GYED,GYES, táppénz


Valentina77 # 2011.05.16. 10:41

Kedves Fórumozok!
Találtam egy oldalt ahol bármilyen szolgáltatásra is van, szükségünk megtaláljuk, sőt még kedvezményt is kaphatunk. Rengeteg ügyvéd között válogathatunk, én is innen találtam az ügyvédemet. Sok sikert kívánok hozzá mindenkinek, remélem ezzel tudtam egy kicsit segíteni.

http://www.szolgaltatooldal.hu/…gyvedek.html

adrianna83 # 2011.05.15. 16:22

Tisztelt Szakértő!
Igaz sok hasonló esetről olvastam már a korábbi bejegyzésekből, de mivel utánajárásom szerint a törvények 2011-től módosultak, így kérném a pontosításokat, segítséget az ügyemmel kapcsolatban. 2006. május 24-e ota vagyok alkalmazásban egy egyéni vállalkozó üzletében eladóként.
2008. áprilisban szültem, (január közepétől nem dolgoztam).
Jelenleg a 3 év alatt felhalmozódott szabadságomat töltöm (június 3-ig).
GYES mellett a munkáltató nem tudott visszavenni, levelemre válaszolva gazdasági helyzetre hivatkozott és kért, jelentkezzek 2011. márciusában, mert onnantól kötelessége újra munkát biztosítani részemre.
Az állásbért ennek ellenére nem igényeltem, mivel számítottam rá, hogy újból alkalmazni fog.
Azóta hiába érdeklődöm, sem személyesen, sem levélben nem nyilatkozik, mikor és mennyi időre, milyen munkarenddel fog/tud újra alkalmazni.
A havi béremet (szabadság-pénzt) számlámra időben megküldte, azzal nem volt probléma.
Kérdésem az lenne, hogy mikor/hogyan jövök ki ebből a helyzetből a legkevesebb kellemetlenséggel? s mivel 2011-ben módosult a végkielégítés kiszámítása, ezért a fentieket figyelembe véve már azt sem fogom kapni. Állásbért visszamenőleg lehet tőle kérni? Mikor járok jobban, ha közös megegyezéssel válunk el, vagy ha ő küld el stb? Előre is köszönöm segítségét! Üdvözlettel: Adrianna

kernyaalexandra # 2011.05.14. 11:06

Tisztet Szakértő!

Jogosult vagyok-e gyedre és mi alapján számolják?2011. június 23-ára várom gyermekem születését. Az előző három évben nappali tagozatos egyetemi hallgató voltam, jún. 22-én államvizsgázom. Január elsejétől tagja vagyok egy kft-nek, ami fizeti utánnam a járulékokat. A szülésig meg lesz a 365 napos biztosítási idő, viszont az előző évben még nem volt fizetésem, mi alapján számolják a gyedet, ha egyáltalán jogosult vagyok rá!

Válaszát előre is köszönöm!

Kernya Alexandra

Ancsa77 # 2011.05.13. 14:55

Kedves Szakértő vagy aki segíteni tudna!

Nekem megint lenne egy - két kérdésem.
Passzív táppénzen voltam itthon 2011.04.17-ig. Mivel veszélyeztetett terhes vagyok így a méltányossági táppénzt is próbálom megigényelni, de ennek a döntési ideje 22 munkanap. Próbáltam tanácsot kérni a TB-től hogy be kell-e ilyenkor jelentkeznem munkanélkülire, mert mi van ha elutasítanak, de nem adtak rá egyenes választ és így 2011.04.20-val mentem be a munkanélkülibe és ott szembesültem azzal hogy 18,19 -re nem kapok semmit. És ekkor kezdtem el azon izgulni de ott nem tudtak rá választ adni, hogy emiatt hátrányban leszek-e a szüléskor vagy sem? Kaphatok-e így GYED-et, vagy ez már kizáró ok?
És mivel 2011.11.15-re vagyok kiírva szülni és jogosult vagyok GYED-re és TGYÁS-ra, de idén, 2011.03.15-ig dolgoztam utána táppénz és munkanélküli. Ha igénylem a TGYÁST, az kb 6 hónapig jár vagyis a GYED már 2012-es évben lesz. Ennek az összegét a 2011-es keresetemből számolják, vagy a munkaviszonyom alatti keresetemből? Mert mindenki azt mondja hogy az előző évből lesz számolva, így már akkor végképp nem tudom...

Köszönöm előre is a segítséget!!!

columbina # 2011.05.12. 21:00

Tisztelt Szakértő!
Köszönöm gyors válaszát.
Az Ön által leírtak alapján felvetődött bennem még egy kérdés.
A GYED-em 2011. április 24-én lejárt, ezt követően a helytelenül értelmezett törvény értelmében úgy láttam a legjobbnak, ha lemondok a GYES-ről. Jelenleg a szabadságomat töltöm. Határozatlan időre kinevezett közalkalmazotti státusom van egy bábszínházban.
Mivel tervezzük a következő kisbabát, a legideálisabb számomra és a kétéves kislányom számára is az lenne, ha minél tovább itthon tudnék maradni.

Van-e arra lehetőség, hogy módosítsam a GYES-ről szóló lemondásomat?

Köszönettel

Dödölle1 # 2011.05.12. 12:21

TÁJÉKOZTATÁS

a 2011. május 1-jén hatályba lépő, keresőképtelenséget, illetve táppénzt érintő jogszabályváltozásokról

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvény 6. § (1) bekezdése szerint, a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 48. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(8) A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.”

A 6. § (2) bekezdése értelmében, a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 82. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5) Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvénnyel megállapított 48. § (8) bekezdést a 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.”

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvény 4. § (1) bekezdése szerint, a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 137. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére - ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti kereső képtelenséget - naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.”

A (2) bekezdés szerint a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény a következő 205. §-sal egészül ki:

„205. § Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvénnyel megállapított 137. § (1) bekezdését a 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.”

Az egyes egészségügyi tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 73/2011. (IV. 29.) Korm. Rendelete 1. § (1) bekezdése szerint a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 2. számú melléklete az alábbiak szerint módosul.

A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 2. számú mellékletében a „Táppénz jellege” elnevezésű táblázat helyébe a következő táblázat lép:

Táppénz jellege
(TP. jell.)
Kód

Üzemi baleset „1
Foglalkozási megbetegedés „2
Közúti baleset „3
Egyéb baleset „4
Beteg gyermek ápolása „5
Terhesség-szülés miatti keresőképtelenség „6
Közegészségügyi okból foglalkozástól eltiltás vagy hatósági elkülönítés „7
Egyéb keresőképtelenség „8
Veszélyeztetett terhesség „9

Az 1. § (2) bekezdés szerint hatályát veszti a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 5. számú mellékletében az „Az ún. veszélyeztetett terhesség esetén a 8. számú kódot kell az igazoláson feltüntetni.” szövegrész.

Budapest, 2011. április

Országos Egészségbiztosítási Pénztár

Mindam # 2011.05.12. 11:40

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném megtuni, hogy járni fog-e nekem GYED, GYES, vagy mennyit kellene ahhoz dolgoznom, hogy biztosan kapjak GYED-et?

2011.dec.24-ére várom majd a gyermekemet.
Az előző két évet ha áttekintem:

2010.júniusig megszakítás nélkül (3év)egyetemi hallgató voltam(Bsc.), június közepén államvizsgáztam. Júniustól szeptemberig Diákmunkát végeztem (a tb-t ebben az esetben is ha jól tudom, az egyetem fizette még). 2010. dec. 16-áig az egyetem által biztosított voltam, azóta magam fizetem a tb-t(ez gondolom, nem számít bele a biztosított napokba?).
Egyszóval pályakezdő munkanélküli vagyok (de nem regisztráltattam magam, mert úgysem jár nekem semmi).
Csak akkor kapnék majd GYED-et, ha még fél évet (185napot) a szülésig bejelentve dolgozok?

Köszönöm a válaszát!

Dödölle1 # 2011.05.12. 06:35

columbina

Tisztelt Szakértő!

A GYES-re vonatkozó változtatásokkal kapcsolatban szeretném kérni a tanácsát.

A GYED lejárta után, ha jól értelmezem a tövényt, a munkáltaóm még abban az esetben is heti 30 órás munkaviszonyra módosítja a szerződésemet, ha nem megyek vissza GYES alatt dolgozni.

Nem, ezt nem jól értelmezi. Ha Ön 40 órás jogviszonyban áll és a GYED. GYES ideje alatt fizetésnélküli szabadságon van, azaz ez idő alatt a GYES mellett nem dolgozik a munkaszerződését nem kell heti 40 óráról 30 órára módosítani.

Különben is a fentieket a munkáltató egyoldalúan nem módosíthatja módosítani a szerződést csak a felek egyető akaratával lehet.

A munkámat helyettesítő munkavállaló szerződését befolyásolná, ha megigényelném a GYES-t?
Köszönettel

Ezen kérdésére a foglalkoztatója tud érdemi választ adni. (Nem közölte, hogy milyen jogviszonyról van szó, munka, közalkalmazotti, kormánytisztviselői stb., a helyettes szerződésében pontosan mi áll, Ön csak GYES-en szeretne lenni, vagy GYES mellett szeretne 6 órában dolgozni....?)

columbina # 2011.05.11. 22:52

Tisztelt Szakértő!
A GYES-re vonatkozó változtatásokkal kapcsolatban szeretném kérni a tanácsát.
A GYED lejárta után, ha jól értelmezem a tövényt, a munkáltaóm még abban az esetben is heti 30 órás munkaviszonyra módosítja a szerződésemet, ha nem megyek vissza GYES alatt dolgozni.

  • Tehát, ha 2012-ben megszületne a leendő gyermekem, akkor a GYED megállapításakor a napi 6 órás munkaviszony után járó jövedelem képezné a számítások alapját?
  • A munkámat helyettesítő munkavállaló szerződését befolyásolná, ha megigényelném a GYES-t?

Köszönettel

Dödölle1 # 2011.05.11. 11:53

chrisnemeth

Tisztelt Szakértő!

Tavaly szeptember elején álltam GYED után újra munkába (kivettem a felhalmozott szabadságokat, és október végén kezdtem dolgozni), most újra babát várok, de veszélyeztetett terhesként táppénzre vettek április végén.

Kérdésem az lenne hogy a TGYÁS-hoz szükséges 180 bérezett napba mi számít bele? Úgy tudom hogy szabadság, fizetett ünnep és betegszabadság igen, de a többi nap az munkanap vagy naptári nap?

Válaszát előre is köszönöm!

A 180 bérezett nap fogalomból a 180 nap alatt naptári napot értünk.

A 180 bérezett nap fogalomból bér alatt pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmet értünk.

Dödölle1 # 2011.05.11. 11:04

Bamilka

THGY

1997. évi LXXXIII. törvény 40. § (2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

  1. a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét,
  2. közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
  3. a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.

GYED

42/D § (4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

  1. a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz idejét,
  2. a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 napot,
  3. a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.

A két szakasz összehasonlításából láthatja, hogy az un. passzív thgy és GYED idejét csak a THGY-nál lehet figyelembe venni, a GYED-nél már nem.

Az alanyi jogú GYES pedig egyáltalán nem biztosítási idő, az majd a nyugdíjnál un. szolgálati idő lesz,illetve eü-i szolgáltatásra jogosít de a két fogalom nem ugyanaz.

Dödölle1 # 2011.05.11. 10:55

dina1972

Főszabály szerint a 2012-ben induló GYED ellátás alapja a 2011.01.01-től 2011.12.31-ig elért pénzbeli eghészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem feltéve, hogy ebben az időszakban rendelkezik 180 bérezett nappal.

Folyt lent.

Dödölle1 # 2011.05.11. 10:51

dina1972

Tisztelt szakértő!
A kérdésem a következő:Szeptemberre van kiírva gyermekem születése.Tudomásom szerint a Tgyás gyermekem féléves koráig jár,és a szülést megelőző év átlagkeresetéből számolják.Majd gyermekem féléves korától kétéves koráig Gyedre vagyok jogosult.Mivel gyermekem 2012-ben tölti be féléves korát,és a Gyedet 2012-ben fogom igényelni,így arra lennék kíváncsi hogy a Gyedet a 2011-es,vagy a 2010-es keresetemből számolják-e ki?Előre is köszönöm válaszát

Válasz:

Főszabály szerint a 2012-ben induló GYED ellátás alapja a 2011.12.31-ig elért pénzbeli eghészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem feltéve, hogy ebben az időszakban rendelkezik 180 bérezett nappal.

Amennyiben nem, úgy az ellátás alapja a 2011.01.01-től a GYED-et megelőző napig elért pénzbeli eghészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem feltéve, hogy ebben az időszakban rendelkezik 180 bérezett nappal.

Amennyiben ebben az időszakban nem rendelkezik 180 bérezett nappal vizsgálni kell ennek az oktát. Ha ebben az időszakban azért nem rendelkezik 180 bérezett nappal mert táppénzben, thgy-ban, vagy GYED-ben részesült és ha az az Ön számára kedvezőbb az ellátás alapja az előző THGY ellátás alapja.

Amennyiben ebben az időszakban nem azért nem rendelkezik 180 bérezett nappal mert táppénzben, thgy-ban, vagy GYED-ben részesült az ellátás alapja a minimálbér.

Fentiek jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/D és 48. szakaszaiban találja.

(THGY ellátás 24 hétig (168) napig folyósítható.)

Bamilka # 2011.05.11. 10:46

Tisztelt szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy jogosult vagyok-e gyed-re?

2008. januárjában megszületett első kisfiam, kaptam a tgyást, gyedet, gyest. 2008. júliusában megszűnt a cég, ahol dolgoztam, erről értesítést nem kaptam. 2010. februártól be vagyok jelentve egy másik céghez, ahol második kisfiam születéséig dolgoztam. 2010 szeptemberéig. Küldtek egy levelet, hogy az elmúlt 2 évben nem volt 365 nap biztosításom. Én úgy tudtam, hogy a gyed, gyes alatt is biztosítottnak számítok.

Előre is köszönöm a válaszát.

Dödölle1 # 2011.05.11. 07:18

jucus7878

1. Kérdéseit célszerű lenne az igényt megállapító kifizetőhelyi ügyintézőnek, ennek hiányában az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv kormánytisztviselőjének feltenni, mivel teljeskörű, érdemi választ a náluk fellelhető adatok és okmányok birtokában Ők tudnának adni. ( A jogszabályok (Ebtv.+Vhr. előírják a tájékoztatási kötelezettséget....)

2.A 2011.03.20-án induló THGY alapja a 2010.01.01-től 2011.03.19-ig elért pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme, jelen esetben a szabadságos és a betegszabadságos bér.

3. Az Ön által megjelölt "előző évi bruttó vagy nettó gyes, illetve a táppénz összege" nem képezi sem a THGY, sem a GYED alapját, mivel ezen jövedelmekből nem kell pénzbeli egészségbiztosítási járulékot vonni.

Fentiek jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/D és 48. szakaszaiban találja.

jucus7878 # 2011.05.10. 20:21

T.Szakértő

2010.Július 30-án lejárt az első gyermekem után járó gyes(Br.28800),ezután kivettem 4 nap szabadságot abból ami felhalmozódott a szülés után.
Mivel ismét teherbe estem 2010 Augusztus 6-án a nőgyógyász veszélyeztetett terhesként kiírt táppénzre,egészen 2011.március 20-ig amikortól Gyás-on vagyok,kislányom 2011.Ápr 02-én született.

Kérdésem:
Mi alapján számolják ki a Gyás és a Gyed összegét:

  • bruttó bejelentett bér?
  • vagy az előző évi bruttó vagy nettó gyes? -beleszámít e a táppénz összege?
dina1972 # 2011.05.10. 19:00

Tisztelt szakértő!
A kérdésem a következő:Szeptemberre van kiírva gyermekem születése.Tudomásom szerint a Tgyás gyermekem féléves koráig jár,és a szülést megelőző év átlagkeresetéből számolják.Majd gyermekem féléves korától kétéves koráig Gyedre vagyok jogosult.Mivel gyermekem 2012-ben tölti be féléves korát,és a Gyedet 2012-ben fogom igényelni,így arra lennék kíváncsi hogy a Gyedet a 2011-es,vagy a 2010-es keresetemből számolják-e ki?Előre is köszönöm válaszát

chrisnemeth # 2011.05.10. 17:01

Tisztelt Szakértő!

Tavaly szeptember elején álltam GYED után újra munkába (kivettem a felhalmozott szabadságokat, és október végén kezdtem dolgozni), most újra babát várok, de veszélyeztetett terhesként táppénzre vettek április végén.

Kérdésem az lenne hogy a TGYÁS-hoz szükséges 180 bérezett napba mi számít bele? Úgy tudom hogy szabadság, fizetett ünnep és betegszabadság igen, de a többi nap az munkanap vagy naptári nap?

Válaszát előre is köszönöm!

Mooon # 2011.05.10. 13:56

Tisztelt Szakértő!
Kislányom 2009. jún.5-én született. Most fog lejárni a GYED-em. Szeptembertől visszamegyek dolgozni egy középiskolába, ahol ismét másfél állásban leszek. Hiába dolgoztam ennyit sajnos így sem értem el a maximális TGYÁS-t és GYED-et, mivel az összeget csak a főállásom után kaptam. Már június 6-tól aug. 31-ig kiveszem a szabadságaimat, de még marad 37 napom. Muszáj vagyok dolgozni, így a kislányom szeptembertől bölcsődébe megy. Viszont szeretnék még egy babát, de nem tudom, hogyan járnék a legjobban anyagilag.
Kérdéseim:
1.Van mód arra, hogy áttoljak néhány napot a szabadságaimból a jövő évre, hogy szülés előtti 1-2 hónapban azt vegyem ki és ne táppénzre menjek?
2. Érdemes-e igényelni nekem a GYES-t? Vagy ahhoz csak max. 6 órát lehet naponta dolgozni? (Bár a konkrét tanítás csak 6 óra így naponta). Anyukám özvegyi nyugdíjas. Kaphatja ő is? Vagy a férjem? Ő vállalkozó és minimál bérrel van bejelentve. Mivel azt hallottam, hogy ha a második baba GYES alatt születik, akkor –mivel még állományban vagyok - minimálbérből számolják a GYÁS-t, GYED-et. Vagy ha bölcsibe jár a lányom, akkor nem is kaphatom?
3. A következő babánál a TGYÁS-t, GYED-et így nekem miből számolnák ha jövő év közepe felé születne? Beleszámít az idei GYED jún. 05-ig és utána a szabi vagy csak a tényleges munkaidő?
Hogyan járok a legjobban? Nagyon szépen köszönöm a segítségét!
Tisztelettel: Mooon

Semi84 # 2011.05.09. 14:20

Tisztelt Szakértő!

2006 októberében veszélyeztetett terhesként táppénzre mentem, 2007 márciusában született a kisfiam. Tgyás, majd gyed után 2008. november-decemberben kivettem a szabikat, s 2009. januárban újra táppénzre mentem terhességgel. 2009. augusztusában született a gyermekem, azóta megint tgyás-on, most gyeden vagyok. Jelenleg 9 hetes várandós vagyok. Mindenképpen visszamegyek papíron, mert nem akarok gyesbe csúszni. A kérdésem az lenne, hogy ha rögtön táppénzre megyek, annak mi lesz az alapja, illetve utána a tgyásnak és gyednek? Jobban járok, ha kiveszem előtte a szabijaimat? Ez esetben hogyan számolnak? Idén decemberre várom a babám.

Köszönöm válaszát!

Semi

veroniks22 # 2011.05.09. 10:09

Tisztelt Szakértő!

6 hetes várandós vagyok. Autoimmun betegségem és korábbi 2 vetélésem következtében mai napon veszélyeztetett terhessé nyilvánítottak.

Munkahelyemen május 2-án járt le a próbaidőm. Bízom benne, hogy a 12. hét után visszamehetek dolgozni. Kérdésem, hogy jelenleg 115.000 Huf bruttó bérrel vagyok bejelentve, ami a próbaidő végétől 130.000 HUF-ra emelkedik, viszont a módosítást még nem írtam alá. Van még módom a nagyobb összeg utáni juttatásokban részesülni? A gyest a fizetésem, vagy a táppénz után számolva fogom megkapni?

Másik problémám, hogy június 1-től lehetőségem van egy kötetlen, családon belüli adminisztrációs munkára hivatalosan 4 órában megbízási szerződéssel (határozott idejű). Veszélyeztetett terhesként élhetek ezzel a lehetőséggel?

Válaszát előre is köszönöm.

Veronika

Hannababababa # 2011.05.08. 13:01

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED- en vagyok első gyermekemmel és ez év decemberétől (a GYES helyett) szeretnék visszamenni dolgozni már kormánytisztviselőként. Kérdésem az lenne, hogy engem indoklás nélkül kirúghatnak e, és vonatkozik e rám a Mt.-ben foglalt paragrafus, miszerint a gyermek 3 éves koráig nem lehet elküldeni rendes felmondással?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Dorimama # 2011.05.08. 07:15

Tisztelt Szakértő!

Segítségét kérném, hogy tisztán lássak a jövőt illetőleg.
7 éves, tartósan beteg gyermekemmel Gyes ellátásra vagyok jogosult és emellett 7 órás munakviszonyom van.
Kérdésem, hogy ad-e az ilyen jellegű gyes védettséget a rendes felmondással szemben?

Köszönöm válaszát.

UHajni # 2011.05.07. 08:28

Kedves Szakértő!

Pár napja, már kaptam tanácsot Öntöl, de most változás állt be a helyzetembe. A segítségét szeretném ismét kérni.

Emlékeztetőül: 6 hetes terhes vagyok, 2012. január. 2.-a körülre vagyok kiírva. Közalkalmazott vagyok, óvónő. A héten pillangó vírus járvány tört ki csoportunkban, háziorvosom, és nőgyógyászom is azt tanácsolta (mivel 14-17 nap a lappangási idő) 2 hétig ne menjek dolgozni.

A bruttó bérem havonta kb: 190.000 Ft körül mozog, 2009.05.01.-óta dolgozom ismét folyamatosan, előtte 2 évig otthon voltam kisfiammal.

Az első kérdésem az lenne, hogy táppénzre menjek, vagy vegyek ki szabadságot erre a 2 hétre? Ha táppénzre megyek az csökkentheti későbbi ellátásaimat: itt főleg a gyedemre gondolok. Így is számíthatok max gyedre?

A másik kérdésem, hogy: ez a minimum 2 hét táppénz csökkenti a későbbi táppénzem? Mivel júliustól egyébként is táppénzre mennék szülésig. Ezt azért kérdezem, mert valahol azt olvastam, hogy tartós táppénznél az előző 3 hónap átlagát nézik.

A tgyásom (szerintem) nem befolyásolná, mivel azt még idén, 28 nappal korábban igényelném, így a 2010-es (bérben sokkal jobb) évem lenne a mérvadó.

Előre is köszönöm szépen a segítséget : Hajni

lenszil # 2011.05.06. 22:46

Tisztelt Szakértő,

Az lenne a kérdésem, hogy első gyermekünk május 25-én lesz két éves, tehát lejár a GYED. Időközben babát várunk aki november végén érkezik. A munkahelyemet felhívtam, ahol azt a választ kaptam, hogy maradjak GYES-en mert a cég nem kívánja fizetni a betegállományt. Kérdéseim:
1.Jogában áll a cégnek ilyet kijelenteni?
2.Ha az orvos kiír, akkor a cégnek kötelezettsége betegállományba venni minden előzetes egyezetetés nélkül vagy nem?
3.Mi alapján számolják ki a betegállomány, majd később a TGYAS összegét?
4.Amennyiben működiik az, hogy betegállományba megyek, akkor kell e ezt közölnöm az Államkincstárral, hogy nem kérem a GYES folyósítását.
5.Az első folyósítás várható ideje hány nap az igényléshez képest?

A válaszokat előre is nagyon köszönöm!