.márc.23-ig. Az a helyzet állt fent, hogy vissza akartam menni dolgozni a GYES mellett, de a munkáltatóm volt olyan kedves és jelezte, hogy nem tart igényt a további munkámra. Ezért az lenne a kérdésem, hogy mennyi szabadság jár nekem az elmúlt évekre összesen, esetleg végkielégítést kaphatok-e? Az több, mint valószínű, hogy a munkáltatóm közös megegyezéssel akar nekem felmondani. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel és köszönettel:
Csilla

Dödölle1 # 2012.02.16. 12:26

Laruska # e-mail 2012.02.15. 12:31 Tisztelt szakértő!
Gyesen vagyok 2,5 éves kislányommal, második babámmal vagyok terhes. Táppénzre szerettem volna menni-mivel annak az összege nagyobb mint a gyes-, de a munkáltatóm azt mondja hogy mivel gyesen vagyok nem mehetek táppénzre. Az lenne a kérdésem hogy ez valóban így van-e, mert volt már olyan ismerősön aki gyes helyett a táppénzt választotta, vagy ezt valóban a munkáltató dönti el?
Válaszát előre is köszönöm!

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1
a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben

Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy – kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet – ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

(5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra.

(6) Az (1)–(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetve a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátásra való jogosultságot a biztosított, illetve a szülő által megjelölt időponttól kell megállapítani, feltéve, hogy a jogosultság feltételeivel már ekkortól rendelkezik.

(7) A választott újabb ellátást a korábban megállapított ellátás folyósításának megszüntetését követő naptól kell folyósítani. A választott újabb ellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell az újabb ellátásra való jogosultság kezdő napjától a korábban megállapított ellátás folyósítása megszüntetésének napjáig kifizetett ellátás nettó összegével. Az ellátások közötti különbözet kamatmentes kifizetésére a csökkentés teljesítését követő három munkanapon belül kerül sor.

Amennyiben a GYES mellett nem dolgozik egyidejűleg csak 1 ellátást, azaz vagy a GYES-t, vagy a táppénzt veheti igénybe. Ön és nem a munkáltató választ attól függően, hogy melyik a kedvezőbb az Ön számára.

Természetesen táppénz automatikusan nem illeti meg csak ha az orvos indokoltnak tartja a kk. állományba vételét.

Ildikó0823 # 2012.02.16. 13:30

Tisztelt Szakértő!

2007-óta dolgozom tanítóként (osztályfőnökként). 2010. augusztusában szültem, az idei tanév kezdetén (2012. szept.) szeretnék újra munkába állni. Az lenne a kérdésem, hogy a munkáltatóm lefokozhat e napközis nevelőnek, ha én szeretném visszakapni az előző pozíciómat? A másik, hogy gyermekem 3 éves koráig kaphatom e a gyest a munka mellet tanítói munkaviszonyban heti 22 óra)? Válaszát előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2012.02.16. 13:33

Lud0vikA # e-mail 2012.02.15. 12:15 Tisztelt Szakértők!

Táppénzzel kapcsolatos kérdésem lenne. 38 hetes kismama vagyok. 2011. December 5.-e óta vagyok táppénzen, és a mai napig nem kaptam még semmit, és lassan vége a februárnak is. A háziorvos a decemberi táppénzes papírt szabadsága miatt, csak január 2.-án adta oda, így az, csak 4.-én került az OEP-hez. A papírok a többi hónapban, időben le lettek adva. Mivel a munkáltatómnak nincs TB kifizető helye, ezért az OEP-től kell várnom az utalást. Kérdésem az lenne, hogy az OEP milyen időköz után utal?? Tőlük semmiféle választ nem kaptam a kérdésemre... :(

Válaszukat előre is köszönöm!

A Ket. szabályainak megfelelően a beérkezéstől számítva 30 nap ügyintézési áll rendelkezésére az "OEP"-nek az igény elbírálására és a kiutalásra.

(Különben hetente van utalás.)

Amennyiben a 30 nap letelt javasolt telefonon érdeklődni az illetékes ügyintézőnél.

Dödölle1 # 2012.02.16. 13:36

syl82 # e-mail 2012.02.15. 11:31 Tisztelt szakértő!

Jelenleg TGYÁS-on vagyon,pár nap múlva leszek GYED-en.Amennyiben a gyed alatta megszűnik a munkaviszonyom ugyanúgy kapok gyedet és majd gyest?

Igen.

Az ikrekre dupla összegű GYES jár, ezért érdemes kiszámoltatni, hogy melyik a kedvezőbb.

syl82 # 2012.02.16. 13:53

Tisztelt szakértő!

Akkor választhatok,hogy gyed-et kérek vagy gyes-t?És az akkor hogy működik,meddig jár?

Norah86 # 2012.02.16. 14:58

Tisztelt jogi válaszadó!

Következő problémával fordulok Önhöz:
2010.01.19-től 2011.04.05-ig regisztrált munkanélküli voltam. 2011.04.06-tól,2011.10.22-ig határozott idejű szerződéssel dolgoztam. 2011.10.25-től 2011.12.06-ig szintén regisztrált munkanélküli voltam. 2011.12.07-én megszületett a kislányom. Férjem 2010. október óta Ausztriában dolgozik, be is van jelentve. A kislányom születése után igényeltük itthon az anyasági támogatást és a gyest, a gyedet - az előző két évben munkaviszonyban töltött napjaim számának hiányában - nem igényelhettem. Az anyasági támogatást kifizették, viszont a gyest - arra való hivatkozással, hogy a férjem Ausztriában dolgozik és mivel nekem nincs munkaviszonyom - elutasították, mondván kérjük Ausztriában. Ott viszont a férjemnek azt mondták, hogy akkor lennénk rá jogosultak, ha én és a gyermekem is ausztriai lakhellyel rendelkeznénk.
Kérdésem ez lenne, hogy miért nem kaphatok Magyarországon gyest? Mivel tudomásom szerint alanyi jogon járna és mi a lányommal Magyarországon élünk. Mióta a lányom megszületett az anyasági támogatáson kívül semmilyen ellátásban nem részesülünk, nekem pedig jövedelmem nincs.

A gyors válaszát megköszönve,

Tisztelettel

H.Nóra