GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.08.03. 13:43

2006. évre jár 21 nap (ha nem vetted ki korábban)
2007. évre kb. 14 nap (kb. szeptemberig, a GYED első évére)

2008. évre kb. 19 nap (a TGYÁS kezdetétől)
2009. évre kb. 13 nap (a GYED első évére, kb. júliusig)

Egy így kb. 67 nap. A 4 órás munkaidő azt jelenti, hogy a 4 órára járó bérrel fogják fizetni.

Magika100 # 2010.08.03. 13:55

Kedves Nandy!

Segitenel nekem is?

A tanacsat szeretnem kerni abban, hogy mit tegyek, mi lenne a legjobb anyagiak szempontjabol.

2008.04.01-tol tgyas, majd gyed es most 2010. aprilis 1-tol gyesen vagyok. Most teszteletm pozitivat es erdekelne, hogy mi lenne a legjobb szamomra?

Jovo azaz 2011. aprilis 20-ra vagyok kiirva akkor szuletne a gyermekem.
Gyes mellett kivennem a sok sok szabadsagomat egyszerre, majd utana tappenzre mennek? Gyes mellett kaphatok tappenzt? Az Tappenz alapja a regi berem, vagy az elozo evben kapott gyedem? Vagy menjen a ferjem gyesre es en szabadsag, majd tappenz?

Varom valaszat

Koszonom

Lovegirl # 2010.08.03. 14:16

Köszönöm szépen a segítségét.

nandy # 2010.08.03. 15:45

Magdika: Az előző évekről bentmaradt szabadságokat mindenképpen érdemes kivenni azért, hogy a GYED-et ne a minimálbér alapján számolják.

Pontosabb válaszhoz tudni kellene, hogy mennyi volt az előző GYED-ed alapja, és mennyi most a szerződés szerinti béred.

Magika100 # 2010.08.03. 16:11

Nandy!

Az elozo gyedem alapja a munkaberem volt 170ezer burtto, Most is annyi a berem. Nem emeltek kozben.
Jovore szulok, gondolom az idei ev lesz a mervado!
Vagy ez ilyenkor nem szamit?
Jovo aprilis 1 mikor lejar a gyes es aprilis 20-an szulok. tehat a gyes es a szules kozott lesz 20 nap amikor tappenzen leszek vagy jobb ha elobb kezdem meg a gyast?

Agnes

johni # 2010.08.03. 20:24

Tisztelt Szakértő,

gyermekvállalás előtt állunk, ha jövőre születik a baba a 2010-es szabályokat veszik figyelembe a táppénz és thgy számításánál? Érvényes-e az a korlátozás, hogy a thgy alapjául egy bizonyos jövedelemhatár fölött 143.000 Ft-ot számítanak alapul. Az én bérem bruttó 260.000 Ft.

Előre is köszönettel válaszáért

dedide # 2010.08.04. 19:16

Tisztelt szakértő!
Az én kérdésem az lenne, hogy kaphatok e Tgyás-t, gyed-et ha:
2007.07.01-étől dolgoztam, majd 2007.09.27-én megyszületett első gyermekem. (2006-2010 január között főiskolai hallgató voltam). Gyást, majd gyede kaptam ameddig 2009.03.12-én megszületett a második gyermekem aki után ismét gyást most meg gyed-et kapok. Azt szeretném tudni, hogy amennyiben a munkaviszonyom még fennáll és 2011 márciusábam megszülném harmadik gyermekemet a fent említett támogatásokra jogosult vagyok e ismételten az új jogszabájok alapján???
Remélem sikerült érthetően feltennem a kérdésemet.
Válaszát előre is köszönöm!

Bajella # 2010.08.04. 19:53

Tisztelt Szakértő!

Első gyermekemet várom, márciusban fog születni, eddig folyamatos munkaviszonyom van cégemnél 2007 óta. Sajnos most az első időben folyamatos rosszullét miatt nem tudok munkahelyemre bejárni, így most táppénzen vagyok. Kérdésem, hogy ha visszamennék az első trimeszter után, az nem érintené hátrányosan a tgyás, gyed számítását a későbbiekben? Lehetséges, hogy az előző évből számítanák ebben az esetben ezeket, mert azt végig dolgoztam. Köszönöm válaszát előre is!

nandy # 2010.08.05. 07:21

2011. márciusi szülés esetén a TGYÁS és a GYED alapja is főszabály szerint a 2010. évi jövedelem. Ha 2010-ben nincs 180 bérezett napod (a táppénz nem az), akkor a szülést közvetlenül megelőző időszakban (2010.01.01.-2011.03.hó) keresnek 180 bérezett napot.

Ha visszamész dolgozni, és

  • lesz legalább 180 bérezett napod, akkor az lesz a TGYÁS és a GYED alapja is.
  • ha nem lesz 180 nap, akkor a TGYÁS alapja a ténylegesen megszerzett jövedelem (akár 1-2 napi is), de max. a minimálbér kétszerese, GYED alapja pedig megegyezik majd a táppénzed alapjával (ami nagy valószínűséggel a 2009. évi jövedelmed). Ez lesz akkor is, ha nem mész vissza dolgozni.
nandy # 2010.08.05. 07:22

dedide:

Igen.

nandy # 2010.08.05. 07:24

johni:

A jelenlegi szabályozás alapján, ha az irányadó időszakban van 180 bérezett napod, azaz 2010. január 1-től a szülésig, vagy a TGYÁS igénylése napjáig van ennyi napod, akkor a TGYÁS-nak nincs felső határa.

De tekintettel arra, hogy még csak tervezitek a babát... lehet, hogy addigra módosítják a jogszabályokat.

nandy # 2010.08.05. 07:31

Magdika:

Ha táppénzre mész, akkor annak alapja megegyezik majd az előző GYED alapjával.
Ha a táppénzes időszak eltart legalább 180 napig (kb...), akkor a következő GYED alapja megegyezik a táppénz (és így az előző GYED) alapjával, vagyis a 170.000,-Ft-tal.
TGYÁS alapja viszont a szabadság idejére, és a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadság (a bér 70%-a) lesz.
De ha ez a szándékod, akkor a gyes-t mindenképpen add át apukának, mert gyes mellett csak annyi nap táppénzre vagy jogosult, ahány napot a gyes időszaka alatt dolgoztál (vagy szabin voltál), és a táppénz összegét a minimálbér alapján számítják, ami kedvezőtlenül hatna a GYED-re is.

Magika100 # 2010.08.05. 07:33

Tehat akkor jarok a legjobban, ha most elmegyek tappenzre es szules elott veszem ki a szabimat jarnuar 1-tol ugye?
Mert az berezettnek szamit es azt veszik majd alapul.
Jol ertem?

Agnes

hhancsi # 2010.08.05. 12:59

Kedves Nandy!

A segítségét szeretném kérni. 2000-től állok munkaviszonyban egy cégnél. 2003-tól folyamatosan itthon vagyok, GYEd-en, Gyesen, 3 gyermekem van. Időközben 300 km-re költöztünk munkahelyemtől. Jó lenne ha vissza tudnék menni dolgozni, de ez a távolság miatt lehetetlen. A munkáltató közölte, hogy úgyse tud visszavenni, megszűnt a pozícióm. Májusban lesz a kisfiam 3 éves. A szabadságokat kifizetné a cég csökkentett bérrel ( indok: az új, magasabb beosztású kollégák bére nem éri el az én 8 évvel ezelőtti béremet, emaitt lefelé korrigálná az én béremet) de végkielégítést nem. Nagyon rá lennénk szorulva a pénzre, de kicsit én kellemetlennek érzem, hogy mindössze 2,5 aktív munkaviszony után kérjem a végkielégítést. A környezetem viszont bolondnak tart emiatt. Mit tegyek? Már kértem a szabadságaim kiadását, ha elfogytak a napjaim, a munkáltatóm ragaszkodik a közös megegyezéhez. Menjek bele?

aadam # 2010.08.05. 14:47

Kedves Nandy!
Segítségedet szeretném kérni. Most mentem vissza dolgozni 1 hónapja. A gyermekem ugye most kezde az ovi, így kezdünk betegszabadsággal. Azt szeretné kérdezni, hogy ilyenkor i alapján számolják a Gyáp összegét? Nem lehet az elúlt negyed év alapján hiszen akkor még nem is dolgoztam hanem a Gyest kaptam. Tehát nem átlagolhat hiszen nincs mivel? Vagynincs igazam? Az órabérem 1000Ft. Ennek kellett volna adniuk a 60%-át. Vagy nem jól gondolom? Köszönöm a segítséget

nandy # 2010.08.05. 15:26

Magika (bocsánat, nem Magdika...)

Táppénz előtt is kiveheted a szabadságaidat.

nandy # 2010.08.05. 15:32

hhancsi:

Semmiképpen se menjél bele abba a megegyezésbe, mert nagyon rosszul járnál... ráadásul már most látszik, hogy át akarnak verni!

Szó sem lehet a béred csökkentéséről! Akkor sem, ha a többiek kevesebbet keresnek (gondolom, csak papíron... de mindegy is...). A béredet egyetlen módon tudná csökkenteni: ha te beleegyeznél. De miért is egyeznél bele? Neked jár a magasabb bér, mert az van benne az érvényes munkaszerződésedben!!

Azt viszont nézd meg, hogy a munkavégzés helye hogyan van benne a munkaszerződésedben? Egy konkrét hely van megjelölve, vagy pedig "változó"?
Az lenne jó, ha konkrét hely van, mert akkor ott lenne köteles foglalkoztatni, ha nem tud (mert megszűnt a telephely), akkor csak a te beleegyezéseddel küldhetne 300 km-rel arrább. Nem kell elvállalnod, így kénytelen lesz rendes felmondással elküldeni, és akkor jár a felmondási idő, végkielégítés is...

Ha a munkavégzés helye változó, akkor más a helyzet. Ha a 300 km-rel arrább lévő telephely már a munkaszerződés aláírásakor is megvolt, simán kötelezhet az ottani munkavégzésre, és ezért kénytelen leszel te felmondani.
Ha az a telephely nem volt még a munkaszerződésed megkötésekor, akkor viszont nem kötelezhet (mert legfeljebb egy órával növekedhetne az utazási idő a régi munkahelyhez képest...), tehát megint csak neki kell felmondania.

nandy # 2010.08.05. 15:33

aadam:

Mikor járt le a GYED?

aadam # 2010.08.05. 19:40

Szia! Május 4-én járt le a gyes, majd kivettem a szabikat, és június 28-án kezdtem dolgozni. Júliusban volt beteg a gyerek erre kaptam a gyáp-ot. köszi

chrisnemeth # 2010.08.05. 19:46

Kedves Fórumozók!

Az alábbi lenne a kérdésem:

Szeptember 1-én lejár a GYED-em, visszamegyek dolgozni, már el is intéztem mindent, GYES igénylést beadtam, szabadságomat kiszámolták, október közepéig lennék szabadságon, utána kezdeném a munkát.

Viszont most adódott ugyanazon a munkahelyen belül egy lehetőség, egy új csoport alakul, aminek tagja lennék, viszont ott szeptember 1-én már kezdeni kellene.

Mit lehet tenni ilyen esetben? Az törvényes ill. szabályos hogy a munkáltató kifizeti a szabadságaimat? Úgy tudom hogy benn nem maradhat szabadság, kötelesek kiadni, és nem is szeretném bennhagyni. És mivel elég sok van, már kb. két hete szabadságon kellene lennem ahhoz hogy szeptember 1-én lejárjon.

Előre is köszönöm a válaszokat!

nandy # 2010.08.06. 12:55

aadam:

Feltételezem, hogy a GYED (nem gyes!) 2009. május 4-én járt le.
A táppénzed megállapításánál a 2010.01.01. és 2010.08.?? közti időszakban szerzett jövedelmet fogják figyelembevenni. Alapvetően 180 bérezett nap kellene ebben az időszakban ahhoz, hogy a táppénzt ne a minimálbér után számolják.

De mivel neked azért nincs 180 napod, mert az irányadó időszakban GYED-et is kaptál (124 nap GYED + 88 (90,91,92?) nap munkabérrel ellátott időszak), így az ún. "előnyszabály" szerint a táppénzed alapja megegyezik a GYED-ed alapjával.

hhancsi # 2010.08.06. 19:42

nandy! Köszönöm a választ!

aadam # 2010.08.08. 20:38

Szia Nandy!
2009 május 4-ig Gyed, 2010 május 4-ig Gyes.
Majd ezután Szabi 2010. jún.25-ig.
2010. júnuis 28-án Munkába állás.
A tb. nekem azt mondta hogy mivel nincs 180 nap bérezett napom, így a minimálbért veszik alapul. És kaptam 7 Gyáp napra 10290 ft-ot. Ez létezik hogy ilyen kevés? Köszi, és bocs, de nem tiszta.

nandy # 2010.08.09. 07:28


A tb. nekem azt mondta hogy mivel nincs 180 nap bérezett napom, így a minimálbért veszik alapul.

Ezzel szemben:

Eb. tv. 48. § (5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

Tegyél írásban észrevételt!

Majoranna # 2010.08.09. 09:23

Tisztelt Szakértő!

Szeretném segítségét kérni TGYÁS és GYED kérdésekben.

2011. január 12-re várjuk első babánkat. 2010. június 17-e óta táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt, így 2010-ben nincs meg a 180 bérezett napom. Havi bruttó bérem 2009-ben és 2010-ben 500.000 forint.

Beszéltem két REP-es ügyintézővel, mindkettő mást mondott. Az egyik szerint, érdemes a szülés előtt, még 2010-ben igényelnem a TGYÁS-t, mert akkor a 2009-es évem lesz a TGYÁS megállapításának alapja, ugyanis, ha a szülés után igényelném, akkor - mivel nincs meg a 180 bérezett napom - a minimálbér kétszereséből számítanák a TGYÁS-t.

A másik szerint viszont igényelhetem nyugodtam a TGYÁS-t szülés től is, azaz 2011. januárjában, ebben az esetben ugyan a 2010-es évem (tehát amikor is nincs meg a 180 bérezett napom) lesz az alap, de mivel táppénz miatt nem volt több jövedelmem ezért úgy számítanak, hogy hogy veszik azt a jövedelmet, amit dolgoztam, és osztják annyi nappal, amennyire bért kaptam, azaz őszerinte ebben az esetben nem a minimálbérből számolódna a segély.

Most akkor melyiknek higgyek? A GYED-del kapcsolatban is lenne kérdésem, azt már úgy tudom, hogy a 2010-es jövedelmemből számítják majd, de ebben az évben ugye nincs meg a 180 bérezett napom, akkor ugye ezt már valóban a minimálbérből számítanák.

Szeretném teljes mértékben optimalizálni a segélyeket. Van még annyi szabadságom, amiket ha a táppénzt megszakítva kivennék, meglenne a 180 bérezett nap. Meg lehet azt tenni, hogy megszakítom a táppénzt, kiveszem a szabit, majd visszamegyek táppénzre?

Köszönöm a választ. Majoranna