GYED,GYES, táppénz


vales # 2012.08.28. 12:45

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg Gyed-en vagyok 7 hónapos gyermekemmel. Angliába költözünk még idén, férjem ott kapott állást. Kérdésem az lenne, hogy a Gyed-et kapom e továbbra is a munkáltatómtól vagy fel kell mondanom?

Vales

szannika # 2012.08.28. 12:28

Kedves Joghoz értők!

Nekem egy elég speciális helyzetem van. Határozott időre szól a munkaszerződésem egy gyesen lévő személy helyettesítésére, immár 3. éve. Tanár vagyok, így június 31-től következő június végéig szól mindig a szerződésem. Sajna nem tudni, hogy a kismama mikor akar visszajönni, így elég bizonytalan minden év végém. Az érdekelne, ha teherbe esnék és mondjuk júniusig szülnék kötelesek-e állományban tartani vagy kirúghatnak? Kapok-e gyást, gyedet, gyest, ha június 31-vel megszűnik a szerződésem?
Mi történik akkor, ha a szerződésem lejárta után születik a baba és nem hosszabbítják meg..mert nem, vagy visszajön a volt helyére az előző kismama? Attól függetlenül megkapom én a juttatásokat?

Köszönettel

szannika

Emesi # 2012.08.28. 11:49

Kedves Fórumozók!
Jelenleg GYED-en vagyok, de szeptember 1-től megyek vissza dolgozni. Azt tudom, hogy le kell mondanom a GYED-ről, de a szabadságom letöltése után csak 6 órában fogok dolgozni és mellette megigénylem a GYES-t. A kérdésem az lenne, hogy a GYES-t már szeptember 1-től kell igényelnem, vagy csak attól a dátumtól, mikor letelik a szabadságom és ténylegesen munkába állok?

zsabetti # 2012.08.28. 10:42

Kedves Fórumozók!

Augusztus 12-én üzemi baleset ért, leestem a létráról, eltört a lábam, így 6 hét betegállományra kényszerültem.
Miután a ház orvosi ügyelete felvette az adataimat és panaszomat, majd a betegszobába vittek (kerekesszékkel), a kihívott mentők vittek el a helyszínről. Másnap felhívott a munkaügyis, hogy telefonon egyeztessünk a jegyzőkönyvről, amit (állítólag!) megírtak, beszéltem a főnökömmel is, aki igen készségesnek és aggódónak tűnt, így gondoltam minden rendben lesz és megkapom a 100 % os táppénzt.
Már több mint 2 hét eltelt a történtek óta, viszont a jegyzőkönyvet még se nekem, sem másnak nem küldték el, az orvoshoz hiába megyek táppénz igazolásért, hisz míg nincs bejelentve a tb felé hogy ez munkahelyi baleset, a kívánt 1-es kód helyett csak 4-esre tud felvenni. Kérdésem az lenne, mennyi a határideje az iratok beküldésének és pontosan mik azok a nyomtatványok, amiket el kell juttatnia a tb-nek, ugyanis főnököm valamilyen céges papír hiányára hivatkozik, amit ha nem küld el az én igazolásaimmal, úgyis visszadobják, ezért ül rajta ennyi ideje.
Sajnos én még nem tudok személyesen ezügyben ide- oda szaladgálni, pedig ha tehetném, megtenném, de így csak az idegeimet őrlik.
Nem értem mi lehet az a céges nyomtatvány, ami hiányozhat, ha hiányzik, miért , és azt hogyhogy nem lehet pótolni...
Előre is köszönöm a segítségeteket :)

thimyke # 2012.08.28. 10:10

nagyon koszonom a gyors valaszt! szep napot kivanok! :)

intentio # 2012.08.28. 07:31

thimyke

Betegállományba is mehet. Az Mt. úgy fogalmaz, hogy a szülési szabadságot lehetőleg a szülés várható időpontját megelőzően, 28 nappal kezdjék meg kiadni, azonban ez nem kógens (kötelező), hanem diszpozitív (eltérést engedő) norma, attól el lehet térni, azaz annak kiadása kezdődhet a szülés napjától is.

Hanna2010 # 2012.08.27. 21:17

Tisztelt Szakértők!

Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy kislányom szeptember 5.-én lesz két éves. 10.-től bölcsődébe megy. Úgy terveztük, hogy én szeptember 6.-tól igényelném a gyest, mellette pedig 6 órában vissza mennék dolgozni a munkahelyemre. Főnökömmel már kb. egy hónapja próbáltam felvenni a kapcsolatot, hogy megbeszéljük a dolgokat, de általában nem volt elérhető, vagy nem ért rá, mindig volt valami kifogása. A mai napon (aug. 27.-én) végre sikerült beszélnem vele és egy olyan döntést hozott, ami rám nézve nem éppen kedvező. Úgy döntött, hogy 4 órába menjek vissza és a gyed alatt összegyűlt szabadságot pedig ki kell vennem, mielőtt munkába állok. Arra a kérdésemre, hogy miért nem mehetek 6 órában vissza, azt a kérdést adta, hogy az a hölgy, akit a helyemre felvett, amíg én gyeden voltam, szintén napi 4 órát fog dolgozni. Tehát őt nem küldik el, hanem ketten fogjuk ledolgozni a 8 órát. Nagyon ledöbbentem, mert ilyenről még nem hallottam. Amint később megtudtam, őt nem határozott idejű szerződéssel vették fel a helyemre, hanem határozatlannal. Tehát ketten vagyunk ugyan arra a pozícióra. Kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges-e. Indokolhatja azzal a munkáltatóm, hogy nem vesz vissza 6 illetve 8 órában, mert a másik hölgy is ugyanazt a munkát végzi mint én?

Válaszát előre is köszönöm

thimyke # 2012.08.27. 19:21

T. Szakerto!

Azt szeretnem megtudni, h 28 nappal a kiirt szulesi datum elott kotelezoen csak terhessegi allomanyba kerulhetek, vagy tappenzre (betegallomanyba) is mehetek?
A valaszt elore is koszonom!

PPReni # 2012.08.27. 12:05

Tisztelt Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni Önöktől. Jelenleg GYED-en vagyok a kisfiammal, mely 2013 április 17-én jár le. Utána ugye a GYES-re leszek jogosult. 2008 decembere óta határozatlan szerződéssel dolgozok egy kft-nél. Br. 140 000 Ft munkabérrel.
Második gyermeket tervezünk a férjemmel. Arra lennénk kíváncsiak, hogyan járnánk jobban anyagilag, ha a gyermek:
1.gyes alatt születne? (A GYED alatt már biztosan nem szülök, hiszen nem fér már bele az időbe.) Ebben az esetben a szülés előtt vissza kellene mondanom a gyes-t, és kivenni a szabadságaimat a szülésig?
2.Vagy meg kellene várni a gyes végét, és utána 1 vagy 2 hónapra szülni? Szintén a szabadságomat tölteném le, illetve, ha kell táppénzre mennék közvetlen a szülés előtt.
Azt szeretnénk, ha munkabérem után kapnám a gyed-et, nem a gyed-ből számolnák ki a második gyerek utáni járandóságomat.
Várom mihamarabbi válaszukat!
Tisztelettel: PPReni

anne01 # 2012.08.26. 10:36

ildikogeder,

Igen.

ildikogeder # 2012.08.25. 17:09

Tisztelt Szakértők!!

Érdeklődni szeretnék h.kismama vagyok munka nélküli márciustól januárban fogok szülni és a gyes alanyi jogon jár-e még és azt a gyermek 3 éves koráig kapom a születésétől ha meg igénylem??köszönöm a választ.Ildikó

ildikogeder # 2012.08.25. 17:09

Tisztelt Szakértők!!

Érdeklődni szeretnék h.kismama vagyok munka nélküli márciustól januárban fogok szülni és a gyes alanyi jogon jár-e még és azt a gyermek 3 éves koráig kapom a születésétől ha meg igénylem??köszönöm a választ.Ildikó

mona30 # 2012.08.25. 05:21

Sajnos nincs már szabadságom,mielőtt eljöttem táppénzre kivettem mindet.Kérjem meg a munkahelyem,hogy mivel csak ilyen kevés nap hiányzik,vegyenek vissza kb.1 hétre dolgozni?Ha ez így marad és esetleg nem vennének vissza,a gyedem is ilyen kevés lesz,vagy azt máshogy nézik?2011-ben a br.bérem 110.000.volt 2012-ben br.122.900.-.
A családi kedvezményt év elején mikor visszamentem dolgozni,kértem a kisfiamra.A táppénznél is számít?Ha igen akkor nem kellene,hogy többet utaljanak?Csak 23.000.ft-ot kaptam majdnem 1 hónap táppénzre.Illetve a magzatra is kérhetem?Ha igen ezt hol kell megtennem?
Előre is köszönöm válaszát.

anne01 # 2012.08.24. 19:14

mona30

Segíts magadon azzal, hogy megszakítod a táppénzedet és kérsz még legalább két nap szabadságot, ha van még, és a családi kedvezményt is megigényled.

rencs22 # 2012.08.23. 11:43

Tisztelt Szakértők!
Segítségüket szeretném kérni, néhány számomra nem világos kérdésben. Október végéig gyeden vagyok első gyermekünkkel, ezután gyesre szeretnék menni, mivel második babát tervezünk. Be kell jelenteni a munkáltató felé, hogy gyes-re szeretnék menni, illetve mennyivel előtte és milyen formában? Kell-e igényelni tőle a gyes időszakára fizetés nélküli szabadságot? Ha összejön a második baba, és inkább táppénzre szeretnék menni a gyes helyett (az első babánkkal is veszélyeztetett terhes voltam), akkor ennek mi a menete? – gyesről először vissza kell állnom munkába és ezt előtte 2 hónappal jeleznem kell a munkáltató felé, vagy közvetlenül is válthatok? És ez a terhesség hányadik hetétől lehetséges? Válaszukat előre is köszönöm!

intentio # 2012.08.23. 06:34

mona30

Kérdésében nem tért ki arra, hogy 2012.07.19-től milyen betegségi kóddal van keresőképtelen állományban?

Amennyiben 9-es, veszélyeztetett terhességi táppénzen, úgy az irányadó időszakban, ami 2011.01.01-től 2012.07.18-ig tart nincs 180 bérezett napja csak 178, és az Ebtv. 48. §. (5) szerinti un. kedvezmény szabályt sem lehet alkalmazni ezért a táppénzének az alapja a minimálbér 30-ad része. Mértéke 50, vagy 60%.

Ennek figyelembevételével 93.000/30x60%= 1.860. Ft.- a bruttó, 1 napi táppénze, ami adóköteles ellátás.

A 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. (3) bekezdése értelmében a pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Javaslom éljen a lehetőséggel és kérje a kifizetőt, hogy írásban tájékoztassa a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról, valamint arról, hogy havonta mekkora táppénzre számíthat.

intentio # 2012.08.23. 06:12

malta9

Az a lényeg, hogy a számítási időszakban, ami lehet az igénylést megelőző év is legyen 180 bérezett nap, ezen 180 bérezett napnak nem kell folyamatosnak lennie, nem gond, ha közben táppénzen is volt.

malta9 # 2012.08.22. 14:03

Sziasztok,

Abban szeretném a segítséget kérni, hogy gyed esetén a 180 bérezett napnak folyamatosnak kell lenni vagy nem gond, ha abban van táppénz megszakítás, tehát az a lényeg, hogy az igénylést megelőző évben legyen 180 bérezett nap?

Köszönöm a segítséget!

pazs # 2012.08.22. 10:10

Bettika: nem.

mona30 # 2012.08.22. 09:16

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem.
jelenlegi munkahelyemen 2008.február óta dolgozom.
2009 jan született a kisfiam.
2009-2010 gyed
2011 gyes
2012.jan.22 gyes vége.
2012.márc 07-ig felgyülemlett szabik.
2012.márc.08-tól munka.
Ismét várandós vagyok :)
Veszélyeztetett terhes.
Táppénzen vagyok:2012.07.19-től.
Tudomásom szerint az előző évi keresetet nézik ilyenkor,de mivel én tavaly gyesen voltam,nem tudom hogy számoljak.
2009-2011-ig a br.bérem 110.000.-
2012.br.bérem:122.900.-
A mai napon utaltak táppénzt,de csak 23.455.-ft.-
Eddig kétszer küldtem be táppénzes igazolást:
07.19-29-ig
07.30-08.12-ig
Ezen adatok alapján havonta mekkora táppénzre számíthatok.
Köszönöm.

intentio # 2012.08.21. 14:17

bukki

Az Ebtv. releváns szakaszai nem változtak.

A 44. § b) szerint keresőképtelen az (is) aki a munkáját a terhessége miatt nem tudja ellátni.

A 46. § szerint táppénz a keresőképtelenség tartamára jár.

Bettika # 2012.08.21. 08:31

Sziasztok! Egy kérdést szeretnék feltenni nektek.Aug 8 án kiléptem munkahelyemről,rá két 2hetre kiderült hogy 3hetes terhes vagyok.A kérdésem az lenne hogy mit tudok tenni ilyenkor? Eltudok menni még betegállományba? Várom válaszaitokat! Köszi:Bettika

acridity # 2012.08.20. 20:35

Ha az anyuka visszatér dolgozni,az iker gyerekek pedig bölcsődébe mennek,a nagymama mehet e gyesre?
(vagy nem,mivel intézménybe járnak a gyerkőcök)
Ha nem,jól tudom,hogy az egyik gyerkőcre jutó gyest az anyuka megtarthatja,és időkorlátozás nélkül dolgozhat?

Áthelyezéssel új közalkalmazotti állásom lesz.
Az előző munkáltatóm a szabadságokat, (amíg gyed,gyes,stb voltam) köteles kifizetni?

Köszi a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 14:47

Nem kell azt igényelni, jár. Mind a két szülőnek.

pepal201 # 2012.08.20. 13:35

Tisztelt Szakértő!

GYES után szeretnék visszamenni dolgozni.

1. Meg szeretném kérdezni, hogy mennyi szabadság jár nekem?

1972.10.30.-án születtem. Közalkalmazottként dolgozom.
2009. szeptemberétől 2010. március 21-ig táppénzem voltam.
Gyeremekem: 2010.március 22-én született.
2010.március 23-tól 2010.szeptember 5-ig TGYÁS-t kaptam.
2010. szeptember 6-tól 2012. március 22-ig gyermekgondozási díjban részesültem.
2012. március 23-tól GYES-en vagyok.

2. Mikor kell a munkáltatómnak jelezni, hogy 2013. március 23-tól szeretném a szabadságomat kivenni?

Tisztelettel köszönöm válaszát, segítségét.