GYED,GYES, táppénz


Manó5 # 2012.11.11. 08:28

Tisztelt Szakértő!

Én 2011.júniusig voltam Gyesen...2010 ben jeleztem Gyes mellett munkába állási szándékomat amit írásba elutasított mondván nincs lehetőség részmunkaidőben dolgozni.Mikor visszamentem dolgozni egy hónap elteltével kirúgott a gazdasági helyzetre hivatkozva.Nem fizetett ki 29 nap szabimat(vagyis a szabadságom együtt csökkent a felmentési idővel)és 15 nap felmondási időt sem fizetett ki....Mivel ügyvédet fizetni nem tudtam magam adtam be a keresetet a munkaügyi bíróságra ahol a foglalkoztatási időre járó bért is kértem....nos a problémám az hogy a bírónő kérte indokoljam meg ennek a jogalapját!Az Mt.-ben nem találtam!Tudna nekem ebben segíteni, hogy ennek mi a jogalapja?
Előre is köszönöm a válaszát!!

Bendzsoo # 2012.11.10. 15:58

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnénk kérni!
9 hetes kismama vagyok.Jelenleg munkaviszonyban állok.Viszont a munkahelyem megszűnik január 31-től.Én június 15-én fogok szülni és addig nem jár nekem táppénz sem munkanélküli.Mit tudnék ez esetben csinálni?Évekig dolgoztam ezért,hogy most kismama lehessek.Ledolgozott évek vannak mögöttem.Én erről nem tehetek hogy így alakult a cégnek.Hogy lehetne megoldást találnom mégis valamire,hogy ne csak azt az alacsony gyest kapjuk?Albérletben lakunk...

Köszönöm előre is segítségét!

FaBika # 2012.11.09. 09:14

Tisztelt Jogász
Munkahelyi baleset történt velem a napokban.
A kérdésem a következő; a bérem áll egy alapbérből, egy napidíjból és az úgynevezett üzemanyagmegtakarításból, mivel nemzetközi gépjárművezető vagyok. A két utóbbiról, ha táppénzen vagyok elesek, ami a család megélhetését nagymértékben megnehezíti.
A munkahelyi balesetből adódó táppénz miből lesz megállapítva? Az alapbéremből, vagy a felsoroltak valamilyen átlagából?
Válaszát előre is köszönöm.

viraghinto # 2012.11.08. 13:55

Kedves Szakértő!

Három évig folyamatosan dolgoztam, bejelentve, teljes munkaidőben. Október 28-án megszűnt a munkaviszonyon, most az álláskeresési járulékomat várom. (okt. 29-én regisztráltam, jövő hétr kaptam időpontot). A munkaviszony megszüntekor már gyermeket terveztünk, és így nagyon nehéz az álláskeresés.
Kérdésem, ha most teherbe esek, és nem kapok állást,
milyen támogatásban fogunk részesülni?

nandy # 2012.11.08. 09:59

TGYÁS alapja tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti béred lesz, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

GYED-nél már más a helyzet, mert ott 180 bérezett nap hiányában

  • a minimálbér, vagy
  • az előző ellátás -TGYÁS- alapját képező jövedelem (ún. előnyszabály)

lesz az alap.

Az előnyszabály úgy szól, hogy ha azért nincs 180 figyelembe vehető nap, mert az irányadó időszakban táppénz, TGYÁS, GYED ellátásban részesült az igénylő, akkor lehetséges a kedvezőbb ellátás megállapítása.

Csakhogy Te már gyes-ről mennél szülni! A gyes pedig nincs az előnyszabálynál felsorolt ellátások között.

Ha 2013. június 13-án fogsz szülni, akkor nagyjából nov. közepén-végén jár le a TGYÁS, és onnantól leszel jogosult a GYED-re.
Így a GYED-nél irányadó időszak 2012.01.01-2013.nov. vége közé esik. Mivel 2012.01.01. és 2013.01.10. közötti időszakban GYED-et kaptál, így meglesz a szükséges 180 nap. TGYÁS-sal pláne...
Tehát alkalmazható lesz nálad az előnyszabály, így a GYED alapja megegyezik a TGYÁS alapjával.

Akkor éri meg visszamenni dolgozni, ha a mostani szerződés szerinti bérednél magasabb lenne a jövedelmed, mert akkor az alapján állapítanák meg a TGYÁS-t és GYED-et.
A terhességed okán pedig felmondási védelem alatt állsz, tehát ez ne tartson vissza.

erikauvad # 2012.11.08. 07:23

Tisztelt szakértők,

Tgyás-al kapcsolatos kérdésem lenne.
2001-től dolgozom a munkahelyemen.
2010.07.05-én született a kisfiam. Tgyás-om összege 150000-160000 Ft körüli volt. (bejelentett bérem kb. bruttó 300000 Ft volt) Gyedem is maximális összegű volt, amit 2012.07.05-ig kaptam.
2012.07.06-tól 2012.10.02-ig táppénzen voltam, mivel második babánkat vártam. Táppénzem összege napi 4917 Ft volt.
2012.10.03-án megszületett kislányunk.
Ma megkaptam az első Tgyást, ami 61000 Ft.
Kérdés: ezt miből számolták ki? A könyvelő nekem azt mondta, hogy a bejelentett fizetésem lesz az alap. Ezek szerint nem az, vagy az igénylés lett hiányosan beadva az OEP-hez?
Válaszokat előre is köszönöm

zsuha # 2012.11.07. 11:36

Tisztelt Szakértő!
A következő kérdésben kérem a segítségét, mert megoszlanak a vélemények még az OEP szakemberei között is.
Az első gyermekemet 2011.01.10-én szültem, tehát 2013. január 10-én lejár a gyedem. A következő gyermekem gyes alatt, elvileg 2013. június 13-án fog megszületni.
A munkahelyemen 2008. októbere óta dolgozom, a munkaviszonyom folyamatos. Az első gyermekem előtt nem mentem betegszabadságra, végig dolgoztam. A havi bruttó bérem 200000 Ft.

Szeretném megkérdezni, hogy a következő gyermekem után mennyi tgyásra, gyedre, gyesre vagyok jogosult?
Vissza kell e mennem dolgozni,hogy az előző ellátás alapján kapjam a járandóságokat?
Továbbá az a kérdés is felmerült, hogyha visszamennék terhesen dolgozni, akkor is védettséget élveznék-e vagy egy esetleges csoportos leépítés során én is elveszíthetem a munkahelyemet?
A válaszokat előre is köszönöm

Doraanyu # 2012.11.06. 19:21

Tisztelt Szakértő!

Az OEP honlapját az alábbi szöveget olvastam:
"A maximális összegben megállapított gyermekgondozási díjak összegét minden évben január 15-éig az azt folyósító szerv – külön kérelem nélkül – felülvizsgálja, és a január l-jei időponttól a tárgyévre érvényes felső határ figyelembevételével a módosított összeget folyósítja."

Én 2008. októberétől veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen voltam 2009.03.29-ig, amikor megszületett a fiam. Tgyás majd GYED 2010.12.20-ig. Akkor ismét veszélyeztetett terhesség és ismét táppénzt igényeltem (betegszabi + táppénz), lemondva a GYED-ről. A lányom 2011.07.10-én született meg. Mivel a két gyerek születése között nem volt 180 nap naptári napi keresetem ezért a korábban folyósított ellátás alapját képező összeget vették figyelembe, nálam a minimálbér 2x-esét. És itt ugye ez volt a maximum. A szerződés szerinti bérem 250ezer forint volt.
2011.december 25-től kapom a GYED-et, bruttó 109200 forintot. Januárban megkérdeztem a bérszámfejtő kolléganőt, hogy átszámolják-e az én GYED-emet is a 2012. évi minimálbér alapján, erre azt a választ kaptam, hogy ez rám nem vonatkozik.
Tényleg nem vonatkozik rám ez a felülvizsgálat? Vagy ezt a cég dönti el, hogy felülvizsgálja-e vagy sem?
Válaszát előre is köszönöm!

bigdady # 2012.11.03. 14:47

Köszönöm. Elfelejtettem hogy tgyás jár 5 hónapig, azt hittem egyből gyed. Így már érthető, köszi.

mesekutya # 2012.11.03. 14:42

Tisztelt Szakértő!
Abban szeretném a segítségüket kérni,hogy nekem nov 16-án megszűnik a munkaviszonyom(vagyis onnantól indul a felmondási idő)csoportos létszámleépítéssel,amiről az előzetes értesítést már megkaptuk.
Időközben kiderült hogy újra babát várok,de már sajnos a védelem nem illet meg(egy pár napon múlt)
Az lenne a kérdésem hogy a második babával milyen ellátásokat kaphatnék(2013 júniusában születne)?
Illetve jogosult lennék-e tgyásra,gyedre?
Abban a kieső pár hónapban jogosult lennék a gyesre,mert a nagy még nincs 3 éves.
Ha álláskeresésin lennék amikor születik a baba,járnának ezek az ellátások?
Nagyon köszönöm előre is!

anne01 # 2012.11.03. 14:09

bigdady

Ha 2013. augusztusban igényelne gyedet, az azt jelentené, hogy a 2012. évi jövedelmét vennék figyelembe (legalábbis ha feltételezzük, hogy 2012-ben végig dolgozott), és így semmit nem érnél a magasabb bérrel. Sokkal inkább a szülés időpontja számít. Ha 2013. augusztusban szül, akkor eleve terhességi gyermekágyi segéllyel kezd (168 nap), ami jó eséllyel 2014-ben fejeződik be és a gyed igénylés a terhességi lejárta után történhet. Ekkor már van értelme januártól a magasabb bérnek.
Számolgatásra rengeteg bérkalkulátor van a neten.

bigdady # 2012.11.03. 08:06

határozatlan.

Ha másfélszeres gyed-re pályázna pl augusztustól akkor január egytől aug-ig bezárólag legyen bejelentve másfélszeres fizura, jól értem?

Nyilván nem kapna több bért, és neki kéne kifizetnie a plusz 50 e Ft béremelés munkáltatói részét, de mennyit is jelentene ez kb? Köszi előre is

anne01 # 2012.11.02. 16:38

bigdady

Ha a gyed igénylés 2014-re esik (már pedig jó eséllyel igen, ha még konkrét időpontod sincs), akkor működhet a dolog, de elég csak január 1-től magasabb fizetés. A lényeg, hogy meglegyen a 180 bérezett nap 2013-ban. A jogviszonyra vonatkozóan viszont nem árultál el semmit, ami szintén befolyásolhatja az összeget.

bigdady # 2012.11.01. 21:22

hú, ezt lehetne egyszerűbben?

Én azt hittem, hogy ha 50%-kal többre lenne bejelentve a következő 9 hónapban akkor a gyed is másfélszerese lenne (pontosabban másfélszeres 9/12-ed része). Akkor ez nem igaz?

anne01 # 2012.11.01. 11:32

bigdady

Mivel nincs konkrét időpont, nagyon nehezet kérdeztél.
Ha minden úgy marad ahogy van és a táppénz, tgyás és gyed igénylés is jövőre lesz, akkor minden ellátást minimálbér alapján fognak megállapítani. Kivéve, ha mondjuk egy minimálbér kétszeres ellátás alapra hajtasz, de ekkor a minimálbér tizenkétszeresét elérő nem rendszeres jövedelmet ( pl. jutalom vagy prémium jogcímen) kell kifizetned a 2012.01.01-2012.12.31-ig tartó időszakra.
Vagy minden úgy marad, ahogy van és a táppénz, tgyás igénylés jövőre, a gyed igénylés már 2014-re esik. Itt még megoldható az, ha 2013.01.01-től 180 napig a 2013-as minimálbér kétszeresét kapja. Ekkor táppénz, tgyás, minimálbér alapján, gyed a minimálbér kétszerese alapján számolódik.
Vagy táppénz, tgyás, gyed igénylés 2014-re esik, ekkor 2013-ban végig minimálbér kétszeresét kell kapnia.
Vagy elképzelhető még az is, hogy min. 2 hónap fizetésnélküli szabadságon van és azt követően min. 180 napig minimálbér kétszeresét kapja. Így a táppénz, tgyás és gyed is minimálbér kétszerese alapján lesz számolva. Ebben az esetben a fizetésnélkülit NAV felé be kell jelenteni és ezekre a napokra egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie, a táppénze 50%-os lesz és a gyed sem biztos, hogy a gyerek két éves koráig fog járni (ehhez a gyed igénylést megelőző 562 nap biztosításban töltött idő kell), de ezt nem számoltam ki. Emellett elképzelhető, hogy az egészségbiztosító is vizsgálni fogja.
Gyes pedig fix összegű, magasabb összeg csak ikreknél jár.

bigdady # 2012.10.31. 19:54

kösz. Asszony most minbérre van bejelentve, és most kezdődik a gyerek projekt. Szerinted megéri a munkáltatónak kifizetni mostantól kb 9 hónapra egy magasabb bérből származó többlet kiadást, hogy utána 2+1 évig magasabb gyed-et és gyest kapjon? Mennyi is az annyi? Köszönöm

anne01 # 2012.10.31. 14:48

bigdady

Alapesetben az előző év jövedelmeit nézik.

Olvasgatásra: http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF

bigdady # 2012.10.30. 19:58

Sziasztok!

Minek az átlaga adja most a gyedet? Elmúlt 6 hó bruttó bér átlagának vmennyi %-a?

NagyZizi # 2012.10.29. 21:06

Üdvözlök Mindenkit!
A táppénzzel kapcsolatban szeretnék kérdezni a szakértőktől,vagy aki ért hozzá attól.

Jelenleg tp-en vagyok aug.9-óta.Most olvastam a tb.oldalán a táppénzről azt ,hogy : Ha a biztosított a keresőtevékenység évében változtat munkahelyet ,akkor a napi tp.összegét nem kell újból számolni.Nekem a tp.-em előtt 31 év ,illetve gyes idővel együtt 39 év biztosított időm van ,tp nem vettem igénybe csak jun.-ban 3 hetet,és a mostanit. Amit az előbb írtam le az vonatkozik a magánvállalkozókra is.

a kérdésem az lenne ,hogy ha esetleg januárban megszűnne a tp.-em és a nyug.-ig van hátra 11 hónapom ,és ha addig kiváltanám a vállalkozói igazolványt ,és mondjuk 3 hét múlva visszaesnék ,és ismét tp.-re kerülnék ,akkor én a mostani tp.összegét kapnám.De,ha nem lenne bevételem papír szerint ,akkor hogyan fizetném papíron be a tb.felé a tp 1/3 át .
Úgy tudom a jelenlegi munkáltatóm is annyit fizet utánam be a tb.felé.
Vagy a táppénzt is lehet bevételnek könyvelni?Mert akkor amit kapnék tp.,abból kifizetném a tb.felé amit kell.

Nem tudom elég érthetően írtam-e le ,de aki ért hozzá biztosan érti.Gondolkoznom kell ilyenen,mert a tp.után nem biztos a munkahelyem.

Köszönöm előre válaszotokat,Üdv .

ibolya22 # 2012.10.29. 18:30

Tisztelt Cím!
Azután szeretnék érdeklődni, hogy Januárban lesz 2 éve , hogy kint dolgozok Dániában bejelentett munkaviszonnyal és szeretnék hazamenni Mo.-ra mert már a párommal szeretnénk egy babát, de ha én hazamegyek akkor kapok-e GYEST innen külföldről, vagy otthon kapok-e mert úgy tudom hogy GYES előtt meg kell lennem az 1 év bedolgozott viszonynak, vagy az itt Dániában ledolgozott 2 évemet is elfogadják Mo.-on?
Vagy ha hazamegyek akkor el kell mennem dolgozni 1 évet, hogy,és csak utána lehet babánk, hogy GYEST kapjak?

hevirita # 2012.10.28. 21:43

Tisztelt Szakértő!
2010 december 1-én született meg kislányom, és idén 2012 decemberében szűnik meg a gyedem. Kislányom születése előtt bruttó 126 ezer volt a fizetésem, viszont 2010 szeptemberétől táppénzen voltam. Munkáltatóm kiszámolta, hogy körülbelül 4 hónap fizetett szabadságom van. Mivel zenetanárként dolgozom, korlátozottak a lehetőségek elhelyezkedés terén, ezért a kérdésem az lenne, hogy a gyes alatt vállalhatok e máshol munkát úgy, hogy nem mondok fel a jelenlegi munkáltatómnál. Ha igen, hány órában dolgozhatok. Külföldi munkavállalás esetén fel kell e mondanom? Ha mégis úgy döntök, hogy nem dolgozom a gyes alatt, akkor elmehetek e táppénzre a második babával? Ha igen, akkor mit számítanak a táppénz alapjául? És ha elmegyek táppénzre, akkor az befolyásolja e a második baba után kapott gyedet?
Segítségét előre is köszönöm!

anne01 # 2012.10.28. 13:45

Anta0211

Gyed igénylésének alapvetően két feltétele van:

  • aktuális biztosítási jogviszony
  • megelőző két évben legalább 365 nap biztosításban töltött idő.

Párodnak nincs biztosítási jogviszonya, hacsak nem igényelt álláskeresésit. Ha munkaügyi központnál bejelentkezett, rajtuk keresztül kell intézni munkanélküli szüneteltetésével.

Anta0211 # 2012.10.26. 15:22

Tisztelt szakértő!Olyan kérdésem lenne hogy a kisfiam most töltötte be az 1 évet és a párom most vesztette el a munkahelyét.Az lenne a kérdésem hogy ő el tudna menni gyedre helyettem és hogy hol lehet beszerezni a szükséges iratokat hozzá válaszát előre is köszönöm
Tisztelettel:Anta

bigdady # 2012.10.26. 07:00

Sziasztok!

Mi alapján kap ma gyed-et egy kismama? Mi a számítás?
Köszi

Jucus78 # 2012.10.17. 12:45

Tisztelt Szakértő!
2012.július 9-én jöttem visszadolgozni, jelenleg a 3. babával vagyok terhes. Előtte 2009.07.08-tól 2011.07.08-ig voltam GYED-en, 2011.07.08-2012.07.09ig voltam GYES-en a kislányommal. 2013.február 02-re vagyok kiírva szülésre. Az lenne a kérdésem, hogy mi alapján fogják számolni a TGYÁS-t és a GYED-et, valamint, ha december 01-el elmennék táppénzre, akkor mi alapján számolnák ki.Köztisztviselőként dolgozom, határozatlan idejű a kinevezésem.