GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2011.09.13. 06:52


Yana 2011.09.12. 17:40
Tiszteletem!

Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy a lent említett körülmények ellenére jár e nekem a veszélyeztetett terhességgel járó táppénz?
2010. február 02. – 2010. december 31.-ig, közalkalmazott voltam egy önkormányzatnál, majd 2011. január 01.-től megbízási szerződéssel vagyok alkalmazásban, amely 2011. december 31.-ig szól. Meghosszabbítani nem hiszem, hogy fogják, mert addigra már látszani fog, és illik időben megmondani. Jelenleg 8 hetes terhes vagyok (áprilisi szüléssel), és valószínű, veszélyeztetett. Milyen teendőim vannak ez ügyben, ha a doktor kiír, mint veszélyeztetett terhes? Ezek után mire vagyok jogosult? 2011. december 31.ével lesz 2 éves biztosított viszonyom, ebből 1 hónap kivétel, a többi munkabér, megbízási díj. TGYÁS, GYED ebből járni fog-e (megbízási szerződésből)?Előre is köszönöm a választ!

Üdv.: Yana

A megbízási jogviszonyban (polgári jogi jogviszony) foglalkoztatott személy akkor biztosított, ha a járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér 30%-át. (Itt, azaz a járulékalapot képező jövedelemnél a 10%-os költséghányaddal csökkentett összeget kell figyelembe venni.)

Lásd: 1997. évi LXXX Törvény 5. § (1) g) pont, 9. § (2)-(3) bekezdés és a 195/1997. (XI.5.)Korm rendelet 4.§ előírásait.

Amennyiben biztosított -keresőképtelensége esetén- a biztosítási jogviszony fennállásának tartama alatt táppénzre is jogosult.

THGY és GYED ellátásra az jogosult aki biztosítot ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel. (Jogosultságot csak a két feltétel együttes -konjuktív- teljesülése keletkeztet.)

Mivel Ön -elmondása szerint- a szüléskor nem lesz biztosított, így az első feltételnek nem felel meg, azaz az új babára THGY és GYED ellátásokra sem jogosult.

Lásd: 1997.évi LXXXIII. törvény 40-42/D. §

További kérdéseivel forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervéhez.

Üdv. :)

MINDEN, AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAIVAL ( táppénzt, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) KAPCSOLATOS KÉRDEZŐ FIGYELMÉBE AJÁNLOM AZ ALÁBBIAKAT:

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudja használni most, vagy egy későbbi ügyében:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét. Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.

http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Yana # 2011.09.12. 15:40

Tiszteletem!

Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy a lent említett körülmények ellenére jár e nekem a veszélyeztetett terhességgel járó táppénz?
2010. február 02. – 2010. december 31.-ig, közalkalmazott voltam egy önkormányzatnál, majd 2011. január 01.-től megbízási szerződéssel vagyok alkalmazásban, amely 2011. december 31.-ig szól. Meghosszabbítani nem hiszem, hogy fogják, mert addigra már látszani fog, és illik időben megmondani. Jelenleg 8 hetes terhes vagyok (áprilisi szüléssel), és valószínű, veszélyeztetett. Milyen teendőim vannak ez ügyben, ha a doktor kiír, mint veszélyeztetett terhes? Ezek után mire vagyok jogosult? 2011. december 31.ével lesz 2 éves biztosított viszonyom, ebből 1 hónap kivétel, a többi munkabér, megbízási díj. TGYÁS, GYED ebből járni fog-e (megbízási szerződésből)?

Előre is köszönöm a választ!

Üdv.: Yana

Dödölle1 # 2011.09.12. 12:58

szalay.m 2011.09.11. 19:17
Ha beteg leszek, és kiír az orvos hétfőn egy hét táppénzre, de pénteken már elég jól érzem magam ahhoz, hogy elmenjek az egyetemre, az már csalásnak számít? Munkahely semmilyen módon nem támogatja a tanulmányaimat, így elméletileg "nem derül ki".

Sztem a választ Ön is tudja.

Aki beteg pihenjen, gyógyuljon, aki nem beteg az dolgozzon.

A keresőképtelen állományba tartás nem azt a célt szolgálja, hogy a dolgozó egyetemi tanulmányait elősegítse.

A jogot, így a tb. jogot is rendeltetésszerűen kell(ene) használni.

Dödölle1 # 2011.09.12. 12:52

sindy25 2011.09.08. 16:49

Tisztelt Szakértők!

A Gyeddel kapcsolatban szeretnék érdeklődni.Jelenleg 1 hónapos terhes vagyok,de nincs állásom. A munkanélkülinél sem kapok segélyt. A szüléshez viszonyitva 350 nap munkaidőm van.2012 májusában fogok szülni. Igy valószinűleg nem fogok kapni gyed-et. A kérdésem a következő lenne: Abban az esetben ha eltudnék helyezkedni valahol hány napot kellene dolgoznom hogy megkapjam a gyed-et? Elég lenne a fent maradó 2 hét vagy a szülésig folyamatosan kell hogy bejelntett munkahelyem legyen? Az esetben ha találok munkát és bejelentenek és nem maradnék végig munkában hanem pár hónap után elmennék táppénzre kapnék egy gyedet? Válaszát előre is köszönöm

THGY és GYED ellátásra az jogosult aki biztosítot ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel. (Jogosultságot csak a két feltétel együttes -konjuktív- teljesülése keletkeztet.)

Abban az esetben ha eltudnék helyezkedni valahol hány napot kellene dolgoznom hogy megkapjam a gyed-et? Elég lenne a fent maradó 2 hét vagy a szülésig folyamatosan kell hogy bejelntett munkahelyem legyen?

Az a lényeg, hogy a szüléskor biztosított legyen és az ezt megelőző 2 éven belül legyen 365 nap biztosításban töltött ideje.

Az esetben ha találok munkát és bejelentenek és nem maradnék végig munkában hanem pár hónap után elmennék táppénzre kapnék egy gyedet?

Igen, de csak ha a már kétszer is leírt feltételeket teljesíti.

Lásd: 1997.évi LXXXIII. törvény 40-42/D. §

További kérdéseivel forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervéhez. (Ennek okáról és módjáról egyes előző hozzászólásaim végén olvashat részletesebben.)

Üdv.

Dödölle1 # 2011.09.12. 12:42

Bucka 2011.09.10. 10:59

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg 5 hónapos gyermekemmel passzív GYED-en tartózkodom itthon. Munkaviszonyom TGYÁS ideje alatt, júniusban szűnt meg. Lehetséges-e, hogy a második(leendő) gyermekre is kapjak GYED-et? Mikorra kéne megszületnie, hogy ez teljesüljön?
Saját értelmezésem szerint ha a munkaviszony megszűnését követő másfél éven belül megérkezik (így teljesül, hogy 2 éven belül 180 napig biztosított voltam)újabb gyermekünk, ismételten jogosult lennék.
Sajnos környezetemből ellentétes válaszokat kapok, ezért szeretnék hiteles választ kapni.
Előre is köszönöm segítségét!

THGY és GYED ellátásra az jogosult aki biztosítot ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel. (Jogosultságot csak a két feltétel együttes -konjuktív- teljesülése keletkeztet.)

Mivel Ön jelenleg nem biztosított, így az első feltételnek nem felel meg, azaz az új babára THGY és GYED ellátásokra sem jogosult.

Lásd: 1997.évi LXXXIII. törvény 40-42/D. §

További kérdéseivel forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervéhez.

Üdv.

Dödölle1 # 2011.09.12. 12:34

Napsugár77 2011.09.12. 13:11

Tisztelt Szakértő!

2007-ben munkába menet elütött egy autó (nem én voltam a hibás). A karom eltört, ezért belülről fémmel rögzítették. Akkor 100% táppénzt kaptam, mert munkahelyi balesetnek nyilvánították. Most a fémet el kellene távolítani. A kérdésem az lenne, hogy ekkor hány százalékos táppénz illet engem. Annak idején azt mondták, hogy ha kiveszik, akkor is 100% táppénzt kapok.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Napsugár

Nem változott, most is 100%-os táppénzre jogosult. Ennek egy feltétele van. Az orvosnak írásban igazolni kell, hogy a jelen megbetegedés az előző, 2007-es üzemi baleset következménye, mivel az akkor behelyezett fémet most távolították el.

Amennyiben a fentieket az orvos leigazolja a kifizetőhelynek/EP-nek 100%-os baleseti táppénzt kell folyósítani.

Ezen igazolás történhet kórházi zárójelentésen, ambuláns lapon, vagy a háziorvos által kiállított orvosi igazolásra felvezetve (esetleg egyéb módon).

Napsugár77 # 2011.09.12. 11:11

Tisztelt Szakértő!

2007-ben munkába menet elütött egy autó (nem én voltam a hibás). A karom eltört, ezért belülről fémmel rögzítették. Akkor 100% táppénzt kaptam, mert munkahelyi balesetnek nyilvánították. Most a fémet el kellene távolítani. A kérdésem az lenne, hogy ekkor hány százalékos táppénz illet engem. Annak idején azt mondták, hogy ha kiveszik, akkor is 100% táppénzt kapok.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Napsugár

szalay.m # 2011.09.11. 17:17

Tisztelt fórum!

Táppénzzel kapcsolatban lenne kérdésem. Ha beteg leszek, és kiír az orvos hétfőn egy hét táppénzre, de pénteken már elég jól érzem magam ahhoz, hogy elmenjek az egyetemre, az már csalásnak számít? Munkahely semmilyen módon nem támogatja a tanulmányaimat, így elméletileg "nem derül ki".

Bucka # 2011.09.10. 08:59

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg 5 hónapos gyermekemmel passzív GYED-en tartózkodom itthon. Munkaviszonyom TGYÁS ideje alatt, júniusban szűnt meg. Lehetséges-e, hogy a második(leendő) gyermekre is kapjak GYED-et? Mikorra kéne megszületnie, hogy ez teljesüljön?
Saját értelmezésem szerint ha a munkaviszony megszűnését követő másfél éven belül megérkezik (így teljesül, hogy 2 éven belül 180 napig biztosított voltam)újabb gyermekünk, ismételten jogosult lennék.
Sajnos környezetemből ellentétes válaszokat kapok, ezért szeretnék hiteles választ kapni.
Előre is köszönöm segítségét!

rika85 # 2011.09.08. 14:51

Tisztelt szakértők!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önök felé.

2010. szeptember 22.-én született kislányom akivel azóta gyeden vagyok (6 hó tgyás, majd gyed.)
Munkaviszonyom az előző években az alábbiak szerint alakult:

2005-2009. nov. 134.000 Br. bér
2009. nov-2010. febr. - munkanélküli
2010. márc 1.- 143.000.- Br. bér

Ahonnan április 20.-tól táppénzen voltam a szülésig, veszélyeztetett terhességem miatt.

A tgyásomat értelem szerűen a 2009-es jövedelmemből számolták azonban a gyedemet mivel idén igényeltem a 2010-es jövedelemből.

Tgyás összege: 90.000.- Ft volt
Gyed összege: 80.000.- Ft (adójóváírás nélkül)

A kérdésem a következő:

Jelenleg tervezzük a második babát és az érdekelne hogy amennyiben jövőre meg is születik(reményeink szerint) akkor mi szolgál majd a második gyerek után igényelendő tgyás és gyed alapjául?
Számít e esetleg vmit hogy az első gyerek 2. életévét betölti e vagy sem az igényléskor? Mert ezt is hallottam hogy ha már gyes alatt igénylem a második baba utáni ellátást akkor vmi más a számítási alap.(talán a jelenlegi gyed alapja, de nem biztos, de az úgy elég kevés lenne)
Azért lenne ez fontos mivel jelenlegi munkahelyemre a "hosszú" pályafutásom miatt nem igazán mehetek vissza dolgozni. Nem vették jó néven hogy 2 hónap után TARTÓS táppénzre illetve szülni mentem. Második babát pedig szeretnénk csak azt kellene tudnunk hogy milyen ellátásban részesülök? Kapom ugyanezt az összeget a második babánál is tovább, vagy akkor járok jobban anyagilag ha letelik kislányommal a 2 év, és keresek munkát, majd egy év ledolgozott munkaviszony után próbálkozunk a második babával.

Segítségüket előre is köszönöm.

sindy25 # 2011.09.08. 14:49

Tisztelt Szakértők!

A Gyeddel kapcsolatban szeretnék érdeklődni.Jelenleg 1 hónapos terhes vagyok,de nincs állásom. A munkanélkülinél sem kapok segélyt. A szüléshez viszonyitva 350 nap munkaidőm van.2012 májusában fogok szülni. Igy valószinűleg nem fogok kapni gyed-et. A kérdésem a következő lenne: Abban az esetben ha eltudnék helyezkedni valahol hány napot kellene dolgoznom hogy megkapjam a gyed-et? Elég lenne a fent maradó 2 hét vagy a szülésig folyamatosan kell hogy bejelntett munkahelyem legyen? Az esetben ha találok munkát és bejelentenek és nem maradnék végig munkában hanem pár hónap után elmennék táppénzre kapnék egy gyedet? Válaszát előre is köszönöm

kismami1 # 2011.09.07. 08:27

Kedves Dödölle1!

Nagyon szépen köszönöm a választ! Örülök hogy maradhatok a régi háziorvosomnál. A körzetes sem a faluban rendel, hanem egy másik faluban (ide csak heti egyszer jár), tehát mindenképpen utazni kell. A munkahelyem pedig a városban van, nem messze a munkahelyemtől, így a rendszeresen szedett gyógyszerek felírása is sokkal egyszerűbb. Mégegyszer köszönöm!

Dödölle1 # 2011.09.07. 07:52

kismami1 2011.09.06. 20:31

Tisztelt Szakértők!

Ha elköltözök városból egy környező faluba, maradhat a háziorvosom a régi? Ha igen kell-e jeleznem valamit a körzeti háziorvos felé költözéskor, vagy később táppénz esetén?

Előre is köszönöm

Magyarországon szabad orvosválasztás van, azaz maradhat a régi háziorvosa ez viszont azt jelenti, hogy betegség esetén -főszabály szerint- a környező faluból be kell utaznia a városba.... ill. ezen háziorvos jogosult Önnek vényt (receptet) felírni, ill. keresőképtelenséget igazolni ugyanakkor az Ön után járó "kártyapénzt" is Ő kapja az OEP-től.

A faluban praktizáló "körzeti háziorvos" felé -éppen ezért- nincs jelentési kötelezettsége.

Más lenne a helyzet, ha a költözéssel háziorvost is szeretne váltani. Ebben az esetben az új háziorvosánál kellene jelentkeznie, aki "hivatalból" átkérni az orvosi dokumentációit az előző háziorvostól.......Ő kapná az Ön után járó kártyapénzt, de a keresőképtelenséget (táppénz) is Ő igazolná, ill. a vényt is Ő állítaná ki.

kismami1 # 2011.09.06. 18:31

Tisztelt Szakértők!

Ha elköltözök városból egy környező faluba, maradhat a háziorvosom a régi? Ha igen kell-e jeleznem valamit a körzeti háziorvos felé költözéskor, vagy később táppénz esetén?

Előre is köszönöm!

kiskocsi # 2011.09.06. 18:07

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem az lenne, hogy elmehet-e a nagyszülő gyesre (rokkantnyugdíjas és nem dolgozik), ha a szülők közül az apa napi 8 órában dolgozik, és az anya munkanélkülin van és tanfolyamot végez. Kérem írják le a jogszabályt, ami erre vonatkozik, hogy kizáró tényező az anya munkanélküli ellátása, mert én sehol nem találtam ilyet, és azt gondoltam, hogy az apa jogán mehet a nagyszülő gyesre. Mert ellentétes információkat kaptam.
köszönettel

Kiss Manó # 2011.09.06. 18:03

Tisztelt Szakértő!

Még nem kaptam választ lenti felvetésemre, és nagyon szorít az idő. Kérem, aki tud válaszoljon! Nagyon fontos! Előre is köszönöm!

Kisfiam 15 hónapos. Január óta vissza mentem dolgozni. Most úgy néz ki, hogy csoportos leépítés várható munkahelyemen. Az érdekelne, hogy érinthet-e engem ez a leépítés, mert tudomásom szerint, amíg a gyermekem be nem tölti a 3. életévét, addig védett vagyok a munkahelyemen. Jól tudom ezt?
Kirúghatnak valamilyen indokkal? Ha szóba kerülök, mint érintett, mivel védekezhetek?
Nagyon köszönöm!

pazs # 2011.09.06. 15:00

A GYED és a gyed ugyanaz :) két feltétele van: biztosítotti státusz az igénylés napján és az azt megelőző egy évben.
Ha a gyesre gondoltál, az alanyi jogon jár a gyerek hároméves koráig.

bognlasz # 2011.09.06. 14:55

Jó napot kívánok!

Számomra nem egyértelmű, lehet sokaknak magától értődő kérdést szeretnék feltenni:

Kinek jár a GYED és a gyed? Milyen feltételek kellenek hozzá?

Várom válaszotokat.

Dödölle1 # 2011.09.05. 11:45


tarrrka 2011.09.05. 11:11

Tisztelt Szakértő!
Több hasonló kérdés is volt, de azok, és a munkáltatóm általi tájékoztatás alapján is nehézkes az éppen rám vonatkozó pénzösszegeket.
Jól kereső (bruttó 400 ezer Ft), biztos állásból mentem TGYÁS-ra 2010.04.15-én, kisfiam megszületésekor, a GYED-et 2010.09.30-tól kapom.
2012. februárjára várom 2. gyermekem. Jelenleg tervezek visszamenni dolgozni papíron, kivenni az idei szabadságaimat (tavalyról nem maradt) - 24 nap - utána pedig elmenni táppénzre. A munkahelyem szerint a táppénzem az ilyenkor maximális 156 bruttó lenne, és azt mondták, nyilván a minimál bért addig változatlannak tekintve, hogy a TGYÁS ugyanez az összeg lesz. A GYED pedig én úgy értelmezem, hogy majd ennek 70%-a. Viszont itt olvastam olyasmit, hogy a TGYÁS is 70%-a ennek. Ezért érzek egy kis zavart, és kérném a segítségét.
Illetve az is felmerül kérdésként, hogy biztosan nem jelent-e hátrányt számomra anyagilag a munkába állás, hanem így is, úgy is ugyanannyit kapnék-e (a fent említett maximumot).

A fentieket az 1997. évi LXXXIII. Tv. 42-48. szakaszai (§) szabályozzák.

Mindhárom ellátást külön-külön kell elbírálni, mivel más-más számítási szabály vonatkozik rájuk.

  • Egy 2011-ben induló táppénz alapja főszabály szerint az előző évi jövedeme, ha ebben az időszakban volt 180 bérezett napja. (Nem közölte, hogy 2010.01.01. és 04.14. között dolgozott, vagy esetleg végig keresőképtelen állományban volt....)

Amennyiben nem volt a táppénz alapja az utolsó 180 bérezett napja. (Nem közölte, hogy mikortól megy szabadságra, betegszabadságra és táppénzre....)

Ha nincs az irányadó időszakban 180 bérezett napja a táppénz alapja a minimálbér.

Amennyiben azért nincs az irányadó időszakban 180 bérezett napja , mert táppénz, THGY és GYED ellátásban részesült és az Önnek kedvezőbb a minimálbér helyett az ellátás alapját az utolsó pénzbeli ellátás alapja (jelen esetben GYED) képezi.
Magyarul a táppénz alapja a GYED alapja lesz.

  • Egy 2012-ben induló thgy alapja főszabály szerint az előző évi jövedeme, ha ebben az időszakban volt 180 bérezett napja. Amennyiben nem volt a megelőző évben 180 bérezett napja a thgy alapja az utolsó 180 bérezett napja lesz. Ha ez sincs akkor a tényleges jövedelem (szabadságos bér+betegszabadságos bér) képezi a thgy alapját, de korlátot képez a minimálbér kétszerese, azaz (2011-ben) a 156.000 Ft.-

A THGY mértéke 70%.

Egy 2012-ben induló GYED alapja főszabály szerint az előző évi jövedeme, ha ebben az időszakban volt 180 bérezett napja.
Amennyiben nem volt, a GYED alapja az utolsó 180 bérezett napja.

Ha nincs az irányadó időszakban 180 bérezett napja a GYED alapja a minimálbér.

Amennyiben azért nincs az irányadó időszakban 180 bérezett napja, mert táppénz, THGY és GYED ellátásban részesült és az Önnek kedvezőbb a minimálbér helyett az ellátás alapját az utolsó pénzbeli ellátás alapja (jelen esetben thgy) képezi.
Magyarul a GYED alapja a thgy alapja lesz.
A GYED mértéke 70%.

Először mindíg az ellátás 1 napi alapját (100%-os bruttó összegét) kell meghatározni és majd annak vesszük a megfelelő %-át (mértékét). Amikor azt mondják Önnek, hogy a GYED alapja a THGY alapja lesz az nem azt jelenti, hogy a 70%-os THGY-nak veszik a további 70%-át, hanem a 100%-os THGY alapot fogják kiindulási pontként kezelni.

Mindezeket szóban érthetőbben átadhatóak, ezért javasolom felkeresni a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervét, ahol készséggel segítenek Önnek. (Lásd az egyes előző hozzászólásaim végén található, ezzel kapcsolatos összefoglalóban leírtakat.)

tarrrka # 2011.09.05. 09:11

Tisztelt Szakértő!
Több hasonló kérdés is volt, de azok, és a munkáltatóm általi tájékoztatás alapján is nehézkes az éppen rám vonatkozó pénzösszegeket.
Jól kereső (bruttó 400 ezer Ft), biztos állásból mentem TGYÁS-ra 2010.04.15-én, kisfiam megszületésekor, a GYED-et 2010.09.30-tól kapom.
2012. februárjára várom 2. gyermekem. Jelenleg tervezek visszamenni dolgozni papíron, kivenni az idei szabadságaimat (tavalyról nem maradt) - 24 nap - utána pedig elmenni táppénzre. A munkahelyem szerint a táppénzem az ilyenkor maximális 156 bruttó lenne, és azt mondták, nyilván a minimál bért addig változatlannak tekintve, hogy a TGYÁS ugyanez az összeg lesz. A GYED pedig én úgy értelmezem, hogy majd ennek 70%-a. Viszont itt olvastam olyasmit, hogy a TGYÁS is 70%-a ennek. Ezért érzek egy kis zavart, és kérném a segítségét.
Illetve az is felmerül kérdésként, hogy biztosan nem jelent-e hátrányt számomra anyagilag a munkába állás, hanem így is, úgy is ugyanannyit kapnék-e (a fent említett maximumot).

kiskocsi # 2011.09.02. 12:34

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem az lenne, hogy elmehet-e a nagyszülő gyesre (rokkantnyugdíjas és nem dolgozik), ha a szülők közül az apa napi 8 órában dolgozik, és az anya munkanélkülin van és tanfolyamot végez. Kérem írják le a jogszabályt, ami erre vonatkozik, hogy kizáró tényező az anya munkanélküli ellátása, mert én sehol nem találtam ilyet, és azt gondoltam, hogy az apa jogán mehet a nagyszülő gyesre. Mert ellentétes információkat kaptam.
köszönettel

Abogar # 2011.09.01. 12:06

Tisztelt Fórum!

Kislányom június 20-án volt 2 éves és most vagyok 12 hetes terhes a második gyermekünkkel. 2006.01.02-től van munkaviszonyom a jelenlegi munkahelyemen, de gyed után nem mentem vissza dolgozni, most csak gyest kapok. Bejelentett bruttó bérem 138.000.- Ft volt mikor 2009.01.04-től táppénzre mentem.
A kérdésem az lenne, hogy hogyan járok jobban anyagilag, táppénz, tgyás, gyed tekintetében. Vegyem ki a szabadságomat és utána menjek táppénzre, vagy mindjárt táppénzzel kezdjek? Miből fogják számolni a juttatásaimat és kb. mekkora összegre számíthatok?
Köszönöm.

santin # 2011.09.01. 08:27

Tisztelt Fórum!
A 2011. aug. 1-el behozott új tv-ről szeretnék érdeklődni, mely szerint a kismamáknak a THGYás és GYED idejére fél év szabadság jár. Nekem épp 2011.júl.30-ával járt le a GYES jogosultságom és nem egyértelmű számomra hogy nekem mennyi szabadság jár nekem?
Már csak fél évre kapom én is a szabimat meg? Sajnos nem tudok visszamenni a munkahelyemre,mert elköltözött a cég és nem tudom megoldani a bejárást...
A cég kérte, hogy írjak egy levelet, melyben kérem a munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetését!
Ebbe beleírtam, hogy a GYES jogosultságom a fent említett időpontban lejár ezért kérem a munkaviszonyom megszüntetését az említett időponttól... most azonban eszembe jutott hogy a mviszony felfüggesztését csak a szabik kiadása után kellene kérnem??? Nem tudom mennyi szabadság jár nekem. Tudna segíteni abban, hogy mit is kellene írnom és pontosan mennyi szabadságra számítsak??
köszönöm!

Baba223 # 2011.08.30. 15:02

Tisztelt Fórum!
Nagyon örülök, hogy megtaláltam ezt a lehetőséget. Tanácsért jártam már az oep-nél is, de ők csak konkrét születési dátumok ismeretében segítenek, nem igazán segítve ezzel a családtervezést. A kérdésem a következő lenne. Régóta folyamatos munkaviszonyom van, határozatlan idejű kinevezéssel. Kislányom 2009 novemberében született, születése előtt kb. 5 hónapig táppénzem voltam. Elég magas a fizetésem (br. 190.000), ezért a maximális gyedet kapom. Szeretnénk második gyerkőcöt, a kérdésem arra vonatkozna, hogy hogyan járok jobban, ha visszamegyek dolgozni annyi időre, hogy utána ismét magas ellátási pénzt kapjak? Amennyiben igen, úgy minimálisan mennyi időre kell hogy visszamenjek? Vagy ha nem megyek vissza, akkor mennyi lenne a tgyás és a gyed összege? Tehát milyen bér lenne az ellátás alapja. Mivel már augusztus van, és még nem vagyok terhes, így a 2. gyerkőcöt már a gyesbe szülném bele mindenképpen 2012-ben. Ha visszamegyek dolgozni, akkor mennyi szabadság kivételére vagyok jogosult? Mert úgy tudom, hogy most már nem jár meg a teljes szabadság az itthon töltött időre. Köszönöm válaszát, üdvözlettel: BARBARA

renata82 # 2011.08.30. 14:13

Szeretném megtudni hogy családi kedvezmény hogyan alakul amennyiben a kismama és kispapa is beadja az igazolást (10-10 000 ft,- pluszba megmarad mindkettőnek? vagy elosztva 5-5- 000, illetve ha a brutto fizetés 150 ill 060 0000 hogyan alakul?)

Továbbá valóban jár-e TGYÁS, GYES arra az időre amit határozott mumkaidő megszűnése miatt immár munkaviszony nélkül kénytelen a kismama eltölteni.
Amennyiben még a munkaviszony megszünte előtt betegszabadságra megy /veszélyeztetett kismamának nyilvánítják, miben alakul másképpen?
A határozott idő letelte és a baba várható születése közt 4 hónap van ( január ).

Köszönöm válaszát.