GYED,GYES, táppénz


huehar # 2011.08.30. 11:22

Kedves Dödölle1,

nagyon szépen köszönöm a válaszát, sokat segített!
Üdvözlettel, Presser Éva

Dödölle1 # 2011.08.30. 09:29

huehar 2011.08.29. 14:48

Tisztelt Szakértő!
Munkahelyem bérszámfejtője meglehetősen zavaros és kitérő válaszokat ad (főleg bruttó és napi jövedelem összegekkel, amik nekem nem mondanak semmit), ezért fordultam Önhöz.
Jelenleg GYED-en vagyok a kisfiammal, a GYED 2011. 12. 21-én jár le (a törvény szerinti maximumot kapom most, bruttó 100.100 Ft-ot). Következő babánk januárban fog születni, tehát kicsúszok a két évből. A bérszámfejtő javasolta, hogy a közbenső időtartamra vegyem ki a felhalmozott szabadságomat, hogy ne szakadjon meg a munkaviszonyom. A munkabérem korábban bruttó 234.000 Ft volt, két évi szabadságom fog felgyűlni decemberre (33 éves leszek akkor).
A kérdésem egyszerű, a válasz gondolom, komplikáltabb - mennyi pénzt fogok kapni a két gyerek után most, hogy változtak a jogszabályok? A TGYÁS összege lehet, hogy kevesebb lesz, mint a GYED? Ha igen, lehetőségem van lemondani róla és rögtön a GYED-et igényelni? Mennyi GYED-re számíthatok a fentiek alapján? Mennyi lesz az adókedvezményem (családi és egyéb)? Megtenné, hogy nettó havi összegeket mond (fogalmam sincs, mennyit kell levonnom a bruttóból)? Szeretnék már konkrétumokat tudni, hogy mire készüljek...
Válaszát hálásan köszönöm!
Tisztelettel, Presser Éva

Amennyiben 2012. januárjában fog ismét szülni és 2011-ben 12.21-ig előző gyermekével GYED-en van, majd 2011.12.22-től a szülésig szabadságon lesz a terhességi gyermekágyi segély alapja ezen szabadságos bér lesz, korlátot képer azonban a minimálbér kétszerese. Egy 234.000 Ft-os szerződés szerinti bérnél ellátás alapnak max 156.000 Ft-ot lehet figyelembe venni. Ennek a 70%-a 109.200 Ft.-/hó/bruttó.

Természetesen Ön bármikor lemondhat a THGY ellátásról helyette dolgozhat, vagy a rendkívül alacsony GYES-t is igényelheti, viszont GYED ellátást csak a szülési szabadság lejártát követő naptól (főszabály szerint a szülés utáni 169. nap) kaphat.

A nettó összeget megmondani nem tudom, de a THGY ellátásból csak adóelőleg kerül levonásra a hatályos adójogszabályok és az Ön által igényelt/igénybe vehető kedvezmények alapján, míg a GYED-ből 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra.

Kiegészítésül: Ha 2012-ben változik a minimálbér a fentiek is módosulnak, illetve más összeg jön ki, ha a GYED után nem szabadságra, hanem egyéb keresőképtelenség miatti táppénzre megy, ugyanis a betegszabadság összege az ellátásának az összegét csökkentheti.

Pontos számítást a bérszámfejtője tudna végezni, illetve bővebb tájékoztatásért keresse a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát.

Részletesebben lásd az előző hozzászólást.

Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.

http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.08.30. 07:10

MINDEN, AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAIVAL ( táppénzt, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) KAPCSOLATOS KÉRDEZŐ FIGYELMÉBE AJÁNLOM AZ ALÁBBIAKAT:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)

Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét.

Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.

Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.

http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

kiskocsi # 2011.08.30. 06:44

Tisztelt Szakértők!

SOS!!!
A gyest a nagymama venné igénybe. Ő rokkantnyugdíjas (57 éves), de nem dolgozik. Az államkincstár azt mondta, hogy így rendben lesz.
Kérdésem, hogy az ő rokkant nyugdíját nem fogja-e "bántani" a gyes, nem lesz-e ebből valamiféle plusz adózási terhe? Lehet-e gond a rokkant nyugdíj felülvizsgálatánál, hogy gyesen van?
Van-e valamiféle adatszolgáltatási kötelezettsége az államkincstárnak a nyugdíjfolyosító felé, vagy semmi köze egymáshoz a kettőnek?

Válaszukat előre is köszönöm!

Kiss Manó # 2011.08.29. 19:07

Tisztelt Szakértő!

Kisfiam 15 hónapos. Január óta vissza mentem dolgozni. Most úgy néz ki, hogy csoportos leépítés várható munkahelyemen. Az érdekelne, hogy érinthet-e engem ez a leépítés, mert tudomásom szerint, amíg a gyermekem be nem tölti a 3. életévét, addig védett vagyok a munkahelyemen. Jól tudom ezt?
Kirúghatnak valamilyen indokkal? Ha szóba kerülök, mint érintett, mivel védekezhetek?

Nagyon köszönöm!

szebasztian48 # 2011.08.29. 13:58

Üdv Mindenkinek
Segitséget szeretnék kérni,munkáltatóm felszámolás alatt áll, mindenkinek felmondanak.Nevelőszülő vagyok ikergyerekeket nevelek eddig kaptam 1 gyest,heti 40 órában dolgoztam.A kérdésem:a felmondási idő lejárta után igénybe vehetem-e a 2 gyest az ikrek után mivel nem fogok dolgozni.Ha sikerül heti 30 órában dolgozni a gyes mellet akkor azt be kell-e jelenteni a magyar államkincstárnak?A gyerekek még ovodásak.

huehar # 2011.08.29. 12:48

Tisztelt Szakértő!
Munkahelyem bérszámfejtője meglehetősen zavaros és kitérő válaszokat ad (főleg bruttó és napi jövedelem összegekkel, amik nekem nem mondanak semmit), ezért fordultam Önhöz.
Jelenleg GYED-en vagyok a kisfiammal, a GYED 2011. 12. 21-én jár le (a törvény szerinti maximumot kapom most, bruttó 100.100 Ft-ot). Következő babánk januárban fog születni, tehát kicsúszok a két évből. A bérszámfejtő javasolta, hogy a közbenső időtartamra vegyem ki a felhalmozott szabadságomat, hogy ne szakadjon meg a munkaviszonyom. A munkabérem korábban bruttó 234.000 Ft volt, két évi szabadságom fog felgyűlni decemberre (33 éves leszek akkor).
A kérdésem egyszerű, a válasz gondolom, komplikáltabb - mennyi pénzt fogok kapni a két gyerek után most, hogy változtak a jogszabályok? A TGYÁS összege lehet, hogy kevesebb lesz, mint a GYED? Ha igen, lehetőségem van lemondani róla és rögtön a GYED-et igényelni? Mennyi GYED-re számíthatok a fentiek alapján? Mennyi lesz az adókedvezményem (családi és egyéb)? Megtenné, hogy nettó havi összegeket mond (fogalmam sincs, mennyit kell levonnom a bruttóból)? Szeretnék már konkrétumokat tudni, hogy mire készüljek...
Válaszát hálásan köszönöm!
Tisztelettel, Presser Éva

Hajnalka2 # 2011.08.29. 06:00

Tisztelt szakértők!

Több kérdéssel is fordulok Önökhöz. Én egy élelmiszer boltban dolgozom, ahol csoportos leltárfelelősséget vállaltunk. De nem szerepel a szerződésben hogy ők központilag belenyúlhatnak a raktárprogramunkba. Sokszor csak azt tapasztaljuk hogy benne vannak a rendszerben.Kérdésem az lenne,hogy leltárhiány számonkérésekor, hivatkozhatnánk-e erre, mert én úgy tudom hogy csak engedéllyel nyúlhatnának bele a számítógépünkbe, és mivel fix IP címünk van akkor nyúlnak bele amikor akarnak.A másik kérdésem pedig az lenne hogy jelenleg kisbabát várok, és ha táppénzre kell mennem a terhesség miatt,akkor vonhatják-e a betegállományomból a leltárhiányt? Ők tb kifizetőhely.
Válaszukat előre is köszönöm!

Beki_01 # 2011.08.28. 16:32

Illetve, hogyha megtudom, hogy babát várok és azonnal elmegyek táppénzre, akkor az beleszámít e madj a munkaviszonyba?

Köszönöm.

Beki_01 # 2011.08.28. 16:29

Tisztlet szakértő,

Abban szeretném kérni a segítségét, hogy hogyan mennyi gyedre számítahtok a jelenlegi törvények szerint, a követekezők alapján:

2010. május 1től 2011. május 10ig volt munkaviszonyom, 8 órás, bruttó 100.000 ft volt a bérem. Ezt követte 30 nap passzív táppénz, madj kb. két hétig munkanélküli voltam, nem járt semmilyen juttatás, nem is regssiztráltam a munkaügyibe. Majd július 4én írtam alá egy 8 órás munkaviszonyt, 100 000 brutto fizetésért.

És szeretnénk babát de ugy hogy gyedet kapjak, mikor kellene megszületnie a babának, hogy járjon a gyed illetve hány évig járhat, és megddig jár tgyás és gyed?

Várom mihamarabbi válaszukat.

Segítésgüket előre is köszönöm.

sampler # 2011.08.26. 13:13

Tisztelt Szakértő!
A következőkben szeretnék tanácsot kérni.
2009.08.31-én született meg első gyermekem, közalkalmazottként dolgozom 1998 óta egy munkahelyen, 140ezer Ft bruttó fizetéssel jöttem el tgyásra. Majd gyedet folyósítottak, ami lassan lejár. Utána gyesen leszek. Tervezünk kistesót, csak nem tudom, hogy anyagilag hogyan járunk jobban. Gyes után menjek vissza dolgozni egy ideig, vagy mikor kellene a kistestvérnek megszületnie, hogy a mostanihoz hasonló tgyást, gyedet kapjak?
Válaszát előre is köszönöm!

lina81 # 2011.08.22. 13:45

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz:
2010.03.02-án született meg első gyermekem. Jelenleg gyed-en vagyok, ami 2012.03.02-án jár le. Utána kapnám a gyest 2013.03.01-ig. Tervezünk 2. gyermeket is 2012 végére/2013 elejére (tehát gyes alatt vagy gyes után születne). Melyik esetben járnék jobban Tgyás/gyed ügyileg? 2009-es évre a br. bérem 1630538 Ft volt. jelenleg ez alapján kapom a gyed-et. Kell-e esetleg visszamennem gyes alatt dolgozni, hogy a következő gyermek után játó tgyás és gyed összege magasabb legyen?

Köszönettel,
lina81

chrisnemeth # 2011.08.21. 16:24

Előző kérdező vagyok. Kiegészítésként még annyi, hogy GYED alatt fizetés nélküli szabadságon voltam (bár úgy tudom ez így szokás), amikor visszamentem dolgozni, akkor pedig saját helyettesemként dolgoztam, a főállásomban maradtam fizetés nélküli szabadságon. Nem tudom hogy ez számít-e valamit a biztosításban töltött napok számához.

chrisnemeth # 2011.08.21. 07:01

Tisztelt Szakértők!

15 éve dolgozom ugyanott, 2008-ban született az első gyermekem. Tavaly szeptembertől dolgozok (ebből október végéig szabadság, addig gyed-en voltam.) Idén április végén kiírtak táppénzre veszélyeztetett terhesként, novemberben fog megszületni a második baba.

Megvan így a TGYÁS-hoz szükséges 365 nap biztosításban töltött idő? Beleszámít a táppénz vagy az előző gyed is?

Kalánkanéni # 2011.08.19. 11:59

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni.
2011.07.18-án lejárt a GYES-em. A munkáltatóm megszüntette a munkaszerződésemet augusztus 29-vel. Elméletileg 2012.05.25-ig munkanélküli járandóságon leszek. Ha addig szülnék, akkor mekkora tgyas, illetve gyed illene meg engem?
Válaszát előre is köszönöm!

atak59 # 2011.08.19. 07:48

Tisztelt Szakértő!

Másfél éves kislányom mellett szeretnék munkát vállalni.
Mennyi időt dolgozhatok, ill. ha beadom bölcsibe, mint egyedülálló két gyermekes anya,mi az amit elveszíthetek,valamint milyen kedvezmények járnak.

Köszönöm.

Okaragi # 2011.08.19. 06:16

Tisztelt Szakértő!

F5 kategóriában, közalkalmazottként, 2 gyermekkel dolgozom. Második gyermekemet 2008.10.26-án szültem. Ekkortól TGYÁS-on voltam, majd GYED-en. Gyermekem 2 évet, amikor betöltötte, jelenleg GYES mellett 4 órában dolgozom. 2011. okt 26 után 8 órában megyek vissza tovább dolgozni. Munkáltatóm ekkor fogja kiadni az összegyűlt szabadságaimat. (2008. évben az összes szabadságomat kivettem) Kérdésem, hogy mennyi napot fogok kapni, és ezt a munkáltatónak kötelessége -e egyben kiadni, vagy közben 1-1 napra behívhat, hogy ne kelljen helyettest fizetnie addig?
Köszönöm: Ági

szilvike83 # 2011.08.18. 13:52

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni abban hogy a munkáltató alkalmazhat e úgy határozatlan idejű szerődés kötéskor pl.augusztus 1-től úgy ha az a személy táppénzen van?
Illetve felvehő e egyátalán?

Válaszát előre is köszönöm!!!!

j.frankie # 2011.08.18. 13:34

Köszönöm a gyors választ!

Üdv:

Judit

Dödölle1 # 2011.08.18. 13:01

Nenikő

1. A 60 nap a munkabér kifizetéstől számít. Ezen belül köteles azt visszafizetni akár Ön, akár a mtató a hibás.

60 napon túl is köteles az általános elévülési időn belül (3 év) visszafizetni, ha "a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie vagy azt maga idézte elő."

(Megjegyzem, hogy ez következik a jóhiszeműség és tisztesség elvéből is.)

2. A munkáltató önkényesen a thgy ellátásból munkabért az 1994. évi LIII. tv. 68. § értelmében nem vonhat le, viszont Ön írásban kérheti, hogy a munkabértartozást ne egy összegben, hanem pl. 6 havi részletben fizethesse be.

Kérelmére lehetőség van arra is, hogy ezen túlfizetést a thgy ellátásából vonják le.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.08.18. 12:42

j.frankie # e-mail 2011.08.18. 14:16
Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Azt az információt kaptam, hogy ha valaki a 32 terhességi hét előtt nem megy táppénzre, akkor később ezt már csak a Tgyes terhére teheti meg. Tehát ha valaki a 32. terhességi hét után kerül olyan egészségi állapotba, hogy a munkáját már nem tudja folytatni, akkor nem tud élni a táppénz lehetőségével, hanem tgyes-t kell igényelnie. Ez valóban így van?

Várom szíves visszajelzését.

Üdvözlettel:

Judit

Válasz:

1. A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet rendelkezik.

Ebben olyan rendelkezés, hogy " ha valaki a 32 terhességi hét előtt nem megy táppénzre, akkor később ezt már csak a Tgyes terhére teheti meg" nem szerepel, más rendelkezésről pedig nem tudok.

A szülési szabadság időtartamáról a Munka Törvénykönyve rendelkezik. A kérdésével kapcsolatos rész így szól:

138. § (1) A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen.

Láthatja, hogy nem kógens (kötelező), hanem diszpozitív (a felek által szabadon választható) előírásról van szó.

További segítségért a Megyei/Fővárosi Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervéhez fordulhat.

Üdv. :)

j.frankie # 2011.08.18. 12:16

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Azt az információt kaptam, hogy ha valaki a 32 terhességi hét előtt nem megy táppénzre, akkor később ezt már csak a Tgyes terhére teheti meg. Tehát ha valaki a 32. terhességi hét után kerül olyan egészségi állapotba, hogy a munkáját már nem tudja folytatni, akkor nem tud élni a táppénz lehetőségével, hanem tgyes-t kell igényelnie. Ez valóban így van?

Várom szíves visszajelzését.

Üdvözlettel:

Judit

Nenikő # 2011.08.17. 08:24

Ja és a 60 nap honnan honnan számol?

Nenikő # 2011.08.17. 08:17

Még egy kérdés, mégha fel is kellett volna ismernem, nekik ugyanúgy és folyamatosan vonogatni míg egálban nem lesz a pénz, de ők most követelik egy összuegben????

Dödölle1 # 2011.08.17. 07:13

Nenikő 2011.08.16. 07:49
jogos-e a követelés? Ezt meddig érvényesíthetik velem szemben? Az összeggel sem értek egyet, mit tehetek?

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

162. § (1) A munkabér jogalap nélküli kifizetése esetén, ezt a munkavállalótól hatvan napon belül, írásbeli felszólítással lehet visszakövetelni.

(2) A jogalap nélkül kifizetett munkabért az általános elévülési időn belül lehet visszakövetelni, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie vagy azt maga idézte elő.

  1. Álláspontom szerint a munkavállalónak fel kellett volna ismernie, hogy 100%-os bért (illetményt) és nem 60%-os táppénz ellátást utaltak a részére! (Érzékelnie kellett, hogy 40%-kal több pénzt kapott.)
  2. Álláspontom szerint a munkavállalónak a bérjegyzék áttanulmányozása során fel kellett volna ismernie, hogy táppénz jogcím helyett munkabér (illetmény) jogcímen kapott "fizetést".
  3. A munkáltatónak indokolnia kell az eljárását. Amennyiben az összeggel sem ért egyet kérni kell egy részletesebb elszámolást.

Az indokolás/ elszámolás tartalmát bíróságon lehet vitatni.

199. § (1) A munkavállaló a munkaviszonyból származó igényének érvényesítése, .........érdekében e törvény rendelkezései szerint munkaügyi jogvitát kezdeményezhet.

(3) A munkaügyi jogvitában bíróság jár el.

11. § (1) A munkaviszonnyal kapcsolatos igény három év alatt évül el.