GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2009.11.19. 14:36

Tisztelt Szakértők!

Nagyon köszönöm válaszaitokat a táppénzre való jogosultsággal kapcsolatban!!!
A külföldi munkát követően munkaviszonyom kezdetéig folyamatosan álláskeresési járadékot kaptam Magyarországon. Ez ugye azt jelenti, hogy a biztosítási jogviszonyom a munkaviszonyom kezdetét megelőzően is folyamatos volt?
Annyi táppénzes napra mindenképpen jogosult vagyok, ahány napot munkában töltöttem? Ügyészségi tisztviselői munkakörben dolgozom. Határozott idejű szerződésem van (3 hónap), amelynek már több mint a felét ledolgoztam. Van külön jogi szabályozás a köztisztviselőkre ezügyben? Illetve lehet-e bármilyen negatív következménye rám nézve annak, ha a hátralévő idő alatt elmegyek táppénzre (nem indokolatlanul).
A betegszabadságról nem tudok semmit. Ehhez valamilyen munkahelyi papírt kell kitölteni?

Segítségeteket előre is köszönöm!

*-
A külföldi munkát követően munkaviszonyom kezdetéig folyamatosan álláskeresési járadékot kaptam Magyarországon. Ez ugye azt jelenti, hogy a biztosítási jogviszonyom a munkaviszonyom kezdetét megelőzően is folyamatos volt?
-
Válasz:

Igen, úgy tűnik. Ami biztos, hogy nem csak annyi nap táppénzre vagy jogosult, ahány napot az ügyészségen dolgoztál, hanem ezen napok számát megnöveli a járadék napjainak a száma. Magyarul jelezned és igazolnod kell az EU-s munkajogviszony tartamát a kifizetőhely felé, amely szerv azt köteles a külföldi biztosítóval leigazoltatni. Részletesen lásd az OEP honlapot.

Fontos!!! Legyen akárhány biztosításban töltött napod a munkaviszony megszűnése után az max. 30 napig folyósítható!!!! Lásd a már hivatkozott és bemásolt jogszabályt.

A külföldi jogviszony tartamát "E" nyomtatvánnyal kell igazolni, aminek a beszerzése -kérésedre- a kifizetőhely feladata. <b
Annyi táppénzes napra mindenképpen jogosult vagyok, ahány napot munkában töltöttem?Válasz: Amíg a munkaviszonyod fennáll igen, azt követően viszont csak 30 napig. </b
Van külön jogi szabályozás a köztisztviselőkre ezügyben? Illetve lehet-e bármilyen negatív következménye rám nézve annak, ha a hátralévő idő alatt elmegyek táppénzre (nem indokolatlanul).
Válasz: Tudomásom szerint nincs. -
A betegszabadságról nem tudok semmit. Ehhez valamilyen munkahelyi papírt kell kitölteni?
-
Válasz: Nem, elég az orvosi igazolásokat a munkáltatódnak (elsődlegesen a közvetlen felettesednek leadni, aki továbbítja a humánpolitikus/tb. kifizetőhelyi ügyintéző részére)

A köztisztviselőkre ebben az esetben vonatkozik az Mt. 137.§. Neked tehát nem kell tenni az orvosi igazolások leadásán (és a külföldi jogviszony bejelentésén) kívűl semmit, az ezzel foglalkozó ügyintézők a hatályos jog szerint fognak eljárni.

(Legalábbis reméljük, hogy legalább az ügyészségnél így lesz. :) )

    • *--

Végül:

Külföldi biztosítási idők beszámítása pénzbeli ellátások igénylése esetén:
Általános főszabály, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait a biztosított számára a biztosítása (munkahelye, munkavégzés helye) szerint illetékes teherviselő (másnéven biztosító, Magyarországon a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár, vagy ha az igénylő munkahelyén működik TB kifizetőhely, akkor az) folyósítja.

Ha a magyar szabályok szerint nyújtandó pénzbeli ellátás megállapításához szükséges figyelembe venni a külföldi (másik EGT tagállamban) biztosításban töltött időket is, akkor a kifizetőhely az illetékes külföldi biztosító nevének és címének valamint a biztosított adatainak megjelölésével a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár közreműködésével kérheti a külföldi (pénzbeli ellátásokra jogosító) biztosítási idők igazolását. (A Regionális Egészségbiztosítási Pénztár a magyar nyelvű E 104 jelű nyomtatvány segítségével keresi meg a külföldi biztosítót).

Üdv. :)

kvri # 2009.11.19. 16:51

Kedves szakértő!

Nagyon köszönöm válaszod! Ezek szerint, mivel a 3 hónapos határozott idejű munkaviszonyomból (okt.1-dec.31.)már ledolgoztam majdnem egész két hónapot, a hátralévő időre mindenképpen elmehetek táppénzre? A táppénzes állományom alatt berendelhet-e a munkáltatóm bármilyen indokkal, kivéve a leszerelési papírokkal kapcsolatban, illetve elbocsáthatnak-e rendkívüli felmondással?

Előre is köszönöm válaszod!

Rékuska # 2009.11.19. 19:27

Jól értelmezem, hogy az a lényeg, hogy közvetlenül a tgyás előtt bér legyen, nem baj, ha nem az összes 180 nap, de valamennyi, és semmiképp sem lehet közvetlenül előtte gyed? Vagyis pl. jan-márc munka, utána ápr-máj-jun gyed, július-augusztus szabadság, szept-ben tgyás??? Ilyen lehet? Vagy gyed helyett inkább táppénz?

marley # 2009.11.20. 11:46

Tisztelt Szakértő !

December közepén lejár a gyesem . A munkáltatóm azt mondta, hogy létszám leépítés miatt nem tud alkalmazni, de mindent megkapok ami jár. Szabadság, felmondási idő és végkielégítés. Ha azt ajánlja fel, hogy közös megegyezéssel bontsunk szerződést, és beleírja, hogy mi jár nekem, akkor ezt aláírhatom - e ? Ha másik munkahelyet keresek, akkor mi a kedvezőbb megitélés , ha valaki közös megegyezéssel megy el, vagy ha elküldik?

Válaszát előre is köszönöm.

milsza # 2009.11.20. 16:50

Tisztelt szakértők!
Több helyen is próbálkoztam, de nem tudtak érdemleges választ adni kérdésemre.Remélem itt tudnak segíteni.
Lényeg,hogy 2006 szeptemberében alapítottunk egy családi bt-t melynek én lettem a beltagja.2007.május végén született a lányunk.2007.05.29-2009.05.29ig kaptam tgyást, gyedet. Azóta gyest folyósítanak. Időközben végelszámolás alá került a bt.(még folyamatban van)az én kezdeményezésemre, pontosan 2009.10.07-től.Ha jól tudom egyúttal a munkaviszonyom is megszünt azzal a dátummal.
2010 március elején születik 2.gyermekünk gyes ideje alatt, de új munkaviszonyom lesz december1-től bruttó 145.000ft-os bejelentett bérrel. Két munkahely között eltelik majdnem 2 hónap megszakítás, és a kérdésem az lenne mi után számítják majd a tgyást, gyedet, és milyen összegre számíthatok? Szülést megelőző két évben meglesz a 180 napom, mert ha jól tudom a tgyás, gyed biztosított jogviszonnak számít.
Előre is köszönöm gyors válaszukat.

Dödölle1 # 2009.11.21. 10:20

Kedves szakértő!

Nagyon köszönöm válaszod! Ezek szerint, mivel a 3 hónapos határozott idejű munkaviszonyomból (okt.1-dec.31.)már ledolgoztam majdnem egész két hónapot, a hátralévő időre mindenképpen elmehetek táppénzre? A táppénzes állományom alatt berendelhet-e a munkáltatóm bármilyen indokkal, kivéve a leszerelési papírokkal kapcsolatban, illetve elbocsáthatnak-e rendkívüli felmondással?

Előre is köszönöm válaszod!

*

  1. Amennyiben orvosilag indokolt igen.
  2. Jogszerűen nem, a keresőképtelenség lényege, hogy a dolgozó (jelen esetben, ha jól értettem köztisztviselő) betegség miatt keresőtevékenységet (érdemi munkát) végezni nem tud.
  3. A keresőképtelenség csak a rendes felmondás "ellen" véd, a rendkívülitől nem. Lásd a Munka Törvénykönyvének vonatkozó szakaszát.

Üdv. :)

nandy # 2009.11.21. 10:27

Rékuska:

Nem kell, hogy közvetlenül a TGYÁS-t megelőzően legyen bérezett napod, mehetsz GYED-ről, táppénzről is TGYÁS-ra.
Az a lényeg, hogy két éven belül (ha 2010-ben igényled az ellátást, akkor 2009. jan. 1-jétől) legyen 180 bérezett nap.

nandy # 2009.11.21. 10:33

milsza:

Kevés az információ. Biztos, hogy munkaviszonyban voltál, nem pedig társas vállalkozóként? Te vagy a Bt. végelszámolója?

nandy # 2009.11.21. 10:36

marley:
A közös megegyezést akkor érdemes aláírni, ha mindazt megadja a munkáltató, ami rendes felmondás esetén járna, plusz még kapsz egy kis "fájdalomdíjat".
Új munkahely létesítése szempontjából nincs különösebb jelentősége a közös megegyezésnek.

De biztosításnál már lehet gond, mert a munkaviszony a közös megegyezésben megjelölt napon szűnik meg. Míg ha rendes felmondással küldenek el, akkor a felmondási idő végéig van munkaviszonyod, és így biztosításod is.

Dödölle1 # 2009.11.21. 10:43

Tisztelt szakértők!
Több helyen is próbálkoztam, de nem tudtak érdemleges választ adni kérdésemre.Remélem itt tudnak segíteni.
Lényeg,hogy 2006 szeptemberében alapítottunk egy családi bt-t melynek én lettem a beltagja.2007.május végén született a lányunk.2007.05.29–2009.05.29ig kaptam tgyást, gyedet. Azóta gyest folyósítanak. Időközben végelszámolás alá került a bt.(még folyamatban van)az én kezdeményezésemre, pontosan 2009.10.07-től.Ha jól tudom egyúttal a munkaviszonyom is megszünt azzal a dátummal.
2010 március elején születik 2.gyermekünk gyes ideje alatt, de új munkaviszonyom lesz december1-től bruttó 145.000ft-os bejelentett bérrel. Két munkahely között eltelik majdnem 2 hónap megszakítás, és a kérdésem az lenne mi után számítják majd a tgyást, gyedet, és milyen összegre számíthatok? Szülést megelőző két évben meglesz a 180 napom, mert ha jól tudom a tgyás, gyed biztosított jogviszonnak számít.
Előre is köszönöm gyors válaszukat.

---------
  • Válasz:

1."Több helyen is próbálkoztam, de nem tudtak érdemleges választ adni kérdésemre."

A jövőben célszerű ott érdeklődni, ahol érdemi választ nem csak tudnak, de kötelesek is adni, ez pedig a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztálya.

2. A bíróság kit jelölt ki végelszámolónak? Ha téged, akkor továbbra is van fennálló jogviszonyod.

A BT tagsági jogviszony csak a Bt. megszűnésével fog egyidejűleg megszűnni.

A jogviszonyod típúsának és tartamának megállapításához több kmány tartalmának az ismeretére lenne szükség.

3. Tételezve állításodat, miszerint a munkajogviszonyod
2009.10.07-én megszűnt és jelenleg is kapod a GYES-t, úgy az a biztosítási időket az alábbi jogszabályi hely alapján összeköti.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46.§. (7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje.

4. Mindezek és az általad közölt adatok szerint a THGY alapja -ha 2009-ben, a GYES mellett folytattál keresőtevékenységet, azaz volt jövedelemkivéted és így volt/lesz 180 napi jövedelmed- a 2009. évi jövedelmed lesz.

Ha 2009-ben nincs 180 napi jövedelmed, de a THGY kezdetétől visszafelé van, úgy az utolsó 180napi jövedelmed, ha nincs 180 napi, akkor ahány napi jövedelmed van abból számolják ki a THGY-t, de itt már lesz egy felső korlát, azaz keressél bármennyit max a minimálbér kétszeresét vehetik figyelembe.

5.Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:
Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

(Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, THGY és GYED ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel és mely jövedelmek figyelembevéte­lével) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

nandy # 2009.11.21. 10:49

Kedves Dödölle!

Úgy tudom, hogy a végelszámolói státusz nem keletkeztet automatikusan biztosítási jogviszonyt. Vagy tévedek?

marley # 2009.11.21. 14:10

Kedves Nandy !

Nagyon szépen köszönöm a választ. A biztositással kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy mit kell majd tennem, ha közös megegyezéssel megyek el. Azt tudom, hogy munkanélkülire csak a felmondási idő végén jelentkezhetek, ha addig nem kapok munkát.Azt szeretném még megtudni, hogy ha felmondási idő végéig nem kapok munkát, akkor mikor regisztrálhatok majd a Munkaügyi Központba ? És a regisztráció megtörténte után mennyivel kapok először pénzt? És ezt nevezik álláskeresői támogatásnak?

A választ előre is köszönöm.

milsza # 2009.11.21. 15:14

Kedves nandy!

2006 szeptemberében alapítottuk a bt-t a férjemmel(én beltag, ő kültag)be is jelentett oda a könyvelő minimálbérre(járulékokat is fizettem)Ha jól emlékszem 2007 januártól vagy februártól táppénzre mentem egészen a szülésig veszélyeztetett terhesként. Igy kaptam 2007 májusában született gyermekünk után tgyást, gyedet
(kb 40ezret/hó)
Végelszámolást én indítottam el idén okt.7.-én(én vagyok a végelszámoló) 2006 szept.-től-2009 okt.- ig így munkaviszonyban voltam. A többi amit már leírtam elegendő a válaszhoz? Nagyon szeretném megtudni milyen járandóság illet majd meg a következő gyermekem után.
Előre is köszönöm.

milsza # 2009.11.21. 15:22

Kedves nandy!

Egy fontos dolog hivatalosan még nem "neveztek" ki végelszámolónak. Még folyamatban van az ügy.

milsza # 2009.11.21. 15:47

Kedves Dödölle1!

Annyi minden bonyolult az ügyemben...azért nagyon szépen köszönöm a segítséget.
Jártam az OEP-nél pár hete, de nem kaptam "értelmes" választ. Csak annyit mondtak, hogy a GYES nem számít munkaviszonynak, semmibe nem számít bele. Ügyintéző szerint én az új bejelentett bérem után kapnám a gyást. Még nem kaptam papírt arról, hogy ki lesz a végelszámoló, de szerintem engem neveznek ki.
Könyvelőm szerint ha én leszek a végelszámoló, akkor sem leszek ez által munkaviszonyban, mert díjazást nem kapok érte.

Jutka70 # 2009.11.21. 16:28

Üdvözlöm.

Azt szeretném kérdezni sajnos meghajlt élettársam akivel több mint egy éve éltünkeggyüt született egy kislányunk is aki most majdnem 8 hetes.
Kérdésem az lenne a fizetésének hány százalékát kapja az árvasági segéylre és az özvegységire.
Aktiv dolgozó volt.
És a bruttó vagy a anettó számit.
Köszönöm váalszát elöre is.

üdv Jutka

ui:azért írtam ide mert a másik forumon nem írtak vissza.

nandy # 2009.11.22. 08:09

marley:

Közös megegyezés esetén nincs felmondási idő, hacsak abban kifejezetten meg nem egyeztek.
Munkanélkülire már a megszűnés másnapján lehet menni.
Bővebben az afsz.hu oldalon olvashatsz róla.

nandy # 2009.11.22. 08:12

milsza:

Amikor a végelszámolási eljárás megindítását bejelentitek (ill. az ügyvédetek bejelenti) a cégbíróság felé, akkor már nem kell jelölni a végelszámoló személyét.
Az pedig te vagy. A végelszámolói státus nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, kivéve, ha díjazásban is részesül.
Mivel 30 napnál hosszabb időre megszakad a biztosítási jogviszonyod, ezért valóban csak az új jogviszony alapján tudják megállapítani a következő ellátásokat.

nandy # 2009.11.22. 08:15

Eb. tv.

42. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70%-a.
(2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.
(3) A (2) bekezdésben nem említett biztosított terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3) A (2) bekezdésben nem említett jogosult gyermekgondozási díjának naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. 48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

Dödölle1 # 2009.11.22. 10:05

"Jártam az OEP-nél pár hete, de nem kaptam „értelmes“ választ. Csak annyit mondtak, hogy a GYES nem számít munkaviszonynak, semmibe nem számít bele."

Eddig a kollégának/kolléganőnek igaza van, azonban a munkaviszony megszűnése után folyósított táppénz, THGY, GYED, GYES összekötő idő, azaz bár nem keletkeztet biztosítást, de a biztosításokat összeköti.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46.§. (7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje.

Ebből következően az előző véleményemet fenntartom.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.11.22. 10:17

Kedves Dödölle!

Úgy tudom, hogy a végelszámolói státusz nem keletkeztet automatikusan biztosítási jogviszonyt. Vagy tévedek?

---
Kedves nandy!

Nem tudom, nem ismerem az ezzel kapcsolatos hatályos jogszabályokat és a jelenlegi gyakorlatot, több éve volt hasonló ügyünk, de ha a bíróság úgy dönt/döntött, hogy a tevékenységet munkajogviszonyban kell ellátnia, akkor az Mt. hatálya alá tartozik, munkabér illeti meg és biztosított.

Ezért is írtam, hogy az érdemi válaszhoz jó lenne látni az ezzel kapcsolatos dokumentumokat.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.11.22. 10:31

„Jártam az OEP-nél pár hete, de nem kaptam „értelmes“ választ. Csak annyit mondtak, hogy a GYES nem számít munkaviszonynak, semmibe nem számít bele.“

Eddig a kollégának/ko­lléganőnek igaza van, azonban a munkaviszony megszűnése után folyósított táppénz, THGY, GYED, GYES összekötő idő, azaz bár nem keletkeztet biztosítást, de a biztosításokat összeköti.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46.§. (7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje. *--
De a továbbiakbabn igaza van nandynak az előző jövedelmet viszont nem lehet figyelembe venni.

Lnézést a felületességemért.

Üdv. :)

nandy # 2009.11.22. 11:02

Úgy tudom, hogy a végelszámolói státusz nem keletkeztet automatikusan biztosítási jogviszonyt. Vagy tévedek?

Az biztos, hogy a társas vállalkozói jogviszony megszűnik a végelszámolás kezdetével.
Valóban, kissé homályosan fogalmazott a kérdező. Ha munkaviszonyban volt a Bt-ben, azt is meg lehet szünetni még a végelszámolás kezdete előtt.

milsza # 2009.11.22. 15:53

Köszönöm nektek, pontosan utána nézek pár dolognak.

pandas # 2009.11.22. 17:43

Sziasztok!

5 hónapos terhes vagyok. Pár hét múlva táppénzre szeretnék menni,de szabadságom is van még.

A kérdésem a következő:

1. Mi van akkor ha még idén (pl. dec. 20-án) megkezdem a táppénzt?
A szülésig hátralévő teljes időre a 2008-as munkabérem a táppénz alapja?

2. Ha azt akarom, hogy a táppénzem alapja a 2009-es munkabér legyen, akkor meg kell szakitanom a táppénzt, és december utolsó napjaira vegyem ki inkább a szabit? És január 1-től menjek végleg táppénzre?

Előre is köszönöm a válaszokat!