GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2011.11.15. 16:04

Napra

Álláspontom szerint:

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

84. § A munkavállaló személyi alapbérét a sorkatonai vagy polgári szolgálat teljesítését, illetve a gyermek ápolása, gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés a) pont], továbbá a közeli hozzátartozó ápolására vagy gondozására biztosított fizetés nélküli szabadság (139. §) megszűnését követően a munkáltatónál az azonos munkakörrel és gyakorlattal rendelkező munkavállalók részére időközben megvalósított átlagos éves bérfejlesztésnek megfelelően módosítani kell. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos, éves bérfejlesztés mértéke az irányadó.

Az Mt. tehát a fiznélküli megszűnése után írja elő a bérfejlesztést.

A dolgozó a THGY (szülési szabadság) időtartama alatt nincs fiznélkülin, az a szülési szabadság első napját megelőző napon megszűnik, így a munkáltatónak a THGY (szülési szadság) első napján bérfejlesztési kötelezettsége keletkezik.

varázsló # 2011.11.15. 18:53

Tisztelt Szakértő!

Csoportos létszámleépítés keretében, rendes felmondással,jogutóddal a cégem munkaviszonyomat megszüntette.2011 szeptember végéig felmondási védelem alatt álltam,mivel GYESEN voltam.Gyermekem 2008 szeptemberében született, ezután kezdődött a szabadságom,illetve a felmondási időm letöltése.Érdeklődni szeretnék, hogy az új törvénymódosítás amely a GYED első évére kiadható szabadság fél évre történő csökkentését írja elő az eddigi 1 év helyett, az énrám vonatkozik-e, valamint a GYES időtartamára nem jár szabadság ugye?

Válaszát előre is köszönöm.

Cathy74 # 2011.11.16. 06:54

Információra, segítségre lenne szükségem.
2007. december közepén kezdtem dolgozni a utolsó munkahelyemen. Kb fél év múlva, 2008 júniusban kismama lettem, és veszélyeztetett kismamaként, azonnal táppénzre kellett mennem.
Közben munkahelyem helyi üzlete megszűnt, de a cég még él, tőlünk 40 km-re folytatták a tevékenységet.
Szülés után TGYÁS-ra, majd GYED-re, két év után pedig GYES-re.
Február elején fog a gyesem lejárni, de mivel 3 kiskorú gyerekem van hivatalosan lehetnék főállású anya utána, egészen júniusig, ugyanis akkor tölti a lányom a 18-at. Tudom, hogy az nagyon kevés pénz ez az ellátás, de szerintem nem várnak vissza a munkahelyemen, főleg, h ki is mutatta a főnökasszonyom az ellenszenvét, mert kismama lettem...:S Ha visszavennének-aminek tényleg nagyon minimális az esélye-, akkor pedig nem biztos, hogy tudnám vállalni az ingázást a kisgyerek miatt.
Munkahelyet találni iszonyat nehéz, pláne kisgyerekkel... (azonnal dolgoznék, ha lenne hol...)
Azt gondoltam, hogy ha nem mehetek vissza a munkahelyemre, akkor előbb főállású anyaként, majd júniustól regisztrált munkanélküliként keresném a munkahelyet...
Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben mikor kezdjek ezzel a dologgal foglalkozni, és hol is kezdjem?
A munkahelyemet kellene felkeresnem? Vagy érdeklődjek a MÁK-nál, hogy mi is a teendőm?...
Ha nem alkalmaznak tovább, a szabadságaimat ki kell, hogy fizessék, ami a 3 és fél év alatt felhalmozódott... Vagy honnan is kell számolni azt, h mennyi szabadságom van?
Hol kell ezt az egészet intézni vajon?
A főállású anyaság, mint a nevében benne is van h főállás... az munkaviszonynak számít? Utána el tudok én menni munkanélkülire amíg nem találok munkahelyet?
Ha a jelenlegi munkahelyemet kell először felkeresnem, akkor azt mennyivel a GYES lejárta előtt tegyem?
Felmondás esetén, a szabadságaim kifizetését befolyásolja az, hogy hogyan is történik a felmondás(ők mondanak fel, én mondok fel vagy közös megegyezés)?
Megköszönném, ha valaki tudna ebben segíteni.

kitti87 # 2011.11.16. 11:25

Valaki legyen kedves nekem is segíteni... Lejjebb már leírtam a kérdésem, nagyon fontos lenne, hogy minél előbb választ kapjak rá!
Köszönöm!
üdv: Kitti

cyberna # 2011.11.16. 14:51

Tisztelt szakértók!
Most járt le gyedem 2. gyermekemmel,jelenleg állapotos vagyok a 3. gyermekemmel.Munkahelyemre azzal a feltétellel vettek vissza 8 órában dolgozni, ha a kiadott szabi után aktívan munkába állok.Akkor már 6 hónapos terhes leszek,és az orvosom biztos nem enged dolgozni, mivel veszélyeztetett terhességem van. Táppénz alatt így elküldhetnek?
Köszönettel!

pazs # 2011.11.16. 15:58

cyberna: munkáltatói rendes felmondással nem.

timcsi0 # 2011.11.16. 17:00

A végkielégítéshez számolt időbe nem tartozik bele a GYED ideje alatti fizetés nélküli szabadság?

Dödölle1 # 2011.11.17. 07:11

kitti87

Kedves Mindenki!

A következőkben szeretnék segítséget kérni:

Egyik barátnő 2008.09.02-től munkaviszonyban áll. 2008..12.17-én gyermeket szült, terhes-gyermekágyi segélyben részesült 2009.06.02-ig, majd GYEd-et kapott a gyermek 2 éves koráig. 2010. decemberétől GYES-en van. Újra terhes lett és úgy néz ki, hogy veszélyeztetett. Ha az orvos kiírja táppénzre,akkor mi alapján kapja a táppénzt? A minimálbér vagy a szerződése szerinti bér lesz az alapja a táppénznek?
A másik kérdés, ha esetleg megmarad a baba, és vissza tud menni dolgozni, akkor (úgy gondolom), hogy az irányadó időszakban elért jövedelme alapján kapja a GYED-et, terhesgyermekágyi segélyt?
Remélem tudtok segíteni, mert nagyon fontos lenne...
Előre is köszönöm!

A kérdéseire a választ az 1997. évi LXXXIII törvény 40-42 és 48. szakasza tartalmazza.

Amennyiben 2011-ben írja ki az orvos táppénzre és a GYES mellett nem dolgozott az ellátás alapja a minimálbér lesz. Ha azonban a szerződés szerinti jövedelme ettől kisebb (pl. részmunkaidő esetén) úgy ezen a minimálbérnél alacsonyabb összegből fogják a táppénzt számítani.

Jelen esetben alkalmazható az előny, vagy kedvezmény szabály is. Ebtv. 48. § (5). Ha ugyanis a dolgozónak az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja, mert táppénzben, thgy-ban, GYED-ben részesült ÉS AZ számára kedvezőbb az előző ellátás (jelen esetben GYED) alapján kell a tápénz összegét megállapítani.

Anny0 # 2011.11.17. 07:31

Kedves Szakértők!
Sajnos nem kaptam választ, nov.4-én írt kérdésemre. Pedig nagyon fontos lenne. Gyesen második terhességnél még ez évben menjek táppénzre vagy jövőre? Úgy gondoltam a szabadságokat kiveszem, de az átnyúlik januárra. Táppénz, Tgyás, Gyed alapom miatt nagyon fontos lenne hogy válasszak, mert eddig mindenki mást mondott.

kitti87 # 2011.11.17. 07:37

Kedves Dödölle 1 !

Köszönöm szépen a választ, sokat segített vele!

Üdv: Kitti

medion # 2011.11.17. 07:41

Kedves Mindenki!

A kérdésemre még nem kaptam választ, aki tud nekem segíteni kérem tegye meg.

Malibo # 2011.11.17. 12:07

Kedves Szakértők!

Az alábbi kérdésben kérném a segítségüket:

2,5 évet dolgoztam annál a cégnél, ahol most közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonyom. Hivatalosan december 8-ig tart ez a munkaviszony, utána rögtön elmegyek a helyi munkaügyi kirendeltségbe.

Az lenne a kérdésem, hogy ha a 3 hónap alatt, amíg jár a munkanélküli segély, ez idő alatt teherbe esek (több mint 1 éve próbálkozunk), akkor a jelenlegi állás szerint hogyan és meddig jár a gyes; gyed?

Előre is köszönöm,
Malibo

GNapocska # 2011.11.17. 16:45

Kedves Tapasztaltabbak! Jól látom azt, hogy a TGYÁS-ra nincs maximumérték úgy, mint a GYED-re, és valóban a fizetésem alapján kaphatom?

Beatrix81 # 2011.11.18. 17:17

A mi helyzetünk egyedi! A gyermekem 5 éves és sajnos tartós beteg. A feleségem is és én is teljes munkaidőben dolgozunk és tb.-t fizetünk. A tartós betegség miatt jár a gyes a gyerek 10 éves koráig vagy mindaddig míg meg nem gyógyul! A gyest a feleségem igényli. Kérdésem az, hogy én elmehetek e gyáp-ra.

anne01 # 2011.11.18. 19:11

GNapocska

Jól látod. Az alapja alapesetben az előző évi jövedelmed.

anne01 # 2011.11.18. 19:13

Malibo

Az számítana, ha a munkanélküli nap alatt szülnél. A 3 hónap nem fog kitartani a szülésig és így, biztosítás nélkül csak a gyest kaphatod.

anne01 # 2011.11.18. 19:15

"Munkanélküli nap alatt" helyett "munkanélküli alatt".

Judma # 2011.11.20. 08:03

Tisztelt Szakértők!
Már 9 éve folyamatos munkaviszonyom volt és most váltottam új munkahelyet, határozott időre szóló munkaszerződéssel június 30-ig. Kiderült, hogy terhes vagyok, és július elejére várható a baba, ha nincs semmi gond a terhességem alatt. Ameddig csak lehet szeretnék dolgozni terhesen. Kérdésem ebben az esetben TGYÁS-ra,GYED-re,GYES-re jogosult leszek-e?
Köszönettel:Judma

szundikacc # 2011.11.20. 13:53

Tisztelt Szakértők!

Babát várok, de kiderült, hogy a szülés előtt 2 hónappal az egész osztályunkat leépítik a munkahelyünkön.
6 éve dolgozom már itt munkaerő kölcsönzőn keresztül.

Érdeklődnék, hogy mint veszélyeztetett terhest ha táppénzen vagyok a kirugások megkezdése előtt, akkor engem is kirughatnak vagy csak a táppénz lejárta után.

Illetve ha kirugnak és megszűnik a munkaviszonyom, akkor nem leszek jogosult a Tgyás és gyed-re?

Az 562 nap biztosított jogviszonyom meg van, de olvastam valahol, hogy a szülés előtt max 42 nappal szűnhet meg a biztosítási jogviszony a gyed és tgyás igényléséhez.

Segítségüket előre is köszönöm!
szundikacc

pötyi34 # 2011.11.21. 10:23

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYES-en vagyok, miközben a 60 napos bejelentési kötelezettségemnek teszek eleget, miután munkaadóm felé jeleztem munkába állási szándékomat. A felhalmozott szabadságom 87 nap ami 2012 április elején fog letelni. A munkaadóm 6 órába vesz vissza ( a felhalmozott szabadságom is 6 órába fogja kifizetni, 8 órásként jöttem el babázni még 2006-ban) ami mellett továbbra is igénybe vehetem - és szeretném is-a GYES-t.
A kérdésem az lenne hogy:

  • kiegészítésként vállalhatok e 4 vagy akár 6 órás állást máshol, legálisan.
  • Lehet-e másodállásom, fizetett szabadság+GYES ill. 6 órás munka+GYES mellett?
  • esetleg másodállás csak a GYES leteltével vagy annak lemondásával vállalható.

válaszát előre is köszönve: M-né

jossy01 # 2011.11.21. 18:44

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék, GYED-el kapcsolatban.
2011.augusztus 01-e óta van bejelentett munkaviszonyom,előtte 2 évig munkanélküli,re3gisztrált álláskereső voltam,de a TB-m mindig rendezve volt!
2012.június elejére vagyok kiírva,ekkor fog születni második gyermekem.
Kérdésem, hogy az általam ismert 365 nap biztosított viszony mit jelent?Jogosult leszek GYED-re?
válaszukat előre is köszönöm!

Üdv:Orsi

Dödölle1 # 2011.11.23. 14:45

jossy01 2011.11.21. 19:44

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék, GYED-el kapcsolatban.
2011.augusztus 01-e óta van bejelentett munkaviszonyom,előtte 2 évig munkanélküli,regisztrált álláskereső voltam,de a TB-m mindig rendezve volt!
2012.június elejére vagyok kiírva,ekkor fog születni második gyermekem.
Kérdésem, hogy az általam ismert 365 nap biztosított viszony mit jelent?Jogosult leszek GYED-re?
válaszukat előre is köszönöm!

Üdv:Orsi

Terhességi gyermekágyi segélyre és GYED-re főszabály szerint az jogosult, aki biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül legalább 365 biztosításban töltött idővel rendelkezik.

Azt, hogy ki a biztosított, illetve mely idő minősül biztosításnask a Tbj. 5. § sorolja fel.

Biztosított pl. a munkaviszonyban álló munkavállaló és az álláskeresési járadékban részesülő.

A "csak" regisztrált idő nem biztosítás!!!

Nenikő # 2011.11.23. 15:09

Sziasztok!

Jelenleg tgyáson vagyok itthon. Tavaly lettem kormánytisztviselő és idén átsoroltak. A munkáltatóm kötelezett a közig szakvizsga letételére 2013-ig, különben nem léphetek magasabb fizetési osztályba. Folyamatban van a jogi szakvizsgám, de gyerek mellett nem biztos, hogy a határidőig meglesz.
Kérdésem a fizetés nélküli szabadság időszaka is beleszámít a határidőbe?

lili8283 # 2011.11.23. 15:48

Tisztelt Szakértők!

Határozatlan idejű, rendezett jogviszonnyal rendelkezem 2004 óta. Első gyermekemmel 2011. októberben járt le a gyed, most gyes-t kapok, közben terhes lettem és veszélyeztetett terhesként táppénzre mennék. Azonban a munkáltatóm 60 napos bejelentési kötelezettségemet hozta fel, ha munkába állok(De itt csak gyes lemondás, majd táppénz lenne). Azt állítja, hogy a táppénzhez legalább 2-3 napot dolgoznom kellene vagy a szabadságaimat kivenni és utána táppénz. Kérdésem: Jelentsem be neki, hogy 60 nap múlva táppénzre megyek? A táppénzhez szükséges bérezett napnak lenni? A Munka törvénykönyve alapján van-e olyan törvény, amely számomra kedvező lenne ez esetben, ha már az Eb tv. 39.§-át semmibe veszi?

Köszönöm előre is válaszát


ll

Dödölle1 # 2011.11.24. 06:56

Szia!

Nem tudom. Mit mond a humánpolitikus?

Talán az alábbiak segítenek.

Amennyiben mégsem, javasolt szóban, vagy írásban megkeresni a kormányhivatal vizsgáztatásért felelős, illetékes ügyintézőjét.

A közigazgatási szakvizsgára vonatkozó jogszabályok:

A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.)
A kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.)
A közigazgatási szakvizsgáról szóló 35/1998. (II.27.) Korm. rendelet (R.)

Mentesség a közigazgatási szakvizsga alól:

A közigazgatási szakvizsgával egyenértékű a jogi szakvizsga....