GYED,GYES, táppénz


Jutka70 # 2009.11.22. 18:16

Üdvözlöm.

Azt szeretném kérdezni sajnos meghajlt élettársam akivel több mint egy éve éltünkeggyüt született egy kislányunk is aki most majdnem 8 hetes.
Kérdésem az lenne a fizetésének hány százalékát kapja az árvasági segéylre és az özvegységire.
Aktiv dolgozó volt.
És a bruttó vagy a anettó számit.
Köszönöm váalszát elöre is.

üdv Jutka

ui:azért írtam ide mert a másik forumon nem írtak vissza.

nandy # 2009.11.22. 21:25

pandas:
A táppénz alapja főszabály szerint az előző évi kereset, esetedben a 2008. év. Ha 2008-ban nincs 180 bérezett nap, akkor a táppénzt közvetlenül megelőzően keresnek 180 napot.
Ha 2010-ben mész táppénzre, annak már a 2009. évi kereseted lesz az alapja.

marley # 2009.11.23. 19:07

Kedves Nandy !

Köszönöm a választ.

Üdv.

pandas # 2009.11.24. 07:18

Kedves nandy!

Ha 2009. dec-ben megyek táppénzre, akkor azt dec.31-én lezárják? és jan. 1-től ujra indul?
Merthogy folyamatos táppénz esetén is gondolom új év kezdetekor az 1-15 nap betegszabadság, és utána indul a táppénz, vagyis az alapja mindenképpen az előző év, azaz 2009.
Nem így van?

nandy # 2009.11.24. 08:59

Ha évfordulókor folyamatosan táppénzen vagy, akkor nem "zárják le". Betegszabit majd a legközelebbi keresőképtelenség esetén kell újra fizetni.Most nem.

De a táppénz összegét esetleg felülvizsgálhatják, pl. ha a minimálbér alapján lett megállapítva/korlátozva.

Dödölle1 # 2009.11.24. 10:25

De a táppénz összegét esetleg felülvizsgálhatják, pl. ha a minimálbér alapján lett megállapítva/kor­látozva.

(Csak a GYED-nél ír elő felülvizsgálati kötelezettséget az Ebtv. A minimálbér alapján megállapított táppénzt mindaddíg ugyanazzal az összeggel kapja amíg keresőképessé nem válik, függetlenül attól, hogy az áthúzódik a következő évre.)

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.11.24. 10:35

Üdvözlöm.

Azt szeretném kérdezni sajnos meghajlt élettársam akivel több mint egy éve éltünkeggyüt született egy kislányunk is aki most majdnem 8 hetes.
Kérdésem az lenne a fizetésének hány százalékát kapja az árvasági segéylre és az özvegységire.
Aktiv dolgozó volt.
És a bruttó vagy a anettó számit.
Köszönöm váalszát elöre is.

üdv Jutka

ui:azért írtam ide mert a másik forumon nem írtak vissza.

-------
Kedves Jutka!

Ha nem írtak vissza az azt jelenti, hogy a fórumozók közül senki nem tud teljes biztonsággal választ adni a kérdésedre ezért javasolom megkeresni a Regionális Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság ügyfélszolgálatát, vagy az Igényelbírálási Osztály Osztályvezetőjét.

A társadalombiztosítás 2 fő területre osztható az egyik a nyugdíjbiztosítás, a másik az egészségbiztosítás. Ebben a topicban olyan fórumozók válaszolnak, akik az egészségbiztosításhoz értenek valamelyest.

Az árvaellátás és az özvegyi nyugdíj úgynevezett hozzátartozói nyugellátás ezért a kérdésedet érdemes lenne valamelyik nyugdíj tárgyú topicba feltenni.

A kérdésedet különben az 1997. évi LXXXI. törvény szabályozza, azon belül is a 44-56. szakaszokban található meg jogi nyelven a válasz.

Remélem más bővebb információval tud szolgálni.

Üdv. :)

juditkol # 2009.11.24. 13:17

Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni.
2006 évvégén kezdtem dolgozni a jelenlegi munkahelyemen megbízási szerődéssel.
2007-ben terhes lettem és szeptemberben táppénzre mentem. 2008-ban születtett meg kisfiam.
2008-ban a Munkaügyi Bíróság kötelezte a munkáltatómat, hogy minden megbízási szerődéses munkavállalójának módosítsa a szerződését munkaszerződéssé - visszamenőleg.
Mivel én szabin voltam velem még nem irattak alá semmilyen munkaszerződést.
Kisfiam szeptember óta bölcsis. Szeptemberben jeleztem a munkáltatómnak, hogy szeretnék újra munkába állni. De a eddig semmi reakció.
Kérdéseim a következők lennének:

  1. Van-e jelentőssége, hogy még nem írtam alá új munkaszerződést.
  2. Ha kisfiam hároméves kora előtt szeretnék újra dolgozni, kell-e munkáltatni a munkáltatónak?

Köszönettel,
juditkol

dévé # 2009.11.24. 13:23

Kedves Nandy!

Már kaptam tanácsot itt a fórumon, amiért hálás köszönet.Sztorim a következő: Mivel dec. 12-én lejár a Gyesem, így szept.-ben megkerestem az Ügyvezetőmet, aki jelezte szóban, hogy egészen biztosan nem tud majd alkalmazni. Akkor azt mondtad, hogy mindent Írassak le vele.
Mivel az első levelemre csak telefonon válaszolt, így megint megkerestem, jelezvén , hogy hogyan tudnám kivenni a szabadságomat. Erre most annyit írt vissza, hogy akár a korábban is bemehetek, hogy a papírokat elintézzük, illetve megbeszéljük, hogy mit tud ajánlani.
Ennek a megbeszélésnek a napja e hét csütörtök, és bevallom izgulok egy kicsit, habár eldöntöttem, hogy most nem írok alá semmit, hiszen Gyesen vagyok.

Jól gondolom,hogy a felmondási papírt hivatalosan csak dec 12-e után írhatom alá? Vagy ez csak formalitás kérdése?

  • Dec 13-tól 30 napos felmondási tilalom védelme alatt állok. Nem lehet abból bajom, habár felajálja, hogy fizeti a 30 napot is, de aláírok dec. 13-i dátumú rendes felmondást? Ez így ok?

Vagy töltsek le mindent? 30 nap, szabik, 60 napos felmondási idő? Úgy ahogy a papírforma szerint van?

Sajnos nagyon nem ismerem az emberünket, hiszen akkor iktatták be, amikor eljöttem szülésire.

köszönettel:

Ha eszedbe jut még vmi fontos , akkor azt külön köszönöm.

Anya13 # 2009.11.24. 13:28

Üdv Mindenkinek!

Kérdésem az lenne:
Mivel gyes alatt elküldeni nem lehet a munkavállalót, ámde értesítést kapott, hogy a Gyes lejártával meg fog szűnni a munkaviszonya...indoklás megvolt...válságra való tekintettel nincs munkamegrendelés...emiatt védelmi ideje van a munkavállalónak.
Ez esetben a GYED idejére járó szabadság betudható-e a védelmi időbe?
Vagy azt külön ki kell adnia vagy fizetnie a munkaadónak a munkavállaló felé?

köszönet
üdv Anya13

nandy # 2009.11.24. 13:33

December 13-tól valóban közölhető a rendes felmondás, de a felmondási idő csak a 30 napos felmondási védelem lejártával kezdődhet el.
A felmondási védelem alatt munkavégzési kötelezettséged van - kivéve, ha ez alól a munkáltató írásban felment.
Azt is megteheti, hogy erre a 30 naptári napra kiadja a szabikat, ez kb. 18 napot jelent. Január 12-től ketyeg a felmondási idő, melynek felére fel kell hogy mentsen a munkavégzés alól. A másik felére kiadhatja a maradék szabikat.

dévé # 2009.11.24. 14:13

IGen ezt értem Nandy, köszi. De ha ő minden járandóságomat ki akarja fizetni dec 13-i hatállyal, akkor ez nem is a törvényes út. Vagyis ilyenbe ne is
menjek bele?

köszi,

nandy # 2009.11.24. 14:27

Kifizetheti előre is a pénzt, az nem törvénytelen :) De a kifizetéssel egyidőben az elszámolást is adja oda.

nandy # 2009.11.24. 14:28

.

dévé # 2009.11.24. 15:49

Kösziiii, Nandy!
megadnád kérlek, a törvény számát? esetleg nem árt ha tudom, hogy mi az ide vonatkozó jogszabály.

Hálásan köszönök mindent , amit a témában nyújtottál.

üdv,

dévé

nandy # 2009.11.25. 10:19

1992. évi XXII. törvény
(Munka Törvénykönyve)

Úgy a 90. § környékén vannak ezek a szabályok.

milsza # 2009.11.25. 12:47

Sziasztok!

Jövő március elején születik a második gyermekem, még gyesen vagyok, munkaviszonyban leszek.
Gyes alatt igénybe vehető a táppénz? Szülés előtt kivenném a szülési szabadságot, akkor automatikusan átváltok gyesről tgyásra, vagy le kell mondanom az államkincstárban a gyest?
Köszönöm a válaszokat.

nandy # 2009.11.25. 12:57

GYes alatt akkor jár táppénz, ha a gyes alatt dolgozol is.
Ahhoz, hogy a szülési szabit igénybe vehesd, még azt megelőzően le kell mondanod a gyes-t.

milsza # 2009.11.25. 13:20

Ha pld. febr.20.-án lemondom a gyest, akkor másnaptól jár a szülési szabi, vagy aznaptól?

milsza # 2009.11.25. 14:46

Még egy kérdés, csak hogy tisztábban lássak:)
2008-2009 munkaviszonyban álltam bérezés nélkül, mivel gyedet, azután júniustól a gyest kaptam.
Decembertől új munkaviszonyom lesz(másik cégnél)gyes alatt(bért is kapok bruttó 143ezer)Na most a gyermekünk 2010 márc.elején születik, és az lenne a kérdésem, hogy járnék jobban, ha szülés előtt venném ki a szülési szabadságot, vagy szülésig végig munka(már ha bírom)és szülés után igényelném a tgyást. Esetleg 1-2 hét táppénz belefér?
Ilyen bérrel kb milyen összegű tgyásra,gyedre számíthatok. Kérlek "konyhanyelven" és ne törvényeket írjatok, mert azokat nem mindig tudom értelmezni :( :)

Válaszotokat előre is köszi

nandy # 2009.11.25. 15:26

Ha február 20-ig kéred a gyes folyósítását, akkor 21-től jár a TGYÁS.
Érdemes néhány nappal előbb lemondani, és erről a nyilatkozatot csatolni a TGYÁS-igényhez.

A TGYÁS/GYEd számításánál azt a jövedelmet veszik figyelembe, amit megkaptál. Ha nincs 180 bérezett napod, akkor a TGYÁS is maximalizálva van, de nálad nincs jelentősége, mert nem keresel többet a minimálbér kétszeresénél.

A táppénz nem alapja a TGYÁS-nak/GYED-nek, de a munkáltató által fizetett betegszabadság igen, ami sajna csökkenti az ellátás alapját.
Az egy-két hét táppénz még nem is táppénz, mert az első 15 munkanapot (ami kb. 3 hét) a munkáltató fizeti betegszabi címén, és ennek összege a bér 70%-a.
Tekintettel arra, hogy viszonylag kevés bérezett napod lesz a szülésig, így szerintem ha nem muszáj, ne menj táppénzre (a betegszabi miatt...). Inkább szülés előtt 28 nappal igényeld a TGYÁS-t - bár ez sem kötelező, ha tudsz dolgozni.

nandy # 2009.11.25. 15:27

..

nandy # 2009.11.25. 15:27

Nem igaz, hogy nem jelenik meg...

milsza # 2009.11.25. 18:35

nandy, nagyon szépen köszönöm a segítséget.A táppénzt akkor inkább kihagyom:)
Március 7.-re van kiírva a szülésem időpontja, ami azt jelenti, hogy február 7-től elmehetnék szülési szabira? És ha esetleg túlhordom a babát,és kicsúszok a 28 napból akkor mi lesz? Mit tanácsolsz ez ügyben?

dévé # 2009.11.26. 13:59

Kedves Nandy!

Ma voltam meg megbeszélni az ügyvezetőmmel a dolgokat.
Nagyjából rendben volt, viszont....
Egyrészt a felmondási időm, felére ( felmentés) illetve a végkielégítés 2 hónapjára járó összegnél az átlagkeresetből kell számoljanak. Kértem ennek nézzenek utána, és úgy számoljanak.
Esetleg tudod, hogy kell számolni az átlagkereset, azoknál , akik gyesről térnek vissza?
Én 2003. júniusa óta vagyok alkalmazott a cégemnél, 2006. dec. 12-én született meg a gyermekem, de 2006. október 24-től táppénzen voltam. Akkor mely időszak lenne az átlagkereset számolásának alapja?
Hogyan számolandó? ( Esetleg van egy olyan oldal= törvény , ahol leírják a kiszámolás módját? Mert valami olyat mondott nekem egy ismerősöm, hogy a táppénzes idő nem számolandó be. Nekem 2006-ra kb 4 havi bónusz is ki lett fizetve, ez is számít?
Mellesleg voltam üzemi baleseti táppénzen, ez hogy számít be, hiszen itt 100%-os táppénzt kaptam.Nekem is kellene számoljak, hogy tudjam, amit ők ígérnek , az rendben van-e.

A másik dolog: A főnököm fel ajánlott még a nekem nagyjából 2 havi bért, ha belemegyek a közös megegyezésbe, amin vacilálok.Gondolom, hogy ezt azért ajánlotta fel, mert mint kiderült mégiscsak - ha nagyon akarná -visszavehetne, mert a kolléganőm most megy el szülésire. Anyagilag nem jönne rosszul, viszont ha ezt elfogadom, akkor is kaphatok álláskeresési segélyt? Így rosszul is járhatok, hiszen amíg nem tudok elhelyezkedni( ami azért sanszos mostanság) , akkor biztosítás nélkül maradok...

Előre is köszi a választ,

dévé