GYED,GYES, táppénz


nandy # 2012.11.19. 14:34

vala_ki:

de úgy tudom, hogy én pl. nem folytathatom GYES-es státuszomat meglévő első gyermekünkre, mert anyuka fog kapni ellátást a második gyermek után.

Jól tudod! Akkor járna továbbra is gyes, ha külön háztartásban lenne a két gyermek.

Ám még abban sem vagyok biztos, hogy a nejednek járni fog a TGYÁS és GYED. Nagyon aggasztó, hogy nyáron "különös módon" lett munkahelye, és rögtön táppénzre is vonult. Ezt az OEP előszeretettel vizsgálja, és ha beigazolódik az ún. "szívességi bejelentés" gyanúja, akkor nem fogja folyósítani a pénzbeli ellátásokat.

nandy # 2012.11.19. 14:29

labruhinn

Elég nehéz így találgatni, mert kevés az info...

Általában az előző évi jövedelem az alap. Ha sem az előző évben, sem a tárgyévben nincs legalább 180 bérezett napja, akkor

  • táppénzt elvileg a minimálbér alapján kaphat, de van egy ún. előnyszabály, ha azt lehet alkalmazni, akkor az előző GYED-alap lesz most is az alap.
  • TGYÁS-nál szintén előző évi jövedelem, de ha nincs összesen 180 bérezett napja, akkor a tényleges jövedelem.
  • GYED az ún. előnyszabály miatt TGYÁS-alap alapján.
adrianya # 2012.11.19. 11:05

Kedves anne01!

Köszönöm válaszát! Az érdekelne még, hogy mire leszek jogosult?

Üdvözlettel: adrianya

H_SZ # 2012.11.18. 18:17

Tisztelt Szakértők!

TGYÁS-ra és GYED-re való jogosultság kapcsán kérném szíves segítségüket.

14 éve dolgozom ugyanannál a cégnél (közszolgálati jogviszony). Idén szeptemberben táppénzen voltam, majd októberben rendes szabadságon, ezt követően novembertől veszélyeztetett ikerterhesség miatt táppénzen vagyok, és minden valószínűséggel a szülésig (várhatóan június vége) azon is maradok.

A kérdésem arra vonatkozik, hogy jogosult leszek-e maximális összegű a TGYÁS-ra és a GYED-re? (Az illetményem összege alapján a max. járna.) A szülést, illetve a GYED igénylését (várhatóan 2013 december) megelőző évre (azaz 2012-re) rendelkezni fogok 180 nap keresettel. Kérdés azonban számomra, hogy a biztosítási jogviszonyba beleszámít-e a táppénzen töltött idő, azaz teljesítem-e a szülést/GYED igénylést megelőző két évre a 365 nap biztosítási jogviszonyt?

Amennyiben a GYED igénylése 2014-re csúszna, ez esetben a minimálbér alapján megállapított GYED-re lennék csak jogosult? (Hiszen 2013-ban nem lesz jövedelmem, csak táppénz, illetve majd a TGYÁS.)

Segítségüket előre is megköszönöm!

tunde8 # 2012.11.18. 13:08

Tisztelt Szakértők!

Szeretnék Öntől segítséget kérni!
Jelenleg gyesen vagyok első gyermekemmel. 2012.05. 29.-től főállású egyéni vállalkozóként, ketyeg a biztosítási jogviszonyom / most nem folytattam a tevékenységet, nem fizettem járulékot, hisz Gyesen vagyok./
Ha terhes leszek a közel jövőben, s folytatom a vállalkozói tevékenységemet, s 186.000.-Ft után megfizetem a járulékokat, akkor jogosult leszek a 130.200.-Ft GYED-re????
Előre is köszönöm szépen a választ!

norbi.sz # 2012.11.18. 08:21

Tisztelt Szakértő!

Már kérdeztem Öntől, melyre tökéletes választ adott, így újra Önnél érdeklődnék a következő helyzet miatt:

Apukaként én szerettem volna igényelni a GYES-t, de mivel nincs biztosítási jogviszonyom Magyarországon, sem az EU-ban, az anyukának pedig van más EU tagállamban, így a másik EU tagállam a teherviselő. Ugye ebben az esetben itthonról sem GYES, sem pedig családi pótlék nem igényelhető... Akkor sem, ha magyar állampolgárok vagyunk, állandó magyarországi lakcímmel. És valójában is itt élünk.

Viszont itthon ennek következtében ugye fizetnem kell magam után a TB-t. Mivel ezt fizetem, akkor sem jár sem a GYES, sem a családi pótlék???

vala_ki # 2012.11.17. 22:29

Kedves Hozzáértők!

Apuka vagyok, és arra lennék kíváncsi, hogy Gyes-em folytatódhat-e. Előzmények az alábbiak:
2010 január 31-én szűnt meg 15 évi folyamatos munkaviszonyom. ezt követően nem is helyezkedtem el, vártuk első gyermekünk érkezését, aki 2010.12.31-én meg is született. Vele az anyuka 2012. júliusáig tudott GYES-en lenni (előző rövidebb munkaviszonya, és azt megelőző nappali egyetemi hallagatói státusza alapján számolták ki így). Eddig én regisztrált álláskereső voltam, és ekkor tájékozottabb ismerősünk ötlete alapján én tudtam igénybe venni a GYES-t, és ezen vagyok most is. Az anyuka pedig onnantól (ez év nyara) újra miunkaviszonyba került papíron, ám táppénzen van, mert Időközben második gyermekünk is útban van, akinek érkezése a napokban várható (egészen pontosan ma, apapírforma szerint :-)).
Kérdésem az, hogy a második baba megérkezése után mire változik az új helyzetünk, milyen lehetőségeink lesznek a továbbiakban? Természetesen nem az az életcél, de úgy tudom, hogy én pl. nem folytathatom GYES-es státuszomat meglévő első gyermekünkre, mert anyuka fog kapni ellátást a második gyermek után. (Aminek a logikáját persze nemigen értem, hogy mi köze van az első gyermekellátásának megszüntetéséhez annak, hogy a második gyermek is megérkezett..., ettől még az első ugyanúgy igényelni fogja pl. a tejcsit... :-) )

Válaszokat előre is köszönve:
Zsolt

kisindigo # 2012.11.17. 16:17

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben.
Egészségbiztosítási járulék alapot képező jövedelmem az előző évben 2000000 Ft volt.
Ez alapján ha jól számolom a táppénz alapom: 5479 Ft.
Egy napra jutó táppénzem ebben az esetben ennek a 60 %-a, vagyis 3287 Ft.
Kéem javítson, ha nem jó!
Vagyis ezt az összeget kell 30-al beszorozni egy 30 napos hónap esetén.
Tehát 30*3287 Ft = 98610 Ft.
Kérdésem, hogy táppénz esetén milyen járulékot fognak ebből az összegből levonni?
Vagyis mennyit fogok kapni egy 30 napos hónapban.

Válaszát előre is megköszönve
Mné

labruhinn # 2012.11.17. 12:40

Tisztelt Szakértő!

A feleségem 2010-ben szült. Először TGYÁS-on volt, majd ennek lejárta után GYED-en. Most, hogy a gyerekünk 2 éves lett, visszajött dolgozni, és a nagymama van GYES-en a kicsivel. Azonban jelenleg már félidős terhes megint, és áprilisban születik a következő gyerek. Ezzel kapcsolatosak a a kérdéseim.

Az első, hogy a TGYÁS-t és a GYED-et milyen munkabér alapján állapítják meg?

A második, hogy ha táppénzre megy, akkor annak mi lesz az alapja? A GYED, vagy a korábbi munkabére?

A harmadik, hogy a nagyszülő GYES jogosultsága megszűnik-e, ha táppénzen, van, vagy TGYÁS-on?

A munkaviszonya 15 éve folyamatos, csak 2 szülés alatt volt távol, végig ugyanazon a munkahelyen.

Előre is köszönöm a válaszokat!

anne01 # 2012.11.16. 15:20

adrianya

Pénzbeli ellátások igénylésének alapvetően két feltétele van:

  • aktuális biztosítási jogviszony
  • ellátás igénybevételét megelőző 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött nap.

A két feltételnek egyszerre kell teljesülnie.
Ha a szerződésed december 31-én megszűnik, onnantól kezdve biztosítási jogviszonyod sincs, hiába vagy éppen gyeden vagy gyesen.

adrianya # 2012.11.16. 12:56

Tisztelt Szakértő!

2005. óta folyamatos munkaviszonyban állok. 2010 júliusától táppénzen voltam a fiam megszületéséig, 2011. januárjáig. Jelenleg GYED-en vagyok. Munkaviszonyom december 31-ével megszűnik. Szeretnénk másik babát. Kérdéseim a következők:

  • ha GYED alatt még a munkaviszonyom alatt esem teherbe elmehetek-e táppénzre?
  • ha GYED alatt, de jövőre, mikor már nem leszek munkaviszonyba esem teherbe jár-e táppénz?
  • ha GYES alatt esem teherbe kaphatok táppénzt?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: adrianya

mesekutya # 2012.11.16. 09:45

Kérem segítsen valaki!

Tisztelt Szakértő!
Abban szeretném a segítségüket kérni,hogy nekem nov 16-án megszűnik a munkaviszonyom(vagyis onnantól indul a felmondási idő)csoportos létszámleépítéssel,amiről az előzetes értesítést már megkaptuk.
Időközben kiderült hogy újra babát várok,de már sajnos a védelem nem illet meg(egy pár napon múlt)
Az lenne a kérdésem hogy a második babával milyen ellátásokat kaphatnék(2013 júniusában születne)?
Illetve jogosult lennék-e tgyásra,gyedre?
Abban a kieső pár hónapban jogosult lennék a gyesre,mert a nagy még nincs 3 éves.
Ha álláskeresésin lennék amikor születik a baba,járnának ezek az ellátások?
Nagyon köszönöm előre is!

nandy # 2012.11.15. 12:53

Borzos:

Több megoldás is létezik a problémádra.

  1. Álláskeresési járadék és utána egyéni vállalkozás indítása.
  2. Egyből egyéni vállalkozás indítása.

Egyéni vállalkozóként ugyanis biztosítottnak minősülsz. Egyéni vállalkozóként maradhatsz továbbra is táppénzen, egészen a szülésig.
A táppénz miatt pedig járulékot sem kell fizetned.

Könyvelő segítségét érdemes kérni, aki az egyéni váll. miatti bevallásokat beadja stb...

nandy # 2012.11.15. 12:36

A tájékoztatás közlésével még nem indul meg a felmondási idő. Az csak a tényleges felmondás átadásával kezdődik.

A munkaviszonyod a felmondási idő leteltével szűnik majd meg. De mivel utána is biztosított leszel a 4 órás munkaviszonyodban, így továbbra is jogosult vagy a táppénzre.
Ez nem befolyásolja a már megállapított táppénz összegét. A táppénzjogosultság időtartamánál viszont lehet annak jelentősége, hogy a második munkaviszonyod mikor kezdődött.
Ha egy éven belül (vagyis ott nem vagy legalább egy éve biztosított), akkor csak annyi napra jár táppénz, ahány napot biztosításban töltöttél.

TGYÁS és GYED számítása főszabály szerint az igénylés évét megelőző évi jövedelem alapján történik.

kinga277 # 2012.11.15. 12:26

Érdeklődni szeretnék,hogy ha 2011.08.29.-től,2012.01.31 ig napi 8 órában dolgoztam,459990 volt a rendszeres juttatásom.a nem rendszeres: 239284 ft,,majd 2021.03.01el napi 4 órás bejelentéssel havi 54000ft kerestem,2012.11.13.ig,innentől írtak ki veszélyeztetett terhességgel táppénzre,és 02.01től-02.30 ig alkalmi munkavállaló voltam,akkor mit kell a táppénz alapjának venni.számolhatok a 8 órás munkahelyemmel is, (mivel nincs meg a 30 nap a két munkahely között),vagy csak a 4 órás lesz az alapja?

Óodry # 2012.11.15. 08:00

Nandy! Köszönöm szépen a válaszodat! Igen a felszámoló biztos már bejelentette és hétfőn telik le a 30 nap. Ezután még lehet számolni a felmondási idővel? VAgy amikor bejelentette a felszámolóbiztos onnan ketyeg az óra.

Jól tudom hogy ha most elmegyek táppénzre és esetleg megszűnik a 8 órás munkaviszonyom akkor csak a 4 órás után kaphatam a táppénzt?

A Tgyás, gyedet viszont a táppénz előtti időszakból számolják? Folyamatos a munkaviszonyom a 8 órásba 4 éve dolgozok.

Borzos # 2012.11.14. 17:24

Kedves capisca és nandy!
Nagyon köszönöm, hogy ilyen gyorsan válaszoltak. Igazából én úgy akartam írni, hogy már több mint 10 éve megszakítás nélküli, folyamatos munkaviszonyom van (nem egy helyen, de kihagyás nélkül.) Most azonban májusban járt le a határozott idejű szerződésem. Utána úgy mondták, hogy ugyanazon feltételek mellett hosszabbodik. Most, hogy kiderült, hogy kismama vagyok, így november 30-ig dolgozok, tehát addig lesz határozott idejű szerződésem, utána pedig már nem lesz az adott cégnél munkaviszonyom (ezek szerint). Részmunkaidőben dolgoztam eddig is, de ugye mivel veszélyeztetett terhes vagyok, és sajnos mindenről letiltottak, így most az esetleges javulásig, vagy a szülésig nem is tudok dolgozni. Viszont illetékesek olyat is mondtak, hogy mivel nem leszek biztosított november 30 után, így nem jár utána táppénz sem, max. munkanélküli segély. Viszont, ha az is lejár, még pont lesz pár napom, amikor aztán semmit sem kapok, mivel ha jól tudom, 3 hónapra van maximalizálva a munkanélküli segély adhatósága. Igazából már ezért sem értem, hiszen én végig dolgoztam, mégis ezek szerint olyan, mintha nem tettem volna le eddig semmit sem az asztalra, mert jövedelem nélkül maradok, mégha pár napra, hétre is. Nem tudom, jól értelmeztem-e. Tehát ha nincs munkaviszonyom november 30-tól, akkor keressek más forrást? A gyermekem biztonsága érdekében nem dolgozok.

erikauvad # 2012.11.14. 15:54

Kedves nandy,
köszönöm válaszát. Még egy kérdésem lenne, ha a gyed lejárta után kivettem volna a szabadságokat (ha jól tudom 24 nap járt volna), mi lett volna a tgyás és a gyed alapja? A szabadság után pedig gyes-re kellett volna menjek a második gyerek születéséig?
Így utólag már okosabb az ember, gondolom ezen változtatni már nem lehet.
Köszönettel

gabb # 2012.11.14. 15:08

Elnézést kérek, nem olvastam végig a hozzászólásokat. Mindenesetre köszönöm a választ.

nandy # 2012.11.14. 15:04

erikauvad:

Mivel az irányadó időszakban egyetlen bérezett napod sem volt, ezért TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred (de legfeljebb a minimálbér kétszerese).

Abba valóban nem számít bele a provízió, teljesítményhez kötött jutalék stb...

Jobb lett volna táppénz helyett kivenni a szabadságokat, azáltal lett volna bérezett napod, és így rendes TGYÁS/GYED-alapod is.

nandy # 2012.11.14. 15:00

Óodry:

Azt kellene tisztázni, hogy a csoportos létszámleépítés / avagy felmondás tényét közölte már a felszámoló?
Vagy csak folyosói pletykaszinten megy a dolog?

De egyébként a 4 órás munkaviszonyodban továbbra is biztosított maradsz, így jogosult leszel táppénzre, TGYÁS-ra stb...

Az ellátások alapját főszabály szerint az igénylés évét megelőző év jövedelme alapján számolják (ha van 180 nap jövedelem).
Jövő évi igénylésnél az idei év lesz az alap, ráadásul mind a két munkahelyről származó jövedelmed, mert 2012.01.01-től minden biztosítási jogviszonyban vonni kell az egyéni pénzbeli eb.járulékot, és ennek megfelelően jár utána a pénzbeli ellátás is.

nandy # 2012.11.14. 14:55

dr.Bodnár Lilla # e-mail 2012.11.12. 18:51 Trajterné

Fizetés nélküli szabadságra is mehet!

Ha a munkáltatója engedélyezi. Jelenleg ugyanis gyermekápolás miatt van fizetés nélkülin, amit kötelező adni.
Más helyen történő munkavállalás miatt nem köteles a munkáltató fizetés nélküli szabadságot engedélyezni.
Ezért írtam, hogy a munkáltató engedélye kell hozzá.

nandy # 2012.11.14. 14:51

Borzos:
Folyamatos volt eddig a munkaviszonyom, viszont a szerződésemet úgy döntöttek, hogy csak november 30-ig hosszabbítják meg.

Ez most azt jelenti, hogy nov. 30-án megszűnik a munkaviszonyod, vagy azt, hogy nov. 30 után részmunkaidőben alkalmaznak tovább??
Nagyon nem mindegy...

nandy # 2012.11.14. 14:49

Kedves gabb!

Nagyon sokszor leírtuk már itt a fórumon, hogy biztosítási jogviszony hiányában csak az alanyi jogon járó gyes-re lesz jogosult.

Biztosítási idő szerezhető még pl. álláskeresési ellátás igénylésével, egyéni vállalkozás indításával...

gabb # 2012.11.14. 14:30

Tisztel Fórumozók!

Szeretnék tanácsot kérni a következő témában.

A testvéreméknél útban van a baba. A párjának(12 hetes kismama) idén dec. 31-gyel megszűnik a munkaviszonya (hacsak nem változtatják meg határozatlanra a munkaszerződését). Nagyon tanácstalanok, mert ha nem változtatják meg a munkaszerződést, valószínüleg 2013. január 1-vel nincs biztosított jogviszonya. A párja 2013 májusára van kiírva szülésre.
Valaki meg tudná mondani, vagy írni, hogy ilyen helyzetben mit lehetne tenniük, hogy minden támogatást megkapjanak/igénybe tudjanak venni, ami jár?
(Ha jól tudom a 365 nap biztosított jogviszony idén december 31-ig megvan a kismamának, illetve az orvosok véleménye alapján veszélyeztetett terhes).

Köszönöm a válaszokat.