GYED,GYES, táppénz


kisboni # 2010.03.24. 12:31

Akkor ezek szerint, hiába szünteti meg a Kft-t neki akkor is foglakoztatni kell a feleségemet, vagyis bért kell adjon. De ha nincs pénze akkor miből fizesse?

yaffosz # 2010.03.24. 12:33

Dödölle! Köszönöm, azt hiszem élni fogok az általad ajánlott lehetőséggel! Köszi: yaffosz

yaffosz # 2010.03.24. 12:33

Dödölle! Köszönöm, azt hiszem élni fogok az általad ajánlott lehetőséggel! Köszi: yaffosz

bradvanszki # 2010.03.24. 12:55

Kedves Dödölle,

válaszát nagyon szépen köszönöm.

bradvanszki

picur18 # 2010.03.24. 13:54

Tisztelt Szakértők!

Közalkalmazottként, tanítóként dolgoztam 2001-től mielőtt gyermekem 2008. május 20-n megszületett volna
Az idén május 20-n lejár a Gyed, Gyesre szeretnék menni, de emellett ki szeretném venni a felgyűlt szabadságaimat is.
Valamint tervezzük a testvért. Az lenne a kérdésem, hogy a szabadságom lejárta után (esetleges teherbeesésemmel számolva) eljöhetek e táppénzre az orvos engedélyével és erre az időre jár e nekem a Gyes vagy csak a táppénz?
Még egy kérdés felmerül, hogy hogyan számolják a 2010-es szabadságot onnan, hogy én kiveszem a felgyűlt szabadságaimat? Csak a Gyed idejére jár vagy onnan is, hogy engem visszavesznek állományba és akkor vajon hány nap járhat?

Válaszukat előre is köszönöm!
Üdv. picur18

nandy # 2010.03.24. 14:28

Ha gyes-en vagy, csak abban az esetben jár táppénz, ha dolgozol is.
Ha kiveszed a szabikat, akkor ez a feltétel teljesül.

De mivel gyes mellett mennél táppénzre, ezért azt max. a minimálbér alapján fogják megállapítani, hiába több a szerződés szerinti béred. Továbbá annyi napra jár táppénz, ahány bérezett napod volt (azaz szabadság + betegszabi napjaival megegyezően). Tehát a tervezett szülésig biztosan nem maradhatsz táppénzen, csak akkor, ha visszamondod a gyes-t.

A szabadságra vonatkozó kérdésedet nem teljesen értem. Rendes szabadság jár a tGYÁS idejére és a GYED első évére, ezt ki kell adniuk, de csak miután lejárt a GYED. Ez kb. másfél-két havi szabit jelent, mely időszakra szintén jár a rendes szabadság 2010-re.

mazsi831 # 2010.03.24. 14:39

Tisztelt Szakértők!
A kérdésem az lenne, hogy ha az anyuka a gyermek 1 éves kora előtt visszamegy dolgozni és ezzel lemond a gyedről és a gyesről is, akkor a gyermek 1 éves kora után igényelheti e a gyest munka mellett, és ezzel együtt jár e a védettség a folyósítás alatt? A köztes időben bármikor felmondhatnak neki?
Válszukat köszönöm!

szami2006 # 2010.03.24. 17:48

Tisztelt Szakértők!
Ikergyermekeim 3 évesek elmúltak, igy a gyed után visszamentem dolgozni. A MÁK irodában a gyes igénylésekor azt javasolták, hogy mivel a férjem kapja a családi pótlékot, igy egyszerűbb lenne, ha ő kapná a gyest is, "kevesebb papir kell" mondták. Beleegyeztem. Most februárban mindkét gyermekem beteg lett, igy otthon maradtam velük gyermekápolási táppénzen. Kiderült, nem vagyok jogosult erre, mivel a férjem van gyesen. Kaptam egy elutasitó határozatot. Kérdésem: a férjem jogosult lenne erre a táppénzre?
Továbbá az ügy "pikantériája", h. én is elkaptam a betegséget (baloldali tüdőgyulladásom lett), igy jártam a körzeti orvoshoz, aki kezelt is. Kérdezte: kérek táppénzt, mondtam nem, mert a fiúkkal vagyok úgy is táppénzen. Ehhez képest, most egy elutasitó határozat van a kezemben. Hogyan lehetne ezt megoldani? Lehet-e a saját betegségem után táppénzemet kérni? Mit tegyek? Méndhárman betegek voltunk, mégsem jár nekem táppénz?
Üdvözlettel: Szami

nandy # 2010.03.24. 17:54

A köztes időben bármikor felmondhatnak neki?

Igen. De nem bármikor, hanem a munkábaállástól számított 30 nap elteltével.

nandy # 2010.03.24. 17:57

szami:

A MÁK-nak igaza van. Gyermekápolási táppénzre az jogosult, aki a gyes-t kapja. Az már más kérdés, hogy attól te még lehetsz keresőképtelen, tehát a munkáltató köteles felmenteni a munkavégzés alól. De táppénz neked nem jár.

Lehet-e a saját betegségem után táppénzemet kérni?

Most már nem sokat, mert visszamenőleg 5 napra írhat ki az orvos.

cheyeine # 2010.03.26. 10:18

Kedves Szakértő!

Társadalombiztosítási jogi tanácsra lenne szükségem.
2008.június 18-án született meg az első kislányom.Ekkor már 4 éve (évenkénti hosszabbítással) dolgoztam pedagógusként,határozott idejű szerződéssel.Ez a szerződés 2008.július 15.-én lejárt.Tgyás-ra,majd GYED-re mentem.2010. május 21-re vagyok kiírva második babámmal.A kérdésem a következő lenne:Milyen juttatásra vagyok így jogosult?Kaphatok GYED-et vagy TGYÁs-t?Vagy csak GYES-t?Anyasági támogatást?

Köszönettel:
Cheyeine

bedi # 2010.03.26. 11:30

Kedves nandy!

Gyed-en vagyok, írtam a munkaadónak, hogy ápr. 3-tól mennék dolgozni. Írásban nem kaptam visszajelzést, de felhívott, hogy igazolást szeretne a gyes-ről, amit csak ápr 3-tól igényeltem (ma adtam postára). Gondolom, hogy egy hét alatt jó, ha egyáltalán megítélik, nemhogy még igazolást is adjanak róla? Ha 3-ig nem lesz meg az igazolás, akkor kirúghat?
A gyed-et a munkahelyemtől kapom, akkor is külön fel kell mondani?

kismama24 # 2010.03.26. 21:25

Kedves Szakértő!

2005. óta dolgozok egyfolytában. 2010.májusában fogok szülni.
A TGYÁS, GYED, GYES összegét a tavalyi keresetem alapján fogják számolni, vagy visszamenőleg 1-2 hónap alapján? A táppénz ideje is beleszámít? Ha viszont a szülésig tudnék dolgozni a szülés után előbb az éves megmaradt szabadságomat tudom kivenni és utána kezdődik a szülési szabadság? Vagy a szülési szabadságot csak a TGYÁS-sal együtt lehet kivenni? Jól tettem-e, hogy a havi adóelőleget nem kértem, bár lehet hogy az is emelte volna a juttatások összegét? A GYES-t mikor kell igényelni? Eddig úgy volt, hogy először TGYÁS-t fél évig, utána GYED-et a gyermek 2.éves koráig, és GYES-t a gyermek 3.éves koránig folyósították. Én viszont 2010. április 30. után fogok szülni, most hogy lesz?

Segítségét előre is köszönöm: Kismami24

nandy # 2010.03.27. 10:34

Kismama:

Nagyon általános dolgokat kérdezel, regényt lehetne írni válaszként.

TGYÁS/GYED alapja: főszabály szerint az előző évi jövedelem, feltéve, hogy volt legalább 180 bérezett napod (azaz nem voltál fél évig táppénzen, fizetés nélküli szabin stb.) A táppénz összege nem számít bele az alapjába.

Szülési szabadság a Munka Törvénykönyve szerint jár, erre az időszakra folyósítja az OEP a TGYÁS-t, ha a tv-ben meghatározott feltételeknek megfelelsz. De akkor is kötelező kiadni a szülési szabadságot, ha egyébként a kismama nem jogosult TGYÁS-ra (bár ez elég ritka eset). Legkorábban a szülés várható időpontja előtt 4 héttel lehet igényelni, egyéni döntés szerint. A szülési szabadság és a rendes szabadság két egymástól független dolog. Olyan nincs, hogy csak a rendes szabi lejárta után mehetsz szülésire.

Szja-előlegről, adójóváírásról nehéz bármit is mondani, túl kevés az infó, és sok mindentől függ az összege.

Mivel te várhatóan májusban fogsz szülni, ezért az új szabályok szerint már csak a gyermek kétéves koráig jár gyes. Ha ezen időszak alatt végig GYED-et kapsz, akkor értelemszerűen nem mehetsz már gyes-re.
De ha előbb megszülsz, még május 1. előtt, akkor a GYED lejárta után a gyermek hároméves koráig kérhetsz gyes-t.

nandy # 2010.03.27. 10:40

bedi:
GYED a gyermek kétéves koráig jár. Ha előbb visszamennél dolgozni, akkor le kell mondani a GYED-et. Ha a munkáltató folyósítja, akkor oda kell jelezned a lemondást.

A GYES-igényléshez a munkáltatónak semmi köze nincs. Akár igényelsz gyes-t, akár nem, a munkáltató köteles visszavenni. A gyes inkább téged véd, mert ha amellett dolgozol, rendes felmondással nem küldhetnek el.

nandy # 2010.03.27. 10:43

Cheyeine:

Ha a határozott idejű szerződésed nem lett meghosszabbítva, akkor automatikusan lejárt a GYED ideje alatt, így jelenleg passzív ellátást kapsz.
Mivel a munkaviszonyod már két éve megszűnt, ezért biztosan nem vagy jogosult TGYÁS-ra és GYED-re, csak gyes-re, ami alanyi jogon jár, biztosítástól függetlenül.
Az anyasági segély egy egyszeri ellátás, szintén alanyi jogon jár.

agyament # 2010.03.29. 12:29

Olyan problémám lenne h kaptam egy az ellenőr által irt állásfoglalást vagy ilyesmit a tb-től és abban irták h 15 napon belül lehet észrevételt tenni.Hát mondanom sem kell h az állításuk hazug hamis.Ez az észrevétel elkészült.Jött egy ujjabb levél most az osztályvezetőtől h továbbra is fenntartják álláspontjukat ami mondanom sem kell hamis.Kivan adva az államnak h akik befizették a tb járulékokat és gyermekük született ne kaphassanak pénzt? hol támogatják ezek a gyermek vállalást?Bizonyítékok tanuk igazolják dokumentumok támasztják alá igazunkat.Mikor lehet ezt a levelet megkifogásolni.Megkell várni a határozatot?Ha kell perre viszem a dolgot.Mindenkitöl csak elvenni?Ha a tgyás nem ismerik el akkor a befizetett összeg vissza jár a munkáltatónak??vagy ottmarad az államnak.Ugyanis igy lenne logikus ha nem ismerik el a tényleges munkavégzést akkor adják vissza a pénzt.Törvényben ez elő van írva?Ugyanis az apeh elismeri a munka jogviszonyt az adót elfogadták a munkabér után.A tb is elfogadta csak most mikor már fizetni kéne támogatni a gyermeket akkor már nemjár semmi?

Dödölle1 # 2010.03.29. 13:30

agyament 2010.03.29. 14:29

Olyan problémám lenne h kaptam egy az ellenőr által irt állásfoglalást vagy ilyesmit a tb-től és abban irták h 15 napon belül lehet észrevételt tenni.Hát mondanom sem kell h az állításuk hazug hamis.Ez az észrevétel elkészült.Jött egy ujjabb levél most az osztályvezetőtől h továbbra is fenntartják álláspontjukat ami mondanom sem kell hamis.Kivan adva az államnak h akik befizették a tb járulékokat és gyermekük született ne kaphassanak pénzt? hol támogatják ezek a gyermek vállalást?Bizo­nyítékok tanuk igazolják dokumentumok támasztják alá igazunkat.Mikor lehet ezt a levelet megkifogásolni­.Megkell várni a határozatot?Ha kell perre viszem a dolgot.Mindenkitöl csak elvenni?Ha a tgyás nem ismerik el akkor a befizetett összeg vissza jár a munkáltatónak??vagy ottmarad az államnak.Ugyanis igy lenne logikus ha nem ismerik el a tényleges munkavégzést akkor adják vissza a pénzt.Törvényben ez elő van írva?Ugyanis az apeh elismeri a munka jogviszonyt az adót elfogadták a munkabér után.A tb is elfogadta csak most mikor már fizetni kéne támogatni a gyermeket akkor már nemjár semmi? ---
Válasz:

Segíteni csak akkor tudunk, ha pontos adatokat adsz meg. (A "kaptam egy az ellenőr által irt állásfoglalást vagy ilyesmit a tb-től" elég tág fogalom. A tárgy megjelölést a jobb felső sarok tartalmazza.)

A szövegösszefüggés alapján a REP ellenőr "szívességi bejelentés" gyanús ügyben hallgatott meg ügyfélként és erről vett fel jegyzőkönyvet, amire észrevételt tettél és amire az ostályvezető szintén levélben válaszolt.

A fentiek joghatás kiváltására nem alkalmasak. Várhatóan pár napon belül küldenek egy "biztosítási jogviszonyt törlő" határozatot, emi ellen majd a kézhezvételt követő 10 munkanapon belül fellebbezéssel élhetsz. (A fellebbezést nem helyettesíti az előző észrevételed! )

Másodfokon az OEP fog eljárni, amelynek végén határozatban közlik a döntésüket.

Amennyiben a másodfokú határozattal sem értesz egyet, úgy 30 napon belül bírósághoz fordulhatsz.

Valóban jól látod az OEP pár éve elrendelte a "szívességi bejelentés gyanús" ügyek fokozott ellenőrzését.

Az "E" alap és a többi biztosított védelme érdekében nem elfogadható, hogy a foglalkoztató a szülés előtt álló, biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező kismamát egy rövid időre bejelenti és megfizeti utána a járulékokat azért és csak azért, hogy a gyermek két éves koráig a befizetett járulékkal arányba nem álló két éven át kb. 1,5- 2 millió Ft. összegű TB ellátást kapjon.

Amennyiben bizonyítható, hogy a munkaviszony létesítése és a dolgozó bejelentése nem a foglalkoztatás, hanem a joggal (munka és TB joggal) való visszaélés céljából történt úgy a közigazgatási szerv jogszabályi felhatalmazás alapján megteheti azt, hogy visszamanőlegesen törli a biztosítási jogviszonyt , illetve a bírságot szab ki, esetleg a büntetőfeljelentést tesz.

Természetesen a jogviszony jogerős törlése esetén a foglalkoztató a befizetett járulékot visszakapja, viszont bizonyított jogsértés esetén akár 1.000.000 Ft-ig terjedő bírsággal is sújtható.

Hexecske # 2010.03.29. 14:02

Kedves Szakértő!

Jelenleg Gyes en lévő anyuka vagyok , és szeptemberre várom második gyermekemet.
Szeretném segítségét kérni mert már eltévedek a jogviszonyokba stb

2007 márcuis 15- 2007 júli 27 ig Táppénzen
2007 júli 28-2008 januér 5 ig Tgyás en
2008 jnauár 6- 2009 júli 28 ig Gyed
2009 júli 29 től Gyes en vagyok

. Táppénz megelőzőleg 190 nap munkaviszonyom volt.
A kérdésem az lenne,hogy mikortól mehetnék el most Táppénzre? Szülés utána a Tgyás,Gyed hogy járna nekem, illetve jogosult vagyok -e rá?

A munkáltatomnál mág állományba vagyok van munkaviszonyom, de ha most táppénzre mennék és Ő fizeti az első 2 hetemet mondatja e hogy nem fizeti ki vagy nem támogatja azt hogy Én táppénzre menjek,vagy kérheti e a felmondást valamilyen formájában?

Sajna mikor előzőleg mentek táppénzre akkor is bepróbálkozott h elküldd de ugye a jogok védtek és igy szerencsémre nem tudott felmondani ,
Válaszát előre is Köszönöm

Hexecske

picur18 # 2010.03.29. 17:46

Kedves nandy!

Köszönöm a választ.
picur18

agyament # 2010.03.30. 12:02

igen arra gyanakodtak de az álláspontjuk nem felel meg a valóságnak.De az sehova nincsen irva h a befizetett összeget törvényben meghatátozott keretek között visszafizetik a munkáltatónak.De nem is ez a baj.Hanem az h nem ismerik el a bizonyított tényleges munkaviszonyt.

VAz „E“ alap és a többi biztosított védelme érdekében nem elfogadható, hogy a foglalkoztató a szülés előtt álló, biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező kismamát egy rövid időre bejelenti és megfizeti utána a járulékokat azért és csak azért, hogy a gyermek két éves koráig a befizetett járulékkal arányba nem álló két éven át kb. 1,5– 2 millió Ft. összegű TB ellátást kapjon.

itt nemcsak valamennyi időre van a bejelentés hanem a törvényben előírtakat meghaladja. A járulékfizetésre irják h a z apehnál fizetett eü szolgáltatás díjja Gondolnak itt a 4500 ft osra nem tette volna lehetővé a z gyás igénylésére.A 4500 ft azért volt fizetve h legyen mégis valami beteg biztosítása.Nem lett kijelentve az apehtol ha már ugyis bejelentésre kerül egy foglalkoztató cégnél .Tudomás szerint nem kell kijelenteni ha bejelentésre kerül valaki. Mégis erre is hivatkoznak.Az apehtol is megvan az igazolás , bizonyíték amit figyelembe sem vesznek.Be is lett csatolva.Hamisat valotlant állítanak.Feljháborító hogy még büntetést is kiszabhatnak az adófizetőkre akikből ök élnek .

Dödölle1 # 2010.03.30. 12:57

agyament 2010.03.30. 14:02

Tekintettel arra, hogy nem ismerem az eset összes körülményét a részletekbe nem kívánok belemenni.

Amennyiben úgy gondolod, hogy a közigazgatási szerv határozata jogszabálysértő, úgy élj a jogorvoslati lehetőséggel.

Jó tudni, hogy a REP nem jogosult a járulékokról rendelkezni, az az állami adóhatóság hatáskörébe tartozik. A közigazgatási szervek pedig kizárólag a hatáskörükbe tartozó ügyekben járhatnak el.

A REP a Tbj-ben kapott felhatalmazás alapján -amennyiben az megalapozott- megteheti, hogy törli a dolgozó biztosítási jogviszonyát.

Az erről szóló határozat jogerős példánya megküldésre kerül az APEH részére és Ők fognak intézkedni a járulékok rendezéséről.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiz¬tosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről:

Ellenőrzés

54. § (1) Az igazgatási szervek – jogszabályban meghatározott hatáskörükben eljárva – ellenőrzik a 46. § (1) bekezdésében előírt nyilvántartást, a biztosítási kötelezettség elbírálását és a 46. § (2) bekezdése szerinti nyilvántartás vezetését.

(2) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés során a biztosítás vagy az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság utólagos megállapítása, törlése tárgyában a határozat meghozatalára

a. a járulék utólagos megállapítása nélkül az egészségbizto¬sítási szerv,

b. a járulék utólagos megállapítása mellett az állami adóhatóság jogosult.

A határozat elleni jogorvoslatra a Tny. tv., az Eb. tv., illetőleg az Art. rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(3) A (2) bekezdés a) pontjában meghatározott igazgatási szervek – igényelbírálási eljárásuk során – ellenőrizhetik a járulékfizetési kötelezettség teljesítését és a mulasztásról értesítik az állami adóhatóságot. ------------

2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól:
Az Országgyűlés abból a célból, hogy az állampolgárokat és a szervezeteket legszélesebb körben érintő közigazgatási hatósági eljárás

  • a demokratikus jogállamtól elvárható módon és mértékben juttassa érvényre az ügyfelek jogait, a kötelességek teljesítése pedig túlnyomórészt önkéntes jogkövetés útján történjék,
  • az általános szabályok elsődlegességének érvényesítésével garanciális keretbe foglalja a különös eljárási szabályokat,

a következő törvényt alkotja:

1. § (1) A közigazgatási hatóság az eljárása során köteles megtartani és másokkal is megtartatni a jogszabályok rendelkezéseit.

(3. § (1) A közigazgatási hatósági eljárásban a törvény keretei között a hivatalból való eljárás elve érvényesül.

(2) A közigazgatási hatóság:

  1. a kizárólag kérelemre indítható eljárások kivételével hivatalból eljárást indíthat, illetve a kérelemre indult eljárást jogszabályban meghatározott feltételek esetén folytathatja, és ilyen esetben a végrehajtást is hivatalból rendeli el,
  2. hivatalból állapítja meg a tényállást, határozza meg a bizonyítás módját és terjedelmét, ennek során nincs kötve az ügyfelek bizonyítási indítványaihoz, ugyanakkor a tényállás tisztázása során minden, az ügy szempontjából fontos körülményt figyelembe kell vennie,

4. § (1) Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog ….

20. § (1) A hatóság a hatáskörébe tartozó ügyben illetékességi területén köteles eljárni.

A tényállás tisztázása

50. § (1) A hatóság köteles a döntéshozatalhoz szükséges tényállást tisztázni. Ha ehhez nem elegendőek a rendelkezésre álló adatok, hivatalból vagy kérelemre bizonyítási eljárást folytat le.

nandy # 2010.03.31. 08:53

Hexecske:

Gyes mellett akkor jár táppénz, ha dolgozol is. Mivel erről szó sincs, így nem jár táppénz.
(megjegyzem, nem azt kellene mérlegelni, hogyan jár anyagilag jobban az anyuka... hisz a jelek szerint nem vagy keresőképtelen.)

nandy # 2010.03.31. 09:00

agyament:

De az sehova nincsen irva h a befizetett összeget törvényben meghatátozott keretek között visszafizetik a munkáltatónak.

nem is fogják visszafizetni, ha megállapítják a jogsértést.

eniko2005 # 2010.03.31. 09:43

Kedves Segítséget Nyújtók!

Az alábbi kérdésre szeretnék választ, illetve tanácsot kapni:
Egy munkavállaló 2009.09.15-ig GYED-en volt, utána ment GYES-re. A munkáltató 2010.01.15-től napi 4 órában újra foglalkoztatni kezdte.
Előre láthatóan 2010.10.05-én fog újra szülni. Melyik év lesz az alapja a Tgyásnak, illetve a GYED-nek? Érdemes-e az idei évet kicsit megemelni?

A válaszokat előre is köszönöm.
(Továbbá elnézést kérek, ha már ez a kérdés felvetésre került.)