GYED,GYES, táppénz


Ancsi89 # 2010.03.18. 21:04

Kedves Szakértő!
A problémám az lenne, 2009 februárjában szültem első kislányomat, közben sajnos megszűnt a munkaviszonyom, jelenleg kapom a gyedet. 2010 decemberére várom a második babát, és teljesen tanácstalan vagyok, hogy most jogosult leszek e a gyedre. valahol úgy hallottam hogy beleszámít a jogviszonyba, tehát a mostani gyedem 70%-t fogom kapni. Szeretném megkérdezni hogy jogosult leszek e a gyedre, vagy csak gyest fogok kapni a második gyerekre? nem vagyok tisztába ezekkel a dolgokkal sajnos , ezért szeretném segítségét kérni. előre is köszönöm a választ.

lakilili # 2010.03.19. 01:34

Segítséget szeretnék kérni!
milyen juttatásokra leszek jogosult, ha a munkanélküli viszonyom a szülés után fog pár héttel lejárni?
Az egyetem elvégzése után folyamatosan dolgoztam 3 évig, majd munkanélkülire mentem, tehát folyamatosan biztosítva voltam/vagyok.
ha esetleg nem tudtok segíteni, kihez kéne fordulnom, hogy még szülés előtt tisztában legyek ezekkel?
előre is köszönöm a válaszokat!

rush85 # 2010.03.19. 07:22

Kedves Dödölle és nandy,

Köszönöm szépen az eddigi segítségeteket.
Lenne még egy kérdésem, mert annyit agyalok mostanában ezen hogy esezmbe jutott még valami ami lehet hogy jó megoldás lenne,

Szóval, hogy ne hozzam kellemetlen helyzetbe a munkáltatót, egy esetlges ellenőrzéssel az megoldás e ha egy vagy másfél hónap után mégis csak ki jelentetem magam és el megyek munkanélkülire.
Munkanmélküliről mennék el szülni…

Úgy tudom akkor szintén igényelhetem a Tgyást tavalyi év alapján és a gyedet is.
csak kérdésem az lenne hogy a gyed alapját a munkanélküli járandósság képezné és az alján számolnának vagy akkor ezt a 1 vagy másfél havi béremet vennék jövőre alapul a gyed megállapításnál?
Vagy minmdkettőt és átlagolnának?

Köszönöm szépen előre is segítségeteket.

Üdv.

nandy # 2010.03.19. 08:13

Ha munkanélküliről mész szülni, akkor pedig "trükközni" kell kicsit. Arra kell figyelni, hogy a szülés napján és a GYED jogosultság kezdetekor is legyen aktív biztosításod. Tehát a szülés napjára még munkanélkülit kell kapnod, és csak következő naptól igényelj TGYÁS-t. Ha ez lejár, rögtön menj vissza pár nap munkanélkülire, és onnan igényeld meg a GYED-et.

nandy # 2010.03.19. 08:15

Úgy tudom akkor szintén igényelhetem a Tgyást tavalyi év alapján és a gyedet is.

Ez így nem teljesen igaz, mert ha munkanélküliről mész szülni, akkor az ellátások alapja az az összeg lesz, ami alapján a munkanélküli ellátást megállapították. Az pedig az utolsó négy negyedév átlagjövedelme lesz, tehát benne van az idei kereseted is.

csak kérdésem az lenne hogy a gyed alapját a munkanélküli járandósság képezné

Nem.

nandy # 2010.03.19. 08:19

lakilili:
milyen juttatásokra leszek jogosult, ha a munkanélküli viszonyom a szülés után fog pár héttel lejárni?

Ha munkanélküliről mész szülni, akkor egy kicsit trükközni kell, mint ahogy leírtam Rush-nak.
De járni fog a TGYÁS és a GYED is, ha odafigyelsz.

nandy # 2010.03.19. 08:20

Ancsi89:

A GYED-jogosultságnak van egy nagyon fontos feltétele: a szülés napján aktív biztosítási jogviszony kell, ami neked jelenleg nincs, mert ún. passzív ellátást kapsz.

nandy # 2010.03.19. 08:23

bedi:
Megteheti, hogy nem ad választ a levelemre?
A jelek szerint igen, de sokat nem ér el vele.

Mi a következő lépés a részemről, ha hetekig halogatják a választ?
Ha a leveledben konkrét dátumot jelöltél meg a munkábaállás napjaként, akkor azon a napon jelenj meg a munkahelyeden, és legyél ott egészen addig, míg írásban fel nem mentenek a munkavégzés alól (vigyél magaddal egy jó könyvet...). Ha a leveledben nem írtál konkrét dátumot, akkor azt közöld most egy másik levélben.:) És azon a napon... a többi ugyanaz.

nandy # 2010.03.19. 08:28

krisztianyu:

A GYED-ből vonják a 9,5% nyugdíjjárulékot (magánnyugdíjpénztártag esetén 8% + 1,5%), és az szja-t.
Ez utóbbi befolyásolhatja a nettó összeget, mert ha te eddig nem kértél adójóváírást, akkor annyival kevesebbet kapsz.

Vagy a másik lehetséges ok:
A GYED összege a tárgyévi minimálbér kétszeresének 70%-a lehet. Mivel a minimálbér eddig minden évben emelkedett, ezért a GYED-et is módosítják ennek megfelelően. Jelenleg a minimálbér 73.500,-Ft, tavaly 71.500,-Ft volt.
Ha pl. a barátnőd GYED-alapja havi 150.000,-Ft kereset volt, akkor ez még mindig több, mint a jelenleg érvényes minimálbér kétszerese, ami 147.000,-Ft. Tehát ő kap emelést.
De ha a te fizetésed csak 143.000,-Ft volt, akkor az most már kevesebb, mint 147.000,-Ft, tehát te a 143.000,-Ft után kapod a GYED-et. A barátnőd pedig a 147.000,-Ft után.
(Nagyon leegyszerűsítve írtam, hogy érthető legyen.)

Ancsi89 # 2010.03.19. 08:39

Kedves Nendy

Van rá valami megoldás hogy mégis kapjak gyedet?

nandy # 2010.03.19. 08:42

Szülés előtt - ha tudsz - menj el munkanélkülire.

bedi # 2010.03.19. 08:46

Nandy, köszönöm.
Nem tudom, mennyire számít, de: ápr. 2-án lesz egy éves a kicsi, és én 3-át jelöltem meg a levélben, ami szombat. A munkát egyébként hétvégén is csinálni kell, de a főnökség ilyenkor nincs bent. Nekem nem probléma odamennem szombaton (olvasni meg egyébként is szeretek :)). De kétlem, hogy a főnökasszony bent lesz. Max. annyit érek el, hogy a biztonsági kamerán rajta leszek. Azért még reménykedem, hogy válaszolnak.

kori2323 # 2010.03.19. 09:36

Sziasztok! egy kis segítséget szertenék kérni. 2010. októberre várom kisbabámat. Sajnos nagyon hamar visszamegyek dologzni így nem venném igénybe a tgyást, illetve a gyedet. viszont a férjem igen. Ha jól olvastam az új változások alapján ezt ő csak a baba 6 hónapos korától teheti meg. Jól gondolom? illetve akkor is igénybe veheti ő , ha én semmit nem vettem igénybe? Remélem érthető voltam, a válaszokat előre is köszönöm!
Kori

nandy # 2010.03.19. 10:15

TGYÁS csak az anyának jár, apának nem. Ő kérjen gyes-t, de amellett viszont nem dolgozhat (senki) a gyermek egyéves koráig, ezt vegyétek figyelembe.
Ha a TGYÁS időszaka lejárt, onnantól igényelheti apuka is a GYED-et.

Ha arra gondolsz, hogy gyermekápolási táppénzre nem mehetsz el, igazad van, mert az apuka kapja a gyermek után a GYED-et /gyes-t/.

Alanyi jogon, mindezektől függetlenül jár a családi pótlék és az egyszeri anyasági segély.

sila # 2010.03.19. 10:35

Kedves szakértő!

Gyes alatt mondok fel,rendes felmondással,4év közalkalmazotti munkaviszony után,
egy gyermekkel.
Szeretném tudni vajon ilyen esetben jogosult lehetek e munkanélküli járadékra gyes alatt?
És/vagy képzésen részt vehetek e a munkaügyi központ támogatásával?
Ha nem,akkor ha a férjem igényelné a gyes t,esetleg így jogosult lehetek?
(férjemnek egy órás bejelentett munkaviszonya van sajnos)
Esetleg ha a nagymama megfelel a kritériumoknak ő is igényelheti a gyest?
Megköszönném ha tudna segíteni megtisztelő válaszával!
Üdvözlettel:FL

kori2323 # 2010.03.19. 10:50

Kedves Nandy!

köszönöm válaszod, de akkor egyértelműen ....ha sem én sem az apa nem vesz igénybe semmi támogatást ( gyest nem szeretnénk mert ugybár kevés) akkor csak úgy hirtelen fél éves kortól az apukat kérheti a gyedet? én kiszeretnék maradni ebből a rendszerből, csúnyán hangzik de úgy mintha nem is szültem volna.
köszönöm válaszod!
ahogy írod, az egyszeri segély és a családi pótlék jár az oké.
Kori

nandy # 2010.03.19. 10:58

Igen, a 24 hét leteltével kérheti az apuka.

bővebb leírás itt:
http://www.oep.hu/…ZASI_DIJ.PDF

krisztianyu # 2010.03.19. 11:27

Kedves nandy!

Köszönöm a választ! Biztos, hogy az első verzió igaz rám, mert a fizetésem magas volt.
Azt mondd még meg nekem kérlek, hogy az adójóváírást hogyan lehet kérni, hová kell fordulnom és mi szükséges hozzá?

ikeranyu # 2010.03.19. 11:56

Kedves Nandy!

Kérdésem a következő.
Ikrekkel vagyok itthon GYES-en, akik 2011 januárjában-ben lesznek 3 évesek, és akkor oviba mennek.
Én meg vissza dolgozni.a munkahelyemre nem tudok visszamenni, betöltötték a helyem.
hogy tudnék jól kilépni onnét?(végkielégítésre gondolok)megvárjam 2011 januárját, mivel addig védett vagyok, és akkor lépjek? És akkor elküld a munkáltató?vagy közös megegyezésnél jár végkielégítés?
a másik kérdésem az, ha férjem veszi igénybe a GYES-t, akkor nekem járhat-e munkanélküli segély?
és ha a férj veszi igénybe, akkor nem vonnak belőle?
pl egyszerű példán nézve: ha keres 100 ezer Ft-t 52 ezer a GYES, akkor 152 ezer Ft-ot kap, vagy vonnak le belőle,és mondjuk csak 142 ezer Ft-ot kap?

Köszönettel:
Zs.

sila # 2010.03.19. 13:40

Kedves szakértő!

Gyes alatt mondok fel,rendes felmondással,4év közalkalmazotti munkaviszony után,
egy gyermekkel.
Szeretném tudni vajon ilyen esetben jogosult lehetek e munkanélküli járadékra gyes alatt?
És/vagy képzésen részt vehetek e a munkaügyi központ támogatásával?
Ha nem,akkor ha a férjem igényelné a gyes t,esetleg így jogosult lehetek?
(férjemnek egy órás bejelentett munkaviszonya van sajnos)
Megköszönném ha tudna segíteni megtisztelő válaszával!
Üdvözlettel:anyuka

kovacsanika57 # 2010.03.19. 18:47

Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni ...
2. csoportos rokkant nyugdíjas vagyok , véglegesítve.
Napi 2 órás munkát vállaltam , rendesen bejelentve.
Kórházi kezelésre van szükségem ,és azt mondják nem jár nekem táppénz.
Mindent vonnak a béremből , akkor miért nem jár ...valóban így van??
Megköszönöm , ha valaki tud segíteni , esetleg egy ésszerű magyarázattal ..

Beatrixxx # 2010.03.19. 21:14

Sziasztok!Kisfiam 2008 szeptemberben szuletett.A tgyas utan gyeden vagyok 2010 szeptember 10-ig a 2 eletev betolteseig. Szeretnenk 2.babat.Kerdesem az, h ha teherbe esek, akkor a munkahelyemre szeretnek visszamenni "papiron" dolgozni (fegyveres szervnel dolgozom)es tappenzre menni.Ezutan a 2. gyerek utan is fogom kapni a tgyast es a gyedet?Mivel vannak ezek a valtozasok a 180 nap meg a 365 nap igy nem tudom engem ez hogy erint, en termeszetesen munkaviszonyba vagyok biztositva mar 11 eve.Valaszt elore is koszonom.

Néva # 2010.03.19. 22:16

Kedves Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni tgyás és gyed számításához.
2000-től folyamatos munkaviszonyom van. 2006. okt.-ben született a lányom, a gyes 2009. okt-ben járt le. Közben terhes lettem, a gyes lejárata után kivettem a szabadságaimat, és-mivel nem tudtak visszavenni dolgozni- 2010. januártól táppénzen vagyok.
Ha jól gondolom, a táppénzt most a minimálbér után kapom.(?)
Június elejére vagyok kiírva, mi alapján fogják számítani a tgyást és a gyedet? Br. fizetésem több, mint a min.bér kétszerese.
A gyedet meddig vehetem igénybe?
Érdemes igényelnem a tgyást már a -28. naptól a táppénz helyett?
Köszönöm előre is a segítséget!
N.Éva

lakilili # 2010.03.20. 04:24

Köszönöm a választ NANDY!

még annyit szeretnék tudni, hogy pontosan mikor és hol kell ezeket a juttatásokat megigényelni?

zzzae # 2010.03.20. 13:30

Tisztelt Szakértők!

Gyed kérdésben kérném a segítségeteket:
Jelenlegi munkahelyemen határozott idejű szerződéssel dolgozom 2008.10.10-től 2010.06.30-ig. Babám 2010.07.13-án születik. Eddig úgy tudtam jogosult leszek tgyásra majd gyedre is, mivel beleesek abba a tgyás feltételbe, hogy a biztosítási jogviszonyom megszűnése utáni 42 napon belül szülök.
De most találtam egy feltételt a gyed igénylésnél, amit nem tudok értelmezni:
„jogosult az a tgyásban részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a tgyás alatt megszűnt, feltéve ha a tgyásra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának a fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőző 2 éven belül 365 napon át biztosított volt”

Akkor én most jogosult leszek tgyásra, de utána gyedre már nem?

Mivel gyedet mindenképpen kapni szeretnék, kellene vmilyen megoldást találnom, ez a 3 variáció jutott eszembe:
1.a szülés előtt megigénylem a tgyást – ezt úgy tudom max. 4 héttel a szülés előtt már el lehet kezdeni, akkor gondolom teljesül ez a gyed feltétel is ,
2.vagy elmennék 2010.07.01-től munkanélkülire, úgy tudom ez is biztosítási jogviszonynak számít.
3.Vagy passzív táppénzen maradok szülésig – (gondolom júniusban már úgyis ki fog írni táppénzre szülésig az orvos)
4.
Még júliusra tudok kérni egy hónapos hosszabbítást a munkáltatómtól, ha ezzel megoldódna a gyed kérdésem.
Köszönöm a segítséget!