GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2011.12.31. 10:27

Muflonka

Általánosságban elmondható, hogy 2012-ben igényelt ellátásnak a 2011-es jövedelmed lesz az alapja. Mivel nincs konkrét időpontod, gyakorlatilag lehetetlent kérsz. Ahány szituáció, annyi megoldás lehetséges.
Olvasgatásra:
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF

pazs # 2011.12.30. 10:36

nyimike:

  1. szerintem lehet, de nem vagyok szakértő.
  2. a terhesség már önmagában véd a rendes felmondás ellen, felesleges trükközni.

muflonka: erre azért lehetetlen válaszolni, mert - ha jól értem - még nem is vagy terhes.

nyimike # 2011.12.30. 09:34

Tisztelt Szakértő!

Két számomra nagyon fontos kérdésem lenne:

  • Egy időben lehet az apa az első gyermekkel gyesen, az anya pedig a második gyermekkel tgyáson?
  • Első gyermekével gyesen lévő anya a gyes ideje alatt teherbe esik a második gyermekkel. Megoldható az, hogy az anya elmenjen gyesről közvetlenül táppénzre, anélkül hogy vissza menne dolgozni és onnan menne előbb betegszabadságra, majd táppénzre? (mindez annak elkerülése végett, hogy a munkáltató meg ne szüntesse a munkaviszonyt az idő alatt amíg az anya kiveszi az első gyermekével otthon töltött időre járó szabadságát) Ha igen, mi ennek a pontos menete? Csak annyi a különbség, hogy a táppénzes papírt nem a munkáltatónak kell benyújtani, hanem a MÁK-nak? Várom mielőbbi válaszát! Köszönettel
Réka0222 # 2011.12.30. 08:53

Tisztelt Szakértő!

2009.01.06.án adtam életet első fiamnak,aki után sajnos csak gyes-t kaptam, mivel az előző munka adóm nem fizette rendesen a járulékokat.2010 október 11.e óta dolgozom 8 órás bejelentettel.amíg a magyar Állam Kincstár nem szólított fel hogy 2011 március 1.j-ével csökkentsem az órák számát, így a cég ahol dolgozom vissza jelentett 4 órában, hogy ne vegyék el tőlem a gyes-t.2012.01.06.án tölti a fiam a 3. életévét,így vissza tudnak jelenteni 8 órába.Épp tegnap tudtam meg hogy 5hetes terhes vagyok,viszont a tüdőszűrős papírom lejárt,mit tegyek ezek után Tudok igy is dolgozni, mi alapján fogják kiszámolni nekem a T-gyás-t és a Gyed-et???Egyáltalán jogosult vagyok rá???

Előre is köszönöm a segítséget!!

muflonka # 2011.12.30. 08:10

Kedves Mindenki,

Nagyon remélem valaki tud segíteni nekem. Szeretnék választ kapni, hogy pontosan hogyan számítják ki és mekkora lesz a Tgyás és a gyed összege amit 2012 októberétől járna majd nekem. Szinte minden létező helyen és személynél érdeklődtem, de senki sem tudott konkrét és biztos választ adni, hogy hogyan kalkulálják ki.

A problémám az, hogy most 8 órában dolgozom, de csak 4-ben vagyok bejelentve és a munkáltatóm nem hajlandó átjelenteni mivel akkor nagyon megnőnének a költségei. Próbáltam megbeszélni vele, hogy jelentsen át, de válaszút elé lettem állítva. Átjelent, de a járulék és adó különbözetet nekem kell kifizetni vagy felmondhatok - nem aggódik, hisz mindenki pótolható-, vagy minden marad úgy ahogy most van azaz a 4 óra...

A szülést megelőző két évben meglesz a szükséges 365 biztosított napom. Viszont nem tudom, hogy pontosan hogyan számolják ki a TGYÁS és a GYED összegét. Visszamenőleg a két évben az össz bruttó jövedelmem 7O%-át kaphatom majd meg vagy a szüléskor lévő munkaviszonyomat veszik alapul. Akkor viszont bajban vagyok, mert bruttó 45000 Ft-ból nem sokat kapnék majd...

Szeretném azt is megkérdezni, hogy mi a helyzet, ha a bébi külföldön születik meg és kettős állampolgár lenne. Ugyanúgy járnának a juttatások?

A munkaviszonyaim a következőek:

  • 2010.11.16 - 2011.06.09 8 órában voltam bejelentve, bruttó 150.000 Ft
  • 2011.06.11-2011.09.08 Regisztrált álláskereső voltam 90 napig, összesen nettó 82.370 Ft-ot kaptam
  • 2011.10.01- jelenleg 4 órában vagyok bejelentve bruttó 45.000 Ft

Előre is köszönöm a segítségét és várom válaszát.

Boldog Új Évet Kívánok Mindenkinek!

anne01 # 2011.12.30. 07:30

wanita77

Neked is bemásolom:

Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Olvasgatásra:
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF

anne01 # 2011.12.30. 07:28

Duddux

Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Olvasgatásra:
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF

wanita77 # 2011.12.29. 17:54

Köszönöm a választ.
Ezek szerint a Tgyást és a Gyedet is a minimálbér kétszerese alapján számolják és annak veszik a 70%-át?
Tehát jövőre ha felemelik a minimálbért, akkor 9300020,7 lesz bruttóban a Tgyásom?
És ez igaz a Gyedre is vagy ott csak a minimálbér 70%-a lesz?
Nagyon köszönöm előre is!

pazs # 2011.12.29. 13:51

A határozott idejű munkaszerződés lejártával megszűnik a munkaviszony, ezt nem akadályozza meg egyetlen rendes felmondás elleni védelem sem. Pláne, ha még a munkaköröd is megszűnik.
Egy lehetőséged van: ha a határozott idő lejártát követő napon a közvetlen felettesed tudtával tovább dolgozol legalább egy napot, a munkaszerződésed határozott idejűvé válik. Azt jól értem, hogy közben nem te nyerted meg a pályázatot?

Nikike9 # 2011.12.29. 13:40

Szép napot mindenkinek!
Segítségre lenne szükségem!Határozott idejű szerződésem dec.31.-én lejár.Közben megtudtam,hogy gyermeket várok.Ebben az esetben is megszüntethetik a munkaköröm?(az állásomat újra meg kellett pályáznom,az utolsó körre 2-en maradtunk,mégis a helyemre a polgármester unokatestvére nyerte meg a helyet.)

Semmi lehetőségem?
Köszönöm a választ!Niki

Duddux # 2011.12.29. 13:25

Tisztelt Szakértő!

Ha valaki 2012 augusztusában szül, és áprilistól már táppénzen van, tehát adott évben csak 120 bérezett napja volt, akkor ha a GYED igénylés átcsúszik már 2013-ra, akkor a 2011-es jövedelme alapján fogja kapni a bért az érintett?

Válaszát előre is köszönöm.

anne01 # 2011.12.29. 12:46

Mogyika27

Tgyás, gyed igénylést a foglalkoztató intézi. Neki kell leadnod a szükséges dokumentumokat (anyakönyvi kivonat, kórházi igazolás, nyilatkozatok) és ő továbbítja OEP felé.

anne01 # 2011.12.29. 12:44

wanita77

Mivel nincs meg a 180 nap bérezett napod, ezért a minimálbér kétszerese lesz az alap, feltéve, hogy a béred elérte ezt az összeget. (2012-ben 186.000 Ft.)

Mogyika27 # 2011.12.28. 19:03

Tisztelt Szakértő!

Én még új és tapasztalatlan vagyok, így szeretnék segítséget kérni. Szülés várhatóan időpontja 2012.07.25.
2007.04.02-től folyamatos a munkaviszonyom, 2011-es bruttó bérem 156.000Ft volt, előreláthatólag a cég ahol dolgozom jogutód nélkül megszűnik 2012-be, és én egy másik céghez leszek bejelentve arra a pár hónapra amíg dolgozni fogok, kérdésem az lenne, hogy ez esetben hol kell igényelnem a TGYÁS-t ill. a GYED-et ill. hogy az igénylőlapon, hogy az előző 2011-es év jövedelmét hogy tudom jelenteni, hogy megkapjam a TGYÁSt, és a GYED-et?
Várom válaszát!

wanita77 # 2011.12.28. 17:53

Segítséget szeretnék kérni Tgyás, Gyed számítással kapcsolatban 2. gyerek után.
2011. 01.-09.-ig Gyesen voltam, december 1-ig kivettem a bent lévő szabadságaimat, majd szülésig (2012. 02-ig) táppénzen leszek. Munkaviszonyom folyamatos volt, jelenleg is alkalmazásban állok ugyanott. A kérdésem az, hogy mi alapján fogják számolni a Tgyást és Gyedet a 2. gyerekre? Köszönöm előre is.

anne01 # 2011.12.28. 15:12

retian

Ha nem lesz biztosítási jogviszonyod, se tgyást, se gyedet nem kaphatsz.
Pénzbeli ellátások igénylésének alapvetően két feltétele van:

  • fennálló biztosítási jogviszony (munkaviszony, álláskeresési stb.)
  • szülést megelőző két évben 365 nap biztosítási jogviszony.

A két feltételnek együtt kell fennállnia. Ha bármelyik hiányzik,nincs tgyás és gyed jogosultság sem.
Tgyás, gyed számításánál csak azokat a jövedelmeket veszik figyelembe, amelyek után megfizették a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot.
Ha ismerős céghez be is jelentenek, nem ajánlanám, hogy egyből táppénzzel kezdj. Legalább 3-4 hónapot le kellene járulékolni ahhoz, hogy az OEP ne kezdjen el vizsgálódni. Dödölle szokott leírni egy esetet színlelt szerződésekkel kapcsolatban. Vagy visszakeresed, vagy ha szerencséd van Dödölle benéz a fórumra és újra bemásolja.
A tgyásnak nincs felső korlátja és a te esetedben a 2011-es év jövedelmét veszik figyelembe. Gyedet azonban már 2013-ban fogsz igényelni, ahol a 2012-es jövedelmet nézik.
Mivel szép jövedelmed volt, neked fontos, hogy fennmaradjon a folyamatos biztosításod.

retian # 2011.12.27. 21:14

Szeretném megkérdezni az alábbiakat. 2011. augusztus 29-vel közös megegyezéssel megszünt a munkajogviszonyom. Jelenleg május 22-ig álláskeresési járadékban részesülök. Várhatóan 2012. augusztusában fogok szülni. A kérdésem az, hogy 2010 -ben 10.120.000 forintos éves jövedelmem, 2011-ben 8.100.000 forintos összjövedelmem volt. Jelenleg mintegy brutto 48.000 ft -ban fogok részesülni. Hogyan fogják nekem kiszámítani a TGYÁS összegét ? Mi alapján, ha jelenleg álláskeresési járadékban részesülök ? Kell egy ismerős vállalkozót keresnem,aki bejelent magához ? Ha és amennyiben bejelent, jól gondolom, hogy azonanl elmehetek táppénzre ? Ez is jóval magasabb összeg lesz, mint a jelenlegi álláskeresési járadék. HA táppénzre megyek az álláskeresési járadékot követően ( mert a vállalkozó alkalmaz és táppénzre megyek ), akkor a 2010-es évi 8.100.000 forinots jövedelmem lesz a Tgyás számítási alapja, avagy nem.A táppénzről történő tgyás igénylés esetén mely összeg lesz a számítási alap? Remélem a kérdésem közérthetően került megfogalmazásra.

anne01 # 2011.12.27. 18:31

Duddux

Igen (feltéve, ha nem csak regisztrált voltál) és igen.

anne01 # 2011.12.27. 18:30

vadasztmaria

Tulajdonképpen mindkét ügyintéző jól mondta. Mivel nem lesz meg a 180 nap bérezett napod a tgyást a minimálbér kétszerese alapján fogják megállapítani, a gyedet pedig az korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével (vagyis a tgyás alapja) fogják megállapítani. Tb-s kérdésekben célszerűbb tb ügyintézővel beszélni nem munkaügyessel.

Duddux # 2011.12.27. 14:06

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, hogy a GYED-hez szükséges biztosítási napokba beleszámít-e a bejelentett munkanélküliség, valamint hogy a 4 órában bejelentett munkaviszony ugyanúgy számít-e mint a 8 órás?

Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Duddux

vadasztmaria # 2011.12.26. 18:17

Tisztelt Szakértő!

Azért fordulok Önhöz, mert a cégemnél a munkaügyesek nem egyetértésben válaszolnak a nekik feltett kérdésre, mondván, hogy nem tudják hogyan változik a szabályozás.

A kérdésem a következő lenne:
2007. júliusától dolgozom egy cég pénzügyi osztályán. 2009. februárjában megszületett kisfiam, akivel idén februárig GYED-en, majd szeptember 9-ig GYES-en voltam. Utána visszakerültem állományba, ahol maradok is, várhatóan 2012. február közepéig, amikor is megérkezik családunkba a kistesó. A munkaügyes szerint nincs meg a megfelelő napnyi biztosítotti jogviszonyom, mivel csak 5 hónapot fogok dolgozni GYES és szülés között. Ez valóban így van? (A másik munkaügyes azt mondja, hogy a GYED-GYES nem lehet a következő gyereknél a GYED-GYES alapja). Nem számít biztosítotti jogviszonynak, ha 2007. óra folyamatosan állományban vagyok? A munkaviszony nem szakadt meg, így nem értem, hogy miért mondják, hogy nincs meg a szükséges idő. Hogyan kell ezt számolni?

Válaszát előre is nagyon köszönöm:

vadasztmaria

Hena12 # 2011.12.23. 19:37

Tisztelt szakértő!

Egy élelmiszer boltban dolgozom,jelenleg babát várok.Most december végén lejár a tüdőszűrő papírom érvényessége,de a terhesség miatt nem csináltathatok jelenleg szűrést.Ilyen estben mi protokoll? A babával,és velem minden rendben,így gondolom a táppénz kizárt. Előre is köszönöm a válaszát!

anne01 # 2011.12.23. 10:13

anitap

Igen, édesanyád igénybe veheti a gyest.
A gyermek 3 éves koráig védett vagy.
A bennmaradt szabadságokat a munkába állástól számított 30 napon belül meg kell kezdeni.

anne01 # 2011.12.23. 10:04

Válaszraváró

A jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani:
• a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz folyósításának idejét,
• a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
• a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.

Olvasgatásra:
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2011_03.PDF

Válaszra váró # 2011.12.21. 09:54

Februárban befejezem az egyetemen a tanulmányomat és utána szeretnék munkába állni. A párommal szeretnénk minél hamarabb gyereket, de mindenképpen úgy, hogy kapjak különböző támogatásokat pl:GYED. Arra lennék kíváncsi, hogy az egyetemi tanulmányomból számít-e bele bizonyos idő a 365nap kötelező munkaviszonyba, hogy megkapjam a GYED-et? Válaszát előre is köszönöm!