GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2010.04.12. 12:45

preacher

Gyes lemondásához nincs külön nyomtatvány, egyszerűen írsz egy kérelmet.

OEP honlapról:

Választás egyes ellátások közt/a választás napjának meghatározása
A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a
gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt ezen ellátások
között – a jogosultsági feltételek fennállta esetén – az ellátásra jogosult személy választhat.
Ezen ellátások közti választás esetén a választott (új) ellátás iránti kérelmet az újonnan választott
ellátásra illetékes – egészségbiztosító (táppénz, tgys, gyed) vagy az államkincstár (gyet, gyes) –
szervhez kell benyújtani a folyósítás alatt álló (régi) ellátás beszüntetésére vonatkozó kérelemmel
együtt. Ha a beszüntetni kért ellátás és a választott új ellátásra más-más szerv illetékes, a régi ellátás
beszüntetésére vonatkozó kérelmet az arra illetékes szervhez továbbítja a hatóság.
Tehát, ha a választott, új ellátás a gyed/tgys, akkor a kérelmet a munkáltatónál (egészségbiztosítónál),
ha a választott új ellátás a gyes/gyet, akkor azt a Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságánál kell
bejelenteni, az addig folyósított ellátás beszüntetésére vonatkozó kérelemmel együtt.
A választott újabb ellátást a választás napjától – a korábban folyósított ellátás folyósításának
megszüntetésével – lehet megállapítani és folyósítani. A választás napjának a választott (új) ellátás
iránti kérelemnek ezen új ellátás folyósítására illetékes szervhez való írásbeli benyújtásának
napját kell tekinteni.
Az egyes ellátások közti választás esetén a választás napjának meghatározása
Felhívjuk a figyelmet, hogy abban az esetben, ha az ellátás iránti kérelem két ellátás közti választással
történik – ideértve az esetleges késedelmes választás esetét is – csak az alábbiak szerint meghatározott
választás napjától (azaz a kérelem írásbeli benyújtásának napjától) folyósítják az újabb ellátást, tehát
erre az esetben az az általános szabály, hogy pl. a tgys/gyed visszamenőleg hat hónapra érvényesíthető
nem vonatkozik. Ennek a szabálynak az a célja, hogy a kettős kifizetést kizárják.
A választás napjának meghatározására a következő esetek lehetségesek:

1. Ha valaki a gyermeknevelési támogatás (gyet, gyes) folyósítása alatt társadalombiztosítási ellátásra
(tgys, gyed) kíván áttérni, de először a lemondó nyilatkozatát nyújtja be a Kincstári Igazgatósághoz, és
csak ezt követően érkezik a tb ellátás iránti kérelem a foglalkoztatójához vagy a REP-hez, akkor a
Kincstárhoz érkezett lemondó nyilatkozat átadásának (személyes benyújtás vagy postára adás) napja
lesz a társadalombiztosítási ellátás igénylésének, (választásának) napja is.
Pl.: Aki 2008. november 29. napján a Kincstárnak címezve postára adja a nyilatkozatát arról, hogy a
gyes folyósítását kéri megszüntetni, mert újabb babája született, és ezért a számára kedvezőbb
terhességi gyermekágyi segélyt kívánja igénybe venni, azonban a terhességi gyermekágyi segélyre
vonatkozó kérelme csak 2009. január 2.-án érkezik meg az egészségbiztosítóhoz, a tgys-re vonatkozó
választása napjának 2008. november 29. napját kell tekinteni, vagyis a gyermekgondozási segély
folyósítását 2008. november 29. napjától meg kell szüntetni, mert az igénylő 2008. november 29.
napjától terhességi gyermekágyi segélyre jogosult.
2. Ha valaki a társadalombiztosítási ellátás (táppénz, gyed, tgys) folyósítása alatt a Kincstárhoz tartozó
gyermekgondozási támogatásra (gyes, gyet) kíván áttérni, de először a tb ellátásról lemondó
nyilatkozatát nyújtja be a foglalkoztatójához, vagy az egészségbiztosítóhoz, és csak ezt követően jelzi a
Kincstárnál, hogy a gyermekgondozási támogatást (gyes, gyet) szeretné igénybe venni, akkor a tb
ellátás lemondásáról a foglalkoztatóhoz (REP-hez) érkezett lemondó nyilatkozat átadásának
(személyes benyújtás vagy postára adás) napja lesz a gyermekgondozási támogatás igénylésének
(választásának) a napja is.
Pl.: Aki 2008. november 29. napján postára adott nyilatkozatával kérte a REP-től a gyed
folyósításának megszüntetését, mert a gyermeke másfél éves és visszamegy dolgozni (a gyed
helyett gyes-re térne át), azonban a gyes-re vonatkozó kérelme csak 2009. január 2.-án érkezett a
Kincstárhoz, akkor a választás napjának ebben az esetben 2008. november 29. napja minősül, azaz
a gyed folyósítását 2008. november 29. napjától fogják megszüntetni, mert 2008. november 29.
napjától gyes-re jogosult a kérelmező.
3. Aki azonos időpontban tesz nyilatkozatot a régi ellátása megszüntetésére és egyben a választott
ellátás megállapítására is, akkor természetesen a választás napja e kérelme átadásának (személyes
benyújtás vagy postára adás) napja lesz a választás napja.
Pl.: Aki 2008. november 29. napján személyesen kérte a Kincstárnál a gyes megszüntetését, mert
másik babája született, és a számára kedvezőbb terhességi gyermekágyi segélyt kívánta igénybe venni,
és a terhességi gyermekágyi segély iránti kérelme 2008. november 29-én beérkezett az
egészségbiztosítóhoz is, akkor a választás napja 2008. november 29. napja, tehát a gyest 2008.
november 29. napjától megszüntetik (erre a napra gyes már nem jár), mert 2008. november 29. napjától
az anyuka terhességi gyermekágyi segélyre jogosult.

anne01 # 2010.04.12. 12:41

szukoj

Családtámogatási ellátásoknak alapvetően két fajtája van:

  1. alanyi jogon járó ellátások (anyasági támogatás, családi pótlék, gyes, gyet), amelyek állampolgári jogon járnak,
  2. pénzbeli ellátások (tgyás, gyed), amelyeknek feltétele a 365 nap előzetes biztosítási idő, aktuális biztosítás és olyan jövedelem, amely után pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kell fizetni.

Munkaviszony nélkül csak az alanyi jogon járó ellátásokra vagy jogosult.
Tanulmányokat bármelyik ellátás mellett folytathatsz.

szukoj # 2010.04.12. 12:22

Kedves Szakértők!

Örülök, hogy végre találtam egy helyet, ahol a kérdéseimre talán választ kapok.
Jelenleg egy egyetem hallgatója vagyok. Terveim közt szerepel, hogy a befejezésre már babával a hasamban kerül sor. A kérdésem az lenne, hogy így, hogy munkaviszonyom még nem volt, így a minimálbérhez viszonyíták a pénzt amit kapnék a babához? Valamint, hogyha én egy MA képzésbe is belekezdenék, azt egy baba mellett hogy lehet csinálni? Illetve, hogy elvégezhetném-e így államilag finanszírozott tanulóként?
Válaszukat előre is köszönöm. Valamint, ha tudnának még egyéb lehetőségekről, azokat is megköszönném.

További kellemes napot!

nandy # 2010.04.12. 11:58

ginalolo:

Szóval arra jutottam,hogy férjem részére kérnénk a GYEST,én kivenném a felhalmozott szabikat,utána elmennék táppénzre-ezt vki javasolta-és elvileg a táppénz után még egy hónapig nem rúghatnának ki.(ja,és felmondási határidő is van,meg végkielégítés)
Kérdésem,hogy én döntöm el,vagy a munkáltató,hogy mikor veszem ki a szabikat?Érdemes akkor utána elmenni táppénzre,vagy…?

Az előző évekről bentmaradt szabikat a munkábaállástól számított 30 napon belül ki kell adni. Általában rögtön ezzel kezdenek, mert a TGYÁS és GYED első évének idejére járó szabi még alapesetben is 26-30 nap körül van, tehát ki sem tudja adni a 30. nap lejártáig.:)
Táppénzre viszont csak akkor mehetsz, ha az orvosilag indokolt... Nem lehet kérdés, hogy mikor járnál jobban... A Pénztár nem fejőstehén, annak ellenére, sokan úgy gondolják.

Végkielégítés közös megegyezés esetén ugye nem jár?
Járhat, de csak akkor, ha abban a felek írásban megállapodnak. Ha a megállapodás nem tartalmaz végkielégítést, akkor nem jár.

Táppénzzel pedig ne variálj...

Dödölle1 # 2010.04.12. 11:04

dallam 2010.04.12. 11:22

Tisztelt Szakértők!

2010.novemberére várom első babámat. Viszont februártól szülésig táppénzen vagyok, veszélyeztetett terhesként. Ennek függvényében hogy számoljak a GYED összegével? 2011-ben venném igénybe, azaz a 2010-s évet néznék ha jól tudom. De vajon a táppénzzel csökkentett összeg az irányadó, vagy pedig a sima átlagkereset?Szá­mít, hogy csak 1 hónapot dolgoztam ténylegesen? Teljes a káosz, az OEP-t kerestem, nem tudtak felvilágosítást adni, mondván 2010-ben szülőknél amugyis változások vannak, és ki tudja mit hoz a választások után 2011. Kicsit úgy érzem magam, mintha kisérleti nyúl lennék, és rajtam tesztelnék a rendszert. Válaszok pedig jók lennének, hogy döntéseket tudjunk hozni.

/a gyermekágyi segélynél a 2009-átlagkeresetet nézik ugye?/

Gyors választ előre is megköszönöm, szép napot kívánok! :)

dallam 2010.04.12. 11:22

-------
  1. A kollégák válasza, illetve annak hiánya nem elfogadható, ezen túlmenően jogszabálysértő, ugyanis az Ebtv. 5.§. értelmében kötelesek az ügyfeleknek teljeskörű tájékoztatást adni.
  2. A 2010.04.30. után szülő nők esetében valóban változott/változik a jogszabály, amely azonban -bár csak 2010.05.01-én lép hatályba- mindenki számára, így minden REP-es és OEP-es dolgozók számára is- megismerhető, annak a kihírdetése a jogalkotási törvénynek megfelelően kellő időben (fél éve) megtörtént.
  3. A választások miatt 2011-ig valóban lehetnek további változások, de ez nem mentesíti az arra illetékes köztisztviselőt az alól, hogy az ügyfeleket tájékoztassa a hatályos jogszabályok előírásairól.
  4. Itt a fórumon szívesen segítünk, de jó tudni, hogy az elsődlegesen és törvényi kötelezettség alapján a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár feladata. (Ezért (is) kapják a fizetést.)
  5. Esetedre is az igaz, amit az előző hozzászólónak válaszoltam, ami így hangzik:

Válasz:

1. A szülést követő első ellátás a THGY amit főszabály szerint a szülés napjától 168 napig folyósítható.

GYED-et csak ezt követően a 169. naptól lehet igényelni, ami esetedben 2011-re esik.

A 2010.04.30. u­táni szülések esetében már másképp kell kiszámolni a THGY és másképp a GYED alapját!

Tekintettel arra, hogy kérdésed a GYED-re irányult a 2011-ben induló GYED összegét -amennyiben addig nem változik a jogszabály- esetedben főszabály szerint a minimálbér alapján fogják megállapítani. Ha azonban az számodra kedvezőbb -mivel azért nem lesz 180 bérezett napod, mert táppénzben és thgy-ban részesültél- a GYED alapja az előző, jelen esetben a thgy alapja lesz.

A véleményemet megalapozó jogszabályi helyek:

42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.

48. §
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét – az (5) bekezdésben foglaltak kivételével – a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(Megjegyzés: Mivel a GYED-et ezen szakaszok alapján kell megállapítani ahol táppénz szót olvasol, oda jelen esetben GYED-et kell érteni.)

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

(Nálad a korábban folyósított ellátás a THGY lesz.)

---
Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

dallam # 2010.04.12. 09:22

Tisztelt Szakértők!

2010.novemberére várom első babámat. Viszont februártól szülésig táppénzen vagyok, veszélyeztetett terhesként. Ennek függvényében hogy számoljak a GYED összegével? 2011-ben venném igénybe, azaz a 2010-s évet néznék ha jól tudom. De vajon a táppénzzel csökkentett összeg az irányadó, vagy pedig a sima átlagkereset?Számít, hogy csak 1 hónapot dolgoztam ténylegesen? Teljes a káosz, az OEP-t kerestem, nem tudtak felvilágosítást adni, mondván 2010-ben szülőknél amugyis változások vannak, és ki tudja mit hoz a választások után 2011. Kicsit úgy érzem magam, mintha kisérleti nyúl lennék, és rajtam tesztelnék a rendszert. Válaszok pedig jók lennének, hogy döntéseket tudjunk hozni.

/a gyermekágyi segélynél a 2009-átlagkeresetet nézik ugye?/

Gyors választ előre is megköszönöm, szép napot kívánok! :)

ginalolo # 2010.04.11. 17:09

Kedves Szakértők!

A következő problémára nem találtam választ-de amit eddig is megtudtam,azt köszönöm nektek(hisz innen mazsolázgattam)
Idén májusban lesz kisfiam két éves,és a munkahelyemre nem igazán akarnak visszavenni,állóbért sem fognak tuti fizetni,én meg nem mondok fel. Vezető pozícióban voltam,sokat letettem az asztalra,és emiatt szeretnék élni a jogaimmal.
Tulajdonképpen én is csak muszájból mennék vissza,hiszen 12 órákat kell dolgozni,de a GyES-ből nem lehet megélni.
Szóval arra jutottam,hogy férjem részére kérnénk a GYEST,én kivenném a felhalmozott szabikat,utána elmennék táppénzre-ezt vki javasolta-és elvileg a táppénz után még egy hónapig nem rúghatnának ki.(ja,és felmondási határidő is van,meg végkielégítés)
Kérdésem,hogy én döntöm el,vagy a munkáltató,hogy mikor veszem ki a szabikat?Érdemes akkor utána elmenni táppénzre,vagy...?
Végkielégítés közös megegyezés esetén ugye nem jár?
Ha esetleg meg akarnak velem egyezni,hogy fizetnek egy havi bért-vagy kettőt,akkor utána is lehet ezzel a táppénzzel variálni?
Nagyon köszönöm előre is a válaszokat,és a fáradozást.
További szép estét mindenkinek!Ginalolo

tmade # 2010.04.11. 11:04

Nagyon szépen köszönöm a tartalmas választ. Élni fogok velük.
Üdv.
tmade

Dödölle1 # 2010.04.11. 08:10

nandy 2010.04.10. 12:54

Ez a jutalom érdekes dolog…
Egyik barátom két évvel ezelőtt járt úgy, hogy a táppénz összegének megállapításánál nem vették figyelembe a jutalmat, pedig csatolták a pótlapot is.

----------
  • Az.

A lent idézett állásfoglalás Soltészné kolléganő viszonylag új -remélhetőleg egyéni- ötlete, a REP PEEO Osztályvezetők egyelőre nem osztják és nem gyakorolják, erre vonatkozó kifejezett OEP utasítás/állásfoglalás tudomásom szerint egyelőre nincs.

Az általad idézett estben érdemes lett volna panaszt tenni, illetve kérni a határozatban történő elutasítást. (Ha az igényt teljes mértékben nem teljesítik, úgy azt a REP köteles határozaba foglalni, döntését megindokolni)

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.04.11. 08:01

dorca 2010.04.10. 23:58

Tisztelt Szakértők! Jelenleg GYED-en vagyok a kislányommal,két éves kora után tervezem,hogy visszamegyek dolgozni.A kérdésem a következő volna:azt tudom,hogy három éves koráig jár a GYES is,de az igaz-e,hogy ha én elmegyek a pici miatt állományba,akkor nem kapok táppénzt,csak a GYES-t?Ez elég nagy kiesés lenne és az első bölis évben általában sűrűbben betegek,ezért szeretném tudni,hogy mire lehet számítani. Előre is köszönöm a segítséget! Dóra --------------
  • Válasz:

Nem, nem igaz. Aki GYES mellett dolgozik jogosult táppénzre, de az összegre és a táppénz igényjogra az általánostól némileg eltérő szabályok vonatkoznak.
PL. Táppénzt csak annyi napra kaphatsz ahány napot a GYES mellett dolgoztál.

PL. Visszamész GYES mellett dolgozni, dolgozol 3 napot. A baba beteg lesz. Táppénzt csak 3 napig kaphatsz!

PL. Visszamész GYES mellett dolgozni, dolgozol 25 napot. A baba beteg lesz. Táppénzt csak 25 napig kaphatsz!

A pontos szabályokról a TB kifizetőhelyi ügyintézőnél, vagy a REP PEEO osztályvezetőjénél érdeklődhetsz.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.04.11. 07:53

tmade 2010.04.10. 21:47

A hivatkozott KMREP Kifizetőhelyi tájékoztatókat itt találod.

http://www.tbinfo.eoldal.hu/…asfoglalasok

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.04.11. 07:48

tmade 2010.04.10. 21:47

Szeretném a segítségeteket kérni. Most kezdtem tb kifizetőhelyen dolgozni tb-, bér és adóügyi előadóként és még elég rutintalan vagyok. Akinek a helyére mentem kismama és már 1 hónapja táppénzen van. Pénteken viszont bejött dolgozni és elvileg 1 hétig lesz, mert segít a negyedéves bevallásokban. Namost a táppénzét nem akarja megszakítani. Úgy emlékszem a tanultakból, hogy ha valaki munkabérben részesül akkor ugye nem kaphat táppénzt. Akkor elég nekem a számfejtésnél arra a napra bért adni és táppénzt nem, vagy meg kell szakíttatni a táppénzt? Szerinte nem kell, de szerintem sántít a dolog egy kicsit. Tartós táppénz alatt elvileg szerintem nem lehet dolgozni nem? Függetlenül, hogy kap-e táppénzt vagy nem. Segítségeteket köszönöm. Szakmai kérdésekkel jöhetek többször is ha megakadok, vagy van valahol egy külön fórum a szakmabelieknek? Jól jönne néha a segítség. --

1. Csókoltatom a "kolléganőt", de ha keresőképtelen, akkor pihizzen és ne dolgozzon.

Komolyra fordítva: Az általad idézett szabályt a gyakorlatban a keresőképtelenség elején szokták alkalmazni amikor pl. végigdolgozza a napot, este elmegy a háziorvoshoz, az orvosi igazolás aznaptól szól, de mivel megkapta a teljes keresetét, azaz nincs keresetvesztesége táppénz nem jár neki. (Feltételezzük, hogy a 15 munkanap Bsz-ot már kimerítette.)

A másik eset, hogy orvosi javaslat ellenére munkába áll. Ekkor bár van orvosi igazolása, de Ő úgy gondolja, hogy meggyógyult, munkába áll, bért kap, így táppénzre nem jogosult.

A harmadik eset, hogy 1-1 napra (jelen esetben 1 hétre) bemegy dolgozni. Az általad leírt szabály ekkor is áll, viszont az orvosszakmailag aggályos, ha az ellátást a REP folyósítaná azonnal kiküldenék az ellenörző főorvost és megvonatnák a táppénzt, mivel az orvos utasításait nem tartotta be, a keresőképtelenség alatt a munkát végzett így a gyógyulását késleltette....

Javaslat: Ne járjon be táppénz ideje alatt dolgozni, ha bemegy azt ne munkabérért tegye, mert megvonhatják tőle a táppénzt.

Vagy. Ha dolgoni akar szakíttassa meg a keresőképtelenséget az orvosával, ha végzett a bevallásokkal vetesse magát újra állományba. Kérdés: Ha tud dolgozni, akkor biztos, hogy veszélyeztetett terhes? Biztos, hogy a szülésig nem tudja ellátni a munkáját?

A trükközés visszaüthet....
Mindenképpen jogellenes, ha az orvosát a munkába állásról nem tájékoztatja....

2. Szakmai kérdésekkel jöhetek többször is ha megakadok, vagy van valahol egy külön fórum a szakmabelieknek?

Jöhetsz.

Ha tudsz/találsz ettől szakmaibb tb fórumot az engem is érdekelne. Én sajnos nem tudok, a magam részéről sajnálom, hogy az OEP vezetése azt a XXI. században nem tartja fontosnak. Én minden adandó alkalommal és minden illetékes vezetőnek jelzem az igényt, de sajnos Ők nem tartják fontosnak. Egy kolléga TB info címmel indított egy honlapot, azon sok érdekes info van, kiemelten javasolom a tájékoztatók, állásfoglalások rovatot, ahol a KMREP kifizetőhelyi tájékoztatóit pár évre visszamenőleg megtalálhatod, működtetett fórumot is, amit sajnos később fizetőssé tett, most viszont egyelőre egyáltalán nem működik.

3. A REP PEEO -a kifizetőhelyi tájékoztató szerint-
segítséget nyújt az új kifizetőhelyeknek (patronáló/instruáló elenőrzés), de ha kell a kezdő ügyintézőknek is, javasolom élj vele.

És forgasd a 2010.02-től hatályos új OEP Kifizetőhelyi tájékoztatót, valamint ha a cég kifizeti javasolom megrendelni a TB Tanácsadó és a TB Levelek szakmi folyóiratokat.

4. Jó munkát az új munkakörökhöz!

Üdv. :)

anepa3 # 2010.04.10. 23:35

Tisztelt Szakértők!
Határozatlan idejű kinevezéssel rendelkező közalkalmazott vagyok,aki jelenleg 22 hónapos kisfiával van otthon GYED-en.Fiam 2010.06.11-én tölti be a két éves életkorát,utána szeretnék visszamenni dolgozni.Innentől lennének felmerülő kérdéseim:
1.Amennyiben jól tudom,az engem helyettesítő személyt 3 éves határozott idejű kinevezéssel vették fel a helyemre.Visszamehetek-e így dolgozni,figyelmen kívül hagyva a köztük lévő szerződést?Illetve emiatt a munkáltatóm elutasíthatja-e a munkába való visszatérésemet?
2.A helyettesemmel nagyon jó a munkáltatóm kapcsolata,s tartok tőle őt szívesebben tartanák meg helyettem.Mennyire lehet racionális ezen félelmem,jogilag mik a lehetőségeim?
3.Ha visszamehetek dolgozni,azt tehetem-e napi 8 órában GYES mellett,illetve
4.átruházhatom-e a GYEST élettársamra,gyermekem apjára (közös háztartásban élünk),mivel úgy hallottam,hogy a gyermekápolási táppénz igénybe vételekor csak a Gyest folyósítanák?
5.2008.március 01-től voltam táppénzen,előtte az éves szabadságomat nem vettem ki(legalábbis tudomásom szerint),majd 2008.06.11 és 2008.11.25 között terhességi gyermekágyi segélyt kaptam (szülési szabadság alatt?),jelenleg pedig GYED-et folyósítanak.2003.08.01-től áll fenn a munkaviszonyom,a kinevezésem.Érdekelne,hogy mindezek alapján mennyi ki nem vett szabadságom van még,s mennyit használhatnék fel ebből szeptemberig?
Segítségüket,válaszukat előre is köszönöm,s várom.Köszönettel:anepa3

dorca # 2010.04.10. 21:58

Tisztelt Szakértők!
Jelenleg GYED-en vagyok a kislányommal,két éves kora után tervezem,hogy visszamegyek dolgozni.A kérdésem a következő volna:azt tudom,hogy három éves koráig jár a GYES is,de az igaz-e,hogy ha én elmegyek a pici miatt állományba,akkor nem kapok táppénzt,csak a GYES-t?Ez elég nagy kiesés lenne és az első bölis évben általában sűrűbben betegek,ezért szeretném tudni,hogy mire lehet számítani.
Előre is köszönöm a segítséget!
Dóra

tmade # 2010.04.10. 19:47

Szeretném a segítségeteket kérni. Most kezdtem tb kifizetőhelyen dolgozni tb-, bér és adóügyi előadóként és még elég rutintalan vagyok.
Akinek a helyére mentem kismama és már 1 hónapja táppénzen van. Pénteken viszont bejött dolgozni és elvileg 1 hétig lesz, mert segít a negyedéves bevallásokban. Namost a táppénzét nem akarja megszakítani. Úgy emlékszem a tanultakból, hogy ha valaki munkabérben részesül akkor ugye nem kaphat táppénzt. Akkor elég nekem a számfejtésnél arra a napra bért adni és táppénzt nem, vagy meg kell szakíttatni a táppénzt? Szerinte nem kell, de szerintem sántít a dolog egy kicsit. Tartós táppénz alatt elvileg szerintem nem lehet dolgozni nem? Függetlenül, hogy kap-e táppénzt vagy nem.
Segítségeteket köszönöm.
Szakmai kérdésekkel jöhetek többször is ha megakadok, vagy van valahol egy külön fórum a szakmabelieknek? Jól jönne néha a segítség.

nandy # 2010.04.10. 10:54

Ez a jutalom érdekes dolog...
Egyik barátom két évvel ezelőtt járt úgy, hogy a táppénz összegének megállapításánál nem vették figyelembe a jutalmat, pedig csatolták a pótlapot is.

Dödölle1 # 2010.04.10. 07:45

nandy 2010.04.09

Már látom… változott…
„(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.”

Az 5) bek.-ben van az előnyszabály :)) De akkor a TGYÁS-nál miért hagyták a régit? -----------
Nem tudom, az utóbbi időben a felső vezetés képes olyanokra, amire eddig nem volt példa.

Többnyire azért a jogszabályok igazodtak a klasszikus TB alapelvekhez, mára azonban már nem érdemes logikát keresni a különböző TB jogszabályokban, pláne OEP utasításoban... :(

Lásd: banki folyószámla költségtérítéssel kapcsolatos álláspont, vagy egyszeri kerkieg számítása az ÜB alapjánál, továbbá a jutalom figyelembevétele a TP alapnál (eseti jövedelem, nem elvárható, ha viszont nem elvárható kiesése esetén nincs keresetveszteség, kvázi bár vonunk belőle járulékot mégsem táppénz alap akárcsak a banki folyószámla kts. térítésnél lásd: TB Tanácsadó 2010.02.szám 15. oldal Soltészné OEP osztályvezető)... stb.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.04.10. 07:32

nandy 2010.04.09. 16:54

Kedves Dödölle!
„azt írod: -mivel azért nem lesz 180 bérezett napod, mert táppénzben és thgy-ban részesültél- a GYED alapja az előző, jelen esetben a thgy alapja lesz.”

Ez nem csak a táppénzre vonatkozik (előnyszabály)?

--------
Kedves Nandy!

Igazad van főszabály szerint ez a táppénz előnyszabály, ami nem változott, viszont a 2010.04.30- utáni szüléseknél a jogalkoztó módosította a GYED kiszámításának a szabályait.

Ahogy már idéztem az új szabály szerint a GYED összegénél az ellátás alapjának megállapítási sorrendje úgy módosult, hogy annál a T. 48.§ 2)-(5) bekezdése szerint kell eljárni, azaz ha van előző évi 180 napi jövedelem, akkor az az alap, ha nincs az utolsó 180 napi jövedelem, ha az sincs akkor már nem az eddig használt "akárhánynapos (179-től 1-ig) tényleges jövedelem, illetve a minimálbér kétszeresének 30-ad része szabály él, hanem a minimálbér lesz/lett a GYED alapja, természetesen figyelemmel a szerződés szerinti jövedelemre is, azaz ha a szerződés szerinti jövedelem alacsonyabb (pl.20 órás) mint a minimálbér úgy az lesz az alap.

A fenti, az igénylőket érintő negatív változásban egy kedvezmény, hogy immár itt is alkalmazható a táppénznél már megszokott előnyszabály.

Ha időgéppel kikeresed az Ebtv. 2010.05.01-től hatályos normaszövegét látni fogod a változást, de a 2010-es TB HVG-ben is megtalálod félkövér betűkkel szedve a 2010.05.01-től hatályos változásokat.

Érdekes, hogy a jogalkotó a THGY összegének számításán nem változtatott, maradt a régi szabály.

(Valószínűleg azért, a különbség hogy aki eddig értett hozzá az is megkavarodjon. Az ügyfelekről nem is beszélve.)

Természetesen az első ilyen GYED-ek csak 2010.05.01 után 168 nappal rendelkeznek, addig az új KOrmány még változtathat rajta, bár a Fidesz ugyan jelezte, hogy megválasztásuk/Kormányalakíításuk után mindent "visszacsinálnak", azonban ez, azaz a GYED-GYES változtatás nem szerepel a hivatalos Kormányprogramban.

Az álláspontomat megalapozó jogszabályi hely:

  1. A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.

Amennyiben másképp látod, vagy értelmezed úgy azt szivesen veszem....

Üdv. :)

gica1235 # 2010.04.09. 19:07

Köszönöm szépen! :)

nandy # 2010.04.09. 15:05

cicmorgo:

Rendes szabadság jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére - mindkét gyerkőcnél, ez nem egészen három évi szabadság, kb. 62-66 nap. Ez azt jelenti, hogy a GYED lejárta után úgy három hónapig szabadságon lehetsz.
Ehhez nem kell lemondani a gyes-t. De ha táppénzre szeretnél menni, akkor viszont igen, mert a gyes melletti táppénzfolyósítás korlátozott idejű és csökkentett összegű.

A gyes-t át lehet adni apukának is.

nandy # 2010.04.09. 14:57

Már látom.... változott....
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.

Az 5) bek.-ben van az előnyszabály :)) De akkor a TGYÁS-nál miért hagyták a régit?

nandy # 2010.04.09. 14:54

Kedves Dödölle!
azt írod: -mivel azért nem lesz 180 bérezett napod, mert táppénzben és thgy-ban részesültél- a GYED alapja az előző, jelen esetben a thgy alapja lesz.

Ez nem csak a táppénzre vonatkozik (előnyszabály)?

Cirmogó # 2010.04.09. 14:02

Tisztelt Szakértők!
2007.02.02.-án született meg a kislányom, és 2008.09.23.-án a kisfiam. Jelenleg gyed-en vagyok, szeptember 23-ig. A kérdésem a következő lenne: Harmadik babát is tervezünk, és nem vagyok tisztában a gyed-el, gyes-el és a táppénzzel kapcsolatos kérdésekkel. Először is azt szeretném tudni, hogy a gyed lejártakor kivehetem e a szabadságokat, és mennyi szabadság jár, ha 2007-től nem vettem ki őket és 31 éves vagyok? Ha kiveszem a szabadságot, jár e mellette a gyes? Ha a gyes ideje alatt ismét gyermeket várok, lehetséges e, táppénzre menni? A gyes-t igénybe vehetné e a férjem, ha dolgozik?
Üdv.

Dödölle1 # 2010.04.09. 11:19

gica1235 2010.04.09. 11:01

Tisztelt Szakértők!

2004. szept. 20-tól állok közalkalmazoti jogviszonyban­.(határozatlan idejű szerződés) 2010. jan. 8. óta veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok, aug. 22 körül fogok szülni. Az lenne a kérdésem, mi alapján fogják számolni a gyedet. (Azt olvastam, a táppénz nem képezheti a gyed alapját, akkor mi? Ebben az évben szinte nem is dolgoztam)

Köszönöm a segítséget! gica1235 --------
Válasz:

1. A szülést követő első ellátás a THGY amit főszabály szerint a szülés napjától 168 napig folyósítható.

GYED-et csak ezt követően a 169. naptól lehet igényelni, ami esetedben 2011-re esik.

A 2010.04.30. utáni szülések esetében már másképp kell kiszámolni a THGY és másképp a GYED alapját!

Tekintettel arra, hogy kérdésed a GYED-re irányult a 2011-ben induló GYED összegét -amennyiben addig nem változik a jogszabály- esetedben főszabály szerint a minimálbér alapján fogják megállapítani. Ha azonban az számodra kedvezőbb -mivel azért nem lesz 180 bérezett napod, mert táppénzben és thgy-ban részesültél- a GYED alapja az előző, jelen esetben a thgy alapja lesz.

42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.

48. §
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

Kérdéseiddel javasolom megkeresni a munkáltató TB kifizetőhelyi ügyintézőjét, aki minden kérdésedre teljeskörű felvilágosítást tud adni.

Üdv. :)

gica1235 # 2010.04.09. 09:01

Tisztelt Szakértők!

2004. szept. 20-tól állok közalkalmazoti jogviszonyban.(határozatlan idejű szerződés) 2010. jan. 8. óta veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok, aug. 22 körül fogok szülni. Az lenne a kérdésem, mi alapján fogják számolni a gyedet. (Azt olvastam, a táppénz nem képezheti a gyed alapját, akkor mi? Ebben az évben szinte nem is dolgoztam)

Köszönöm a segítséget!