GYED,GYES, táppénz


Nagybori # 2011.10.19. 08:14

Tisztelt Szakértők!

Egy TGYÁS-sal kapcsolatos kérdéssel fordulok Önökhöz, amire eddig sehol nem találtam meg a választ.
2010.05.31-ig dolgoztam (munkaviszonyom folyamatosan volt 2002.05.09. óta), ezután betegszabadságon voltam 2010.06.21-ig, majd pár nap táppénz után 2010.06.25-től (ekkor született meg a kislányom) TGYÁS-t kaptam 2010.12.09-ig. 2010.12.10-től pedig GYED-en vagyok jelenleg is. Második babánkat 2011.11.28-ra várjuk.
A kérdésem az lenne, hogy hogyan számítódik esetemben a 180 nap (ami ahhoz szükséges, hogy a munkabérem alapján számolják a TGYÁS-t, ami jóval több, mint a minimálbér kétszerese)? A tavalyi évben, vagyis a szülést megelőző évben ugye nem volt meg a 180 napom, csak 172 összesen a betegszabadsággal együtt, ha jól számoltam, ezen nem tudok és nem is tudtam volna változtatni. Viszont az változtatna-e a helyzeten, ha visszamennék pár napra dolgozni (kivennék szabadságot), hogy így a két év alatt meglegyen a 180 napom? Vagy ez már nem oszt nem szoroz? A decemberben indulo GYED beleszámít-e ebbe a 180 napba? Szóval a kérdés az, hogy most a minimálbér kétszerese után fogom-e kapni a TGYÁS-t, vagy a munkabérem után? Tudok-e még valamit változtatni most?
Nagyon szépen köszönöm a segítségüket előre is és várom mielőbbi válaszukat!


Nagybori

domperke70 # 2011.10.19. 09:22

Tisztelt Szakértők!
A férjem a tartós beteg gyerekkel GYES-en van, de mellette dolgozik 8 órában.A gyermek iskolás már, de beteg lett.Azt szeretném most megkérdezni, hogy Én elmehetek-e vele táppénzre.
Válaszát előre is köszönöm:domperke70

szikecske # 2011.10.19. 09:54

Tisztelt Szakértő!

Véleményét kérem a következő ügyben. Közalkalmazott pár hónapos kisfiával otthon van, jogviszonya továbbra is él. A munkáltatója szerződést köt egy kft-vel az óraadásra, a helyettesítésére, a kft. pedig őt alkalmazza és továbbra is tanít.
Jogszerű-e, tekintettel arra, hogy GYED-en van, munkát nem vállalhat. A Kjt.szerint a munkáltató előzetes engedélye kell ahhoz, hogy másnál munkát vállaljon.
Rosszul gondolom?

Dödölle1 # 2011.10.19. 10:51

T. Szikecske!

Ebtv. 42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás – ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;

Fentiekből, a felelősségi szabályokból és az ellátás igénylésekor tett nyilatkozatból következik, hogy:

  1. A biztosított köteles jelenteni a kifizetőhely felé, ha a GYED alatt bármilyen jogviszonyban, díjazás ellenében munkát végez.
  2. Amennyiben a jogellenes magatartás 5 éven belül bármikor a kifizetőhely tudomására jut, úgy a jogalap nélkül felvett TB ellátást a biztosított kamataival együtt köteles visszafizetni.
  3. Ezen túlmenően amennyiben a biztosított rosszhiszeműen járt el bírságolható is.
sjuti # 2011.10.19. 16:25

Tisztelt Szakértők!

14 hetes várandós kismama vagyok. 2012. áprilisában fogok szülni.
Érdeklődni szeretnék, hogy ha a jelenlegi 4 órás bejelentett munkaviszonyomat következő hónaptól (nov.) a munkáltatóm 8 órássá változtatná egy magasabb jövedelemmel, akkor ez mennyiben számítana bele a gyed/t-gyás összegébe. Ha jól olvasom 2011. év napi átlagkeresetét nézik? Mi alapján számolják?
Köszönöm:
Judith

Kiscsillag2 # 2011.10.19. 20:29

Tisztelt Szakértők!

Egy GYED-en lévő kismama vagyok. A terhességem 7 hónapjában mentem el 2010-ben TGYÁS-ra, de sajnos még a szülésem előtt megszünt a munkaviszonyom (4 év folyamatos). A régi munkahelyemről kapom most is a GYED-et, mert kifizetőhely. Terhes vagyok a második gyermekemmel és még a GYED lejárata előtt kicsivel meg fog születni. Az lenne a kérdésem, hogy milyen járadékokra számíthatok a második gyermek születése után ebben a helyzetben?
Segítségüket előre is köszönöm!

bettuska.t # 2011.10.20. 10:54

Tisztelt Szakértők!

2012. május 10.-re várjuk a kisbabánkat. Jelenleg munkaviszonyban vagyok, beszéltem a cégünk tulajdonosával, és úgy tűnik 2012. február környékén megszűnik a cég. Én előre láthatólag veszélyeztetett kismama leszek, még vizsgálatok eredményére várok. A kérdésem a következő: táppénzről mehetek munkanélküli járadékot igényelni? Vagy mivel megszűnik a munkaviszonyom, elesek a gyed, tgyás. stb. támogatásoktól?
Előre is köszönöm segítségüket:
Betti

agota564 # 2011.10.20. 11:43

Tisztelt Szakértő!
Első gyermekemmel vagyok otthon jelenleg GYEDEN(2012. februárig), közben a munkahelyemet üzemeltető céget eladták és most egy másik cég lett a jogutódja. Közben sokan kiléptek, mert nem kaptak fizetést. Sem a régi cég, sem az új semmiféle tájékoztatást nem küldött még csak az eladási szándékról sem. Kollégáimtól hallottam az információkat. Az új munkáltató nem kommunikál senkivel(de telephelye ismert).
Júniusra várjuk a második babát és a Gyed lejártával szeretném kivenni az elmaradt szabadságaimat, majd táppénzre menni.
Küldeni szeretnék nekik egy ajánlott tértivevényes levelet, hogy ez a szándékom.
1, Mit tudok csinálni ha nem kapok választ, a betegállományom nem intézik, fizetést(elmaradt szabadságaim után nem kapok)?
2,Kihez fordulhatok?
3,Mennyivel előtte jelezzem a szándékaimat?
4,Terhességem tényét mikor kell közölnöm velük?

A válaszát előre is nagyon köszönöm!

Reni33 # 2011.10.20. 11:47

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg 13 hetes terhes vagyok, szept.26.tól (3 hete) táppénzen, mivel veszélyeztetett terhes vagyok. Az igénybevehető támogatásokról szeretnék kérdezni. Illetve azt, hogy a 180 nap, melyik támogatás igénybevételénél mérvadó, és mi számít bele. 2012 április végére várom a kisbabámat. Akkor a 2011-es évben kell, hogy meglegyen a 180 munkanap? Pedagógus vagyok, így nekünk van nyári szünetünk is, illetve adott évben 5 hetet táppénzen voltam. Így nem lesz meg a 180 napom? Ilyenkor mi történik?
segítségüket előre is köszönöm!
Tisztelettel: Renáta

agota564 # 2011.10.20. 11:52

Tisztelt Szakértők!
A cégemnél 2008.Júliusa óta dolgozom, de 2010. 02.-tól vagyok otthon gyermekemmel. Azaz a munkaviszonyom már több mint három éves.
1, Ha a cég megszűnne, akkor a tényleges három év után kapnék végkielégítést vagy a gyermekemmel otthon töltött idő(TGYÁS, GYED, GYES) nem számít bele a munkaviszonyba?

2, Ha megszűnne a cég vagy csak a telephely amin dolgoztam, akkor mint várandós kismamát(2.babával) elküldhet a cég?

3, Ha igen, akkor valami külön járandóságot kell-e adniuk?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Mbaba31 # 2011.10.22. 20:18

Tisztelt Szakértők!
Munkahelyemen 12 éve határozatlan idejű szerződéssel dolgozom közalkalmazottként, azonban 2007-ben megszületett első gyermekem, és azóta felváltva vagyok TGYÁs-on és GYED-en. A szabadságomat 2007 óta nem vettem ki, most úgy tűnik a munkahelyem dec.1-től megszűnik. Elméletileg egy másik hivatali szerv fog bennünket átvenni, de ennek körülményei még nem tisztázottak. Szeretném megkérdezni, hogy a felhalmozódott szabadságom most elveszik, vagy van rá lehetőség, hogy azt valamilyen formában érvényesítsem? Válaszukat előre is köszönöm!

Simcsike # 2011.10.23. 12:19

Tisztelt Szakértő!
Azután szeretnék érdeklődi, hogy milyen és mennyi támogatást kapok gyermekvallalas esetén.
Tavaly július 15-e óta dolgozom havi szerződéssel, amit minden hónapban meghosszabbítottak. Amennyiben teherbeesek, veszélyeztetett terhes leszek, mert van egy permanens betegségem és a munkám sem teszi lehetővé a munka folytatását, mert nehéz dolgokat kell emelni és ónnal is dolozom. Így amint várandós leszek, nem tudok majd tovább dolgozni. Szeretném megtudni, hogy ha megvan a ledolgozott időm, de nem lesz munkaviszonyom (mert így nem fognak szerződést hosszabbítani), kapok e támogatást (tgyas, gyed, gyes, akár munkanélküli segélyt is) a terhesség alatt, illetve szülés után.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Simcsike

Simcsike # 2011.10.23. 12:19

Tisztelt Szakértő!
Azután szeretnék érdeklődi, hogy milyen és mennyi támogatást kapok gyermekvallalas esetén.
Tavaly július 15-e óta dolgozom havi szerződéssel, amit minden hónapban meghosszabbítottak. Amennyiben teherbeesek, veszélyeztetett terhes leszek, mert van egy permanens betegségem és a munkám sem teszi lehetővé a munka folytatását, mert nehéz dolgokat kell emelni és ónnal is dolozom. Így amint várandós leszek, nem tudok majd tovább dolgozni. Szeretném megtudni, hogy ha megvan a ledolgozott időm, de nem lesz munkaviszonyom (mert így nem fognak szerződést hosszabbítani), kapok e támogatást (tgyas, gyed, gyes, akár munkanélküli segélyt is) a terhesség alatt, illetve szülés után.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Simcsike

Gabesz86 # 2011.10.24. 05:42

Tisztelt szakértő! Azért fordulok önhöz,mert nem vagyok tisztább bizonyos dolgokkal.Egy éve dolgozom egy cégnél soha nem hiányoztam,kárt sem okoztam és betegszabadság alatt "fenyegetnek"kirúgással.mit tudok tenni? A főnökömet felhívom és a beszélgetés elkezdése után mielőtt bármit hagyna elmondani kinyomja a telefont? Én ezt nem értem?Előre is köszönöm.

pazs # 2011.10.24. 07:57

Gyes, gyed, táppénz?
A fenyegetés ellen sokat nem tudsz tenni, jogi módszerek meg nemigen vannak erre.

Gabesz86 # 2011.10.24. 10:01

Tisztelt Szakértő! Egy olyan kérdésem lenne ha én betegállományban vagyok 21.től és a munkáltató 21.re kitöltött nekem egy felmondó levelet azonnali hatállyal, arra hivatkozva ,hogy akadályoztam a munkafolyamatot,?Ezt így fogadjam el hát beteg sem lehet az ember?Kérek szépen valami javaslatot mi tévő legyek alá irjam ?

mili86 # 2011.10.24. 11:41

Tisztelt Szakértő!

02.21-én megszűnt a munkaviszonyom, 03.24-én szültem, majd kb egy hónap múlva igényeltem a TGYS-t, ami most lejárt. Kérdésem az, hogy a Gyedre jogosult vagyok? A munkaviszonyom megszűnése és a szülés között nem telt le a 42 nap.
Köszönöm!
Mili

pazs # 2011.10.24. 12:00

Gabesz: mindegy, hogy aláírod-e, mert ez egyoldalú nyilatkozat, ellenben ha tényleg beteg voltál, akkor irány a bíróság. Ugye a munkáltatód tudta, hogy betegállományban vagy?

jutod # 2011.10.24. 12:00

Tisztelt Szakértő!

GYED után jelenleg szabadságomat töltöm, 2011. november 1.-től kezdek dolgozni. A munkakezdés előtti héten kétéves kislányom egészségi állapotával kapcsolatban olyan körülmény merült fel, amely nem teszi lehetővé, hogy közösségbe vigyem. Kérdésem az lenne,hogy kérhetem-e újra a fizetés nélküli szabadságot és ezzel egyidőben megigényelhetem-e a GYES-t 3 éves koráig ?Ha ez nem lehetséges, mehetek-e táppénzre, és ha igen, törvényileg szabályozott-e, hogy gyerek mellett mennyi táppénz jár egy évben?

jutod # 2011.10.24. 12:01

Tisztelt Szakértő!

GYED után jelenleg szabadságomat töltöm, 2011. november 1.-től kezdek dolgozni. A munkakezdés előtti héten kétéves kislányom egészségi állapotával kapcsolatban olyan körülmény merült fel, amely nem teszi lehetővé, hogy közösségbe vigyem. Kérdésem az lenne,hogy kérhetem-e újra a fizetés nélküli szabadságot és ezzel egyidőben megigényelhetem-e a GYES-t 3 éves koráig ?Ha ez nem lehetséges, mehetek-e táppénzre, és ha igen, törvényileg szabályozott-e, hogy gyerek mellett mennyi táppénz jár egy évben?

sziszko22 # 2011.10.24. 13:19

Tisztelt szakértő!

Segítségét kérem,középiskolai érettségi után mentem szülni!Most második babámmal vagyok terhes,a gyesem lejárt október 13-mal és január végén megyek szülni a második babámat!A köztes időt tudom hogy fizetnem kell a tb-t és azt szeretném kérdezni,hogy ilyenkor semmi féle támogatás nem kapok?Hiszem 3 évig gyes volt a munka viszonyom!Ilyenkor mi a teendő?

Válaszát várom!

boboty # 2011.10.24. 13:47

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném megtudni, hogy a tgyás alapjául szolgáló 180 napi figyelembe vehető jövedelembe beleszámít-e az álláskeresési járulék összege?
Köszönettel: P.

pazs # 2011.10.24. 13:47

A gyes nem munkaviszony és nem is jogosít az újabb terhesség alatti ellátásokra.
Hogy mi a teendő? Próbálj meg szociális segélyt szerezni, ha rászorulsz.

Clone2 # 2011.10.24. 15:04

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYES-en vagyok. A GYES 2012. május 5.-én jár le.
2011. november 2.-tól új munkahelyen szeretnék elhelyezkedni, viszont így a GYES-t le kell mondanom, valamint a jelenlegi munkahelyemen is fel kell mondjak.
Szeretném tudni, hogy a szabadságmegváltást hogyan és milyen összeggel kell elszámolja a munkáltatóm abban az esetben ha én mondok fel?
2007. január 1. munkaviszony kezdete
2009. április 3.-2009.szeptember 16.-ig TGYÁS,
2009. szeptember 17.-2011. május 5.-ig GYED,
2011. május 6.-2012.május 5.-ig GYES
2009-ben 3-om nap szabadságot vettem ki.
2009-ben az alap szabadságom: 26 nap pótszabadság 2+2nap a gyermekeim után.

Várom válaszát!

jason665 # 2011.10.24. 18:30

Tisztelt Szakértők/Válaszadók!
Feleségem jelenleg az első gyerekünkkel Gyed-en van, 2012 májusra várjuk a második gyereket. Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy én mint apa szeretnék Gyed-re menni a gyerek születése után, ezzel kapcsolatban szeretnék információkat szerezni a lehetőségeimről. A tervünk az, hogy amikor a baba megszületik május elején, feleségem lemondja a Gyes-t az első gyerekünkkel és megigényli a Tgyás-t (gondolom a kettőt együtt nem folyósítják). A gond az hogy én pedagógus vagyok, tehát szeptembertől kezdődne az új tanév, viszont nem szeretnék visszamenni dolgozni a fennmaradó 2 hónapra (6 hónap Tgyás). Kérdésem, hogy nem létezik-e olyan hogy rövidített Tgyás, vagy másik lehetőségként működik-e az, hogy én szeptember elején felmondok, két hónapig kapom az álláskeresési támogatást utána megigénylem a Gyed-et? Tehát hogy az álláskeresési tám. ebben az értelemben munkaviszonynak számít-e? Igazából már a baba születése után szeretném megigényelni a Gyed-et, de azt olvastam hogy csak 6 hónap után lehet. Viszont olyat is hallottam, hogy a Tgyást-t a terhesség ideje alatt is meg lehet már igényelni, ha ez igaz, lehetséges-e ezt követően közvetlen a baba születése után megigényelnem a Gyed-et? Tehát azt szeretném tudni hogy ebben az esetben milyen lehetőségeim vannak? Előre is köszönöm a segítséget!