GYED,GYES, táppénz


acridity # 2012.08.20. 11:58

Még valami....
Ha az anyuka visszatér dolgozni,az iker gyerekek pedig bölcsődébe mennek,a nagymama mehet e gyesre?
(vagy nem,mivel intézménybe járnak a gyerkőcök)
Ha nem,jól tudom,hogy az egyik gyerkőcre jutó gyest az anyuka megtarthatja,és időkorlátozás nélkül dolgozhat?

acridity # 2012.08.20. 11:56

Kedves hozzáértők!

A gyermekek után jár pótszabadságot évközben is lehet igényelni?
Mondjuk az apukának?
Illetve az anyukának,ha visszatér a gyesről.
Köszi a segítségeteket.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 11:20

Úgy tűnik, a kolléganő ismeri a Munka törvénykönyvét, de nem ismeri a táppénzt szabályozó jogszabályt. Ami nem akkora baj, én is így vagyok vele.
Csak én nem vonok le téves következtetést a táppénzre nézve a Munka törvénykönyv alapján, pláne nem írok róla hangulatkeltő cikkeket.

bukki # 2012.08.20. 09:57

Kedves Szakértő !
szerintem az érdeklődő a HVG-ben megjelent cikk alapján (is)érdeklődik (http://hvg.hu/…nka_vilagaba)
Nekem sem egyértelmű a cikk! Itt arról beszélnek hogy csak akkor jár táppénz,ha valóban beteg az ember...remélem rosszul értelmezem a változást....
Valaki tudja esetleg értelmezni ??

Buda # 2012.08.19. 14:28

Kedves anne01!
köszönöm a gyors választ, bíztam benne, hogy félreértelmeztem. egy cikket olvastam ezzel kapcsolatban, ami megzavart egy kicsit. az egyértelműen ezt írta, hogy nem jár. Tudom, hogy ilyenekre nem adunk.

anne01 # 2012.08.19. 12:56

Buda,

Miért ne járna táppénz. A 9-es kód csak azt jelenti, hogy veszélyeztetett terhesként vettek keresőképtelen állományba és első naptól táppénz jár. 8-as kódnál az első 15 napra betegszabadság járna, amit teljes egészében a munkáltatónak kell fizetnie, vagyis a 9-es kód bevezetésével a munkáltatóknak kedveztek. Terhesként változatlanul védett vagy, az más kérdés, hogy a határozott idejű szerződés egyszer csak megszűnik.

Buda # 2012.08.19. 11:00

Tisztelt Szakértő!

A július 1-étől életbe lépett jogszabályváltozások értelmezésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Amennyiben az orvos most augusztusban ír ki veszélyeztetett terhesnek a 9-es kóddal, akkor nem jár nekem táppénz? akkor mi jár? Ez úgy kell értelmezni, hogy itthon vagyok táppénzen és nem kapok semmit? Több mint 7 éves munkaviszonnyal rendelkezek, igaz, hogy határozott idejű. Akár már a terhesség elejétől táppénzen lehetnék, mert súlyos endomteriozis miatt több műtét és kezelés után a 4. lombikra sikerült teherbe esnem. Most már a 6. hónapba lépünk és a méhlepény teljesen fedi a méhszájat, ezért az orvos teljes ágynyugalmat javasolt. Ezen körülmények ellenére sem jár táppénz?
A 9-es kódon kívül minden más kódra jár táppénz, tehát betegség miatti keresőképtelenségre?
Szeretném még megkérdezni, hogy a munkáltató még a szerződésem lejárta előtt, illetve a szülés előtt felmondhatja e a szerződésemet a terhesség miatt?
Válaszát előre is köszönöm.

Buda # 2012.08.19. 10:50

t

Anda # 2012.08.19. 06:29

Kedves Szakértő!
Harmadik gyermek ellátásával kapcsolatosan kérdeznék.
Fontosabb adatok:
2006. óta határozatlan idejű a munkaviszonyom, 212.000Ft bruttó bérrel rendelkezem
Első gyermekem születése 2010.01.28.
Második gyermek születése 2011.12.16.
Első gyermek után a gyed bruttó 109.200.
Második gyermek után úgyszintén bruttó 109.200Ft jár.
Most gondolkozunk a harmadik babán, de előtte mindenképp szeretném körbe járni a lehetőségeket, hogy ne az első gyermek utáni ellátás legyen a harmadik gyermek után járó juttatás alapja.

1.)Ha meglenne a 180 biztosított nap a harmadik gyermek születése előtt, akkor a rá járó gyedet már nem az előző ellátásból számolnák, hanem a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a lenne igaz?

2.)A 180 bérezett napba a szabadságon kívül a táppénz is bele számít? (mármint ha a szabi lejárta után téppénzre mennék, ha addigra teherbe esnék)
vagy ebben az esetben ez a táppénz nem képezi a harmadik gyermekre járó ellátás alapját és újból a régi ellátásból számolnak?

3.)A 180 bérezett nap munkanapot vagy naptári napot jelent?

4.)Olyan megoldásra lenne szükségem, hogy meglegyen a 180 bérezett nap eközben már terhes lennék, kivenném a 64 nap szabit, a fennmaradó napokban viszont a másik két gyermek miatt nem tudok aktívan visszamenni dolgozni, ezért kérdezem, hogy ha táppénzre mennék, az bele számít-e a bérezett napokba?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Andrea

intentio # 2012.08.16. 13:07

Nem azt emelte ki, amit szerettem volna ezért ismét nekifutok:

Roamer

A jelenleg folyósított GYES-t az első gyermek után kapjuk (6éves), mert rá igényeltük meg (fogyatékosság miatt).

Ha jól értelmezem az érvényes szabályokat, akkor a GYES-ről le kell mondani abban az esetben, ha 8h-s munkakört kíván betölteni”

Rosszul értelmezi, mivel a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni.

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. § szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységet

  1. a gyermek egyéves koráig nem folytathat,

a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,

  1. a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,
intentio # 2012.08.16. 13:05

Roamer

A jelenleg folyósított GYES-t az első gyermek után kapjuk (6éves), mert rá igényeltük meg (fogyatékosság miatt).

Ha jól értelmezem az érvényes szabályokat, akkor a GYES-ről le kell mondani abban az esetben, ha 8h-s munkakört kíván betölteni

Rosszul értelmezi, mivel a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni.

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. § szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységeta) a gyermek egyéves koráig nem folytathat,

  1. a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,

c) a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,

intentio # 2012.08.16. 12:59

kata1110

Úgy hallottam, hogy lehet Gyed mellett dolgozni heti 30 órát!Ez igaz?

Köszönöm előre is a válaszokat!

Nem, nem igaz. Ezt már más hozzászóló közölte, én kiegészíteném a vonatkozó jogszabályi rendelkezéssel:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;
79csillag # 2012.08.13. 16:18

Gyed mellett nem lehet dolgozni, egy órát sem. GYES mellett lehet dolgozni, heti max 30 órát.

kata1110 # 2012.08.13. 14:23

Szép Napot!

2013. májusában jár le a Gyed- em. Szeretném megtudni, hogy lehet e a Gyed mellet dolgozni vagy ha dolgozni szeretnék akkor a Gyes-t kell megigényelnem? Úgy hallottam, hogy lehet Gyed mellett dolgozni heti 30 órát!Ez igaz?

Köszönöm előre is a válaszokat!

nandy # 2012.08.12. 18:36

A kieső napok számával csökkenteni kell az osztószámot.

Csak halkan jegyzem meg, hogy a keresőképtelenséget nem te döntöd el, hanem az orvosod. Bár a legtöbb már enyhe náthával is kiír, ezt tudjuk...

malta9 # 2012.08.11. 09:44

Kedves Mindenki,

GYED számítással kapcsolatban szeretném a segítséget kérni. A szülés tervezett időpontja 2013. március.
Azt olvastam, hogy a számítás alapja az igénylést megelőző évben 180 nap bérezett átlaga vagy közvetlenül az igénylést megelőző 180 nap átlaga, azonban különböző GYED kalkulátornál az éves jövedelmet kell megadni és ezt nem 180 nap átlagával számolja, hanem 365 nap átlagával( ebbe nem számolható bele a táppénz, mert abból nem vonják a 2%-ot.). Nagyon nem mindegy. Esetemben 250.000 havi bruttó bérrel, ha valóban 180 napot veszünk átlagolva, akkor a maximum összeg jön ki, ha pedig éves átlagot, akkor 60 ezer körüli bruttó összeg.
Mivel az első 4 hónapban táppénzen voltam, így, ha elegendő a maximumhoz a 180 nap, akkor elegendő, ha októberig dolgozom.
Köszönöm a segítséget!

nyuszi.,12 # 2012.08.10. 13:51

T. Pazs!
Az álláskeresési járadék ideje alatt született a gyermek, azt meg kellett szüntetni és az OEP-nél igényelni a tgyást, annak lejárta után visszalépni álláskeresési státuszba 1 napra, utána igényelni a gyed-et.
Mivel a 180 napot említette T. Pazs, az a kérdés, hogy az álláskeresési járadék időszaka nem számít bele a bérrel, jövedelemmel ellátott időszakba, hanem csak a munkaviszony?

nandy # 2012.08.09. 09:27

József, a feleséged minél előbb jelentse be a terhességét, lehetőleg írásban! Amíg nem jelenti be, addig nem áll felmondási védelem alatt.

GYED annak jár (leegyszerűsítve), aki a szülés napján biztosított. Ezért is fontos, hogy a munkahelyén megszerezzze a védettséget.

TGYÁS és GYED összege nagyjából a 138.000 ft bére után. (gyes, táppénz stb... soha nem alapja egy másik ellátásnak, vagyis nem "rontja le")

pazs # 2012.08.08. 16:08

Drukkolok :)

Az álláskeresési járadék kitartott a szülés napjáig? (Nem emlékszem, hogy tavaly nyáron mennyi ideig folyósítottak.) Mindenesetre azért jóval kevesebb a gyed, mert 2011-ben nem volt 180 napnyi jövedelme (hiszen a munkaviszonya 2011. június 26-án szűnt meg), ekkor a minimálbérből számítják a gyed-et, annak 70%-a. A tgyás-t a minimálbér kétszereséből számították, annak 70%-a volt.

nyuszi.,12 # 2012.08.08. 13:16

T. Pazs!
A 2013-as születés erre a babára persze nem igaz, de reméljük lesz akkor is:D

2012.01.13.-án született Krisztián.Anyuka 10 év megszakítás nélküli munkaviszonya 2011.június 26.-án megszűnt, álláskeresési támogatás június 27.-től.
2011. évi járulékalapot képező jövedelme 933466 Ft, álláskeresési támogatás 2011. évben 552745 Ft.
Az a kérdés, mitől lett a gyed összege kb.a fele a tgyás összegének.
Köszönöm,

pazs # 2012.08.08. 11:31

nyuszi,12: fuss neki még egyszer, még meg sem született az unoka :)
a válaszhoz meg azt kéne tudni, hogy mennyi jogosító ideje van és mennyi a bruttó bére, amiből számoltak.

nyuszi.,12 # 2012.08.08. 11:17

Tisztelt Szakértők!
Egyelőre egy nagyon általános kérdésre általános választ szeretnék, mivel nincsenek kezemben az adatok.
Lányom 2013.január 13.-án született gyermek után tgyást kapott kb 80000 Ft/hó összegben, ennek lejárta után a tegnap 40.000 Ft körüli összeget kapott gyed címén a számlájára.
Lehetséges ez, úgy tudtuk, hogy a tgyás és a gyed összege kb egyforma?
Még nem kapott határozatot, vagy végzést az OEP-től.
Várom szíves válaszukat

Jhonnie # 2012.08.08. 08:48

Tisztelt szakértők!

Párom nemrég ment vissza dolgozni gyed-ről, viszont most kiderült, hogy ismét terhes, ami rendkívül nagy öröm számunkra, a munkáltatónak már kevésbé.., valamint párom nagyon aggódik, hogy JOGOSULT LESZ-E GYED-re és, hogy azt MI ALAPJÁN FOGJÁK SZÁMOLNI? Sajnos a munkaügyestől nem tudunk segítséget kérni mert még nem jelentettük be a terhességet.

A páromnak 2008-tól van folyamatos munkaviszonya, 2010 szept 28.-tól gyed-en volt, majd 2012.06.01.-től visszament dolgozni 138.000 bejelentett bérrel+ Gyes. 2013.04.-től jár-e neki a gyed?

Előre is köszönöm!
Üdv
József

intentio # 2012.08.08. 06:05

A megoldást a 2012.07.01-től hatályos Ebtv. módsosítás tartalmazza.

Ezek szerint:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39/B. § (1) Pénzbeli ellátásra való jogosultság esetén, amennyiben a pénzbeli ellátás összege az elbíráláshoz szükséges adatok hiánya miatt - a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 33. § (3) bekezdésének figyelmen kívül hagyásával - harminc napon belül nem határozható meg, a rendelkezésre álló adatok alapján az igénylő részére végzésben előleget kell megállapítani.

A pénzbeli ellátás határozattal történő megállapításakor a pénzbeli ellátás összegébe a folyósított előleg összegét be kell számítani.

(2) Amennyiben az igénylő a pénzbeli ellátás iránti kérelmét visszavonja, a folyósított előleget felróhatóságra való tekintet nélkül, a visszafizetésre kötelező határozat jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül köteles visszafizetni.

(3) Amennyiben az ellátást folyósító szerv az előleg folyósítását követően megállapítja, hogy az igénylő pénzbeli ellátásra nem jogosult, az igénylő köteles a folyósított előleget felróhatóságra való tekintet nélkül, a visszafizetésre kötelező határozat jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül visszafizetni.

(4) Amennyiben az előleg folyósítását követően az ellátást folyósító szerv megállapítja, hogy az igénylő részére a pénzbeli ellátás a folyósított előleg összegnél alacsonyabb összegben jár és az a megállapított ellátás összegébe nem számítható be, az igénylő köteles a különbözetet felróhatóságra való tekintet nélkül, a visszafizetésre kötelező határozat jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül visszafizetni.

Fentiek alapján nem maradhat ellátatlan, a MEP 30 napon belül köteles végzésben előleget megállapítani.

Magyarország Alaptörvénye

XIX. cikk
(1) Magyarország arra törekszik, hogy minden állampolgárának szociális biztonságot nyújtson. Anyaság, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibáján kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

(2) Magyarország a szociális biztonságot az (1) bekezdés szerinti és más rászorulók esetében a szociális intézmények és intézkedések rendszerével valósítja meg.

XXIV. cikk
(1) Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék. A hatóságok törvényben meghatározottak szerint kötelesek döntéseiket indokolni.
(2) Mindenkinek joga van törvényben meghatározottak szerint a hatóságok által feladatuk teljesítése során neki jogellenesen okozott kár megtérítésére.

2004. évi CXL.
törvény
a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól1

4. § (1) Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog

sissy074 # 2012.08.07. 16:31

Köszönöm a választ!Akkor ha a munkáltatóm az OEP-es levelet se veszi át,vagy füle botját se mozgatja.Akkor én hónapokig pénz nélkül leszek?Vagy évekig is??:-(