GYED,GYES, táppénz


gina82 # 2010.05.05. 07:23

anne01:

Semmilyen jogviszonyom nem volt,viszont most lesz bejelentett munkám igaz részmunkaidőben.Ez számít valamit?
Köszönettel
Fodor Georgina

gd28 # 2010.05.05. 07:22

Köszönöm Anne!

anne01 # 2010.05.04. 20:29

gd28:

Szülést megelőző 28. naptól.

anne01 # 2010.05.04. 20:28

Judyka777

Első gyerek után járni fog tgyás és gyed is, második gyerek után már nem. Határozott idejű szerződés lejár akkor is ha táppénzen, tgyáson, gyeden vagy, tehát az első gyereknél már a gyed is passzív jogon járna, második gyereknél pedig biztosítás hiányában csak gyesre lehetnél jogosult.

anne01 # 2010.05.04. 20:23

gina82:

Az egészségügyi szolgáltatási járulék, amit fizetsz, csak orvosi ellátások igénybevételére jogosít, tgyásra, gyedre nem. Milyen jogviszonyaid (passzív táppénz, munkanélküli, munkaviszony stb.) voltak 2009.02.18-tól?

anne01 # 2010.05.04. 20:20

kmeli:

Passzív táppénz nem munkanélküli vagy szociális ellátás. Akkor jár, ha valamilyen betegség miatt keresőképtelen vagy.
Tgyás, gyed szempontjából egyébként nem számít kieső időnek.

Itt nézz körül: http://www.jogiforum.hu/forum/16/1858

gd28 # 2010.05.04. 18:12

Tisztelt Szakértő!

2010. augusztus 15-re vagyok kiírva az első kisbabámmal. Az lenne a kérdésem, hogy mikor igényelhetem leghamarabb a tgyást?

Köszönettel,
gd28

Judyka777 # 2010.05.04. 12:17

...folyt. köv.
úgy értem, hogy a gyes, gyed és a gyermekágyi 2015.júniusági tartana csak? (mivel van ez az 5 éves kitétel határozott munkaidejű szerződés esetében).

Köszönöm,
Melinda

Judyka777 # 2010.05.04. 12:10

Tisztelt Szakértő!

Felajánlottak nekem egy határozott munkaszerződéses állást 2010. júniustól 2011. dec.31-ig.
Kérdésem, hogy ha gyermeket vállalnék jövőre, tehát a szülés mondjuk szept-okt-nov vagy dec-re esne, akkor kapnék-e gyest, gyedet, gyermekágyit szülés után?
2008-ban 200, 2009-ben 52, 2010-ben pedig eddig 97 napot töltöttem munkában.
Ha utána egyből elvállalnék egy második gyereket, akkor azután is kapnék-e gyest, gyedet, gyermekágyit, vagy pedig már nem?

Köszönöm,
Melinda

Dödölle1 # 2010.05.04. 05:50

Jó tudni!

2010.05.01-i változások:

KÖZÉP-MAGYARORSZÁGI REGIONÁLIS
EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁSI PÉNZTÁR

IGAZGATÓ

1139 Budapest, Teve u. 1/a-c.
Információs szolgálat: 2. sz. Tájékoztató
Helye: 1139 Budapest, Teve u. 1/a-c. 210-1/2/2010.
Ideje: hétfő-csütörtök: 8-1430 óráig
péntek: 8-12 óráig
Telefonszám: 288-5342

Tisztelt Kifizetőhely!

I. A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI.
törvény, valamint egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló 2009.
évi LXXIX. törvény 2010. május 1-jétől hatályos rendelkezései a kötelező
egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 40. §,
illetve a 42/A. §-ában előírtakat, a terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási
díjra való jogosultság szabályait alapvetően módosították.

Az igények elbírálásához tájékoztatásul közöljük az OEP kapcsolatos állásfoglalását.
Az Ebtv. 40. §-ának (2) bekezdése alapján: „A terhességi-gyermekágyi segélyre
jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

  1. a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességigyermekágyi

segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét,

  1. közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hoszszabb

ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,

  1. a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.”

Az előbbiekben hivatkozott 2009. évi LXXIX. törvény 51. § (6) bekezdése szerint:

„A terhességi-gyermekágyi segély és gyermekgondozási díj esetében, valamint
a gyermekgondozási segély és a gyermeknevelési támogatás e törvénynyel
megállapított időtartamának vonatkozásában az 50. § (6) bekezdés szerinti:

  1. időpontban folyamatban levő ügyekben a 2010. április 30-án hatályos szabályokat

kell alkalmazni,

  1. időpontot megelőzően megállapított ellátást az e törvény szerinti módosítás

nem érinti,

  1. időpont előtt született gyermekekre tekintettel igényelt ellátásra akkor is a

2010. április 30-án hatályos szabályokat kell alkalmazni, ha az igénylés ezt az
időpontot követően történik.”

2
A 2010. május 1-jén hatályba lépő jogszabály, valamint az átmeneti rendelkezések
értelmében a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultság
megállapításánál az alábbiak szerint kell eljárni:
Abban az esetben, ha igénylő 2010. május 1-je előtti időponttól kéri a terhességi-
gyermekágyi segély megállapítását, és a szülés várható időpontját megelőző
28 nap bármelyike még 2010. május 1-je előtti időpontra esik, akkor az egyéb
jogosultsági feltételek fennállása mellett a 2010. április 30-án hatályos jogszabályok
szerint kell az ellátást részére megállapítani.
Tehát az ellátás igénylésének időpontja (függetlenül az igény benyújtásának
dátumától, természetesen az igényérvényesítési határidő betartásával) és az ellátásra
való jogosultság időpontja függvényében:

1.) Ha a gyermek 2010. május 1-jét megelőzően született, akkor az elbírálás
során a 2010. április 30-án hatályos jogszabályokat kell alkalmazni.

2.) Ha a szülés tényleges időpontja még nem ismert, az igénylő a szülés várható
időpontját megelőző 28 naptól igényli az ellátást, és ez az időpont
2010. május 1-je előtti időpont, akkor az elbírálás során a 2010. április
30-án hatályos jogszabályokat kell alkalmazni.

3.) Ha a szülés tényleges időpontja még nem ismert, az igénylő a szülés várható
időpontját megelőző 28 naptól igényli az ellátást, és a jogosultsága
2010. május 1-je előtti időponttól megállapítható, de a tényleges folyósítás

  • folyósítási korlát miatt (pl.: gyermekgondozási segélyben, vagy

munkabérben részesült) - 2010. április 30-a utáni időponttól történik, az
elbírálás során a 2010. április 30-án hatályban levő jogszabályokat kell
alkalmazni.

4.) Ha a szülés tényleges időpontja még nem ismert, az igénylő a szülés várható
időpontját megelőző 28 napnál későbbi időponttól igényli az ellátást,
és ez az időpont már 2010. április 30-a utáni időpont, az elbírálás során
a 2010. május 1-jén hatályos jogszabályokat kell alkalmazni. (Tehát
az igénylő a szülés várható időpontjának figyelembevételével már 2010.
május 1-je előtti időponttól jogosult lehetne az ellátásra, de ténylegesen
csak 2010. április 30-a utáni időponttól igényli az ellátást.)

5.) Ha a szülés tényleges időpontja még nem ismert, az igénylő a szülés várható
időpontját megelőző 28 naptól igényli az ellátást, és ez az időpont
2010. április 30-a utáni időpontra esik, akkor az elbírálás során a 2010.
május 1-jén hatályos jogszabályokat kell alkalmazni.

3
6.) Ha az igénylő a biztosítás megszűnését követően (passzív jogon) igényli
a terhességi-gyermekágyi segélyt, akkor a jogosultságot csak a szülés
tényleges időpontjának ismeretében lehet elbírálni. Ha az igénylő a szülés
tényleges időpontjának ismeretében jogosult az ellátásra, és a jogosultsági
feltételekkel 2010. május 1-je előtti időponttól rendelkezik (tehát a
szülés várható időpontját megelőző 28. nap 2010. május 1-je előtti időpont)
és az igénylő 2010. május 1-je előtti időponttól igényli is az ellátást,
akkor az elbírálás során a 2010. április 30-án hatályos jogszabályokat
kell alkalmazni.

7.) Ha az igénylő passzív jogon igényli a terhességi-gyermekágyi segélyt,
akkor a jogosultságot csak a szülés tényleges időpontjának ismeretében
lehet elbírálni. Ha az igénylő a szülés tényleges időpontjának ismeretében
jogosult az ellátásra:

  • a jogosultsági feltételekkel 2010. április 30-a utáni időponttól rendelkezik

(tehát a szülés várható időpontját megelőző 28. nap 2010.
április 30-a utáni időpont),

  • vagy a jogosultsági feltételekkel 2010. május 1-je előtti időponttól

rendelkezik (tehát a szülés várható időpontját megelőző 28. nap
2010. május 1-je előtti időpont) de az igénylő csak 2010. április
30-a utáni időponttól igényli az ellátást,
akkor az elbírálás során a 2010. május 1-jén hatályos jogszabályokat kell
alkalmazni.

8.) Ha az igénylő az ellátásra vonatkozó igényét visszamenőleg nyújtja be,
például 2010.11.10-én, mely szerint 2010.05.25-én szült, és a terhességigyermekágyi
segélyt a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal,
2010.04.27-től igényli, akkor az igény visszamenőleg legfeljebb hat hónapra
érvényesíthető, azaz az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap
első napjától (2010.05.01-től) lehet az ellátást részére megállapítani. Ebben
az esetben a 2010. május 1-jén hatályos jogszabályt kell alkalmazni.

A kérelmek elbírálásakor a közöltek figyelembevételével kell eljárni.

Budapest, 2010. április hó

Lénárdt László mb. igazgató

gina82 # 2010.05.03. 16:14

nandy:

tavaly október óta fizetem magam után a TB-t.Igy sem?

vagy esetleg bejelentenek valahová,akkor járna valami?

Üdv
Fodor Georgina

kmeli # 2010.05.03. 15:55

Amíg találok másik munkát, addig a passzív táppénzre jogosult vagyok? Mennyi ideig? Ez "kiesést" jelentene?

nmarya # 2010.05.03. 15:21

Tisztelt Szakértő!

1977. január 25-én születtem.
1996. április 22-e óta dolgozom, postán.
2004. október 14-én szültem, s tgyás-on voltam, majd gyeden.
2006. október 15-én visszamentem gyes mellett dolgozni, kivettem a szabimat, és táppénzen voltam.
2007. május 22-én ismét szültem, s tgyáson voltam, majd gyeden.

2009.május 23 óta gyesen vagyok. Most, hogy 22-én letelik a gyes, vissza mennék dolgozni, s kivenném a szabimat.
Most ismét terhes vagyok, szeptember 30-ra vagyok kiírva.
A táppénzt milyen jövedelmemből számfejtik? És a gyedet milyen járandóságom után kapom???
Szóval, hogyan járnék jobban pénzügyileg, ha kivenném az összes szabimat, vagy táppénzen lennék?????

Sajnos, most hogy gyesen voltam, anyagilag kicsit nehéz helyzetbe kerültünk, s szeretném, ha minél magasabb
lenne a gyedem.

Válaszát előre is köszönöm.
nmarya

nandy # 2010.05.03. 14:37

kmeli:

Ha babát szeretnél, erősen javasolt előtte másik munkahelyet találni.

nandy # 2010.05.03. 14:36

Mivel jelenleg nincs biztosításod, így csak az alanyi jogon járó gyes-re vagy jogosult.

gina82 # 2010.05.03. 13:05

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg öt hónapos terhes vagyok. 2009.02.17-ig volt az utolsó, bejelentett munkahelyem. Előtte kb. hét év folyamatos, bejelentett munkaviszonyom volt. Kérdésem a következő: Milyen juttatások járhatnak nekem a szülés után?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Fodor Georgina.

kmeli # 2010.05.03. 12:08

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi meglehetősen összetett problémában szeretnék segítséget kérni: Nyolc éven át, 2009. junius 15 -ig folyamatosan, megszakítás nélkül dolgoztam. 2009. június 15 -én megszünt az állásom, ezért 2009. június 13 -tól 2009. augusztus 15 -ig táppénzen, majd passzív táppénzen voltam. (Itt 8 napig biztosítás nélkül voltam), 2009. augusztus 24 -től új munkahelyen dogoztam 2010. május 3 -ig(a mai napig) (8 hónapig) mivel ma megszünt a munkaviszonyom.
Minél előbb szeretnénk babát vállalni. Az volna a kérdésem, hogy mit tegyek, hogy a lehető legjobban jöjjek ki ebből a helyzetből: paaszív táppénzre menjek, bejelentkezzek a munkaügyi központba, illetve vona még egy alternatíva, hogy az apósom bejelent a jelenleg "nem túl jólmenő" vállalkozásába 4 hónapra (kifizeti utánam a járulékokat, mi pedig kifizetjük neki ezen költségeket),mivel tudtommal az új törvények szerint 360 nap folyamatos jogviszony szükséges.
Ön szerint milyen sorrendben volna célszerű cselekednem, hogy viszonylag "jobb Gyedet, ill. Gyest kapjak majd? (Viszonylag jó bruttó jövedelmem volt az utóbbbi 8 hónapban)

Mielőbbi válaszát várva köszönettel: Meli

nandy # 2010.05.03. 08:01

Sokszor leírtuk már, hogy a munkáltató köteles foglalkoztatni, ha te azt kéred.
A munkakört nem változtathatja meg egyoldalúan, ahhoz a te beleegyezésed is kellene. Évente egy alkalommal, legfeljebb 42 napra átirányíthat, azaz másik munkakörbe ideiglenesen áthelyezhet, de a béredet akkor sem csökkentheti.

A gyermek 3 éves koráig felmondási védelem alatt állsz, akkor is, ha dolgozol, feltéve, hogy mellette kapod a gyes-t.

A határozatlan idejű munkaszerződést sem lehet csak úgy határozott idejűre változtatni.
Aranyszabály: ne írj alá semmit, amivel nem értesz egyet, vagy amit nem értesz.

quattro70 # 2010.05.01. 10:40

Tisztelt Szakértő/k!
Konkrét példámat írnám le, tanácsot remélve. Irodavezetőként dolgoztam/om határozatlan munkaszerződéssel egy pénzintézetnél. Idén júniusban töltöm 10 munkaévemet a cégnél, vagyis 2000-ben kezdtem. 2008 februárjában 11 hetes állapotosan táppénzre kényszerültem veszélyeztetettség miatt, gyermeken 2008 augusztusában született. Életének első félévében GYÁS-t, majd félévétől GYED-et kapok a munkáltatómtól. Idén augusztusban tölti be gyermekem a 2. életévét. Már jeleztem a munkaadó felé, hogy idén augusztusban vissza kívánok térni a munkába. A válság és a leépítések miatt munkáltatóm nem tud biztosítani munkalehetőséget (aktív állományban töltött éveim munkabérének és pozicíójának megfelelően, ami szerintem megilletne). Kérdéseim: Igaz-e az, hogy gyermekem 2-3 éves kora között megkaphatom-e az éves munkabérem egy összegben, ez jár-e vagy adható, kizárja-e a végkielégítés és egyéb illetmények (szabadság, felmondási idő, cafeteria) kifizetését? Védettséget élvezek az elbocsátástól 3 éves koráig? Milyen végkielégítési összeget (egyéb illetményeket) köteles a munkaadóm gyermekem 2 éves kora után, illetve 3 éves kora után biztosítani? Bevett szokás náluk az ügymenetben, hogy különböző egyezségeket kívánnak kötni sorstársaimmal, melyek összege ált. alacsonyabb mint amire számítottak, vagy úgy biztosítanak más munkakört, hogy az a szerződés már határozott időtartamú. Szeretném kérni, hogy pontosan írják le nekem, hogy hány havi összeggel számolhatok fenti példámat alapul véve, amennyiben gyermekem a 2 éves kort betöltötte, vagy a 3 éves életkort. Válaszát várva, maradok tisztelettel!

Dödölle1 # 2010.04.30. 09:50

atomka 2010.04.30. 11:21

....szeretnék visszamenni dolgozni teljes munkaidőben a GYES mellett. Kérdésem az, hogy KÖTELEZŐ-e visszavenniük a munkahelyemre a GYED lejárta után, mert a főnököm nem akar, csak a GYES után visszavenni.
Kérem írják meg, hogy milyen jogszabály vonatkozik a GYED utáni visszavételre és tényleg kötelesek -e visszavenni és milyen feltételekkel , ha igen?

atomka 2010.04.30. 11:21

Az előző választ kiegészítve javasolom végigolvasni a GYES melletti munka topicban leírtakat.

http://www.jogiforum.hu/forum/16/16381

pazs # 2010.04.30. 09:25

atomka: bárcsak visszaolvasnál. Egyébként igen, a fizetési nélküli szabadságodat bármikor megszakíthatod, ekkor a munkáltatód köteles a munkaszerződésednek megfelelően, az időközbeni béremeléssel korrigált béreddel tovább foglalkoztatni (azzal kell kezdeni, hogy kiadja a felgyülemlett szabadságod), ha nem tud munkát biztosítani, akkor állásidőre bért kell fizetnie és amíg gyest kapsz, de legfeljebb a gyermeked hároméves koráig rendes felmondással nem mondhat fel.
Egyébként Mt, azaz a munka törvénykönyve vonatkozik erre, de hadd ne keressem ki szakaszszám alapján.

atomka # 2010.04.30. 09:21

Tisztelt Szakértők!
Szeretném kérni a segítségüket. 2008.07.22-én született meg kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok vele. Most tölti be a 2.-ik évét, lejár a GYED és szeretnék visszamenni dolgozni teljes munkaidőben a GYES mellett. Kérdésem az, hogy KÖTELEZŐ-e visszavenniük a munkahelyemre a GYED lejárta után, mert a főnököm nem akar, csak a GYES után visszavenni.
Kérem írják meg, hogy milyen jogszabály vonatkozik a GYED utáni visszavételre és tényleg kötelesek -e visszavenni és milyen feltételekkel , ha igen?
1998. óta dolgozom itt határozatlan munkaidőszerződéssel.
Válaszukat nagyon várom és előre is köszönöm, mert most intéznénk a gyermek bölcsödei felvételét.
Üdvözlettel: P.Klára

Dödölle1 # 2010.04.30. 07:54

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

Betegszabadság

137. § (1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére - ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget - naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.

(2) A munkavállaló keresőképtelenségét - a keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló rendelkezéseknek megfelelően - a kezelőorvos igazolja.

(3) A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 70 százaléka jár.(

  1. Év közben kezdődő munkaviszony esetén a munkavállaló a naptári évre járó betegszabadság időarányos részére jogosult. Ez azonban - ha a munkavállaló az év folyamán már munkaviszonyban állt - nem lehet több, mint a naptári évre járó betegszabadság még igénybe nem vett része.

(5) A betegszabadság naptári évben igénybe nem vett része később nem igényelhető.

(6) A betegszabadság kiadásánál a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokat kell figyelembe venni. Ha a munkavállaló a munkaszüneti nap miatt mentesülne a munkavégzési kötelezettsége alól, ezt a napot munkanapként kell figyelembe venni.

(7) A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidő-beosztás esetén a (6) bekezdésben foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját.

(8) A betegszabadság tekintetében a 130. § (2) bekezdését és a 133. § (2) bekezdését megfelelően alkalmazni kell.

Dödölle1 # 2010.04.30. 07:23

bzsuzska 2010.04.29. 23:05

Tisztelt Szakértő!
Szeretném megtudni,hogy amennyiben a munkaadóm járulék kedvezményben részesül,a foglalkoztatásom ideje alatt,
elmehetesek-e betegállományba,és milyen vonzatai vannak?

Válasz:

A járulék kedvezmény és keresőképtelenség között nincs összefüggés.

A keresőképtelenség igazolására, tartamára és a táppénz folyósítására ebben az esetben is az általános szabályok vonatkoznak.

A vonzatait az előző hozzászólásomban részletesen kifejtettem. (Betegszabadság idejére a munkáltató fizet bért és fizeti annak járulékait, a táppénzt az "E" alapból az állam fizeti a REP, vagy a TB kifizetőhelyen keresztül, amelynek 1/3-ad részét a foglalkoztató köteles "visszafizetni".)

Részletesen lásd az Mt. és a Tbj. vonatkozó szakaszait.

Üdv. :)

bzsuzska # 2010.04.29. 21:05

Tisztelt Szakértő!
Szeretném megtudni,hogy amennyiben a munkaadóm járulék kedvezményben részesül,a foglalkoztatásom ideje alatt,
elmehetesek-e betegállományba,és milyen vonzatai vannak?