GYED,GYES, táppénz


Gabesz86 # 2011.10.25. 09:00

Tisztelt szakértő! Mivel jogtalan volt az elbocsátási papír mert táppénzen voltam abban az időszakban amikor kirugtak, bementem és az összes papirom ki volt töltve készen a leszámolásra csak az aláirásom hiányzott erre mondtam nekik hogy ebből biróság lessz és mire haza értem átfutott az agyukon gondolom mert vissza hivtak dolgozni. de ezek után hogy menjen vissza az ember azt mondja amit irt papirt megsemmisitette van ijen?Megtudja ezt semmisiteni? csak úgy?

pazs # 2011.10.25. 09:39

Csak a beleegyezéseddel. Gondold végig, mit szeretnél: továbbra is itt dolgozni (mintha fel sem mondtak volna) vagy az igazadat (azaz jogellenesen felmondtak, annak minden következményével).

Dödölle1 # 2011.10.26. 11:09

jason665

Az apa GYED-re való jogosultságával kapcsolatosan válaszoltam a THGY topicban.

Ezen túlmenően:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1
a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben

Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülő anya esetén a szülést – megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,................és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Ebtv. 42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

5. § (1) E törvény alapján biztosított

  1. az álláskeresési támogatásban részesülő személy,
Dödölle1 # 2011.10.26. 12:00

boboty 2011.10.24. 15:47

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném megtudni, hogy a tgyás alapjául szolgáló 180 napi figyelembe vehető jövedelembe beleszámít-e az álláskeresési járulék összege?
Köszönettel: P.

Nem, tekintettel arra, hogy a THGY alapjául csak a 2%-os mértékű, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem szolgálhat, illetve mivel az álláskeresési járadékból ilyen címen járulék nem kerül levonásra, így ezen ellátás nem számít be a THGY összegébe.

Dödölle1 # 2011.10.26. 12:10

jutod 2011.10.24. 14:01

Tisztelt Szakértő!

GYED után jelenleg szabadságomat töltöm, 2011. november 1.-től kezdek dolgozni. A munkakezdés előtti héten kétéves kislányom egészségi állapotával kapcsolatban olyan körülmény merült fel, amely nem teszi lehetővé, hogy közösségbe vigyem. Kérdésem az lenne,hogy kérhetem-e újra a fizetés nélküli szabadságot és ezzel egyidőben megigényelhetem-e a GYES-t 3 éves koráig ?Ha ez nem lehetséges, mehetek-e táppénzre, és ha igen, törvényileg szabályozott-e, hogy gyerek mellett mennyi táppénz jár egy évben?

Természetesen a GYES ellátást a gyermek 3 éves koráig -főszabály szerint- bármikor kérheti.

Természetesen ha dolgozik és a gyermeke megbetegszik jogosult un. gyermekápolási táppénzre, amelynek ideje függ a gyermek korától és attól, hogy a gyermekét egyedülállóként, vagy nem egyedülállónként neveli. (Ez utóbbinak a gyermek 3-12 éves kora között van jelentősége)

A jogszabály a GYÁP napok számát gyermekévekben határozza meg, azaz nem a naptári évet, hanem a gyermek születésnapját követő naptól a gyermek születésnapjáig terjedő évet kell nézni a GYÁP jogosultságnál.

Ezzel kapcsolatban a tv. így rendelkezik:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

44. § Keresőképtelen,c) az anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja;
d)

  1. a szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja és a gyermeket a saját háztartásában neveli

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban.............b) egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg ápolása címén a gyermek egyéves koráig;

c) egyévesnél idősebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként nyolcvannégy naptári napon át;

  1. háromévesnél idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként negyvenkettő, egyedülállónak nyolcvannégy naptári napon át;
  2. hatévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként tizennégy, egyedülállónak huszonnyolc naptári napon át.
teddy87 # 2011.10.26. 13:48

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg az első gyermekemmel vagyok GYED-en, ami 2012. április 28-ig jár. Második gyermekemet várom, a szülés várható időpontja 2012. április 14, tehát még a GYED lejárta előtt bekövetkezik. A kisfiam születése előtt szerződéses munkaviszonyom volt, ami még a TGYÁS ideje alatt lejárt, tehát munkaviszonyom jelenleg nincs.
Kérdésem: jelen körülmények között a pici születése után milyen ellátásra vagyok jogosult? kapom-e a GYED-et április 28-ig, ha előbb megszületik?
Válaszát előre is köszönöm.

leister # 2011.10.27. 12:11

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg tartós beteg gyermekemmel vagyok itthon, aki idén október 10-én betöltötte a harmadik életévét. Jelenleg folyamatban van az Államkincstárnál a tartósan beteg gyermek után járó gyes igénylése. 2001. óta folyamatos munkaviszonyom van, jelenleg munkahelyemen fizetés nélküli szabadságon vagyok. Ugyan azt az információt kaptam, hogy teljes munkaidős állás mellett is járna ez a típusú gyes, a körülményeimre való tekintettel itthon maradok a lányommal.
Viszont időközben babát várunk és veszélyeztetett kismama vagyok. A kérdésem az lenne, hogy milyen pénzügyi ellátásokra (táppénz, gyed, stb) vagyok jogosult? Illetve szükséges-e lemondanom a másik gyermek után járó gyes ellátást illetve mikor? Ugyanis az merült fel bennem, hogy - a kapott információk alapján - ha teljes munkaidőben dolgoznék, akkor is járna ez a típusú gyes. Így ebben az esetben is előfordulhatna olyan, hogy a munkahelyemről táppénzre megyek akár csak 1-2 hétre vagy hosszabb időre? Ezek alapján úgy vélem, erről nem kell lemondanom.

Válaszát előre is köszönöm.

B Csilla # 2011.10.28. 11:58

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném tudni, hogy a táppénzt szabadsággal meg lehet szakítani? Mert van egy térdsérülésem és a cég üzemorvosa ideiglenesen alkalmatlannak nyilvánitott, azzal az indokkal, hogy addig nem dolgozhatok még teljesen felnem épülök, azaz műtét és rehabilitáció.
A másik kérdésem az lenne, hogy táppénz alatt járnak még a bérenkivüli juttatások, és ha megszakítom szabadsággal akkor is jár? Vagy feltétlenül munkával kell megszakítani?

Válaszát előre köszönöm!

zsubea830208@freemail.hu # 2011.10.30. 09:02

Tisztelt Szakértő!

A következőkben kérném a segítségét:
Jelenleg gyed-en vagyok 20 hónapos kisfiammal. 2012.márciusában lesz 2 éves.A munkáltatómnál 2007.12.hó óta dolgoztam.Nem tudok vissza menni dolgozni, mert tulajdonos váltás volt, eladták a céget.Az új ügyvezetőt lehetetlenség elérni.Pedig meg kellene hogy szüntesse a munkaviszonyomat, ebben az esetben járna nekem: 1 hónap végkielégítés, 21 nap szabadság megváltás, és még járna egy hónap. Jól tudom?
Hova fordulhatnék ha ezeknek a kötelezettségeknek nem tesz a munkáltató eleget? A fizetésem bruttó 80.000 Ft volt.
Ha vállalnánk a második gyermeket akkor hogyan kapnék ellátást?
A másik kérdésem:
Ha letelik a gyed, akkor hány órában vállalhatok munkát?
Ha 8 órás munkát vállalok akkor le kell mondanom a gyes-t?
Előre is köszönöm a segítségét és hogy figyelmet fordít rám is!

Zsinett # 2011.11.02. 12:49

Tisztelt Szakértő!
31 éves, egy gyermekes nő vagyok.
2008 április közepén várandósan táppénzre írt ki az orvosom.
2008 decemberében megszületett a gyermekem.
Ez évben lejár a GYES, így jeleztem a munkáltatóm könyvelője fele, hogy szeretném tudni a felhalmozódott szabadságok számát, mert a munkába lépésem előtt ezeket szeretném kivenni.
A könyvelő nem tudott semmiféle információval szolgálni, mert a munkáltatóm mindennemű tájékoztatást megtiltott.
Jelenleg próbálom felvenni a kapcsolatot a munkáltatómmal.
Szeretném megkérdezni, hogy kb. mennyi szabadság jár a táppénzes, TGYÁS, GYED-es időszakomra. Szeretném megtudni, hogy a munkáltató mennyiben gátolhatja meg a szabadság kivételét, vagy kifizetését?
Nagyon köszönöm válaszukat!
Tisztelettel!

mumuska # 2011.11.02. 20:45

Tisztelt Szakértő!

33 éves nő vagyok. Szeretnék gyereket szülni, de csak úgy tudnánk megélni, ha már az első pillanattól a férjem maradna otthon a babával, mert az Ő fizetéséből nem tudnánk megélni. Van erre lehetőség a jogszabályok szerint? Őt megilleti valamilyen ellátás, amíg otthon neveli a gyereket? Mennyi idő után vállalhatna félállást?

Előre is köszönöm a válaszát!

sadrika # 2011.11.03. 16:44

Tisztelt szakértő!Május 10.-én lejárt a gyedem. Regisztráltam a munkaügyi központnál a jobb álláskeresési lehetőség miatt.Ugyan is három gyerekem van. A férjem édesanyja igényelte meg kisfiúnkra a gyest.Én munkanélküli segélyt kaptam 4 hónapig. Mivel nem tudtam elhelyezkedni vissza szerettem volna íratni a gyest a saját nevemre. Az államkincstár vissza akarja fizettetni a nagymama által igényelt gyest.Lehetséges ez? Válaszát előre is köszönöm

anne01 # 2011.11.03. 18:28

mumuska

A férjed a gyermek születésétől gyest igényelhet. Gyes mellett dolgozni csak a gyermek 1 éves kora urán lehet. Tgyást nem igényelhet (bár lehet, hogy ez jövőre változik), de a 168 nap elteltével gyedre jogosult. A gyed igényléshez le kell mondania a gyest. Szintén a gyermek születésétől családi pótlék is jár.

anne01 # 2011.11.03. 18:34

sadrika

Két ellátás egyszerre nem jár. Az álláskeresési járadék kizárja a gyes igénybevételét.

Bogárhátú # 2011.11.03. 22:22

Talán nem teljesen ebbe a témába vág a kérdés, de sehol nem találom rá a választ.
Családi napközit üzemeltetünk, ahova több olyan gyerek is jár, akinek anyukája még gyeden van.
Van olyan anyuka, aki nappali tagozaton iskolába jár, van aki estin jár,de délelőtt is nálunk van a gyereke és van olyan is, ahol már a kistestvérrel van anya gyeden, a "nagy" már két éves.
Most merült fel az a probléma, hogy a Mák elkezdte vizsgálni ezeket az ügyeket, és aki gyeden van, és közben családi napközibe járatja gyereket, attól megvonják a gyedet, és még büntetésre is számíthat. Kétségbe vannak esve az anyukáim, felváltva járunk be a Mákba, de mindenki mást mond/javasol.
Miközben engem arra kérnek, hogy inkább ne igényeljem utánuk az állami normatívát, de a fenntartáshoz nekünk szükségünk lenne rá.

A kérdés, valóban elvehetik-e a gyedet ilyen esetben, és ha igen, akkor pontosan kitől, és milyen törvény vonatkozik erre?

Köszönöm!

anne01 # 2011.11.04. 08:27

Bogárhátú

"A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a szülőnek a gyermekgondozási díj,
• ha bármilyen jogviszonyban díjazás – kivéve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja, vagy
• ha munkavégzés nélkül is megkapja teljes keresetét, vagy
• ha egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (rendszeres pénzellátás: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, nyugdíjszerű ellátás, baleseti táppénz, hadi-és nemzeti gondozottak pénzellátása, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, időskorúak járadéka, álláskeresési támogatás, rendszeres szociális segély, ápolási díj, stb.). Nem vonatkozik ez a kizáró ok arra, aki álláskeresési járadékot vagy álláskeresési segélyt, illetve aki vállalkozói- vagy munkanélküli járadékot, vagy álláskeresést ösztönző juttatást kap.
• ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsődében, családi napköziben, házi gyermekfelügyeletbe) helyezték el, kivéve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,
• ha a gyermeket ideiglenes hatállyal a jogosult háztartásából elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá 30 napot meghaladó időtartamra bentlakásos szociális intézményben helyezték el,
• a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti."

Anny0 # 2011.11.04. 14:21

Kedves Szakértők!

Második terhességgel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Már több fórumot olvastam, de elvesztem. Jelenleg Gyesen vagyok ikerbabákkal. A 3. babát 2012.júniusra várjuk. 2009. júliusában mentem el táppénzre az első(iker)terhességgel, majd 2009.09.15-Tgyás, 2010.03.02-Gyed. A munkahelyen fizetés nélkülin vagyok. Kérdésem: hogyan járok jobban? Ill, szeretnék előre jobban tájékozódni, mire számíthatok.

  • ha lemondom/szüneteltetem a gyest, helyette a felhalmozott szabadságokat kiveszem (kötelező kiadni? pl. ha helyettesítenek, és a helyem jelenleg vannak akkor őt ez érintheti?), majd táppénz, tgyás, gyed, ikergyes újból? gondolom így
  • de a táppénzt jelenleg miből számolják majd? Gyedből? A gyed 60%-a lesz? vagy beleszámít a majd most kivett szabadság, táppénz is?
  • Van pénzbeli különbség számomra veszélyeztetett terhességű táppénz és "sima" között? Kirúghatnak-e ez idő alatt? (Úgy tudom védett vagyok.)
  • Tgyást, Gyedet miből számolják majd? Ez az összeg változni fog, vagy marad az előző terhesség összege?

Köszönöm szépen!

Lola87 # 2011.11.04. 18:34

Kedves Szakértők !

olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy nemrég találtam munkahelyet, 1 hónapja és próbaidő alatt állok. Előtte 11 hónapig nem volt munkaviszonyom, hanem álláskeresőin voltam illetve Szociális segélyen.Ez előtt volt 4 év munkaviszonyom, és igazából az lenne a kérdésem, hogy terhesség esetén mennyi munkaviszony szükséges illetve honnan számítják az éveket.Mármint az új munkahelytől vagy a régit is hozzá lehet számítani.

Válaszukat előre is köszönöm !

Lola 87

Bogárhátú # 2011.11.04. 23:04

Köszönöm szépen!

mumuska # 2011.11.05. 05:14

anne01

Köszönöm szépen! Ez jól hangzik.

lazio # 2011.11.05. 09:59

Üdv!

november elején született gyermek után a 2 nap pótszabadság időarányos része jár csak, vagyis erre a évre már egy nap sem és csak jövőre tudom igénybe venni?

teddy87 # 2011.11.06. 20:02

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg az első gyermekemmel vagyok GYED-en, ami 2012. április 28-ig jár. Második gyermekemet várom, a szülés várható időpontja 2012. április 14, tehát még a GYED lejárta előtt bekövetkezik. A kisfiam születése előtt szerződéses munkaviszonyom volt, ami még a TGYÁS ideje alatt lejárt, tehát munkaviszonyom jelenleg nincs.
Kérdésem: jelen körülmények között a pici születése után milyen ellátásra vagyok jogosult? kapom-e a GYED-et április 28-ig, ha előbb megszületik?
Válaszát előre is köszönöm.

szikecske # 2011.11.06. 21:54

Tisztelt Szakértők!

4 órában foglalkoztatott személy táppénzre megy, mert a másik 4 órás munkahelyén balesetet szenvedett.
A táppénz időszaka lassan eléri az 1 évet. Közben a munkáltató (az első 4 órás)létszámleépítést rendel el 2011.január 1-től, így, ha a dolgozó felépül, munkáltatói rendes felmondás várja.
A törvény értelmezésével kapcsolatosan vannak aggályaim, nem tiszta előttem a 90.§.(1)bek.a.)pontja a Munka Törvénykönyvének.
Elmagyarázná ezt valaki?

Köszönöm.

Mrssheperd # 2011.11.08. 20:53

Kedves Fórumozók!

"A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a szülőnek a gyermekgondozási díj,
• ha bármilyen jogviszonyban díjazás – kivéve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez."

Nem tudom mit jelentenek ezek a sorok pontosan. Gyeden vagyok még 2012. január közepéig. Közben azonban kevés szabadidőmben egy e-könyvet írok és egy Cd hanganyagát próbálom összehozni. Férjemnek van egy vállalkozása. Az elkészült műveket a gyed ideje alatt interneten árulhatom, ha a vállalkozás állít ki számlát a vásárlónak?

A segítséget előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.11.09. 06:51

teddy87 2011.11.06. 21:02 Tisztelt Szakértő!

Jelenleg az első gyermekemmel vagyok GYED-en, ami 2012. április 28-ig jár. Második gyermekemet várom, a szülés várható időpontja 2012. április 14, tehát még a GYED lejárta előtt bekövetkezik. A kisfiam születése előtt szerződéses munkaviszonyom volt, ami még a TGYÁS ideje alatt lejárt, tehát munkaviszonyom jelenleg nincs.
Kérdésem: jelen körülmények között a pici születése után milyen ellátásra vagyok jogosult? kapom-e a GYED-et április 28-ig, ha előbb megszületik?
Válaszát előre is köszönöm.

Válasz:

Tekintettel arra, hogy nincs biztosítási jogviszonya az újonnan születő babára THGY ellátásra nem jogosult.

Természetesen az első gyermekére, annak kétéves koráig kaphatja a már megállapított és folyósított GYED ellátást annak ellenére, hogy ez időszak alatt újabb gyermeke születik.

Ezt követően jogosult "alanyi jogú" GYES-re, amelyet igényelni kell főszabály szerint a legfiatalabb gyermekre. Igényelhet továbbá a szülést követően családi pótlékot (az igénybővülést -új baba születését- célszerű bejelenteni) és egyszeri anyasági támogatást.