GYED,GYES, táppénz


Polcsi2 # 2012.03.07. 19:00

Üdvözlet!

A következő eset történt meg velünk.
Eddig maximális azaz Bruttó 109.000 FT volt a GYED amit utaltak. Idén februárban kiutaltak nekünk 81.000 Ft-ot. Bementünk megreklamálni és ott közölték, hogy az 2012-es új levonások miatt kaptunk csak ennyit.
Kérdésünkre aztán elárulta, hogy még mindig bruttó 109.000 Ft-tal kalkulálnak az esetünkben. Írtunk egy felülvizsgálati kérvényt amelyre telefonon válaszoltak nekünk. A válasz:
Mivel nem volt meg 2010-ben a 180 Munkával eltöltött idő így csak ennyi jár szerintük.
Munkával eltöltött időbe ők a Táppénzt nem számolják bele.
A szülés előtt 5 évig volt folytonos munkaviszony az utolsó 2 évben már Bruttó 250-260 közt volt az átlag bér. 2011.05.02-án mentem táppénzre és 07.21-én született meg a kisfiam.

A kérdésem az, hogy az OEP-en kívül van-e olyan akihez érdemes fordulni, hogy kiderüljön miért kaptunk csak ilyen keveset.
Hozzátenném, hogy nem 1 nem 2 ismerősöm szült nálam hamarabb (kisebb Bruttó bérrel) és érdekes módon nekik nőtt a GYED-ük.
Mindenki segítségét előre köszönöm.

Vince0803 # 2012.03.07. 18:03

Kedves Dödölle!

Már több fórumon is próbáltam segítséget kérni, mind hiába. Sikertelenül jártam a TB ügyfélszolgálatán is, az OEP ügyfélszolgálatát többszöri próbálkozás ellenére sem tudom elérni. A munkahelyem mereven elzárkózik a velem való kommunikációtól.
A problémám a következő:
A jelenlegi munkahelyemen 2007.június 10-e óta dolgozom, a bejelentett munkabérem bruttó 265.000 Ft. 2010.12.06-a óta táppénzen voltam egészen a kisfiam születéséig, 2011.08.03-áig. 2011.08.03-tól 2012.01.17-ig T-gyást kaptam, aminek összege havonta nettó 150.000 ft és 160.000 ft között mozgott. 2012.01.18-ától vagyok Gyeden, és most tűnt fel, hogy nem kaptam meg a maximum Gyedet, csak nettó: 93.000 ft-ot. A munkaügy szerint azért kaptam ennyit, mert február 29 napos. Ők ugyanis arra hivatkoznak, hogy mivel a gyed folyósítását megelőzően nem volt 180 nap jövedelmem, ezért a tavalyi minimálbér kétszeresének 70%-ra vagyok jogosult. Akárhogy is számolom, ez nem nettó 93.000 ft. Ugyanakkor az OEP honlapján az alábbit találtam: ha szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően
táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült,
és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt
közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított
ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint
a minimálbér.

Ez alapján ha jól értelmezem, nem a tavalyi minimálbért kell alapul venni, és szerintem a maximum gyedet kellene kapnom.

Jól értelmezem?

Előre is köszönöm szépen: Vince0803

Adryen # 2012.03.07. 16:53

Dödölle1, köszönöm a gyors választ.
Telefonált egyfolytában a doki, szerintem elfelejtette mondani, hogy menjek vissza. Ha pénteken vagy hétfőn megyek, akkor is rá tudja írni, hogy péntekig vagyok/voltam ker.képtelen?

aquarius75 # 2012.03.07. 15:41

Kedves Dödölle,
Köszönöm szépen, már rákérdeztem újra, és másodjára is azt mondják, hogy igenis jól történt a számfejtés. Esetleg a TB-hez kell fordulnom ilyen esetben?

Dödölle1 # 2012.03.07. 15:37

aquarius75 # e-mail 2012.03.07. 15:33 Tisztelt Fórumozók!
Hátha Önök közül tud nekem valaki válaszolni: a februári gyed-ként kevesebbet utaltak nekem kb 3E forinttal, mint januárban. A munkáltatóm kifizetőhely, és azt mondják, azért kevesebb, mert a február csak 29 napos. Én viszont a maximális gyedre (bruttó 130E, nettó 96E) vagyok jogosult, mert a fizetésem havi 300E volt. Ilyenkor nem minden hónapban ugyanazt a maximális gyedet kellene utalniuk? Köszönöm.

De igen, jól látja. Egy 300.000 Ft/hó jövedelemnél havonta a napok számától függetlenül bruttó fix. 130.200 Ft-ot kell, hogy kapjon.

42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

Javaslom, hogy ismét beszéljen a TB ügyintézővel.

Dödölle1 # 2012.03.07. 15:31

Adryen # e-mail 2012.03.07. 13:24 A mai naptól betegszabadságon vagyok péntekig.
Az orvosi igazoláson az orvos ker.képtelen állományba vette: 2012.03.07.
Ezen kívül szerepel az igazoláson a 8-as kód és hogy nem üzemi balesetről van szó.
A ker.képtelenség lejárata viszont nem szerepel az igazoláson, sem a kezelőorvos, ellenőrző vagy felülvéleményező főorvos szerint keresőképes, sem a ker.képtelenség napjainak száma (betűvel is) rovat nincs kitöltve. Ezt nem is kell, ráírhatom-e én vagy vissza kell-e vinnem, mivel a doki nem mondta, hogy menjek vissza?

Ha tényleg nem mondta, hogy vissza kell menni, akkor ez így valóban hiányos, ezért célszerű ismét felkeresnie a háziorvosát.

Ön ne javítson bele, ne írjon rá semmit, mert az bűncselekmény!

Dödölle1 # 2012.03.07. 15:27

atabor # e-mail 2012.03.07. 15:35 Kedves Dödölle!
(és mindazok, akiket foglalkoztat a kismama-jöv.pótlék)

Köszönöm válaszát!

Akkor számításaim szerint, ha betűjében értelmezzük a jogszabályt, a jöv.pótlék az alábbiak szerint jár:

Az, aki 2011 folyamán elment gyedre, az 2012. egészére jogosult jöv.pótlékra (ill. azon belül, amíg a gyed egyébként is jár neki),
Aki 2012. 1. napján ment gyedre (mert 2011.07.17-én szült), az 0 napra kap jöv.pótlékot.
Aki az év 2. napján ment gyedre, az 1 nap thgys után jogosult a jöv.pótlékra.
aki az év 3. napján, az 2 napra,
aki a 4. napon, az 3 napra,

aki a 40. napon, az 39 napra,

aki a 168. napon (mert 2011.12.31-én szült), az 167 napra,
aki a 169. napon, vagy azt követően megy gyedre (mert 2012. évben szül(t)), az megintcsak 0 napra kap jöv.pótlékot.

Ez lenne a jogszabály korrekt alkalmazása?? Mert szerintem ez nem szolgálja a jogalkotó azon célját, hogy a rendelettel ellentételezze a 2012.évi adóváltozást. Vagy legalábbis nem minden kismama esetében egységesen.

Munkáltatóm egyébként szóbeli megkeresésemre azt közölte, hogy döntésüket nem szándékozzák írásba foglalni. Volt is némi bizonytalanság a hangjukban, valszeg ők is érzik, hogy ez így nem kerek... Úgyhogy azt hiszem, én annál inkább tollat ragadok…

Igen, jól látja.

6/2012. (II. 1.) Korm. rendelet
a terhességi-gyermekágyi segélyben és gyermekgondozási díjban részesülők számára nyújtott jövedelempótlékról

10. § (5) Amennyiben a jövedelempótlék iránti kérelemben foglaltaknak a pénzbeli ellátást folyósító szerv helyt ad, a jövedelempótlék megállapításáról nem kell határozatot hozni.

A folyósító szerv a TB kifizetőhely, vagy a MEP!

Ez azt jelenti, hogyha viszont nem ad helyt, úgy köteles alakszerű határozattal elutasítani!

A 2012/3 OEP tájékoztató szerint ezen határozat fellebbezési illetéke 5.000 Ft.-!!!

Lásd: http://www.oep.hu/…POTLEK_2.PDF

viragszal1984 # 2012.03.07. 15:20

Tisztelt fórumozók!

Szeretnék megerősítést kérni arról, hogy jól kalkuláltam-e, hogy rosszul állapították meg a tgyas összegét nekem.
A probléma a következő: 2011.10.24. szültem a második babámat, úgy, hogy az első gyerkőccel még gyeden voltam. A bruttó bérem 178.000 Ft volt, de a nagyobbik fiamnál még jött hozzá teljesítménybér, ami alapján megkaptam a maximális gyedet, ezzel nem is volt gond. A második gyereknél úgy tudom, hogy már csak a bruttót nézik, vagy a minimálbér kétszeresét... Ezek alapján én 2011 végén csak nettó 82.000 ft-ot kaptam, januárban 74.000-et, februárban 69.000-et (kb), viszont a kalkulátorok alapján kb 100-108 E-et kellett volna kapnom (nettó).
Az is gyanús, hogy a hirekben is elmondták,én is utána olvastam, hogy a 168.000 alatti bruttó fizetés esetén fog csak csökkenni a tgyás, gyed összege januártól, nekem több volt a bruttó bérem, mégis kevesebbet kaptam. Mi lehet ennek az oka, tényleg rosszul állapíthatták meg a támogatás összegét? A munkáltatómnál rákérdeztem, nem ők írták-e el a bruttó jövedelem összegét, de ők 178.000-et írtak.
Előre is köszönöm a választ!

Dödölle1 # 2012.03.07. 15:17

nandy # 2012.03.07. 11:21 Kedves Dödölle, ti is nagyon hiányoztok nekem:)
Sajnos mostanában nincs túl sok időm itt lenni :((

Picit megkopott már a tudásom is, ezért kérdezősködnék még, ha szabad :)

Egyéni (társas) vállalkozóra is vonatkozik az előnyszabály?
Tehát ha GYED után rögtön táppénzt igényel (veszélyeztetett terhes), aztán GYÁS-t stb... akkor az előző ellátás alapja számít majd? Vagy pedig tényleges jövedelem hiányában csak a minimálbér lesz az alap?

Kedves nandy!

Sajnos nekem sincs. :(

Igen, vonatkozik. Ha a tp. igénylésekor az egyéni vállalkozó biztosítottnak azért nincs 180 bérezett napja az irányadó időszakban, mert tp, thgy, vagy GYED ellátásban részesül és az számára kedvezőbb, mint a minimálbér 30-ad része, úgy az utoljára folyósított ellátás (jelen esetben a GYED)alapja lesz a táppénz alapja.

A THGY-nél más lesz a helyzet. Ott senkinél sem alkalmazható az előnyszabály, mivel más a számítási sorrend. Ha nincs 180 bérezett napja, akkor ahány napja van az lesz az ellátás alapja, de korlát a minimálbér kétszeresének a 30-ad része.

atabor # 2012.03.07. 14:35

Kedves Dödölle!
(és mindazok, akiket foglalkoztat a kismama-jöv.pótlék)

Köszönöm válaszát!

Akkor számításaim szerint, ha betűjében értelmezzük a jogszabályt, a jöv.pótlék az alábbiak szerint jár:

Az, aki 2011 folyamán elment gyedre, az 2012. egészére jogosult jöv.pótlékra (ill. azon belül, amíg a gyed egyébként is jár neki),
Aki 2012. 1. napján ment gyedre (mert 2011.07.17-én szült), az 0 napra kap jöv.pótlékot.
Aki az év 2. napján ment gyedre, az 1 nap thgys után jogosult a jöv.pótlékra.
aki az év 3. napján, az 2 napra,
aki a 4. napon, az 3 napra,

aki a 40. napon, az 39 napra,

aki a 168. napon (mert 2011.12.31-én szült), az 167 napra,
aki a 169. napon, vagy azt követően megy gyedre (mert 2012. évben szül(t)), az megintcsak 0 napra kap jöv.pótlékot.

Ez lenne a jogszabály korrekt alkalmazása?? Mert szerintem ez nem szolgálja a jogalkotó azon célját, hogy a rendelettel ellentételezze a 2012.évi adóváltozást. Vagy legalábbis nem minden kismama esetében egységesen.

Munkáltatóm egyébként szóbeli megkeresésemre azt közölte, hogy döntésüket nem szándékozzák írásba foglalni. Volt is némi bizonytalanság a hangjukban, valszeg ők is érzik, hogy ez így nem kerek... Úgyhogy azt hiszem, én annál inkább tollat ragadok…

aquarius75 # 2012.03.07. 14:33

Tisztelt Fórumozók!
Hátha Önök közül tud nekem valaki válaszolni: a februári gyed-ként kevesebbet utaltak nekem kb 3E forinttal, mint januárban. A munkáltatóm kifizetőhely, és azt mondják, azért kevesebb, mert a február csak 29 napos. Én viszont a maximális gyedre (bruttó 130E, nettó 96E) vagyok jogosult, mert a fizetésem havi 300E volt. Ilyenkor nem minden hónapban ugyanazt a maximális gyedet kellene utalniuk? Köszönöm.

Adryen # 2012.03.07. 12:24

A mai naptól betegszabadságon vagyok péntekig.
Az orvosi igazoláson az orvos ker.képtelen állományba vette: 2012.03.07.
Ezen kívül szerepel az igazoláson a 8-as kód és hogy nem üzemi balesetről van szó.
A ker.képtelenség lejárata viszont nem szerepel az igazoláson, sem a kezelőorvos, ellenőrző vagy felülvéleményező főorvos szerint keresőképes, sem a ker.képtelenség napjainak száma (betűvel is) rovat nincs kitöltve. Ezt nem is kell, ráírhatom-e én vagy vissza kell-e vinnem, mivel a doki nem mondta, hogy menjek vissza?

nandy # 2012.03.07. 10:36

Zsuzsu14:

2010.aug.4-én született meg a kislányom. Vele először TGYÁS-on voltam, majd GYED-en és 2012. aug.4-ig ez így is lesz. A Tgyás és a Gyed összegét a munkabéremből számolták, ami bruttó 250 000 Ft volt. Jelenleg most várjuk második babánkat és a tanácsod szeretnénk kérni. A kis lurkó 2012. októberében (16)fog érkezni. A kérdésem az lenne hogy az augusztustól októberig (szülésig) terjedő időszakban mit lenne célszerű tennem, menjek GYES-re, vagy ha meg tudom beszélni a munkáltatóval akkor esetleg szabira vagy táppénzre? Aug. És Szept-ben GYES-re, majd október elejétől TGYásra és majd GYEDre? Hogy járnék jobban?

Mivel 180 bérezett napod semmiképpen sem lesz már a következő szülésig, ezért az ellátásodat az ún. előnyszabály miatt ismét a bruttó 250.000 forintból fogják számolni.

Ettől függetlenül azt javasolnám, hogy vedd ki a szabadságaidat, mert arra nagyobb bért kapsz, mint amennyi a gyes vagy a táppénz összege lenne. Ha a szülésig nem tart ki, akkor menj csak táppénzre. Gyes-t ne kérj.

Dödölle1 # 2012.03.07. 10:31

HeGa # e-mail 2012.03.07. 08:23 Kedves nandy!

Segítségedet kérem!

2009-ben megszületett első kislányom, akivel még itthon voltam, mikor újra terhes lettem.Második terhességem kapcsán veszélyeztetettséget állapítottak meg, így mikor a nagylány elment bölcsibe, nem mentem vissza dolgozni.
2011. október óta lennék táppénzen.

Azért lennék, mert menet közben az alábbi történt.

a cég, ahonnan az első terhességemkor eljöttem, cégforma váltás miatt megszűnt, az összes ügyintézést a felszámoló vette át.
Volt főnököm engem, illetve még egy kolléganőt, aki szintén babázik otthon nem jelentett át a másik cégbe.

Én rendre elküldtem a táppénzes papírjaimat a cégnek, ők továbbították is a felszámolónak, de csak miután 3 hónap múlva sem érkezett meg a táppénzem, érdeklődtem, mi történt.
OEP-nél kiderült, nem is adták le a papírjaimat, a felszámoló pedig azt mondja, hogy mivel nem mentem vissza dolgozni egy napot sem, így ne jár nekem táppénz.

Segítségedet előre is köszönöm!

  1. Tekintettel a cégforma váltásra (pl. BT-ből Kft) tisztázandó, hogy történt-e munkajogi jogutódlás. Amennyiben igen, úgy a jogviszonya nem szűnt meg, így jogosult táppnzre. Ezen állításának némileg ellentmond az az adat, hogy a céget felszámolták. (felszámolták, vagy név-cégforma váltás történt?) A munkajogi kérdést ezen a fórumon, okmányok nélkül nem lehetséges tisztázni.
  2. A passzív táppénz intézménye megszűnt.

3.A cég megszűnésének a következménye, hogy a munkaszonya, valamint az ehhez kapcsolódó biztosítási jogviszonya is legkésőbb ezzel a nappal autómatikusan megszűnt, így "P" jogon táppénz valóban nem folyósítható, de ennek eldöntése és a határozat meghozatala nem a felszámolóra, hanem a MEP-re van bízva.

4.Az Önt foglalkoztató cégnek kötelessége lett volna a táppénzes papírt továbbítami a MEP felé.

5. Amennyiben a felszámolást követően is érkezett táppénzes papír a felszámolóhoz, úgy azt köteles lett volna egy tájékoztató levél kíséretében az Ön részére visszaküldeni; a szóbeli tájékoztatás nem elég.

6. Javaslom, hogy egy panaszlevéllel keresse meg a MEP igazgatóját, csatolja hozzá a rendelkezésre álló okmányait és kérje, hogy közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálják ki az ügyét. Amennyiben jogosult táppénzre, úgy azt folyósítsák, amennyiben nem, úgy a MEP köteles az igényt határozattal elutasítani, döntését részletesen indokolni.

nandy # 2012.03.07. 10:31

HeGa:

A te esetedből is látszik, hogy egyes felszámolók mennyire nincsenek tisztában a munkaügyi szabályokkal.

A felszámolási eljárás nem érinti a te munkaviszonyodat a régi cégnél, cégforma váltás főleg nem!!! Mivel jelenleg felmondási védelem alatt állsz, ezért a munkaviszonyod leginkább a cég jogutód nélküli megszűnésével szűnhetne meg. Jogutód nélküli megszűnés viszont csak akkor lesz, ha a felszámolási eljárás lezárul ÉS törlik a céget a cégnyilvántartásból.

Ennek értelmében a munkaviszonyod fennáll, biztosítottnak minősülsz, és így jogosult vagy a táppénzre, egyéb ellátásokra.

a felszámoló pedig azt mondja, hogy mivel nem mentem vissza dolgozni egy napot sem, így ne jár nekem táppénz.

Ez egy nagy marhaság!

Azt javaslom, írj levelet az OEP-nek, és kérd, hogy vizsgálják ki az ügyedet.

(Cégjegyzékben azért ellenőrizd a céget, hogy mi van vele...)

nandy # 2012.03.07. 10:24

fincsi:

Az étkezési utalvány csak adható, de nem kötelező (kivéve, ha a munkaszerződésben benne van).

Ha van a cégnél cafeteria-szabályzat, azt kellene megnézni. Általában az ún. állományon kívüli munkavállalóknak nem szokott járni.

nandy # 2012.03.07. 10:21

Kedves Dödölle, ti is nagyon hiányoztok nekem:)
Sajnos mostanában nincs túl sok időm itt lenni :((

Picit megkopott már a tudásom is, ezért kérdezősködnék még, ha szabad :)

Egyéni (társas) vállalkozóra is vonatkozik az előnyszabály?
Tehát ha GYED után rögtön táppénzt igényel (veszélyeztetett terhes), aztán GYÁS-t stb... akkor az előző ellátás alapja számít majd? Vagy pedig tényleges jövedelem hiányában csak a minimálbér lesz az alap?

Dödölle1 # 2012.03.07. 10:14

Iméon77 # e-mail 2012.03.07. 10:49 Kedves Fórumozók!
Mint mindenki más, magam is tanácsadás miatt írok. Húgom egyedül neveli két és féléves unokahúgomat. Mi (anyukám, húgom a kislánya és én) egy háztartásban élünk. Testvérem teljes munkaidőben ismét dolgozik, a picilány bölcsődés, de mint általában lenni szokott sokat betegeskedik. Kérdésem az lenne, hogy aktív dolgozóként a anyukám, vagyis a nagymama elmehet-e táppénzre vele. Milyen jogi útja, módja van annak, hogy elmehessen.
A válaszokat és a segítséget előre is nagyon köszönöm. Iméon

Nem, a nagymama a szülő helyett a Cst. törvényben meghatározot feltételek fennállása esetében a szülő helyett csak GYES-t kaphat, táppénzt nem.

Beteg gyermekkel táppénzre csak a gyermekkel közös háztartásban élő szülő mehet el.

fincsi # 2012.03.07. 10:12

Tisztelt Fórumozók!

2011. decemberében szültem és az lenne a kérdésem, hogy jár e még a szülés után a munkáltató részéről az étkezési utalvány? A Cégnél eddig dolgozó és szülésire elment kismamák nem kaptak kivéve a főnök feleségét! köszi

Iméon77 # 2012.03.07. 09:49

Kedves Fórumozók!
Mint mindenki más, magam is tanácsadás miatt írok. Húgom egyedül neveli két és féléves unokahúgomat. Mi (anyukám, húgom a kislánya és én) egy háztartásban élünk. Testvérem teljes munkaidőben ismét dolgozik, a picilány bölcsődés, de mint általában lenni szokott sokat betegeskedik. Kérdésem az lenne, hogy aktív dolgozóként a anyukám, vagyis a nagymama elmehet-e táppénzre vele. Milyen jogi útja, módja van annak, hogy elmehessen.
A válaszokat és a segítséget előre is nagyon köszönöm. Iméon

HeGa # 2012.03.07. 07:29

Bocsánat, nem nandy a címzett, természetesen! :)

HeGa # 2012.03.07. 07:23

Kedves nandy!

Segítségedet kérem!

2009-ben megszületett első kislányom, akivel még itthon voltam, mikor újra terhes lettem.Második terhességem kapcsán veszélyeztetettséget állapítottak meg, így mikor a nagylány elment bölcsibe, nem mentem vissza dolgozni.
2011. október óta lennék táppénzen.

Azért lennék, mert menet közben az alábbi történt.

a cég, ahonnan az első terhességemkor eljöttem, cégforma váltás miatt megszűnt, az összes ügyintézést a felszámoló vette át.
Volt főnököm engem, illetve még egy kolléganőt, aki szintén babázik otthon nem jelentett át a másik cégbe.

Én rendre elküldtem a táppénzes papírjaimat a cégnek, ők továbbították is a felszámolónak, de csak miután 3 hónap múlva sem érkezett meg a táppénzem, érdeklődtem, mi történt.
OEP-nél kiderült, nem is adták le a papírjaimat, a felszámoló pedig azt mondja, hogy mivel nem mentem vissza dolgozni egy napot sem, így ne jár nekem táppénz.

Segítségedet előre is köszönöm!

Zsuzsu14 # 2012.03.07. 06:10

Tisztelt szakértő!
2010.aug.4-én született meg a kislányom. Vele először TGYÁS-on voltam, majd GYED-en és 2012. aug.4-ig ez így is lesz. A Tgyás és a Gyed összegét a munkabéremből számolták, ami bruttó 250 000 Ft volt. Jelenleg most várjuk második babánkat és a tanácsod szeretnénk kérni. A kis lurkó 2012. októberében (16)fog érkezni. A kérdésem az lenne hogy az augusztustól októberig (szülésig) terjedő időszakban mit lenne célszerű tennem, menjek GYES-re, vagy ha meg tudom beszélni a munkáltatóval akkor esetleg szabira vagy táppénzre? Aug. És Szept-ben GYES-re, majd október elejétől TGYásra és majd GYEDre? Hogy járnék jobban?
Milyen összegekre számolhatok (férjem veszi igénybe a családi kedvezményt)?
A másik kérdésem az lenne, hogy a szabadságom, hogy alakul a második baba után. 2010-re megkaptam a kislányom után az összes napot (23), de 2011-re már csak a felét (11) (mert idén tölti be úgye a 2. életévét).
Nagyon köszönöm a segítséget!

Dödölle1 # 2012.03.06. 14:55

Kedves nandy!

Örülök, hogy ismét itt vagy, hiányzol. :)

Kérdésed:
A táppénz folyósításának időtartamát meghosszabbítja a betegszabi időtartama?

Konkrétan: sok (korábban...) nyugdíjas ügyvezető/üzletvezető szembesült azzal, hogy pusztán a cég képviselete miatt 2012-től biztosítottnak számít, és így járulék fizetésére kötelezett (társas vállalkozóként, vagy munkaviszonyosként).
Ugyanakkor táppénzre is jogosulttá váltak. Ha valaki 2012.01.01-től munkaviszonyos (előtte nem volt biztosított), és mondjuk február 1-től keresőképtelen, akkor először 15 nap betegszabi jár neki febr. 21-ig, na de onnantól hány nap a táppénz?

Előre is köszönöm a válaszod :)

A válasz: Az általad felvázolt esetben, azaz ha 2012.01.01 előtt nem volt biztosított, akkor a főszabály alkalmazandó, azaz a betegszabadság lejártát követően annyi napig jogosult táppénzre ahány nap biztosításban töltött idővel rendelkezett a keresőképtelenség első napját megelőzpő napig.

A példában szereplő személy 31 nap táppénzre lesz jogosult, mivel 2012.01.01-től 2012.01.31-ig (a keresőképtelenséget megelőző napig) 31 nap biztosításban töltött idővel rendelkezik.

(A betegszabadság tehát "nem hosszabbítja meg" a táppénz időtartamát.

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban

Az, aki keresőképtelenségét közvetlenül megelőző egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt csak a folyamatos biztosításának megfelelő időn át kaphat.
Más a helyzet annál, aki 2011.12.31-ig rokkantsági nyugdíj mellett munkaviszonyban álló alkalmazott volt. Ő biztosítottnak minősult, csak nem fizetett 2%-os PEB járulékot, így 2011.12.31-ig táppénzre sem volt jogosult. (Betegszabadságot viszont kaphatott.)

Az Ő esetükben az Ebtv. 49. § előírásai szerint kell eljárni, azaz Ők (mivel 2011-ben biztosítottak voltak) akár 60%-os mértékkel is kaphatnak táppénzt, de csak annyi napra ahány napot 2012.01.01-től dolgoztak és az ellátás alapja is csak a 2012.01.01-től elért peb. járuléköteles jövedelem lesz.

Üdv. :)

lapidus # 2012.03.06. 13:50

Kedves nandy!

Örülök, hogy ismét itt vagy, hiányzol. :)

Kérdésed:
A táppénz folyósításának időtartamát meghosszabbítja a betegszabi időtartama?

Konkrétan: sok (korábban...) nyugdíjas ügyvezető/üzletvezető szembesült azzal, hogy pusztán a cég képviselete miatt 2012-től biztosítottnak számít, és így járulék fizetésére kötelezett (társas vállalkozóként, vagy munkaviszonyosként).
Ugyanakkor táppénzre is jogosulttá váltak. Ha valaki 2012.01.01-től munkaviszonyos (előtte nem volt biztosított), és mondjuk február 1-től keresőképtelen, akkor először 15 nap betegszabi jár neki febr. 21-ig, na de onnantól hány nap a táppénz?

Előre is köszönöm a válaszod :)

A válasz: Az általad felvázolt esetben, azaz ha 2012.01.01 előtt nem volt biztosított, akkor a főszabály alkalmazandó, azaz a betegszabadság lejártát követően annyi napig jogosult táppénzre ahány nap biztosításban töltött idővel rendelkezett a keresőképtelenség első napját megelőzpő napig.

A példában szereplő személy 31 nap táppénzre lesz jogosult, mivel 2012.01.01-től 2012.01.31-ig (a keresőképtelenséget megelőző napig) 31 nap biztosításban töltött idővel rendelkezik.

(A betegszabadság tehát "nem hosszabbítja meg" a táppénz időtartamát.

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban

  1. Az, aki keresőképtelenségét közvetlenül megelőző egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt csak a folyamatos biztosításának megfelelő időn át kaphat.

Más a helyzet annál, aki 2011.12.31-ig rokkantsági nyugdíj mellett munkaviszonyban álló alkalmazott volt. Ő biztosítottnak minősult, csak nem fizetett 2%-os PEB járulékot, így 2011.12.31-ig táppénzre sem volt jogosult. (Betegszabadságot viszont kaphatott.)

Az Ő esetükben az Ebtv. 49. § előírásai szerint kell eljárni, azaz Ők (mivel 2011-ben biztosítottak voltak) akár 60%-os mértékkel is kaphatnak táppénzt, de csak annyi napra ahány napot 2012.01.01-től dolgoztak és az ellátás alapja is csak a 2012.01.01-től elért peb. járuléköteles jövedelem lesz.

Üdv. :)