GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2011.11.26. 12:15

lili8283

Nem veszi semmibe, egyszerűen él a törvény adta lehetőségeivel. Gyed, gyes ideje alatt fizetés nélküli szabadságon vagy, amire nem jár táppénz. Ha nem szünteted meg a fizetés nélküli szabadságot, hiába jelented be, hogy táppénzre mentél, nem fogsz kapni semmit.Tehát meg kell szüntetned a fizetés nélkülit, jelezned, hogy munkába állnál, a munkába állásod a bennmaradt szabadságok kiadásával kezdődik és utána már elmehetsz táppénzre. Nem minden munkáltató ragaszkodik ehhez, de miután a tiédnél ez a helyzet, a jövőre nézve elgondolkodtató.
Azt is meg kell értened, ha te hónapokra táppénzre mész, neki az pénzbe kerül, mert a táppénzed harmadát megfizettetik vele.

Ninamorrisy # 2011.11.26. 12:47

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem a következő lenne:

32 éves veszélyeztetett terhes kismama vagyok, jelenleg táppénzen. Férjem külföldi állampolgár Spanyolországban regisztrált munkavállaló. Nekem 18 éves korom óta folyamatos munkaviszonyom és biztosítási jogviszonyom van (közigazgatásban dolgozok). A babát szeretném Spanyolországban megszülni a férjem mellett. Jogosult vagyok a Magyaroszágon megszerzett biztosítási jogviszonyom alapján Spanyolországban is a táppénzre a külföldi orvos igazolása alapján, melyet a háziorvosomhoz eljuttatok?

Háziorvosom azt a tájékoztatást kapta az OEP-től, hogy a kiegészítő biztosítás kötése mellett, a biztosító ellenjegyzése után, ő továbbra is táppénzen tud tartani. Személyes érdeklődésemre az OEP-nél mégis azt a választ adták (nem voltak biztosak benne), hogy nem vagyok jogosult, mivel elhagyom az országot.

Tekintettel arra, hogy a munkaviszonyom folyamatos, munkát nem fogok külföldön vállalni, a gyermek 3 éves kora után Magyarországon fogunk élni, valóban nem jár számomra a magyarországi táppénz? Ha mégis, milyen orvosi ellátást vehetek igénybe a terhesgondozással, szüléssel kapcsolatban Spanyolországban a biztosítási jogviszonyra, illetve mi az, ami térítésköteles lesz?

Ezzel kapcsolatban kérdezném még, mivel erről is ellentmondásos információkat kaptam: legutolsó információm szerint külföldön is jár részemre a magyar jogosultságom alapján a Tgyás, GYED, illetve a Gyes is. Ez valóban így van?

Válaszukat előre is köszönöm.

Dany09 # 2011.11.26. 18:10

Jó Napot !

Az lenne a kérdésem hogy nekem határozott munkaidőre szóló munkaviszonyom van ami most november30.-án ér véget.Ha Én elmegyek most táppénzre akkor kirúghatnak e?
Ha nem rúghatnak ki akkor meddig húzhatom a táppénzt?

Válaszukat előre is köszönöm.

Tisztelettel: Dani

malőver # 2011.11.27. 08:48

Tisztelt Szakértők!
Szeptembertől mentem vissza dolgozni,4 órában,mert gyest is kapom.Kérdésem lenne a következő:
A munkaszerződésemet a mai napig sem kaptam meg,amúgy több éve vagyok az alkalmazottja az alapítványnak.
Szabadságomat ki sem fizették,ami felgyülemlett a két év alatt.És a bérjegyzékemet elektronikus formában küldik át,ami pénteken kaptam meg az is csak a szeptemberi bérről szól.Ja,és a szabadság nincs rajta feltüntetve.Nem tudom,hogy egy munkáltató meddig mehet még el,a munkavállalóval szemben?
Az alapítvány címét módosították,amíg én gyeden voltam,de az előző munkaszerződésem határozatlan volt.Kérdésem az lenne ,hogy módosíthatja-e a munkaszerződésemet(határozottra)?Válaszát előre is köszönöm

Tisztelettel:Beáta

anne01 # 2011.11.27. 13:58

Dany09

Nem fognak kirúgni, a szerződésed egyszerűen lejár. Akkor is ha táppénzen vagy, akkor is ha nem.

kovacsbobi # 2011.11.28. 11:44

Tisztelt Szakértő,
a következő gyeddel kapcsolatos kérdésben kérem a segítségét.
2011.08.17.-én szültem. 07.29.-től kapom a tgyást.
Munkahelyi előzményeim: 2003.05.-2010.12.23.-ig dolgoztam egy cégnél. 12.24.-2011.01.23.-ig passzív táppénzen voltam. 01.24.-03.07.-ig dolgoztam egy cégnél 8 órában, majd 03.08.-tól 4 órában, és szintén egy másik cégnél 4 órában. Kérdésem, hogy a gyedre mindkét cég után jogosult vagyok?
Nem találok sehol erre vonatkozó jogszabályt.

Válaszát előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2011.11.28. 13:54

kovacsbobi

Az R. 26/A § (3) szerint eltérő rendelkezés hiányában GYED-nél a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

Főszabály, hogy az ellátásra való jogosultságot jogviszonyonként külön-külön kell elbírálni. T. 43. § (2)

Annak, akinek egyidejűleg több jogviszonya van az előző jogviszonyt (jogviszonyokat) mind a táppénz mértéke, mind pedig az összeg kiszámítása szempontjából abba a jogviszonyba kell beszámítani,amelyik jogviszony korábban kezdődött.

Ha mindkét, egyideűleg fennálló jogviszony egyszerre kezdődött amelyiknél az igényt korábban érvényesítették R. 27/A § (2).

Jelen esetben 2011.03.08.-tól van két 4 órás jogviszonya.

Az előző 2011.03.07-ig fennálló jogviszonyait az egyik -főszabály szerint a korábban kezdődő- 4 órás jogviszonyához számítják hozzá és így állapítják meg azt, hogy jogosult-e GYED ellátásra.

A másik 4 órás jogviszonyt önállóan vizsgálják.
Tekintettel arra, hogy ebben 2011.03.08-tól 2011. 07.29-ig nincs 365 nap biztosításban töltött ideje így ezen jogviszonyában GYED ellátásra nem szerzett jogosultságot.

Kérdésére, hogy a gyedre mindkét cég után jogosult-e jelen esetben az a válasz, hogy nem. (A THGY-nál is ez a szabály és THGY-t sem kapott mindkét jogviszonyából.)

R= 217/1997 (XII.1.) Korm. rendelet.

T= 1997. évi LXXXIII törvény

További kérdéseivel forduljon bizalommal a kifizetőhelyi ügyintézőhöz, vagy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervéhez.

Üdv. :)

pazs # 2011.11.28. 13:56

malőver: a szabadságot nem kellett kifizetnie, hanem kiadnia. Egyoldalúan nem lehet szerződést módosítani.

addork # 2011.11.28. 15:22

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem, hogy sajtát háztartásban nevelt gyermek (nem vér-szerinti édesapa)esetén igénybe vehető-e a gyes (tartós betegség miatt), miközben én (anyuka) kisebbik gyermekkel tgyesen, illetve gyed-en vagyok?
Válaszát köszönöm.

Merci02 # 2011.11.28. 15:43

Sziasztok!Tudna nekem segíteni valaki abban, hogy október 26-ig munkaviszonyban voltam, de már előtte 1 hónappal aláírtam a felmondást és így mentem el október 26-november 26-ig táppénzre!Kötelesek-e kifizetni nekem a táppénzt?

Adrey77 # 2011.11.28. 19:11

Tisztelt Szakértők!

Az alábbiban szeretném a tanácsukat, véleményüket kérni.
2007. április 1.-től 2009. június 30.-ig a magyar munkáltatóm anyacégénél, Belgiumban dolgoztam, ottani munkaszerződéssel, fizetéssel. Ezalatt a magyar cégnél fizetés nélküli szabadságon voltam.
2009. július 6.-tól újrakezdtem a magyar cégnél való munkát. 2010 elején teherbe estem, 2010. október 11-én megkeztem a szülési szabadságomat, kislányom október 13-án született meg. THGYÁS-t rendben megkaptam, most GYED-en vagyok.
Most arról tájékoztatott a munkáltatóm - aki TB kifizetőhely - hogy a GYED-re való jogosultságom 2012. július.5-én (több, mint 3 hónappal a kislányom 2. születésnapja előtt!) megszűnik, tekintettel arra, hogy csak annyi ideig kaphatom a GYED-et, amennyi ideig a szülés előtti 2 évben biztosított voltam. Ha csak a magyarországi biztosítotti jogviszonyomat nézzük, akkor ez így is lenne, de a belgiumit nem kell figyelembe venni?

Szeretném kérdezni, hogy az ebben az esetben számított biztosítási időbe nem lehet / kell beleszámítani a külföldi munkavégzésem idejét? Nincs valami nemzetközi egyezmény, ami rendelkezik arról, hogy ilyen esetben mi a teendő? Ha ez a kérdés nem lenne leszabályozva, az nem sérteni sz uniós alapelvet a munkaerő szabad mozgását tekintve?

Válaaszukat előre is nagyon köszönöm

anne01 # 2011.11.29. 08:44

Merci02

Ha október 26-án megszűnt a munkaviszonyod, hiába mentél el utána táppénzre, passzív táppénz lehetősége már nem létezik. Ezekre a napokra nem fogsz kapni semmit.

Dödölle1 # 2011.11.29. 10:24

addork 2011.11.28. 16:22

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem, hogy sajtát háztartásban nevelt gyermek (nem vér-szerinti édesapa)esetén igénybe vehető-e a gyes (tartós betegség miatt), miközben én (anyuka) kisebbik gyermekkel tgyesen, illetve gyed-en vagyok?
Válaszát köszönöm.

Az alábbi jogszabályi rendelkezés értelmében nem.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

medion # 2011.11.29. 10:28

Tisztelt Szakértők!

A kislányommal 15 hónapot voltam Gyeden, azután visszamentem az előző munkahelyemre dolgozni. Most határozott idejű szerződésem van, ami 2011.
jun. 30-ig szól. A munkaviszonyom akkor sem fog megszűnni, de új szerződésem lenne, kevesebb bruttó bérrel. A kérdésem az lenne, hogy ha most teherbe esnék és májusban eljönnék táppénzre, akkor az új szerződést megköthetik-e velem és a gyedem alapja a jelenlegi bruttó bérből lesz, vagy a jun. 30-a utáni bérből?
Válaszukat előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.11.29. 10:48

Adrey77 2011.11.28. 20:11

Külföldi biztosítási idők beszámítása pénzbeli ellátások igénylése esetén:

Általános főszabály, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait a biztosított számára a biztosítása (munkahelye, munkavégzés helye) szerint illetékes teherviselő (másnéven biztosító, Magyarországon a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár, vagy ha az igénylő munkahelyén működik TB kifizetőhely, akkor az) folyósítja.

Ha a magyar szabályok szerint nyújtandó pénzbeli ellátás megállapításához szükséges figyelembe venni a külföldi (másik EGT tagállamban) biztosításban töltött időket is, akkor a kifizetőhely az illetékes külföldi biztosító nevének és címének valamint a biztosított adatainak megjelölésével a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár közreműködésével kérheti a külföldi (pénzbeli ellátásokra jogosító) biztosítási idők igazolását. (A Regionális Egészségbiztosítási Pénztár a magyar nyelvű E 104 jelű nyomtatvány segítségével keresi meg a külföldi biztosítót).

Terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj igénylése esetén a 1408/71/ EGK tanácsi rendelet hatálya alá tartozó személyeknek csatolni kell a külföldön bekövetkező szülés tényét igazoló E 001 számú nyomtatványt.

Megjegyzés: amennyiben a pénzbeli ellátás kizárólag a magyar szabályok alkalmazásával is megállapítható, akkor csak a magyar szabályok szerint fennálló biztosítási időket kell figyelembe venni.

Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a magyar pénzbeli ellátások alapját kizárólag a magyarországi kereset (illetőleg az Ebtv. vonatkozó kisegítő szabályainak megfelelő összeg) képezheti!

Példa: Magyarul ha valaki 2 évig dolgozott Magyarországon, előtte viszont egy EU tagállamban, akkor nincs jelentősége a külföldi biztosításnak, azaz azt a táppénz elbírálásához igazolni nem kell, mivel a magyar jogviszony alapján is elbírálható az igénye.

Ha viszont 5 évig külföldön dolgozott, majd 30 napon belül elhelyezkedik Magyarországon és 2 hónap múlva megbetegszik csak akkor kaphat 60%-os táppénzt és akkor jogosult 365 napig táppénzre, ha igazolja, a külföldi jogviszonyait. Ekkor sem lehet azonban a táppénzének kiszámításakor figyelembe venni a külföldi munkabérét, csak a Magyarországon megszerzett pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe.

Az OEP szakmai munkabizottságának 2. számú tájékoztatója szerint (2007.június) a magyarországi biztosítás alapján megállapítandó THGY jogosultság elbírálása során ha az igénylőnek nincs meg 2 éven belül a szükséges 180 (később, 2010-től a 365 nap) a 1408/71 EGK. rendelet 18. cikkelye alapján a biztosított bármely EU tagállamban szerzett biztosításban töltött idejét be kell számítani, a biztosítási időt az igénylőnek az E 104-es nyomtatványon kell igazolni.

A THGY ellátás összegénél a külföldön szerzett jövedelem nem képezi az ellátás alapját. Az ellátás összegének megállapításánál a Vhr.26.§. (2) és az Ebtv. 42.§. (3) szerint kell eljárni, amennyiben azonban a biztosított az irányadó időszakban PEB. járulékalapot képező jövedelemmel nem rendelkezik az ellátás napi összegének megállapítása során a minimálbér kétszeresét kell figyelembe venni.

Mindezek, illetve a személyek szabad áramlásának és az összeszámítás elvének a figyelembevételével, álláspontom szerint az igény, ezen belül az igényjogosultság elbírálásakor a kifizetőhely/Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerv köteles a külföldi biztosítási időket figyelemve venni.

Természetesen ez csak akkor lehetséges, ha a biztosított ezen tényt a kifizetőhellyel közölte.

Amennyiben még nem tette meg, írásban pótolja, a kifizetőhely pedig a fentiek szerint járjon el, azaz a kifizetőhely az illetékes külföldi biztosító nevének és címének valamint a biztosított adatainak megjelölésével a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár közreműködésével kérje a külföldi (pénzbeli ellátásokra jogosító) biztosítási idők igazolását.

medion # 2011.11.29. 11:27

Javítom 2010.jun. 30.

medion # 2011.11.29. 11:28

Már megint elírtam , kész vagyok ezektől az évektől, tehát 2012. jun. 30.

Merci02 # 2011.11.29. 12:47

Tisztelt anne01!
Akkor is passzív táppénznek számít ha október 26-án mentem el táppénzre?

Jlilien # 2011.11.29. 13:44

Kedves szakértők!
Gyedem nemsokára lejár és gyesre megyek de szeretnék majd 4 órában dolgozni.
A munkahelyem idő közben teljesen átalakult a 150 ember helyett talán 10 dolgozik mert megszűnt az a tevékenységi köre amiben én is dolgoztam, a teljes cég nem. Egy másik cég vette át ezt a tevékenységi kört. A kérdésem az lenne hogy én így mire számíthatok?
Köszönöm a segítséget!

pazs # 2011.11.29. 13:48

medion: azt nem tudjuk, hogy kötnének-e veled új munkaszerződést, a határozott időtartamú az viszont lejár, bárhol is vagy.

Merci02: na, akkor október 26-ára kaphatsz, de csak akkor, ha aznap nem dolgoztál.

Jilien: elvileg a gyereked hároméves koráig felmondási védelem alatt állsz, ha nem tudnak a munkaszerződésednek megfelelően foglalkoztatni, akkor fizethetnek állásidőt. Ellenben nem kötelesek arra, hogy négy órásra módosítsák a szerződésedet, azt tudd.

medion # 2011.11.29. 14:11

Pazs

Köszönöm a segítséget, kérdésem viszont még az lenne, hogy a gyedet a jelenlegi bérből számolják majd, vagy a jövő éviből.

Merci02 # 2011.11.29. 14:54

Tisztelt pazs!
Csak az október 26-át fizetik ki?27-étől november 26-ig semmit nem kapok?(Miért)

végrehajtó1 # 2011.11.29. 15:32

Mert nincs passzív táppénz.

pazs # 2011.11.29. 15:42

Merci02: meggyógyultál egyébként? végrehajtó1 és anne01 is megmondta: nincs passzív táppénz. Régen egy év volt, aztán fél év, 90 nap, 45, 30 és most már egyáltalán nincs.

medion: ha jól tudom, akkor a megelőző 180 napi bérből, de erre nem vennék mérget.

anne01 # 2011.11.29. 15:42

Merci02

Feltételezem, amikor kiléptettek, október 26-val bezárólag a teljes béredet megkaptad. Ugyanarra a napra nem jár bér és táppénz is. Ezt a bérlapodon meg tudod nézni. Táppénzt azért nem kaphatsz, mert biztosítás hiányában nem jár.