GYED,GYES, táppénz


nandy # 2012.03.06. 10:10

Kedves Dödölle!

A táppénz folyósításának időtartamát meghosszabbítja a betegszabi időtartama?

Konkrétan: sok (korábban...) nyugdíjas ügyvezető/üzletvezető szembesült azzal, hogy pusztán a cég képviselete miatt 2012-től biztosítottnak számít, és így járulék fizetésére kötelezett (társas vállalkozóként, vagy munkaviszonyosként).
Ugyanakkor táppénzre is jogosulttá váltak. Ha valaki 2012.01.01-től munkaviszonyos (előtte nem volt biztosított), és mondjuk február 1-től keresőképtelen, akkor először 15 nap betegszabi jár neki febr. 21-ig, na de onnantól hány nap a táppénz?

Előre is köszönöm a válaszod :)

Dödölle1 # 2012.03.05. 16:27

Kata85os # e-mail 2012.03.02. 09:29 Tisztelt Szakértő! / Szakértők!

Egy rövid kérdésem lenne amire nagyon szeretnék kimerítő választa kapni. Sajnos az OEP ügyintézőit nem tudom telefonon elérn, vagy finoman"nem érnek most rá",
mondván" fáradjak be". Vidéken lakom és a legközelebbi
Egészségügyi pénztár is 70 km.
Itt keresek választ kérdésemre.
23 hetes kismama vagyok és junius végén szülök.
2011 szeptember 01. óta állok munkaviszonyban. Mint említettem junius végén szülök, de szeretnék táppénzre menni mert fizikai munkát végzek.
Ha jól tudom 180 napi bérezett nap szükséges ahhoz h jogosult legyek a GYEDre.
A kérdésem az lenne,ez a 180 nap. származhat két munkahelyről is, akkor is ha a két munkahely között álláskereső voltam?( ellátás nélküli)(tavaly decemberben és januárban két hetet táppénzen voltam.) A táppénz ha jól tudom nem számít bele a 180 nap bérezett napba.
Viszont a szülést megelőző 2 éven belül megvan a 365 napom. KÉREM SEGÍTSEN, JOGOSULT LESZEK A GYEDRE?
Köszönöm és Nagyon várom a választ.

1. A GYED és a THGY két különböző ellátás, más-más szabályokkal!!!

40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és

  1. a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy

(3) A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. A terhességi-gyermekágyi segély legfeljebb a gyermek születését követő 168. napig jár,

2. Az álláskeresési járadék folyósításának az ideje biztosítás!

3. A jogosultsághoz szükséges 365-ot akár több jogviszonyból is meg lehet szerezni.

4. Az egy másik kérdés, hogy van-e/lesz-e a szülésig 180 bérezett napja. Ha igen a THGY ellátás összegét nem korlátozzák, (aki 400.000 Ft/hó összeget keresett az ez után kapja a THGY-t) ha nem lesz, akkor annak összegét a minimálbér kétszeresének 30-ad részében korlátozzák (azaz hiába keresett 400.000 Ft/hó jövedelmet csak a 186.000 Ft-ot veszik belőle figyelembe.)

Tehát rosszul tudja, a THGY és GYED ellátás feltétele, hogy a szülést megelőző 2 éven belül nem 180, hanem 365 nap biztosításban töltött idővel kell rendelkeznie. A 180 napnak más szempontból van jelentősége.

AZ OEP ügyintéző -Önt idézve-, finoman szólva érjen rá, azért kapja a fizetését!!!!

Ön járulékot fizetett, amiért szolgáltatás illeti meg. A szolgáltatás része a tájékoztatás is.

Dödölle1 # 2012.03.05. 16:14

odoragi # e-mail 2012.03.03. 13:43 Tisztelt Fórumozók!
21. hetes állapotos kismama vagyok. Mivel munkahelyemen veszélyes anyagokkal dolgozom/tam, így veszélyeztetett terhes vagyok, táppénzen itthon. Munkahelyem tb kifizetőhely (eddig meg is kaptam a táppénzt időben), de most hallottam munkatársaimtól, hogy ők december óta nem kaptak fizetést, és eléggé úgy néz ki, hogy meg fog szűnni a munkahelyem. Mire számítsak? OEP fizetni fogja nekem a táppénzt továbbra is? Ha felszámolásra kerül sor, mi lesz a fizetésekkel? Válaszukat előre is köszönöm!

  1. Táppénzt csak addig fog kapni, amíg fennáll a munkaviszonya! (Ha megszűnik a cég autómatikusan megszűnik a munkaviszonya, ill. a biztosítása is, táppénz viszont csak a biztosítás tartama alatt jár.)
  2. Amennyiben a TB ellátást a cég (TB kifizetőhely) nem fizeti ki, úgy azt jelezni kell az egészségbiztosítónak, aki megteszi a szükséges intézkedést.
  3. A felszámoló a Bérgarancia alapból köteles a munkabérek fedezetére szolgáló összeget megigényelni. Lásd: 1994. évi LXVI. törvény.
  4. A felszámolás egy hosszabb eljárás.
Dödölle1 # 2012.03.05. 16:08

ateszter # 2012.03.04. 17:14 Kedves Szakértő!
2010január 29-n született kislányommal 2011 november 15-ig voltam gyeden, ezt megelőzően 2008.01.02-től volt folyamatos munkaviszonyom, 200000 ft. bruttó havi bérrel.2011 novemberében munkahelyet váltottam, a gyedet megszüntettem, határozott idejű munkaszerződésem van 2013.ig, fizetésem 240000 ft.Jelenleg újból gyermeket várok, előreláthatólag 2012 novemberében fog megszületni.
Kérdezném, hogy ebben az esetben jogosult leszek-e Tgyásra, gyedre, melyik bér lesz az alapja, valamint mehetek-e táppénzre, ha veszélyeztetett terhesség áll majd fenn (kislányommal veszélyeztetett voltam).
Köszönöm válaszát!

  1. Igen a megadott adatok alapján jogosult lesz THGY, majd GYED ellátásra.
  2. A táppénz, a THGY és GYED ellátások alapját más-más szabályok alapján kell kiszámítani és más-más korlátokat (táppénz és GYED max)kell figyelembe venni. Lásd az Ebtv. T. 42, 42/D és 48. § rendelkezéseit.
  3. Ha az orvos veszélyeztetett terhesnek nyilvánítja jogosult táppénz ellátásra is.
Dödölle1 # 2012.03.05. 15:59

Hena12 # e-mail 2012.03.04. 18:59 Tisztelt szakértő!

Kicsit elbizonytalanodtam,hogy mikortól is fogják számolni,júniusban születik a gyermekem.
2006-óta vagyok a cégnél,2008-ba szültem,2010-ben mentem vissza dolgozni.2011-márc -végén áthelyeztek egy másik üzletbe,ugyanaz a cég,csak a csoport neve más.Így írtunk egy kilépő,és belépő papírt.Tehát az új szerződésem 2011.április.1től él.Akkor valószínű,hogy a biztosítási időmet áprilistól fogják számolni,holott 2006-óta egyetlen nap sem telt el biztosítás nélkül?

Előre is köszönöm a válaszát!

Az Ebtv. 46. § (7)értelmében: A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje.

Az Ön által megadott adatok szerint, azaz ha 2006-tól van a cégnél és a munkaviszonya a szülés után sem szűnt meg a biztosítási jogviszonya 2006-tól folyamatos, ezért a következő TB ellátásnál ezt az időpontot fogják figyelembe venni.

Dödölle1 # 2012.03.05. 15:52

PKKata # e-mail 2012.03.04. 22:51 Tisztelt Szakértők, Fórumozók!
Álláskeresési járadékomat szüneteltetve mentem el szülni tavaly októberben úgy, hogy maradt még 38 napom a járadékból. Az eljárást ismerem a GYÁS-ról GYED-re való átlépést illetően, de azt nem tudom, hogy ha esetleg bevállalnánk gyorsan még egy babát (még az első után járó GYED ideje alatt szeretnénk, hogy megszülessen), akkor utána is járna ugyanaz a GYÁS és GYED, mint az elsőnél? Azaz, ha az ellátási formák között nem lenne szünet, csak "technikailag" mennék vissza 1-2 napokra (a mostani GYED-ről újra GYÁS, majd aztán újra GYED igénylések erejéig) a 2011. augusztusában valamivel több, mint 4 hónapra megállapított álláskeresésire, egyáltalán lenne jogosultságom a második baba után ismét GYÁS-ra és GYED-re menni, illetve ugyanazokat az összegeket kapnám, mint most?
Munkaügyi központ és az OEP eltérő véleményen vannak mind a jogosultság, mind az összegeket illetően, így ha valakinek van tapasztalata ilyen esetre, vagy ismeri a konkrét eljárásmenetet, kérem ossza meg velem.
Előre is nagyon köszönöm a segítséget,
Kata

  1. A TB ellátásra való jogosultság megállapítására a TB szerveknek van hatáskörük, ezért valószínűleg a TB szervek tájékoztatása a helyes.
  2. A THGY és GYED jogosultságának más-más feltételei vannak.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és

  1. a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy
  2. a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.

(2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

  1. a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét,

Amennyiben a fenti feltételeknek a következő szüléskor megfelel, úgy jogosult lehet THGY ellátásra.

3. Más a helyzet a GYED nél.

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  2. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

  1. a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz idejét,

Láthatja, hogy a GYED-nél már nem lehet a 365 napba beszámítani a "P" jogon fólyósított ( álláskeresési járadék szünetelése alatt) THGY és GYED ellátás idejét!!!!

4. Az összeg kiszámításánál szintén különbséget kell tenni a két ellátásnál. Fontos, hogy az ellátásokat főszabály szerint újból ki kell számolni a T. 42, 42/D és 48. § rendelkezéseinek megfelelően.

Amennyiben a fentiek alapján úgy látja, hogy jogosult, akkor érdemes visszatérni az összegszerűségre. Itt felhívnám a figyelmét az R 26. § rendelkezésére.

a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1
a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet

A terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj alapjául szolgáló jövedelem megállapításának részletes szabályai

Vhr. 26. § (1) Tényleges jövedelem hiányában az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni. A tényleges, illetőleg a szerződés szerinti jövedelem naptári napi összegét a 31. § (7)–(8) bekezdésének megfelelő alkalmazásával kell kiszámítani. Az egyéni és társas vállalkozók ellátását tényleges jövedelem hiányában a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér figyelembevételével kell megállapítani.

(2) Annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély összegét az Ebtv. 42. § (3) bekezdése szerint, a gyermekgondozási díj összegét pedig az Ebtv. 48. § (4) bekezdése szerint kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét.

Dödölle1 # 2012.03.05. 15:38

atabor

Állásontom szerint a munkáltató tájékoztatása jogszerű, viszont ezen tényt kevés az ügyféllel közölni, a foglalkoztató köteles a 6/2012. korm.rend 10. § (5) értelmében határozatot hozni, amelyben biztosítani kell a jogorvoslathoz való jogot.

Megjegyzem, hogy az, aki 2012.01.01-ig részesült THGY ellátásban az is csak erre az 1 napra kap jöv. pótlékot, a 2012.01.02-től induló GYED-re már nem.

Hasonlóan az, aki 2012.01.02-ig részesült THGY ellátásban az is csak erre az 2 napra kap jöv. pótlékot, a 2012.01.03-tól induló GYED-re már nem.

És így tovább.

atabor # 2012.03.05. 14:55

Tisztelt Jogászok, Jogkeresők!

A kismamáknak járó jövedelempótlékkal kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni -hátha valaki jár hasonló cipőben vagy tud segíteni a korrekt jogértelmezésben.
Helyzetem a következő: 2011.07.17-én szültem második gyermekem, aki után 2011.12.31-ig thgys-ben, 2012.01.01-től pedig gyed-ben részesülök. Mindkét ellátás alapja az első szülésemet megelőzően kapott jövedelmem.
A thgys-ben, gyed-ben részesülők számára nyújtott jövedelempótlékot szabályozó 6/2012. korm.rend. 2. § szerint a jöv.pótlék a 2011.12.31-én már és 2012.01.01-jén még UGYANAZON pénzbeli ellátásban részesülők számára jár.
Munkáltatóm (eddig csak szóbeli) közlése szerint tehát én nem vagyok rá jogosult, számomra csak akkor járna, ha dec.31-től már gyeden, vagy jan.1-ig még
thgys-en lettem volna.
Önök szerint igaza van munkáltatómnak??
Avagy: fogadjam el, hogy a jogalkotó diszkriminálja az egy bizonyos (2011.07.17.) napon szülő kismamákat?
Van eseteleg a kedves fórumozók között olyan kismama vagy munkáltató, akit ez a jogszabály hasonlóan érint?
Előre is köszönöm a hozzászólásokat, szakértő véleményt!
Üdvözlettel:
T.Á.

PKKata # 2012.03.04. 21:51

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!
Álláskeresési járadékomat szüneteltetve mentem el szülni tavaly októberben úgy, hogy maradt még 38 napom a járadékból. Az eljárást ismerem a GYÁS-ról GYED-re való átlépést illetően, de azt nem tudom, hogy ha esetleg bevállalnánk gyorsan még egy babát (még az első után járó GYED ideje alatt szeretnénk, hogy megszülessen), akkor utána is járna ugyanaz a GYÁS és GYED, mint az elsőnél? Azaz, ha az ellátási formák között nem lenne szünet, csak "technikailag" mennék vissza 1-2 napokra (a mostani GYED-ről újra GYÁS, majd aztán újra GYED igénylések erejéig) a 2011. augusztusában valamivel több, mint 4 hónapra megállapított álláskeresésire, egyáltalán lenne jogosultságom a második baba után ismét GYÁS-ra és GYED-re menni, illetve ugyanazokat az összegeket kapnám, mint most?
Munkaügyi központ és az OEP eltérő véleményen vannak mind a jogosultság, mind az összegeket illetően, így ha valakinek van tapasztalata ilyen esetre, vagy ismeri a konkrét eljárásmenetet, kérem ossza meg velem.
Előre is nagyon köszönöm a segítséget,
Kata

Hena12 # 2012.03.04. 17:59

Tisztelt szakértő!

Kicsit elbizonytalanodtam,hogy mikortól is fogják számolni,júniusban születik a gyermekem.
2006-óta vagyok a cégnél,2008-ba szültem,2010-ben mentem vissza dolgozni.2011-márc -végén áthelyeztek egy másik üzletbe,ugyanaz a cég,csak a csoport neve más.Így írtunk egy kilépő,és belépő papírt.Tehát az új szerződésem 2011.április.1től él.Akkor valószínű,hogy a biztosítási időmet áprilistól fogják számolni,holott 2006-óta egyetlen nap sem telt el biztosítás nélkül?

Előre is köszönöm a válaszát!

kuksi08 # 2012.03.04. 16:46

Tisztelt Szakértő!
2005 szeptembere óta dolgoztam évente meghosszabított szerződéssel. első gyerekem 2009. augusztus 4-én született. Vele két évig gyeden voltam. Viszont 2010. augusztus 15-én felmondtak, így ezután passzív gyeden voltam. A gyed lejárta után álláskeresési járadékot kaptam, 2011. október 10-én megszületett a második gyerekem, vele március 25-ig terhességi gyermekágyi segélyen vagyok. A kérdésem az lenne, hogy mit kaphatok március 25-e után, elmehetek-e gyedre, vagy előbb álláskeresésire aztán gyedre, hogyan lehetne megoldani, hogy kaphassak gyedet??? Vagy csak gyest kaphatok, az álláskeresési lejárta után? Valaki válaszoljon kérem. Fontos!!!
Válaszukat előre is köszönöm.

ateszter # 2012.03.04. 16:14

Kedves Szakértő!
2010január 29-n született kislányommal 2011 november 15-ig voltam gyeden, ezt megelőzően 2008.01.02-től volt folyamatos munkaviszonyom, 200000 ft. bruttó havi bérrel.2011 novemberében munkahelyet váltottam, a gyedet megszüntettem, határozott idejű munkaszerződésem van 2013.ig, fizetésem 240000 ft.Jelenleg újból gyermeket várok, előreláthatólag 2012 novemberében fog megszületni.
Kérdezném, hogy ebben az esetben jogosult leszek-e Tgyásra, gyedre, melyik bér lesz az alapja, valamint mehetek-e táppénzre, ha veszélyeztetett terhesség áll majd fenn (kislányommal veszélyeztetett voltam).
Felmondhatják-e a terhesség miatt határozott idejű munkaszerződésemet?
Köszönöm válaszát!

odoragi # 2012.03.03. 12:43

Tisztelt Fórumozók!
21. hetes állapotos kismama vagyok. Mivel munkahelyemen veszélyes anyagokkal dolgozom/tam, így veszélyeztetett terhes vagyok, táppénzen itthon. Munkahelyem tb kifizetőhely (eddig meg is kaptam a táppénzt időben), de most hallottam munkatársaimtól, hogy ők december óta nem kaptak fizetést, és eléggé úgy néz ki, hogy meg fog szűnni a munkahelyem. Mire számítsak? OEP fizetni fogja nekem a táppénzt továbbra is? Ha felszámolásra kerül sor, mi lesz a fizetésekkel? Válaszukat előre is köszönöm!

anne01 # 2012.03.03. 09:30

Kata85os

Ehhez le kellene írnod, hogy az elmúlt két évben, dátumokat megadva, milyen jogviszonyaid voltak.

anne01 # 2012.03.03. 09:27

tapaine84

Ha biztosítási jogviszony nélkül szülsz, csak gyesre leszel jogosult. Ha szeretnél tgyást, gyedet kapni legalább 365 nap munkaviszony kell.

ateszter # 2012.03.02. 19:49

Kedves Kovács úr!
Köszönöm válaszát a határozott idejű szerződéssel kapcsolatosan...megnyugtató.
A többi kérdésemben tudna-e valaki segíteni?bemásolom, nagyon megköszönném bárki segítségét!

"Kedves Szakértő!
2010január 29-n született kislányommal 2011 november 15-ig voltam gyeden, ezt megelőzően 2008.01.02-től volt folyamatos munkaviszonyom, 200000 ft. bruttó havi bérrel.2011 novemberében munkahelyet váltottam, a gyedet megszüntettem, határozott idejű munkaszerződésem van 2013.ig, fizetésem 240000 ft.Jelenleg újból gyermeket várok, előreláthatólag 2012 novemberében fog megszületni.
Kérdezném, hogy ebben az esetben jogosult leszek-e Tgyásra, gyedre, melyik bér lesz az alapja, valamint mehetek-e táppénzre, ha veszélyeztetett terhesség áll majd fenn (kislányommal veszélyeztetett voltam).
"

Kata85os # 2012.03.02. 09:48

Köszönöm szépen Kovács úr! Bár várom továbbra is a száz százalékos válaszokat. köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.02. 08:38

Felmondhatják-e a terhesség miatt határozott idejű munkaszerződésemet?
Nem. (Terhesség miatt határozatlan idejű munkaviszonyt sem lehet felmondani.) De a határozott idő elteltével megszűnik.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.02. 08:36

Nem vagyok szakértő, de a 180 napnak összesen kell meglennie az adott időszakon belül - nem feltétel, hogy egy munkáltatónál, folyamatosan. (Szerintem a 6 hónapnál nem hosszabb táppénz is beleszámít.)

Kata85os # 2012.03.02. 08:29

Tisztelt Szakértő! / Szakértők!

Egy rövid kérdésem lenne amire nagyon szeretnék kimerítő választa kapni. Sajnos az OEP ügyintézőit nem tudom telefonon elérn, vagy finoman"nem érnek most rá",
mondván" fáradjak be". Vidéken lakom és a legközelebbi
Egészségügyi pénztár is 70 km.
Itt keresek választ kérdésemre.
23 hetes kismama vagyok és junius végén szülök.
2011 szeptember 01. óta állok munkaviszonyban. Mint említettem junius végén szülök, de szeretnék táppénzre menni mert fizikai munkát végzek.
Ha jól tudom 180 napi bérezett nap szükséges ahhoz h jogosult legyek a GYEDre.
A kérdésem az lenne,ez a 180 nap. származhat két munkahelyről is, akkor is ha a két munkahely között álláskereső voltam?( ellátás nélküli)(tavaly decemberben és januárban két hetet táppénzen voltam.) A táppénz ha jól tudom nem számít bele a 180 nap bérezett napba.
Viszont a szülést megelőző 2 éven belül megvan a 365 napom. KÉREM SEGÍTSEN, JOGOSULT LESZEK A GYEDRE?
Köszönöm és Nagyon várom a választ.

tapaine84 # 2012.03.01. 14:24

Tisztelt Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni.
2006 szeptemberétől 2010. június30-ig volt közalkalmazotti munkaviszonyom. 2010. március elsején született meg kisfiam. Kaptam Gyást, Gyedet. Mostantós Gyest fogok kapni.
Azt szeretném kérdezni, ha most terhes lennék és 2013 januárjában szülnék, akkor milyen ellátásra lennék jogosolt? Ha lennék. Tudok-e valaimt tenni, hogy jogosult legyek?
Köszönöm szépen.

Dödölle1 # 2012.03.01. 10:35

agnyetas # e-mail 2012.02.29. 23:32 Tisztelt Szakértő!
Segítséget szeretnék kérni táppénz ügyben. Kérdésen az lenne, hogy az álláskeresési járadék folyósítása folyamatos biztosítási időnek számít-e?

2001. szeptember 12-től 2011. január 06-ig alkalmazásban álltam, ezt követően 2011. július 29-ig főállású egyéni vállalkozó voltam. Vállalkozásom megszüntetése óta a mai napig álláskeresési járadékban részesültem. 2012. március 01-től határozott idejű szerződéssel alkalmazásban állok március 20-ig, álláskeresési járadékomat szüneteltetem. Nem tudni még, hogy szerződésemet meghosszabítják-e.
Ma tudtam meg, hogy terhes vagyok.
Kérdésem az lenne, hogy mely időtartamra állapíthatják meg részemre a táppénzt, mivel korábbi méhen-kívüli terhesség miatt veszélyeztetett terhes leszek.

Arra gondoltam, hogy egyéni vállalkozást indítok, hogy folyamatos biztosításom legyen és elmehessek táppénzre terhességem idejére. Elképzelhető, hogy hosszabb időre megállapítják a táppénzt, tehát a biztosításom folyamatos volt.

Előre is köszönöm a segítségét!
Ágnes

  1. Az álláskereséi járadék folyósításának az ideje a Tbj. 5. § értelmében biztosítási időnek minősül.
  2. A biztosítás akkor folyamatos, ha a két biztosítás között 30 napnál hosszabb megszakítás nincs.
  3. Táppénz főszabály szerint 365 napig jár, feltéve, hogy van legalább 365 nap biztosításban töltött ideje. A 365 napból le kell vonni a jelen kk-et megelőző 1 éven belül táppénzen töltött napok számát.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban

  1. a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át;

(3) Az, aki keresőképtelenségét közvetlenül megelőző egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt csak a folyamatos biztosításának megfelelő időn át kaphat.

(5) Ha a biztosított a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző egy éven belül már táppénzben részesült, ennek időtartamát az újabb keresőképtelenség alapján járó táppénz folyósításának időtartamába be kell számítani

(7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről1 a végrehajtására kiadott 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben

Tbj. 5. § (1) E törvény alapján biztosított
d)az álláskeresési támogatásban részesülő személy,

ateszter # 2012.03.01. 07:21

Kedves Szakértő!
2010január 29-n született kislányommal 2011 november 15-ig voltam gyeden, ezt megelőzően 2008.01.02-től volt folyamatos munkaviszonyom, 200000 ft. bruttó havi bérrel.2011 novemberében munkahelyet váltottam, a gyedet megszüntettem, határozott idejű munkaszerződésem van 2013.ig, fizetésem 240000 ft.Jelenleg újból gyermeket várok, előreláthatólag 2012 novemberében fog megszületni.
Kérdezném, hogy ebben az esetben jogosult leszek-e Tgyásra, gyedre, melyik bér lesz az alapja, valamint mehetek-e táppénzre, ha veszélyeztetett terhesség áll majd fenn (kislányommal veszélyeztetett voltam).
Felmondhatják-e a terhesség miatt határozott idejű munkaszerződésemet?
Köszönöm válaszát!

agnyetas # 2012.02.29. 22:32

Tisztelt Szakértő!
Segítséget szeretnék kérni táppénz ügyben. Kérdésen az lenne, hogy az álláskeresési járadék folyósítása folyamatos biztosítási időnek számít-e?

2001. szeptember 12-től 2011. január 06-ig alkalmazásban álltam, ezt követően 2011. július 29-ig főállású egyéni vállalkozó voltam. Vállalkozásom megszüntetése óta a mai napig álláskeresési járadékban részesültem. 2012. március 01-től határozott idejű szerződéssel alkalmazásban állok március 20-ig, álláskeresési járadékomat szüneteltetem. Nem tudni még, hogy szerződésemet meghosszabítják-e.
Ma tudtam meg, hogy terhes vagyok.
Kérdésem az lenne, hogy mely időtartamra állapíthatják meg részemre a táppénzt, mivel korábbi méhen-kívüli terhesség miatt veszélyeztetett terhes leszek.

Arra gondoltam, hogy egyéni vállalkozást indítok, hogy folyamatos biztosításom legyen és elmehessek táppénzre terhességem idejére. Elképzelhető, hogy hosszabb időre megállapítják a táppénzt, tehát a biztosításom folyamatos volt.

Előre is köszönöm a segítségét!
Ágnes

kismami1 # 2012.02.29. 18:07

Kedves Dödölle1!

Nagyon szépen köszönöm a választ! Természetesen gondoltuk hogy vagy GYED vagy felmentési időszak alatti bér, csak abban nem voltunk biztosak, hogy meg kell-e várni amíg lejár a felmentési idő, és munkanélküliről lehet csak, vagy már korábban.

Ha elmegy még a felmentési idő lejárta előtt GYED-re, akkor automatikusan megszűnik a munkaviszonya a GYED alatt (amikor lejár a felmentés)?