GYED,GYES, táppénz


GNapocska # 2011.11.09. 11:43

Kedves Szakértők!

Gyermeket várok és az orvosaim nagyon erősködnek, hogy menjek táppénzre. Befolyásolhatja-e ez a későbbi TGYÁS és GYED összegét, vagy csak a 2011-es évi keresetem számít, és januártól nyugodtan mehetek táppénzre? Mennyi most az a jövedelem, ami mellett már meg lehet kapni a maximális TGYÁS-t és maximális GYED-et? Válaszukat előre is köszönöm. Az is elég, ha a pontos jogszabályhelyet beidézik, a számolgatás része menni fog.

morzsa0721 # 2011.11.09. 12:52

Kedves Szakértők!
Van egy 2 éves kisfiam, jelenleg (augusztus 1-je óta)6 órában, GYES mellett dolgozom. A problémám (és egyben persze örömöm is), hogy teherbe estem és a második baba születéséig nem fog eltelni a 365 nap, csak kb. 320 nap. Kérdésem, ilyenkor hogyan számítják és jár-e egyáltalán TGYÁS, GYED, GYES? Az első baba előtt 8 évig folyamatosan dolgoztam, és most is arra a munkahelyemre vettek vissza 6 órába, ahonnan anno az első babával szülni mentem. Tehát nem szakadt meg a munkaviszonyom, csak közben szültem, igénybe vettem a TGYÁS-t és a GYED-et. Nagyon köszönöm a választ! Üdvözlettel,
egy tudtalan anyuka

Dödölle1 # 2011.11.10. 12:04

morzsa0721 2011.11.09. 13:52

Kedves Szakértők!
Van egy 2 éves kisfiam, jelenleg (augusztus 1-je óta)6 órában, GYES mellett dolgozom. A problémám (és egyben persze örömöm is), hogy teherbe estem és a második baba születéséig nem fog eltelni a 365 nap, csak kb. 320 nap. Kérdésem, ilyenkor hogyan számítják és jár-e egyáltalán TGYÁS, GYED, GYES? Az első baba előtt 8 évig folyamatosan dolgoztam, és most is arra a munkahelyemre vettek vissza 6 órába, ahonnan anno az első babával szülni mentem. Tehát nem szakadt meg a munkaviszonyom, csak közben szültem, igénybe vettem a TGYÁS-t és a GYED-et. Nagyon köszönöm a választ! Üdvözlettel,
egy tudtalan anyuka

Válaszok:

1. Igen, a megadott adatok alapján -amennyiben a szülésig nem áll be változás- jogosult THGY és GYED ellátásokra, majd pedig GYES-re is.
2. A számítási szabály ellátásonként változik.
THGY eseteében főszabály szerint az igénylést megelőző évben elért Peb. járulékalapot képező jövedelme lesz az ellátás alapja, ha az előző évben volt legalább 180 bérezett napja. (Ekkor felső korlát nincs.)

Amennyiben ennek a feltételnek nem felel meg az ellátás alapja az igénylést (szülést) megelőző 180 bérezett nap lesz az ellátás alapja. (A 180 bérezett nap számításához csak a megelőző év 01.01-ig lehet visszamenni. Ekkor sincs felső korlát.)

Amennyiben ennek a feltételnek nem felel meg az ellátás alapja az a jövedelme (annyi napi jövedelme) lesz,ahány bérezett napja van az irányadó időszakban. (Itt már van felső korlá, mégpedig a minimálbér kétszerese.

Az ezt követő szabályt nem részletezem, hiszen Ön GYES mellett dolgozik, azaz van/lesz jövedelme az irányadó időszakban.

Részletesebben lásd az Ebtv. 40-42/D és 48. § rendelkezéseit.

Kittymaci # 2011.11.11. 09:14

Tisztelt szakértők!

Jelenleg GYES-en vagyok, 2011.12.14-ig (gyermekem ekkor lesz három éves). Terhes lettem és úgy néz ki, hogy veszélyeztetett. A kérdésem az lenne, hogy gyesről elmehetnék e táppénzre és ha igen akkor mi lesz a táppénz alapja? A szerződésem szerinti bér vagy a minimálbér. Gyes mellett nem dolgoztam, de a munkaviszonyom még fenn áll.
Kérem segítsenek!
Köszönöm

MÁTÉ&NOÉ # 2011.11.11. 14:23

Kedves Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni a következőkkel kapcsolatosan.
Van egy 8 éves gyermekem akire eddig GYES-t is kaptam az emelt családi pótlék mellet,mert tartósan beteg, szeptember 2.-án megszületett második gyermekünk aki után most THGY-t fogok kapni, de azt mondta a munkahelyem könyvelője (mert ők "intézik"), hogy a GYES-t vissza kell mondanom mert mind a kettő "nem jár"!
Szeretnék tisztán látni,de eddig sehonnét nem kaptam egyértelmű választ. Van-e rá mód és lehetőség, hogy a férjem, vagy valamelyik családtagom kaphassa a tartósan beteg gyermekre a GYES-t?
Segítségüket, válaszukat előre is köszönöm.

Szné Maci

anne01 # 2011.11.11. 16:46

MÁTÉ&NOÉ

A könyvelő jól mondta. Tgyás és gyes együtt nem jár, még akkor sem, ha gyest más igényelné.

potyi08 # 2011.11.12. 19:36

Segítséget kérnék, hátha tud valaki megoldást.

Gyermekemmel jelenleg GYED-en vagyok, 2011. február óta. Szerződéses munkaviszonyom van 2011. december 31-ig. Munkáltatóm egy önkormányzat, ahol az utóbbi időben fizetési nehézségek léptek fel. Jelenleg is tartoznak egy havi bérrel a dolgozóknak, így nekem is a Gyed összegével. Korábban is volt már ilyen, azt utólag megkaptak - 3 hónap múlva-.
Van-e valamilyen megoldás hogy ne az önkormányzaton keresztül kapjam az ellátást.
További kérdésem az lenne, ha meg szeretném szüntetni a munkaviszonyomat; van - e rá lehetőségem?

Kolléganőm hasonló cipőben jár, bár neki szerződése már lejárt, de ő is az önkormányzaton keresztül kapja a GYED-ét. Kérdésem: Ha lejár a Gyede /2012. 03.-ban/, kérheti e hogy a GYes-t közvetlenül neki utalják -e vagy erre nincs lehetőség.
Előre is köszönöm a választ.

Ercsi71 # 2011.11.12. 20:23

Tisztelt Szakértők!
Gyes mellett ma lehet-e teljes munkaidőben dolgozn?
Köszi a választ előre is!


Ercsi

Ercsi71 # 2011.11.13. 20:18

Gyes mellett hány órában lehet dolgozni jelenleg?


Ercsi

Dödölle1 # 2011.11.14. 09:55

Ercsi71

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. § szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységet

  1. a gyermek egyéves koráig nem folytathat,
  2. a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,
  3. a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,
  4. ikergyermekek esetében a gyermekek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat azzal a megkötéssel, hogy a gyermekgondozási segélyben részesülő személy ikrek esetében egy gyermek után jogosult a gyermekgondozási segélyre.(2) A kiskorú szülő gyermekének gyermekgondozási segélyben részesülő gyámja időkorlátozás nélkül folytathat kereső tevékenységet.

21/A. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülő kereső tevékenységet a gyermek hároméves kora után, a 21. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározottak szerint folytathat.

Edina1979 # 2011.11.14. 09:55

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg GYED-en vagyok 2010.12.16-án született gyermekemmel.Férjem 8 órában dolgozik. Nagyobbik fiam /2007.08.18./ tartósan beteg, ezért emelt családi pótlékot kapok. Úgy tudom, 10 éves koráig kaphatnék rá GYES-t.Igényelheti-e ezt a férjem, ha én továbbra is GYED-en maradok, ő pedig 8 órában dolgozik tovább?
Köszönettel: Edina

Dödölle1 # 2011.11.14. 10:05

potyi08 2011.11.12. 20:36

Segítséget kérnék, hátha tud valaki megoldást.

Gyermekemmel jelenleg GYED-en vagyok, 2011. február óta. Szerződéses munkaviszonyom van 2011. december 31-ig. Munkáltatóm egy önkormányzat, ahol az utóbbi időben fizetési nehézségek léptek fel. Jelenleg is tartoznak egy havi bérrel a dolgozóknak, így nekem is a Gyed összegével. Korábban is volt már ilyen, azt utólag megkaptak - 3 hónap múlva-.
Van-e valamilyen megoldás hogy ne az önkormányzaton keresztül kapjam az ellátást.
További kérdésem az lenne, ha meg szeretném szüntetni a munkaviszonyomat; van - e rá lehetőségem?

Kolléganőm hasonló cipőben jár, bár neki szerződése már lejárt, de ő is az önkormányzaton keresztül kapja a GYED-ét. Kérdésem: Ha lejár a Gyede /2012. 03.-ban/, kérheti e hogy a GYes-t közvetlenül neki utalják -e vagy erre nincs lehetőség.
Előre is köszönöm a választ.

Amennyiben a munkáltatónál TB kifizetőhely működik (azaz a TB ellátást nem a MEP folyósítja) és a kifizetőhely fizetésképtelenség miatt nem tudja a TB ellátásokat kifizetni, úgy azt a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének írásban haladéktalanul jelezni kell, amely szerv intézkedik a kifizetőhely megszüntetéséről, vagy felügyelet alá vonásáról, így biztosítva a TB ellátások kifizetését.

Esetében a dolgot bonyolítja, hogy a helyi, települési Önkormányzatok dolgozóinak TB ellátását és munkabérét a Magyar Államkincstár folyósítja, ezért a panaszt célszerű mindkét helyre megküldeni.

A GYES nem munkaviszonyhoz kötött ellátás, így azt az állam -az Államkincstáron keresztül- a munkáltatót kihagyva közvetlenül az ügyfél részére utalja,azaz "ha lejár a Gyede /2012. 03.-ban/ természetesen kérheti, hogy a GYes-t közvetlenül neki utalják".

Edina1979 # 2011.11.14. 10:10

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg GYED-en vagyok,de én gondozom 83 éves mozgásképtelen nagymamámat is. Igényelhetek-e ápolási díjat is?

Köszönettel: Edina

kitti87 # 2011.11.14. 12:39

Kedves Mindenki!

A következőkben szeretnék segítséget kérni:

Egyik barátnő 2008.09.02-től munkaviszonyban áll. 2008..12.17-én gyermeket szült, terhes-gyermekágyi segélyben részesült 2009.06.02-ig, majd GYEd-et kapott a gyermek 2 éves koráig. 2010. decemberétől GYES-en van. Újra terhes lett és úgy néz ki, hogy veszélyeztetett. Ha az orvos kiírja táppénzre,akkor mi alapján kapja a táppénzt? A minimálbér vagy a szerződése szerinti bér lesz az alapja a táppénznek?
A másik kérdés, ha esetleg megmarad a baba, és vissza tud menni dolgozni, akkor (úgy gondolom), hogy az irányadó időszakban elért jövedelme alapján kapja a GYED-et, terhesgyermekágyi segélyt?
Remélem tudtok segíteni, mert nagyon fontos lenne...
Előre is köszönöm!

Lyú # 2011.11.14. 13:35

Tisztelt Szakértők!

A következőkben szeretném a felvilágosításukat kérni:
2006-ban született meg az első gyermekem, 2009-ben a második, 2012. márciusában jár le a GYESem. Az elmúlt héten személyes találkozó alkalmával jeleztem a főnökömnek visszatérési szándékomat (küldjek ajánlott levelet is, hogy nyoma legyen?).Bizakodó voltam, így teljesen váratlanul ért, hogy a felgyülemlett szabadság letelte után nem tud visszavenni a helyemre a gazdasági válságra hivatkozva (lehet, hogy máshová sem, de még talán reménykedhetek), holott szakirányú végzettséggel rendelkezem és tudomásom szerint van a csoportban alacsonyabb végzettségű munkatárs. (Amikor rákérdeztem, ki tölti be a helyemet, nem tudott választ adni, véleménye szerint tulajdonképpen nekem konkrét státuszom nem is volt..)
Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e a GYES után 1 hónap védettség, amikor munkába kell állnom és nem rúghat ki (őszerinte nem, lehet hogy januártól megszűnik?). Ha igen, ez beleszámít a felgyülemlett szabadság időszakába? Hogy fog kinézni ez a forgatókönyv a gyakorlatban, a GYES után kb.3 hónap szabi, majd 1 hónap védettség-munka, ezután 30+25 nap felmondási idő (erre jár szabadság?, felének letöltésétől eltekinthetnek v. teljesen felmenthetnek a letöltése alól?), végül 3 havi végkielégítés(10 év munkaviszony után)?

Hálás köszönet előre is a segítségért!

Üdvözlettel:

H. Judit

Ercsi71 # 2011.11.14. 14:09

Tisztelt Dödölle1!
Köszönöm a választ!Ez azért nem olyan jó hír, de elfogadjuk, mert ez törvény...


Ercsi

potyi08 # 2011.11.14. 19:17

Dödölle1!

Köszönöm szépen a választ.

Kérdésem még az lenne, hogy a kolléganőm esetében, akinek 2012. márciusában jár le a GYED-e, kérheti-e a korábban a GYED megszüntetését, és így hamarabb igényelné a GYES-t. Összegben nem nagy különbség lenne és a GYES csak biztosabb.
Esetemben felvetődött más munkahely keresése mihamarabb...

Köszönöm eddigi segítségét is...

yucatan # 2011.11.14. 19:47

Kedves Szakértők! Decemberben jár le a Gyedem, jeleztem a munkahelyemen, hogy januártól mennék vissza dolgozni. Azt válaszolták, hogy megszűnt a pozícióm, és majd jelentkeznek, ha kitaláltak valami megoldást. Mi ilyenkor a teendő? Ha új pozíciót ajánlanak fel, köteles vagyok elfogadni? Meddig várjak, hogy jelentkezzenek az új lehetőséggel? Köszönöm

Dödölle1 # 2011.11.15. 07:27

potyi08 2011.11.14.

Igen. Az az igénylő, aki egyidejűleg több ellátásra jogosult választhat, hogy az ellátások közül melyiket szeretné igénybe venni. Ebtv. 39. §

Jelen esetben kérheti a GYED helyett a GYES ellátást.

Ezt a GYED folyósító szervhez (munkáltató, ill. kifizetőhelye,azaz az államkincstár részére)írásban be kell jelenteni. Meg kell jelölni benne, hogy mely nappal mondja le a GYED ellátást és mely naptól kéri a GYES-t. (Mivel az utóbbi kedvezőtlenebb érdemes röviden utalni a váltás okára is...)

Ezen túlmenően a GYES ellátást a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodájától külön formanyomtatvány kitöltésével igényelni kell.
(Célszerű csatolni hozzá a fenti, munkáltatónak, ill. a központi kifizetőhelynek benyújtott kérelem fénymásolatát.)

inékata # 2011.11.15. 07:39

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni. 2012. február 25. a szülés várható időpontja. Jelenleg határozatlan idejű munkaviszonyban dolgozom. Hallottam, hogy jövőre elég sok ellátás változni fog. Érdeklődni szeretnék, hogy mikortól és milyen ellátásra leszek jogosult, illetve jobban járok-e, ha december utolsó napjaiban táppénzre megyek, /idei szabadságom még 3 nap van/.

Válaszát előre is köszönöm!

potyi08 # 2011.11.15. 08:32

Dödölle1!

Köszönöm szépen a segítségét!

medion # 2011.11.15. 10:01

Kedves Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni a Gyed összegére vonatkozóan. 2010-ben született meg kislányom vele 15 hónapot voltam gyeden, utána visszamentem dolgozni. Érdeklődnék, hogy ha 2012-ben születne meg a második gyermekem, akkor az előző gyed összege és a jelenlegi fizetésem összegéből számítanák ki az új gyed összegét?
A táppénz idejét is számításba veszik?
Válaszotokat előre is köszönöm!

PR Anita # 2011.11.15. 11:04

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban kérném segítségét:
Gyermekünk születésének várható időpntja 2012. április 11., az érdekelne, hogy milyen ellátásra leszek jogosult illetve a 2012 tgyás, gyed, gyes miként változik?

(Munkaviszonyom 2004 óta határozatlan idejű és a mai napon is még dolgozom illetve ha nincs semmi gond akkor a szülést megelőző 1 hónapig (március) dolgozni is szeretnék)

Előre is köszönöm válaszát.

pjszabo # 2011.11.15. 11:56

Tisztelt Szakértő!

Gyermekek után járó pótszabadság igénybevételéhez kérném a segítséget. Gyermekem 2009.11.11-én született, van másik gyermekem is. 2011.11.11-ig GYEDen vagyok utána GYESen. 2013.01.01- kívánok visszamenni dolgozni.
Melyik évben hány nap gyermekek után járó pószabadsádot tudok igénybe venni. Ez időarányosan jár-e? Én úgy tudom, hogy amelyik évben jár ott arányosítás nélkül gyermekenként 2 nap.
2012 évre jár-e időarányosan szabadság, ha ebben az évben kívánom letölteni a korábbi időszakban felgyülemlett szabadságomat?

Napra # 2011.11.15. 12:33

Tisztelt Szakértő!

THGY alap megállapításához kérném a segítségét.
2008-tól táppénzen, Thgy-n, Gyed-en majd Gyesen van a kismama első gyerekével.
Folyamatos biztosítási jogviszonya 2006.01.01-től áll fenn. Gyes alatt megszületett a 2. baba. Választott az ellátások közül, természetesen a THGY-t választotta.
Mivel az irányadó időszakban nem volt pénzbeli ellátási alapot képező jövedelme, így az alap megállapításához a szerződés szerinti munkabért kell beállítani a számfejtésbe.
Kérdésem: 2008-ban a minimálbér, azaz 86.500 Ft volt a szerzősé szerinti jövedelme. Kell-e jogi állományban állóknak emelni a munkabérét a minimálbér változásával?
Mert ha igen, akkor az alap megállapításához nem a 86.500 Ft-tal kell számolnom, hanem a 2011-es 94.000 Ft-tal? (irodai adminisztrátor volt a munkaköre, 2008-óta nem dolgozott.)