GYED,GYES, táppénz


ibagla # 2012.09.11. 12:10

Köszönöm gyors válaszát!
Én is elolvastam a jogszabályt, így utólag nekem is feltűnt ez a mondat.Még egyszer köszönöm.
A kérdésem arra vonatkozna, továbbgondolkodva a jogszabályban olvasottakat, a nagymama, aki 6 órában dolgozik, igényelhetné az ikrekre a gyest? Ők már betöltötték a 3. évet, kell óvodába is menniük. A jogszabály ebben az esetben hogyan értelmezhető?

intentio # 2012.09.10. 14:19

Kalydeb

Nem téved.

Kérje írásban.

Forduljon bírósághoz.

intentio # 2012.09.10. 14:17

ibagla

Hány napos fellebbezési határidőnk lenne ebben az esetben? Melyik az a nap, amitől a számláló indul?
Tényleg megjár-e ez az összeg nekünk, vagy félretájékoztattak bennünket?
Ha tényleg jár, akkor melyik lesz az a hónap, amelytől folyósítják majd?
Nagyon köszönöm:
ibagla

A fellebbezési határidő 15 nap.

A 15 nap a közlést (kézbesítést) követő nappal kezdődik.

A Csttv. a jogosultságról így rendelkezik:

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. § szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységeta) a gyermek egyéves koráig nem folytathat,

  1. a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,
  2. a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,
  3. ikergyermekek esetében a gyermekek egyéves kora után a b) pont szerinti korlátozás nélkül folytathat, azzal, hogy az e pont szerinti feltételekkel keresőtevékenységet folytató személy az ikergyermekek számától függetlenül az egy gyermek után járó összegű gyermekgondozási segélyre jogosult.

Álláspontom szerint az igényt azért utasították el, mert Ön kapja ugyanezen gyermek(ek) után a GYED-et és a férje úgy igényelte meg a GYES-t, hogy nem csatolta a kérelme mellé az Ön GYED lemondó nyilatkozatát!

A hatályos jogszabályok szerint ha a szülők ugyanazon gyermek(ek) után egyidejúleg jogosultak több ellátásra (jelen esetben GYED-re és GYES-re) választásuk szerint csak az egyik szülő és csak az egyik ellátást kaphatja.

Esetünkben vagy Ön kapja a GYED-et, vagy az apa -munkavégzés mellett az 1 gyermek után járó GYES-t, de az, hogy Ön kapja a GYED-et, ezzel egyidejűleg az apa is kapja munka mellett az 1 gyermek után járó GYES-t nem megvalósítható.

Az Ebtv. a választásról így szól:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

(6) Az (1)-(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetve a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátásra való jogosultságot a biztosított, illetve a szülő által megjelölt időponttól kell megállapítani, feltéve, hogy a jogosultság feltételeivel már ekkortól rendelkezik.

(7) A választott újabb ellátást a korábban megállapított ellátás folyósításának megszüntetését követő naptól kell folyósítani. A választott újabb ellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell az újabb ellátásra való jogosultság kezdő napjától a korábban megállapított ellátás folyósítása megszüntetésének napjáig kifizetett ellátás nettó összegével. Az ellátások közötti különbözet kamatmentes kifizetésére a csökkentés teljesítését követő három munkanapon belül kerül sor.

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

25/B. § (1) Az Ebtv. 39. § (1) bekezdése szerinti választás esetén a választott ellátás iránti kérelmet az Ebtv. 62. § (1) bekezdése, gyermekgondozási támogatás választása esetén a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 35. §-a szerint illetékes szervhez kell benyújtani a folyósítás alatt álló ellátás megszüntetésére vonatkozó kérelemmel együtt.
(2) A korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáról a folyósító szerv értesíti a választott újabb ellátás megállapítására jogosult szervet. A folyósító szerv a korábban folyósított ellátás megszüntetéséről szóló határozatát megküldi a választott ellátást folyósító szervnek.

A határozatnak tartalmaznia kell azt az összeget, amellyel a választott újabb ellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell.

(3) A választott ellátást az értesítésben szereplő napot követő naptól kell folyósítani.

(4) A választott újabb ellátás tekintetében visszamenőleges az az összeg, ami a biztosított, illetve a szülő által választott időponttól a korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáig jár az ellátásra jogosultnak.

Kalydeb # 2012.09.09. 18:03

T. szakértők

Nekem a következő a gondom. A feleségem visszamenne dolgozni, így én maradnék itthon a 10 hónapos kicsivel GYED-en. Kértem fizetés nélküli szabadságot a munkáltatómtól a kicsi 2 éves koráig, amit nem igazán akarnak megadni.

Az én értelmezésem szerint ez nekem jár. Tévednék?
Mit tehetek, ha nem hajlandóak elengedni, vagy ha esetleg elbocsájtanak?
Esetleg arra várnak, hogy én mondjak fel?

ibagla # 2012.09.07. 19:02

Tisztelt Szakértők!
A problémám gyessel kapcsolatos lenne.2009-ben születtek meg ikerfiaink, akik után 2011-ben a kislányunk, akivel jelenleg is itthon vagyok GYED-en. Néhány hónappal ezelőtt felhívták rá a figyelmünket, hogy a férjem is megigényelhetné az ikerek után járó GYES-t, ami mivel ő teljes állásban dolgozik,azaz meghaladja a 30 órát, tulajdonképpen egy gyerek után járó lenne. Ennek a hírnek a hallatán fel is hívtam a Baranya megyei MÁK-ot, ahol egy rendkívül kedves ügyintéző közölte, hogy igazunk van, a férjem igényelheti. Ennek örömére be is adtuk a papírokat (2012. 07.26-án, amit ők másnap át is vettek). Türelmesen vártunk, majd 2 hete felhívtam őket, hogy mi a helyzet ennyi idő eltelte után, akkor azt mondták, hogy feldolgozás alatt van a dolog. Ma újra telefonáltam, ekkor egy nagyon udvariatlan hölggyel akadtam össze, aki nagy nehezen előkereste az adatokat, kiderült, hogy 2012.08.30-án elutasító határozat született az ügyben, nem volt hajlandó más információt megadni. A posta pedig még mindig nem kézbesített.
A kérdéseim a következők lennének:
Hány napos fellebbezési határidőnk lenne ebben az esetben? Melyik az a nap, amitől a számláló indul?
Tényleg megjár-e ez az összeg nekünk, vagy félretájékoztattak bennünket?
Ha tényleg jár, akkor melyik lesz az a hónap, amelytől folyósítják majd?
Nagyon köszönöm:
ibagla

tuccsi # 2012.09.07. 11:12

Tisztelt szakértők!
A következőben szeretném a segítségüket kérni: Én 2008 decemberétől a férjemmel Ausztriában dolgozom. Ez csak szezonmunka,de télen,és nyáron is itt dolgozunk. Egy szezon 4,4 és fél hónapig tart,a közte levő 2 hónapban otthon vagyunk,munkanélküliként tartanak számon ebben az időben Magyarországon,tehát van TB ellátásunk.Egy megszakítás volt,mégpedig most tavasszal,kb. másfél hónapig,akkor nem jelentkeztünk be a munkanélküli hivatalba,de a Tb-t magunknak fizettük. Most 5 hetes terhes vagyok,az első gyermekünket várjuk,és sajnos nagyon el vagyunk veszve ebben a témában.A kérdésem az lenne,hogy ezek fényében milyen ellátásra számíthatok? Most szeptember végéig lesz munkaviszonyom,aztán december elejétől újra,szülni elvileg május elején fogok.A szezon április közepéig tart,de én hivatalosan,csak március közepéig dolgozhatok. Szóval ezt szeretném megtudni,az sem lenne baj,ha valaki ismerné az osztrák viszonyokat is ez ügyben,úgy könnyebb lenne döntést hozni,hol maradjunk a továbbiakban. A segítséget előre is köszönöm!!

Glória13 # 2012.09.07. 11:01

Tisztelt Szakértők!

Tájékozódom folyamatosan a hivatalos honlapokon, szakértői fórumokon, mégsem áll össze teljesen a kép a lehetőségeimről, ezért inkább kérdezek, az a legbiztosabb.
Most regisztráltam az Ügyfélkapu rendszerében, és megtekintettem a biztosított időmet (foglalkoztatási jogviszony lekérdezése), mely szerint a GYES idejét is biztosítottnak értelmeztem, de talán tévedek.
Most 7 hónapja (2012.02.20-tól) folyamatos munkaviszonyom van, határozatlan idejű szerződéssel. Ezt megelőzően 2010.10.01-2012.02.19-ig GYES-en voltam, előtte pedig 2009.09.20-2010.09.30-ig határozott idejű szerződéses munkaviszonyom volt.
Szeretnénk a 28 hónapos bölcsődés kislányunk mellé még egy gyermeket, de az előzővel ellentétben ezúttal úgy időzítenénk, hogy biztosan jogosult legyek a GYED-re.
Kérdésem az, hogy a leírt egészségbiztosítási előzmények alapján mikortól vagyok jogosult a maximális 2 év GYED-re?
Válaszukat szeretettel megköszönöm: Glória

monikaf # 2012.09.07. 10:48

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem az lenne, hogy második gyermekemmel vagyok itthon, munkaviszonyom van, 2012.10.19-ig GYED-en, ezt követően GYES-re mennék 2012.10.20-tól... de közben lett egy újabb pocaklakó. Azt szeretném kérdezni, hogy hová és mit kell lépnem, mit fogok most kapni tovább, vagy el kell mennem GyES-re? Ilyenkor táppénzt lehet igénybe venni? Köszönettel várom válaszát!

zsabetti # 2012.08.31. 11:42

köszi a segítséget, hasznos info

Emesi # 2012.08.31. 11:34

Kedves Fórumozók!
Jelenleg GYED-en vagyok, de szeptember 1-től megyek vissza dolgozni. Azt tudom, hogy le kell mondanom a GYED-ről, de a szabadságom letöltése után csak 6 órában fogok dolgozni és mellette megigénylem a GYES-t. A kérdésem az lenne, hogy a GYES-t már szeptember 1-től kell igényelnem, vagy csak attól a dátumtól, mikor letelik a szabadságom és ténylegesen munkába állok?

anne01 # 2012.08.31. 11:10

Tb ügyekben jó lenne már odáig eljutni, hogy nem a háziorvostól, az asszisztensétől kapott információkból, vagy a játszótéren egy másik kismamától, esetleg félrevezető cikkekből tájékozódunk.
OEP oldalán vannak tájékoztató anyagok, bár tudom sokan nem szeretnek olvasni. Fel lehet hívni őket telefonon (szerencsés esetben fel is veszik), vagy e-mailben lehet információt kérni. Ők a legilletékesebbek ebben. Aki olyan helyen dolgozik, megkeresheti a tb ügyintézőt, ahol nincs, ott esetleg szóba jöhet a munkaügyes, bérszámfejtő vagy legvégső esetben a könyvelő (egyébként neki sem feladata ezzel foglalkozni, csak sok helyen szeretik összemosni ezeket a munkaköröket).

pazs # 2012.08.31. 06:53

nem igaz. Esetleg azzal keverhette, hogy veszélyeztetett terhességgel egyből táppénzre veszik az embert, nincs betegszabadság.

levendula66 # 2012.08.31. 05:13

Igen, van többéves biztosításom, és nem kórházi ápolás. Orvos-asszisztenstől hallottam. Veszélyeztetett betegácsiban vagyok, és csak most hallottam, hogy az 50%. Akkor nem igaz ez?

anne01 # 2012.08.30. 14:41

levendula66

A táppénz mértéke leginkább attól függ, hogy rendelkezel -e kétéves folyamatos biztosítási jogviszonnyal vagy sem, illetve kórházi ápolás vagy sem.
Kétéves folyamatos biztosítási jogviszonynál 60%, ennél kevesebbnél vagy kórházi ápolásnál 50%.
A mértéknél nincs jelentősége annak, hogy veszélyeztetett vagy saját jogú táppénz.

levendula66 # 2012.08.29. 12:45

T. Szakértők!
Azt mondták nekem, hogy a veszélyeztetett táppénz mértéke 50%, a rendes betegállományé 60%? Így van ez? Köszönöm

Netti1984 # 2012.08.29. 12:29

Kedves Szakértők!

Megoldást keresek egy elég összetett problémámra. Ráadásul az idő is szorít. Márciustól tértem vissza Gyedről(fiz.nélk.szab-ról)dolgozni. Munkaviszonyom viszont megszűnik szeptember 15-én(kiszervezték a pozíciómat) és most derült ki, hogy várandós vagyok, ráadásul veszélyeztetett vagyok császármetszés és méhen kívüli terhességeim miatt. Most viszont váratlanul összejött a baba.
Kiadta a munkáltatóm a szabadságokat,július 15-től már a felmondási időmet töltöm papíron, azután fogom megigényelni még csak a gyest, ami március 2013.20-ig jár. A baba viszont áprilisba fog érkezni. Menjek gyes után munkanélkülire amíg nem szülök meg?
2008 óta voltam ennél a cégnél, 2010 márciusba szültem. Jogosult leszek így gyedre, tgyásra 2 évig? Táppénz nem jöhet szóba?
Összegben fog változni a Tgyásom,gyedem az első babánál számolthoz képest? Tudok esetleg növelni rajta?

Várom mielőbbi válaszukat

nikee24 # 2012.08.29. 10:29

Kedves Szakértők!

A következőben kérném a segítséget! Jelenleg gyeden vagyok 1. gyermekemmel szept 6ig! A kistestvér 2013 márc 25re várható. Mivel járok anyagilag a legjobban,illetve járható-e ez az út: szeptember 7től kivenném a felgyülemlett 43 nap szabimat,majd táppénz,szüléstől tgyás, majd gyed. Ilyenkor mit miből fognak számolni? A cégemnél 2009 febr 3óta vagyok,2010. Márc 1től táppénzem voltam veszélyeztetettként,a szerződésem határozatlan idejű. Járható út lehet-e a szabi-táppénz-tgyás-gyed, és a munkáltatóm köteles-e kiadni a szabijaimat,ha így kérem? Az első gyerek előtti bérem bruttó 152ezer volt,így max gyedet kaptam.

Köszönöm a választ előre is!

Fricike05 # 2012.08.29. 08:51

Tisztel anne01!
Nagyon szépen köszönöm a választ!

intentio # 2012.08.29. 06:24

anne01 és vales

Az én legjobb tudomásom szerint:

Ha az anya Magyarországon rendelkezik munkaviszonnyal és GYED-re jogosult, de élettársa Németországban folytat keresőtevékenységet és a család életvitelszerűen Németországban tartózkodik, akkor Németország rendelkezik joghatósággal.

Amennyiben az anya már kapja Magyarországon a GYED-et és a fentiek később, de a GYED folyósítása alatt kiderülnek a GYED folyósítását határozattal fel kell függeszteni. (Lásd: OEP Állásfoglalás, 2007. január)

OEP állásfoglalás 2007. január

Németországban élő magyar állampolgár GYED-ellátásának felfüggesztésével kapcsolatban

A levélíró Magyarországon rendelkezik munkaviszonnyal és GYED-re jogosult.

A levélíró élettársa Németországban folytat keresőtevékenységet, és ebből kifolyólag ő Németországban jogosult családi ellátásokra. A hölgy nyilatkozata alapján a család életvitelszerűen Németországban tartózkodik.

A Szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló 1408/71/EGK rendelet családi ellátásokat koordináló VII. fejezetében foglaltak alapján, amennyiben olyan helyzet áll fenn, hogy a szülők keresőtevékenységükből fakadóan az Európai Gazdasági Térség két különböző tagállamából jogosultak családi ellátásra, akkor a családi ellátás kifizetésére joghatósággal bíró tagállamot a gyermek lakóhelye jelöli ki.

Tekintettel arra, hogy a 1408/71/EGK rendelet alkalmazásában a GYED családi ellátásnak minősül, illetve arra, hogy a levélíró esete az előző bekezdésben leírt helyzetet tükrözi, a Magyar Államkincstár (MÁK), mint a családi ellátások koordinálását végző összekötő szerv felhívta a kifizetőhelyként működő munkáltató figyelmét arra, hogy a levélíró esetében – tekintettel a gyermeknek a mellékelt nyilatkozat szerinti lakóhelyére – a családi ellátások folyósítására elsősorban Németország rendelkezik joghatósággal, így a GYED folyósítását fel kell függeszteni. A MÁK egyúttal az addig folyósított családi pótlék folyósítását határozatával felfüggesztette. A munkáltatónak is határozatot kell hozni a GYED felfüggesztéséről.

Budapest, 2007. január

Tény, hogy az állásfoglalás kiadása óta hatályba lépett a 883/2004/EK a 987/2009/EK rendelet, azonban álláspontom szerint ez a rész nem változott.

A családi ellátások koordinálását végző szerv Magyarországon a Magyar Államkincstár. Akinek tehát EU-s jogszabályt érintő családtámogatási ügye (családi pótlék, GYED, GYES) van annak célszerű a Magyar Államkincstár Nemzetközi kapcsolatok Osztályát személyesen fel, vagy írásban megkeresni, mivel ezzel országosan, központosítva Ők foglalkoznak, így egy konkrét esetben teljeskörű tájékoztatást is ők tudnak adni.

(Magyar Államkincstár Budapesti- és Pest Megyei Igazgatóság Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya 1139. Budapest Váci út 71. Tel: 06-1-452-2910)

anne01 # 2012.08.28. 20:59

Fricike05

  1. igen
  2. igen
  3. nincs sem adó, sem nyugdíjjárulék

http://www.allamkincstar.gov.hu/…ozasi_segely

Fricike05 # 2012.08.28. 19:50

Tisztelt Szakértők!

Ha 8 órában dolgozok, és nyugdíjas Édesanyám vigyáz a gyermekemre (1 éves elmúlt, de nincs még 3), igénybe veheti a GYES-t? Megkapja ilyenkor a teljes nyugdíját? Ha igen, kell adózna, illetve vonnak-e nyugdíjjárulékot az Ő esetében is a GYES-ből? Nagyon köszönöm a válaszokat előre is!

anne01 # 2012.08.28. 19:48

szannika

Pénzbeli ellátások igénylésének alapvetően két feltétele van:
a megelőző két évben legalább 365 nap biztosításban töltött idő,
és aktuális biztosítási jogviszony.
A két feltételnek együtt kell teljesülnie.
Ha megszűnik a szerződésed, akkor a biztosítási jogviszonyod is megszűnik és anélkül csak a gyes járhat.

anne01 # 2012.08.28. 19:43

vales

Ha külföldön vagy, akkor is jár a gyed. Gyessel már más a helyzet.

intentio # 2012.08.28. 14:07

zsabetti

Ha a munkáltatónál TB kifizetőhely nincs a baleseti táppénz iránti igényt a foglalkoztatónak 5 napon belül az igényt elő kell terjesztenie az EBSZSZ felé.

Ehhez csatolni kell:

Az OEP honlapjáról letölthető Foglalkoztatói igazolást (kitöltve, hitelesítve)

  • az orvosi igazolásait,
  • a Munkabaleseti jegyzőkönyvet,
  • az esetleges tanúk nyilatkozatait,
  • a fényképfelvételeket,
  • a kórházi zárójelentést, ambuláns lapot, (mentő) esetnaplót stb.

A fenti okmányok részbeni hiánya esetén is elő kell az igényt terjeszteni. Ez esetben az EBSZSZ köteles előleget megállapítani és végzésben okmánypótlási eljárást indítani.

Az orvos nyugodtan vegye 4-es kóddal táppénzre! Ez sem akadály! Az orvos jogszerűen 1-es kódot csak az ÜB elismerő határozat kézhezvételét követően használhat. Az ÜB elismerő határozatot az EBSZSZ hozza és megküldi Önnek, valamint a kezelőorvosnak.

Az Ön által hivatkozott "céges papír" számomra is értelmezhetetlen.

Az igényt jogszerűen nem lehet "visszadobni", azt el kell fogadni és okmánypótlási eljárást kell lefolytatni. (Lásd a Ket. rendelkezéseit és a vonatkozó OEP utasításokat.)

Ket: Közigazgatási törvény

EBSZSZ: Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szerve (volt MEP, illetve REP)

A jegyzőkönyvről így ír a Munkavédelemről szóló Tv.

1993. évi XCIII. törvény
a munkavédelemről

64. § (1) A munkabalesetet és a foglalkozási megbetegedést - ideértve a fokozott expozíciós eseteket - be kell jelenteni, ki kell vizsgálni, és nyilvántartásba kell venni.

(4) A munkáltatónak a munkaképtelenséggel járó munkabalesetet haladéktalanul ki kell vizsgálnia, és a kivizsgálás eredményét munkabaleseti jegyzőkönyvben kell rögzítenie. A munkaképtelenséget nem eredményező munkabaleset körülményeit is tisztázni kell, és annak eredményét nyilvántartásba kell venni.

(5) A munkáltató köteles a súlyos munkabalesetet a munkavédelmi hatóságnak [84. § (2) bekezdés] azonnal bejelenteni.

66. § (1) A sérült, illetőleg a balesetet észlelő személy köteles a balesetet a munkát közvetlenül irányító személynek haladéktalanul jelenteni.

(2) A munkáltatónak minden bejelentett, illetve tudomására jutott balesetről meg kell állapítania, hogy munkabalesetnek tekinti-e. Ha nem tekinti munkabalesetnek, akkor erről és a jogorvoslat lehetőségéről (68. §) a sérültet, halálos baleset esetén a hozzátartozót értesítenie kell.

68. § (1) Ha a sérült a munkáltatónak a munkabaleset bejelentésével, kivizsgálásával kapcsolatos intézkedését vagy mulasztását, továbbá ha az érintett munkavállaló a foglalkozási megbetegedés és fokozott expozíciós eset bejelentésének elmulasztását sérelmezi, a területileg illetékes munkavédelmi hatósághoz fordulhat.

mo-nika83 # 2012.08.28. 13:41

Tisztelt Szakértő/k!
Problémám a következő:jelenleg gyeden vagyok a 22 hónapos gyermekemmel, szeptember végére(27)várom a második babámat. Véletlenül megtudtam, hogy a munkáltatóm aug.31-én az összes dolgozójának felmond, visszaadja a vállalkozását, megszűnik a cég(EV volt).NEKEM, ÉS A TÖBBI DOLGOZÓNAK MÉG NEM MONDTAK SEMMIT!!! A könyvelőtől tudok mindent, de senkit nem értesítettek, pedig már csak 3 nap van addig. Ez így szabályos? Jár nekem végkielégítés? Mennyi szabadság jár nekem, illetve mennyit kell kifizetni számomra? Nem kellett volna x nappal hamarabb értesíteni a dolgozókat? Nekem milyen pénz fog így járni? Úgy tudom, szülés napján biztosítottnak kell lennem ahhoz, hogy gyedre jogosult legyek, de ez már valószínűleg nem fog teljesülni.
Mik a lehetőségeim, mi a teendőm most? Vagy amíg nem értesítenek, ne tegyek semmit?
Köszönöm.