GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.08.09. 09:41

Ha 2011-től igényled a TGYÁS-t, akkor az irányadó időszak 2010.01.01-jén kezdődik.
Ha ebben az időszakban azért nincs 180 bérezett napod, mert táppénzt kaptál (pont előtted idéztem be a jogszabályt!!), akkor a TGYÁS alapja megegyezik a táppénzed alapjával.
De mivel nincs 180 bérezett nap, ezért a TGYÁS maximuma a 2011-ben érvényes minimálbér kétszeresének 70%-a lehet.

Emiatt a korlátozás miatt érdemes már 2010-től igényelni a TGYÁS-t, vagy kivenni a szabikat. Mindkettő jó megoldás.

Sennomeco # 2010.08.09. 10:41

Tisztelt Szakértő!

Már egy ideje olvasgatom a kérdéseket és a válaszokat, de nem igazán jutok egyről a kettőre. A helyzetem az, hogy kisbabát szeretnék. Egyenlőre még nem vagyok állapotos és szeretném hogy anyagilag a lehető legjobban járjak/járjunk. Ebben szeretnék segítséget kérni.
Szeretném, hogy ha a TGYÁS, GYED, GYES alapjául az idei munkabéremet vennék, mert 2010. január 1-től lényegesen jobb bért kapok mint tavaly. Viszont egészségügyi okok végett tisztában vagyok azzal is, hogy az orvos, amint kiderül, hogy várandós vagyok, kiírna táppénzre (veszélyeztetett lennék). Mondjuk megmondom őszintén szeretnék is minél hamarabb veszélyeztetetten betegállományba menni, mert nem vagyok benne biztos, hogy a munkaadóm jó szemmel nézné a várandósságomat...
Érdemes lenne megvárni inkább az év végét, hogy a betegszabadság december 20-a környékére essen és a táppénz már 2011. januárban kezdődjön? Vagy elmehetek táppénzre október közepe környékén is, mert csak az a fontos, hogy a 180 bérezett nap meglegyen?
Mit tegyek?

Várom válaszát és segítségét köszönöm!

nandy # 2010.08.09. 12:05

Nagyon nehéz úgy jó választ adni, hogy még csak tervek vannak...

Nagyvonalakban: ha 2011. júniusáig megszületik a baba, akkor a TGYÁS és a GYED alapja is a 2010. évi jövedelem lesz.

Rawel # 2010.08.09. 12:25

Üdvözlet!

Érdeklődni szeretnék, hogy most én szabin vagyok.
A hónap végén- jovő hónap elején rendkívüli felmondással megszüntetik a jogviszonyomat. Október elejére vagyok kiírva szülni.
Ha elmegyek passzív táppénzre, vagy bejelent egy cég a szülésig, akkor jogosult leszek tgyásra és gyedre?
Vagy a megszünés napján rögtön menjek el tgyásra?
Hány nappal a szülés előtt lehet a tgyást igénybe venni?
Válaszát várva köszönettel

nandy # 2010.08.09. 12:27

Most miért kérdezel egy újabb topikban is? Az előzőben kaptál választ.

Sennomeco # 2010.08.09. 13:13

Köszönöm szépen! Már nagyjából értem. Még annyi kérdésem lenne, hogy a táppénz beleszámít-e a Tgyás, Gyed alapjába?
Mondjuk, hogy november 1-től táppénz.
Akkor ez azt jelenti, hogy 10 havi béremet kell átlagolnom és annak venni a 70%-át? Merthogy itt úgy vettem ki, hogy a táppénz nem számít bele. De hát novemberig megvan a 180 bérezett nap... Akkor most mit számoljak és mit ne...?

Köszönöm!

porsi # 2010.08.09. 13:20

Kérdésem az volna, hogy:

visszamegyek dolgozni. GYEDen vagyok per pillanat, szeptembertől gyerkőc bölcsi, én dolgozom novembertől. Addig a szabadságomat kiadták.
GYEDet stornózza a cég, mivel kifizetőhely.
A GYESt nekem kell ugyebár intéznem a MÁKnál?

Mi a mostani jogszabály a munkatörvénykönyvében arra vonatkozólag, hogy van-e bármilyen védelem az anya részére a munkahelyén, vagy bármikor kirúghatnak???

Két-féle verziót hallottam:

  1. semmi védelem nincs, bármikor felmondhatják a munkaviszonyt
  2. igen van védelem a gyermek 3. életévéig, vagyis amíg a GYESt kapja az anya!

És még azt szeretném megtudni, hogy a GYESre jogosult vagyok 8 órás bejelentett munkánál is??????

KÖSZÖNÖM!!!!

nandy # 2010.08.09. 13:26

Sennomeco:

A táppénz nem számít bele a GYED, GYÁS stb.. alapjába.

Sennomeco # 2010.08.09. 13:30

Ok! Köszönöm a segítséget.
További szép napot!

nandy # 2010.08.09. 13:30

porsi:

A gyes-t valóban a MÁK-nál kell igényelned.

Ha dolgozol, a gyermek 3 éves koráig állsz felmondási védelem alatt, de csak akkor, ha kapod a gyes-t is. A gyes melletti munkavégzés ideje (a gyermek egyéves korától) nincs korlátozva.

porsi # 2010.08.09. 13:36

Kedves NANDY!

nagyon szépen köszönöm a választ!
végre vlmi jó hír! :)
attól rettegtem, hogy mint gyermekes anyukától jobb megszabadulni és visszamegyek dolgozni, majd puff kirúgnak.
még egyszer köszönöm!!!!!!

Majoranna # 2010.08.10. 08:54

Kedves Nandy,

Köszönöm szépen a válaszodat.

agica1966 # 2010.08.10. 11:42

Üdvözlök mindenkit!

Segítséget szeretnék kérni.
Lányom 2010.júl.1-ig gyesen volt,jelenleg a 2 babát várja,jan.21-re van kiírva.Júl.2-től,júl 16-ig dolgozott,azóta táppénzen van,és szülésig marad is.Ilyenkor minek alapján számolják ki a szülés utánra esedékes GYÁS-t és GYED-et?
Táppénz alatt a munkaadónak,milyen fizetési kötelezettsége van a lányom után?

A másik kérdésem velem kapcsolatos.Májustól táppénzen vagyok,kb.szept.közepén kezdhetek leghamarabb dolgozni.Ilyen hosszú táppénz után van-e valami védettség,hogy ne rugjanak ki egyből,ha visszamegyek?
Előre is köszönöm a segítséget.

nandy # 2010.08.10. 11:54

A TGYÁS-t a keresőképtelenség első 15 munkanapjára kapott 70%-os bérből fogják számolni (de max. a minimálbér kétszerese lehet az alap), a GYED-et pedig nagy valószínűséggel a TGYÁS alapján.
Nem fog jól járni.

Én azt javasolnám neki, hogy ha tud, akkor inkább dolgozzon, mert azzal több lesz az ellátása is.

nandy # 2010.08.10. 11:55

Bocsánat, ez így félreérthető:

a GYED-et pedig nagy valószínűséggel a TGYÁS alapján.

...a TGYÁS alapjául vett összeg alapján, azaz szintén a 70%-os bér lesz az alap.

nandy # 2010.08.10. 11:57

A te ügyedben: 30 napnál hosszabb időtartamú keresőképtelenség után még 30 napig védelem alatt állsz.

agica1966 # 2010.08.10. 13:18

Nagyon köszönöm a gyors választ.
Sajnos nem tud visszamenni dolgozni,mert sokat görcsöl.
Egy ismerőse azt javasolta,hogy beszélje meg a munkáltatóval,hogy jelentse be magasabb összegre,és fizesse ki a munkáltatónak a többletköltséget.

nandy # 2010.08.10. 14:19

Hogyan tudná magasabb összegre "bejelenteni" a munkáltató, ha táppénzen van a dolgozó, így munkabért már nem fog kapni a szülésig...

Marcsika81 # 2010.08.10. 18:06

Tisztelt Szakértő!

Nekem lenne egy olyan kérdésem, hogy én még jelenleg gyes-en vagyok, viszont dolgozok mellette. A Férjem eljöhet-e így a kisfiunkkal táppénzre? Már ebben az évben volt többször is itthon vele táppénzen, de a háziorvos még csak most hívta fel a figyelmünket arra, hogy ezt lehet hogy vissza kell majd fizetnünk, mert elvileg ő nem lehet otthon a gyerekkel táppénzen, amikor én gyesen vagyok.

Válaszát előre is köszönöm
Marcsi

Eszter0802 # 2010.08.10. 18:45

tisztelt szakértők!

Kismama vagyok, viszont az év végén lejár a munkaszerződésem, és nem biztos, hogy meghosszabbítják. a kérdésem az, hogy ha a szerződésem lejárta előtt elmegyek táppénzre, akkor fogok-e kapni tgyást, gyedet és majd gyest? milyen juttatásokra leszek jogosult, és milyen összegben?
segítségüket köszönöm.

Sibi # 2010.08.10. 19:39

A lentiekben szeretnék tanácsot kapni:

2008.08.04-én született a kislányom, ezután TGYÁS-on, majd 2010.08.04-ig GYED-en voltam.

2010.08.05-től GYES mellett visszamentem dolgozni.
(2008-ban brutto 210e, 2010.08.05-től 229 e a jövedelmem)

Kérdéseim:

  1. ha a 2. gyermekem 2011 elején születik meg még a 180 bérezett nap megléte előtt, milyen TGYÁS, GYED összegre (gyed időszakra) számíthatok?
  2. ha a gyermek 2011-ben születik és a 2010-2011 évben együtt már megvan a 180 bérezett nap, akkor is a csak a 2010-es jövedelmem alapján számolnak?

Előre is köszönöm a választ!

Üdvözlettel

Sibi

nandy # 2010.08.11. 10:02

Marcsika81:

A férjed nem jogosult GYÁP-ra, mert te kapod a GYES-t.
(A GYES lejártát követően bármelyik szülő mehet GYÁP-ra)

nandy # 2010.08.11. 10:04

Eszter:

TGYÁS-ra akkor leszel jogosult, ha a passzív táppénz lejártát követő 28 napon belül szülsz.
A GYED-hez viszont az kell, hogy a szülés napján is legyen aktív biztosításod.

Tehát érdemes lenne táppénz helyett (vagy utána) munkanélküli ellátást igényelni.

nandy # 2010.08.11. 10:08

Sibi:
Ha 2010-ben nincs 180 bérezett nap, akkor mindenképpen hozzáveszik a 2011-es jövedelmet is. Ha így találnak 180 napot, akkor az alapján számolják a TGYÁS-t és GYED-et.
Ha továbbra sincs 180 nap, akkor a TGYÁS alapja az a jövedelem, amelyet ténylegesen megszereztél (napok számától függetlenül), a GYED alapja szintén.

nandy # 2010.08.11. 15:55

Ha még 2010-ben igényled a TGYÁS-t, akkor az irányadó időszak (ami alapján számolnak) a 2009. évi jövedelem lesz.

Ez neked jó is lenne, tehát mindenképp igényeld még 2010. évtől a TGYÁS-t (a szülés napjától, vagy azt megelőzően max. 28 nappal előbb...)

A GYED-et viszont már csak 2011-ben tudod igényelni, így az irányadó időszak 2010.01.01-től indul. A GYED-nél is kellene 180 bérezett nap, de nálad bejön az ún. előnyszabály... tehát ha táppénz, TGYÁS miatt nincs 180 napod, akkor a korábban kapott ellátás (TGYÁS) alapjául vett összeg lesz a GYED alapja is, azaz a 2009. év.

Fentiek alapján érdemes mindenképpen még idén igényelni a TGYÁS-t.