GYED,GYES, táppénz


chrisnemeth # 2010.06.14. 12:03

Jelenleg GYED-en vagyok szeptemberig. A fizetés nélküli szabadság kérelmet annak idején 3 évre kértem (azt mondták így szokás). Úgy néz ki, ősszel vissza kell mennem dolgozni anyagi okok miatt. A kérdésem az lenne, hogy köteles visszavenni a munkáltatóm, vagy hivatkozhat a fiz.nélküli szabadság kérelemre, és mondhatja hogy várjam meg a 3 évet? (közalkalmazotti jogviszony)

A válaszokat előre is köszönöm.

nandy # 2010.06.14. 12:56

Igen, köteles visszavenni (vagy inkább foglalkoztatni...).

chrisnemeth # 2010.06.14. 12:58

Köszönöm szépen!

marguly # 2010.06.14. 21:08

köszönöm


Küzdeni az igazunkért!

Diduska # 2010.06.15. 13:23

Jó napot!

Tanácsot szeretnék kérni.
Ez év szeptemberében lejár a gyesem az első gyerekem után. Várjuk a második babát, aki 2011 januárjában fog megszületni.Határozatlan időre kinevezett közalkalmazott vagyok (155.000 bruttó), s azt szeretném megtudni, hogy a gyes lejárta után menjek táppénzre, vagy van ennél jobb megoldás. Az első gyermekem után Tgyást és max. gyedet kaptam.
Tisztelettel: Máthé Kinga

nandy # 2010.06.15. 15:25
  1. Ha lejár a gyes, másnaptól munkavégzési kötelezettséged van.
  2. Munkábaálláskor rögtön a szabadságok kiadásával szoktak kezdeni (ez kb. másfél havi otthonlétet jelent).
  3. Utána vagy dolgozol, vagy elmész táppénzre.
  4. De ha táppénzre mész, akkor az első 15 napra kapott betegszabadság (ami a bér 70%-a), lehúzza majd a TGYÁS alapját, ezért érdemes megfontolni!
Diduska # 2010.06.15. 17:30

Kedves Nandy!

A munkáltatóm aug.1-től már visszavenne. ebben az esetben megszakítanám a gyes-t, ami szept. 29-én jár le. De köteles visszavenni 2-3 hónapra, hiszen a baba január elején fog születni?

A felhalmozódott szabadságaimat a múlt év végén kivettem, de azt a babát elvesztettük. Erre az évre maradt szabaságomat a gyes után kikérhetem?

Ha sikerül 2-3 hónapot dolgoznom milyen Tgyásra és gyed-re számíthatok?
Tisztelettel és köszönettel:
Máthé Kinga

nandy # 2010.06.16. 06:46

A gyes-t nem kell megszakítani. Köteles foglalkoztatni, ha kéred.

Ha két-három hónapig dolgozol, akkor az abban az időszakban megszerzett jövedelem után fogják megállapítani a TGYÁS-t (de max. a minimálbér kétszerese), ám ne feledkezzünk meg a betegszabadságról (ha táppénzre mész), mert az is beleszámít az alapba.

A GYED-et viszont - új szabály szerint - az előző GYED alapját képező jövedelem után fogják megállapítani, mert nincs 180 bérezett napod.

Diduska # 2010.06.16. 07:57

Akkor vegyen vissza a munkáltató egy hónapra, utána menjek betegszabadságra a szülésig?
(a tanév rendje miatt van gond)
Lehet, hogy nehéz fejűnek gondol, de nem tudom, hogy mit közöljek/egyezzek az munkáltatóval.
Köszönettel(a türelemért is):
Kinga

kovzsola # 2010.06.16. 10:27

Jó napot kívánok!

Egy apró problémával keresem meg Önöket.
Lányom tavaly március végén született. Előtte évekig dolgoztam és csak az utolsó 1-2 hónapban voltam betegállományban. A következő gyereket 2011 januárra várjuk. Érdeklődnék, hogy a TGyás-t mi alapján fogják számolni?

Köszönettel: Katalin

dhtnk # 2010.06.16. 13:04

Üdv!

A második gyerek után megyek szeptemberben vissza dolgozni gyes mellett. Azt hallottam, hogy aki a gyest kapja, az nem mehet a gyerek jogán táppénzre (hol itt a logika?) Át kéne adnom a gyest apának, hogy én maradhassak itthon vele? Vagy ha emiatt nem, de más okból érdemesebb, ha ő kapja?
MÁS, nem értem ezt az új rendszert, 360 nap, meg 180 nap, mivan? Ha mondjuk elkezdek dolgozni most ősszel, és a gyerekek váltva lesznek betegek, akkor nekem hogy jár majd tgyás, meg gyed? Egy naptári év alatt, (vagy 360 egymást követő nap alatt?) nem lesz meg teszem azt a 180 LEDOLGOZOTT napom. Ha mondjuk mázlista vagyok, és a gyerekek többet lesznek oviban, mint itthon betegen, akkor miből? Vagy mivel veszélyeztetett leszek, eleve ki van lőve, hogy összejöjjön a 180 napom, akkor miből számolnak?
F4 közalkalmazott vagyok, alapból hülyére keresem magam, ha kicsit számolgatva jobban jönnék ki, mint csak a szívemre hallgatva, akkor a tesó most előbb kockás papíron jönne...
Köszi, ha valaki válaszol: dh

nandy # 2010.06.16. 15:36

1./ Éppen hogy az mehet gyáp-ra, aki a gyes-t kapja.

2./ 365 nap biztosítási jogviszony kell a TGYÁS/GYED jogosultsághoz. Az ellátások alapját a jövedelem alapján számolják ki, na ebből kell 180 nap.

nandy # 2010.06.16. 15:37

kovzsola:

Ha nem mész vissza szülésig dolgozni, akkor a TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred lesz (de max. a minimálbér kétszerese), a GYED alapja pedig az előző GYED-ed alapját képező jövedelem.

nandy # 2010.06.16. 15:38

Diduska:

A munkáltatóval csak annyit kell közölni (tv. szerint), hogy visszamész dolgozni.

De azért javaslom, hogy beszéld meg vele a táppénzes terveidet is.

dhtnk # 2010.06.16. 17:17

Köszönöm, Nandy, a gyors választ! Mi van akkor, ha nincs ki a 180 nap, akkor miből számolnak?
A 365 napba ugye a mostani gyedem is beleszámít? Tehát akkor ha BÁRMIKOR teherbe esek, kapok gyást-gyedet, feltéve, hogy van munkaviszonyom. Csak az összeg a kérdéses.

Diduska # 2010.06.16. 19:40

KÖSZÖNÖM.SOKAT SEGÍTETTÉL!
Üdvözlettel:Diduska

webster # 2010.06.17. 10:50

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 2. gyermekemmel vagyok GYED-en. Most tudtam meg, hogy terhes vagyok, a szülés várhatóan 2011. februárban lesz.
Cégemtől az alábbi tájékoztatást kaptam, melynek megerősítését vagy cáfolatát kérem szépen:

  1. Ha megszakítom most a GYED-et és táppénzre megyek szülésig, akkor a táppénz összege max. 9800 Ft/ naptári nap lehet.
  2. Mivel nem volt keresetem 2010-ben, ezért 2011-ben a TGYÁS összege a minimálbér kétszeresének 70%-a, jelenleg 102900 Ft lesz majd.
  3. A GYED ugyanennyi lehet a TGYÁS lejárta után.

És még egy fontos munkajogi kérdésem lenne, amit a cégemnél mondtak, de nem értem teljesen:
Ha a 3. gyerekkel a szülési szabadság lejárta után az apuka venné igénybe a GYED-et, akkor ő a gyerek 3 éves koráig védett, az anyuka pedig visszamegy dolgozni , ő pedig a 2. gyerek szintén 3. éves koráig védett??? Ez azt jelenti, hogy anyuka ez esetben GYES-t igényelhet a 2. gyerek után?

Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Üdv:
Webster

kovzsola # 2010.06.18. 10:44

Tisztelt Szakértő!

2002. az egyetem elvégzése óta folyamatosan dolgoztam, majd 2009.03.31.-én szültem. Brutto 524.000 Ft-os fizetésem után magas Tgyás-t és max. Gyed-et kaptam. 2. gyermekemet, elvileg még a Gyed ideje alatt 2011.01.06.-ra várom.
Kérdéseim:

  • A Tgyás-om 140.000 Ft lesz (a minimálbér 2x-se), a Gyed-emet pedig a korábbi magas fizetésem alapján fogják kiszámolni?
  • Ez azt jelenti, hogy ugyanannyi lesz a Gyed-em, mint most az első gyerek mellett?
  • Mennyit kapnék meg a 140.000 Ft Tgyás-ból?
  • Hogyan járok jobban, ha most visszamegyek dolgozni, kiveszem a szabadságaim, majd táppénzre megyek a szülésig, vagy ha maradok Gyed-en?
  • A 2. gyerek születésétől az apa felveheti az 1. gyerek utáni Gyes-t?

Előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel Kovzsola

mamocika165 # 2010.06.18. 11:29

szép napot azt szeretném megkérdezni hogy dolgozhatok e máshol mint ahonnan gyesen vagyok jelnleg?
1hónap múlva lejár a gyesem de nem szeretnék oda visszamenni
ezen a helyen nyugdijast keresnek ahova most jelntkeztem biztos van ezzel valami kedvezményük,nem tudom....
tehát be tud jelenteni az új hely?
4-vagy 8órában?
érinti a munkahelyemet?vagy a gyest?
köszönöm:)

pink zambak # 2010.06.18. 12:52

Kedves szakértők!

A segítségüket szeretném kérni a következő témában.

A sógornőmék babát terveznek, viszont előtte intézkedni szeretne, hogy meglegyen a kellő idejű és összegű jogviszonya.

2010 január 1-től 4 órára van bejelentve, tehát havi bruttó 36.750 Ft-ra.

2010 július 1-től egészen a szülésig 8 órára, minimálbérre,bruttó 73.500 Ft-ra jelenti be őt a főnöke.
A babát megszületését 2011 július környékére tervezik.

A kérdésem az lenne, hogy mi alapján számítanák ki a TGYÁS-t neki? Az egy éves minimálbéres keresete után, vagy beleszámítana a 4 órás, igen kevés összeg is?

Mert ha idén júliustól jövő júliusig minimálbérre lesz bejelentve, akkor a jogosultsághoz szükséges 365 nap meglesz neki. Csak az összeg kérdéses...

Előre is köszönöm a segítséget!

Dödölle1 # 2010.06.18. 14:09

Kedves szakértők!

A segítségüket szeretném kérni a következő témában.

A sógornőmék babát terveznek, viszont előtte intézkedni szeretne, hogy meglegyen a kellő idejű és összegű jogviszonya.

2010 január 1-től 4 órára van bejelentve, tehát havi bruttó 36.750 Ft-ra.

2010 július 1-től egészen a szülésig 8 órára, minimálbérre,bruttó 73.500 Ft-ra jelenti be őt a főnöke.
A babát megszületését 2011 július környékére tervezik.

A kérdésem az lenne, hogy mi alapján számítanák ki a TGYÁS-t neki? Az egy éves minimálbéres keresete után, vagy beleszámítana a 4 órás, igen kevés összeg is?

Mert ha idén júliustól jövő júliusig minimálbérre lesz bejelentve, akkor a jogosultsághoz szükséges 365 nap meglesz neki. Csak az összeg kérdéses…
Előre is köszönöm a segítséget!

-------
Válasz:

A megadott adatok és a jelenleg hatályos jogszabály alapján a 2011-ben induló THGY alapja a 2010.01.01-től 2010.12.31-ig elért peb. járulékalapot képező összes (4órás+8órás) keresete, feltéve, hogy ebben az időszakban végig, de legalább 180 napra részesült munkabérben.

peb=pénzbeli egészségbiztosítási járulék

lulu08 # 2010.06.18. 14:25

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni, a következő próblémámban!

Jelenleg gyesen vagyok itthon kisfiammal, a gyest 2010 márc. 13 óta igénylem, elötte gyeden voltam! Most ugy tünik, hogy 8 hetes terhes vagyok! Azt szeretném megkérdezni, hogy érdemes e elmennem táppénzre, vagy elöbb vegyem ki a felgyülemlet szabadságomat és úgy menjek e táppénzre! Szülésig nem tudok visszamenni dolgozni, mert akkor is és most is veszélyeztetett vagyok!
A munkahelyemen a munkaviszonyom 2003 óta folyamatos, 2007ben egy mütét miatt voltam táppénzen, utánna pedig terhes lettem! a táppénzem összege 70-75 e Ft volt, most is ilyen összegre számíthatok?
Mi alapján fogják a TGyÁS-t és a GYED-et számolni?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

onesome # 2010.06.19. 12:06

Kedves nandy! Úgy gondolom jobban járok a munkanélkülivel, mint a bejelentett fél közalkalmazotti állásommal, ugyanis a munkanélküli járadékot még a 8 órából származó jövedelmemből számítanák ki. Szóval a lényeg, hogy a passzív ttáppénz és a munkanélküli alatt is biztosítva lennék, ugye? Mire mindkettő lejár, már meg is születik a baba.

zsatom # 2010.06.19. 15:52

Elnézést ha már szerepelt volna ilyen kérdés de én tényleg nem értem gyed-gyes?Én is hamarosan szeretnék kis babát és ahoz kapjam a gyedet(Talán nem biztos hogy jol irtam)ahoz mennyi idöt kell dolgoznom?Mert valami olyasmit hallottam hogy fél évet?Valaki aki érti ezt legyen szives nekem meg írni.Nagyon szépen köszönöm elöre is a segítséget!!

Erika111 # 2010.06.20. 07:20

Tisztelt Szakértő!

Szeretném segítségét kérni abban, hogy 4 év munkaviszony után gyedre/gyesre
mentem, majd 1 évig munkanélkülin voltam. Idénre babát várok, és nem tudom,
jogosult vagyok-e tgyás/gyedre, nem tudom biztosított voltam -e. Amennyire
tudom, a munkanélküli annak számít, de nem tudom, mi a helyzet a gyessel.
Illetve mi az alapja, a tavalyi bruttó fizetés, amit gyesre és
munkanélkülire kaptam 6-6 hónapig?

Köszönettel
Tóth Erika