GYED,GYES, táppénz


zsolt32 # 2012.11.14. 13:15

Tisztelt Szakértő!

Összetett kérdésem volna. Feleségem 2011 decemberében szült első gyermekünket. Akkor határozott munkaszerződése volt. Ez a szerződés most november 30-ával lejár.
Első kérdésem hogy ezáltal fog e változni a mostani GYED összege vagy éri e bármilyen hátrány e miatt? (pl változik a GYED jogosúltság időtartama?)

Második kérdés: Amennyiben szeretnénk még egy gyermeket akkor az alapján milyen ellátásra lesz jogosult? Feltételezve hogy nem hosszabbítják meg a szerződését.
A 2. gyermek születése milyen időkorlátok közé van szorítva? Értem ez alatt hogy mindegy-e hogy GYED (2013 decemberéig) vagy már GYES alatt születik-e meg?

Várom válaszukat.

Köszönettel:
Nagy Zsolt

capisca # 2012.11.14. 13:10

Kedves Borzos!

Ha 10 éve dolgozol és nincs 30 naptári napot meghaladó megszakítás a biztosítási idődben akkor jogosult leszel november 30. után táppénzre, de most látom, hogy táppénzen vagy így nyugodtan megy tovább a táppénzed, TGYÁS kapsz, mert a táppénz megszünését követő 28 napon belül szülsz. GYED-et is kapsz majd. Ez a mindenkire vonatkozik 4-6-8 órára egyaránt. Ezeknek csak az összegre (TGYÁS, GYED és táppénz) van kihatása. Veszélyeztetett terhesség esetén a táppénz végig jár a szülésig.

Üdva
capisca

Óodry # 2012.11.14. 12:49

Kedves Lilla!
Közben felmerült bennem még egy kérdés a védettségre vonatkozólag. Megnéztem a Mt. könyvét melyben a következőt találtam:

65§(4) A (3, pl várandóság) bekezdés szerinti védelem alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó.

75. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a felmondás vagy a 79. § (1) bekezdés b) pont szerinti azonnali hatályú felmondás közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatja.

Én ebből azt szűröm le, hogy csak akkor lennék védett ha a létszámcsökkentés bejelentése előtt vagy azonos időpontba szólok a munkáltatónak. 3 hete jelentették be a csökkentést és jövő héten telik le a 30 nap, sajnos a bejelentéskor még nem tudtam a terhességről.
Ha jól gondolom a leírtakat akkor is védett lennék vagy nem a cég törléséig?

Válaszát előre is köszönöm
Óodry

Borzos # 2012.11.14. 10:06

Tisztelt szakértők!
Jelenleg 20 hetes veszélyeztetett terhes vagyok, táppénzen. Folyamatos volt eddig a munkaviszonyom, viszont a szerződésemet úgy döntöttek, hogy csak november 30-ig hosszabbítják meg. A szerződésem igazából már korábban lejárt, így most oldódott meg a hosszabbítás kérdése is. Érdeklődni szeretnék, hogy utána tényleg jár-e a táppénz, vagy hoppon maradok, pénz nélkül. Köteles vagyok ezt elfogadni, ha nem úgy van? Mivel már több mint 10 éve folyamatosan dolgozok, így gondolom, hogy valamiféle juttatásra jogosult vagyok.4-5 illetve 6 órás bejelentés után is ugyanúgy jár minden? Merre kellene lépnem ezügyben? Kérem, minél hamarabb válaszoljanak. Köszönettel.

Óodry # 2012.11.14. 08:33

Köszönöm a válaszokat. Ha jól értem akkor amíg a céget nem törlik addig védett vagyok és elmehetek táppénzre és ha bejelentem a terhességet akkor nem küldhetnek el.
Azt szeretném még megkérdezni, hogy ha a cég más néven tovább megy akkor kötelességük átvenni engem vagy nem?

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2012.11.14. 08:08

Igen, de a terhességet mostmár jelezni kell.

A könyvemben részlesen olvashat erről:
http://bookline.hu/…/home.action?…

Bodnár Ügyvédi Iroda
www.bodnarugyvediiroda.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.13. 21:59

Így is védett lennék?
Igen. A törlésig.

erikauvad # 2012.11.13. 21:54

Tisztelt szakértők,

kérdésemet már feltettem 11,08-án, még nem kaptam rá sajnos választ. Most viszont lenne hozzá egy kis kiegészítés:
Tehát a kérdés a következő volt:

2001-től dolgozom a munkahelyemen.
2010.07.05-én született a kisfiam. Tgyás-om összege nettó 150000-160000 Ft körüli volt. (bruttó bérem kb. 300000 Ft. volt) Gyedem is maximális összegű volt, amit 2012.07.05-ig kaptam.
2012.07.06-tól 2012.10.02-ig táppénzen voltam, mivel második babánkat vártam. Táppénzem összege napi 4917 Ft volt.
2012.10.03-án megszületett kislányunk.
Ma megkaptam az első Tgyást, ami 61000 Ft.
Kérdés: ezt miből számolták ki? A könyvelő nekem azt mondta, hogy a bejelentett fizetésem lesz az alap. Ezek szerint nem az, vagy az igénylés lett hiányosan beadva az OEP-hez?
Kiegészítés:
Könyvelőnk beszélt az OEP-el, és ott azt a választ adták, hogy az én munkaszerződésem úgy szól, hogy a mindenkori minimálbért garantálják + provízió. Így a Tgyás összegét a minimálbérből számolták. Ez így rendben van? A táppénzem mégis magas volt, azt is elvileg a minimálbérből kellett volna számolják? Márpedig a táppénzt az előző bérem alapján számolták, azért volt ilyen magas.
Én nem értem ezt az egészet, vagy tényleg az OEP-nek van igaza?
Válaszukat előre is köszönöm

mesekutya # 2012.11.13. 15:47

Tisztelt Szakértő!
Abban szeretném a segítségüket kérni,hogy nekem nov 16-án megszűnik a munkaviszonyom(vagyis onnantól indul a felmondási idő)csoportos létszámleépítéssel,amiről az előzetes értesítést már megkaptuk.
Időközben kiderült hogy újra babát várok,de már sajnos a védelem nem illet meg(egy pár napon múlt)
Az lenne a kérdésem hogy a második babával milyen ellátásokat kaphatnék(2013 júniusában születne)?
Illetve jogosult lennék-e tgyásra,gyedre?
Abban a kieső pár hónapban jogosult lennék a gyesre,mert a nagy még nincs 3 éves.
Ha álláskeresésin lennék amikor születik a baba,járnának ezek az ellátások?
Nagyon köszönöm előre is!

Brigi87 # 2012.11.13. 15:07

Kedves Lilla!

Idén nyáron fejeztem be a főiskolát.4évig biztosított voltam a főiskola álltal.Érdeklődni szeretnék,hogy ez a Gyed-be mennyi biztosított napot számít bele?Decembertől kaptam állást ahol be leszek jelentve.2013 júliusra fog megszületni a babánk.Érdeklődni szeretnék,hogy ha a szülés előtt meglesz a 180 nap munkaviszonyom jogosult leszek e a Gyed-re?T-gyásra?
Előre is köszönöm a választ:Brigi

Manó5 # 2012.11.13. 14:57

Tisztelt Szakértő!

Nem részmunkaidőt jelöltem meg a levelemben amit írtam...azt jeleztem hogy szeretnék munkába állni...erre a munkáltatóm írta a részmunkaidőben nem tud foglalkoztatni...Bár 2010 ben ha jól tudom gyes mellett akár 8 órás munkát is vállalhattam volna?!

Óodry # 2012.11.13. 07:49

Kedves Lilla! Akkor sem küldhetnek el ha a cégnél mindenkit elküldenének? A felszámoló biztos mondta hogy mindenkit el fognak küldeni. Így is védett lennék?
Köszönöm

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2012.11.12. 19:00

Be kéne jelenteni a terhességet, mert csak akkor védett.

Ha bejelenti a terhességet nem küldhetik el felmondással.

Bodnár Ügyvédi Iroda
www.bodnarugyvediiroda.hu

Óodry # 2012.11.12. 17:56

Kedves segítő!
Nekem van egy 8 és egy 4 órás bejelentett munkaviszonyom. A 8 órásnál sajnos felszámolás alatt van a cég és lehet hogy jövő héten síma felmondással el is küldik az embereket köztük engemet is, mindenkit. Jelenleg állásidőn vagyok de 6 hetes kismama. Munkáltatóm még nem tudja. Az lenne a kérdésem hogy ha megszűnik a 8 órás de megmarad a 4 órás akkor elmehetek-e táppénzre a szülésig. Ha igen akkor mi alapján fogják számolni? csak a 4 órást vagy a 8 órást is beleszámolják? Ha folyamatos munkaviszonyom megmarad a 4 órás által akkor gyedre Tgyásra jogosult leszek-e? S azt mi alapján számolják ha most elmehetek táppénzre. Ha nem mehetek táppénzre akkor mi jár nekem a szülésig illetve utána? Ha bejelentem a terhességet a felmondás előtt akkor is elküldhetnek?
Nem tudom mi lenne a legjobb megoldás.
Van lényege annak hogy a munkáltatói felmondás előtt menjek el táppénzre?
Köszönöm a választ.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2012.11.12. 17:51

Trajterné

Fizetés nélküli szabadságra is mehet!

www.bodnarugyvediiroda.hu

nandy # 2012.11.12. 15:15

tata:

Ha a GYED és gyes mögött végig volt munkaviszonya, akkor a szükséges biztosítási ideje meglesz.
Ha passzív ellátást kapott, vagyis nem volt biztosítása, akkor persze más a helyzet...

nandy # 2012.11.12. 15:12

Judit.o:

Ha az igénylést megelőző évben van legalább 180 bérezett napod, akkor az lesz az ellátások alapja, vagyis a 2012-es részmunkaidős bér.

Esetleg GYED-nél lehet alap a 2013. évi bér, ha a TGYÁS lejárta 2014-re esik.

nandy # 2012.11.12. 15:09

Manó5:

Ha az állásidőre gondolsz, arra valóban nem vagy jogosult.
Régi Mt. szerint a munkáltató köteles lett volna foglalkoztatni téged, de csak az eredeti munkaszerződésed szerint. Ha abban napi 8 órás munkavégzés volt, akkor csak közös megegyezéssel lehetett volna részmunkaidőre változtatni, de kötelezni nem lehetett a munkáltatót.

Tehát akkor járt volna az állásidőre bér, ha az eredeti, 8 órás munkaidőben kéred a foglalkozatásod, és azt utasította volna el a munkáltató.

nandy # 2012.11.12. 15:04

Bendzsoo:

Biztosítási jogviszony hiányában csak gyes-re leszel jogosult, lásd az előző írásomat.

Mit tehetsz? Vagy keresel másik állást, vagy egyéni vállalkozó leszel, mert az is biztosítási jogviszonyt hoz létre. Vállalkozóként viszont fizetned kell magad után a minimum járulékokat (kb. 50-60 eFt/hó). Számold ki, hogyan éri meg jobban.

nandy # 2012.11.12. 15:02

Viraghinto:

TGYÁS és GYED (leegyszerűsítve) annak jár, aki a szülés napján biztosított.
Az álláskeresési járadék ideje max. három hónap lehet. Érdemes lenne másik munkahelyet keresni, mielőtt belevágtok a baba-projektbe.

Biztosítási jogviszony hiányában csak az alanyi jogon járó gyes-t kaphatod.

nandy # 2012.11.12. 15:00

Az ausztriai munkavállaláshoz kell az itthoni munkáltató engedélye.
Annak hiányában kénytelen leszel felmondani az itteni munkaviszonyod.
Az nem tisztázott, hogy a férj melyik államból igényelne GYED-et. Azt fontos tudni, hogy nála ugyanúgy kell a 365 nap biztosítási jogviszony stb...

Trajterné # 2012.11.12. 12:01

Tisztelt Szakértő!

Olyan problémám lenne, hogy:

  • jelenleg 2013.03.-ig gyed-en vagyok a kisfiammal.
  • határozatlan munkaszerződéssel jöttem el babázni a munkahelyemről.
  • adódott egy lehetőségem, hogy Ausztriában dolgozhassak
  • A férjem átvenné a gyedet, és a gyest

Kérdésem az lenne, hogy:

  • fel kell- e mondanom a munkahelyemen?
  • hol kell jeleznem, a gyedről való lemondást, és a férjemnek hogy kell jeleznie az igénylést?

Előre köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.11. 20:14

A baleseti táppénz összege 100%-os mértékű, a baleseti táppénz alapját képező naptári napi átlagjövedelemmel azonos.

Úti üzemi baleseteknél a baleseti táppénz összege a napi átlagjövedelem 90 %-a.

A baleseti táppénz összegének kiszámításánál nem vehető figyelembe:

− az átlagkereset, a távolléti díj - ide nem értve a munkaszüneti napra járó távolléti díjat - valamint az az időtartam, amelyre azt kifizették,

− a törzsgárda jutalom és a jubileumi jutalom, a végkielégítés, valamint azon juttatás, amely nem a végzett munkáért, tevékenységért került kifizetésre.

tata # 2012.11.11. 20:09

Kedves szakértő!

Feleségem 2011.06.11-ig GYEDEN utána 2011.06.12-2012.06.11 Gyesen volt.
Most dolgozik 2012.06.12től december 30ig. Utána táppénzen lesz a gyermek születéséig kb 2013. május vége.
Jogosult lesz e a baba szülése után TGYÁSRA és GYEDRE?
Biztosítási időtartalomba beleszámít-e a előző gyes, gyed időszaka?
Válaszát előre is köszönöm.

Judit.o # 2012.11.11. 14:16

Kedves Szakértő!
21-én lesz a kisfiam 3 éves, 2 éves korában visszamentem dolgozni, 6 órásnak vettek vissza gyes mellett. Tehát 2011 december óta dolgozok. Most, hogy lejár a gyes, a munkáltatóm visszavesz 8 órába decembertől. Úgy terveztük, hogy a 2013-as évet még végigdolgozom így 8 órában, aztán 2014 első felében jó lenne, ha megszületne a testvér. De most az a "problémám", hogy lehet, hogy állapotos vagyok. Ha ez tényleg így van, és már 2013 második felében megszületne, akkor a 2013-as több, mint fél éves 8 órás munkám nem számítana? A 2012-ből számítanák a tgyást és a gyedet is? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Judit